Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. DE OORLOG. BERLIJN, 20 Oct. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Bij een voorwaartsche beweging tot ver kenning ten N.O. van Prunay, in Champagne, maakten wij 8 officieren en 864 man gevangen en 3 machinegeweren, 3 mijnwerpers en veel materieel buit. Bij Middelkerke is een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Die erin zaten, werden ge vangen genomen. LONDEN. De Times schrijft in een .hoofd artikel Op het westelijke gevechtsterrein is het groote offensief geschorst en naar alle waar schijnlijkheid zal het dit jaar niet hervat worden. LONDEN, 28 Oct. (V. D.) In de „Daily Express" geeft Percival Philips een uitvoerige beschrijving over den aanval met rook en gas, welke de Engelschen den 14en October onder nomen hebben. Nadat alle kanonnen 25 minuten lang hunne projectielen op de Ouitsche stellingen ge worpen hadden, verscheen een wit wolkje boven de hoofden der Engelsche soldaten, dat langzaam naar den vijand dreef en voort durend kwam er meer van die rook, zoodat een ondoorzichtige rookmuur zich tusschen de loopgraven verhief. De Duitschers konden onmogelijk nagaan of Engelsche troepen de rookkolommen volgden. Zij waren nog verward door het bombar dement, toen plotseling de Engelschen vanuit de wolk te voorschijn kwamen en hen met de bajonet aanvielen. Het geheele gevecht werd gevoerd in deze rookwolk. Toen de rook weggetrokken was, waren de Duitschers verdreven uit de stellingen, die totaal in puin lagen. LONDEN, 19 Oct. (V. D.) De korrespon- dent van de „Dailly Chronicle" te Petrograd seint aan zijn blad Heden zijn belangrijke Russische successen behaald aan den Styr. Er is een soort van voortdurend op en neer gaan tusschen dezen linkervleugel en den rechtervleugel in Galicië. Niet in staat de Russen door directe front- aanvallen uit Galicië te verjagen, doen de Duitsch-Oostenrijksche troepen vergeefsche pogingen om tot Sarny door te dringen en de Russen door een omtrekkende beweging te noodzaken het front in Galicië prijs te geven. Doch dit is een hopeloos werk. Elk klein vijandelijk succes, onder de grootste terrein moeilijkheden behaald, leidt onvermijdelijk tot een nederlaag. De Russen hebben thans vier dorpen aan de Styr heroverd nabij Rafalokka en Czar- torysk meer dan 3000 Duitschers en Oosten rijkers werden gevangen gemaakt, terwijl bovendien een groote hoeveelheid oorlogs materiaal in handen de Russen viel. Deze slag is niet hepaald verpletterend voor den vijand, maar zal ongetwijfeld voor eenigen tijd zijn aktie tusschen Styr en Stokho ver lammen. Wat het Noorden betreft, begint de einde- looze aktie tegen Dwinsk eenige onrust te verwekken de toegangen tot Riga zijn even wel goed verdedigd door moerassen. PARIJS, 19 October. (Reuter.) De offi cieele Servische mededeeling van den 17den dezer luidt Onze troepen ten Zuiden van Semendria zijn genoodzaakt geweest terug te trekken, tengevolge van het feit, dat de troepen die Belgrado verdedigden, terugtrokken. Tusschen W ranja en Itistowats heeft de vijand gebied bezet, dat de spoorweg be- heerschtdientengevolge is de spoorwegverbin ding van Nisj naar het Zuiden verbroken WEENEN, 20 October. (Wolff.) Officieel bericht. Bij Koeraanova hebben de Bulgaren 2000 Serviërs gevangen genomen en 12 ka nonnen buit gemaakt. GENEVE, 19 Oct. (V. D.) De „Petit Journal" verneemt uit Rome, dat Italië waar schijnlijk de Balkan-operatie met een marine- aktie in de Aegeïsche Zee beginnen zal en aan de aktie tegen de Bulgaarsche en Turksche kust zal deelnemen door oorlogs- en transport schepen te zenden. LONDEN, 19 October. (Reuter.) Aan de Daily Mail uit Athene De hooge militaire overheid noemt het be richt van de verzwakking van de strijdkrachten aan de Dardanellen .om] de Serviërs bij te staan zuivere fantasie. Integendeel, de en tente-troepen op Gallipoli worden versterkt. KEULEN. Volgens de Kölnische Ztg. meldt de Stampa, dat de Australische pers de ver wachte liquidatie van de krijgsverrichtingen op Gallipoli in levendige commentaren be spreekt. De Australische bladen verklaren, dat wanneer dit besluit om militaire redenen werd gehandhaafd, de openbare meening be straffing van de verantwoordelijke personen wegens hun onbekwaamheid zou eischen. Het Australische leger had totnogtoe 29,000 man, d. i. de helft van zijn sterkte, bij de onder' neming ingeboet. N. R. C. De berichten, die ons over de expeditie der entente-troepen tegen Bulgarije via Athene uit Londen en Parijs bereiken, blijven vaag en onderling tegenstrijdig. Geruchten, tegen spraken en bevestigingen wisselen elkander af; wellicht is dit ten deele aan de vertraging toe te schrijven, die verscheiden telegrammen blijkbaar ondervinden, zonder dat dit altijd, nadat zij zijn overgeseind, na te gaan is. Terwijl eerst werd gemeld, dat de spoorweg Niesj—Saloniki nabij Wranja was afgesneden, meldt nu het bureau van Ilavas weder, dat wordt tegengesproken, dat „de spoorwegver bindingen Saloniki—Niesj zijn verbroken". Men lette op het onderscheid. Er is slechts over het verbreken van de directe spoorweg verbinding Saloniki—Uuskuup—Niesj ge sproken. Niet van de spoorwegverbindingen. Er is namelijk nog van Uuskuup af een tweede verbinding met Niesj, zij het ook met een grooten omweg. Een ander bericht, van Reuter ditmaal, en blijkbaar niet minder dan 12 dagen vertraagd, spreekt van een gerucht, volgens hetwelk dë Bulgaren Petrits en Melnik hebben ]ontruimd. Nu liggen deze Bulgaarsche plaatsen nog al een eindje uit de buurt, te weten tep Noorden van Demir Hissar. Dit Demir Hissar is een station van den spoorwpg Saloniki—Dede Agatsj. Als het gerucht waarheid bevatte, zou het dus op de merkwaardige omstandig heid wijzen, dat de geallieerden van Grieksch gebied uit Bulgarije reclrtstreëks hadden aan gevallen. Maar daar het hier om een gerucht gaat, dat bovendien al 12 dagen oud en sinds dien niet bevestigd is, moet men het voor- loopig bij de andere onzekere berichten over de expeditie van Saloniki, terzijde leggen, in de hoop dat er spoedig vertrouwbaarder in lichtingen komen. De Times meldt uit Weeuen, dat een Ita liaansch troepentransportschip met naar schatting 3000 soldaten aan boord, en op weg naar Boedra, gisteren is getorpedeerd. ATHENE, 19 Oct. (Reuter), Naar men verneemt, hebben de gezanten van Engeland en van Rusland aan minister president Zaimis meegedeeld, dat hun regeeringen met de Grieksche regeering van meerling verschillen nopens de opvatting van Griekenland's ver plichtingen jegens Servië. LONDEN, 18 Oct. („Tel") In een druk bezochte vergadering, gisteren in het stadhuis te Birmingham gehouden, onder de auspicijin van de plaatselijke commissie voor de recru- teering van den arbeid, werd een besluit aan genomen, waarin gezegd wordt, dat het voor de vakvereenigingen onmogelijk is, zich nog langer tegen dienstplicht te verzetten, nu niet voldoende gehoor is gegeven aan den laatst^n grooten oproep, welke ten doel had, het vrij- willigers-systeem te rechtvaardigen. LONDEN, 19 October. (Reuter.) In een bijeenkomst in Mansion House heeft Lord Derby, de nieuwe leider der werving, een plan uitgelegd, waardoor hij voldoende re- cruten hoopte te krijgen, zoomede reserve- recruten, genoeg om voor maanden achtereen in de behoeften van het leger te voorzien. Het nationale register gaf hem de noodige aanwijzingen voor het uitzoeken van de man nen van den militairen leeftijd, die in aan merking komen om bewerkt te worden en maakte het mogelijk daarvan uit te sluiten lien, die in dienst zijn bij de fabrikatie van munitie of ander werk in 't belang van den lande. Wat anderen betreft, zoo rekende hij erop dat een ieder, die daartoe geprest werd en die erkende dat de staat recht heeft qp zijn diensten en zich dan ook onder de wapenen wenschte te begeven, verlof zou krijgen dit te doen. Wat er dan nog overbleef zou op de gewone wijze worden aangespoord tot dienst neming. Elke veertien dagen zulien de noo dige groepen worden opgeroepen. De eerste 23 groepen bestaan uit ongehuwden, ingedeeld naar leeftijd, de tweede 23 groepen uit ge huwden, op gelijke wijze ingedeeld. Indien een ieder, dien de regeering het recht heq^t op te roepen, onder deze voorwaarden wilden dienstnemen, verwachtte hij dat er vele maan den zouden voorbijgaan alvorens de andere gehuwden zouden worden opgeroepen. Dit, verzekerde Derby, is de laatste poging inzake de vrijwillige dienstneming. Hij hoopte dat ze niet vergeefsch zou zijn. N. R. C. Het aftreden van Sir Edward Carson is volgens de Daily Telegraph niet onverwacht gekomen. De laatste 10 dagen heeft hij de kabinetszittiugen niet meer bijgewoond. Hij heeft er voor 't laatst op 8 October aan deel genomen. Dat wegblijven uit de kabinets- zittingen, juist ten tijde dat het lagerhuis bijeenkomt had natuurlijk al vermoedens gewekt. De Daily Telegraph laat in 't midden of Carson's aftreden voortvloeit uit verschil van gevoelens inzake de expeditie op den Balkan, de dienstplichtkwestie of de een of andere Iersche moeilijkheid, die misschien met de Ulstersche kwestie verband houdt. Mogelijk, dat Carson een verklaring zal afleggen. Vroeger is dat steeds de gewoonte geweest wanneer een minister heenging, maar sedert het begin van den oorlog heeft Johan Burns er al mee gebroken, en sedertdien is het gebruik alleen door Pease in acht genomen. De Daily Telegraph noemt Barsou een deug delijk rechtsgeleerde, een schitterend spreker en een staatsman met een krachtige en onafhankelijke overtuiging. Sir Edward is in het coalitiekabinet opgenomen als de bizondere vertegenwoordiger van Ulster, en zijn aftreden moet wellicht vooral betreurd worden om den invloed, dien het op de openbare meening in Ulster kan hebben. BERLIJN, 18 Oct, (Norden). Volgens de „Vqss. Ztg." geeft het „Journal de Genève" de volgende nieuwe lezing over het aftreden van DelcasséToen de koning van Grieken land het ministerie-Venizelos ontsloeg, waren de ontschepingen van troepen te Saloniki reeds aangevangen. Met het oog op deze wijziging van den toestand achtte de Fransche gezant te Athene Deville zich genoopt op eigen initiatief last te geven om de ontscheping te staken. Delcassé keurde de handelwijze van De ville goed, terwijl Viviani van een tegenovergestelde meening was, de lastgeving van Deville introk en orders gaf om de ont scheping door te zetten. Het gevolg van dit meeningsverschil tnsschen den werkelijken minister en den waarnemenden minister van Buitenlandsche Zaken (want Viviana had toen de leiding van Buitenlandsche Zaken van minister Delcassé overgenomen, omdat deze ongésteld was) was het aftreden van Delcassé. Daarmede wordt de brief van Delcassé aan Viviani verklaard en ook de bewering van Viviani dat in den ministerraad nooit oneenig- heid heeft ontstaan tusschen Delcassé en zijn kollega's. Naar men weet is er in Duitschland veel over geschreven, naar welke zijde het rijk, na den vrede, als wanneer het toch niet op den duur geïsoleerd zou kunnen blijven, aan sluiting zon moeten zoeken, bij Engeland of bij Rusland. In dat verband heeft het mis schien eenig belang te vermelden, dat de Kölnische Volkszeitung een zeer hatelijk ar tikel aan het adres van Sir Edward Grey opneemt, getiteld „de huichelaar Grey". In dat artikel wordt betoogd, dat der Engelschen regeering de schuld voor den wereldoorlog treft. Het slot luidt aldus: „Het kan zijn dat Grey, en met hem vele Engelschen, wen- schen, dat de wereld en ook het Duitsche volk dat zal doen. „Ik nooit" heeft on langs de Keizer geschreven op den rand van een diplomatiek rapport, waarin werd ge sproken over het vergeten van de daden van Engeland. „Ik nooit" dat moet tegen woordig eerst recht iedere Duitscher met den Keizer denken." N. R. C. ST. ETIENNE, 18 October. (Reuter.) Een trein met herstellende gewonde soldaten is bij den tunnel van St. Privat ontspoord door het breken van een koppelstang. Zeventien dooden en tal van gekwetsten zijn reeds uit de overblijfselen te voorschijn gehaald. Naar men ons mededeelt zal Maandag 1 November a. s. het Christelijk militair tehuis alhier weder heropend worden. In de Grenulaan nr. 14 zullen de militairen en niet-militairen dan welkom zijn. Driewegen. Met de werkzaamheden aan de trambaan is men nu zoover gevorderd, dat de straatweg weder zoo goed als geheel voor het verkeer beschikbaar is. De baan is tus schen de rails bestraat, waardoor de weg weder op de oude breedte is gebracht. De hoopen steen ter zijde van den weg worden opgeruimd. Gelukkig is alles tot nogtoe zonder groote ongelukken afgeloopen, dank zij de oplettend heid der machinisten, die vaak door krachtig remmen, tijdig stoppen en voortdurend waar schuwen ongelukken wisten te voorkomen. Een bezwaar blijft het, dat het uitzicht op de trambaan in de bocht belemmerd wordt door een paar huizen. Zoo scheelde het de vorige week maar heel weinig of een bieten wagen, die uit de richting Zaamslag kwam, werd overreden. De knecht had de tram niet zien aankomen en reed de baan dwars over bij de bocht, toen plotseling de machine den hoek omkwam. Wij zullen (aldus onze correspondent), voor taan van al zulke kleine ongevallen geen melding meer maken, evenmin als van dérail lementen, die geen ernstige gevolgen hebben. En wij hopen, dat het nimmer noodig zal zijn om van ernstiger ongelukken melding te maken. Slechts blijven wij aandringen op waakzaamheid en voorzichtigheid, vooral bij de bestuurders van mototrijtuigen. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij heeft doen weten, dat zij den toestand hier nauwkeurig zal opnemen. Wij mogen dus met grond verwachten, dat verbetering niet zal uitblijven. Zaamslag. Dinsdagavond stond de voerman D(ieleman) te Zaamslag (veer) een kar met hooi te laden, bespannen met een paard. Hij stond recht op de kar. Plotseling springt het paard op; de voerman valt op zijn hoofd uit de kar en bezeert zich zoodanig, dat geneeskun dige hulp moest ingeroepen worden. Woensdag is hij naar 't ziekenhuis te Ter Neuzen ver voerd voor een nader onderzoek. De bedoelde D(ieleman) van 't Zaamslagsche Veer die Dinsdagavond j.l. zoo noodlottig kwam te vallen, is Donderdagmorgen aan de gevolgen van dien val, in het ziekenhuis te Ter Neuzen, waarheen hij vervoerd was, overleden. Hij had door dien val zijn rug wervel gebroken. De overledene was een oppassend jonge man van 39 jaar, de steun van zijn ouden vader. Bij kon. besluit is F. de Putter te Othene, gemeente Zaamslag, niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland betreffende de ver legging van het pad naar Othene in de ge meente Zaamslag. Appellant verzocht verlegging van nen pad overeenkomstig een hesluit van den gemeente raad, waarmede Ged. Staten zich niet ver- eenigd hadden. Maar in het Kon. besluit is overwogen, dat bij het besluit van Ged. Staten, waartegen appellant in beroep kwam, niet de door appellant bedoelde legger van wegen is vastgesteld, maar een nader door B. en W. ontworpen en door Ged. ongewijzigd vastgestelde legger waartegen appellant geen bezwaren had ingebracht. Daarom was appel lant nu niet ontvankelijk in zijn beroep. M. C. Sluis. Dinsdagmorgen viel de 62jarige werk man J. L. M. van een vlastas in een schuur alhier, met het treurig gevolg, dat hij morsdood was. Het uitschiepen van een verrotte balk is de oorzaak van dat groot ongeluk. Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit van 15 dezer zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van den Van Wuyckhuise- polder, J. D. de Feijter te Hoek tot voorzitter van het bestuur der water- keering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, A. de Kraker, te Zaamslag tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Kleine Molenpolder, P. A. Schlllemans, te Graauw. tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder, C. Butijn, te Rilland-Bath Voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezing te Kruiningen zijn de volgende candi- daten gesteld J. B. Koek, J. K. Ribbens en Job Sinke, ter aanvulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Dek. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Vertrokken zijn J. F. van Hulsteyn, predikant, Niouwstraat 30, naar Middelstum. S. van de Velde, dienstbode, Nieuwstraat 30, naar Middelstum. C. Koole, zonder beroep, Nieuwediep 6, naar Middelburg. A. Olree, fotograaf, Noordstraat 6. naar Grand Rapids. Cath. Koole, dienstbode, P 83, naar Hoek. Ph. Coomans, meubelmaker, Klaassenstraat 12, naar Rotterdam. J. A. Rochat, zonder beroep, de Jongestraat 5, naar Soerabaja. II. E. Stouthamer, dienstbode, Dekkerstraat 34, naar Vlissingen. D. van Alten, varengezel, Nieuwediep 65, naar Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Barneveld, II. Japchen te Loon op Zand. Geref. Kerken. Bedanktvoor Rotterdam, J. C. Rullmann te Utrecht. Unie-collecte. De 21ste lijst vermeldt een bedrag van f 85,741,77. Vrije Universiteit. In het gebouw voor den Werkenden Stand heeft Woensdagmiddag Dr. Van Gelderen het} rectoraat overgedrahen aan Prof. Dr. Bouman met een rede over „Sanherib, koning van Assyrië" (705681 v. Chr.). Jubileum Prof. Geesink. In de Senaatszaal der V. U. had de hul diging plaats van Prof. Geesink, die de vorige maand 25 jaar als hooglecraar aan de Univer siteit was verbonden. Het stoffelijk huldeblijk bestond uiteen enveloppe, en een werk van 24 deelen, n.l. Herzog's Realencyclopadie. Theologische School te Kampen Candidaatsexamen 2de gedeelte de heer W. Steunenberg, te Kampen (met lof). P reeken in 't Friese h. In de te Sneek gehouden conferentie van predikanten der classis Bolsward, Heeren veen, Sneek en Workum werd door ds. J. Op 't Holt, van Bolsward, een referaat ge houden over„Is het gewenscht, dat de pre dikanten fin Friesland zich voor de prediking van de Friesche taal bedienen Naar we in 't Fr. Dbl. lezen, kwam Z.Eerw. tot de volgende conclusiën dat de vraag of het gewenscht is, dat de predikanten in Friesland zich voor de predi king van de Friesche taal bedienen, ont kennend moet worden beantwoord op de gronden van Westelijk Front. De Times over het offensief in het Westen. Rook bij den aanval. Van het Russisch oorlogstooneel. Servisch gevechtsterrein. Italië's hulp. Hoe zit het aan de Dardanellen 7 Tegenstrijdige berichten over de expeditie dei- Entente via Saloniki. Italiaansch troepentransportschip getorpedeerd. Een vertoog tegen Griekenland. Vóór dienstplicht. „De laatste poging." Crisis ophanden 7 Delcassé's aftreden. „Ik nooit." Treinramp in Frankrijk. TER NEUZEN, 22 October 1915. 'J

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2