Buitenland. Kleintjes. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. betreffende de herziening van deinvaliditeits- ziekte- en radenwetten zullen worden inge- -diend z o o d r a de belastingon twen pen b ij de Kamer zullen z ij n en dus bekend zal zijn op welke wijze ik mij voorstel, de kosten van de sociale verzekering te dekken. Bij de indiening van de bedoelde wets ontwerpen zal tevens de Memorie_van Ant woord op het Voorloopig Verslag" omtrent het wetsontwerp betreffende de ouderdoms rente worden gevoegd." „De Nederlander.-' DE OORLOG. De legerberichten, aldus „De Nederlander waarover we op het oogenblik beschikken, leveren niet veel nieuws, wat o. i. voor de Russen nog zulk een slecht teeken niet is. Het Russisch legerbericht van eergisteren had nog een mededeeling, die niet zonder belaug is voor de bespreking van heden, hierin toch werd gezegd, dat in de streek ten N.-W. van de lijn Wileiki-Molodetsjino de gevechten om het bezit van de Wilia-overgangen voortduren. Deze mededeeling is hierom belangrijk, wijl er uit blijkt, dat de Russen hier alle pogingen in het werk stellen de Duitsche omvattings- beweging uit het noorden tegen te houden, om zoo het centrum te veroorlooven zich nog uit de moeilijke positie te redden. Dit centrum staat dan ook reeds oostelijk van de spoorlijn Lida-Baranowitsj en dat de Duitscliers hun hier zeer dicht op de hielen zitten, blijkt overtuigend uit het Berlijnsch communiqué, waarin gezegd wordt, dat de rechtervleugel van Von Eichhorn's leger de streek ten O. van Lida tot ten W. van Nowo Grodek heeft bereiktNowo Grodek ligt oostelijk van bovengenoemden spoorweg. De linkervleugel dit klopt dan met het Russisch bericht vordert echter niet hard gezegd wordt n.l., dat ten N.-W. en ten Z.-W. van Oschmjano deze troepen verder aanvallen, een punt, dat halverwege tusschen Wilna en Wileiki ligt, een weinig zuidelijk van de linie der laatste dagen. In Berlijn is men optimistisch en verwachtte men reeds eergisteravond het bericht van de insluiting te zullen vernemen. Reeds Woensdagavond te 9 uur zouden volgens den corresp. van de N.-Y. World, Duitsche patrouilles de eenige spoorlijn, die den Russen overbleef, hebben bereikt en plaatselijk ver nielden. Indien dit juist blijkt, zouden de Russen inderdaad in een zeer critieke positie verkeeren, die een vergelijking met Sedan zou rechtvaardigen. Over de sterkte van het met omsingeling bedreigde Russische leger doen zeer uiteen- loopende schattingen de ronde. Gisteren sprak men van zeven legercorpsen, hetgeen 200,000 man zou wezen. Later noemde men reeds 10 a 12 corpsen en enkelen noemden heden een sterkte van 400,000 man." Oostelijk Front. BERLIJN, 22 September. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep-von Hindenburg: Ten Z.W. van Lennewaden (aan de Duna, ten N.W. van Friedrichstadt) zijn de Russen een aanvallende beweging begonnen. De strijd duurt nog voort. Ten oosten van Smelina (ten Z.W. van Dunaburg) zijn onze troepen over een breedte van 3 K.M. de vijandelijke stelling binnen gedrongen en hebben 9 officieren en 2000 man gevangen genomen en 8 machinegeweren buitgemaakt. Ten N.W. en Z.W. van Osehmjana maakt ons offensief goede voortgang. Wij zijn de Gawca aan beide kanten van Subotniki over getrokken. De rechtervleugel is totdestreek ten N. van Nowo-Grodek vooruitgekomen. ATHENE, 21 September. (Reuter:) De berichten hedenochtend uit Sofia ontvangen, maken indruk in ambtelijke en diplomatieke kringen, waar men overigens het stilzwijgen bewaart. Intusschen is uitgelekt dat Bulga rije 100,000 man mobiliseert. Verscheidene regimenten ruiterij zullen met onbekende bestemming uit Sofia vertrekken. De Lokal-Anzeiger zegt in een bespreking van het offensief der centrale mogendheden tegen Servië, dat Semendria, met welks be schieting deze veldtocht is ingeleid, weliswaar als een der bevestigde steden van de Donau- linie geldt, doch feitelijk niet als een moderne vesting kan worden beschouwd. Het oude kasteel met zijn 6 meter hoogen ringmuur, zijn 24 flankeerende torens en zijn 6 meter diepe droge grachten, is thans niet meer als een werk van beteekenis te beschouwen, en hetzelfde kan worden gezegd van de beidé andere bevestigde punten aan de Donau, Belgrado (40 K.M. ten N.W. van Semendria) en Kladovo. Het voor Semendria gelegen eiland biedt den verdediger geen bescherming, daar de artillerie er overheen schiet, terwijl de aanvaller er bij een overtocht over de rivier een steunpunt in vindt. Zoo ook heeft de stad Semendria voor den aanvaller grooter beteekenis dan voor den verdediger. Ze vormt de ingangspoort tot het Jezava- en Morawa-dal, met den grooten heirweg en de nog belangrijker spoorlijn van Semendria naar het spoorwegkruispunt Nisj, vanwaar de lijn verder loopt naar Sofia en Konstantinopel. Daar het dal der Morawa echter bij Svilajnac, 55 K.M. ten Zuiden van Semendria bedenkelijk smal wordt en het gebergte tusschen dit dal en de Oostelijke grensstaten Roemenië en Bulgarije uiterst steil is, zijn deze omstan digheden, naar de Lokal-Anzeiger ten slotte opmerkt, voor een snelle oorlogvoering minder gunstig. BERLIJN, 20 Sept. De „Korrespondenz Nordon" seint, dat de hervatting van het offensief tegen Servië te Berlijn groote vreugde bereid heeft. Uit de mededeeling dat Duitsche troepen aan bet offensief mede werken, wordt de gevolgtrekking gemaakt, dat het offensief in grooten stijl is ont worpen en dat nu eindelijk en voorgoed afge rekend moet worden met den onmiddelijken bewerker van dezen wereldoorlog. Hoe beknopter de legeraanvoering haar be richten inkleed, des te meer wordt door het publiek daarin de voorbode gezien van groote dingen. Het publiek heeft zich in dit geval niet vergist, en indien de voorteekenen niet bedriegen, dan zijn nog deze week ge beurtenissen op den Balkan te verwachten Ontzettende cijfers De Pruisische verlieslijsten No's 320 t/m. 329 (6 September16 September) vermelden de namen van 58.445 gesneuvelden, gewonden en verminkten. Het totaal aantal der op de Pruisische lijsten vermelde verliezen be draagt thans 1,852,680. Daarbij komen dan nog 221 Beiersche, 194 Saksische en 264 Wurtemburgsche verlieslijsten, en 49 van d,e marine. De haven van Antwerpen, schrijft het Belgisch Dagblad, blijft eenzaam èn verlaten. Behalve eenige kleine stoomschepen die dienst doen tusschen Rotterdam, Antwerpen en Brussel, treft men er enkele visscherssloepen aan. Enkele autobootjes doorkruisen den stroom. Het publiek mag de haven niet be zoeken. De grootte hekken blijven gesloten, behalve voor de zeldzame dokwerkers die ar beiden. Deze werklieden worden nauwkeurig in het oog gehouden- Een belangrijke post Duitsche soldaten be waakt de Suikerrui. Een bijzondere toelating wordt vereischt om de Schelde over te steken. In de dokken liggen de schepen gemeerd, die de haven niet kunnen verlaten. Het zijn vooral Duitsche vaartuigen. Er bevinden zich daar een Belgisch, twee Èngelsche, een Fransch en het Belgisch schoolschip Graaf de Smet de Naeyer. Op 25, 26 en 27 September zal er, naar de Ilumanité aankondigt, een nationaal socia listisch congres te Parijs worden gehouden, dat zich zal bezig houden met bespreking van den algemeenen toestand, de houding der socialistische partij in den oorlog en de versterking van de landsverdediging. BERLIJN, 20 Sept. (Norden.) Aan de „Voss. Ztg." wordt langs een omweg uit Petrograd gemeld, dat tegen heden te Moskou een buitengewone vergadering is uitgeschreven der vertegenwoordigers van de Russische zemstwosteden, waaraan ook een groof aantal Doemaleden zal deelnemen. Men was aan vankelijk te Petrograd in het onzekere, of de regeering deze vergadering zou toelaten en wilde Goremykin of den minister van binnenlandsche zaken daartoe verlof vragen. Op het laatste oogenblik werd overeengekomen geen aanvrage te doen en de vergadering te houden, op gevaar af van een gewelddadige ontbinding. Het hoofdpunt der vergadering vormt natuurlijk de verdaging der Doema. De verschillende partijleiders zullen rede voeringen in dien zin houden en verklaringen afleggen. De stemming is uiterst woelig. Op 79 jarigen leeftijd is in Zwitserland overleden, de bekende schrijver F. Bettex. De Ganges overstroomingen (Britsch-Indië) hebben 18.000 huizen vernield en 80.000 men- schen dakloos gemaakt. De Koningin, Haar Gemaal en Haar Moeder bezochten Woensdag de militaire sportoefe- ningen te Leiden. De Camera-Obscura voorstellingen in Utrecht hebben f 3200 opgebracht. Aan Nederland zal per kwartaal 10 miljoen kilo katoen worden geleverd door Engeland. Garens 3.200.000 kilo per maand. Aan de Technische Hoogeschool zijn thans 771 studenten ingeschreven. Dr. Kuijper spreekt D. V. 21 Oct. een rede uit in De Doelen te Rotterdam, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het zieken huis Eudokia. Naar we in de Rotterdammer lezen hoopt Ds. J. F. van Hulsteijn, predikant bij de Geref. kerk alhier, Zondag 17 Oct. a. s. afscheid te nemen van zijn gemeente. Zondag 31 Oct. hoopt Z.Eervv. te Middelstem zijn intrêe te doen, na bevestiging door den consulent Ds. J. Duursema van Uithuizen. Op de Waterstaatsbegrooting komt o.m. voor de uitbreiding van los- en laadplaatsen te Ter Neuzen. Voor de uitvoering dier werken voor het jaar 1916, zal vermoedelijk een bedrag van f 200,000 uitgetrokken worden. Axel. Voor het verbeteren van het gedeelte tusschen de spoorweghalte Kijkuit en de Platte brug, door het aanbrengen van eene keibe strating werden de noodige fondsen bij de Staatsbegrooting beschikbaar gesteld. Het overige gedeelte van den weg, van Axel tot de spoorweghalte Kijkuit, zal in 1916 zijn te verbetereu door het opbrengen van een gewalste deklaag van steenslag. Hiervoor is f 15,000 uitgetrokken. Koewacht. Een kalf kwam in aanraking met den electrischen grensdraad en was onmiddel lijk dood, Het vleesch zag zwart en was ongeschikt voor de consumptie. In Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. beginnen de vlashandelaren en speculanten reeds nu land te pachten om daar tegen 1916 vlas in te zaaien. Er wordt f 100 tot f 125 aan pacht per gemet gegeven. Een koopman pachtte zoo reeds 160 gemeten, aldus de Midd. Crt. Middelburg. Eenige weken geleden hadden brandstichtingen plaats te Vlissingen. Thans is zulks alhier óók op drie plaatsen voorge komen. De politie stelt een scherp onderzoek in. Er schijnen jonge mannen aan schuldig te zijn. De 75-jarige oud-landbouwer A. Wabeke te Wemeldinge, in Zeeland en daar buiten bekend en bemind wegens zijn vele versjes in „De Zeeuw" en andere bladen en tijd schriften, heeft met 't oog op de tijdsomstan digheden een Tijdvers 'gemaakt, hetwelk belangeloos zal worden uitgegeven door den heer J. Buijse, Hoofdredacteur van het dagblad „De Zeeuw" te Goes, aan wien de heer Wabeke het Tijdvers geheel belangeloos heeft afgestaan op voorwaarde dat alle baten zouden komen aan het Koninklijk Nationaal Steun comité. Zijne Excellentie Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman schreef een woord (er aan beveling. Het vers, dat om zijn inhoud zeer waard is algemeen gelezen te worden, bestaat uit 125 vierregelige strophen, en zal, netjes gedrukt, bij getallen voor verspreiding tegen den luttelen prijs van 10 ets. verkrijgbaar worden gesteld. Bij ruime verspreiding, ook onder militairen, kan dit geschriftje een ruime bate geven voor genoemd Comité. Woensdagavond is bij den overweg bij het station 's-Heer Arendskerke een treurig on geluk gebeurd. De vrijwillige landstorm uit Goes had bij een oefening enkele punten bij de spoorweghjn bezet, welke tegen oen vijan delijke groep verdedigd moesten worden. De IS jarige landstormer A. Joosse uit Goes werd op een gegeven oogenblik aangevallen maar wilde zich niet overgeven en liep achteruit over de spoorrails. Op hetzelfde oogenblik kwam de sneltrein van 7,56 uit Middelburg langs den overweg en greep den jongen, die nog een honderd meter meegesleurd werd. De trein reed door en de machinist die in Goes geen melding van het gebeurde deed, schijnt niets bijzon ders bemerkt te hebben. De jongen was afschuwelijk verminkt en schijnt onmiddellijk dood te zijn geweest. Per lorrie werd hij naar het station Goes vervoerd, door de afdeeliug Goes van den vrijwiligen landstorm begeleid. M. Crt. Loop der lievolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. J. van Doeselaar, zonder beroep, 2e Kortestraat 1, uit Tholen A. van Overbeeke, zonder beroep Westkolkstraat36, uit Kampen K. Bareman, koewachter, P. 94, uit Hoek J. Oppeneer, dienstbode Kerkhoflaan 15, uit Zaamslag. Vertrokken zijn A. C. de Feyter, bankwerker, Schooliaan 15, naar Gennep E. C. A. Wilhelm, dienstbode, Nieuwediep 100, naar Vlissingen; J. J. de Mul, werkman, Nieuwediepstr. 45, naar Rotterdam K. "Remeyn molenaarsknecht, Donze Visser straat 28, naar OvcrschieM. J. de Zeeuw, dienstbode 7 E, naar Rotterdam A. W. A. van der Bilt, zonder beroep, O 31, naar Langenweg. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Tholen, J. G. Dekking, te Montfoortte Arnemuiden, I. Kievit, cand. te Oud-Vosmeer. Geref. Kerken. Tweetalte LeidenR. E. van Arkel te Soest, en Tj. Petersen te Purmerend. Beroepente Serooskerke (W.) dr. C. N. Impeta te Avereestte Gendercn B. J. Lam- bers te Loppersum te Veenwoudsterwal W. F. Geerds te Idskenhuizon. Geref. Gemeenten. Beroepen te Goes, A. Janse te Barneveld. Ds. A. S. Tal ma. Met den gezondheidstoestand van ds. A. S. Talma is het nu zoover gevorderd, dat hij naar Noordwijk aan Zee is kunnen vertrekken, om daar een maand te vertoeven, alvorens zijn ambtsbezigheden als predikant te Bennebroek te kunnen hervatten. „N. v. d. D." Vrije Universiteit te Amsterdam. De pro-rector Mr. Diepenhorst opende den nieuwen cursus met een rede over „Elk sjtu- dent soldaat ook de theoloog." De Vereeniging van Predikanten in de Gereformeerde Kerken in Nederland hield Dinsdag en Woensdag haar Algemecne Ver gadering. Ds. Bouwman van Ilallum sprak over „Volkskerk en Vrije kerk"Ds. Grosheide over „Schriftcritiek" Ds. Hagen over „De geestelijke verzorging van onze militairen" Ds. Van Herwerden refereerde over: „Een exegetisch-practische studie over 2 Petri 3 vs. 18«"Ds. Elzenga over „Practische Opmer kingen over de Catechisatie." Jubileum Prof. Dr. W. Geesink. Met dankbaarheid werd in deze dagen herdacht, dat Prof. Dr. W. Geesink vijf en twintig jaren als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit werkzaam is. Aan de V. U. werd Dr. Geesink benoemd tot hoogleeraar om onderwijs te geven in de ethiekeerst als buitengewoon hoogleeraar en sedert 1895 als gewoon hoogleeraar. Later werd hij ook benoemd tot buitenge woon Hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Zijn arbeid aan de Vrije Univ. aanvaardde hij met een rede over„De beteekenis van het leerstuk der oorspronkelijke Gerechtigheid voor de Godgeleerde Zedekunde." Op het gebied van de zedekunde heeft hij voornamelijk gewerkt. Van zijn hand ver schenen o. a.De Ethiek in de Gereformeerde Theologie, en Zedelijkheid en recht, twee belangrijke rectorale oratie's„Van 's Ileeren Ordinantiën", een breede populaire ethiek Voetius' KerkrechtCalvinisten in Holland Handleiding bij het Kort begrip Geschiedenis der Geref. kerken in Nederland gedurende de 19e eeuw 1 Gideons Hervormingsdaad, een gelegenheidspreek en voorts twee preekbundels van 12 preeken De nederigen vertroost en De lieflijkheid des Ileeren. Behalve in de Ethiek gaf Prof. Geesink ook onderwijs in de Elenctiek, in de geschiedenis der Wijsbegeerte, de Psychologie en de Logika en mocht voor zijn colleges de warme belangstelling van zijn studenten verwerven, voor wie hij ook buiten de studiën om zich steeds een welwillend raadsman betoonde. „Standaard." U n i e-C o 11 e c t e. Totaal van 300 Locale Comités 44,387 967». Uit het overzicht van de 300 gepubliceerde Locale Comité's blijkt, dat bij 29 L. C. het bedrag der Uniecollecte lager, bij 9 L. C. even hoog en bij 262 hooger was dan in 1914. Het totaal bedrag is reeds zevenduizend zes honderd gulden (7,600) meer, dan bij diezelfde 300 Locale Comités in 1914. Het volgende overzicht van den stand van den oogst der landbouwgewassen is, onder medewerking der Rijkslandbouwleeraren, sa mengesteld naar gegevens, verstrekt door do correspondenten van de Directie van den Landhouw. In het algemeen moet worden geconstateerd, dat, sedert het verschijnen van het oogstover- zicht van 14 Juli 1915, het weder voor ver schillende gewassen niet gunstig is geweest. Moest in genoemd overzicht worden gemeld, dat droogte en nachtvorsten veel kwaad had den gedaan, in de maand Augustus is de regenval zoo overvloedig geweest, dat onder scheidene gewassen daarvan zeer ernstige schade hebben ondervonden. Granen, in het bijzonder tarwe en haver, hebben gedurende den oogsttijd van de tal rijke regens veel geleden, de haver het meest. Uit schier alle provinciën wordt gemeld, dat de qualiteit der haver van het vele vocht geleden heeft, waarbij nog komt, dat op vele plaatsen het gewas reeds onvoldoende was door het koude en droge weer van den voor zomer. Ook de tarwe heeft overal van den regen geledenover schot werd veel ge klaagd. De opbrengst was in de meeste ge vallen goed, maar het gewicht viel tegen. Het aardappelgewas heeft zich, waar het door de Juni-nachtvorsten schade had geleden, in het algemeen niet voldoende hersteld. In zuidelijk Groningen brachten hagelbuien hier en daar nieuwe schade. Iu vele provinciën kwam door den overvloedigen regenval in Augustus ziekte in de knollen vooral op de kleigronden. De opbrengsten zullen over het algemeen lager zijn dan het vorige jaar. Ook suikerbieten hebben te veel water ge had. De onvoldoende bemesting met Clnli- salpeter is duidelijk aan het gewas te bespeuren. In de uien trad in Zuidholland door het vele vocht schimmel op. De herfstvoedergewassen zijn in het alge meen goed aageslagen. De herfstknollen hebben echter hier en daar ook al te veel water gehad. Over den goeden stand der klavers en grassen was maar één roep. Deze gewassen hebben van het overvloedige hemelwater ter dege geprofiteerd. De naweide was alom zeer goed en waar eene tweede snede grashooi werd geoogst, was deze uitmuntend. Bijna overal heeft de qualiteit der tarwe geleden van de vele regens gedurende den oogsttijd. In vele gevallen met „schot" ge oogst. De opbrengst was overal goed in Friesland alleen zeer goed. De Haver heeft overal geleden van het overvloedige vocht. In enkele provinciën had de haver zich bovendien niet hersteld van de gevolgen van den droogen kouden voorzomer. Er 'is ten slotte veel met „schot" geoogst. De korrelopbrengst was zeer ver schillend goed iu Friesland en Zeeland, vrij slecht tot matig in Limbug, matig tot vrij goed in Overijssel, elders vrg goed tot goed. Ook op de suikerbieten heeft het natte Augustnswederzooals voor de hand ligt een zeer slechten invloed gehad. Droogto en DE TOESTAND. Bulgarije mobiliseert I Het nieuw offensief tegen Servië. De nieuwe aanval op Servië. De haven van Antwerpen. Socialistisch Congres. Niet rustig. TER NEUZEN, 24 September 1915. Stand der Landbouwgewassen omstreeks 13 September 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2