Kleintjes. Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. tuurlijk volslagen overhoop werden geschoten en de vlucht namen. Bij het afslaan van de aanvallen onder scheidden zich in het bizonder de Saksische reserve-regimenten en de troepen van de divisie uit Frankfort aan de Main. In de Argonnen hebben wij een kleine voor- waartsche beweging gemaakt om de stelling van Fille Morte te verbeteren. Zij had het gewenschte resultaat en leverde ons boven dien 4 officieren en 250 man aan gevangenen op. Op de hoogte Comères is eergisteren en gisteren, door mijnontploffingen, op groote schaal de vijandelijke stelling op een breed front verwoest en in elkaar gestort. Ferdinant en Konstantijn. FRANKFORT A/D. MAIN, 28 September. (Wolff). De Frankfurter Zeitnng verneemt uit Konstantinopel Koning Ferdinand van Bulgarije heeft aan den Koning van Griekenland een telegram gestuurd, hetwelk in hooge mate geschikt is om op het oogenblik, dat de gemobiliseerde legers van de twee landen met het geweer aan den voet staan, het heerschend wantrou wen te verstrooien. De Koning van Bulgarije geeft in genoemd telegram de stelligste verzekering, dat aan de mobilisatie van Bulgarije geen de minste aan vallende oogmerken op Grieksch gebied ten ten grondslag liggen. Bulgarije hecht er in tegendeel groot gewicht aan, de goede betrek kingen, die tusschen de twee landen bestaan hechter te maken. Generaal Marchand gewond. PARIJS, 28 September. Generaal Marchand is Zaterdag bij de operaties in Champagne door een granaatscherf in den buik gewond. Ofschoon de wond ernstig is, wordt zij niet levensgevaarlijk geacht. Vliegaanval op Aken. Naar de Maasb. uit Maastricht verneemt zijn er 21 vliegers boven Aken verschenen nen en hebben daar bommen geworpen op het fabrieksdorp Rose Erde dat in brand staat Op het station is slechts 1 bom gevallen. Oostelijk Front. BERLIJN, 28 September. (Wolff.) Offici- eele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg: De gisteren op het Zuidwestelijk front van Dunaburg achteruitgedrongen tegenstander trachtte in achterwaarts gelegen stellingen zich te handhaven. Hij werd aangevallen en tot wijken gebracht. Ten Zuiden van Driwjatisje hadden cavale- riegevechten plaats. Het leger van von Eichhorn heeft in den slag bij Wilna (die daartoe heeft geleid dat de vijand over de linie: meer van Naros SmorgonWisjnef achteruitgeworpen werd) 70 officieren en 21,908 man gevangen gemaakt, en drie kanonnen, 72 machinegeweren en veel bagage, die de vijand op zijn zeer snellen terugtocht moest achterlaten, buitgemaakt. In verband met onzen snellen opmarsch kon zulks eerst thans worden meegedeeld. De getallen, die reeds vroeger zijn genoemd, zijn niet in bovenstaande cijfers meegeteld. Ten Noordoosten van Wisjnef is de vijandelijke stelling doorgebroken 24 officieren en 3300 man werden gevangen genomen, 9 machine geweren buitgemaakt. Legergroep prins Leopold van Beieren De bruggehoofden ten Oosten van Barano- witsj zijn na een gevecht in ons bezit ge komen 350 gevangenen werden ingeleverd. Legergroep von Mackensen De toestand is onveranderd. Legergroep von Linsingen Stroomafwaarts van Luck (Loetsk) is de overgang over de Styr geforceerd. Onder den druk, daardoor ontstaan, zijn de Russen ten Noorden van Dubno over het l^ele front in vollen aftocht. Brand en ontploffing op een Italaansch linischip. BRINDISI, 29 September. (Reuter.) Een brand, gevolgd door een ontploffing, is uitge broken aan boord van het linischip Bedenet to Brin. Totnogtoe zijn 8 officieren en 379 manschappen gered. Schoutbij-nacht Rubin de Cervin is onder de slachtoffers. Debrand is slechts aan een toeval te wijten. De uitvoer van spinaziezaad, peenzaad en posteleinzaad is verboden. Een Duitsch legerkorps, het 41e, is waar schijnlijk totaal omgekomen bij een over strooming in de Pinsk-moerassen. Den 16en September zijn in Keulen zes Belgische spionnen opgehangen. Voor het doofstommen instituut Effatha te Dordrecht meldden zich 14 uienwe leerlingen aan. Onze Regeering heeft een vertoog gericht tot de Duitsche in betrekking tot het vcr- - schijnen van gebiedsschending door Zeppelins. In Bohemen zijn sinds het begin van den oorlog 61 politieke kranten opgedoekt. Patrimonium te Amsterdam protesteert in een adres aan den Raad te Amsterdam tegen het kermis-stadion. De rechtbank te Middelburg veroordeelde deze week 95 personen wegens overtreding van het uitvoerverbod. In Rijssel is geld van zink en zijn 1 en 2 stuiversstukken van carton in omloop. Te Osnabruck is op den eersten dag reeds voor 100,000 mark spijkers geslagen voor het beeld van den ijzeren Karei den Groote. 1. Van het Slagveld der Natiën, door Frank Gericke. We ontvingen afl. 7—8 en herinneren aan de recensies der vorige. Een „t7c"-verhaal in levendigen trant. (De bewering op blz. 122 had niet zonder commentaar mogen blijven.) Ten zeerste aanbevolen. Z. 2. Elfde Jaarverslag van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland. Een verslag, dat u geheel op de hoogte brengt met den toestand dezer vereeniging en der Stichting Vrederust. Bovendien bevat het twee mooie toespraken van Ds. De Walle van Zaamslag, en Ds, Van de Linde te Wisse- kerke. Der lezing overwaardig. Een opmerking: het papier is wat onooglijk. z: TER NEUZEN, I October 1915. Driewegen. Het schiet slecht op met jde be strating van de trambaan en nu het weder is omgeslagen ondervindt men daarvan, weer al den last. Slijk en modder overal. Daar tegen kan men zich echter nog wapenen met klomp, waterlaars en overschoen. Erger is, dat de rijtuigen telkens weer vast- loopen. Gisteren weer bleef de auto vanjden Duitschen consul steken en had hulp noodig om vrij te komen. En den vorigen dag zakte een woonwagen in den modderigen weg, waarbij een fiets in eengedrukt werd. Dat gaf natuurlijk een straattooneeltje, waarbij de vrouwelijke sekte liet hooren, dat zij nog altijd goed de tong weet te gebruiken. Hoek. Aan de Christelijke School alhier is met ingang van 1 October tot onderwijzeres benoemd mej. M. Rijnberg van Ter Neuzen, tot dusver volontaire aan de Chr. school, te Sluiskil. De benoeming geldt voor den duur der mobilisatie. Axel, (Kijkuit.) Toen de knecht van den landbouwer M. de R. in den Catharina polder aan het werk was, kwamen er uit de richting Reigersbosch een paar onbekende personen aangehouden, die hem zeiden, dat ze van zijn baas een kar klavers mochten laden van een veld, dat in de nabijheid was gelegen hij ge loofde de twee, die dadelijk aan den slasr gingen. Toevallig kwam bovengenoemde landbouwer, die van een en ander volstrekt niet wist, juist van achter een dijk, toen de geladen kar van zijn land reed. Ten zeerste verwonderd haastte hij zich naar zijn knecht, hoorde met verbazing, wat de schavuiten dezen hadden wijs gemaakt, spande dadelijk een paard uit, sprong er op, en joeg de mannen achterna, die niet terug gekeerd waren in de richting van waar zij gekomen waren, maar een dwarsstraat waren ingeslagen, en de zweep geducht op hun klepper lieten spelen, toen ze zich ontdekt en achtervolgd zagen. Een heel eind verder haalde hij hen in, wist hun paard bij den teugel te grijpen, en dwong hen om terug te keeren, en de gestolen klavers, waarmee hunne kar zoo vol mogelijk geladen was, weer netjes te lossen op de plaats, waar zij ze gehaald hadden. Natuurlijk ging een en ander niet zoo ge makkelijk, en werd" de R. niet zeer vriendelijk door de schavuiten bejegendhij liet zich echter door niets afschrikken, en toen hij ten slotte dreigde de politie te laten halen, dropen ze stilletjes met hun voertuig af. Axel. In een arbeidersgezin alhier werd dezer dagen een drieling geboren, waarvan er een spoedig overleed. De andere twee liggen in een couveuse, d. i. een inrichting om te vroeg geboren kinderen te kweeken. Een 13-jarig meisje uit dat gezin werd eenige dagen geleden naar een ziekenhuis vervoerd, omdat zij tuberculose heeft. Het gezin verkeert dan ook thans in treurige omstandigheden. Hulst. De vorige week is uit de gevangenis te Aken te Hulst teruggekeerd de bode van hier op St. Nicolaas P. D'Haens. Zooals men weet had de Duitsche militaire overheid hem drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat in zijn kar was gevonden een handkoffertje, waarvan hij den inhoud niet kende, doch bleek brieven te bevatten. Zijn straftijd bracht hij in Aken door waar hij werkzaam was in de keuken. De voeding was overvloedig en bestond uit gestampte pot met afwisselend rund-, schapen- of varkens- vleesch. Vrijdags altijd visch, waarbij stok- visch, kabeljauw, haring en schelvisch zich afwisselden. Door tusschenkomst van den burgemeester alhier is bewerkt, dat de straftijd met 18 dagen is verminderd. Bij zijn vertrek uit Aken kreeg D'Haens het geld, dat bij zijne gevangenneming op hem was bevonden, terug, ten bedrage van 50 M. en bovendien nog 5 M. en wat brood voor zijne reis uit Wylre, waar hij door de Duitsche overheid over de grens werd gezet, naar hier. De man had geen klachten over de onder vonden behandeling. (Zei.) Met de tramverbinding tusschen de deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in de maand Augustus niet minder dan 5000 passa giers van IJzendijke naar Sas van Gent en omgekeerd met tusschen gelegen halten vervoerd. Ook het goederenvervoer geeft geen reden tot klagen en zal met de aanstaande bieten campagne zeker nog meer drukte geven. (Bresk. Crt.) Groede. Op het strand van den Groeschen polder zijn drie mijnen aangespoeld. Ze werden door dc marine onschadelijk gemaakt. Onder Retranchement zijn 7 Duitsche ge. deserteerde mariniers over de grens gekomen- De mailboot stopgezet. Vlissingen. De mailboot Mecklenburg is gisterenmorgeu door de Engelsche admiraliteit te Tilbury Docks opgehouden. Een later bericht meldt dat ook heden de boot uog niet afgevaren is. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinchem, P. van Toorn te Rotterdam. Geref. Kerken. Tweetal: te Rotterdam: J. J. Miedema te Groningen en J. C. Rulmann te Utrecht. Beroepen te Maasdijk (Z.-H.) W. S. Pontier te Kruiningen. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen: naar Sneek, R. v. d. Berg, te Vlissingen. Bedanktvoor Bunschoten (2e maal) A. H. Hilbers te Drachten. Prof. D r. W. J. A a 1 d e r s. Dinsdagmiddag aanvaardde Dr. W. J. Aal- ders van Beesd zijn hoogleeraarsambt in de Theologie aan de Univeisiteit te Groningen, als opvolger van Prof. Mallinckrodt, met eene oratie, overGewijde Synthese. Stichting Eudokia. Bij testamentaire beschikking ontving de stichting „Eudokia" te Rotterdam een legaat van f 6000 uit de erfenis van wijlen Mevr. de wed. Van HeelHoboken, dezer dagen aldaar overleden. Naar men verneemt zijn een 40-tal stichtingen bedacht. Giften. Aan de Ver. voor H. O. op Geref. grondslag is gelegateerd door wijlen den heer N. J. de Braai te Rotterdam de som van f 1000. (Stand.) Ontslag. Naar „De Standaard" verneemt is aan twee onderwijzers der Gereformeerde School in de Emmastraat te Vlaardingen door het Bestuur dier school ongevraagd ontslag verleend, omdat zij solliciteerden bij het openbaar onderwijs te Rotterdam. Het Bestuur overwoog daarbij, dat zij door deze daad in strijd handelden met het beginsel van het Gereformeerd onderwijs, zoodat hun niet langer het vertrouwen der Gereformeerde ouders kon worden geschonken. Najaarslevering superfosfaat. De Kunstmest-commissie maakt bekend dat dezer dagen een aanvang zal worden gemaakt met de afleveringen van superfosfaat en dat op de ingekomen kaarten aan de be stellers voor najaarsbemesting zal afgeleverd worden 100 pCt. dat de prijs van superfosfaat is vasgesteld op f5 per 100 K.G. basis 14 pCt. af fabriek, in zakken geleverd. Vlasuitvoer. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaanderen: Tijdens den oorlog is hier een buitengewoon levendige handel ontstaan. Van Engslsche, doch vooral van Duitsche, zijde kwam veel vraag naar vlas en daar, wegens de lage prij zen van vorige jaren, vele landbouwers en handelaars met groote hoeveelheden zaten, werd er veel geld gemaakt. Ruw onbewerkt vlas, dat in het voorjaar 1914 voor f 4. tot f 7.per 100 K. G. verkocht werd, geldt thans f 15,tot f20,per 100 K.G. Gespreid vlas gereed voor den molen, wordt met f 36. tot f 38.per 100 K.G. be taald, terwijl voor gezwingeld vlas, dat vroeger f 55tot 60.per baal van 102 K.G. gold, thans f 136.tot 140.betaalt wordt. (N. R. C.) Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 30 Sept. 1915. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Bruijne, Eijke, Van Borssum-Waalkes, D. Scheele, Van Nes, Nolson en Van Hasselt. Afwezig de heeren Donze, De Jager, Lensen en R. Scheele, de eerste twee wegens ziekte, de laat ste twee wegens uitstedigheid. 1. Notulen. Deze worden na een kleine opmerking van dhr. Eijke vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van D. Scheele Az., dat hij de be noeming tot lid der Commissie voor controle plaatselijk steuncomité aanneemt. b. Missieve van Ged- Staten, berichtende goed keuring raadsbesluit, betreffende wijziging be- begrooting 1915. c. Idem berichtende goedkeuring besluit, be treffende wijziging art. 11 verordening jaarwedden onderwijzers, Alles voor kennisgeving aangenomen. d. Adres met toelichting van de heeren Verheijke en Rammeloo, respectievelijk voorzitter en secre taris van Breda's Kruisverbond, verzoekende dat de Raad aan H. M. de Koningin een voorstel doet om tot verlaging van het maximum der vergun ningen te komen. Dit adres wordt teruggezonden naar B. en W. om bericht en raad. e.. Schrijven van de vereeniging van Nederl. arbeidsbeurzen te Den Haag, waarin zij haren dank betuigt voor de verleende medewerking in zake de aansluiting van de gem. arbeidsbeurs aan de districts-arbeidsbeurs. 3. Adres van den Centralen Bond van Trans port-en Havenarbeiders. Dit adres, inhoudende het verzoek om aan gehuwden f 1 meer steun te geven, is de vorige vergadering reeds ingekomen en daaromtrent besloten dit te renvoijeeren naar B. en W. De Voorzitter stelt thans voor het adres voor kennisgeving aan te nemen waartoe na een op merking van den heer Waalkes, besloten wordt. 4. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1914. De Voorzitter deelt mede dat door de Commissie enkele opmerkingen zijn gemaakt o. a. dat de post voor kolenverbruik voor de H. B. S. zoo hoog is. Hieromtrent Ts een onderzoek ingesteld door den bouwmeester die daaromtrent een rapport ingediend heeft, waaruit blijkt dat het groote verschil voor namelijk in de duurte der cokes zit. Z. h. s. wordt overigens de rekening voorloopig vastgesteld op een ontvangst van f 122,887,445 en een uitgaaf van f 120,980,72, aldus een batig slot van f 1960,775. 5. Adres van het plaatselijk steuncomité om subsidie. Het Steuncomité komt met het volgende verzoek a. de overeenkomstige voorwaarden van steun- verleening in dien zin te wijzigen dat de wekelijksche uitkeeringen van man en vrouw worden bepaald op f4; b. een bedrag ineens groot f 700 te verleenen ter voldoening van huurschuld voor hen. die tot nu toe door of vanwege het plaatselijk Steuncomité werden ondersteund en tevens toe te staan, dat met de huiseigenaren een overeenkomst wordt gesloten voor j/j van huurbedrag, loopende tot 1 April 1916c. een subsidie toe te kennen over de maanden Oct., NovDec. '15 en Jan.. Febr. en Maart 1916 tot een bedrag van f 7000. De heer Nolson vraagt hoe de wijze van uit- keering is, b.v. als er een of twee dagen gewerkt is. De Voorzitter zegt dat wanneer minder dan f 2,50 verdiend wordt, niets wordt afgetrokken, wel als men boven dat bedrag verdient. Spreker knoopt hieraan nog vast de mededeeling, dat er omtrent de verdiensten van kinderen een wijziging is aan gebracht. De heer Van Hasselt vraagt of we van de eventueele toegestane gelden ook rekening en ver antwoording krijgen. Stelde gelden worden toe gestaan en steun is niet meer noodig, is dat geld dan weg. De Voorzitter zegt dat er telkens zooveel gebruikt wordt als noodig is, dus wanneer een zeker bedrag gevoteerd wordt, dan wordt dit niet in zijn geheel ontvangen. De heer D. Scheele merkt op, dat de controle op het Steuncomité door de Commissie niet nauw keurig kan geschieden, daar er telkens lijsten ont breken van „Recht en Plicht." De Voorzitter licht toe hoe deze kwestie in elkaar zit en zegt dat de commissie de lijsten onder de oogen kan krijgen indien zij b.v. twee weken na de uitkeering komt controleeren. De heer Scheele jvindt het onderzoek dan volledig. De heer Waalkes zou gaarne zien dat het werk der Jcommissie nader omschreven werd, zij weet soms niet hoe ver zij gaan kan. De heer Dees, opmerkende dat het werk dei- steun verleening toch alreeds een lastig werk is, zou daaraan maar niet te veel willen tornen zoo als het thans gaat en de commissie nu haar werk doet kan het best zoo blijven. Vooraleer het eerste lid in stemming gebracht wordt stelt de heer Nolson voor een andere methode van uitkeering te bepalen. Z. i. is het voor de menschen van geen belang dat zij meer werken, want verdienen ,zij boven de f 2,50 dan wordt het afgetrokken. De uitwerking hiervan heeft hij als werkgever reeds ondervonden daar hij, als hij ar beidskrachten moest hebben, geen man kon krijgen. Het belang zou toch moeten zijn hoe meer werken hoe meer verdienen daarom zou spreker nog een zeker percentage willen toeschikken voor hen, die boven het maximum van f 2,50 verdienen. Voor het steuncomité zou dit ook nog ten goede komen. De heer Scheele acht dit als 't ware een premie stellen op de onwilligen of in ieder geval een zachten drang uitoefenen om te werken. Wat betreft het niet (krijgen van arbeidskrachten, wil spreker opmerken dat de heer Nolson dan misschien niet aan het juiste adres is geweest, in dit geval de arbeidsbeurs. De heer Nolson zegt zeer goed te weten waar hij arbeidskrachten moet halen en in de tweede plaats wil hij geen personen aanklagen daar hij niet bewijzen kan dat zij onwillig zijn, doch het feit is er, en ook anderen ondervinden dit, dat er soms geen man te krijgen is. De heer Dees meent, dat diegenen die niet wer ken willen toch gestraft kunnen worden door b.v. de uitkeering te derven. De Voorzitter deelt naar aanleiding van dit punt een en ander mee waaruit blijkt dat dergelijke gevallen nauwkeurig worden onderzocht voor zoo ver de commissie daartoe in staat isoverigens is spreker van meening dat het idee van het maxi mum van f 2.60 goed werkt, de resultaten tot hiertoe zijn bevredigend.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2