Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1267. Zaterdag 16 October 1915. 13c Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. II. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor do redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V „En Broederschap Wij hebben er reeds een en andermaal op gewezen, dat het socialisme, of wil men pre- fcieser, de sociaal-democratie, door den oorlog een zeer ernstigen klap heeft gekregen. Er was gepredikt jaren aaneen, dat bet be ginsel van de sociaal-democratie moest leiden tot een internationale broederschap. In de toekomst zou niet meer gevraagd wordenZijt gij een Duitscher, een Fransch- man, een Engelschman, enz. Alle verschil, alle naijver, zou wegvallen. Echte sociaal democraten zouden zijn echte vaderlandloozen. Vaderlandsliefde was uit den booze te achten. „Proletariërs van alle landen, vereenigtul" was de strijdleus. Uit do eenmaal aanvaarde grondstellingen moest zulks volgen. Niet uit éenen bloede is het gansche menschengeslacht geschapen. Een volk vormt geen organisch geheel. Elk individu staat los naast het andere. En de band, die samensnoert, heet niet liefde maar klassebelang. Eèn vijand van de menschelijke samenleving dient slechts onschadelijk gemaakt te worden, het KAPITALISME en er is vrede op aarde. Wat is echter van deze theorie overge bleven Is de droom van het Internationalisme werkelijkheid goworden Gustave Hervé betoogde kortelings in zijn blad „Guerre sociale," dat er geen Internatio nale meer is. De oorlog heeft dat schoone ideaal ver nietigd, schreef hij. Ja> hij ging zelfs zoover te beweren, dat de Fransche sociaal-democratie met „de socialisten van den Keizer" niets gemeen hebben Nog krasser„de ergste Fransche reaction- nair" (dit beteekent in den mond van een sociaal-democraat ongeveer betzelfde als vijand van elke sociale verbetering) „staat den Franschon sociaal democraten nader dan een Duitsche sociaal-democraat." En een regeltje verder worden de Duitsche socialisten „idioten" genoemd. Men zou kunnen opmerken, dat ITervé door den oorlogsroes bedwelmd, de zaken niet meer nuchter beschouwt. Gesteld dat dit zoo is, dan pleit het niet voor de kracht van het beginsel. En bovendien, Hervé staat in dezen niet alleen. Ook uit Engeland zijn dergelijke stemmen vernomen. En wat zagen we in Duitschland gebeuren De Duitsche Rijksdag-fractie heeft ook beraadslaagd over den oorlog. Bernstein stelde een motie voor. Een, die begon met een herinnering aan het sociaal-democratische program en aan de be sluiten van de internationale socialistische congressen. Een zuiver standpunt derhalve, dat gelegen heid gaf om zuiver socialistische conclusiön te trekken. Ook ten opzichte van het Belgische vraag stuk. Bernsteins motie stelde dan ook als 6e punt voor VI. „Alle annexatie door middel van geweld van Belgisch grondgebied of iedere aanslag op de autonomie van België door welken staat ook, moet krachtig worden bestreden op grond van hetgeen is gezegd in artikel II, maar bovendien moet hieraan worden toegevoegd dat Duitschland, zonder door eenige daad daartoe te zijn uitgedaagd, gelijk de rijkskanselier zelf heeft bekend, tegen het volkenrecht in, de Belgische onzijdigheid heeft verkrachtaldus België is binnengedrongen om er de plannen, welke het nastreefde, te volvoerenhet leger, dat het weerstond, heeft vertrapt, en het land met geweld heeft bezet. Het is derhalve een eereplicht voor Duitschland, België te ontruimen onmiddellijk na het sluiten van den vrede, overeenkomstig de plechtige verklaring, den 4en Augustus afgelegd door den Duitschen ambassadeur, prins Lichnowsky, tegenover den Engel- schen staatssecretaris, sir Edward Grey, en het Belgische volk ten volle en geheel schadeloos te stellen voor het materieele en móreele nadeel, dat het hem heeft toegebracht." Nu zal men toch moeten toestemmen, dat, van socialistisch standpunt beschouwd, tegen deze redeneering weinig is in te brengen. Wat is intusschen met deze logische konse- kwentie geschied Do motie werd verworpen En in de Duitsche socialistische pers werd ze zelfs niet vermeld. Wat daaruit blijkt? Wat anders, dan dat het beginsel wordt weggedoezeld of vervormd en „uitgelegd" naai de practijk het eischt en profijtelijk maakt. Dezelfde argumenten van vroeger tegen den oorlog, worden nu aangewend ten bate van den oorlog. Engelscho en Fransche sociaal-democraten beweren om strijd, dat zij in dezen oorlog meestrijden, niet nood-gedwongen, maar met overtuiging, als „soldaten Gods en soldaten van het recht", zooals Hervé het uitdrukte. Had hij geen gelijk, toen hij beweerde, dat „het schoone ideaal van een internationale vernietigd, is" En waar bleef nu de hooggeloofde „broeder schap" Z. „De Rotterdammer" schrijft Vrouwenkiesrecht. Het is voor de socialisten met het vrouwen kiesrecht een kwade noot om te kraken. Ze hebhen dan ook met den lach van een boer, die kiespijn heeft, het vrouwenkiesrecht in hun actie opgenomen. Maar ze moesten wel. Alle vrouwen evenals alle mannen naar de stembus dat is zoo'n prachtige revolutio naire gedachte, dat het voor een revolutionaire partij eenvoudig onmogelijk is, zulk een schet terende leuze af te wi]zen. Maar nu de feiten. De heeren die in de S. D. A. P. aan het roer zitten, weten bijster goed, dat de aard der Nederlandsche vrouw nu eenmaal niet erg „revolutionair" is. Er mogen bij een socialistischen optocht wat roerige ju liertjes meesjouwen met linten en lappen, er mogen wat oude vrijsters zijn, die haar opgespaarde en ongebruikte levenskracht wijden aan op luistering van de vergaderingen der S D. A.P., de huisvrouw van den gezeten arbeider ook in den kring der S. D. A. P. voelt voor stemrecht en politieke actie minder dan niets. Dan weet men maar al te goed, hoe de religieuse snaar in het hart van de Neder landsche vrouw alleen nog wat gauwer en krachtiger klinkt dan bij den man. Vrouwen kiesrecht zou zoo allicht den vermaledijden clericalen kunnen ten goede komen. Voeg daar nu nog bij, dat van een invoering in eens algemeen vrouwenkiesrecht natuurlijk niet komt, zoodat eèn beperkt vrouwenkies recht allicht een tegenwicht gaat worden tegen de werking van algemeen mannenkies- recht, dan is het begrijpelijk genoeg, en' valt het te verstaan, dat de jubelzang voor het vrouwenkiesrecht niet heel zuiver klinkt. Zingen moet men nu eenmaal. Maar de „onbeklemde borst", waarvan Tollens dichtte, ontbreekt. Er zit een brok in de keel. Militaire Tehuizen. De kwestie der militaire tehuizen is een zeer belangrijke. „De Standaard" schrijft er over in dezer voege Niet berusten. Teleurgesteld over do houding van den Minister van Oorlog in zake de Militairen Te huizen, hoort men nu van één kant roepen „Laat men toch niet langer bedelen, maar liever zelf de handen uit de mouwen steken. Geholpen moeten onze militairen toch 1" Voorzeker is dit een ideaal standpunt. En mocht, wat we nog altijd niet gelooven, de Minister van Oorlog in zijn weigering volhar den, dan nemen ook wij de mogelijkheid aan, dat t tot zulk extra-ofier zal moeten komen. Wat we echter in geen geval kunnen toe geven, is, dat men den Minister van Oorlog nu maar met rusF'moest laten. Neen, dat moeten en mogen we niet. Er geschiedt een onheilig onrecht. Voor allerlei afleiding en spel wordt met ruime hand geld beschikbaar gesteld. En hier, waar 't nu een heilig doel geldt, zou men de kas sluiten. Dit kan en mag niet, en tenslotte zijn we er bijna zeker van dat de Minister zélf dit niet wil. De zaak is maar, dat hij een klaarder en helderder inzicht in den bestaanden nood moest erlangen, en het deed ons daarom dankbaar aan, dat de President der bekende commissie, Ds. Vonkenberg, het er niet bij beeft .laten zitten, maar met gedelegeerden uit een commissie nogmaals ter audiëntie is gegaan. Juist in zoo ernstige tijden als thans moet ook het Rijk er prijs op stellen, dat, voor zoover het kan, ook onder de militairen een ernstiger toon doordringe. Dit nu en niet anders bedoelen de Tehuizen. De geest die van onze Tehuizen uitgaat, sterkt en bezielt een niet zoo klein deel van ons leger. En daarom zou 't een onvergeef lijke fout zijn, indien 't Rijk, bij de millioenen schats die 't moet uilgeven, nu kleinzielig neerzag op die kleine ƒ25000, die in dezen nood onmisbaar is. Naar nu verluidde, zal in het veldprediker schap van den oud-Minister Talma weder voorzien worden. WTe zijn benieuwd te hooren, wie hier de man zijn. Maar de Tehuizenquaestie is nog veel, veel belangrijker. Loope Oorlog er toch niet overheen 1 BUITENGEWONE MINISTERRAAD. Ook Zaterdag j.l. is de Ministerraad in den namiddag weder buitengewoon bijeengekomen, in verband met spoedeischende maatregelen, welke intusschen naar wij vernemen slechts zeer zijdelings in verband staan met den oorlogstoestand en in het minst geen ernstig karakter dragen. KAMERVERKIEZING AMSTERDAM IX. De ledenvergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Orantje in district IX te Amsterdam heeft met algenieene stemmen besloten, voorloopig candidaat te stellen voor de Tweede Kamer (vacature W. H. Vliegen) den heer W. de Vlugt. KAMERVERKIEZING ASSEN. De afdeeling Assen van den Vrijz.-Dem. Bond heeft den heer W. O. A. Koster in Den Haag, secretaris van den Vrijz.-Dem. Bond, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De districtsfederatie der S. D. A. P. te Assen heeft met algemeene stemmen besloten het advies van het partijbestuur te volgenen voor deze tusschentijdsche geen candidaat gesteld. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Assen heeft besloten geen candi daat te stellen. FABRIEKEN STOPGEZET. Men meldt aan de N. R. C. uit Enschede, dat liet bericht uit Oldenzaal als zouden alle texielfabrieken te Gronan wegens gebrek aan grondstoffen zijn stop gezet, waardoor pl.m. 2000 arbeiders uit Nederland werkloos zijn geworden, voor een groot deel bezijden de waarheid is. Niet alle fabrieken zijn stop gezet de stopzetting betreft alleen twee fabrieken van de groote firma G. van Delden en Code derde fabriek van die firma loopt door. evenals de fabrieken Deutschland, Coydoul en Co. e. a. Gebrek aan grondstoffen is niet als oorzaak van de stopzetting te be schouwen, voorloopig althans is er voldoende voorraad katoen. Dat die' twee fabrieken stilstaan is, naar men ons mededeelt, het ge volg van een maatregel der regeering, die de beschikking vvenscht te houden over den nog aanwezigen voorraad. Trouwens.alle fabrieken werken grootendeels voor het leger en de fabrikauten ontvangen op gezette tijden be richt wat zij moeten fabriceeren, en zoo kan het voorkomen, dat als het regeeeringsbericht op zich laat wachten, de fabriek eenige dagen in de week langer dan gewoonlijk blijft stil staan, wat o. a. onlangs is voorgekomen bij de fabriek Eilormark te Glanerburg. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de stop zetting sleclds tijdelijk is. In Gronau werken ongeveer 1100 arbeiders uit Losser, 800 uit Lonneker en pl.m. 100 uit Enschede. Dit laatste aantal was voor eenige jaren pl m. 800, sinds eenige jaren 500, en is langzamerhand geslonken tot een houderdtal, die des morgens en 's avonds met den ar- beiderstrein in de wandeling klompentrein genoemd naar en van Gronau gaan en komen LANDWEER MET VERLOF. In verband met het opvolgend oproepen van landstormplichtigen, zal, naar de Avp. verneemt, het personeel van de oudste mi litie-lichtingen naar de landweer worden af gevoerd en personeel van deoudste landweer- lichtingen in het genot van verlof worden gesteld. PORTVERHOOGING. Naar het „Industr. Wkbl." verneemt, is een portverhooging in aantocht. De Regeering is voornemens een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Staten-Generaal in te dienen, ter versterking van 's lands financiën. DE EIERENPRIJS. Ten gevolge van het verbod van uitvoer van eieren liep de prijs van dit artikel op de Tielsche markt terug van f2,40 tot f 1,30 per verrel (26 stuks). DE „ROTTERDAM" OPGEBRACHT. Het s.s. „Rotterdam" van de Holland Amerikalijn is door Engelschen aangehouden. De „Rotterdam moest einde dezer week met een vrij groot aantal passagiers weer naar Amerika uitvaren. (Tel.) OUD-MINISTER COLIJN. Naar de N Mb. verneemt, heef de oud-Ml- uister Colijn, thans in Indiö vertoevende, den datum van zijn terugkeer naar Nederland aanmerkelijk vervroegd en deze op 10 November a.s. gesteld, zoodat hij bij een voor spoedige reis half December in ons land hoopt terug te zijn Zooals men weet, was het oorspronkelijk plan van den lieer Colijn eerst in Februari '16 te repatrieeren. DE OORLOG. DE TOESTAND. Bulgarije is, aldus „De Stand.", nu ook be gonnen tegen Servië natuurlijk. Sinds eergisterennacht 'aldus een tele gram van Servische herkomst, zijn de Bul garen een aanval begonnen bij Vlassina ;|mnar bij werd afgeslagen met zware verliezen. Vol gens de bladen ligt het punt van aanval op 25 mijlen ten zuidoosten van Nisj, en een bericht uit Athene zegt, dat het twee Bul- gaarsche divisies waren die de Serviërs in

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1