Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Tweede Kamer. Binnenland. No. 1261. Zaterdag 25 September 1915. 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. B. L1T?£DIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding„Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V De Troonrede. Onder zeer bijzondere omstandigheden sprak H.M. de Koningin ditmaal de troonrede uit. Zeer terecht wees dan ook reeds de eerste zinsnede op de dankbaarheid, die Haar ver vulde, dat het Vaderland vrij is gebleven van de verschrikkingen van den oorlog. Wij weten, dat wanneer H.M.gewaagd van dankbaarheid, Zjj daarmede geen algemeenheid bezigt, maar van Haar dank jegens God den Heere getuigenis geeft. In dezen zelfden geest eindigt ook de rede Met de bede, dat God ons moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend." Zulk een toon doet ons goed. Wat voorts den inhoud der rede aangaat, naast den gebruikelijken terugblik, die van nuchterheid en juistheid getuigt, ontbreekt natuurlijkerwijs niet de aanwijzing van wat in de komende periode de aandacht en de toe wijding der Kamer zal vergen. - De gewone wetgevende arbeid kan worden ter hand genomen, „zoolang de buitengewone omstandigheden zich niet ten onzen nadeele wijzigen." Deze arbeid zal zich hebben te richten op de voorstellen tot Grondwetsherziening, tot herziening van bestaande en tot invoering van nieuwe belastingen en tot herziening van de sociale verzekeringswetten. s Ziedaar het voornaamste. Wat de Grondwetsherziening betreft, daarop kon ieder voorbereid zijn. Ook ten aanzien van de noodzakelijkheid der regeling van de financiën, kan van ver rassing moeilijk sprake wezen. Eenigszins anders staat het met betrekking van de herziening der sociale verzekerings wetten. De aanduiding is te vaag, om er stellige conclusies uit te kunnen trekken. Afwachten is de boodschap. Echter baart het voornemen van minister Treub (want de verzekeringswetten hooren thans thuis onder „Financiën") een misschien niet ongewettigde zorg. De vrees wordt gekoesterd, dat minister Talma's wetgevenden arbeid een totale ont takeling te wachten staat. En dat Staatspensionneeringop het program prijkt. Mocht dit zoo zijn, dan zal ongetwijfeld de strijd ontbranden in ons Parlement. Ilopen we, dat het komende zittingjaar, onder Gods zegen, strekken moge tot heil van Volk en Land 1 Z. V Zaamslag. De stemming in Zaamslag stelde niet te leur. De heer Van de Ree, onze candidaat, kwam er met vlag en wimpel. Voorwaar dubbele reden tot verheuging. De doorslag naar rechts in de politieko ba lans handhaafde zich. Een man van besliste overtuiging, in staat zich met frissche kracht te wijden aan de hem thans toevertrouwde taak, zal ongetwijfeid het rechtsche element in den Raad versterken. En de samenstelling in het college van Bur gemeester en Wethouders, kan, dank dezen afloop, ongewijzigd blijven. Toch make de uitslag van Dinsdag niet zorgeloos. Uit de stemmencijfers blijkt nog volstrekt niet, dat onze partij op haar lauweren zou kunnen gaan rusten. Integendeel. Voortdurende organisatie en onverdroten arbeid op politiek gebied blijft dure plicht. Z. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard": V Dalende tot op f1500. De voorstanders van de heffing willen ook thans hun ouden voorslag doorzetten, en een voorstel bij de Staten-Generaal indienen, om de gevolgen van de extra-leening voor oor logskosten zoo spoedig mogelijk de wereld uit te helpen, door het kapitaal onmiddellijk te treffen. De kenners van onze financiën zijn zeer benieuwd hoe dit zal afloopen, en of men slagen zal. Het doet zoo vreemd aan, dat men hier te lande persisteert bij een plan, dat nergens elders ingang vond. Acht Mogendheden (Japan medegerekend) zijn nu in oorlog, en staan voor militaire uit gaven die verre te boven gaan wat men ver moed had. De kosten zijn zoo ongemeen hoog le. door den langen duur van dezen oorlog, 2e. door het groot aantal troepen dat men opriep, en 3e. door de schier niet te be talen kosten van geschut en ammunitie. Alles zint en peinst er derhalve op, om maar al stouter bedragen aan geld opeen te hoopen. Thans is het zelfs reeds zoover ge komen, dat er onder de acht twee zijn, die zelf 't niet meer halen kunnen, en van Enge land steun erlangden. Ja zelfs hoort men nu reeds, hoe Engeland zelf en Frankrijk met Rusland te New-York met den bedelzak bij de Amerikanen aankloppen, om in Amerika een leening te sluiten tot delging van de kosten der kanonnen en amunitie die Amerika aan deze Mogendheden geleverd heeft. Wel een blijk alzoo, dat men zelfs in Enge land aan zijn laatste potje toe is. Iets wat ook hieruit blijkt, dat 't land, dat zijn tijd heeft gehad waarin 't voor zijn Concols slechts 2 pCt. betaalde, nu reeds 4 pCt. biedt. Indien heffing sterke aanbeveling verdiende, zou men alzoo meenen ten minste Engeland 't eerst tot dit redmiddel zou zijn overgegaan. Toch is men in Engeland hiertoe niet over gegaan. Ook in Engeland heft men niet, men leent. En zoo doen alle Mogendheden. Waarom zoo vraagt men zich onwillekeurig af, moet Nederland dan hierop een exceptie maken, en alleen onder allen tot een heffing overgaan Dit waie nog te verstaan, zoo er sprake van was, de heffing die men voornam, alleen op de eigenlijke kapitalisten toe te passen. Dan had het plan ten minste nog zin. Doel ervan zou dan zijn, de ruim met geld bedeelden te laten opdokken en de minder bedeelden te sparen. Het feit ligt er nu eenmaal toe, dat er kapitalisten zijn, die zelfs in den oorlog niet weten hoe ze hun nieuw aangeworven kapi taal deugdelijk toch beleggen zullen. Deze rijkaards behoeft ge niet te sparen, te minder zoo ge tobbers op finantieel gebied ermee ontlast. Thans echter verstaat men er al minder van. De heeren willen nu, let wel kapitaal laten storten zelfs door den stillen kleinen burger die geen cent kapitaal heeft, en die 't dan van zijn gewone inkomen zal moeten afzon deren. Bedoelden ze nog enkel lieden met inkomen van zeg een f5000, zoo liet het zich nog hoo ren. Maar nu daalt men reeds af tot kleine lie den met f 1500 's jaars, die nauwelijks weten hoe ze met hun kinderen den mond open houden en de kleeding bijpassen. En zulke schamele loontrekkers zullen dan kapitaal moeten storten o Tempora, o mores Oordeelt de heffing niet reeds hierdoor zich zelve Zitting van Dinsdag 22 Sept. Na opening door den tijdelijken voorzitter met een rede, wordt overgegaan tot het opmaken van de nominatie- Voorzitterschap. Eerste candidaat wordt de heer Goeman Borgesius met 64 van de 84 stemmen. Tweede candidaat de heer Schaper (s.-d.) met 45 van de 83 stemmen. Derde candidaat na tyveede vrije stemming de heer Ruys de Bcerenbrouck (r.-k.) met 38 van de 82 stemmen. (28 op den heer Van Nispen 2 op den heer Duymaer van Twist 1 op de heeren Loeff en Nolens en 12 blanco). Zitting Woensdag 23 Sept. De tijdelijke Voorzitter deelt mede, dat in gekomen is een Koninklijk besluit van 22 Septembet 1915 no. 51, houdende benoeming van den heer mr. dr. H. Goeman Borgesius tot Voorzitter der Kamer voor het tijdperk der aangevangen zitting. De tijdelijke voorzitter wenscht den heer Borgesius met diens benoeming geluk waarna deze het presidium overneemt. Hij spreekt in zijn „openingsrede" den wensch uit, dat de Kamer ook dit jaar trouw op haar post mag; en dat de werkzaamheden „bevorderlijk mogen zijn aan het gemeenschappelijk doel, dat bij alle verschil van meening door allen wordt beoogd." Regeling van werkzaamheden De Voorzitter stelt voor om in de vergadering van morgen te 12 uur, waarin zal worden overgegaan tot het trekken der afdeelingen, te doen plaats hebben de benoeming van de leden der huishoudelijke commissie en van de gemengde commissie voor de stenographie en tot het bepalen van den den tijd tot het doen van vragen, overeenkomstig art. 95 van het Reglement van Orde. Aldus wordt besloten. DE KONINGIN EN DE PRINSES AAN GROOT GEVAAR ONTKOMEN. Het gedeelte van den Leidschen Straatweg in het Haagsche Bosch, waarop uitkomt de laan, toegang gevende tot het Huis ten Bosch, blijkt herhaaldelijk een gevaarlijk punt te zijn, doordat vreemde automobilisten niet bekend zijn met het bestaan van die laan en deze voorbijrijden zonder signalen te geven. Zoo had Maandag op dat punt een aanrijding plaats tusschen den auto van II. M. de Koningin, die met Prinses Juliana naar Scheveningen reed en een Utrechtsche auto, waarin gezeten de heeren jonkheer Schimmelpenninck uit Utrecht, baron Van Heemstra, Burgemeester van De Bildt, en freule Repelaer uit Utrecht, met een paar kinderen. De chauffeur van de Utrechtsche auto wist niet, dat op dat punt van den Leidschen straatweg een laan uitkomt, kon deze door het geboomte ook niet zien en gaf geen signalen Door krachtig remmen van beide chauffeurs werd erger voorkomen. Wel had een aan rijding plaats, doch de inzittenden van beide auto's bekwamen geen letsel. De koninklijke auto was zoodanig beschadigd, dat H.M. de Koningin met Prinses Juliana moest uitstappen en in een inmiddels ontboden andere hof-auto haar tochtje naar Scheveningen voortzetten. Omtrent deze aanrijding vermeldt het politierapport, dat Maandagmiddag te ongeveer drie uur de auto waarin gezeten waren Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, op den hoek van den Leidschen Straatweg en den Dwarsweg leidende naar het Huis ten Bosch, werd aangereden door de auto L 654, bestuurd door Jonkheer S., wonende te Utrecht Maliebaan 71. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatsbeide auto's werden niet ernstig beschadigd. Volgens de rapporteerende politiebeambten zou de laatst genoemde auto veel te snel hebben gereden en geen signalen hebben gegeven. II. M. stapte in een andere auto over. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den bestuurder van de Utrechtsche auto. Nader berichtte nog een agent van politie dat van de Koninklijke auto de vooras brak en het chassis werd beschadigd. CONFERENTIE. Tot de regeering zal, in verband met het adres van den Anti-Oorlog-Raad. een adres gericht worden, met aandrang, om op het goede oogenblik het initiatief te nemen tot een konferentie van neutrale staten ter be middeling in den wereldoorlog of het initiatief van andere landen te steunen. „Het Volk". PLAATSVERVANGER. Het partijbestuur van de S. D.A.P. heeft, meldt Het Volk, in het uitvoerend comité van het Int. Soc. Bureau gedurende de ziekte van mr. Troelstra den heer Wibaut aangewezen als diens plaatsvervanger. EEN NIEUWE VEENKOLONIE. De Landbouw-Maatschappij Westerwolde", sticht in het „Hebrecht" onder de gemeente Vlachtwedde (Gr.) een nieuwe veenkolonie. De Mij. kocht, volgens 't Hbld., ongeveer 700 H A., welk terrein den vorm heeft van een trapezium, langs welker evenwijdige zijden de hoofdkanalen zijn gegraven, waartusschen een verbindingskanaal. Dagelijks werken hier 300 tot 400 arbeiders. Langs den hoofdweg verrijzen 22 boerderijen, elk van ongeveer 22 II. A. Vier zijn er gereed en twee zijn in aanbouw. In het voorjaar van 1914 werd aan deze ontginning begonnen en nu is er 100 II.A. in cultuur, terwijl de tweede 100 H.A. voor cultuur gereed ligt. DE STEENKOOL VOORZIENING. Naar het Hbld. meldt, is van de Duitsche Kohlen Ausfuhrsstelle West (het Rijkskolen- bureau) hier te lande bericht gekomen, dat de voor uitvoer naar Nederland beschikbare hoeveelheid steenkolen andermaal verminderd zal worden. In verband met deze aanschrijving zijn Woensdag de voorzitter en secretaris van ons Kolenbureau, prof. De Vooys en de heer Fentener van Vlissingen naar Berlijn ver trokken om te trachten gedaan te krijgen, dat de toch reeds geringere invoer uit Duitsch land niet andermaal verminderd wordt. DE KONINGIN EMMA BIJ DOVER OP EEN MIJN GELOOPEN EN GEZONKEN. De directie van de Maatschappij Nederland heeft Woensdagavond een draadloos telegram ontvangen van den gezagvoerder van de Koningin Emma, die zich bevindt op de Kam- bengan, luidendeKoningin Emma gezonken, ligt bijna plat op zijdeverblijf aan boord verder onmogelijk. Passagiers en equipage gedeeltelijk op Kambangau, IJstroom en Batavier. Mail op 20 zakken na op IJstroom, alle personen gered. MINISTER TREUB'S PLANNEN. Naar aanleiding der beschouwingen in de pers over de Troonrede hebben wij ons tot den Minister van Financiën gewend om eenige nadere inlichtingen omtrent diens voornemens te bekomen. Op de vraag wanneer ongeveer de indie ning der in de Troonrede aangekondigd be- lastingontwerpen te verwachten zal zijne ant- antwoordde Minister Treub dat hij dit niet zeker zeggen kon, aangezien dit zal afhangen, van het terugkomen van die ontwerpen van den Raad van State, maar dat hij reden had om aan te nemen dat het mogelijk zal zijn die ontwerpen in te dienen vóór do openbare behandeling van de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer. Wat den inhoud van die ontwerpen betreft voelde de Minister op het oogenblik geen vrijheid, zich daarover uit te laten. In de tweede plaats vroegen wij wat de bedoe ling is van de paragraaf in de Troonrede, waarbij wordt aangekondigd, dat de wetsont werpen tot herziening der sociale verzeke ringswetten eerlang aan de Staten Generaal zullen worden aangeboden. De minister antwoordde „De bedoeling is dat do wetsontwerpen

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1