G.MEERTENS, Dames= en Kindermantels. A van Waesberghe-Jaossens, Zwarte (Mie Doetjes. EMAILLE, ria gegammseeit Artmeien eo B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e 111 i 11. Nieuwstr. 16. Ter Neuzen. Ontvangen de nieuwste ONTVANGEN: VOOR DE JEUGD. Firma J. L. Jurrij=Hoebé. Opnieuw ontvangen Houtwerk D. E. Wolfert Hz. zeggen, vindingrijk zijn zijZoo lezen we nu weer in een bericht uit Venlo aan de „Geld." Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinderwagen, waarin een sla pend kindje lag. Bij onderzoek door de grens wacht bleek echter, dat de „lieve kleine" be stond uit meel rijst enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het teeder wichtje wreed gestoord In een groote gemeente in de provincie Groningen „overleed" de vorige week een vrouw. De dokters constateerden, aldus de „N. Veend. Ct.", dat de vrouw aan hartver lamming was overleden. Nadat het lijk gekist was, verbeeldde de man zich, dat zijn dood gewaande vrouw hem riep, 't werd den man benauwd om het hart, hij ging naar zijn buren en stelde die er mede in kennis. De nu gehaalde dokter constateerde, dat de vrouw een flauwte had gehad. De Duitsche gezinnen met een groot aantal zoons worden zwaar door dezen moordenden oorlog beproefd. Een onzer medewerkers ontmoette onlangs in een trein, uit bet Oosten van ons land komende, een Duitscher die aan het vaderland reeds zijn vijf zoons geofferd had. „Twee van mijn jongens zijn reeds in het begin van den oorlog gevallen", vertelde hij „en toen kwam het doodsbericht van twee anderen kort nadat zij een poosje bij ons met verlof hadden mogen uitrusten. Mijn vrouw is van den schok ernstig zenuwziek geworden en als ze het doodsbericht van onzen laatsten jongen verneemt zal zij krankzinnig worden. En ik heb zijn doodstijding al een week in mijn zak. Moet ik het haar vertellenIk durf niet en ik ben maar onder een voor wendsel naar Holland gegaan, om voorloopig aan de moeilijkheid te ontkomen N. v. d. D. Naar aanleiding van de derde Duitsche Jeening merkt de „Kölnische Zeitung" op, dat velen zich wel geen duidelijke voorstelling er van gevormd zullen hebben, wat een som van 12,1 milliard mark in baar geld of in papiergeld eigenlijk beteekent. Men moet dan weten, dat de totale aan munting van goud in Duitschland tot nu toe (sedert December 1871) ongeveer 5,15 milliard mark bedroeg, waarvan zich tegenwoordig in het bezit van de Rijksbank 2,42 milliard mark of ongeveer 47 percent bevinden. Waren echter tot nu toe 12,8 milliard mark aauge- munt, dan zouden deze een gewicht (een 20 Mark-stuk weegt 7,96495 gr.) van ongeveer 4,480,000 K.G. of 96,8000 centenaars hebben. In zilver geeft de reuzensom van 12,1 milliard (een markstuk in zilver bedraagt 5,5555 gr.) een gewicht van 1,364,800 centenaars. Werd de geheele som in papiergeld betaald, dan zou het gewicht der rijksbankuoteu van 20 mark (tegen 1 gr. per stuk) ongeveer 12,100 centenaars, of in rijksbanknoten van 1000 mark (tegen 3 gr.) ongeveer 730 centenaars beloopen. Wanneer dus de grootste betalingsmiddelen gebruikt werden, zouden zelfs eenige honder den krachtige mannen nauwelijks in staat zijn, om deze ineens van de eene plaats naar de andere te brengen. En voor het vervoer van de geheele som in Duitsche gouden munt zouden tien volgeladen goederentreinen van 50 wagens noodig zijn. Of om het nog anders voor te stellen De torens van het westelijk portaal van den Keulschen Dom hebben een hoogte van Jongens en Meisjes Na regen komt zonneschijn. Dat heb ik nu, wel geteld, twee en dertig keer gelezen deze week. Sommige raadselvriendinnetjes meenden, dat ik een vveerprofeet was. Ver- beeld-je Ze zouden ditmaal weer eens uit kijken, of er geen weervoorspelling in de krant stond. Want Vrijdag had het #oo hard geregend, en Zaterdag daarop was het droog, mooi weer met zonneschijn. Ze meenden, dat ik het raadsel Vrijdags in den regen, bij wijze van stille vertroosting had loopen bedenken. Maar dat was misgedacht hoorHet raadsel is niet bedacht bij regen nóch bij zonneschijn, maar bij lampeschijn. Wat een hartelijke briefjes kreeg ik. Ik verlang elke week steeds vuriger naar den Donderdag. Dan krijg ik de brieven thuis heerlijk Eu Och, schei maar uit, denken jullie, en vertel ons nu toch asjeblieft heel gauw, wie de prijswinners zijn. Ja, wat is me dat moeilijk gevallen, de drie prijzen te verdeelen. Hoe graag gaf ik je er allemaal een. Maar dat kan nu eenmaal niet. De drie, die een prijs hebben gewonnen, zijn 157 meter bovenden vloer. Welnu, het reuzen- bedrag van 12,1 milliard mark in 20 mark stukken zou 6000 maal de hoogte van den domtoren bereiken, wanneer men ze alle op elkaar legde, of ongeveer 940 kilometerwat ongeveer twintig maal hooger is dan de Mont-Blanc Het totaal bedrag van ongeveer 26 milliard mark, waarvoor het Duitsche volk in ruim één jaar op de eerste drie oorlogsleeningen tezamen tee'kende, zou in Duitsche gouden munten een gewicht van 215,000 centenaars omvatten en in Duitsche zilvermnnt van 2,866,000. Ter vergelijking zij ten slotte nog vermeld, dat de staatsschuld der oorlogvoerende landen vóór het begin van den oorlog ongeveer 140 milliard mark. die der neutrale staten om trent 36 milliard bedroeg, terwijl tegen het einde van dit jaar alleen de zuivere staats schulden van alle landen wel minstens 250 milliard mark beloopen zullen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 OCTOBER 1915. Gereformeerde Kerk. 1°. ELISABETH BRUGGEMAN,Terneuzen. Ze ontvangtJeroen de Onnoozele", door E. Gerdeseen mooi boek in prachtbandje. 2°. FIJGTJE BAKKER. Driewegen. Ze ontvangt: Tweeërlei Loon", door E. Gerdes, ook in prachtbandje. 30. JANNEKE DE KOÉIJER, Zaamslag. Die krijgt„Door God geleiddoor Zelan- diaeveneens in prachtbandje. Wat kijken er nu velen teleurgesteld, hé Kom, ik heb nog een viertal aanmoedigings prijsjes gekregen van goede kennissen van me. Het zijn kleinere boekjes, maar je zult ze niettemin met plezier lezen. Die vier aanmoedigingsprijsjes zijn voor 4". KRIN DIELEMAN, Axel. Die krijgt: Wat den toorn stilde 5°. KOOSJE BOL, Terneuzen. Die bekomt „Grietjes Vader." 6°. ARIE LITTOOIJ, Terneuzen. Die ont vangt „De verloren kousen" en 7°. JOZIAS DE JONGE, Driewegen. Voor hem is: „Toen moeder weg was." Ziezoo nu ben ik klaar met uitdeden. Wie nu geen prijsje bemachtigde, moet maar denken Na regen komt zonneschijn. Dapper meegedaan aan de nieuwe reeks van vier raadsels. Wie weet, of je op het eind van October dan ook niet tot de gelukkigen behoort. Den moed dus niet opgeven. Volgende week weer allen op het appèl, hoor 1 De winners en winsters óók natuurlijk. Die vertellen me dan meteen, hoe ze hun prijzen vonden. Goede oplossingen ontving ik van Jacoba v. d. R., Terneuzen (Dapper mee blijven doen, hoor!); Jacobus van H., Zaam slag (Ik eet nog liever dan ze te trekken Cornelia Sch., Veere (Toch gevonden hé Het ligt in de bedoeling der Regeering om zoo spoedig mogelijk te voorzien in de vaca ture, ontstaan door bat bedanken om ledenen van gezondheid van den heer Talma als veld prediker voor den algemeenen dienst. Voor de volgende week wordt voor 60 pCt. der boterproductie uitvoer certificaat verleend, terwijl 40 pCt voor het gebruik in bet binnen land moet worden beschikbaar gesteld ol wor den afgeleverd. LONDEN, 8 Oct. Aan |de Morning Post wordt uit Athene geseind, dat de Engelsche gezant gisteren een langdurig onderhoud heeft gehad met koning Constantijn. Bij dit onderhoud sprak de Engelsche gezant uit naam van al de Entente-mogendheden. PETERSBURG. De generale staf deelt mede: Ten Noordwesten van Dunaburg hebben de Duitschers een aanval gedaan in de streek van den spoorweg. Een verwoed gevecht ontwikkelde zich in de streek van Groot-Grünwald, dat voortduurt. Ten Zuiden van Grünwald hebben de Rus sische troepen Duitsche tegenaanvallen afge slagen. In het meeren-gebied duurt de strijd der artillerie voort. Op het front ten Zuiden van het meer Byowgikow worden levendige gevechten ge leverd. Aan beide zijden wordt met verbit tering gestreden. In de streek van Skyany werden de Duit schers uit hunne loopgraven verdreven. Het gehucht Kauki hobben de Russen in den nacht van 7 dezer genomen. In dit ge vecht moesten de Russische troepen drie rijen loopgraven vermeesteren. Het geconcetreerd kruisvuur der Duitschers dwong de Russen het gehucht weer op te geven, doch zij wisten de loopgraven te be houden. Bjj een aanval der Duitschers bij Madziowka slaagden eenige hunner afdeelingen om over de rivier te komen, door een tegenaanval hebben de Russen eenige Duitsche loopgraven genomeu. In de streek van het Narodze-meer werden de Duitschers door een aanval der Russen met de bajonet uit hunne loopgraven ver dreven doch de Duitschers hebben die later weer hernomen. Het dorp Symienki is door de Russen heroverd. Neeltje W., Terneuzen (Ja, wil ik eens een héél moeilijk opgeven Willem S., Terneuzen (Toch niet te moeilijk Arie L., Terneuzen (Geluk Johs. H., Terneuzen (Jij doet het niet minder, zeg!); Pieter v. S., Terneuzen (Nog een beetje inspannen en dan Fijgtje B., Driewegen (Wat zeg je daarvan?) Elizabeth B., Terneuzen (Geluk Ik hoop nog op véél briefjes van jeKoosje B., Temen zen (Geluk Schrijf maar gerust lange Hen drik de J., Terneuzen (Hou maar moed Pieter W., Terneuzen (Als je zoo voorgaat, Tannetje de F., TerneuzenJanueke de K., Zaamslag (Geluk! E11 nu deserteer je nipt, wel?); Jacobus M., Terneuzen Johanna J., Driewegen (Nog maar eens je best gedaan Tauneke H., Driewegen (Dat kun-jc wel zeg gen!); Jaantje K., Zaamslag (Groeten terug (Een oplossing zonder ondertee- kening; ik denk van Adriana de B.)Krin D., Axel (Geluk, Krin!); Jacobus R., Zaamslag (Met nadenken kom je er wel)Levinus K., Othene (Nog wel gefeliciteerd met je verjaar dagFrans v. H., Terneuzen (Wat prachtig verhaaltje, Frans (Janna de F., Kuitaart (Of ik die lust? Nou! Zou het niet gaan per brief?) Francois v. O., Terneuzen (Nu wasje op tijd!) Clara D., Zaamslag-, Dirk de R, Othene (Hoe [oud ben-je. Het geheel moet er ook bij en het antwoord op mijn vraag Cornelis de K., Spui (Netjes, hoor; hou maar vol. Het beste met de je weet welJozias de J., Driewegen (Geluk!); Dirkje de V., Zaamslag-, Jacoba dc W., Zaamslag (Je sluit dezen keer de rij Nieuwe en oude raadselvriendjes en vrien dinnetjes kunnen nu heel geschikt beginnen aan de tweede reeks raadsels. En ik loof weer 3 mooie boeken uit. Met nieuwen moed aan het raden DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Oct. 1.36 1.52 Zondag 10 2.10 2.27 Maandag 11 2.45 3.4 Dinsdag 12 3.22 3.43 W oensdag 13 4.4 4.25 Donderdag 14 4.49 5.17 Vrijdag 15 5.46 6.21 WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. groote keuze als: DRINK- en SCHAFTKANNEN, PANNEN, KETELS enz., alsook: Ter Neuzen, Oct. '15. Hier is het Het geheel bestaat uit 25 letters. Sommige menschen [weten van 3-12-2 20-9-25 noch blazen. 3-21 - 15-1-1-9-4 kan men niet per spoor. 14 -21 -12-11-6-10 bedriegen vaak. In October is het weer dikwijls al21-7-8. De 11-5-19-21 -24-4 iieeft een wijs koning aan sommige menschen ten voorbeeid gesteld. öl14 - 22 - 11 - 11 - 13 - 17 kan men slechts met zijn tweeën. Het hoekje van den 18 - 22 15 21 - 23 is van ouds bekend als een gezellig plaatsje. Een 16 [21 - 6 10 14 kan zeer hoog vliegen. Ieder zij dus weer op zijn post. De winners geven het nu niet op, nu ze hun prijs beet hebben. En de anderen verdubbelen thans hun ijver. Terneuzen, Zaamslag, Hoek, Axel allen doen mee, niet waar Axel is nog veel te schraal vertegenwoordigden Hoek, ik weet niet of daar al één Jeugd-mededinger zit. Axel en Hoek dus vooruit Je weet allenmeedoen mogen kinderen van abonné's of vaste medelezers. Leeftjjd 7 tot 14 jaar. Bij elke oplossing ook de onderdeden vermelden. Naam, (voluit); leeftijd en woonplaats nauwkeurig opgeven. Mooi schrijven En vóór Donderdag inzen den. Vóór Donderdag De hartelijke groeten aan allen, RAADSELMAN. P. S. De prijswinners(sters) in Ter Neuzen krijgen hun boekje thuis bezorgd. Die buiten Ter Neuzen over de post. Een schijndoode Oorlogswee. Een milliarden-rekening. AXEL. Huwelijks-aangiften. IS Sept. Charles Louis Franciscus Schaut, oud 29 j., jm. en Clothilda Maria Verstraeten, oud 25 j jd. 30 Sept. Johannes Corilelis Deij, oud 22 j., jm. en Krina Hendrika Mechelina Mangold, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Sept. Frederik Bakker, oud 25 j jm. en Jacoba Verschelling, oud 23 jjd. Geboorten. 16 Sept. Johanna Pieternella Wil- helmina, d. van Jacobus Marinus Oggel en van Hilda Engelina Sijpkens. 25 Sept. Edumondus Franciscus en Celina Stephania, z. en d. van Josephus de Brouwer en van Emma Leonia Maria de Vliegher. Magdalena, d. van Andries Cornelis Verschelling en van Dina Adriana de Feijter. 26 Sept. Pieter, z. van Hermanus Zegers en van Johanna Leuntje van der Wiele. 29 Sept. Maria Florentina, d. van Bernardus Seghers en van Mathilda Maria Simoen. Overlijden. 19 Sept. Hendrik Pieter van Crujj- ningen, oud 17 j., z. van Abraham en van Levina Neeltje Verijzer. 23 Sept. Janna den Hamer, oud 74 j wed. van Jan Vinke. 29 Sept. Catharina de Blaaij, oud 78 j., wed. van Jacobus Verstraten. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur Leeskerk. Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk, en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Bed. H. Avondm. en Dankz. Sluiskil 9 en 2 uur. Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijno. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Oemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/a uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/ï uur, Evangelisatie. Men seint ons uit 's Gravenhage Men seint ons uit 's Gravenhage Oostburg, 6 Oct. Ruimer aanvoer van bruine boonen en erwten. Oude tarwe f 12,50 a f 13,hO, nieuwe tarwe f 11,50 a f 12,25, nieuwe wintergerst 113,— a f 13,25, baver f 11,75 af 11,90, kookerwten f 19,— a f 18,50, maan zaad f 19,— per 100 Kg. Middelburg, 7 Oct. Aanvoer ruim Handel vlug. Bruine boonen f2, witte boonen f3,en kroonerwten f 2 booger. Nieuwe tarwe f 11,— a f 12,per 100 kilo's; zomergerst f 12,— a f 13,—, per 100 kilo kroon erwten f 18,— a f 20,— witte boonen f 21,— a f 24,— ronde bruineboonen f 21,— a f 23,— lange dito f 19,— a f 21,—, alles per mud. Voor October geef ik vier raadsels. Boter f0,671/} a f0,771/!, voor pariculieren f 0,79 per kilo. Eieren f 8,10, voor particulieren f 8,50 per 100 stuks. Goes, 5 Oct. Weinig aanvoer en goede vraag. N ieuwe tarwe f 11,a 11,75, haver f 11,a f 11,50, kookerwter f 17,50 a f 19,—, bruineboonen f 17,50 a f 19,25. n Incasseert Wissels op binnen- en buitenland. VIERDE PRIJSRAADSEL.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3