Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. met Turkije gesloten en gemobiliseerd en de mogendheden van de entente, overtuigd, dat Bulgarije nu tot verwezenlijking van zijn eisclien de zijde der centralen zou kiezen, trokken hun voorstellen, waarmede zij dat land (eenigszins ten koste van Griekenland en Servië) tot deelneming in den oorlog aan haar zijde hadden pogen te krijgen in, en overhadigden te Sofia een ultimatum. Tegelijkertijd gingen zij reeds tot daden over en begonnen zij een troepenlanding te Saloniki, waartegen de Grieksche regeering een protest deed hooren, dat (daar is na de uitlatingen van de Grieksche regeeringsbladen geen twijfel meer aan) uitsluitend formeel was. Toen het mobilisatiebevel in Griekenland werd uitgevaardigd, hadden Koning en minis ter-president een onderhoud, waarin, naar verzekerd werd, volkomen overeenstemming bleek over hetgeen er besproken werd. Maar aangezien we niet vernamen wat er besproken was, zeide die mededeeling niet veel. Gezien het feit, dat het verschil van inzicht tusschen Konstantijn en Wenizelos hierop neerkomt, dat de minister-president het belang van Griekenland en dat van de entente on geveer identiek acht, terwijl de Koning om het voorzichtig te zeggen op zijn minst genomen die overtuiging niel deelt. Zeer wel mogelijk is dus, dat de kabinets crisis is ontstaan door ecu konflikt tusschen den minister en de kroon, over de verschil lende kwesties van buitenlaudsche politiek, die op het oogenblik brandend zijn, het uit sluitend formeele karakter van het protest, de positie tegenover Bulgarije. Men moet ook de mogelijkheid openlaten, dat Wenizelos in verband met het dreigen van een nieuwen oorlog, niet zoo maar de verantwoordelijkheid daarvan op zich nemen wil en de ontslagaanvrage van het kabinet niet anders is dan een, in zulke omstandig heden niet ongebruikelijke, komedievertooning. Over het ultimatum van Rusland aan Bul garije is het eenige nieuws, dat Brankrijk er zich Jten volle bij aangesloten heeft en Enge land heeft verklaard, mede zijn gezant te zullen terugroepen, als de mobilisatie van Bulgarije tot oorlog zou voeren. De Italiaan- sche gezant had geen instructies. Een nader bericht bevestigt, dat de Koning en de minister-president het ten opzichte van de houding in Saloniki niet eens zijn. BERLIJN, 6 October. (Wolff.) Officieel berichtIn het Eugelsche officieele bericht van 1 Oct, wordt beweerd dat deEngelschen in luchtgevechten met onze vliegers de over hand hebben behouden. Hieromtrent geeft het volgende overzicht het beste uitsluitsel In Sept. zijn in luchtgevechten 3 Duitsche vliegtuigen verloren gegaan, vermist worden er 2, van den beganen grond zijn er 2 neer geschoten, in het geheel dus 7. In dezelfde maand hebben de Engelschen 4, de Franschen 11 vliegtuigen in luchtge vechten verlorendoor ons anti-luchtvaart- geschut zijn neergeschoten van de Engelschen 1, van de Franschen 4, in en achter onze linies zijn van de Engelschen 3, van de Fran schen 7 vliegtuigen geland. De Engelschen hebben dus 8, de Franschen 22 vliegtuigen verloren, te zamen 30. PARIJS, 6 October. (Havas.) Officieel berichtDe beschieting over en weer is in Artois voorgezet en is vooral hevig geweest ten zuiden van het bosch van Givenchy. De Franschen hebben bij een aanval met hand- granaten in de loopgraven ten Z.W. van het kasteel La Folie eenige vorderingen gemaakt. Over het geheele verdere front artillerie gevechten, in Champagne, tusschen Maas en Moezel, ten N. vau Flirey, op het front in Lotharingen, in de omstreken van Leintrey, Goudreich en Desnevre. De Belgische generale staf publiceert het volgende communiqué dato 4 OctoberOnze stellingen in den omtrek van Dixmuiden werden buitengewoon hevig gebombardeerd. Een zwakke aanval van infanterie is gemak kelijk afgeslagen. Men schrijft aan De Tijd Hier te lande is een telegram ontvangen van den Belgischen minister van oorlog te Havre, waarin op een desbetreffend verzoek werd geantwoord, dat de legerwet van 1 Maart 1915 niet geldt voor de in Nederland vertoe vende Belgen. Dezen worden dus niet opgeroepen. LONDEN, 5 Oct. (Reuter). Officieel is bekend gemaakt dat Lord Derby op verzoek van Lord Kitchener de leiding van de werving voor het leger op zich heeft genomen. Lord Derby heeft reeds een belangrijke rol in de wervingscampagne gespeeld en heeft vooral resultaten bereikt in Lancashire. De St. Petersburgsche correspondent van de Times zegt, dat men bij de beoordeeling van den toestand op het Oostelijk front een factor niet uit het oog mag verliezen de herfstregens, die de wegen onbruikbaar maken en het terrein doorweeken. KONSTANTINOPEL, 5 October. (Wolff) Officieel berichtOp het front bij Anafarta en Ari Boernoe is niets van belang gebeurd. Bij Sed-ul-Bahr heeft de vijandelijke artillerie den 3en dezer ongeveer 1000 granaten tegen onzen linkervleugel afgeschoten, zonder eenig resultaat te bereiken en is daarop door ons krachtig geschutvuur tot zwijgen gebracht. Een mijn, op dezen vleugel door ons tot ont ploffing gebracht, heeft den vijand zware ver liezen berokkend. ^".Ons geschut heeft een vijandelijken kruiser, die de Dardanellen beschoot, twee maal ge troffen en zijn pantser doorboord. Onze batterijen op den Aziatischen oever hebben den 3en dezer een gesleept schip en de landingsplaats van den vijand bij Sed-ul- Balig beschoten. De vijand heeft door dat vuur zware verliezen geleden zijn tegenvuur is zonder uitwerking gebleven. BERLIJN, 5 October. (Korr. Norden.) De Vossische Ztg. verneemt uit Sofia dat de entente-mogendheden reeds begonnen zijn troepen uit Gallipoli terug te trekken. Men beschouwt het als vaststaand dat de entente de operaties aan de Dardanellen definitief zal opgeven. ATHENE, 6 October. (Reuter.) De Koning heeft vanochtend een beroep gedaan op me dewerking van vroegere minister-presidenten. Na een samenspreking is in beginsel beslo ten tot de vorming van een coalitiekabinet onder voorzitterschap van Zaimis, met uit sluiting van Wenizelos. De voormalige minis ter presidenten zullen vanavond opnieuw wor den ontvangen. Alsdan zullen de verdere bi- zonderheden omtrent het kabinet waarschijn lijk worden geregeld. Elliot, de Engelsche gezant, heeft heden een langdurig onderhoud met den koniug ge had. N. R. C. SOFIA, 5 October. Agence Bulgare.) Het antwoord van Bulgarije op het Engelseh- Frausch-Russische ultimatum is vanmiddag overhandigd. Vanochtend heeft de Bulgaarsche regeering de vertegenwoordigers der entente haar antwoord op de voorstellen van 14 Sep tember meegedeeld. WEENEN, 5 Oct. (Wolff.) De Südslawische Correspondenz verneemt uit SofiaHet ulti matum van Rusland is gisternamiddag om vijf uur door den Russischen gezant overhandigd. De Fransche en de Engelsche gezant hadden zich bij den stap van hun ambtgenoot aange sloten en waren tegelijk met hem verschenen. De Italiaansche gezant was bij de overhandi ging van het ultimatum niet tegenwoordig. PARIJS, 5 Oct. De Fransche gezant te Sofia heeft zich gisteravond aangesloten bij de stappen van den Russischen gezant en Redoslawof gewaarschuwd dat hij als gevolg van een weigering uit Sofia zou vertrekken met zijn Russischen collega. De correspondent van de Matin te Athene meldt uit gezaghebbende bron, dat Bulgarije in geval van een aanval van de zeezijde zijn kust met vier Duitsche duikbooten zal be schermen. Die duikbooten zouden ter hoogte van Varna gezien zijn. WEENEN, 5 October. (Wolff.) Het Frem- denblatt wijst op een wezenlijk verschil tus schen Duitsehland's houding ten opzichte van België en de houding van Engeland en Frank rijk tegenover Griekenland. Duitschland heeft tweemaal voor den intocht en na de verovering van Luik aangaande een onbe- leinmerden doortocht voor de Duitsche troe pen onderhandeld. Engeland en Frankrijk liebben troepen te Salonikie geland zonder het aan Grieksche regeering te vragen, gelijk uit Wenizelos' protest is gebleken. Boven dien houdt de verdediging van deze landing al daarom geen steek, wijl den entente-legers nog een andere weg naar Servië openstond. LONDEN, 5 Oct. De „Times" verneemt uit Athene „Patris", het voornaamste regeeringsorgaan, wijst, in een bespreking van de landing van Fransche en Engelsche troepen te Saloniki, erop, dat de centrale mogendheden geen recht hebben de houding van Griekenland kwalijk te nemen, daar Griekenland formeel geprotes teerd heeft tegen elke schending van zfjn neutraliteit en aangezien het bieden van verzet het land zou blootstellen aan een zekeré verwoesting. Bovendien komt het protest volkomen overeen met hetgeen Duitschland den Belgischen koning aanried vóór den inval in België. BERN, 6 Oct. Volgens een Havasbericht verklaarde de Grieksche minister-president Wenizelos gisteren aan koning Constantijn, dat hij de politiek van het kabinet niet langer kan volgen en dus zijn ontslag indiende, hetgeen werd aangenomen. De brief van Gsillemin, den Franschen gezant te Athene, aan Venizelos luidt als volgt „Ingevolge opdracht van mijn regeering heb ik de eer aan uwe excellentie mede te deelen, dat er te Saloniki een eerste detachement Fransche troepen is aangekomen en tevens te verklaren, dat Frankrijk en Engeland, de bondgenoot van Servië, hun troepen zenden om dit land te steunen en om hun verkeer met dit land te handhaven en dat de twee mogendheden op Griekenland rekenen, dat hun al zooveel bewijzen van vriendschap geschonken heeft, dat het zich niet verzetten zal tegen maatregelen, die in het belang van Servië genomen worden." Venizelos heeft 's avonds als volgt geant woord „In antwoord op uw brief heb ik de eer aan uwe excellentie te verklaren, dat de koninklijke Grieksche regeering, daar zij in den Europeeschen oorlog onzijdig is, geen daden zou kunnen goedkeuren, die inbreuk maken op de onzijdigheid van Griekenland, te minder waar die daden geschieden van de zijde der groote oorlogvoerende mogendheden. De koninklijke Grieksche regeering heeft daarom den plicht te protesteeren tegen het trekken van buitenlandsche troepen over Grieksch grondgebied. De omstandigheid, dat die troepen uitsluitend ten doel hebben Servië, bondgenoot van Griekenland, te hulp te komen, brengt geenszins wijziging in het standpunt van de koninklijke Grieksche regeering, want zelfs van een Balkansch standpunt beschouwd zou de onzijdigheid van Griekenland, voor de verwezenlijking van een casus foederis, (een kwestie van bondgenootschap) niets uitstaande hebben met het gevaar, dat, op dit oogenblik Servië bedreigend, oorzaak is van het zenden van internationale troepen, ten einde Servië te hulp te komen." Sluiskil. Tot hoofd der Christelijke school, alhier, is benoemd uit een viertal sollicitanten de heer C. J. Notels, thans hoofd der Chr. school te Rozenburg. Axel. In de Dinsdagnamiddag alhier ge houden gemeenteraadsvergadering waren alleen afwezig de heeren P. Dregmans en W. Diele- man. Over de wijzinging der instructie van den boekhouder der gasfabriek ontstond een langdurige discussie. De begrooting der gas fabriek werd vastgesteld en daarbij werd be sloten de gasprijs, in verband met de duurte der kolen vanaf 1 Januari a s. tot het in treden van gunstiger tijd, zoowel voor meter- gas als kookgas en muntgas met 1 cent per M8. te verhoogen, voor krachtgas met 1/i cent. De prijs wordt voor lichtgas 9 cent, kookgas 9 cent, krachtgas 7 cent, muntgas 10 cent. Bij de behandeling der begrooting werd volgens de M. C. goedgekeurd een nieuwe post ad f750 voor het oproepen van een des kundig ambtenaar ter secretarie. Goedgekeurd werd ook een post ad f 1100 voor het.aan leggen eener rioleering in de Kerkdreef. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer Jou de Feijter Lz. en in een vacature gekozen de heei J. K. Vink. Door het Burg. Armbest. was om principieele reden bezwaar gemaakt tegen de voordracht van Burg. en Weth. doch deze hadden hunne voordracht gehandhaafd. Besloten werd machtiging te vragen aan de Kroon het maximum van den hoofdelijken omslag te verhoogen van f20,000 tot f25,000. De gemeentebegrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van f 58,561,98. Oostburg. Nabij den weg van hier naar St. Margriete heeft gisterenavond een Belg aan de electrische draadversperring den dood gevonden. Oostburg. Dinsdagnacht kwamen twee Neder- landsche soldaten in aanraking met den elec- trischen draad te St. Kruis en werden op slag gedood. De slachtoffers waren Friezen. Eén der slachtoffers is gehuwd. De lijken zijn naar het Sint Anthoniusgesticht aihier gevoerd. Oostburg. Naar de Midd. Crt. verneemt bestaan er ernstige plannen bij de landbouwers van een dee| van West Z.-Vlaanderen om een eiermijn te stichten in een der plaatsen Hoofdplaat, IJzendijke of Biervliet. De afstand naar Oostburg, waar de eier-veiling der V. P. N. bestaat, zou volgens hen te ver zijn. Dit gebrek was te verhelpen, doordat de veiling te Oostburg de eieren in deze plaatsen zelf liet ophalen. Het bestuur der V. P. N heeft een terrein bouwgrond aangekocht op den hoek van de Markt te Oostburg voor een te bouwen Beurs gebouw voor de eierveiling. Cadzand. Bij het vee van den landbouwer J. de Koninck alhier is door den districts veearts mond- en klauwzeer geconstateerd. Vijf koeien, vijf kalveren, drie varkens en 9 biggen zijn afgemaakt. Retranchement. In de weide van den land bouwer v. d. V. alhier, werd een paard door een geweerkogel getroffen, waardoor de dood intrad. Men vermoedt, dat het een Duitsche ko^el is van de grenswachten in België. Het cadaver is naar Sluis gebracht om onderzocht te worden. Dat ook in het arrondissement Middelburg veel smokkelwaar in beslag genomen wordt, blijkt wel hieruit, dat Vrijdag door den ont vanger der registratie te Middelburg zullen worden verkocht10 vaten on eenige bussen petroleum, 4985 KG. tarwe bloem, 1010 KG. rijst, 170 KG. sago 300 KG. gerst, 700 KG. zeep, 342 KG. schoencreme enz. Voor het gedeelte van f200.000 van de geldleening |van f590.000 ten laste der pro vincie Zeeland is ingeschreven voor een koers van 98l/3 procent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Heerenveen: C. Met te Zaan dam. Aangenomen naar OldebroekG. H. Beekon- kamp te Delft. Geref. Kerken. Beroepente LeidenR. E. van Arkel te Soestte Amsterdam F. C. Meijster te Rot terdam te Oosthem W. F. Geerds te Idsken- huizente RotterdamJ. C. Rullman te Utrecht. Aangenomennaar ZalkR. Koolstra te Numansdorp. Bedanktvoor OostermeerD. van Dijk te Knijpe. U n i e - C o 11 e c t e. Dat de Uniecollecte een prachtig verloop blijft houden, blijkt wel uit de opbrengst der 400 reeds gepubliceerde opgaven. Het bedrag van die 400 Uniecollecten is nu reeds negen- duizend-negen-honderd-twintig gulden (f9920) meer dan op diezelfde plaatsen in het vorig jaar. Schorsing Kerkvoogden en notabelen. De Kerkvoogden en notabelen te Hoedekens- kerke, wier schorsing wegens verregaand plichtsverzuim den 12en October door het Algemeen College van Toezicht op hot Beheer behandeld zal worden, hebben inmiddels hun ambt neergelegd. Loop*der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. Tollenaar, landbouwer, P uit Hoek. I'. van Weert, pater capucyn, Q 185, uit Tilburg. A. de Feyter, dienstbode, P38, uit Biervliet. H. J. Zegers, landbouwersknecht, Baandijk 87, uit Zaamslag. S. L. Willemsen, zonder beroep, Baandijk 23, uit Zaamslag. I. M. Goossens, dienstbode, Noordstraat 66r uit Axel. S. W. Versloot, bakkerskn., O 36, uit Axel. Vertrokken zijn J. van Borssum Waalkes, onderwijzeres, Noordstraat 45, uaar Batavia. P. Verboom, brugknecht, O 199, naar Oost en West Souburg. M. C. Ilamelink, dienstbode, Nieuwediep 79, naar Vlissingen. S. Jansen, dienstbode O 140, naar Hoek. J. Coomans, dienstbode, Klaassenstraat 12, naar Schiedam. G. W. Piepers, werkman, Dekkerstraat 26, naar Winterswijk. De directeur der spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen, was tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld en vertoefde te St. Nicolaas. Thans is hij echter naar Neder land gevlucht in... een stoomketel. Aan sommige landbouwers van Stekene hebben de Duitschers gratis passen gegeven om hun aardappelen en bieten te steken, die in Nederland staan. De aardappelen en bieten moeten allen naar België komen. Blijkt dat een gedeelte in Nederland verkocht is, dan wordt alles verbeurd verklaard, aldus schrijft „Vrij België." Een auto, waarin gezeten was een kapitein en welke bestuurd werd door een soldaat, wilde op den weg, welke van Naarden naar Amsterdam leidt, uitwijken voor 'n sleepers wagen. Ten gevolge van den regen der laatste dagen is de weg daar beslijkt en daar door gebeurde het, dat de wielen slipten en de auto geheel en al op zijde viel. De twee inzittenden kwamen onder den auto terecht en moesten door haastig toegeschoten voorbij gangers er onder vandaan gehaald worden. De kapitein had wonden aan gelaat en rug, de bestuurder was er blijkbaar erger aan toe. Hij had een arm gebroken en had waarschijn lijk nog andere kneuzingen. Uit de militaire ziekeninrichting te Naarden werd aanstonds een officier van gezondheid gehaald, die spoedig ter plaatse was en de eerste geneeskundige hulp verleende. Het smokkelen van margarine aan de grens bij Losser schijnt een ontzettenden omvang aan te nemen. Dinsdagmiddag werd door de rijks ambtenaren aan 't station te Losser een 4-tal waggons aangehouden met voor een waarde van plm. f80.000 aan margarine. Bij kleine partijtjes wordt dit artikel de grens overge bracht waarbij hondèrden de behulpzame hand leenen. Het smokkelen keeren gaat op 't oogenblik nog moeilijk, daar de margarine tot vlak voor de grens gebracht mag worden. Een schop er tegen aan en de boter vliegt Duitschland binnen. Naar men mededeelt, geschiedde de aanhouding om te onderzoeken, in hoeverre de N. O. T. met de lading annex is. Nader wordt gemeld, dat, na monsterneming, de regeering de groote partij margarine, welke door de douane te Losser was aangehouden, heeft vrijgelaten. Wat men ook van de smokkelaars mag Westelijk Front. Dixmuiden. Betgen in Nederland. Werving in Engeland. Slechte wegen. De Dardanelles Op den Balkan. Het ultimatum aan Bulgarije. Het ultimatum van Rusland aan Bulgarije. Duitsche duikbooten in Bulgaarsche havens? Doet de Entente met Griekenland, wat Duitschland met België deed De landing der Entente te Saloniki. De toestand op den Balkan. Griekenland. TER NEUZEN, 8 October 1915. Auto-ongeluk. Smokkelen. Smokkel-baby.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2