Uit Stad en Provincie. Kleintjes. Kerk en School. de richting van Kniashvatz hebben aangevallen. Doch hoe sterk dan ook, het feit ligt er nn toe dat Bulgarije het oorlogspad is opgegaan. Zijn troepen zijn de Servische grens bij Rako- wika overgetrokken en rukken thans in de richting van Zajetchar op, met het doel, een verbinding met de Oostenrijkers en Duitschers tot stand te brengen. Servië komt dus wél in de benauwdheid, maar overigens heeft deze gebeurtenis het voordeel, dat thans een einde wordt gemaakt aan den 'onzekeren toestand betreffende de houding van Bulgarije. De strijdkrachten der Geallieerden, wier concentratie op groote schaal te Saloniki wordt voortgezet, kunnen nu den aanval beginnen, zoodra zij het oogen- blik daartoe gekomen achten. Doch wanneer zal dat zijn? Zoo 't heet, hebben de Oosten rijkers en Duitschers een half millioeu man schappen en veel artillerie samengetrokken en voeren Duitsche officieren het bevel te Dedeagatsch, waar een basis voor duikbooten is ingericht en zwaar geschut staat opgesteld. Met minder dan 300,000 man zullen de Geallieerden de operatiën wel niet durven beginnen, en eer ze die bij elkaar hebben en dan gereed staan om aan te pakken, kan Servië wie weet hoe geducht al geleden hebben onder de benauwing van twee zijden. De Geallieerden zijn weer een paar weken, minstens, te laaten alleen de alleruiterste krachtsinspanning kan, misschien, het kwaad der verzuimenis nog herstellen. Dat de Ser viërs verwoeden tegenstand bieden, blijkt uit allesmaar de overmacht is te groot. Ten zuiden van den Donau, de Sawe en de Bene den-Drina wordt nu over het geheele front aangevallen. BERLIJN, 12 Oct. (Korr. Norden). Aan de Berl. Zeitung am Mittag wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld dat de gevechten in Champagne zonder ophouden voortduren. Tot infanterie-aanvallen der Franschen is het in de laatste dagen niet gekomen, maar er woedt een verwoed aitilleriege vecht, dat telkens in hevigheid toeneemt. In het midden de gevechtslinie heeft de kanonade een van karakter aangenomen alsof gedurende den nacht een nieuwe aanval zal volgen. Ten Zuiden van St. Marie-Py en Somme-Py was het terrein door de onophoudelijke vuur flitsen der kanonnen en de luchtkogelsalvo's hel verlicht. Tegelijkertijd zochten de Fran schen do achterwaartsche stellingen en ver bindingswegen der Duitschers nogmaals stelsel matig onder vuur te nemen. Doch het kwam niet tot een aanval. Nochtans bestaat er geen twijfel, of de tot tweemaal toe beproefde doorbraakpoging zal door een derde worden gevolgd. Verder Oostelijk, bij Tahure, zijn door de gevechten van de afgeloopen week eigenaardige zigzagstellingen ontstaan. Hier door hebben de Franschen vooral zich aan een gevaarlijk flankvuur blootgesteld. Ten Noordoosten van Tahure ligt het gebied, dat de Duitschers door hun tegenaanval hebben heroverd. Uit de mededeelingen van den Russischeu generale staf, van 12 Oct. Tegen den avond gingen wij over de Strypa Onze cavalerie, die zich op den vijand had geworpen om door zijn strijdkrachten te breken, sabelde vele manschappen neer en maakte zich vau een vijandelijk convooi mees ter. De buit van dezen dag bedroeg 60 officieren, ruim 2000 soldaten, 4 kanonnen en 10 mitrailleurs. Dunaburg is thans door de burgerbevolking geheel ontruimd. De stad wordt dagelijks door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. De burgerbevolking werd gedwongen haar have en goed in den steek te laten. LONDEN, 12 Oct. (Reuter). Het Servische gezantschap heeft het volgende telegram uit Nisj ontvangen Sedert den afgeloopen nacht zijn de Bulgaren den aanval begonnen in de richting van de Wlassiua (Servische rivier, die over grooteu afstand evenwijdig met de Bulgaarsche grens loopt). Alle aanvallen zijn met zware verliezen teruggeslagen De bladen melden dat de plaats van den aanval is gelegen op 25 mijlen ten Z.O. van Nisj. WEENEN, 12 Oct. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling heden Ten zuiden van den Donau, de Sawe er. de Beneden-Drina wordt over het geheele front aangevallen. De uit Belgrado voorwaarts rukkende Oosten rijksch-Hongaarsche troepen hebben bij de bestorming van den oosteli|k van de stad en op den omtrek beheerschenden berg Lipar gelegen verschansingen drie kanonnen en een zoeklicht buitgemaakt. Alle hoogten in den omtrek van Belgrado, die de rivieren op kanonschootsafstand be- heerschen, zijn in het bezit van de centralen. De Duitschers hebben Semendria veroverd en den vijand naar Posarevats teruggedreven. Aan de grens tusschen Montenegro en Herzegowina kwam het op verscheiden posten tot schermutselingen met Montenegrijnsche troepenafdeelingen. ZÜRICH, 12 Oct. De Italiaansche Idea Nazionaie verneemt uit Salnniki, dat de Ser viërs met succes den vijand in de sector van Obrenovatz en van de Drina terugwierpen. De Duitschers moesten kanonnen, munitie, odtplofbare stoffen en voorraden achterlaten. BERLIJN, 12 Oct. (Korr. Norden). Volgens uit Athene ontvangen telegrammen heeft Turkije zijn wapenfabrieken en twee leger korpsen ter beschikking van Bulgarije gesteld. Als tegenprestatie heeft Bulgarije een grooten voorraad kolen, een groot aantal spoorwagens en oorlogsmaterialen ter beschikking van Turkije gesteld. Voorts kan Turkije vrijelijk beschikken over de Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee. De Sultan heeft aan alle in Europa wonende Mohammedanen verlof ver leend om dienst te nemen in het Bulgaarsche leger. ATHENE, 9 Oct. (Wolff.) De gezagvoerder van het Grieksche transatlantische stoomschip Patris meldt, dat hij in den nacht van eer gisteren een draadloos sein om hulp ontving van het Fransche troepentransportschip Same- lin Haver, die door een Duitsche duikboot was getorpedeerd op ongeveer honderd zee mijlen ten oosten van Malta en met meer dan 2000 Algerijnsche scherpschutters aan boord. Het schip bevond zich in zinkenden toestand. Toen de Patris op de plaats van het onheil was aangekomen, was de Samblin Haver met alle zich aan boord bevindende troepen ge zonken. Aan Eugelsche torpedobooten gelukfe het slechts 90, voor het meerendeel gekwet sten, te redden. De Samblin Haver was onderweg naar Moedros. De Nation, het Engelsche weekblad, is niet gerust over de landing te Saloniki. Ze noemt het zenden van een leger naar het nieuwe oorlogstooneel in den Balkan, afgescheiden van het politieke gevaar, een uiterst gewaagde onderneming en spreekt de hoop uit dat het Engelsche kabinet de zaak grondig heeft over legd. Wij hebben ons een groot lisicoopden hals gehaald aan de Dardanellen, wij kunnen niet, zegt de Nation, met de gedachte aan Egypte, licht een tweede risico het hoofd bieden. Te Saloniki moet een nieuwe vooruit geschoven basis worden ingericht en de ver bindingslijnen door Griekenland dienen te worden opengehouden. Hoe zou de toestand van een leger zijn, indien zijn basis plotseling werd afgesneden En dit schijnt, hoe men de houding van Griekenland ook uitlegge, de stelligste mogelijkheid te zijn. Wanneer Mackensen die met zijn troepen reeds in Servië is, zich een doortocht baant en de koning van Griekenland bang is om Duitsch land te mishagen, dan zou zijn gevoelen waar schijnlijk uiting vinden in een formeele, maar feitelijke beslaglegging op het voornaamste deel van den spoorweg bij Saloniki. Dit is het klaarblijkelijke gevaar waaraan een op- marscli der bondgenooten is blootgesteld, tenzij hun gezanten tot een bevredigende en bindende overeenkomst met den koning en Wenizelos' opvolger kunnen geraken. De Nation had het verstandiger gevonden, indien de bondgenooten in een der havens van Albanië of Montenegro waren geland. Weliswaar hebben deze landen zoo goed als geen spoorwegverbindingen, maar met de noodige transport-auto's zou het wel gegaan zijn. Te Antivari of Alessio had dan een basis kunnen worden gemaakt. De Turken hebben nog grooter moeilijkheden te over winnen gehad bij hun opmarsch naar het Suez-kanaal en toch hebben ze een troepen macht van ongeveer 12,000 man door liet schier-eiland Sinai gebracht, met pontons, veldgeschut en houwitsers, en wat meer zegt, ze hebben hun verslagen legers ook weder teruggevoerd. Daar Italië en Servië beide belang hebben bij de openlegging van Noorde lijk Albanië, zou het in hun eigen belang zijn geweest, een lichten spoorweg aan te leggen naar het Servische spoorwegnet. Duitsche ingenieurs hebben ook wel honderden mijlen spoorweg in 't Westenen 't Oosten aangelegd. In ieder geval kunnen de bondgenooten toch wel doen wat Turkije kan en het zou een goed ding zijn geweest, hier of daar een veiligen uitweg te hebben. „N. R. C." WEENEN, 12 October. (Wolff.) Naar luid van berichten, die de Südslavische Korrespon- denz van welingelichte zijde uit Saloniki zegt te hebben ontvangen, wareu in die haven op vijf dezer 's morgens om acht uur vier trans portschepen, de Australia, de Britannia, de Mediaund en de Djewad binnengevallen,, die tezamen 8000 man Fransche troepen aa» laqd zetten. Die gelande manschappen kwamen Sed-ul Bahr. Denzelfden dag arriveerde het Britsch-Fransche leger ten hoogste zal optreden als gangmaker voor het Grieksche leger. Over Zürich komt een bericht, dat er over het landen van troepen te Saloniki oneenigheid is ontstaan in de Fransche regeering en dat in verband daarmede het aftreden van Delcassé, den Franschen minister van buiteulandsche zaken, te verwachten was. In een Woensdag gehouden ministerraad zouden Briand en Augagneur het landen van troepen verdedigd hebben. Delcassé en Millerand zouden van een tegenovergestelde meening zijn geweest. Delcassé moet op de houding van Engeland gewezen hebben, die hem onzeker scheen. De Eugelschen zouden in verband met de houding van Griekenland gedraald hebben met de landing en zij zouden tot die landing niet kunnen besluiten, wanneer niet de Fran schen het voorbeeld gegeven hadden. Briand zou er daartegen op gewezen hebben, dat de overeenkomst voor de landing tusschen Enge land, Frankrijk en Griekenland (Wenizelos?) gesloten was en dat met de landiug tegenstand van Engeland overwonnen scheen. In den ministerraad zou verder vastgesteld zijn, dat Engeland te weinig krachten ter be schikking gesteld heeft. Ten opzichte van de vraag hoe de strijdkrachten aangewend zouden worden, had overeenstemming bestaan Servië moest zoozeer versterkt worden, dat succes zeker was. Joffre en French hadden daaren tegen een aarzelende houding aangenomen Joffre hield het voor mogelijk Engelsche troepen uit Frankrijk weg te nemen. Viviani en Augagneur zouden naar Londen gegaan zijn om daar te beraadslagen. Delcassé moet reeds lang genoeg van zijn ambt gehad hebben hij zou zich echter niet terugtrekken, wanneer hij in volle overstemming met zijn collega's had kunnen handelen. Viviani zou in de plaats van Delcassé treden. Clemenceau heeft aan minister-president Viviani, die voor Delcassé tevens ad-interm buitenlandsche zaken waarneemt, een ver schrikkelijke afrekening aangekondigd, naar aanleiding van de vereenigde vergadering der vier Kamercommissies. N.R. C. PARIJS, 13 October. (Havas.) In den ministerraad die dezen morgen op het Elysée is gehouden, heeft Viviani medegedeeld, dat Delcassé hem zijn ontslag als minister van buitenlandsche zaken had gevraagd. Het ontslag is verleend. Viviani zal de portefeuille van buitenland sche zaken bij het voorzitterschap van den ministerraad nemen. WASHINGTON, 12 Oct. (Reuter)^ Morgen- thau, de Amerikaansche gezant te Konstanti- nopel, heeft aan het ministerie van buiten landsche zaken gemeld, dat de Armeensche gruwelen in Aziatisch-Turkije met verwoedheid zijn hervat, sedert Bulgarije aan den oorlog is gaan deelnemen. De Vlaamsche Stem schrijft Men ziet in België weer meer Belgisch zil vergeld halve, heele, dubbele franken, vijf frijnkstukken. En dit bewijst, dat de nood stijgt, hoe zonderling deze bewering ookschijnt. 't Werk verslapt meer en meer. In veel plaatsen kriint de ondersteuning in. Dus moet men 't kleine spaarpotje, weggestoken in een oude kous, onder de pannen, onder een steen den kelder, ergens in een verborgen kas je, 't laatste appeltje voor den dorst, te voor schijn halen. En 't zilvergeld zilver had immers meer waarde dan bankpapier, naai de meening van 't volk voor den kwaad sten tijd bijeengegaard, komt in omloop. En als 't uitgegeven is? Wat dan? Och, we zeiden reeds, met angst ziet men den winter tegemoet. Hoewel reeds half October, is het nog bij zonder mooi en zacht weder. De laatste da gen is het echter nog al mistig. Voor een plaats met hoofdzaak bootverkeer, zooals onze gemeente er een is, benevens voor de om liggende plaatsen is mist zéér lastig en on aangenaam. Gisteren vertrokken en kwamen hier aan slechts twee booten. De eerste boot die aankwam was die van half twee, zoodat men dan niet meer in de gelegenheid is om met de laatsteboot die om 2 uur van hier vertrekt, nog de meegekomen correspondentie te beantwoorden. Het is te hopen dat we dit najaar niet veel mistig weer hebben. Hoek. De regeeringsvisch was een schade post voor de gemeente en daarom zal ze niet meor aangekocht worden. De volgende week zullen regeeringsvarkens worden geslacht, die zullen misschien beter verkocht worden. Hoek. Gisteren moest de landbouwer C. onder deze gemeente woonachtig, de hulp in roepen van de rijkspolitie, teneinde een wilde vaars neer te schieten. Dit gelukte, hoewel niet terstond, want hoewei reeds geraakt door een schot, vloog het dier nog overeind, om weldra dood te btijven liggen. Zaamslag. De visscher G. van Ter Neuzen had zijn fuiken te drogen gehangen op de steengiooiing van den zeedijk aan den KI. Huijssenspolder alhier. 80 a 90 stuks waren stuk {gesneden. Het vermoeden viel op een bewoner uit den omtrek. Na een woorden wisseling ontstond een worsteling. De politie werd er van in kennis gesteld. Axel. De Unie-collectie bedroeg dit jaar f224,13. Clinge. Dinsdagnacht vond een Hollandsch soldaat, die op post stond, den dood, door in aanraking te komen met den electrischen draad. Het slachtoffer is een Fries, vader van 2 kinderen. Aardenburg. Op 79jarigen leeftijd is over leden de heer Vorsterman van Oijen. De overledene werd in 1859 leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Win schoten. Een jaar later werd hij hoofd der openbare school te Aardenburg, wat hij bleef tot 1901. Een 18tal jaren was hij archivaris dezer gemeente. Cp het gebied van den landbouw was hij een bekwaam persoon. Hij is ook lid van den gemeenteraad, van de Prov. Staten en van de Tweede Kamer geweest. Vlissingen. Alhier is op 76-jarigen leeftijd overleden de heer P. K. Dommisse, omeritus- predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier. De overledene was ook een tijdlanggemeente- archivaris. De heer G. Schrijver stelt in „De Ned." voor een vlieger of vliegenier voortaan te noemen een ztvevel. van een Britsche gepantserde kruiser, die ongeveer 1000 man Britsche troepen ontscheepte. Den volgenden dag kwamen weer 5000 Franschen van boord en bovendien 5000 Algerijnen en Marrokanen, allen van de Dardanellen. Verder nog 2000 manin totaal aldus ongeveer 20,000 man, die tezamen de divisie-Bailloud vormen. Er kwam bevel dat een brigade zou door gaan naar Servië; maar op het laatste oogen- blik kwam tegenbevel. De Engelschen hadden intusschen gepoogd Kara-Boeroen (een vér-vooruitspringende kaap, die de invaart tot de reede van Saloniki be- heerscht) te bezetten doch de Grieken hebben hun dat belet. Het schijnt buitengesloten te zijn, dat zelfs in eenige weken tijds, meer dan 40,000 a 50,000 man te Saloniki zullen kunnen worden ontscheept en ondergebracht. Het komt steeds duidelijker aan het licht, dat bij de entente geen ander doel voorzit, dan van Griekenland gedaan te krijgen dat het zichzelf voor de entente opoffert, terwijl De Luxemburgsche Eijschen, is overleden. minister van Staat, In Engeland wordt gulden uitbetaald van soldaten. Van Urk is een officier ontsnapt. week per aan vrouwen en 12 millioen kinderen geïnterneerd Engelsch De kunstschilder Hart jarigen leeftijd overleden. DiSUt Nibbrig is op 48- De diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Bulgarije zijn afgebroken. In het Italiaansche leger is de verplichte enting tegen cholera ingevoerd. Bij de raadsverkiezing in Rotterdam IV viel de liberaal uit. Herstemming tusschen s.-d. en c.-h. Er stemden 7525 van de 21,119 kiezers. Reizigers vertellen dat in Kiel de cholera is uitgebroken. De Amsterdamsche tramkaartjes zullen nu eindelijk eens niet meer in het Buitenland gedrukt worden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. P. Maat, pater capucyn, Q 183, uit Velzen. K. J. van Gorp, pater capucyn, Q 183, uit 's Hertogenbosch. J. E. M. Rademaker, zonder beroep, Nieawediep 102, uit Brouwershaven. L. Breepoel, timmerman, Vlooswijkstraat 5, uit Axel. C. van den Bosch, dienstbode, Brouwerijstraat 7, uit Clinge. Vertrokken zijn J. A. van de Broeke, onderwijzer, Donze Visserstraat 21, naar Middelburg. N. J. Meijer, dienstbode, de Doelderstraat 7, naar Hulst. A. P. van Sweeden. werkman, O 52, naar Mijdrecht. J. van Cadsand, zonder ber. 0 52, naar Axel. M. A. Koot, ziekenverpleegster, 8 N, naar Zwolle. E. Dekker, z. b. O 202 naar Wageningen. H. Smies, schoenmaker Q 207, naar Axel, A. Meulbroek, z. b. Q 17, naar Axel. M. J. van Hoorn, dienstbode, Noordstr. 84, naar Hoek. J. Postma, kommies R. B D. Visserstraat 21, naar Winterswijk. Geref. Kerken. Tweetal te Breda R. Hummelen te Haar lemmermeer en C. J. de Kruijter te Oost- kapelle. Tweetal te DriebergenF. W. II. Bramer te Heinkenszand en G. Wisse te Bodegraven. Beroepen te Vlaardingcn A (2e pred.pl.) G. Wisse te Bodegraven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waarder A. Dekker te Giesen- dam. Bedanktvoor TholenJ. G. Dekking te Montfoort. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te SliedrechtJ. W. Geels te Haarlem en P. de Groot te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Tweetal te Ter Neuzen Overduin van Lisse en J. Fraauje van Rotterdam te Meliskerke B. van Neerbos te Rijsen en J. Overduim te Lisse. Unie-Collecte. De 19e lijst vermeldt een totaal bedrag van f 76,402,74. Ds. A. Janse, hoopt Zondag 7 November a. s. afscheid te nemen van de Geref. Gemeente te Barneveld en Zondag 14 November d.a.v. te Tholen intrede te doen. Als bevestiger hoopt des voormiddags op te treden Ds. G. H. Kersten, van Ierseke. „De Rotterdammer." Mevr. wed. A. v. d. Velde—Van Es, dezer dagen te Grouw (Fr.) overleden, ver- Westelijk Front. Oostelijk Front Dunaburg ontruimd. Servisch Front. De strijd in Servië. Turkije Bulgarije. Fransch troepentransportschip gezonken. De landing te Saloniki. Oneenigheid in de Fransche Regeering Delcassé afgetreden. De Armeniërs. In TER NEUZEN, 15 October 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2