Binnenland. Buitenland. Kleintjes. Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. z. eenige critiek aan de „Tel." zijn overgelaten (immers daar tegenover kan geconstateerd, dat op het platteland en in andere steden het overgroot deel voor de centralen gevoelt), in dien zij daar nieteene zijdelingsche aansporing tot onze- regeering bijvoegt om hare neu traliteit te laten varen ten gunste der ge allieerden. De „Tel." toch schrijft woordelijk „Een regeering moge nog zoo correct ncu traal zijn, tegen het instinct van zijn volk, dat voelt van welke zijde het gevaar dreigt, kan zij toch niet op. Dat dit een vingerwijzing zij voor de heeren in den Haag En verder „Dit, een nuttige wenk voor de regeering, wanneer 't oogenblik daar is dat, 't neutraal willen blijven een onmogelijkheid zal blijken te zijn. 't Volk staat en wil pro-geallieerd zijn, trots 't gewauwel van ex-ministers en enkele professoren". „Men voelt de opluchting door dit succes der Franschen voor 't Nederlandsche volk na de sombere stemming, veroorzaakt door het oprukken der Duitschers in Rusland. Dit laatste nu behoefde niet te zijn waar wij ons steeds klein en zwak gevoeld hebben in vre destijd, daar zouden wij thans, mits de re geering zulks wilde, de macht in handen heb ben. De zoogenaamde volksvertegenwoordigers leggen de volle verantwoordelijkheid op onze regeering en deze wenscht slechts de „Neutra liteit." Eindelijk besluit ze met den bangmaker, alsof ons land aan het einde van den oorlog (die natuurlijk door de geallieerden gewonnen wordt) zal „besnoeid" worden, letterlijk aldus „Wanneer 't later blijken mocht, dat Neder land, op welke wijze ook, gesnoeid te voor schijn zal komen op 't oogenblik, dat de groote mogendheden weer groot zullen zijn en wij „klein", dan zal 't oogenblik daar, zijn, dat het Nederlandsche volk deze regeering ter verantwoording zal roepen". Gezien de droeve ervaring in Italië van verderfelijken invloed eener ophitsende peis, mag toch ieder onbevooroordeelde, na kennis neming van deze taal, vragen Gaat het nu maar langer aan, dat in ons land een dergelijke campagne ongestoord mag worden voortgezet „De Rotterdammer." Het Landweerkader. In „De Nederlander" komt het volgend in gezonden stuk voor met onderschrift der Redactie Geachte Redactie, Er is een vraag, die menig landweerman en met name de korporaals en sergeants, het kader dus kwelt-. En deze vraag is Is het de bedoeling van regeering en leger bestuur, als het straks zoover komt, dat de verschillende landweerlichtingen naar huis gaan, om dan ook de geheele lichting het kader inbegrepen, in het genot van verlof te stellen Wellicht is er reeds voor gezorgd voor kaderopleiding bij den landstorm. Uw geëerd blad gaf reeds eenigen tijd ge leden een wenk in deze. Misschien wordt er in dit opzicht zoo flink aangepakt, dat er voldoende kader gevormd zal zijn, als de resp. lichtingen naar huis gaan, om dan het kader tot deze lichtingen be- hoorend mede te kunnen zenden. Maar wij weten het niet. En deze onzeker heid schaadt den goeden geest van het land weerkader. Kunt U ons hieromtrent inlichting geven en indien nietop welke wijze zou zekerheid te verkrijgen zijn. Deze kwestie raakt de belangen van zeer velen. Hoogachtend, Bij informatie ter bevoegder plaatse is ons gebleken, dat de mogelijkheid van huis- toezending van de landweer, ook van het kader, niet is uitgesloten. Echter is dan nog af te wachten, of dat reeds terstond over het geheele land zal plaats hebben. Alleen de belangen van den dienst zullen ten deze den doorslag geven. LEIDEN ONTZET. Men schrijft aan de Nederl. uit Leiden Al werdt Leiden's Ontzet op 3 Oct. ook nu weer niet officieel gevierd, toch meende de Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging het his torische feit niet onherdacht te mogen laten Zij organiseerde een openbare samenkomst in de Oosterkerk welke geen plaats genoeg bood om alle belangstellenden te kunnen be vatten. Als spr. trad op ds. H. J. Kouwen hoven Dz; Geref. pred. alhier, die gedacht wat God op 3 Oct. 1574 gedaan heeft en als grond zijner boeiende rede koos Psalm66 5a „Komt en ziet Gods daden". De sopraan so liste, mej. W. Korswagende organist, de heer L. Boom, en een strijkorkest zorgden voor mooien zang en muziek. De voorzitter dor Vereeniging, ds. Thomas, leidde de wel geslaagde bijeenkomst. M. L. REGOUT. Naar de Tijd verneemt, zal de heer mr. L. Regout, tijdelijk gezant bij de H. Stoel 3 of 4 October Rome met verlof verlaten, om ge durende een 10-tal dagen in Nederland te verblijven. Z Exc. zal zijn verloftijd in Den Haag doorbrengen. Mevrouw Regout en een ongehuwde dochter zullen met den gezant naar Rome terugkeeren. NIET IN DEN IIAAK. In de zitting van den Apeldoornschen Raad zijn haitige woorden gevallen over beweerde misstanden bij de sollicitatie van onderwijzend personeel. De heer Esmeijer die zich tolk maakte van de klachten, beschuldigde den wethouder van onderwijs, dat hij misbruik maakt van zijn positie als ambtenaar, tot schade van de onderwijsbelangen. (Er schijnen onder pressie van een schoolhoofd benoemingen te zijn voorbereid, waarbij minder de bekwaamheid dan wel familierelaties invloed hadden). De Raad besloot ten slotte een commissie van onderzoek te benoemen, bestaande uit de heeren W. de Vries en W. Mensink (beiden Chr.-Hist.) en jhr. mr. G. W. Mollerps (lib.). „De Nederlander." DE OORLOG. BERLIJN, 2 October. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: De Engelschen hebben vannacht beproefd het hun in de gevechten van de laatste dagen weer afgenomen terrein ten N. van Loos door een tegenaanval te heroveren^ De poging mislukte met zware bloedige verliezen voor den vijand. Een aanval van de Franschen ten Z.W. van Angres en ten O. van Souchez alsmede ten N. van Geuville werd afgeslagen. Het aan tal gevangenen, dat onze troepen in dezen aanvalssector van de Engelschen en de Fran schen maakten, is gestegen tot 106 offficieren en 3642 man. De buit aan machinegeweren bedraagt 26 stuks. In Champagne vielen de Franschen 's middags ten O. van Auberive met een breed front aan. De aanval mislukte. Slecht op een plaats drong de vijand in onze stelling binnen. De Badensche grenadiers van de lijfwacht gingen tot een tegenaanval over en namen een officier en 70 man gevangen. De rest van den binnengedrongen vijand sneuvelde. Aanvallen van de Franschen ten .N. van Ville-sur-Tourbe werden afgeslagen. Bij het afslaan van aanvallen in de laatste dagen onderscheidde zich ten N.O. van Lemesnil het 29ste reserve-regiment. Het geheele aantal gevangenen en de buit in de gevechten ten N. van Atrecht en Cham pagne beliep gisteren 211 officieren, 10,721 man en 35 machinegeweren. Het bommenwerpen van een vlieger die te Parijs voor een aanval op Laon was opgestegen, had den dood van een vrouw en een kind en de ernstige verwonding vau een burger in die stad tot uitkomst. Ons antiluchtvaargeschut schoot een vlieg tuig ten Z. van Laon neer. Die erin zaten" werden gevangen genomen. Een ander vij andelijk vliegtuig viel boven Soissons bran dende naar beneden. BERLIJN, 2 October. (Korr. Norden) De oorlogscorrespondent van de Vossische Zei- tung schrijft: Al hebben de gevechten in Champagne niet meer plaats met de onge hoorde hevigheid der eerste dagen, toch du ren de verbitterde gevechten voort. Op deu Oostelijken vleugel woedde 's middags een zwaar artillerieduel. In de streek ten Zui den van Gernay en nog verder Oostwaarts was alles in grauwgelen en witachtigen rook gehuld. De vliegers waren niet van de lucht. Een Fransche vlieger wilde noordwaarts, doch werd door twee Duitsche vliegtuigen, granaatkar tetsen. en machinegeweren zoo scherp gevolgd dat hij terug moest. Tergelijkertijd had ver der westwaarts een zwakke Fransche infan- terieaanval plaats, welke werd afgeslagen', evenals een daarop volgende aanval met hand granaten. Des namiddags verzwakten de Fransche aanvallen. Ook het artillerievuur verminderde. Bij een tegenaanval veroverden de Duit sche troepen op den linkervleugel ettelijke nog door de Eranschen bezette trechters, ontstaan van projectielen uit zwaar geschut, waarbij wederom gevangenen werden genomen. De verliezen der Franschen moeten ongehoord zijn. Een overste, die met 800 man was ge. vangen genomen, zeide dat hij tevoren reeds 2000 doóden had gehad en dat zijn regiment niet meer bestond. Het wordt steeds meer duidelijk dat de gevechten van 25 tot 27 September in de krijgsgeschiedenis zondef voorbeeld, zijn. Moeilijkere taak is van het Duitsche leger nooit geeischt geweest. De Britsche regeering heeft aan de Neder landsche haar leedwezen betuigd, en veront schuldigingen aangeboden naar aanleiding van het feit, dat een Britsch vliegtuig zich ver gissende in de plaats waar het zich bevond, den 9den Aug. des nachts bommen heeft ge worpen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. De Britsche regeering heeft verklaard do berokkende schade te zullen vergoeden. Naar de Tel. verneemt, is het stop zetten van den dienst op Engeland door de Maatschappij Zeeland een gevolg van het aanwezig zijn van mijnen op de Engelsche kust, die daar door Duitshe onderzeeërs gestrooid zijn. Ver schillende Nederlandsche stoomschepen, die bij de „Deals" lagen, is aangezegd dat zij moeten blijven liggen totdat de Engelsche mijnenvisschers het gebied schoongeveegd heb ben. In de N. R. C. lezen we: De Pruisische verlieslijsten no,' 330—339 (17 Sept.28 Sept.) vermelden de namen van 63, 461 gesneuvelden, gewonden en vermis ten. Het totaal aantal op de Pruisische lijs ten vermelde verliezen bedraagt 1,916,148- Hiervan is natuurlijk een deel naar het front, na van de bekomen verwondingen ge nezen te zijn. Hieromtrent wordèn echter geen opgaven verstrekt. Ten bewijze, dat de strijd op de verschillende fronten heviger wordt diene het volgende overzicht De lijsten 300 t/m 309 vermeldden 49,705 namen 310 319 53,336 320 329 58,435 330 339 63,468 Waar de verliezen geleden zijn, en op welke tijdstippen, wordt in de lijsten niet aange geven. Behalve de Pruisische lijsten zijn er van Duitscheu kant nog 224 Beiersche, 199 Sak sische, 274 Wurtembergsche lijsten uitgegeven, en 49 van de marine. Bovendien zijn er 4 verlieslijsten verscheren van de in Turkschen dienst staande Pruisische officieren en onder officieren. De laatste van deze lijsten vermeldt de namen van 4 verwonden. NEW YORK, 2 October. (Reuter.) Men schat dat tot dusver reeds voor een bedrag van 400,000,000, is ingeschreven op de Britsch Fransche leening. NEW YORK, 2 October. (Reuter,) De bla den melden dat de Fransch-Britsche leening ($500,000,000,) reeds volteekend is. Er zijn zelfs aanwijzingen, dat zij overteekend is. BERLIJN, 2 October. (Korr. Norden.) Uit Sofia wordt aan het Berl. Tageblatt geseind dat de entente mogendheden schijnbaar naar een gelegenheid zoeken om Bulgarije moeilijk heden in den weg te leggen en het door be dreigingen terug te houden van de verwezen lijking van zijn nationale eischen. Zij hebben de regeering van Bulgarije niet alleen verzocht een duidelijk antwoord te willen geven op de laatste onmogelijke voor stellen van de entente, doch de Russische gezant Savinski heeft gemeend tengevolge van loopende geruchten dat Duitsche duik- booten in een Bulgaarsche haven zouden liggen, de regeering van Bulgarije daarover te moeten onderhouden. LONDEN, 2 October. De uitlating van Grey over den toestand in Bulgarije werd hier gisteravond, en is ook inde hoofdartikelen in 'de dagbladen van hedenmorgen als een aanduiding beschouwd, dat de toestand buitengewoon ernstig is. KEULEN, 2 October. Volgens de Kolnische Ztg., had men in de kringen van de Entente groote verwachtingen gebouwd op het ver meende ontslag van de twee Duitschgezinde Bulgaarsche ministers van financiën en koop handel. De Italiaansche bladen hadden ge dacht dat de politiek van Bulgarije daardoor gewijzigd zou worden. Hiervan komt echter niets. Tot beide ministers is het verzoek ge richt hun aanvragen om ontslag in te trekken en aan te blijven. In Servische militaire kringen spreekt men er, volgens een bericht uit Boekarest, druk over, dat binnenkort een Russisch hulpcorps van 200,000 tot 300,000 man te Warna zou landen, Roemeensche bladen raden echter aan, zulke berichten voor zichtig op te nemen. N. R. C. De Duitsche bladen vernemen over Kopen hagen, dat de leiders der blokpartijen in Rus land in het paleis van Dolgoroekof een bij eenkomst hebben gehouden, waarin Miljoekof een overzicht heeft gegeven van het verhan delde in de audiëntie der liberale üoema-leden bij Goremykin. Hij noemde het dringend nood zakelijk, dat het blok tegen de „politiek van den knoet", door den minister-president aan gekondigd, opkwam. Het blok moest zich permanent verklaren en een program opstellen, dat ook na den oorlog zou gelden- Miljoekof achtte hei nutteloos, een deputatie naar den Tsaar te zenden, want de woorden van Go remykin hadden duidelijk bewezen, dat daar van geen heil te verwachten was. De minis ter-president blijkt almachtig, zeide Miljoekof. Tegen die woorden protesteerden de okto- bristen en het kwam tot een woordenwisseling, die echter spoedig werd bijgelegd. De aanwezigen, o. w. de voornaamste leden der kadetten en oktobristen, hebben ten slotte, met de stemmen der kadetten tegen, een voorstel der arbeiderspartij aangenomen om de regeering voor de keuze te stellen: de Doemo weer b ij een te roepen óf een algemeene staking in geheel Rusland. N. R. C. De particuliere correspondent van de N.R.C te Tsingtau vergelijkt deze stad, zooals die nu is, met vóór den oorlog. Hij schrijft o. a. het volgende En wat is daar nu van overgebleven. Wan trouwige blikken ziet men nu van Japanners, wien niet alleen elke Duitscher, maar elke Europeaan te veel is. En dan de half triom fantelijke, half medelijdende blikken van Japanners en Chineezen. Verbeeld u maar niet, dat ze u niet gelden, omdat ge geen Duitscher en dus eigelijk geen overwonnene zijt, Ze gelden u even goed, want de verove ring van Tsingtau is niet alleen een materieele overwinning van de Japanners op do Duitschers, maar het is evengoed een moreele overwin ning van de Japanners over de Europeanen in liet bijzonder en van het Gele Ras over het Blanke in het algemeen. Eigenlijk moesten de Britten, die toch ver eend met de zonen van Dai Nippon deze plaats kwamen veroveren, zich eveneens als overwinnaars gevoelen. O, enkelen geven er zich ook wel het air van, maar het is meer, wat de Franschen noemen, „faire bonne mine a mauvais jeu". Want Tsingtau is in Japan- sche handen en voor een Japanner is een Europeaan „toch maar een EuropeaanIk sprak verscheidene mijner Engelsche vrienden over de toestanden hier, en daar zij met ons de eigenschap hebben, van hun hart geen moordkuil te maken, moest ik ten slotte wel tot de slotsom komen, dat zij bij de nieuwe toestanden ook geen zijde spinnen en in hun hart mogelijk wenschen, dat het hier in Tsing tau ten minste maar bij het oude gebleven was. NEW ORLEANS, 2 October. (Reuter.) Nu de verkeersmiddelen weer in bruikbaren staat zijn gebracht, kan worden vastgesteld, dat op de Mississippirivier 149 menschen zijn opge komen aan de kust van Liuisiana zijn 106 menschen omgekomen en worden er 105 ver mist. Bovendien zijn er honderden door de overstrooming afgesneden. De teweeggebrachte stoffelijke schade wordt ruwweg geschat op$ 100,000,000. Volgens berichten in het Handelsblad be antwoordt het Nederl. Paviljoen te San Fran cisco (Wereldtentoonstelling) niet aan de ver wachtingen. De f 900,000 er voor toegestaan door de Regeering, schijnen minder doelmatig besteed. In de 4 kolenbekkens in België Namen, Luxemburg, Luik en Henegouwen werken nu 20,000 man, tegen 150,000 in vredestijd. De haven van Archangel (Rusland) is reeds weer toegevroren. De heer Troelstra gaat geleidelijk vooruit werken is hem nog absoluut onmogelijk. De „Potsdam" van de Hollaud Amerika-Lijn is naar Zweden verkocht voor een hooger bedrag dan het gekost heeft. De Potsdam is 15 jaar oud. De gemeente-Amsterdam gaf thans reeds f 100,000 uit voor aanleg van kinderspeeltuinen, Te Zevenhoven is een witte zwaluwjgezien. Het Koninkl. Nationaal Steuncomité ontving tot heden totaal f2,896,249,02. H. M. de Koningin-Moeder bezocht Zaterdag het Sanatorium Oranje-Nassau-Oord. De vorige week kwamen slechts 55 schepen den Nieuwen Waterweg binnen. Te Nieuwveen heeft een tuinder een kool geteeld van 28 pond. Niet minder dan 3000 smokkelaarszaken zijn er op 't oogenblik aanhangig bij de Bre- dasche rechtbank. Te Nieuwer-Amstel bij Amsterdam is Za terdag de JNederl. Tricotfabriek afgebrand. Alleen aan katoen ging voor f60,000 verloren. 3000 man zijn hierdoor werkeloos. We ontvingen ter recensie no. 1 van Oude Paden, weekblad voor de verbreiding der Gereformeerde Beginselen ten dienste van Kerk en Volk, onder hoofdredactie van Ds. J. J. Knap. Nederl. Herv. Predikant te Groningen, In een „Ons Program" ontwikkelt de be kende predikant J. J. Knap van Groningen, zijn plan van werkzaamheden. Het weekblad zal geregeld meditatiën bieden, maandelijks een leerrede, een volgreeks populaire-dogma- tische opstellen, onderwerpen, in verband staande met de Christelijke cultuur. Zijn vaste medewerkers IJ. en Z. nemen de rubrieken „Van verre en nabij," en „Uit de schoolwereld" voor hun rekening. Natuurlijk ontbreken ook niet de afdeelingenUit de Pers, Kerkelijke Berichten enz. Idsardi levert in feuilletonvorm schetsen uit het Friesche volksleven. Het eerste nommer maakt een zeer goeden indruktrouwens de naam van Ds. Knap staat daar borg voor. Daar is in dit nummer geen rubriek, die niet boeit. Gaarne namen we ten bewijze een en ander overgebrek aan plaatsruimte alleen noopt ons, hiervan af te zien. Indien de abonnementsprijs (f 0,75 per 3 mnd.) geen beletsel behoeft te zijn, kunnen we ons niet voorstellen, dat een eventueel aangevraagd proefnommer niet tot abonneeren zou leiden. Bij verdere toezending komen we gaarne op dit Weekblad terug. Door den secretaris van den Nederland- schen Tuinbouwraad zijn de heeren F. C. A. Westelijk Front. Duitsche lezing over het Westelijk front. De bommen op Cadzand. Het verkeer met Engeland. Verliezen. De Engelsch-Fransche leening. Op den Balkan. De toestand in Rusland. Tsingtau. De overstroomingen in Amerika. TER NEUZEN, 5 October 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2