Binnenland. Buitenland. K1 e i ii t j e s. Uit Stad en Provincie. BELASTING OP OORLOGSWINSTEN. Onmiddellijk na de installatie der staats commissie voor het ontwerpen van een tijde lijke belasting van buitengewone oorlogswins ten, heeft die commissie onder voorzitting van dr. Bos haar eerste vergadering gehouden ter vaststelling van haar werkwijze. Het eerste resultaat daarover is geweest de be noeming van een kleine sub commissie, die de opdracht heeft aanvaard een voor-ontwerp uit te werken. DE „TEXELSTROOM" VERGAAN. De directie der Hollandsche Stoomboot- Maatschappij deelt mede, dat zij nader bericht uit Londen heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat alle opvarenden van de „Texelstroom" gered en veilig aan land zijn gebracht. Het blijkt thans vast te staan, dat de „Texelstroom" op een mijn is geloopen. En wel nabij het lichtschip Galloper, ongeveer op dezelfde plek, waar de „Koningin Emma" getroffen werd. De „Texelstroom" zonk in tien minuten. De Londensche correspondent van de Tel. meldt, dat de bemanning van de „Texelstroom" alles verloren heeft. Ook de scheepspapieren zijn niet gered. Het stoomschip is op een mijn geloopen. De kapitein volgde strikt de voorgeschreven route. Het diepgeladen stoomschip (het lag ongeveer 17 voet diep) werd aan den voor steven onder luik 1 getroffen. Een hevige ontploffing volgde en het stoomschip zonkon- middelijk, waarbij de achtersteven boven het water begon uit te steken. In 5 minuten was het schip in de diepte verdwenen. Iedereen aan boord gedroeg'zich zeer koel- bloédig. Men slaagde er in twee reddings booten uit te zetten en voer daarmee weg. Kort daarop werden de schipbreukelingen door een Engelsch oorlogsschip opgepikt. Zij onder vonden daar een zeer vriendelijke behandeling. De directje van de Hollandsche Stoomboot Mij. heeft van haren vertegenwoordiger te Londen bericht ontvangen, dat de equipage van de Texelstroom behouden aldaar is aan gekomen. Uit een onderhoud met den kapitein kon worden vastgesteld, dat de scheepsramp heeft plaats gehad op ongeveer 4J/3 mijl af stand van het vuurschip Galloper. De equipage wordt terugverwacht met het s.s. Maasstroom, dat vermoedelijk Maandag van Londen vertrekken zou. 20 VLIEGMACHINES AANGEKOCHT. In The Wall Street Journal leest het Hbld., dat de Nederlandsche Regeering in Amerika twintig Curtissaeroplanes heeft aangekocht. De aankoop geschiedde na een reeks proef nemingen met dit type machine, gehouden te Los-Angelos. VERZEKERINGSWETTEN. Binnenkort zullen de ontwerpen-Treub, tot herziening der verzekeringswetten-Talma, bij de Tweede Kamer worden ingediend. Twee belangrijke punten uit die wijzigings wetten kunnen wij thans meedeelen. Eerstens zal in de ziekteverzekering ook de geneeskundige hulp worden aangenomen. En vervolgens zal, wat het beheer van de Ziekte-en Invaliditeits verzekering betreft, de nieuwe regeling aan zienlijk naderen tot het volledige zelfbestuur der arbeidersin genoemde verzekeringen toch zullen de arbeiders 2/3 van de zeggen schap krijgen. In de Ongevallenverzekering krijgen zij, volgens het nieuwe ontwerp 1/3 van de zeggenschap, terwijl zij thans niets hebben. Aldus nadert Minister Treub er toe, om den arbeiders in de uitvoering der ver- zekeriugs-wetten de leiding te geven. („Tel.") DE OORLOG. Westelijk Front. PARIJS, 8 Oct. (Reuter). Officieel bericht. De Duitschers hebben heden, na een krach tige beschieting, een hevigen aanval gedaan op Loos en zijn toegangen van het noorden en het zuiden, maar werden met zware verliezen geheel teruggedreven. In Champagne hebben wij nieuwe belangrijke vorderingen ten zuidoosten van Tabure ge maakt, waar wij voet kregen in de versterking, genaamd de Trapeze. Wij veroverden ver scheiden loopgraven en twee forten, die de vijand nog bezet hield in het vooruitspringend gedeelte van zijn tweede linie. Wij hebben 200 Duitschers gevangen gemaakt en een loopgraafmortier en eenige machine-geweren vermeesterd. Er hebben artillerie-gevechten plaats gehad in de westelijke Argonnen, in het Priesterbosch en in de Vogezen. Van de grens. Het grootste gedeelte van de infanterie- bezetting in de meeste Kempische dorpen is naar het front gezonden. Te Kessenich zijn Donderdag door de Duit schers vier Belgen (Walen) aangehouden, dio via Nederland de grens gepasseerd waren. Zij waren in het bezit van allerhande ont plofbare stoffen. Zwaar geboeid zijn zij over Maeseyck naar Hasselt vervoerd. Oostelijk Front. WEENEN, 8 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De vijand heeft gisteren aangevallen over het lieele front van Oost-Galició en Wolhynië. Deze aanvallen ondernomen met sterke strijd krachten en veel verbruik van munitie, bleven zonder gevolg. Aan de Bessarabische grens zijn de Russische stormkolor.nes op de hoogten ten noorden van de Dnjestr en aan de Strype verstrooid eer ze onze hindernissen waren genaderd. Ten N.W. van Tarnopol zijn de Russen op twee fronten onze loopgraven binnengedrongen, doch door in allerijl aangevoerde Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche versterkingen heden ochtend weder teruggeslagen. Een zelfde lot trof den vijandelijken aanval op het dorp Sapanof ten N.W. van Kemunce, dat gisteren als middelpunt van een verbitter den strijd meermalen van bezitter is gewisseld, maar nu weder vast in onze handen verkeert. Zoo ook hebben wij ten Z.W. van Olyka sterkere Russische strijdkrachten ili een gevecht op korten afstand teruggeworpen, waarbij het 89e regiment infanterie en het 31e landweerregiment zich vooral hebben onderscheiden. Ten N. en ten N.O. van Kokil hebben onze tegenaanvallen veld gewonnen. Wij hebben den vijand de dorpen Lisowo eq Galuzio ontnomen. Op het grondgebied van Wolhynië zijn in de gevechten van eergisteren en gisteren in 't geheel ongeveer 4000 Russen gevangen genomen. De vijand leed zeer zware verliezen. BERLIJN, 10 October. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier Legergroep van Hindenburg De Russen hebben gepoogd de hun bij Gar- boenowka, ten Westen van Dunaburg, ontno men stellingen te hernemen. Het is tot hevige gevechten op korten afstand gekomen, die eindigden met het terngwerpen van don vijand. Ten Noorden van de spoorlijn Dunaburg— Poniewicsz en ten Westen van Illuxt zijn vij andelijke stellingen ter breedte van omtrent 8 kilometer genomen, waarbij 6 officieren en 750 gevangenen in onze handen vielen, terwijl 8 machinegeweren werden buitgemaakt. Legergroep van prins Leopold van Beieren Niets nieuws. In Rusland. De Rjetsj meldt, volgens de Köln. Zeitung, dat te.Ödessa straatgevechten tusschen land- stormplichtigen en de politie zijn uitgebroken en vele inhechtenisnomingen zijn verricht. Volgens het blad heerscht te St. Petersburg groot gebrek aan levensmiddelen, terwijl te Moskou en Astrakan om dezelfde reden reeds ernstige onlusten zouden hebben plaats gehad. Servisch Front. BERLIJN, 10 October. (Wolff.) Officieel bericht van den generaleu staf: Belgrado en de hoogten ten Zuidwesten en ten Zuidoosten der stad zijn na een gevecht in ons bezit gekomen. Ook verder naar liet Oosten is de vijand daar waar hij stand hield teruggeworpen. Onze troepen rukken verder. WEENEN, 10 October. (Wolff.) Officieel bericht van den generalen staf De Oostenrijsch-Hongaarsche troepen in Maeva rukken ten Noorden van Obrenovao met goed gevolg vooruit. De Duitsche troepen, die Belgrado binnen rukten, hebben de stad in verwoede straat gevechten van vijanden gezuiverd en vallen thans de ten Z. O. en ten Z. W. der stad ge legen hoogten aan, Van den Balkan. LONDEN, 9 Oct. (V. D.) De „DailyMall" verneemt uit Saloniki dd. 7 Oct., dat tot dus verre 32,000 man, waarvan 5000 Engelschen, geland zijn, met artillerie en munitie. Griekenland blijft neutraal LONDEN, 8 Oct. (V.D.) Decorrespondent van de „Times" te Athene seint aan zijn blad, dat de Grieksche regeering besloten heeft een welwillende neutraliteit te handhaven Koning Victor. De Daily Chronicle bevat een telegram ui;t Udine over een bijzonderheid uit de gevechten aan de Isonzo. Op een zeker punt van het front verljet koning Victor Emmanuel zijn automobiel, waarna hij te paard te midden der troepen reed, niettegenstaande de vijandelijke projec tielen gevaar opleverden. Op eens werd door een splinter van een shrapnel het paard van den koning gewond. De koning kalmeerde de omstanders en verzocht zijn paard on middellijk naar hét Blauwe Kruis te zenden. Ofschoon hij gewaarschuwd werd, niet ver der te gaan, vroeg hij een nieuw paard, zeg gende „Hier moeten we overwinnen of ster ven." De koning ging wederom te midden der troepen, die stormenderhand de vijande lijke posities namen. De bewuste plaats wordt nu de „Konings- spoor genoemd. Een hoofdstuk van Stommiteiten. De Daily Mail schrijft onder dezen titel een artikel over den uitslag van de gevolgde Bal kan-politiek. Het heet daarin o.a. „Wij wisten dat de Turken diep gegriefd waren door onze inbeslagneming van de twee oorlogsschepen, die wij voor hen hadden ge bouwd maar ons departement van buitenlaud- sclie zaken deed niets en liet zelfs na, ge wone beleefdheid te toonen. Van dal uur richtten de Turken hun blikken naar den „anderen" vriend maar aan buitenlandsche zaken trok niemand zich daar iets van aan. Met inderdaad verheven luiheid bleven wij afwachten, terwijl inmiddels de Duitscher de gepantserde vuist schudde. De gepautserde vuist heeft het gewonnen; en Turkije de begeerde vangst kwam bij den keizer in het net." Uit Engeland. LONDEN, 9 Oct. Times, Daily Mail en Morning Post gaan voort met hun venijnige aanvallen op het ministerie van buitenlandsche zaken, dat, zeggen zij, de zaken op den Balkan verknoeid heeft. De Times haalt de verdediging van het ministerie door de Star aan, die gisteren schreef, dat de nu gestelde vragen met het zelfde recht gericht zouden kunnen worden tot de ministeries van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Rusland en Italië, en zegt Dat is zeer zeker niet het geval. Engeland verkeerd op den Balkan in een eenige positie, vooral in Bulgarije. Onder de entente-mogend- heden had het alleen den naam van geheel onzelfzuchtig te zijn in Balkan-aangelegenheden. Rusland, dat daar een zeer belanghebbende mogendheid is, werd met achterdocht be schouwd. Frankrijk was niet anders dan Rus,land's bondgenoot. De bewering, dat de voorstellen van Italië aan Servie aannemelijk waren, is eenvoudig belachelijk. Engeland alleen kon zich op den Balkan met kracht en invloed doen hooren en op aandacht rekenen. Dat onschatbare voordeel is in de laatste maanden op de een of andere wijze voor het grootste gedeelte verspeeld door onoplettend heid, kleinmoedigheid en gemis aan een vaste gedragslijn. Het kan nog herwonnen worden, maar all,cen door een krachtig regeerings optreden, gerugsteund door de geheele kracht van een ingelichte openbare meening. De Morning Post doet na de veroordeeling van de Balkan-politiek van het ministerie nog een aanval op een ander terrein door de aan de kaak stelling van een toeleg om een internationaal hof in het leven te roepen, waarop het beroep van de uitspraken van de prijshoven zou openstaan. Lord Reading heeft echter officieel tegengesproken, dat hij ge machtigd was met de Vereenigde Staten een overeenkomst te treffen tot de oprichting van een dergelijk hof. „N. R. C." De Armeniërs. LONDEN, 9 October. (Reuter.) De Daily Chronicle verneemt uit New-York Professor Dutton deelt verschrikkelijke bij zonderheden mede over de wreedheden in Armenië, die hij ontvangen heeft van het officieele Euphrates-college, een Amerikaansche instelling te Larpoot. De correspondent zegt, dat tweederden van de meisjesleerlingen en zeszevenden van de jongens dood zijn, in ballingschap of naar harems gebracht, terwijl de professoren dood zijn, in de gevangenis gemarteld worden of krankzinnig geworden zijn of zich verborgen houden. Een professor had men hoofd- en baardhaar uitgetrokken en zijn nagels uitgerukt en na nog andere martelingen was hij vermoord. Een andere professor, die soortgelijke kwellingen onder gaan had, was vermoord bij den massa-moord op den weg naar Diarbekr. Professor Vor- perian, van president Wilson's college te Princeton, was krankzinnig geworden tenge volge van het bijwonen van de martelingen, waar een andere professor aan blootgesteld was. Later was Vosperian vermoord. Profes sor Nahigen, vaii het Amerikaansche college te Anniharbour, is vermoord. De correspondent dringt er op aan dat men tusschenbeide komt ten bate van het kwart der geheele Armenische bevolking, dat overblijft. De gezant van de Vereenigde Staten te Konstantinopel seint, dat er 20,000 pond ster ling noodig is om het ondersteuningswerk te beginnen. De Rockefeller-stichting heeft 6000 pond gegeven en in alle groote steden worden comissies gevormd en openbare vergaderingen belegd. N. R. C. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Zaandam heeft de wintercampagne vastgesteld en voorloopige besprekingen ge voerd over de Kamerverkiezing in 1917. Verleden week kwamen 76 schepen den Nieuwen Waterweg binnen. De uitvoer van eieren is van af 8 October verboden. Het grootste station ter wereld is het hoofd station te Leipzigde oppervlakte bedraagt 80,000 M3. Te Alexandrië zijn 25 hospitalen ingericht voor de gewonden aan de Dardanellen. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen bestond verleden week 40 jaar. Van den Franschen generaal De Castelnau zijn thans reeds drie zonen gesneuveld. Do directie der Centrale Guanofabrieken te Rotterdam stelt voor aan de aandeelhouders vergadering 20 dividend uit te keeren. TER NEUZEN, 12 October 1915. Onder no. 92 werd J. F. R. DE PILLECIJN, Grenulaan 49, aangesloten aan het rijkstelefoon kantoor alhier. We meenen ter wille van onze lezers bekend te moeten maken dat de belastingschuldigen de verschenen termijnen van hun belasting, n.l.hoofdelijke omslag, schoolgelden en hon denbelasting, moeten voldoen, ter voorkoming van vervolgingskosten. De gem.-ontvanger alhier publiceert dit wel in de twee andere plaatselijke bladen. Doch onze lezers zijn toch zeker óók belastingbetalende burgers. Woensdag 27 Oct. zal voor het gerechts hof te 's Gravenhage worden behandeld het hooger beroep door den officier van justitie te Middelburg ingesteld tegen het vrijsprekend vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar gewezen tegen den R.-K. Pastoor G. G. M. B. alhier, beklaagd van het doen opgraven van een lijk te Sluiskil, om het naar niet-gewijdc aarde over te brengen. Sluiskil. De heer C. J. Nobels heeft de be noeming tot hoofd der chr. school alhier aan genomen en zal waarschijnlijk 1 Januari a. s. in functie treden. Door de tramdirectie is thans het defi nitieve plan van aanleg door de gemeente Hoek ter kennis van het gemeentebestuur dezer gemeente gebracht- Het staat thans vast dat de lijn buiten de kom der gemeente zal gelegd worden, daar dit voor de betrokken Maatschappij een groot geldelijk voordeel zal opleveren, volgens de M. Crt. Zaamslag. Benoemd tot hoofd der school voor Chr. Volksonderwijs (vacature de heer S. Brouwer) de heer Bartlema, thans gemo biliseerd, die van den Minister van Oorlog vrijstelling heeft gekregen om in functie te treden. Zaamslag. In de op 7 October j.l. gehouden gemeenteraadsvergadering alhier, waren af wezig de heeren Faas en Dieleman. O.m. was ingekomen een schrijven van Gedep. Staten,' waarin deze te kennen gaven niet genegen te zijn verhooging van het salaris van den secretaris te bevorderen, indien ook niet teveus de jaarwedde van den burgemeester wordt verhoogd, daar zij wenschen vast te houden aan het beginsel, dat de jaarwedden dier titularissen gelijk moeten zijn. In verband met dit schrijven werd met al- gemeene stemmen besloten Gedep. Staten te verzoeken, ook de jaarwedde van den burge meester met f 150 te willen verhoogen en deze dus, evenals die van den secretaris, te bepalen op f 1200. Voorts werd besloten het min. salaris der onderwijzeressen met f25 te verhoogen. De verhooging voor hoofden na 25 dienst jaren van f 50, die eerst bij de salarisver- hooging was teruggenomen werd weer ingevoerd. De raad verklaarde zich in beginsel genegen aan het calamiteuse waterschap Margaretha c. a. verkoopen 100 M3 grond aan de haven tegen 80 cent per M3 voor het verbouwen van het directiegebouw. De raad zou echter gaarne zien dat het waterschap ook het andere daar aan haar behoorende terrein ter grootte van nog ongeveer 100 M3 overnam. Tot lid van de schoolcomisgie werd benoemd de heer J. P. Geelhoedt, gemeente-ontvanger. Door B. en W. worden verschillende wijzi gingen in de begrooting voor 1915 voorgesteld, die aangenomen werden waardoor zoowel de ontvangsten als de uitgaven verhoogen met f26,582,49. Hierin is begrepen f25,000, die ter zake van de militie enz. voor het rijk worden voorgeschoten en weder terugont vangen. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op. Zaamslag. Bij een landbouwer onder deze gemeente waar men bezig was geweest met het plukken van appelen, had men des avonds den ladder in den boom laten staan. Het schijnt door anderen opgemerkt, tenminste 's morgens kwam men tot de onaangename ont dekking, dat een partij appelen was gestolen. Axel. Mej. M. de Jong, onderwijzeres' aan de o. 1. school, heeft eervol ontslag aange vraagd met ingang van 1 Jan. a. s. De controle-commissie in zake den uit voer van gecontracteerde bieten uit Zeeuwsch Vlaanderen naar België is thans door den minister op aanwijzing van het hoofdbestuur van de Z. L. M. definitief benoemd. Zij bestaat uit de heeren G. A, Vorsterman van Oyen, oud lid van de Tweede Kamer te Aardenburg, voorzitter en G. Vogelvanger te Hulst en F. C. Zonnevijlle te Axel, leden. Het ligt in de bedoeling alsnog een vierde lid, landbouwer, in de commissie op te nemen, waartoe de heer D. J. Dees, wethouder te Ter Neuzen zal worden aangewezen. Het staat vast dat de gecontracteerde bieten naar België mogen worden uitgevoerd. Een andere lezing. Men beweert, dat de twee Friesche mili tairen, die te St. Kruis door de electrische grensversperring gedood werden, zouden ver dwaald zijn. Dit komt de familie zeer on waarschijnlijk voor. Immers, door onder de draad door te kruipen, wisten ze de sol daten waren reeds een jaar aan den grens

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2