Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. No. 1265. Zaterdag 9 October 1915. 13° Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor ëlken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN. UITGEVER. Alle-stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Nadere Toelichting. In ons isolement ligt onze kracht, is het gevleugelde woord van mr. G. Groen van Prinsterer, dat zijn beteekenis nog in geenen deele heeft verloren. Natuurlijk niet in dien zin, als zou elke coalitie of tijdelijk samengaan met andere staatkundige partijen, ter bereiking van een welomschreven doel ongeoorloofd zijn te achten. Integendeel. Mits slechts het beginsel gehandhaafd blijve. En juist daarop doelt het woord van „den veldheer zonder leger." Zelfstandig zijn en blijven is voor een staat kundige partij slechts dan mogelijk, indien het beginsel hoog wordt gehouden. Daartoe is evenwel noodig, het beginsel te kennen. Velen meenen, daar heel gauw mee klaar te zijn. Ze zijn niet liberaal, niet socialistisch, niet Maar wat zijn ze wèl Geven ze zich klaar en duidelijk rekenschap van wat hun beginsel eischt Kennen ze hun program van beginselen Misschien bij name. Misschien ook dat nog niet eens. Te verwonderen is dat tot op zekere hoogte niet. De gang van zaken op politiek gebied gedurende de laatste jaren, bracht vaak mee, dat de bestudeering der beginselen meer op den achtergrond werd gedrongen, door de bespreking van punten van practische politiek. Maar hoe zal ook dit laatste mogelijk en vruchtdragend kunnen zijn, indien de bestu deering der beginselen niet die volle aandacht wordt gewijd, welke zij eischt? Ieder lid onzer partij behoorde het program van beginselen van 1878 in zijn bezit te hebben en te kennen. Maar dit is nog niet voldoende. Het laat zich verstaan, dat een totaal van 21 artikelen, waarin de beginselen voor zoo velerlei gebied zijn samengeperst, heldere en kundige toelichting vraagt. Tot heden bestond die in een werk van Dr. Kuyper, Ons Program" geheeten. Ook van de hand van Mr. De Wilde bestaat een dergelijke, schoon veel beknopter toelichting. Nu dateert „Ons Program" reeds van 1879. Het is feitelijk een samenvoeging van ver schillende (Sfandaard-artikelen. Later zijn ze meermalen herdruktzelfs tot vijf keer toe. Echter voldeed deze uitgave 'den auteur niet geheel. Een breedere, nadere toelichting onzer be ginselen lag reeds lang in zijn bedoelizg. En in zijn grijzen ouderdom is hij nog in staat ons aan te bieden een Nadere Toelichting reeds bijna geheel gereed. Met blijdschap zal zeker ieder anti-revolutio nair deze verhandeling begroeten. Het wordt een werk van 1100 bladzijden, waarvan een 650 gewijd zijn aan de Beginselen de rest aan de Toepassing. De prijs is hoog. Toch zal, wie gaarne dit boek bezit doch wien de hooge prijs afschrikt, licht zijn wensch vervuld kunnen zien. Immers, maandelijks verschijnt slechts 1 aflevering van minstens 64 bladzijden, tegen den prijs van f 0,70. Met eenigen goeden wil kan dus deze Nadere Toelichting in veler bezit komen. Dat zulk een breede plaats aan de bespreking der Beginselen werd gegund, kan niet anders dan tot blijdschap stemmen. Gretig zal deze toelichting worden gelezen. Natuuriijk geldt ook hier wat Dr. Kuyper in de Voorrede van „Ons Program" schreef „Toch onderstelle niemand, dat deze herdruk op onze volgreeks den ijk poogt te zetten van éénig geldende of alléén rechtzinnige uiteenzetting der anti-revolutionaire leer.'" Maar ook met dit voorbehoud, zal elk man van anti-revolutionairen huize zich gaarne nederzetten, om van den allezins tot spreken bevoegden auteur lessen te ontvangen in de theorie en in de practijk. Worde daartoe de „Nadere Toelichting" druk gekocht engelezen. Z. V Weer een commissie. Er is dan een commissie benoemd om Al weer een commissie? vraagt ge. Zijn er nog geen genoeg Nu ja, er zijn er nog wel zóó veel niet, dat we, zooals Het Volk het in zijn laaatste nom- mer even beschaafd als gematigd uitdrukte, binnenkort gevaar loopen te „stikken van de kommissies", maar toegestemd moet, dat er al heel wat van die soort verzamelingen zijn. En even grif moet toegegeven, dat commis sies vaak uitmuntende „kapstokken" zijn, om er een en ander aan op te hangen. Toch zij men niet haastig in zijn oordeel. Da commissie, thans benoemd onder voor zitterschap van Dr. Bos, kan uitnemend werk verrichten. Mits ze het doe met spoed. Zij heeft tot taak „te onderzoeken op welke wijze een tijdelijke belasting kan worden in gericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogs toestand te treffen." Ze moet ook wetsvoorstellen geven. Een belasting dus op oorlogswinst „Het Volk" sputtert tegen die commissie. Het voorziet er weinig goeds van. Het duurt toch te lang. En er komt toch niets van. Enz. Het Volk kent korter weg. Snij kort en goed de vette ham maar aan. Het weet wel, waar die hangt. Evenwel blijkt hoe langer hoe meer, dat de kwestie van „oorlogswinst" zulk een eenvou dige niet is. De billijkheid dient ook hier betracht. En de benoemde commissie kan in dezen nuttig werk doeu. Moge ,'dan spoedig het resultaat van haar arbeid binnen zijn. In een maand of drie kan ze heel wat ver werken. Zoolang heeft het toch nog wel tijd. Z. TIJDELIJKE BELASTING OP OORLOGS WINSTEN. Bij Kon. besluit van 5 dezer is 1. ingesteld een staatscommissie, die zal hebben te onderzoeken op welke wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen, met opdracht haar verslag met de noodige wetsvoorstellen uit te brengen aan Onzen minister van financiën 2. bepaald, dat de commissie, wanneer dit voor het beter volbrengen van hare opdracht haar nuttig mocht schijnen, zich zal kunnen verdeelen in sub-commissiën 3. in de commissie benoemd tot lid, tevens voorzitter dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. KAMERVERKIEZING ASSEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat, ten gevolge van het over lijden van Mr. C. Th. Van Deventer, in het kiesdistrict Assen een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 14; October e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 October d. a. v., de herstemming zoo noodig, op Donderdag 4 November d.a. v. TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN. District Assen. Van betrouwbare zij de verneemt de „Tel" dat voor de Candida tuur voor de Tweede Kamer, district Assen (vac.-Mr. Ch. T. van Deventer), zoo goed als zeker een keuze zal worden gedaan uit de heeren Prof. Dr. Ph. A. Kohnstamm, te Am sterdam, W. O. A. Koster, secretaris van den Vrijz.-Dem. Bond te 's-Gravenhage en Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteijn burgemeester van Veendam. Dr. KUYPER EN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Het volgende „ingezonden" bevat De Stan daard Geachte Redactie De Senaat der Vrije Universiteit te Amster dam verzoekt u vriendelijk onderstaand be richt wel in De Standaard te willen opnemen. „De Senaat der Vrije Uuiversiteit heeft in zijn vergadering van 'l Oct. 1915 de volgen de motie aangenomen „De Senaat der Vrije Universiteit, gezien hebbende de beschouwingen van Dr. A Kuy per in genummerde driestarren van De Stan daard over de Juridische Faculteit dier Uni versiteit. „Verklaart te betreuren, dat Dr. Kuyper, hoewel nog hooglecraar dier Universiteit, zon der eenige voorafgaande gedachtenwisseling in haren kring, genoemde faculteit in het open baar besproken heeft op een wijze, die het vertrouwen in hare- verhouding tót den voor haar onderwijs geldenden grondslag ernstig schaden kan." U Tuj voorbaat dankend, Namens den Senaat voornoemd: C. v. GELDEREN, h. t. rector. F. W. GROSHEIDE, fa. t. ab actis. Amsterdam, 2 Oct. 1915. KEURING LANDSTORM JAARKLASSE 1912. De Minister van Oorlog heeft de Commissa rissen der Koningin uitgenoodigd, de regeling van de keuring voor de jaarklasse 1912 zoo danig te wilien vaststellen, dat die keuring vóór half November a. s. aflloopt. EEDSVRAAGSTUK. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp tot tijdelijke nadere voorziening be treffende het eedsvraagstuk de hoeren De Savornin Lohman, Heeres, Eerdmans, Rutgers en van Wijnbergen. De afdeelingen van de Tweede Kamer, die Dinsdag haar arbeid hervat hebben, hebben zich allereerst bezig geliouden met het onder zoek van het nieuwe eedsontwerp. Het ver luidt, dat zoo goed als de geheele rechterzijde zich tegen de strekking ook van dit ontweip heeft uitgesproken. N. R. C. UITVOER AARDAPPELEN. Volgens mededeeling van den minister van landbouw bedraagt de opbrengst van consump tie-aardappelen dit jaar ruim 8 millioen II.L. minder dan in 1914, welk kwantum toen werd uitgevoerd. Met het oog op deze geringere opbrengst zijn er bezwaren tegen de weder- opstelling der grenzen. NIEUW MAANDBLAD. Door het „Comité voor Militairen" in Noord- Brabant en Limburg worden plannen over wogen tot oprichting van een Maandblad, ge wijd aan de arbeid van 't Comité. Waar schijnlijk zal het eerste nummer half October verschijnen. De redactie wordt gevormd door de heeren Ds. T. Gerber, Ds. II. W. A. Voorhoeve, Ds. J. de Vries, Ds. J. J. de Vries en M. Knol H.Wzn. Het doel is, meer belangstelling te wekken voor den arbeid van 't Comité, dat een vijftigtal Tehuizen oprichtte en steunt. PLICHTSBESEF BIJ AMBTENAREN. Een der lezers van Het Volk" schrijft: Het Nederlandsche ambtenaarskorps heeft over het algemeen, ook in het buitenland, een goeden naam. Als bewijs echter, aan welke verlokkingen somwijlen onze laag-bezoldigde en met een eeuwig tekort tobbende onder geschikte ambtenaren bloot staan, diene het volgende Enkele dagen geleden werden twee expor teurs t.w. tusschenpersonen gearresteerd wegens omkooping van ambtenaren. Deze laatsten was vier duizend gulden beloofd in dien zij een oogje wilde dichtknijpen bij het inladen van een iichterscheepje. Behalve het toegestane zou dan ook een partij lijnolie ten uitvoer verboden worden ingeladen. Duizend gulden kregen zij alvast vooraf. Dit bedrag werd door hen aangenomen en gedepo neerd bij hun inspecteur. Tot inlading kwam het niet, daar de politie de verleiders vóórdien in arrest nam. Zou het echter te verwonderen zijn indien zwakkere broeders voor deze ver leiding waren bezweken Vierduizend gulden en vooruitzicht op nog meer. Zij konden ge makkelijk „binnen" komen werd hen gezegd Het kommiezenkorps kan trotsch zijn op zulke leden en wij eveneens. Het zijn ook twee partijgonooten. DE STEENKOLENQUAEST1E. Het Kolenbureau heeft Maandag aan de contractanten van Duitsche steenkolen een circulaire gezonden, waarin het volgende wordt gezegd Tot ons leedwezen moeten wij u mededeelen, dat voorloopig in Duitschlami geen nitvoer- consenten te verkrijgen zijn voor magerkolen, anthraciet, Esskolen, briketten (met inbegrip van eivormbriketten.) Voorts is de uitvoer der overige kolensoor- ten r.og verder beperkt, zoodat thans voor die soorten slechts mogelijkheid bestaat om de helft te leveren van het kwantum, waarop oorspronkelijk door ons bij de distributie ge rekend was. De levering der in den aanhef genoemde soorten is dus voorloopig onmogelijk, terwijl voor die Duitsche kolensoorten, waarvoor nog uitvoer consenten te krijgen zijn, de impor teurs voorloopig slechts verplicht zijn om 50 'Ier verkochte hoeveelheden te leveren. Door ons worden nog steeds pogingen aan gewend om den uitvoer van grootere kwanti-" teiten mogelijk te maken.Mochten deze pogingen een gunstig resultaat hebben, dan zullen wij de meerdere kolen pondsgewijze over de bestaande contracten verdeelen. (Hbld.) UITVOERVERBOD. Bij K. B. 2 Oct. is verboden den uitvoer van cokes, zoomede van allen honig. DE OORLOG. De N. R. C. schrijft over DEN TOESTAND. Het groote nieuws is de ontslag-aanvrage van het Grieksche kabinet. Over de beteekenis van deze gewichtige tijding tasten we nog in het duister. Het vermoeden is echter gewettigd, dat de crisis ontstaan is naar aanleiding van de expeditie der entente-mogendheden naar Saloniki, waar tegen Griekenland echter slechts voorden vorm heeft geprotesteerd en de spanning tusschen Griekenland en Bulgarije. We weten verder dat er tusschen koning Konstantijn en Wenizelos, zijn minister-presi dent, verschil van meening heerscht ten op zichte van de buitenlandsche politiek. Dat verschil van meening is reeds aan den dag getreden, toen de landingsexpeditie van de entente mogendheden aan de Dardanellen be gon. Zij hadden de Grieksche regeering haar medewerking gevraagd en Wenizelos had die medewerking reeds toegezegd, toen de Koning met zijn vete tusschenbeide kwam. Wenizelos moest aftreden en plaats maken voor Goenaris. Maar toen de nieuwe Kamer bijeen kwam, bleek Geenaris niet het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging te hebben en Weni zelos kwam opnieuw aan het bewind, juist op een tijdstip, dat wederom de buitenlandsche staatkunde een zeer kritiek stadium was in getreden. Bulgarije had een overeenkomst

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1