KI ei ii tj es. Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Aan de rest van het front niets te vermelden behalve een actie van onze artillerie tegen het Duitsche veldwerk in de buurt van Lonoy in Ban de Sant. LONDEN, 26 Sept. (Reuter.) Maarschalk French bericht: Het hardnekkige vechten van Zondag had tot resultaat, dat de Engel- schen al het gewonnen terrein bezet hielden. Het aantal krijgsgevangenen, dat er Zaterdag gemaakt is, bedraagt 2600; het aantal ver overde kanonnen negen. BERLIJN, 26 Sept. (Wolff.) Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier. Als gevolg van het sedert maanden voorbereide offensief van de Franschen en Engelschen zijn de gevechten over een groot deel van het front voortgezet zonder dat de aanvallers hun doel noemenswaard genaderd zijn. Aan de kust trachtten Engelsche schepen door een beschieting vooral van Zeebrugge in te grijpen. Zij hebben evenwel geen succes gehad. Nadat een schip gezonken was en twee andere beschadigd trokken zij terug. In den sector van Ieperen heeft de vijand zware verliezen geleden voordeelen heeft hij niet bevochten. De Engelschen lieten in on. ze handen twee officieren en honderd man en zes machinegeweren achter. Ten Zuidwesten van Rijsel is het onzen tegenstanders gelukt bij Loos de bezetting van de voorste verdedigingslinie in de tweede terug te dringen. Hierbij hebben wij natuurlijk aanmerkelijke schade geleden, ook aan tusschen de stellingen opgesteld materiaal van allerlei soort. De tegen-aanval, die nu aan den gang is, neemt een gnnstigen loop. De aanvallen op de puiuhoopen van het vroegere dorp werden afgeslagen, op vele puuten met zware verliezen voor den tegenstander. Hierbij onderscheidde zich vooral het 39ste landweer- regiment, dat het bij de poging om door te breken in Mei, ten noorden van Neuville, zonder hoofd had moeten uithouden. Wij hebben hier meer dan twaalfhonderd gevangenen gemaakt, onder wie een Engelsche brigade commandant en verscheidene officieren, en tien machinegeweren buitgemaakt. Ook in den strijd tusschen Reims en de Argonnen moest een Duitsche divisie ten noorden van Perthes haar voorste stelling, die door een aanhoudende beschieting van zeventien uur verwoest was, ontruimen en een tweede, die twee tot drie kilometer daar achter gelegen was, innemen. Overigens faalden echter ook hier alle pogingen van den vijand om door te breken. Bijzonder hardnekkig is er ten noorden van Mourmelon en even ten westen der Argonnen gestreden. De noord-Duitsche en Hessische landweer heeft zich bijzonder geweerd. Er zijn meer dan 3759 Franschen, onder wie 39 officieren, gevangen genomen. In totaal hebben de geallieerden op het Westelijk front in twee dagen, volgens Fran- sche berichten, 20.000 niet gewonde gevan genen gemaakt, CADZAND, 25 September. Hedenmorgen, ongeveer half zeven, heeft een Engelsch es kader bestaande uit 5 groote en ongeveer 25 kleine schepen het vuur op Zeebrugge ge opend. Van dit eskader werd slechts door 2 groote schepen vuur gegeven, waarschijnlijk uit 28 c.M. kanonnen. De Duitsche batterijen aan de kust antwoordden met lichter gescliut, waarmede zij eerst tegen 10 uur begonnen! Om 7 uur steeg boven Zeebrugge een zware rookkolom op. Vermoedelijk werd deze rook ontwikkeld door granaten, die van de Engel sclie vloot waren afgeschoten om een betere trefkans te hebben. De Engelschen gebruikten ook licht geschut, dat de kust niet bereikte en vermoedelijk tegen Duitsche onderzeeërs werd gebruikt. Een Duitsch vliegtuig vloog heen en weer van Zeebrugge naar de Engelsche vloot, ter wijl ook een kabelballon boven Zeebrugge opsteeg. Tegen half 11 stoomde het Engelsche es kader weg. De beschieting op Zeebrugge was voorna melijk gericht op de sluiswerken met het om liggende haventerrein en op een groote fabriek en terrein van de lieeren Solvé. Tot zelfs bij Lisseweghe zijn er projectielen neergevallen en ontploft. Officiéél Russisch bericht Aan het Ogingski-kanaal werden de Duit- schers in een gevecht bij Logisjiu ver-slagen en sloegen zij op de vlucht. Logisjin is door ons weer bezet. Onze ruiterij nam een gedeelte van het wagenpark van den vijand, sabelde de bediening neer en vernielde de wagens. Bij Mokraja-Doebrowa, ten O. van Logisjin, leden de Duitschers zware verliezen. Ten Zuiden van de Pripet is de vijand uit de dorpen Görynitse en Omit aan den beneden loop van de Stockhod geworpen en van de rivier Wosseloecha teruggedreven. Door een bijzonder succes waren de krijgs verrichtingen van onze troepen in de streek van Luck gekenmerkt, Nadat zij in den loop van den nacht op den 23sten de' stelling van den vijand bij de dorpen Lipowjetsen Njebosjka, ten N. van Luck, aangevallen en vermeesterd hadden, namen zij volgens een voorloopige berekening 80 officieren en 4000 soldaten, machinegeweren, veldkeukens en telefonen. Tegen den ochtend van den 23sten was Luck in onze handen. Op den avond van denzelfden dag bezetten onze troepen het bruggehoofd Krasno, in de buurt van Luck. Ten Zuid westen van Luck bezetten onze troepen na een derden moedigen aanval de dorpen Pod- hajee en Kroepi en regen in een gevecht vele Hongaren aan de bajonet. In gevechten aan de overgangen van de Styr op eenigen afstand stroomopwaarts van de genoemde dorpen, maakten wij nog in den loop van de laatste dagen ongeveer 1000 gevangenen. Van den kant van Potsjajof deed de vijand verscheidene tegenaanvallen, waardoor hij eenigen druk op onze troepen oefende. In de buurt van het dorp Chmiedemka, ten Z.VV van Wrembowla, is de vijand nog meer naar het Westen teruggedrongen. Wij laten hieronder iets volgen uit het in terview van den Duitsch-Amerikaanschen journalist Wiegand met den Zeppelin-kapitein Mathey. Iwee jaar dienst op de groote Zeppelin kruisers heeft mij er van overtuigd dat wjj nog slechts aan het begin staan van wat de luchtschepenoorlog in de toekomst worden zal. Wij zijn in de beginperiode van groot ontwikkelingstijdperk van de luchtvaartuigen. Zij zullen een grooten invloed in de oorlo gen, der toekomst hebben. Mathey had totdusver veel geluk met zijn Zeppelin tochtenhij was in de lucht met de Zeppelin, die twee jaar geleden bij Johan- nisthal was Verbrand ook was hij iii de Zep pelin geweest die op de Noordzee was veron gelukt en weer was hij er goed afgekomen De tocht naar Londen was zijn 100ste Zep- pelintochttrouwens, hij heeft alle tot dus ver naar Engeland ondernomen tochten mee gemaakt. „De eerste maal, dat ik naar Engeland vloog, was het als de ontdekking van een nieuw landen alle indrukken waren veel krach tiger dan zij thans zijn. Trots de oefentoch ten door ons gemaakt, hadden wij nog veel te leeren. Luchtstrategie is een kunst, die men moet leeren. Bovendien moesten wij eerst precies te weten komen waar de mili tair-belangrijke punten lagen, welke wij op grond van onze instructies moesten aanvallen. Daarbij komt de bestudeering der luchtla gen en Iuchtstroomingen boven de Noordzee. lotdusver hadden wij slechts verkenningen uitgevoerd ditmaal was het eerste werkelij ke aanval op verscheiden belangrijke punten van Londen, de spoorwegstations enz. Ik had de meest volstrekte orders, al het moge lijke te- doen om schade aan de St. Paul en audere kerken, de musea, de paleizen, West minster-abdij, het parlementsgebouw en ook de woonlijken te voorkomen." Verder' vertelde Mathey dat de Zeppelins geen keuken hebben, dat er aan boord niet wordt gerookt en dat geen spiritualiën mogen gebruikt worden. Enkel is er een flescli cognac aan boord voor het geval, dat iemand gekwetst, wordt en een opwekking noodig heeft Ook is er onder de reizigers geen dokter. Vóór liet vertrek wordt een flinke maaltijd genut tigd. Verder stelt men het onderweg met af en toe een slok warme thee en koffie uit ther- mo-flesschen. R. R. 0. Griekenland mobiliseert. generaal Botha heelemaal te negeeren, en niet naar zijn vergaderingen te gaan. Te Fauresmith, waar hij een motie van wan trouwen kreeg, was dit blijkbaar toch ge beurd. Er moeten volgens onzen berichtgever, nog wel meer dan drie andere plaatsen in den Vrijstaat zijn, die vuriger nationalistisch zijn dan Fauresmith. N.R. C. ATHENE, 24 Sept. Het decreet voor de mobilisatie van 20 lichtingen is door den koning geteekend en wordt hedenavond uit gevaardigd. De Times schrijft De bevolking van Griekenland bedraagt met inbegrip van die van het nieuwe gebied, dat na de oorlogen van 1912 en 1913 verworven is, ongeveer 4,400,000 zielen zij is dus onge veer even groot als Bulgarije. De dienst plichtigheid duurt er 36 jaar, van het 21e jaar af. Gedurende den Balkan-oorlog van 1912—'13 was,de sterkte van het Grieksche leger 210,000 man thans bedraagt de gevechts sterkte ruw geschat 350,000 man. De nieuwe wet, thans in uitvoering bedoelt aan Grieken land een leger van 690,000 man te geven. Maar deze cijfers zijn niet bereikt, voor zoo ver geoefende manschappen betreft. Vóór den Balkan-oorlog had Griekenland slechts vier divisies. Nu zijn er elf, verdeeld over zes legerkorps-districten en deze corpsen zullen waarschijnlijk uitgebreid worden door het oprichten van tal van reserve divisies. De divisie bestaat gewoonlijk uit elf of twaalf bataljons en 24 kanonnen. De Grieksche infanterie is bewapend met het Mannlicher-Schöuauer geweer geweer de veld-artillerie hoofdzakelijk met Schneider- Canet 7,5 c.M.-kanonnen. WASHINGTON, 24 September. (Reuter.) Naar verluidt is Engeland bereid door be middeling van de raadsleden voor den over- zeeschen handel van het departement van buitenlandsche zaken officieuse aanvragen te ontvangen voor de vrijlating van een waarde van 167 millioen dollar aan goederen van Duitsche en Oostenrijksche herkomst, toebe- hoorende aan Amerikanen, in Rotterdam, aan gehouden ingevolge de Engelsche koninklijke besluiten inzake den zeehandel. Op verzoek van de handelsadviseurs zal het Engelsche gezantschap een geschreven opsomming van de voorwaarden, waarop de goederen kunnen worden vrijgelaten, overleggen. Zuid-Afrika. Reuter bracht het bericht, dat Gen. Botha op zijn verkiezingscampagnein den Oranje V rijstaat maar vier moties van wantrouwen kreeg. Een Afrikaander maakt ons echter opmerkzaam op het feit, dat de Nationalisten van den Oranje-Vrijstaat besloten hadden Het Bulgaarsche leger telt volgens berichten thans ongeveer 400 000 man. Een korte, hevige aardbeving woedde Vrij dagavond te Messina, gelukkig zonder schade aan te richten. De Ned. Herv. Kerk te Moerdijk bestond 17 September 1.1. een eeuw. Voor de Rijnsche Zending op Sumatra en Nias werd een gift van f3000 ontvangen. V an 27 Aug. tot 9 September kwamen op Java 130 nieuwe pestgevallen voor met 126 dooden. Een nieuwe postzegel-plakmachine plakt <00 postzegels in een uur. Het getal dergenen die in Engeland inkom stenbelasting hebben te betalen stijgt met de nieuwe wetten van 1.150.000 op 1.850.000 De Wereldtentoonstelling te Chicago werd reeds door bijna 12 miljoen personen bezocht. hebt gij al in geteekend? BIJBEL, dat is de gansche Heilige Schrift, bevattende al de Canonieke Boeken des Ouden en Nieuwen Testa ments, door last van de Hoog-Mog. lieeren Staten-Generaal der Vereenigde Neder landen, en volgens besluit van de Synode- nationaal, gehouden te Dordrecht, in de jaren 1618 en 1619, uit de oorspronkelijke talen in onze Nederlandsche taal ge trouwelijk overgezet. Met nieuwe bijgevoegde verklaringen op de duistere plaatsen en aanteekeningen van de gelijkluidende teksten. Vroeger uitgegeven bij Jacob en Pieter Iveur te Dordrecht. Op nieuw uitgegeven door J. LI. KOK te Kampen in 45 afleve ringen a 25 ets., waarbij 3 stempelbanden gratis. Betaling per 5 all. Desverkiezende ook te verkrijgen gebonden in drie deelen a f4,per deel. Ons volk is door en met den Bijbel groot geworden. Als in vroeger lijden Nederland een voorname plaats innain' in de rij der Europeesche Staten, had het dit voorzeker te danken aan zijn trouw aan het Woord Gods. Uit dat Woord putte het zijn levenswijsheid, zijn moed en volharding bij dat Woord leefde het en met dat Woord ging het onbe vreesd den dood tegemoet. Dat VN oord had dan ook de eereplaats in de woningen, zoowel als op de vloten, waar mede het zijn kusten verdedigde, of de schatten van verre gewesten thuis bracht. Er waren destijds weinig gereformeerde gezinnen, waarin een Statenbijbel ontbrak een Bijbel met de volledige kantteekeningen en verwijzingen. Want met zijn nuchteren zin trachtte ons volk in de eerste plaats dat Woord te ver staan, den zin en de beteekenis te vatten. Heeft die Statenbijbel nog de eereplaats in onze woningen Bij velen ongetwijfeld, ja al zouden wij niet durven beweren, dat zijn aanwezigheid even algemeen is als vroeger. Dat hij thans niet zoo getrouw geraadpleegd wordt als voorheen, ligt ongetwijfeld ook wel aan de kostbaarheid dier vroegere drukken en het groote formaat, waarin de Statenbijbel voorheen werd uitgegeven. De energieke Kampensche uitgever Kok heeft beide bezwaren weten te overwinnen. Ilij geeft een geheel volledige Statenbijbel met alle kantteekeningen en verwijzingen naar de oude Keuruitgaven in handig formaat, in drie deelen voor weinig geld. Wie er 8 cent per week voor missen kan, heeft in drie jaar dezen Bijbel in eigendom. En wie hem liever per deel a f4,— per band aanschaft, is natuurlijk spoediger geholpen. 1 Het tweede deel zal weldra gereed komen. Het zij ons vergund, de lezers van „Luctor et Emergo" nogmaals met nadruk op deze kostelijke uitgave te wijzen en hen aan te sporen, zich dezen Bijbel aan te schaffen. H. K. In de op Donderdag a. s., des voor middags ten 10 ure, te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Adres van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders. 4. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1914. 5. Adres van het plaatselijk steun-comité om subsidie. 6. Vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van keurloonen. 7. Benoeming van een lid van de Commissie van fabricage in verband met de periodieke aftreding als raadslid van den heer J. J. de Jager. 8. Ontheffing van verschillende belastingen. 9. Behandeling van een gedeelte van de reclames van den hoofdelijken omslag over 1915. Vrijdagavond vergaderde [de Afdeeling „Land van Axel" van de Vereeniging van Ors-f en OeS3en- in Ned. en O.-L Bezittingen, te Ter Neuzen in de ^Consistoriekamer der Gereformeerde Kerk, aan de Nieuwstraat. De heer J. C. Jansen, hoofd der Chr. School te Driewegen, hield een lezing over het onder werp „De Hygiëne in de school", waarop een drukke, aangename bespreking volgde. De vergadering was goed bezocht. De volgende vergadering zal d. v. plaats hebben in November; als dan zullen behan deld worden een bijbelsch onderwerp, en „Montesfori." Wij ontvingen het bericht dat sinds gisterenmorgen tot nader order geen goederen met den trein verder kunnen verzonden wor den, dan tot Hulst. Ook geen personenvervoer verder. Axel. De Gereformeerde kerk te Axel ontving Zaterdag het teleurstellend bericht, dat Ds. E. Schouten voor het op hem uitge bracht beroep heeft bedankt. Axel. De heer P. v. Vliet ontving op zijn verzoek eervol ontslag als leeraar in de aardrijkskunde aan dc Chr. Normaallessen te Ter Neuzen. Namens zijn medeleeraren werd hem een passend souvenir aangeboden. De heer Van Vliet was van de oprichting, dus sinds 1893, aan bedoelde lessen werkzaam. Axel. Sinds Vrijdag is in onze gemeente een nieuw torenuurwerk gekomen. Een viertal nieuwe wijzerborden waarop ook een minuut wijzer is aangebracht. Dat het niet voor den tijd is, blijkt wel hieruit dat het oude uurwerk met oud-ijzer is gelijk te schatten en de kosten van vervoer nog niet waard is. Het bleek 2V3 eeuw oud te zijn. De Un'e-collecte bracht te Oostburq met Zuidzande op f 154,4373. Sluis. Alhier werd Zaterdagmorgen aan den electrischen draad tusschen St. Anna ter Muideu en het kanaal naar Brngge een lijk opgemerkt. De beenen waren verbrand én het hoofd lag naar ons land gekeerd. Sluis. Sinds eenige jaren wordt deze ge meente van gas voorzien door middel van de gasfabriek te Brugge. Zondagmiddag onge veer 2 uur hield plotseling de gasaanvoer op. Waarschijnlijk doordat te Brugge bommen op de gasfabriek zijn geworpen. Er heerschte nu een bijzondere drukte door den aankoop van petroleum, lampenglazen enz. De kazerne voor de militairen wordt nu door stormlan taarns verlicht en als de maan achter de wolken zich verschuilt, is Sluis in duisternis gehuld. IJzendijke. De landbouwer B. alhier staat onder ernstige verdenking van overtreding van het uitvoerverbod. Thans is door een militaire patrouille beslag gelegd op hooi wagens, beladen met 3200 kilo's tarwe en 200 kilo's bloem. Deze voertuigen waren verborgen onder... hooi. Bij den landbouwer P. de Ridder te Retranchement is mond- en klauwzeer uitge broken. De dieren zullen afgemaakt worden. Hansweert. Aan de N. V. Werf Zeeland alhier, is de bouw opgedragen van twee zee vrachtbooten ter grootte van 1000 ton voor Noorsche rekening. Do schepen zullen worden gebouwd onder speciaal toezicht van de Noorsche Veritas en volgens de Noorsche Zeevaartcontröle en voorzien van stoomma chines van resp. 500 en G00 P.K. Vlissingen. De afdeeling van het Roode Kruis alhier, heeft van het hoofdbestuur bericht ontvangen, dat het door iemand die onbekend wenscht te blijven, in staat is gesteld de transportcolonnen der afdeeling (27 man) van uniform te voorzien. Op het ontwerp-gemeentebegrooting van Vlissingen voor 1916, hetwelk in ontvaust en uitgaaf aanwijst f671,975, komt de hoofdelijke omslag voor tot een bedrag van f 169,000. Voor 1915 was oorspronkelijk geraamd f177,000. Toen echter bleek dat door den oorlog 'o. a. ten opzichte der Belgische loodsen het belast baar inkomen schrikbarend was gedaald, en het percentage zeer hoog zou moeten worden, werd het bedrag teruggebracht op f 133,500,' terwijl het tekort door een leening werd' gedekt Nu echter stijgt de geraamde opbrengst toch weder van f 133,000 tot f 169,000. Middelburg. Vrijdagavond laat is hier het heeren confectiemagazijn van den hoer Baan in de Gortstraat, totaal afgebrand. De heer B. moest door een raam springen om zich te redden en bezeerde daarbij erg zijn pols. De 28-jarige dienstbode moest in nachtgewaad vluchten en liep brandwonden aan gezicht en armen op. Ze is in het gasthuis opgenomen. De oorzaak is dat een vallend gloeikousje met brandbare artikelen in aanraking kwam. Ten gerieve van onze lezers kunnen wij thans de nieuwe regeling van de stoomboot- dienst op de Ooster-Schelde (Middelburg- Zierikzee) mededeelen. Van 1 October tot 15 November 1915. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: vin. nm. op Zondagen 7.30 Geen dienst, werkdagen 7.30 2. Zeebrugge beschoten. Oostelijk Front. De Zeppelin-aanval op Londen. Het Grieksche leger. Amerikaansche goederen te Rotterdam. TER NEUZEN, 28 September 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2