Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. II a ii <1 e i s b e r i c li t e ii. Telegrafische Berichten. lloogwafergetij te Terneuzen. Van Zierikzee op Zondagen 7.30 Geen dienst. Donderdagen 6.30 2.15 andere werkdagen 7.30 2.15 Van 15 November 1915 tot nadere aankondiging. Van Middelburg: vin. nm. op Zondagen 7.30 Geen dienst. werkdagen 7.30 1.40 Van Zierikzee op Zondagen 7.30 Geen dienst. Donderdagen 7.— 1.45 andere werkdagen 7.30 1.45 Geref. Kerken. Beroepente 't Zandt (Gr.) J. A. Tazelaar to Lutjegast. Bedanktvoor AxelDs. E. Schouten, Hoofddorpvoor Haarlem J. L. Schouten te Arnhem. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Leiden Dr. Locher te Waspik, Dr. Gobius du Sart te Woudrichem en Wol- fensberger te Noordeloos. Bedankt: voor Zierikzee: C. Kunst te Fre- deriksoord. Geref. Gemeenten. Aangenomennaar Tholen, ds. A. Janse, te Barnevcld, die bedankte voor Goes. U n i e-C o 11 e c t e. De 13e lijst vermeldt een totaal van f 47,966,99V2. Er kunnen nog 17 lijsten verwacht worden. Theologische School te Kampen. Blijkens mededeeling in „De Bazuin" be gint de nieuwe cursus, welke Prof. Honig opende met een rede over Vinet, met een totaal van 33 studenten. Geschorst. Twee kerkvoogden en twee notabelen te Hoedekenskerde zijn door het Provinciaal College in Zeeland voorgedragen tot ontzetting uit hun bediening. Hangende het onderzoek, door het Algemeen College, zijn zij geschorst. (Hbld.) De lessen aan de V. U. zijn geopend door den pro-rector prof. Diepenhorst met een rede overt Elk student soldaat ook de theoloog. Gisterenavond zijn de manslidmaten der Geref. kerk te Amsterdam bijeengeroepen ter l'ormeering van een zestal voor het beroepen van een predikant. De kerkeraad stelde daarbij de volgende predikanten voor Ds. Brussaard te Meppel, Ds. Douma te Watergraafsmeer, Dr. Dijk te Rijswijk, Ds. Gispen te Zwolle, Ds. Hoeneveld te Nijkerk, Ds. Kerkhof te Souburg, Ds. Kunst te Baren- drecht, Ds. Meijster te Rotterdam, Dr. de Moor te Den Haag, Ds. Rullmann te Utrecht. Waarschijnlijk zal in October bij de Geref. kerk te s Gravenhage een vijfden predikant beroepen worden. Het bouwen van een derde kerkgebouw voor de Geref. kerk te Delft zal wegens de tijdsomstandigheden uitgesteld worden. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Wij ontvingen dit Vrijdag, doch hadden toen geen plaats meer voor opname. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de aardappeloogst voor een groot deel geëindigd t is een lust om te zien, in hoe dichte rijen' de gevulde zakken op de gerooide akkers staan, want de opbrengst is buitengewoon. In 't algemeen wordt zoowel van Eigen heimers als van Industrie 120 tot 140 zakken per gemet gestoken, maar op verscheidene perceelen klimt dit tot 150, zelfs tot 160 zakken van de Roode Star is de opbrengst maar weinig minder. Aangestoken knollen worden zoo goed als niet aangetroffen, wat vooral aan het droge ■weer is toe te schrijventen gevolge van het droge weer is ook de kwaliteit van het gewas uitmuntend. De prijs is niet zoo hoog, als werd verwacht; er wordt slechts f2,50 tot. f2,70 per 100 K.G. betaald. Dat tegenwoordig door den landbouwerstand groote sommen worden ontvangen, blijkt wel uit de deposito's bij de Centrale Boerenleen banken. Op 31 Aug. j.l. was bij de Utrechtsche Centrale gedeponeerd f 16,233,180,876 en bij de Emdhovensche Centrale f9,570,865,50; op 30 September zal bij de Utrechtsche het cijfer wel tot 18 millioen zijn geklommen, want tot 'iec*en nog geregeld vooruit. Bi] de Alkmaarsche Centrale moet eveneens de geldtoevloed groot zijn, want zij heeft hare rente voor deposito's verlaagd tot *2 Naar wij vernemen zijn door de Kunstmest- Commissie de verkoopprijzen van Kalizóuten aldus vastgesteld voor het najaar 1915 f ,9nimf/ ,-met een gehalte van 12.4% kali 1 I ini? r?ui met een gehalte van 20 kali .12b4; Kalizout met een gehalte van 40% kali f614; Patentkali met een gehalte van 25 kali f 589, alles berekend per 10,000 K.G. los geladen op den wagon, vrachtbasis Stas- furt voor berekening vervoerkosten. De vrees, dat Duitschland geen Kalizóuten naar ons land zou laten uitvoeren, schijnt dus ongegrond te zijn. Men schrijft aan het Hand. Op zes daarvoor bestemde dagen der maand September zijn van het station Oldenzaal 4200 ruinen beneden 20 maanden en veulens naar Duitschland uitgevoerd. Dat wil niet zeggen, dat al deze dieren aan de Duitsche opkoopers zijn verkocht. Verschillende groot handelaars in paarden voeren hun dieren uit, om ze in Duitschland ter markt te brengen. Met ingang van 30 September is inge trokken de ministerieele beschikking, waarbij gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van jonge hengsten en ruinen. Over de bemoeiingen van het Tweede Kamerlid, den heer Beckers, in het belang der door de militaire autoriteiten uit Limburg verbannen personen, die zich hebben bezig gehouden met smokkelen, is een en ander geschreven, waardoor de bedoeling van het Kamerlid, zegt De Tijd, minder helder is geworden. De Limb. Koerier ontleent daarom een en ander aan het met den heer Beckers bevriende Sittardsch oigaan. Een verslaggever van dat blad is nl. naar Jabeek gegaan en bezocht den heer Beckers. Van zijn gesprek vertell hij „Hoe kon 't anders, dan dat 'k maar dadelijk met de deur in huis viel en, naar aanleiding alweer van 't artikel in de Nieuwe Limb Koerier den afgevaardigde voor Sittard durfde vragen, of 't inderdaad waar was, dat hij stappen in die richting gedaan had „ZEKER HAD HIJ DIT GEDAAN! „In overeenstemming met andere Kamer leden, schriftelijke vragen gericht tot den Minister van Oorlog. „Of k den inhoud dier vragen mocht weten? „Neenliever niet. „De heer Beckers had de overtuiging, dat verboden uitvoer van paarden, althans door de grensbewoners, zoo goed al niet meer ge schiedt. „Daarop wilde hij, naar hij zeide, den Mi nister wijzen. „Daarom ook, meende hij, zou Z. Excellentie geneigd zijn, aan de „uitgewezenen" niet langer 't verblijf in 't in staat van beleg ver klaarde gebied te ontzeggen. „En hij hoopte, dat de Minister verder zou gaan, niet langer zou dulden, dat nog ontzeg gingen van dien aard zouden plaats vinden wegens vermissing of diefstal van paarden die van vóór 15 Juli 11. al dateerden." En iets verder luidt het stukje raportage „Of hij de Regeering gepolst had stappen had gedaan om te weten, hoe of de Minister dacht over de bemoeienissen van den heer Beckers in zake deze kwestie „NatuurlijkTot twee keeren toe was hij, in de laatste dagen nog, naar Don Haag ge weest, om 't goed recht te bepleiten der „uit gewezen" personen, die toch feitelijk zoo schuldig niet waren, als de opgelegde straf 't deed voorkomen." Iu Friesland ziet men al groote scharen witte ganzen en ook al de grijze kraaien Ook zijn er dit jaar veel eikels. Allemaai voorteekenen van een vroegen, strengen win ter, naar gezegd wordt. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor vier is, vermoedelijk door het defect raken van den motor, een vliegtuig, komende uit Soes- terberg, tusschen Do Bildt eii het fort Voor dorp naar beneden gestort. De beide inzittende officieren werden zwaar gewond. Na eerst per brancard naar het fort Voordorp te zijn overgebracht, werden zij naar het gesticht St. Antonius te Utrecht vervoerd. In een onzer steden was iemand onder be handeling van een dokter. De patiënt moest noodzakelijk naar een andere gemeente ver trekken en ofschoon zijn toestand ten gevol ge der gebruikte medicijnen aanmerkelijk was verbeterd, achtte hij het met 't oog op eventueel verder gebruik, goed een afschrift te vragen van het recept. De apotheker gaf het Nu mocht de patiënt toch wel eens weten, wat hij alzoo kreeg te slikken, en met hulp van iemand, die er meer van wist, ging men aan het ondercijferen, waarbij de twee tot hun groote" verbazing bij de omzetting van een der regels kwamen tot de mededeeling; Ver koop dit voor 16 stuivers." Deze aanwijzing zal op het oorspronkelijk wel niet hebben gestaan. (Hand.) De correspondent van de Tijd te Berliin seint Naar ik zooeven op liet departement van financiën verneem, hebben Nederlandsche banken voor 210 millioen mark ingeschreven op de jongste Duitsche oorlogsleening. Ook werden aanzienlijke Anierikaansche inschrij vingen door bemiddeling van Nederlandsche banken overgebracht. De telling der inschrij vingen van Nederlandsche particulieren, is nog niet voltooid. Een 14-jarig Fransch meisje heeft den vrou wen van Frankrijk een dapper voorbeeld ge geven. Toen de bakker Danian, in de ge meente Exoudun, tijdens de mobilisatie naar het front geroepen werd, zaten de dorpelingen zonder brood. Danian was de eenige bakker in het dorp en zijn knecht was mee ten oorlog getrokken. Maar het 14-jarig dochtertje van Danian ging dadelijk aan het werk en weldra had zij den slag beet. Thans staat zij iederen ochtend om 4 uur op en zij bakt dagelijks geholpen door haar tienjarig broertje, 800 pond. Feitelijk verichten die twee kinderen dus samen het werk van een sterken man. De prefect van het departement had van het gevel gehoord of misschien van het brood geproefd. Hij was enthusiast over zooveel ijver en goeden wil en hij heeft president Poincaré een en ander verteld. Poincaré heeft beiden kinderen .een hartelijk briefje geschreven, hun dapperheid en wilskracht ge roemd en hun kleine geschenken gezonden. N. v. d. D. De Transvaal Chronicle kwam deze week (eerste week van Aug.) met het prachtige verhaal (overgekabeld uit Londen) dat des pe- ciale oorlogscorrespondent van de verbonden mogendheden in Kameroem gerapporteerd heeft, dat de Duitschers de inboorlingen op vraten. In een dorpje dat door deEngelsclie troepen bezet was, had men nog de overblijf selen van een dier slachtotfersgevonden. De rest was opgegeten. (De Spectator, Pretoria.) LONDEN, 27 Sept. (Reuter.) De bekende militaire deskundige kolonel Maude verklaar de naar aanleiding van het succes der Ge allieerden, dat het thans zeer waarschijnlijk was, dat de Geallieerken in staat zouden zijn om de Duitschers op het Westelijk front aan houdend achteruit te dringen. Met tamelijk goed geluk zullen zij den vijand binnen2 maanden naar den Rijn kunnen terugdrijven. De Geallieerden hebben er niet getracht alles iu eens te doen, do.ch zij hebben eiken stap die zij vooruitgingen, bevestigd en zullen in staat zijn telkenmale succes te behalen, totdat het einde daar is. De Geallieerden hebben klaarblijkelijk den vijand neerslschtig gemaakt, en zijn kanonnen tot zwijgen gebracht en' weerstandsvermogen gebroken. Op grond van de beste inlichtingen mag worden aange nomen, dat de Duitschers te eenigertijd niet meer dan 700,000 man onder de wapenen kunnen hebben en het is uiterst waarschijnlijk, dat het einde van den oorlog, gelijk een vol ledige verrassing zal komen. De Duitschers hebben heden een aanval in de Argonne ondernomen, die echter geheel werd afgeslagen. Hun infanterie liep vier- !n?a' °P de stellingen der Franschen bij h ille Morte en na een hevige beschieting met projectielen van allerlei kaliber en met gebruikmaking van verstikkende gassen be- ïeikten de Duitschers de vooruitgeschoven stellingen der Franschen, slechts op enkele punten konden de Duitschers doordringen, maar hunne aanvallen werden omiddellijk' door het vuur der Franschen gestuit, dat door hunne mannen in de loopgraven werd onder- stennd. Oveial werden de aanvallen der Duitschers met zware verliezen afgeslagen. Petersburg. De generale staf deelt mede Een aanval der Duitschers in de streek van de Eckau werd door het Russische vuur af gesneden. Duitsche vliegtuigen werden meermalen door de Russen verdreven. Bij üunahurg is de strijd op nieuw met lievigheid ontbrand. Na hevige gevechten werden verscheidene Duitsche aanvallen door de Russen afgeslagen. Door de Russische cavalerie werd aan de overgangen der boven Wilia de Duitsche ca valerie verstrooid. Zes officicieren en 65 man werd gevangen genomen en 3 machinegeweren vermeesterd. Meer 100 Duitschers werden neergesabeld. De verliezen der Russen zijn onbeduidend. Iu de streek ten Westen van de Wilieika kwamen de Russische troepen een weinig in verdrukking, doch na een gevecht werd do aanval afgeslagen. Een der Russische legers heeft de vorige week 13 kanonnen, 34 machine geweren en 12 munitiewagens vermeesterd en meer dan duizend gevangenen gemaakt. Ten oosten van Ostriajané hadden eenige Duitsche aanvallen een plaatselijk karakter maar zij hadden geen invloed óp den alge- meenen toestand. Een nieuw succes voor de Russen leverde een aanval op aan de Njemen, waar de Duit schers gedrongen werden met groote verliezen terug te trekken. Een aanval hunnerzijds gedaan werd afgeslagen. Bij een plotselingen aanval op een Oosten- rijksch bataljon, bij liet dorp Labouzy gedaan, werden de Oostenrijkers over de kling gejaagd en 364 man met 2 officieren gevangen ge- nomen. In de streek van Scklieznetzy was de strijd buitengewoon lieog. Het dorp bleef in handen der Russen, die er 4 machinegeweren veroverden. Op den 25 dezer werden tijdens de be schietingen van de vijandelijke stellingen in de Golf van Riga de Russische kapitein ter zee Viadeska en de kapitein-luitenant Setyini gedood. Om 10 uur moesten de Russische schepen terugtrekken. Zij verloren behalve de genoemden 2 officieren en 5 man aan dooden en 8 man gewond. Parijs, 28 Sept. Het gisterenavend elf uur verschenen bulletin meldt Ten Noorden van Atrecht is de toestand hetzelfde gebleven. De Duitschers hebben slechts zwakke tegen aanvallen ondernomen op hunne verloren stellingen. Het aantal in déze streek gemaakte ge vangenen is meer dan 1500 man. Het gevecht in Champagne duurt onafge broken voort. De Franschen staan nu tegen over de tweede Duitsche linie op een uitge breid front. Het aantal buitgemaakte kanonnen kan nog niet worden vastgesteld, doch bedraagt meer dan 70, waaronder zware stukken veldgeschut. Hiervan zijn er 23 door do Engelschen ge nomen. I ,breD Bruine boonen f 19,25 a W oensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 1 Zaterdag 2 Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Voorm. Nam. 4.37 4.54 5.13 5.34 5.38 6.26 7.06 7.53 8.51 9.43 10.28 11.1 11.29 11.52 Paardenuitvoer. Voor verbannen smokkelaars. Vroege en strenge winter? Ernstig vliegongeluk. In de val geloopen. Nederlandsche inschrijvingen op de Duitsche oorlogsleening. Een kranig meisje. Menschenetende Duitschers 1 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 21 Sept. Alousius de Blok, oud 40 j jm.en Augusta Bertina Dhert, oud 19 j., jd. Leonardus Breepoel, oud 21 J„ jm. en Clemence Maria Dhort, oud 21 j., jd. 24 Sept. Hermanus Smies, oud 22 j., jm. en Adriana Meulbroek, ond 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Sept. Bernardus Willem van Kolk, ond 30 j., jm. en Geertruida Francina Bootsgezel, oud 24 j.. jd. Emile Johannes Weemaer, oud 26 j., jm- en Adriana de Doelder, oud 21 j., jd. Geboorten. 20 Sept. Pieter Cornelis Jan, z. van Ludovicns Stephanus van den Bosch en van Wil- helmina van Dijke. 21 Sept. Cornelis Jacobus, z. van Cornelis Jacobus Huijssen en van Jacoba Francina van de Velde. Jan, z. van Pieter Oppeneer en van Neeltje Willemsen. 23 Sept. Jacob Andries. z„ van Janus Pieter van Hoeve en van Janna Smiesi '24 Sept. l'ona, d. van Willem Kaijser en van atharina Schieman. Johanna Sara, d. van Leendert van den Berg en van Catharina Anthonia de Smidt. Franciscus Eduardus, z. van Leopoldus de Smidt en van Melanie Maria Pielaet. Overlijden. 21 Sept, Wilhelmina van Dijke, oud 37 j., echtg. van Ludovicus Stephanus van den Bosch. 25 Sept. Jacob Lambertus de Doelder, oud 81 j., weduwn. van Janna van de Wege. Hat succes der Geallieerden. Petersburg. De marinestaf meldt: H u 1 6 t, 27 Sept. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 12,— a f 12 60 Mo8!? 12'- a i2'25- Wintergerst f m'ro a Z°mer&erst f 12,25 af 12,75. Haver f 11,50 a f 12, Erwten f20,— a f21,—, Witte ?9Rn f24,— a f26,—, Aardappels f2,50 a i o,50. IJ z e-n d ij k e, 25 Sept. Aanvoer niet ruim en de omzet evenmin, weinio- kooplust. s jarige tarwe f 11,75 a f 12,—, nieuwe tarwe f 11,50 a 1 13,—j nieuwe wintergerst f 13,25 a f13 50 meuwe zomergerst f 13'25 a f 13,60, haver f 11,25 a f 11,50, groene erwten f 16,— a f 16,50 kroon- erwten f 16,— a f 17,—, Bruine boonen f 16,— a 117,— per 100 kilo. Rotterdam, 27 Sept. Binnenl. Granen. Tarwe f 11,25 a f 12,— en goede daarbovenwintergerst f 12,23 a f 13 50 zomergerst f 12,-, chevalier f 15,- a f 16,-, Ha'ver I li,bU a f 12,25 per kilo. WRte boonen f 18,- a f20,-, bruine f16,- a f 17,25, kroonerwten f 15,50 a f 17,50 per hectol. Runderprijzen 88 a 98, ossen 86 a 98, stieren ,a 88- kaderen 95 a 110, schapen 62 a 70 varkens 88 a 94, licht soort 78 a 82 cents per kilo! Melkkoeien f190 a f360, kalfkoeien f215 a f390 nmea/iln° ^°0,' vaarzen fl7° a f210, pinken a f f «n' V? ?ei kalveren 60 eu f 99- graskalveren f ,„a ,f80> fokkalveren f 18 a f30, nuchtere f 14 a f 16, biggen f lo a f25 per stuk.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3