Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Iloogwatergetij te Ternenzen. VOOR DE JEUGD. warmte toch in Augustus is voor do bieten dringend geboden. Neemt men daarbij in aanmerking dat het gewas, door gebrek aan Chilisalpeter, eene onvoldoende stikstofbe mesting heeft gehad, dan moet men zich er over verwonderen, dat de stand betrekkelijk nog zoo gunstig is. Uit Zuidholland en Zeeland wordt een vroeg geel worden der bladeren bericht, hetgeen toegeschreven wordt aan het tekort aan salpeter. Goed staan de suiker bieten in Friesland en Overijsel, vrij goed in Groningen en Zuidholland, overal elders vrij goed tot goed. De Waanzinigen. Reuter's particuliere correspondent seint uit Grimsby over de door godsdienstwaanzin aangegrepen bemanning van den Nederland- schen logger „Noordzee", dat hun toestand verbeterd is, maar nog verre van normaal. Ze brengen hun tijd grootendeels door met het zingen van psalmen en bidden. De poli tie heeft aan boord van den logger stukken menschenschedels gevonden. Toen de vis- schers verweten werd, scheepskameraden vermoord te hebben, antwoordde de leider van de groep, dat dit met God's instemming was geschied en de andere mannen, de han den opheffende, stemden met de bewering in. De politie heeft besloten de visschers in 3 groepen te verdeelen en hen op verschil lende schepen naar Nederland te zenden. Twee groepen, tezamen uit 7 personen be staande, zijn over Huil naar ons land vertrok ken. De anderen zouden uit Grimsby ook vertrekken. Woensdagnacht zijn te IJmuiden met het s.s. Proffesor Buys (van Harlingen) uit Huil aan gebracht vijf leden der bemanning van den Nederlandschen logger Noordzee V welke te Huil onder geleide van de Engelsche politie aan boord van de Professor Buys waren ge bracht. Ze hadden zich daar vrij aan boord kunnen bewegen. De Politie te IJmuiden was gewaarschuwd omtrent de komst van de mannen en leidde hen geboeid naar het poli tie bureau. De leider van het troepje wenschte zich niet te laten boeien, zeggendeik ben reeds geboeid door God. De mannen blijven voorloopig op het politie-bureau. Pogingen om iets van hen te weten te komen, waren vruchteloos, daar zij in een toestand van ver- dooving verkeoren. De twee 13-jarige jongens, die eveneens aan boord van de Noordzee wa ren, zijn met s.s. Caledonian te Rotterdam aangebracht en zullen vandaar naar Katwijk vertrekken. Verhaal van twee leden der bemanning. Woensdag vroeg is het s.s. Caledonian" van Huil te Rotterdam aangekomen met twee leden van de bemanning van den Katwijkschen logger KW, 171. Het waren Arie Ros en Dirk de Mol, twee 13-jarige jongens uit Katwijk. Zoodra we hiervan hoorden zijn we er op uitgetrokken, schrijft de Msb., óm meer bij zonderheden aangaande het vreeselijk drama dat zich aan boord van den logger heeft afgespeeld, te vernemen. Arie Ros, die tusschen tweo haakjes ons absoluut niet krankzinnig lijkt, vertelde ons het volgende, waarvan hij ooggetuige was gewuest. We waren met 13 man van uit Katwijk zee ingestoken, toen op een Zondagavond Arie Vlieland zeide, dat hij den PI. Geest in zich voeldehij was een uur dood geweest en had toen den II. Geest gezien. Gedurende een viertal dagen is toen Arie Vlieland aan 't vertellen geweest over God en allerlei zaken, die in den Bijbel staan. Zoo langzamer hand, aldus onze zegsman, voelden wij allen zoo iets raars in ons opkomen. Fjen zekere Klaas Kuyt is op een avond wel een uur lang aan 't dansen geweest en heeft zich allerzonderlingst gedragen. Vlieland zei, dat Kuyt van den duivel bezeten was, maar Kuyt lachte er mee en gaf niets om de zedepreken van Vlieland. Tegen den morgen heeft de bemanning zich woedend op Klaas Kuyt, die op het achterdek stond, geworpen en hem over boord gegooid. Den avond van dien dag is een zekere Piet Jongens eh Meisjes! Wat was me dat een drukke week. Verbeeld je, dat ik anders heel zelden een brief ontvang, en dat me er van de week niet minder dan twintig werden bezorgd. Ik zat heusch in het begin wel een beetje met de handen in het haar. Want twintig brieven, dat is me geen kleinigheid. Een mensch zou er van overstuur raken. Maar toen ik van de eerste ontroering zoo eenigermate bekomen was, begon ik te zien, dat ik zoo iets wel had kunnen verwachten. van Duyn, ook een Katwijkcr, naar beneden gegaan en wilde, zoo vertelde Ros verder, m'n vader te lijf. Hij greep hem bij de keel en wilde hem wurgen, doch m'n vader duvyde hem in een hoek, waar hij hard ging zitten schreeuwen en zich als een gek aanstelde. Hij werd toen door de bemanning onder een bank getrapt, omdat hij ook van den duivel bezeten was. Men is toen schoppen en stokken gaan halen en daarmee ging men hem te lijf. Een ijzeren schop werd dubbel geslagen op z'n hersens en een houten schop brak midden door, zoo hard sloegen ze, maar dood was hij nog niet, toen nam Jacob Jonker een bijl en sloeg hem zijn hoofd middendoor. Jonker is daarop naar boven gegaan en wierp de kap van het vooronder af. Daarop is de heele bemanning naar boven gesneld en het bleek daar dat Jonker ook al van den duivel bezeten was. Jonker stak er den draak mee en onder den uitroep„jullie zijn allemaal gek, geloof jullie daar nog aanging hij naar beneden en sloot zich in z'n kooi op. Door de opgewonden bemanning was hij daar spoedig uitgehaald en met dissels werd hem de schedel ingeslagen. De lijken van de beide vermoorden zijn overboord gegooid. Toen de lijken van dek waren, gingen ze aldus Ros het vaartuig aftakelen, de breels werden over boord geworpen, daarna de roeiboot, de tonnen, die aan dek stonden en ten slotte liet men de vleet schieten. Zoo hebben we een nacht rondgezwalkt toen we door de „Jonas Rein" werden opgepikt. Vliegen. De Duitsche vlieger Franz Reiterer heeft met een Hansavliegtuig, een tweedekker, het record hoogvliegen met vier passagiers op zijn naam gebracht door tot 5000 M. te stijgen welke hoogte in 68 minuten behaald werd. Ook het hoogrecord met drie passagiers bracht hij op zijn naam, door in 68 minuten een boogte van 5500 M. te halen. De dood van twee vrienden. Twee vrienden hadden twee zusters ge trouwd. De oorlog brak uit en de twee wapenbroeders, beiden luitenant, strijden, de een hier de ander daar. Lange maanden merkten ze niets van elkaar, totdat het toeval hen in een zelfden sector samenbrengt. Samen zitten ze in dezelfde loopgraaf, het regent granaten en ze besluiten gezamenlijk aan hun vrouwen te schrijven, om dezen hun ontmoe ting te vertellen. Er komt een kameraad bij hen zitten praten en grapjes maken terwijl zij schrijven. Daar val er een granaat-juist bij de plaats waar zij zitten. De eene zwager wordt gedood, de andere doodelijk gekwetst. De derde mar. wordt gespaard. Na een poos komt de stervende tot bewustzijn en vraagt naar zijn vriend. Hij is dood, wordt hem geantwoord. In een laatsten ademtocht stamelt de ge kwetste Dan ben ik blij te sterven. Ik behoef nu zijn dood niet aan zijn vrouw te gaan vertellen. (De Matin.) Verkiezingshumor. In Bloemfontein loop nou die dag 'n man in die straat met 'n paar klein hondjes in sijn arm, terwijl hij uitroep: „Wie wil Botha- hondjes nie. Die volgende dag skree hijj „Wie wil Hertzog-hondjies koop?" Daar kom man naar hem toe en vra„Maar is dit dan nie dieselfde hondjes, wat jij gister gehad het nie En hoekom is hulle vandag Hertzog-hondjies?" „Kijk, meneer, gister was hulle ogies toe, en vandag is dit oop (Uit een Z.-A. blad.) PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 SEPTEMBER 1915. Want als je een raadsel opgeeft, en dan nog wel zoo'n gemakkelijk, zooals verscheiden in zenders en inzendsters me schreven, en je 1 joft dan bovendien drie prijzen uit, nu, dan kan het haast wel niet anders, of er moeten liefhebbers zijn. Die liefhebbers en liefhebsters zijn tusschen de zeven en dertien jaar oud. Ze hebben allemaal het juiste antwoord in gezonden. Het luidt: LUCTOR ET EMERGO. En de onderdeelen waren teer, tor, Cor, groet, oorlog, meter en u. Sommigen meenden, dat de U ontbrak maar die hebben niet goed gelezen. Kijk de opgave nog maar eens na Goede oplossingen ontving ik van Hendrik de J., Ter Neuzen (Hoop doet loven hé Fijgtje B., Driewegen Janneke de K., ZaamslagJohannes F. v. II., Ter Neuzen (jij bent de jongste oplosser op één na. Tan- neke H., Driewegen (Driewegen helpt goed mee hebben jullie dat afgesproken Johanna B. J., Driewegen (Dat hoop ik ook doe je best maarCorns de K., Spui (Jou heb ik wel eens gezien, geloof ik Krin I)., Axel Koosje B., Ter Neuzen (Dat mag je gerust Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 September 1915. Veroordeeld wegens Overtreding rijksbelastingen: R. B., 44 j., slager te Axel, 'f 10 of 10 dagen hechtenis. A. M. v. N., 27 j., horlogemaker te Oostburg, f 15 of 15 dagen hechtenis. Rechtsingang verleend met gevangenhouding en instructie tegen J. F. B., 53 j., leurder te IJzendijke, gedetineerd ter zake van ontucht. Wolff seint uit Berlijn dd. gisteren Aan het Duitsche gezantschap in Den Haag werd opgedragen de Nederlandsche Regeering den dank over te brengen van de Duitsche Regeering, voor de vriendelijke en bereid willige hulp, op 25 en 26 Augustus verleend bij de uitwisseling van zwaarverwonden en van verplegiugspersoneel. Aan de Nederlandsche Regeering werd verzocht den dank over te brengen aan het Nederlandsche Roode Kruis. BERLIJN, 23 Sept. (W. B.) Het groote hoofdkwartier meldt Legergroep Hindenburg. Zuidoostelijk van Lennewaden is de strijd nog niet afgeïoopen. Bij onzen tegenaanval van gisteren werden 150 gevangenen gemaakt. Ook westelijk van Dunaburg lukte het in de Russische vooruit geschoven stelling binnen te dringen. 17 officieren, 2105 man en 4 machinegeweren vielen in onze handen. Tegenaanvallen op de door ons zuidoostelijk van Dunaburg genomen linies werden afgeslagen. De tegenstand der Russen is van noordelijk Oschmjanja tot oos telijk Subotniki en de Gawia is gebroken. Onze troepen vervolgen den wijkenden vijand, die meer dan 1000 gevangenen achterliet. De rechtervleugel strijd nog noordelijk van Nowo- Grodek. Dynamiet-ramp. NEW-YORK, 23 Sept. (Hbl.) Blijkens be richten zijn er zeven menschen gedood en meer dan vijftig gewond ten gevolge van een dynamietontploffing, die plaats had bij den aanleg van een tunnel voor een nieuwen on- dergrondschen spoorweg. Van de dooden zijn vijf arbeiders die bij het werk bezig warén en twee passagiers van een tramwagen, die in het door de ontploffing in de straat ge slagen gat verdween. De tramwagen bevatte 78 passagiers, die door een paniek werden aangegrepen. Een tiental vrouwen sloegen met bloote handen de vensters in om een uitweg te vinden De annemers ontkennen een te zware la ding dynamiet te hebben toegepast. Zij mee- nen dat een groot stuk rots tegen het paalwerk is aangekomen, dat de zoldering van den tun nel ondersteunde en dat aldus de stutten werden verzet. Londen, 24 Sept. De militaire toebereidselen verwekken meer nieuwsgierigheid dan oor- hoor de groeten terugJanna N. de F KuitaartAdriana de B., Driewegen (Dat Mej. meen je niet, hé Tanneke de F„ Ter Neuzen (jij bent de jongsteN. W., Ter Neu zen (Ben je een jongen of een meisje N. Elisabeth B., Ter Neuzen (Hier heb je een p van me terug hoor!); Pieter H. W., Ter Neuzen (Dat viel dan allemaal meel); Willem S., Ter Neuzen (Ik houd heel veel van mooi schrift 1)J. P. M., Ter Neuzen (Ben je een jongen of een meisje, een Jan of een Jaautje Pieter v. S., Ter Neuzen (Jij bent er op in gespannen zegArie L., Ter Neuzen (Doe je best maar; wat een mooi gedicht, Ariel); Jan H., Ter Neuzen (Jij was er gauw bij hoor!) Ziezoo. Niemand vergeten, niet waar? Hier is het TWEEDE PRIJSRAADSEL. Mijn geheel bestaat uit 22 letters. Een 2 - 8 - 13 - 5 is zeer hard. Onze 1-18-2-5-6-20-16 zouden we ook wel eens graag in Zeeuwsch-Vlaanderen zien. Verleden Dinsdag sprak de Koningin de 13 - 12-18-8-21-12-3-9-4 uit. 7-18-1 - 10 2 - 6 is een jongensnaam. In slooten en vijvers drijft vaak veel 17 -2 18 - 8 - 5. logsgeestdrift. Algemeen wordt naar hot doel gegist. Londen, 24 Sept. Volgens een telegram uit Washington zal de Amerikaansche regeering weigeren een vrijgeleide voor Dr. Dumba bij de enlente-mogendheden aan te vragen indien de Oostenrijksch-IIongaarsche regeering hem niet formeel als gezant terugroept. Moskou. De door de Zwemto's gemeente raden aangebomen besluiten zullen door den burgemeester van Moskou den Tsaar worden aangeboden. Petersburg. De generale staf deelt mede Duitsche vliegtuigen op Slock, hebben aan de golf van Riga bommen geworpen. Toen zij door de Russen beschoten werden, daalden zij binnen de Duitsche linien. Na een gevecht aan de rivier de Eekau namen do Duitschers de vlucht met achter lating cener groote hoeveelhoid munitie. Na hardnekkige gevechten was het dorp Askate afwisselend in Russische en Duitsche handen. In een bajonetgevecht ten Westen van het meer Svvemlem maakten de Russen een offi cier en 100 man gevangen. In de buurt van Smeliva worden hardnek kige gevechten geleverd. De Russen ver meesterden 2 machinegeweren en 200 soldaten werden gevangen gemaakt. Een hoogte aldaar verwisselde zesmaal van bezitter. Op het front ten Zuidwesten van Wilna worden zeer hardnekkige gevechten ge leverd. Op den rechteroever van de Montsjal werd een bajonetgevecht geleverd. In de streek ten Noordwesten van Dobno maakten de Russen 26 officieren en 1400 gevangenen en 3 machinegeweren buit. In de buurt van het dorp Worzets maakten de Russen zich van eene hoogte meester en namen 2 officieren en 100 soldaten ge vangen. Ten Noorden van Salevejiki wierpen de Russen de Oostenrijkers terug. De Russische cavalerie vervolgden hen. Een deel der Oosten rijkers werden neergesabeld, een ander deel gevangen genomen. De vervolging door de cavalerie wordt voortgezet. DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 25 26 27 28 29 30 1 Sept. Oct. 2.36 3.6 3.36 4.5 4.37 5.13 5.38 Nam. 2.51 3.21 3.50 4.20 4.54 5.34 6.26 5 - 13 18 6 13 - 11 - 2 15 21 is een lastig spraakgebrek. 1 - 2 - 8 - 3 - 22 uit de veeren is gezond. Sommige dwaze menschen vinden 14 15 2-6-20-10-19 een ongeluksgetal. Je weet het allemaal Naam (voluitouderdom, woonplaats. En je couvert weer zóó Aan de Redactie van Luctor et Emergo te "T Ter Neuzen. Jeugd. Inzenden vóór a. s. Donderdag Ieder, wiens vader abonné op of voste medelezer is vau onze krant, mag meedoen, Misschien hebben er sommige spijt, dat ze verleden |week niet mee begonnen zijn. Die mogen nu ook nog meedoen! Voorts geregeld elke week. Ik wensch jullie een spoedige oplossing. Netjes schrijven 1 De groeten van RAADSELMAN. Qereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. Hulsteijn. Bed. H. Avondra. en Dankz. Axel Kerkdreef 9 nur, Ds. J. H. Lammert3ma en 2 uur, Ds. J. W. v. d. Bosch van Culemborg. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. W. v. d. Bosch en 2 uur, Ds. J H. Lammertsma. Zaamslag 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 uur, Ds. H. P. M.'G. de Walle van Zaamslag en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9 en 2'uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Chr. Qeref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. M. Hofman van Beekbergen. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Ds. L. Hubregtse. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Oostburg, 22 Sept. Aanvoer redelijk. Prijzen onveranderd. Oude tarwe f 12,— a f 12,S0, nieuwe tarwe f 11,50 a f 12,— nieuwe wintergerst 113,25 a f 13,75, haver f 11,25 a f 11,75, kookerwten f 17,a f 17,50, bruine boonen f 16,50 a f 17,25, maanzaad f25,— a f26,—per Kg. Middelburg, 23 Sept. Goede aanvoer van peulvruchten, vlugge handel. Tarwe, gerst, haver, weinig ter markt. Nieuwe tarwe f 11,a f 12,per 100 kilo's zomergerst f 12,50 a f 13,50, per 100 kilo kroon- erwten f 15,50 a f 17,50witte boonen f 18,— a f 20,—ronde bruineboonen f 18,— a f 20,— lange dito f 17,a f 18,alles per mud maanzaad f28,— a f29,— per 50 kilo's. Boter f 0,70 a f 0,78, voor pariculieren f 0,79 per kilo. Eieren f8,—, voor particulieren f8,40 per 100 stuks. Goes, 21 Sept. Weinig aanvoer. Nieuwe tarwe f 11 a 12,—, wintergerst f 12,50 a f 13,haver f 10,50 a f 11,60, kroonerwten f 16,— a f 17, - bruineboonen f 15,— a f 17,mosterdzaad f47,— a f48.—.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3