Binnenland. Buitenland. KI e in tj es. Uit Stad en Provincie. gebruikt heeft, en in hoofdzaak geleid werd door overwegingen van eigen belang, om zelf niet in gevaar te komen en tegen afbrokkeling van zijn macht te waken. De herdersfluit. Eens ging ik langs het lage riet, Dat ruischen kan en anders niet, Toen, langs mijn pad, een herder kwam, Die één van deze halmen nam. En dien besnoeide en besneed, En maakte tot zijn dienst gereed. Door dit gekorven rietje, dat Als dood hij in zijn handen had. Dien stemmeloozen stengel zond Hij straks den adem van zijn mond, En, als hij blies, zoo zong het riet, En, als hij zweeg, verstomde 't lied De zoete, pas ontwaakte stem Bestond en leefde slechts door hem. Zoo gaf ik gaarne wensch en wil In 's Heeren hand en hield mij stil. Zoo dan, als door een rieten fluit, Bij zwijgend eigen stemgeluid, Gods adem door mij henen blies, Hoe groote winst bij kleen verlies. JACQ. E. VAN DER WAALS. (Nieuwe Verzen.) AANSPORING TOT DIENSTWEIGERING. Verschillende onderteekenaren van de be kende circulaire, waarin tot hulp en steun aan dienstweigeraars wordt opgewekt hebben bezoek gehad van rechercheurs van politie, die hun hebben gevraagd naar hun bedoeling met de onderteekening. Dit is o. a. voorge komen te Rotterdam, Utfecht en ook te 's-Gravenhage. Deze houding der politie staat volgens de II. Ct., in verband met een aanschrijving van den Minister van Justitie aan de ambtenaren van het O. M. „Ned." HOFNIEUWS. Men meldt uit Apeldoorn, d.d. 15 Oct. Heden arriveerde op Het Loo Dr. Fried- lander, onder wiens behandeling zicli Z. K. H. Prins Hendrik voor geruimen tijd zal stellen. 's Prinsen adjudant en Jhr. Backer en familie betrokken de villa aan de Waldeck Pyrmontlaan. SMOKKELARIJ. Een belastingambtenaar aan de Binnenhaven te Rotterdam, waar een afgeladen wagen stond, voor Crefeld bestemd met 51 zand- steenen zuilen voor bruggebouw, meende gisteren toevallig te ontdekken, dat een van die zuilen bij aanraking verdacht klonk. In overleg met oen collega sloeg hij een dier zuilen stuk, en ontdekte inderdaad, dat er een blikken buis in zat, opgevuld met benzine tot een hoeveelheid van 60 liters. Dit was aan leiding om hetzelfde proces ook op de andere zuilen toe te passen, die op dezelfde wijze bleken opgevuld. Op deze wijze is door de belastingambtenaren dus 3000 liters benzine aangehouden. Aldus het „Handelsblad". GEDWONGEN VRIJMETSELARIJ? In het Voorloopig Verslag op de Indische Begrooting vindt men ook deze mededeeling „Op grond van berichten van candidaat- bestuursambtenaren van Christelijke richting werd geklaagd, dat door een der professoren te Leiden op hen pressie wordt uitgeoefend ten einde hen te bewegen zich bij de vrijmet selarij aan te sluiten onder voorwendsel, dat zij anders in Indië geen carrière kunnen maken. Men wenschte, dat de Minister hier omtrent een onderzoek zou instellen en het zijne zou doen om aan de uitoefening van zoodanige pressie een einde te maken". ONDERZEEBOOT AAN DEN GROND. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel." De blazer „O. D. 6" heeft bij zijn binnen komst in den Nieuwen WTaterweg gerappor teerd, dat hulp verleend is aan de Nederland- sclie onderzeeboot No. 2, die in het Oostgat (Banjaard) aan den grond geloopen was. DE NIEUWE KRUISERS. Met den bouw van de twee nieuwe krui sers voor onze marine zal binnenkort een aan vang worden gemaakt. Eén van de kruisers wordt gebouwd op de werf Fijenoord te Rot terdam, terwijl de andere bij de Nederland sclie Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam op stapel wordt gezet. Voor dezen zullen de machineriën worden geleverd door de Ne- derlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel. (Hdbl) DE OORLOF PARIJS, 16 Oct. (Reuter.) Ambtelijke mededeeling van gisteravond Bijna den geheelen dag heeft aan het front bij Loos en Givenchy een verwoed artillerie duel plaats gehad. In Champagne slaagde de vijand er in, ten Oosten van Aberive voet te krijgen in een deel van zijn oude loopgraven, die deel uit maakten van het uitspringende front op den uitersten linkervleugel van de posities, die wij bij onze aanvallen van den laatsten tijd hadden vermeesterd. Door de ontploffing van een mijn in Argonne vernielden wij de toegangen tot het vijandelijk front bij Heuvel 285. Wij hernamen gedeelten van de loopgraven in Lotharingen, welke de vijand sinds den 9den had bezet gehouden, ten noorden van Reillon en sloegen verscheidene tegenaanvallen af. Vijftig vijanden bleven in onze handen. De Duitschers voerden in de Vogezen over een front van vijf K M, een allerhevigsteu aanval uit, tusschen Rehfensen en den Hart- mansweilerkopf en den Sudelkopf. De aanval was voorbereid door een allerfelste beschieting van granaten, van elk kaliber en zware bommen, terwijl ook^met petroleumblaasvlam- men gewerkt werd. Bijna op alle punten werd de aanval afge slagen. De vijand slaagde er enkel in de loopgraven op den top van den Hartmanns- weilerkopf te vermeesteren en door te dringen ln twee luisterposten tusschen den top en den weg naar Wunsheim. Onze artillerie vernielde twee Duitsche loopgraven en twee blokhuizen te Violu, tusschen den St.-Marie pas en den Bonhomme- pas. BERLIJN, 15 Oct. Officieel wordt uit "het groote hoofdkwartier gemeld Ten Noord-Oosten en Oosten van Vermelles, zijn de Engelschen weder uit onze stellingen geworpen. Slechts aan den Westelijken rand van den z.g. Grintkuii, konden zij zich in een klein gedeelte eener loopgraaf handhaven. In Champagne namen de Saksische troepen ten Oosten van Auberive een stelling, die de Franschen nog binnen onze linies bezet had den gehouden sedert den grooten aanval. Zij maakten 5 officieren en 300 man. gevangen en veroverden verscheiden machinegeweren. In den nacht van den 13en op den 14en October werden de stations van Chalons en Vitry-le-Francois, diè voor de huidige operaties van zeer veel gewicht zijn, door een onzer luchtschepen gebombardeerd. BERLIJN, 16 October. (Wolff.) Officieele mededeeling In Champagne zijn bij het zuive ren van de Fransche „nesten" ten oosten van Auberine, na mislukte tegenaanvallen au den vijand, in het geheel 11 officieren, 600 man, 3 machinegeweren en 1 mijnwerper der Sak- sers in handen gebleven. De poging der Franschen om een hun op 8 October afgenomen stelling ten zuiden van Leintrey terug te veroveren (van welke zij de herovering reeds op 10 dezer hadden gemeld) mislukte totaal, waarbij zij zware verliezen kregen en 3 officieren en 40 man gevangenen verloren. Een poging om onze posities op den Hart- mannsweilerkopf te verbeteren had oen vol komen succes. Behalve dat de vijand bloedige verliezen leed, namen wij hem 5 officieren en 226 man aan gevangenen af. Ook verloor hij een revolver-kanon, 6 machinegeweren en 5 mijnwerpers. WEENEN, 17 October (Wolff.) Officieele kennisgeving van von Höfer Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche ba taljons hebben gisteren door een omtrekkenden aanval van het Noorden en Westen uit de Servische stellingen op de Awala bergen, aan beide zijden van den weg van Belgrado naar Grocka, bestormd. De voorwaarts rukkende troepen hebben de heuvels Welkykamin en Pasoeljits veroverd. Ten Zuidwesten van Se- mendria en ten Zuidoosten van Pozjarewats is de vijand onlangs door de Duitschers achter- uitgeworpen. De Bulgaren zijn stroomafwaarts van Zajet- sar de Timok overgetrokken en hebben ten oosten van Knasjewats den Glogowitsa-heuvel bestormd, waarbij zij tweehonderd krijgsge vangenen gemaakt en acht kanonnen ver overd hebben. Hun aanval gaat overal voor waarts. KEULEN, 17 October. De Corriere meldt uit Saloniki, dat de Stroemitsabrug ernstig door de Bulgaren bedreigd wordt. Er zijn 20,000 Engelschen en Franschen ter verster king van de Serviërs daarheen getrokken. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Het departe ment van buitenlandsche zaken heeft meege deeld, dat met het oog op het feit, dat Bul garije verklaard heeft in oorlog te zijn met Servië en een bondgenoot te wezen van de centrale mogendheden, Engeland door bemicl-" deling van den Zweedschen gezant te Londen, aan Bulgarije heeft doen weten, dat tusschep Engeland en Bulgarije de oorlogstoestand is ingetreden, te rekenen van Vrijdag-avond 10 ure (waarschijnlijk tijd van Greenwich). PARIJS, 17 October. (Reuter.) Frankrijk verklaart den oorlog aan Bulgarije. WEENEN, 16 Oct. (Wolff.) De Sudsla- wische Korrespondenz schrijft, dat zij, in tegenspraak met het bericht van Reuter's correspondent te Rome, volgens hetwelk er te Saloniki reeds honderdduizend man troepen geland zijn, kon mededeelen, dat er te Saloniki tot 13 dezer, toen er nog eenige transporten aankwamen, niet meer dan veertigduizend man Engelsche en Fransche troepen geland zijn. Omtrent de weigering van Griekenland om ten gunste van Servië in te grijpen, meldt de Atheonsche correspondent van de „Times" nog het volgende: De Grieksche regeering baseert haar weigering op het feit, dat het verdrag een zuiver Balkan-karakter heeft en, dat de Bulgaarsche aanval op Servië eigenlijk een deel is van den wereld-oorlog. Verder, het verdrag spreekt van een aanval dooreen mogendheid, terwijl Servië thans behalve door Bulgarije nog door twee andere mogendheden wordt aangevallen. Ten slotteServië is thans niet in staat om Griekenland 150,000 man troepen af te staan, gelijk in het verdrag is bepaald. Deelneming van Griekenland onder derge lijke omstandigheden zou noodlottige gevolgen hebben, zonder eenig voordeel voor Grieken land. ROME, 16 Oct. In een bespreking van den Balkantoestand zegt het „Giornale d'Italia; Dat Italië niet deelneemt aan de Balkanactie beteekent niet dat er oneenigheid is tusschen de Geallieerden, die het altijd eens zijn ge weest over plan en doel. Over de Salouiki- expeditie heerschte overeenstemming bij de regeeringen der Quadruple Entente, wier politiek geleid wordt door den beslisten wensch om den gemeenschappelijken vijand te ver pletteren. Het blad is van meening, dat Italië, door den vijand in de Alpenlinie te bestoken, Servië en den Engelsch-Franschen troepen een even waardevollen en beslissenden steun geeft als het Rusland do vorige maand verleende, toen Italië door vele troepen en artillerie van den vijand naar zijn front te trekken, generaal Iwanof in staat stelde met succes een tegen offensief in Galicië in te zetten. Het blad zegt ten slotte, het niet onmogelijk te achten, dat Italië in staat zal zijn de Balkanactie te steunen op een andere wijze dan door het zenden van troepen naar Mace donië. LONDEN, 15 Oct. De „Times" verneemt uit Athene, dat de spoorwegverbinding tus schen Prahovo (Preschowo?) en Nisj over een afstand van 56 mijlen verbroken is. Servische vluchtelingen komen te Saloniki aan. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Ternant in het Lagerhuis, dat de de Engelsche verliezen op Gallipoli tot den 9den October 96,899 man bedroegen, verdeeld als volgt Officieren Mansch. Gedood 1,185 17,772 Gewond 2,632 66,220 Vermist 383 8,707 4,200 92,699 Totaal 96,899 man. Hiervan behooren 29,121 tot de Australische en Nieuw-Zeelandsche expeditie-corpsen. Den 16den September verklaarde Tennant dat de verliezen tot 21 Augustus 87,630 man bedroegen. In 49 dagen bedroegen de ver liezen dus 9,269 man. BERLIJN, 17 Oct. (Wolff.) Het bericht over de vermoording van de bemanning van een Duitsche duikboot door Engelsche strijd krachten, verspreid door het Amerikaansche blad World, heeft der Keizerlijke regeering aanleiding gegeven terstond de vereischte maatregelen te treffen om op te helderen wat daarvan is. De regeering behoudt zich voor dienovereenkomstig maatregelen te nemen. De correspondent van de Vossische Ztg. te Lugano schrijftNadat de Italiaansche pers maanden lang het volk heeft misleid en gezegd, dat de Midden-Europeesche mogendheden ver loren waren, dat de veldtocht in het Oosten een overwinning beteekende van de Russische terugtochtsstrategie, dat in het Westen het groote offensief maar had te beginnen om het uitgeputte Duitschland uit Frankrijk en België te verjagen en geheel te overwinnen, dat Konstantinopel nog slechts enkele dagen tegen stand kon bieden, dat aan het Italiaansche front schitterend succes werd behaald, dat de Balkanvolkeren met hun legers binnenkort zich bij de Entente zouden aansluiten erkent zij plotseling de verschrikkelijke juistheid der plannen van den Duitsch-Oostenrijkschen generalen staf, en ziet de onvermijdelijke uit werking met ontzetting aan. Zij spreekt voor den eersten keer de waarheid, of een deel der waarheid. We zullen het nog beleven, gaat de correspondent voort dat dezelfde pers, die tot den oorlog aanspoorde en de leidende mannen ophemelde, hen zal aan vallen, die hun medeplichtigen zijn, en dat in Italië, waar de regeering en pers, en niet het volk, den oorlog hebben afgedwongen. Bij deze stemming is het begrijpelijk dat men de samenkomst van het parlement met ongerust heid tegemoet ziet. Ook aan de Frankfurter Zeitung wordt over een merkbare zwenking in de openbare meening in Italië geschreven. Zelfs de natio nalistische pers hitst niet meer tegen Duitsch land op en wil geen oorlog meer met dat land. Ook zou de censuur opdracht hebben te be letten dat van een mogelijke deelneming door Italië aan de Dardanellen wordt gerept. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). De Ameri kaansche gezant te Londen heeft het departe ment van buitenlandsche zaken ervan ver wittigd dat mej. Edith Cavell, voorheen hoofd eener school te Brussel, den 13den 1.1. is terechtgesteld, na ter dood te zijn veroordeeld. Naar men verneemt was zij beschuldigd, gevluchte Fransche en Duitsche soldaten en Belgen van den militairen leeftijd een onder komen te hebben verschaft, en bij de lucht behulpzaam te zijn geweest, om hen in staat te stellen zich bij hun krijgsmacht te velde aan te sluiten. Voor zoover het departement van buiten landsche zaken wist, werd mej. Cavell niet vervolgd wegens eenig geval van spionnage. LONDEN, 15 Oct. In een openbare ver gadering, gehouden in Mansion House, ter ge legenheid van de opening van een Lord Mayors-fonds voor de Armeniërs, zijn brieven voorgelezen van Balfour en den aartsbisschop van Canterbury, waarin de vreeselijke gruwe len veroordeeld worden. Een motie, ingediend door Lord Bryce en gesteund door den kar dinaal, en waarin sympathie met de Armeniërs werd uitgesproken, is eenstemmig aangenomen. In September werden in ons land aange voerd meer dan 27 miljoen K.G. haring. De uitvoer van eikels zal binnenkort ver boden worden. Een oud-onderwijzer, verleden jaar uit België hierheen gevlucht, en thans vertoevend in het vluchtoord Hoeven (N. B.) werd 17 October 100 jaar. 's Heeren Loo, een Chr. stichting voor idiote kinderen had 31 Dec. een bevolking van 392 verpleegden. Heden komt de Tweede Kamer weer in openbare vergadering bijeen. Amsterdam telt nu ongeveer 613 duizend inwoners; Rotterdam ongeveer 475 duizend. Nadat Zondagmorgen Ds. Van Hulsteijn, in de Geref. kerk alhier het woord had bediend, legde een jeugdige zuster hare geloofsbelijdenis af, alzoo een plechtige ure. Doch des middags was het voor de gemeente eveneens een gewichtvolle stonde, toen het uur van afscheid tusschen leeraar en gemeente was aangebroken. Ds. Van Hulsteijn predikte over 1 Johannes 2 28. Na deze treffelijke leerrede met bezieling uitgesproken te hebben, richtte Z.Eerw. een afscheidswoord tot den kerkeraad er o. m. op wijzende al den tijd van zijn hier-zijn (52/2 jaar) broederlijk saam gewerkt te hebben. Daarna sprak hij den burgemeester toe, Z.Edachtb. bekwaamheid en beginselvastheid toebiddende om deze„ gemeente naar den wille Gods te besturen. Vervolgende mot toe te spreken de hoofden der Chr. scholen, hen verder zegen op hun gewichtigen arbeid toe- biddende. Nu wendde Ds. Van II. zich tot zijn ambt genoot Ds. J. II. Lammertsma van Axel, ZEerw. verzekerende dat zij samen in de classis Axel steeds met genoegen hadden gewerkt, (hem dankende voor zijn hulpvaardigheid waar die noodig was. Ook een woord van dank aan de afgevaar digden uit de classis Axel werd door [spreker gebracht, om te eindigen met een afscheids bede aan zijn gemeente en aan de buiten catechisanten. Hierop sprak ouderling D. de Witte Sr. den vertrekkenden predikant nog eenige woorden toe, er o. m. in uitsprekende dat Ds. v. H. steeds voor een groote schare in deze ge meente het woord gebracht heeft, en in die öVs jaar het voorrecht had steeds te kunnen optreden, zonder een keer door ongesteldheid daarin verhinderd te zijn geworden. Ook Ds. Lammertsma hield een pakkend afscheidswoord, sprekende o. m. over de vele arbeid die mede door hem in de classis Axel steeds met lust en ijver was verricht. Ten slotte zong de zeer groote schare staande den naar het hooge noorden vertrekkenden predikant Psalm 121 vers 4 toe Hoek. In de op Vrijdag alhier gehouden raadsvergadering werd de begrooting voor 1916 aldus vastgesteld inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 19636,91 r^g. Onvoorziene uitgaven f588,98. De Hoofdelijke omslag werd teruggebracht van f6000 op f5250. Aan onderwijzers en andere gemeente ambtenaren werd voor 1915 een duurte-toeslag gegeven van 5 procent. Op een vraag van Ged. Staten omtrent verhooging der jaarwedde van den gem.- secretaris werd afkeurend geadviseerd, daar ook aan hem dit jaar een duurte-toeslag van 5 procent wordt uitgereikt. Bij onderlingen verkoop is de hofstede van den heer de Milliano nabij de Maagd van Gent onder de gemeente Philippine overgegaan in handen van dén heer J. van Rompu te Ter Neuzen. De heer De Milliano gaat rustend landbouwer worden. Twee jongelui der gemeente Stoppeldijk, leerlingen der Normaalschool te Axel, moesten Vrijdag j.l. examen doen te Venlo, en wilde daarom Donderdag per middagboot van Wal- zoorden vertrekken. Wegens den mist kon deze niet varen, waarom zij zich met een sloepje lieten over roeien, uit welk vaartuigje zij onderweg nog op een motorbootje konden stappen. Al deze moeite was echter vergeefs, want Westelijk Front. Servisch Front. Engeland en Bulgarije. Frankrijk en Bulgarije. Landing te Saloniki. De weigering van Griekenland. De Balkan-toestand De Engelsche verliezen op Gallipoli. Duitsche duikboot-bemanning vermoord Is men in Italië den oorlog beu 7 Uit België. De Armeensche gruwelen. TER NEUZEN, 19 October 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2