Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. VOOR DE JEUGD. Een onderwijzer voor 96 Leerlingen. Schandelijk bedrog. CORRESPONDENTIE. PREDIKBEURTEN. DERDE PRIJSRAADSEL. De heer Van Nes kan zich best vereenigen met het voorgestelde door den heer Nolson het is toch in de wereld overal zoo, dat die meer werkt, ook meer ontvangt. Ten slotte wordt besloten het voorstel van den heer Nolson over te brengen naar 't plaatselijk steuncomité, opdat zij daarover haar oordeel uit spreekt. Z h. s. wordt het eerste lid van het adres aangenomen. Omtrent het 2e lid betreffende de huurschuld zegt de Voorzitter, dat het Kon. Nat. Steuncomité daartegen geen bezwaren maakt. B. en W. hebben dienaangaande geen voorstellen, De heer Scheele doet de vraag of het niet ge vaarlijk wordt daarin toe te stemmen. Eerst zijn we begonnen met f 1 te verhoogen en nu zouden we overgaan tot schulden afdoen. De Voorzitter zegt de Raad toch vooral zorg moet dragen voor het wonen der bevolking en zooveel mogelijk te zorgen dat de menschen na den oorlog zonder huurschuld de maatschappij kunnen intreden. De heer Waalkes amendeert het voorstel door voor te stellen dat de huurschuld betaald wordt aan allen die van het Steuncomité ontvangen, dus gelijk te stellen voor personen die georganiseerd zijn en die welke dit niet zijn. Na eenige bespreking trekt de heer Waalkes dit voorstel in en stelt de heer Nolson voor, aan het Steuncomité over te laten wie al dan niet huur schuld zal ontvangen, welk voorstel wordt aange nomen. Het 3e lid een subsidie van f 7000 te ontvangen, wordt z. s. h. aangenomen. 6. Vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van keurloonen. De Voorzitter zegt dat deze vaststelling moet geschieden omdat de termijn voor goedkeuring is vervallen. Een wijziging door B. en W. voorge steld, wordt aangenomen. 7. Benoeming lid Commissie van fabricage wegens periodieke aftreding van den heer J. J. de Jager als raadslid. Deze wordt als zoodanig herbenoemd. 8. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond. De Voorzitter zegt dat dit een nieuw punt is. In de eerste plaats komt in bespreking het ver zoek van J. A. Meertens. Deze verzoekt te koopen perceel 1L ter grootte van 140 M2 f 7 per MA Dit wordt toegestaan. De heer Van Hasselt vraagt wat de bestemming is waarop de Voorzitter antwoordt dat het een mooi heerenhnis moet worden. In de 2e plaats wordt toegestaan een verzoek van perceel 12 (6 X 26 M.) a f 6 per M2. In de 3e plaats de peiceelen 20, 19, 18, (26 X 40 M.) voor f 6 en in de 4e plaats perceel 17 (9 X 40 M.) eveneens a f 6 per M2. Alle perceelen zijn aangevraagd vcor heerenhuizen te bouwen- Bij de stemming over het verzoek van perceelen 20, 19, 18 bleven de heeren Van Nes en Nolson buiteo stemming en bij die van perceel 17 onthield de heer Dess zich van stemming. 9. De kohieren van het sahoolgeld voor middel baar en mulo-onderwijs worden z.h.s. aangenomen. 10. Adres Bouwverordening. De Voorzitter deelt mee dat gisteren ingekomen is een adres van de Directie der bierbrouwerij „De Meiboom" te Vlissingen, belichtende, dat zij liaar perceel aan de Markt, hoek Havenstraat, wenscht te herbouwen en verzoek afwijking van art. 10, daar er geen voldoende open ruimte is. Z. h. s. wordt besloten hierop gunstig te be schikken, daar het betreft een bestaand gebouw, waarbij geen open erf aanwezig is. 11. Ontheffing verschillende belastingen. Z. h. s. wordt besloten tot ontheffing van enkele plaatselijke belastingen. 12. Behandeling gedeelte reclames H. O. over 1915. Deze worden in commissoriale vergadering be handeld. Omvraag. De heer Eijke vraagt hoe het komt dat er geen regeeringsvarkens meer komen. De Voorzitter zegt we kunnen niet voldoen aan de gestelde voorwaarden van bijlevering. Bv. als er voor 2/j gedeelte ontvangen wordt, moet de gemeente zelf i/a bijleveren. Ook kan niet voldaan worden aan de bepalingen van het slachtgewicht. Er is geschreven aan de directie van het afzetbureau om daarin verandering te brengen, doch tot heden is nog geen machtiging ingekomen. Evenwel kan spr. meedeeien dat half October weer 25 regeerings varkens zullen arriveeren. Dc heer Waalkes drukt zijn spijt uit dat de Voorzitter vergunning gegeven heeft voor ^voor stellingen van het ;bioscoopschip Alhambra daar Jongens en Meisjes Deze week was voor mij een heel bijzondere denkt eens aan, dat ik me daar niet minder dan vier-en-dertig brieven ontving. Ik wil niet klagen hoor de schrik is er nu heelemaal uit bij me en ik kan je niet zeggen, met welk een onuitsprekelijk genot ik al die brieven heb zitten lezen. Sommigen schreven, behalve de oplossing er nog een brief je bij. Daar ben ik bijzonder op gesteld ik vind dat héél aan genaam. Ik heb gemerkt, dat de meesten het raadsel niet moeilijk vonden enkelen schreven, dat het een beetje moeilijker was dan no. 1. Misschien is nu tio. 3 nóg iets moeilijker maar langzamerhand leert dat ook weer. Ik heb in een paar weken tijd een massa vrienden de Voorzitter de vorige week met de vergunning allesbehalve mild was, had spr. liever gezien dat deze nu ook maar was weggebleven. De Voorzitter zegt dat aangevraagd is voor drie dagen nl. Vrijdag, Zaterdag en Zondug, en dat hij vergunning heeft gegeven voor 2 dagen, omdat aan vreemden op Zondag geen vergunning wordt verleend. Na inzage van het programma heeft spr. gemeend niet te moeten weigeren over het meer of mindere „mild zijn" wenscht spreker het zwijgen te bewaren, ofschoon hij zijn standpunt in dezen wel kan handhaven. De heer Van Hasselt verzoekt, als de kosten nl. niet te hoog loopen, achter de muziektent dat gedeelte van uit de Zandstraat te bestraten. De Voorzitter deelt mede dat straks in de com missoriale vergadering bij inzage der begrooting een post kan aangetoond worden, die bedoeld uitbreiding van plaveisel op de markt. Hierna wordt de openbare vergadering geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren ter be handeling van punt 12. Door een aantal ouders van schoolgaande kinderen, naar wij in de „Tel." lezen, aan het gemeentebestuur van Gennep, een requ est ingediend om te protesteeren tegen het feit, dat sedert eenigen tijd één onderwijzer is belast met het gelijktijdig geven van on derwijs aan 96 leerlingen, verdeeld in drie groepen (klassen) en zich bevindendn in twee lokalen en te verzoeken om vermeerdering van leerkrachten. Deze toestand is een gevolg hiervan, dat bij het uitbreken van den oorlog een der on derwijzers werd gemobiliseerd. In de plaats van nu behoorlijk in de bestaande vacature te voorzien, werd een jeugdige tijdelijke on derwijzeres benoemd, die spoedig daarop el ders een betrekking kreeg. Hierop werd met kleine tusschenpoozen in de vacature achtereenvolgens voorzien door drie toevallig ter plaatse gedetacheerde mi litairen-onderwijzers. Sedert eenige weken is thans echter geen militaire onderwijzer meer beschikbaar, en bestaat de bovenomschreven toestand. Onder dit opschrift schrijft „Het Katholieke Volk" „Ongelooflijke dingen worden ons verteld met betrekking tot het afslachten van vee, lijdend aan mond- en klauwzeer. In dén veestapel van een boer kwam het mond- en klauwzeer voor. Het vee werd aanstonds afgemaakt en de boer kreeg do scbade vergoed. Voor een os, die reeds aan een slager was verkocht voor f279, ontving hij b.v. ruim f500, want die os, bestemd vóór de slachtbank, werd nu gerekend te belmoren tot het fokvee. Een boer, die als „vetweier" een rijken veestapel had, klaagde er over aan een buur man, dat hij verschoond bleef van de bekende ziekte onder zijn vee. Hij zou er echter wel raad op vinden Na verloop van eenige dagen komt hij zijn buurman triom fantelijk meedeeien, dat zijn vee door de ziekte is aangetast. En hulpvaardig voegde hij er b'vj„weet je wat, zet nu even de hekken open en jaag uw vee bij het mijne, dan bij jij ook klaar!" Het vee van den slimmen boer werd afge maakt, ook een ander deel van zijn veestapel, dat enkele uren verwijderd lag want de boer beweerde, dat hij dagelijksch van de eene wei naar de andere ging en dus ook bij het nog niet aangetaste vee gevaar voor besmetting bestond. De boer, tevens slimme koopman, rekende uit, hoe hoog de schadevergoeding zou moeten zijn. Aan een vriend vertelde hij, hoe hij daarbij te werk ging. Hij nam als grondslag de hoogste veeprijzen en ver meerderde de totale som nog met een paar duizend gulden. Toen kwam de schattings commissie. Zij vroeg een boer of hij al een berekening had gemaakt. „Neen", luidde het en vriendinnetjes gekregen van 7 tot 13jaar; wie zou daar niet jaloersch op worden Ik geloof zelfs, dat ik er onder de ouderen ook hebik hoorde ten minste, dat er wel van ouder dan 13 zijn, die levendig belang stellen in de rubriek Voor de Jeugd." Voor die ouderen heb ik ook iets. Ik moet nl. bekennen, dat ik als een berg opzie tegen volgende week. Want dan worden de 3 prijzen verdeeld. Nu weet ik wel, dat de vriendjes niet slechts voor een prijs, maar ook voor de gezelligheid meedoen. Maar, en dat is nu voor belangstel lende ouderen, als er zijn onder de meer be daagde raadselvrienden, die me in staat willen stellen nog eens een extra-prijsje te verdeelen, dan moeten ze me maar even, (doch ook vóór a. s. Donderdag) een briefje sturen. Al genoeg gepraat. Ik mag niet te veel plaats vergen. De oplossing van no. 2 wasVreest üod, eert den Koning. En de onderdeden waren rots - vorstin troonrede, Govert, kroos stotteren, vroeg, dertien. Goede oplossingen ontving ik van Willem S., Terneuzen (nu ziet het er beter uitArie L., Terneuzen (Ga zoo voort, mijn zoonNeeltje W., Terneuzen (De groeten terug, N.)Piet v. S., TerneuzenPieter H. W„ Terneuzen (Was de post nu wat vroeger?) Johanna v. H., Terneuzen (Welkom!); Frans v. H., Terneuzen (id.)Koosje B„ Terneuzen ('tWas de Koningin niet en toch was Ze het antwoord „ik was er juist mee bezig". „Wij", zeiden de heeren, „zijn klaar; wij hebben de geheele schade geschat op zooveel." „Kijk", zei de boer „die som heb ik zoo ongeveer ook bepaald." Een som, die nota bene nog eenige duizenden guldens boven de rekening van den boer ging Zoo wordt het Rijk bestolen van den eenen kant. Maar ook van den anderen kant gaat het allerminst eerlijk toe. Het feit, dat een koopman aan iemand 500 gulden aanbood, indien deze iemand hem in de gelegenheid kon stellen, een stal afgemaakt vee te koopen, spreekt boekdeelen. Onze zegsman deelde ons ook nog mede, dat een stal vee, door hem geschat op een gewicht van omtrent 7000 kilo, aan een koopman werd verkocht voor 2000 kilo I Wij publiceeren deze feiten, in de hoop, dat dit tot gevolg mag hebben, dat er van regee- ringswege zal worden opgetreden. Het gaat toch niet aan, dat er op zulke wijze geknoeid en gestolen wordt; dat er op levensmiddelen zulke woekerwinsten worden gemaakt. Twee menschen omgekomen. Twee schuren van de boerderij van V. te Heeten zijn gisternacht door de brand ver nield. Twee arbeiders, de 26-jarige Th. V uit Hellendoorn en de 17-jarige G. W. S. uit Wierden, kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. In veiligheid. Schoolkinderen in de gemeente Emmen maakten voorbijgangers attent op twee vreemd- uitziende mannen. Aan kleeding en type zag men dat het Russen warenin gebroken Duitsch vertelden ze dal ze met hun drieën gevlucht waren uit een gevangenkamp in Mecklenburg, eenige maanden hadden gezwor ven zich voedende met rauwe aardappelen en fruit. Beiden waren nog voorzien van leeren tasschen waarin voldoende voorraad voor eenige dagen borgen kon worden. Bij de grenzen waren ze achterna gezet door een Duitsche patroeljehet tweetal wist te ont komen, één werd neergeschoten. Ze konden zich niet begrijpen, dat ze nu in veiligheid waren. Gedeeltelijk waren de mannen in Russisch uniform. Onder militaire geleide werden ze naar Assen getransporteerd. Bij de gemeentetram te Weenen zijn thans meer dan duizend vrouwelijke conduc teurs aangesteld. Zij voldoen goed. As. Woensdag hopen wij een aanvang te maken met een nieuw FeuilletonUit Jonge Jaren door Zelandia. ZONDAG 3 OCTOBER 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Geen opgave ont- Axel Stationstraat 9 uur, vangen. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Voorber. H. Avondm. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/i uur, Evangelisatie. wel, hé Dag Koos Hendrik de J., Terneuzen Jacobus P. M., Terneuzen (Nu weet ik het); Elizabeth B., Terneuzen (Dag, nichtje; wat zou je nu met rijs doen?); J. H., Terneuzen (Je heet immers Jaw?); Jaantje K., Zaamslag-, WelkomJohannes F. v. H., Terneuzen Tannetje de F., Terneuzen Corns, de K., Spui (Hoe gaat het met de konijntjes Adriana de B., Driewegen; Tanneke H., Driewegen Jozias de J., Driewegen(Het is zoo goed, hoor!); Dirkje de V., Zaamslag (Welkom!); Jacoba de W., Zaamslag (Welkom l) Krin D., Axel (De groeten terug Clara D., Zaamslag (Welkom!); Janneke de K., Zaamslag-, Jaco bus R., Zaamslag (Welkom Fijgtje B., Driewegen (Pas maar op voor den meester Levinus K., Othene (Mooi zoo!); Janna de F., Kuitaart(Verbeeld je, een Luctor in den den knapzak van een koewachter I)Jacoba v. d. R., Terneuzen(Gerust, kleintje Jacobus v. H., Zaamslag (De onderdeden er bij, KoJohanna J., Driewegen (Moet jij in dé nor Cornelia S., Veere (Eigenlijk een dagje te laat. Ditmaal wat vroeger, Cornelia Dirk de R., Othene (Ook te laatvoor ditmaal mag dat nog eens. Hoe is het met T, Frans v. O., Terneuzen (Oók te laat. Beloof je beter schap Hier is het Het geheel telt 21 letters. 17 18 - 19 16 - 3 4 14 laten dejJeugd- mededingers zich niet, Parijs, 1 Oct. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidt Het zware geschut dor Franschen in België heeft, gesteund door de Britscho vloot, de .Duitsche kustbatterijen beschoten. Vastgesteld is dat alleen in Champagne sedert 25 Sept. 101 sfukken zware Duitsche veldkanonnen zijn vermeesterd. In Artois zijn geen gevechten van beteeke- nis geleverd. In Champagne gaan de Franschen voort met het winner, van terrein, waar steeds meer Duitschers worden gevangen genomen. Door tegenaanvallen hebben de Duitschers op nieuw voet gekregen in het werk „de ver sterking van de nederlaag.". Een tweede tegenaanval in denzelfden sec tor werd volkomen afgeslagen met zware ver liezen voor de Duitschers. Een vliegtuig, dat 72bommen had geworpen op het station Guincourt is zonder ongeval teruggekeerd. Petersburg. De generale staf deelt mede Op het front bij Riga deden de Duitschers slechts onbeteekenendo pogingen om vooruit te komen. De Duitschers die trachtten vasten voet te krijgen op de oevers van de Beyck en bij Stemberg werd naar den anderen oever terug geslagen. Ook bij het dorp Wetsmoe. Bij Dunaburg is niets van belang gebeurd. Het offensief der Duitschers ten Zuiden van Driswrateburg werd gestuit door een charge der Russische cavalerie. Aan het front ten Zuiden van het meer Dryswjatsje duurden de vele gevechten voort, welke gunstig voor de Russen afliepen. Op verscheidene punten maakten de Russen eenige vooruitgang, Uit het het dorp Lowedki werden de Duit schers teruggeworpen en sloegen zij in wan. orde op de vlucht. De gerechten in de streek der Wileika eindigden gunstig voor de Russen. In het gebied van de midden-Styr worden de gevechten voortgezet en op sommige plaatsen werden de Duitscher verdreven. Ook werd een dorp ten Oosten van Kolkie door de Russen hernomen, die daarbij 5 officieren en 100 man gevangen namen. Ten Oosten van Luck, dat twee dagen ge leden door de Russen moest worden ontruimd, worden buitengewone hardnekkige gevechten geleverd en moesten de Russische troepen zich terugtrekken, doch door herhaalde aan vallen ten Sylvo gelukte het aan de Russen voorwaarts te komen en de Oostenrijkers uit hunne loopgraven te verdrijven. Een vijandelijke aanval in de streek van Kapiloski werd afgeslagen. Washington. Het departement heeft zich of ficieus gewend tot den Duitschen gezant Bern- storff om hem te verzoeken, dat hij zijn in vloed zal aanwenden opdat Duitschland bij Turkije zal tusschenbeide komen ten gunste der Armeniërs. 10-20-15-6-14 vindt men zoowel ter zee als te land. 19 2 - 8 6 - 14 en 13 9 5 16 - 21 zijn er heel wat in de wereld. 1-2-11 - 19 -2-7 was een profeet. 5 -3 - 13 - 16 - 21 11 - 6 14 worden verduurzaamd. 10 - 9 - 12 16 17 en 2 - 2 - 3 - 13 - 21 waren uit den stam van Levi. Denkt nu allen aan de consignes Naam (voluit!) ouderdom, woonplaats. Het couvert op de bekende manier Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen. Jeugd. Inzenden vóór a. s. Donderdag I Goed je best gedaan op dit derde prijs raadsel. En kijk dan Zaterdag maar eens uit. Dan vermeld ik de. namen der 3 winners. Denk er om, schrijf netjes. Net werk is altijd een goede aanbeveling. Vele groeten van RAADSELMAN.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3