Antirevolutionair voor Rieuws- en Advertentieblad Zeeland. Teruggang. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1263. Zaterdag 2 October 1915. 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met' vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Bij hoe langer hoe breeder kring in ons land vindt de meening ingang, dat men het best doet, zich van den oorlog zoo min mogelijk aan te trekken. Bij ons is het gelukkig vrede, zoo redeneert men, en zal bet ook wel vrede blijven. Een zekere zorgeloosheid begint teheerschen. En daarmede gepaard gaat de toeneming van lichtzinnigheid, die zich vaak op de meest weerzinwekkende wijze openbaart. De ingebondenheid, welke bij den aanvang van den wereldoorlog viel waar te nemen, is schier geheel verdwenen. 't Is alsof men zich er over schaamt en te ruimer aan genotzucht en zinnelust den teugel viert. Of de schade moet ingehaald worden. De leus „laat ons eten en drinken, want morgen sterven wij", wordt door duizenden luidruchtig genoeg aangeheven. En allerlei publieke „vermakelijkheid" wordt georganiseerd, om de lusten te voldoen. Zelfs wordt dit verschijnsel waargenomen, naar ons de bladen melden, in de oorlog voerende landen. Men moet toch het leed af en toe eens wèg kunnen lachen. De tijd is waarlijk al treurig genoeg. Zou er dan geen afleiding gezocht moeten worden Geslagen te worden, en geen pijn te voelen of te willen voelen, is evenwel geen bewijs van levensmoed, maar van verharding des harten. Is, dieper opgevat, een oordeel Gods. Het bidden, dat de nood-alléén leerde in de eerste dagen van angst en benauwing, bleek zonder ernst, een spelen met woorden' Schouwburg, kermis, bioscoop, stadion wed ijveren om den laatsten zweem van ernst weg te vagen uit de harten. Streeling van zinnelijken lust, prikkeling der lagere hartstochten vormen de machtige lok middelen van den geest, die zijn oorsprong heeft in den afgrond. We behoeven niet opzettelijk te herinneren aan wat schaamteloos in het openbaar wordt gezegd, wat publiek wordt uitgesproken in de pers. De zedelooze tooneeluitvoeringen, vertoonin gen, dansen enz. zijn spreekwoordelijk ge worden. Is daartegen niets te doen Immers zeer veel. Hier ligt óók een roeping voor Kerk en Overheid. En wat ziet men nu Dat met name de Overheid op veler plaatsen \Pr °P.velerlei gebied niet optreedt, gelijk Gods Woord van haar, als „dienaresse Gods", vordert. Dat ze niet slechts de uitspattingen niet koert, zooveel in haar macht staat en gelijk ze als Christelijke Overheid van een Christe lijke natie verplicht is, maar dat ze zelfs de gelegenheden tot „vermaak" schept en steunt, tot op den dag des Heeren toe. lot defensie, d. i. verdediging des lands is zi] geroepen. En zij betracht die met allen ijver, in het weerbaar maken en houden van de levende en doode strijdkrachten. Maar naast de militaire defensie staat de moreele. En die moreele defensie vindt een barer ïechtste steunpunten in de moraliteit van het volk. In het hoog houden van wat eerbaar is. Bi het handhaven der goede zeden. Kunnen tooneeluitvoeringen, die de naakt- worden verheerlijken, niet geweerd Kunnen vertooningen, nog wel op den Zondag, waarby alle schaamtegevoel zich sluieren moet, niet worden verboden En moet de Rustdag meer en meer de bij uitstek geschikte dag worden voor allerlei zoogenaamde vermakelijkheden Wij weten wel, dat de Overheid den geest des volks niet kan omzetten. Maar zij kan toch voorbehoedend, preventief, werkzaam zijn. Vooral in deze dagen rust op haar zulk een gewichtige taak. Mocht dat besef meer levendig zijn en in wijs beleid zich openbaren. Z. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard." V Mr. Van Deventer, f Ook in onzen kring brengt liet droef bericht van het zoo snel verscheiden van Mr. Van Deventer een gevoel van rouw. Hij was nog in de volle kracht zijns levens, en viel als slachtoffer van een hoogst ge vaarlijke krankheid, die thans in Den Haag en omstreken zoo herhaaldelijk iugreep. Van dag tot dag hoopte men nog, dat zijn sterk gestel de bange plage te boven zou komen, maar de aangrijping was blijkbaar te over weldigend, en na korte dagen bezweek hij. Van Deventer was een dier kloeke mannen, die Indië op zijn hart droeg, en er zijn leven aan gewijd had, om onze Oost te leeren kennen, haar nooden te verstaan, en op red ding bedacht te zijn. Doortastend van aard als hij was, viel er soms klacht over zijn te ver gaan, maar in hoofdzaak bedoelde ook hij toch niets anders, dan ook van onze zijde voor Java gewenscht wordt. Zijn vroege heengaan wordt daarom ook door ons ten zeerste betreurd. Hij laat een leegte achter, die niet licht op gelijkwaardige wijze zal worden aange vuld. KAMERVERKIEZING AMSTERDAM IX. Naar Het Volkmeldt werd door de partij- afdeeling Amsterdam IX bij acclamatie gekan dideerd de heer J. v, v. d. Tempel, in de vacature Vliegen. BEVORDERING VAN ZONDAGSRUST. Het bestuur der Anti-Revolutionaire Bonds- Kiesvereeniging Nederland en Oranje te 's-Gravenhage heeft zich tot den Raad dier Gemeente gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat aan het perceel, in dienst der Gemeente, in zoo groot mogelijken getale de Zondag als rustdag verzekerd worde, en met name degenen, voor wie deze dag religieuse beteekenis heeft, zoo weinig mogelijk worden verhinderd hem overeenkomstig hun gods dienstige overtuiging te vieren. „De Stand." HET KOLEN VRAAGSTUK. Van deskundige zijde verneemt de Tijd De in België geproduceerde gascokes zal zeer waarschijnlijk ook onder het beheer van de Kohlen-Zentrale in Brussel komen. De uitvoer van gascokes naar Nederland is voor- loopig gestaakt, in afwachting van eon nadere regeling. De aanvoer van anthraciet-nootjes en civorm- briketten laat nog steeds zeer veel te wenschen over. Het kwantum voor Augustus is op lieden nog niet geheel afgeleverd, en orders a conto September werden nog niet aanvaard. EEN NUTTIGE BELASTING. Naar verluidt, is de instelling in voorbe reiding van een Staats-commissie, die met be kwamen spoed het vraagstuk zal hebben te bestudeeren in hoeverre het mogelijk zal zijn door een speciale heffing de oorlogswinsten te treffen. Het lid der Tweede Kamer Dr. Bos moet zich reeds bereid hebben verklaard het Voor zitterschap dier Commissie te aanvaarden VLIEGTUIGEN AANGEKOCHT. Men meldt aan de Tel. Onze regeering heeft het aanbod van de Fransche regeering om het vliegtuig, dat eeuigen tijd geleden in Zuid-Beveland is ge land en geïnterneerd, ten geschenke te nemen, niet aanvaard, maar heeft het aangekocht. Eveneens heeft de regeering het Engelsche vliegtuig no. 1139, dat bij Cadzand is neer gekomen, aangekocht. Beide zijn te Ilelle- voetsluis op 's Rijkswerf aangebracht, waar zij zullen worden hersteld. VRIJZINNIGHEID OP 1IAAR SMALST. Men^ schrijft aan „De Standaard." In Enkhuizen ziet men thans de vrijzinnig heid op haar smalst. Bij de laatstgehouden Raadsverkiezingen gelukte het aan de vrijzinnigheid enkele Raadszetels te winnen, waardoor de ver houding werd 8 links, 4 rechts en 1 R. Kath., die nu eens met links, dan weer met rechts meegaat. Bij de verkiezingen ging het in hoofdzaak om de kermis. De meerderheid van den Raad besloot dit voorjaar, gezien de ernstige tijdsomstandig heden, de kermis piet te doen doorgaan. Dat vond de vrijzinnigheid verschrikkelijk Oorlog of geen oorlog, kermis moest er ziin en men wist trouw geholpen door de socialisten de bevolking zoodanig te be werken, dat een paar tegenstanders van de kermis werden gewipt. Nu was het hek van den dam. Nu kon de zoozeer begeerde kermis toch doorgaan. Een aanleiding was spoedig gevonden. Aan de gewone hardraverij werden allerlei feestelijkheden verbonden en een aantal kramen, een draaimolen, een stoomcaroussel enz! kwamen de pret volmaken. Wel had de Raad besloten, dat er geen kennis zou zijn, maar dat was geen bezwaar. De Burgemeester, die nu eens de bevolking wilde voorgaan in hot betoonen van eerbied voor de gemeentelijke Overheid, verleende gaarne zijne medewerking, door toestemming fe,.Seve" tot liet plaatsen der kermisverma^ kehjkheden en het tot 's nachts twee uur openstellen van de kroegen. En zoo heeft de vrijzinnigheid dan toch nog kermis gevierd. In de Vrijdagavond gehouden raadsverga dering werd deze zaak door den lieer Struik A.-R.j ter sprake gebracht, en de houding van den Burgemeester door de rechtsche leden scherp afgekeurd. Burgemeester verdedigde zich door als zijn meening uit te spreken, dat hij zich eenvoudig naar de meerderheid heeft te voegen. En dat heet dan regeeren. OPROEPING LANDSTORM EN INLIJVING MILITIELIGHTING 1916. Ingeval de buitengewone heerschende om standigheden blijven aanhouden, ligt het in het voornemen, om in het begin der tweede helft van December a.s. in te lijven de dienst plichtigen van de militielichting 1916, toege wezen aan het le bataljon van elk der regi menten grenadiers jagers en infanterie en om na de oproeping van de landstormplichtigen der jaarklasse 1913, die op of omstreeks 10 Nov. a.s. zullen moeten opkomen, dit jaar geen landstormplichtigen meer in werkelijken dienst te roepen. 300,000 GULDEN BOETE. Naar de „lol. uit Den Haag verneemt zijn (onafhankelijk van de onlangs gemelde boeten inzake den uitvoer van oliën en vetten) twee Rotterdamsche firma's voor niet minder dan f 300,000 beboet door de N. O. T. wegens den verboden uitvoer van katoen-olie. De controle-commissies had eerst nog hoo-rer boete willen opleggen. De N. O. T. heeft een boete van f 120.000 opgelegd aan een firma, voor het tin-smokkelen. DE OORLOG. DE TOESTAND. Daarover schrijft „De Standaard De communiqués uit Londen en Parijs maken nog wel gewag van nieuwe vorderingen op het westelijk front, maar indien er al sprake van is, dan gaat liet nu toch voetje voor voetje en volgens de telegrammen uit Berlijn is er' geen quaestic van, dat de Geallieerden nog vooruitkomen. De vijand, zoo vernemen we heeft zijn pogingen om door te breken ook Dinsdag' voortgezet, maar zonder eenig resul taat te bereiken. Hij leed daarentegen op vele punten gevoelige verliezen Bij Loos behaalden de Duitschers zelfs, naar zij zeggen, goede terreiuwinst (na hun echec eersten namen 20 officieren en 750 man gevangen, Wier aantal op dit frontdeel dus tot 3397, de officieren inbegrepen, gestegen is. En verneemt men nu, dat de Engelschen ook een drieduizend man hebben ingerekend, dan blijkt de rekening in dat opzicht tamelijk wel quitte staan. Het laatste telegram van French is van dezen inhoud „De hevige gevechten om en ten noorden van Loos duren voort. Wij bezetten thans het geheele terrein ten noorden van heuvel 70, dat Zaterdag door den vijand hernomen was. „Wij maakten vorderingen ten zuiden van Loos en namen nog een kanon, zoodat wij er nu in liet geheel een en twintig genomen hebbeu. Bovendien staan er nog meer ver laten kanonnen tusschen onze stellingen en die van den vijand. Het aantal gevangenen bedraagt nu meer dan drieduizend. Wij maakten veertig mitrailleurs buit (de Duitschers negen terwijl nog vele andere door liet bombardement vernield zijn. „De genomeu linie was buitengewoon sterk en bestond uit een dubbel front, waarin twee groote versterkingswerken, de „Hohenzollern" en de „Kaisor ilhelm"-redouten genaamd, waren ingebouwd, die een rietwerk van loop graven en bomvrije schuilplaatsen van vele honderden meters omvatten. „Een tweede linie liep pal westelijk van Loos. „Op het oogenblik zijn wij bezig de derde linie krachtig aan te vallen liet resultaat daarvan dient dan nu afge wacht maar men mag betwijfelen, of het verkregen succes met kracht 'en met spoed zal kunnen doorgezet worden. Ook het laatste I ïansche communique spant de verwachtingen niet te hoog op een ander deel van het front. Men leze maar „Wij zetten onze vorderingen ten oosten van Soucliez voort en maakten honderd ge vangenen, onder wie manschappen van de garde, die enkele dagen geleden van het front ilï Rusland waren overgebracht. Ook in Champagne kwamen wij vooruit en namen achthonderd man gevangen. „De vijand opende een hevig kanonvuur op onze loopgraven in de Argonne, maar deed geen infanterie-aanval. „In gevechten met handgranaten konden wij sommige secties van onze eerste linie in Argonne hernemen." Westelijk Front. LONDEN, 28 Sept. Om en ten N. O. v. Loos duren de hevige gevechten voort. Het geheele terrein ten Noorden van heuvel 70 is door ons bezot, dat hernomen was door den vijand. \Y ij maakten vorderingen ten Zuiden van Loos en veroverden nog een kanon, zoodat in totaal 21 kanonnen zijn buitgemaakt. Tusschen onze stellingen en die van den vijand bevinden zich nog meer kanonnen, die achtergebleven zijn. Het aantal krijgsgevange nen bedraagt thans nog meer dan 3000, 40 machinegeweren werden buitgemaakt en een groot aantal door het bombardement vernield. Heden hebben onze vliegers den spoorweg bij Batoume gebombardeerd, terwijl zij een trein vernielden en den spoorweg bij Achielle- grand beschadigden. BERLIJN, 28 September. (Wolff.) Offici- eele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Bij Soucliez, Iloelincourt en verder op liet heele front in Champagne tot aan den voet van de Argonnen zijn de aanvallen der Franschen zoodanig afgeslagen dat zij geen spoor nalieten. In de streek van Souain bracht de vijand, met merkwaardig miskenning van den toe stand, zelfs cavalericmassa's vooruit, die na-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1