Burgerlijke Staud. PER TELERRAAF. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Opening der Tweede Kamer. 6 Zweedsche; 15 dezer schepen waren met steenkolen geladen. Ook inet het werk blijft het in de havens zeer stilslechts de grootc kolenaanvoer gaf deze week nog eenige drukte. De pakhuizen zijn overvol, doch gewacht moet worden, tot de grenzen weder open zullen gaan. Het aantal binnenschepen in de Waalhaven is thans verminderd tot pl.m. 700. Den laatsten tijd is heel wat graan naar het binnenland verzonden. De vrijkomende schepen moeten nu grootendeels dienst doen voor de bieten vaart. Op het Stadionterrein, te Amsterdam heeft de politie op de kermis, die daar thans wordt gehouden, een zakkenrollersbende gearresteerd, bestaande uit vier meisjes, waarvan het jong ste 5 en het oudste 18 jaar was. De oudste van de kinderen ze waren alle vier van nette ouders had van de drukte op het terrein gebruik gemaakt, om uit verschillende damestaschjes een portemonnaie of een beursje te ontvreemden. Van het geld, dat daarin zat, kocht zij snoeperijen die ze met de ande deren deelde. Zaterdagochtend had ten stadhuize te Gor kum een conferentie plaats van dr. Hambur burger, inspecteur vau de volksgezondheid met de vier medici en de leden der gezond heidscommissie aldaar ter bespreking van de resultaten van het bacteriologisch onderzoek in 't scheikundig laboratorium te Utrecht Bij dat onderzoek heeft men in de roast beef, bij het bruiloftsmaal genuttigd, en wel ke de restaurateur te Gorkum uit Rotterdam gekregen had, de zgn. Gartner bacilgevonden Naar de M. Crt. meldt is de toestand van de familie M. en van de leden van het res taurant- van dien aard, dat ze nog het bed moeten houden. Alleen een meisje. S. genaamd dat in het restaurant bedient, is ernstig on gesteld. Te Eethen (N. Br.) heeft men door een deurslot te forceereu zich toegang weten te verschaffen in de Ned. Herv. Kerk. Uit een kast in de consistorikamer werden drie tinnen schotels, welke gebruikt worden bij de vie ring van het H. Avondmaal, meegenomen be nevens een koperen kandelaar. Uit de kerk werden de collectegelden voor armen en kerk, die daar bewaard werden, ook gestolen. Men vond een steekijzer en afgebrancfe eindjes lucifers benevens een odeurtje, waar aan zelfs een politiehond geen lucht van den dader kon krijgen. Zaterdagochtend had te Voorburg een zeer ernstig tramongeluk plaats. De tram, die te 10.30 uit Den Haag vertrekt, wachtte de tram uit Voorburg niet af en reed door den wissel heen, met het gevolg, dat beide trams op elkander inreden. De gevolgen waren aller treurigst. Meer dan 14 gewonden werden opgenomen, waaronder 5 ernstig. De machinist P., die op de tram stond, die uit Den Haag kwam, werd verscheiden meters weggeslingerd, bewusteloos opgenomen en naar St. Antoniushove gebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De overige gewonden werden in de auto garage van den heer Wurfbain gebracht en daar door de doctoren De Deeuw, Hennequin en Beguin voorloopig verbonden en vervolgens met auto's en raderbaren vervoert. De meeste gewonden zaten in de tram, komende uit Den Haag. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De lijn was versperd, zoodat het tramverkeer stop stond. Echter werd de dienst tusschen Den Haag en Voorburg om 1 uur hervat, daar de rails niet ontzet waren. Toen de ^onducteur van de uit Den Haag komende tram bemerkte dat de machinist van zijn tram door den wissel was heenge reden, trachtte hij dezen door hard blazen op zijn signaalfluit te waarschuwen. De machinist bleef echter doorrijden. Er zijn getuigen die bevestigen dat de conducteur deze poging in 't werk heeft gesteld. Ook de machinist, die met de tram uit Voorburg kwam, deed alle pogingen om het ongeluk te voorkomen door te remmen en tegenstoom te geven. De burgemeester van Voorburg en de Justitie uit Den Haag waren spoedig ter plaatse van het ongeluk. Een jong dominee, die pas zijn intrede had gedaan in zijn nieuwe gemeente, kreeg eiken Zaterdag, juist als hij wilde studeeren, bezoek van het een of ander kerkeraadslid vaak was de een nauwelijks weg of de ander kwam binnen Daar dit zoo bleef voortgaan, miste de jonge predikant zoodoende steeds de gelegenheid ter behoorlijke voorbereiding van zijn preek, wat hem uit den aard der zaak zeer onaangenaam was. Toen hij eindelijk een der ouderlingen eens hierover sprak, hoorde hij tot zijn verbazing, dat het kerkbestuur het liefst zag, dat hij zjjn preek „maar recht uit den kop schudde, niet uit het boeksken',, en dat hij maar „uut den Gêst moest préken", en bemerkte hij aldus, dat al die Zaterdag-visites blijkbaar hadden moeten dienen om hem te verhinderen, te studeeren Naar t schijnt was het kerkbestuur van meening, dat een onbestudeerde preek een preek was uit den Geest des Heeren, terwijl een bestudeerde preek er een was uit bet natuurlijke verstand of uit de boeken, althans niet uit den Geest des Ileeren Aldus „de Gereformeerde Kerk." De bokser-worstelaar de heer Henry J. J. Placké is de vorige week het slachtoffer ge worden van een geheimzinnige berooving. Vrijdagavond half tien wilde hij zich, na afloop van zijn bokslessen in de zaal van dr. Reijs, aan 't Westeinde in Den Haag, naar zijn woning in de Hobbemastraat begeven, ging echter eerst nog even de Rembrandtbar binnen, welke zich in dezelfde straat bevindt. Met den eigenaar en eenige bezoekers knoop te hij een gesprek aan, en vertrok even voor half één met een vijftalandere bezoekers. Toen zij een gedeelte van de Hobbemastraat al pratend hadden op en neer geloopen, wensch- ten ze te scheiden om huiswaarts te gaan. Gp 't zelfde oogenblik werd de heer Placké door een viertal agenten, die men op een hoek der straat had zien staan fluisteren, beet ge grepen en overgebracht naar 't politiebureau van der Vennestraat. Men beweerde, dat hij dronken was, iets wat volgens getuigen aan een misverstand moet te wijten zijn, daar door zijn zwaren lichaamsbouw de heer Placké een eenigzins waggelenden gang heeft. Protesten van den kampioenbokser hielpen niet, men verstond hem blijkbaar niet, daar de heer Placké, door een indertijd bij een bokswetstrijd stukgesla gen kaak, alleronduidelijkst spreekt. De politie wilde hem niet loslaten en borg hem op in 't cachot. Vooraf werden zijn por- temonaie, waarin f 27 en een portefeuille met f 350 aan bankpapier hem afgenomen. Op het verzoek van den heer Placké aan den dienstdoenden brigadier even het bedrag van het geld te constateeren, werd volgens hem geen gevolg gegeven. Den volgenden morgen 6 uur werd de ar restant weer vrijgelaten en in 't bezit gesteld van de afgenomen voorwerpen. De heer Placké, zijn portemonnaie nakijkend, miste daaruit nu een bankbiljet van f 10. Zijn portefeuille hierop inspecteerend, bleek daaruit al 't bankpapier, een biljet van f200, een van f 100 en twee van f25 verdwenen. toevallig had hij na zijn bokslessen nog even zijn geld nageteld en de portefeuille in den binnenzak van zijn vest geborgen. Het moest dus nadien verdwenen zijn, De heer Placké diende oogenblikkelijk zijn beklag en verklaarde, dat de vermissing ten politiebureele moet zijn geschied. Een inspecteur van politie maakte proces verbaal op, en de heer Placké heeft een klacht bij den officier van justitie ingediend. (H. Crt.) H. M. de Koningin sprak heden de volgende rede uit: Mijne Heeren, Nu ik weder in uw midden ben, is het Mij eene behoefte allereerst openlijk uit te spreken hoezeer Ik vervuld ben van dankbaarheid dat ons Vaderland vrij is gebleven van de ver schrikkingen van den oorlog, die nog steeds geen einde nemen. Die vasle wil van regeering en volksver tegenwoordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit stipt na te komen, vindt alom waardeering. Onze betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden bleven van vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht blijven gereed ter be scherming onzer nationale belangen. De dienst hier te lande en in de koloniën vereischte onafgebroken inspanning. De herinnering aan hen die daarbij het leven lieten vervuld Mij met weemoed. Met bijzondere waardeering gedenk Ik de vele mannen die door de vervulling van hun plicht nu reeds zoo geruimen tijd verstoken zijn van do uitoefening van hun beroep, de behartiging hunner zaken en de samenleving met hunne gezinnen. Ofschoon ook thans het economische leven nog sterk gedrukt wordt door den toestand, waarin Europa verkeert, kan er toch met vol doening op worden gewezen dat de land- en tuinbouw over het algemeen in gunstigen toe stand verkeeren. Door samenwerking van de regeering met de georganiseerde belanghebbenden in ver schillende vakken van bedrijf konden voor handel on nijverheid de nadceligc gevolgen der verschillende moeilijkheden worden be perkt en de zaken zooveel mogelijk in Kans worden gehouden. Do Nederlandsche reederij leverde voor zoover de groote vaart betreft gunstige uit komsten op. Do toestand dor kleine vaart is daarentegen zeer ongunstig. Ondanks de daarbij ondervonden moeilijk heden en gevaren zijn de uitkomsten van 'de zeevisscherij bevredigend die van de andere vakken van visscherij zijn zeer uiteeudoopend. De regeering ziet zich nog genoodzaakt in vele opzichten hare tusschenkomst in buiten gewone mate te verleenen voor het aanvoeren van levensmiddelen, voor het tegengaan var. prijsopdrijving en om te voorkomen dat levens middelen, grondstoffen die hier niet gemist kunnen worden, het land verlaten. De beperkte aanvoer van grond en hulp stoffen brengt het geregeld voortsverken van menige., fabriek niet zelden in gevaar. De regeering tracht den aanvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Hoewel het havenbedrijf, het bouwbedrijf en de diamantnijverheid kwijnen, is de omvang der vverkeloosheid over het algemeen tot nog toe niet zorgwekkend. Dankbaar erken ik den moeitevollen arbeid die door zoo velen hetzij in commissies hetzij persoonlijk in het algemeen belang wordt verricht. Hoewel de druk der tijden zich uiteraard ook in Nederlandsch-Indiö doet gevoelen geeft de algemeene economische toestand ook daar te lande geen reden tot bezorgdheid. Met voldoening mag vastgesteld worden dat de berichten omtrent het verloop der pestziekte reeds geruimon tijd veel gunstiger zijn dan in het vorige jaar. De toestand in Curagou is nu het invallen van den regen in de eerste helft van het loopende jaar en tengevolge van eenige toe neming van het handels- en scheepvaartver keer verbeterd. De aanvoer van levensmiddelen voor Suri name kon blijven voortgaan. Zoolang de buitengewone omstandigheden zich niet ten onzen nadeele wijzigen kan de gewone wetgevende arbeid weder worden ter hand genomen. De vroeger aangekondigde voorstellen tot Grondwetsherziening zielen weldra worden ingediend. In verband met het aanzienlijk tekort dat ook het dienstjaar 1916 opleveren zal, alsmede ter bestrijding van nieuwe Staatsuitgaven, welke in de naaste toekomst noodig zullen zijn, zullen u binnenkort wetsvoorstellen wor den aangeboden tot herziening van bestaande en invoering van nieuwe belastingen. De hoofdlijnen van die voorstellen zullen worden samengevat in een ontwerp van wet- houdende grondslagen van het stelsël van 's Rijks belastingen. In aansluiting aan do wetsontwerpen be treffende de rijksbelastingen zal u een voor stel worden voorgelegd tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en zullen de aanhangige voor stellen tot wijzigingen der Gemeentewet, ten aanzien van de plaatselijke belastingen en tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeen ten op de belastingen der naamlooze vennoot schappen worden gewijzigd. Tenzij de loop der gebeurtenissen het on verwijld nemen van maatregelen op financieel gebied mocht noodzakelijk maken, zullen voor stellen tot regeling van de vlottende schuld, hoewel deze voortdurend belangrijk stijgt, tot het komende voorjaar worden uitgesteld. Wegens het naderen van den dag waarop de invaliditeitswet uiterlijk zou moeten in werking treden zullen de vroegere aangekon digde er met die wet verband houdende wetsontwerpen tot herziening der sociale ver zekeringswetten u eerlang worden aangeboden. Het ligt in het voornemen om in afwachting van de indiening eener vlootwet voort te gaan met de geleidelijke vervanging van het mate rieel dat aan den dienst komt te ontvallen en daarbij in de eerste plaats rekening te houden met de verdediging van Nederlandsch- Indië, Vertrouwende op de geestkracht van Mijn volk om de zware lasten die het onver mijdelijke gevolg zijn van den noodtoestand waarin wij 7erkeeren, manmoedig te dragen ga Ik hoopvol de toekomst tegemoet. Wordt Nederland tot het einde toe gespaard dan zal het, Ik ben er zeker van, opnieuw een eervolle plaats innemen in den vreed- zamen wedstrijd der volken. Daartoe reeds thans alle krachten in te spannen schijnt Mij onafwijsbare plicht. Met de bede, dat Gou ons moge sterken verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Om 12 uur hedenmiddag kwamen do leden der beide Kamers in de Ridderzaal bijeen, onder voorzitterschap van den heer baron van Voorst tot Voorst. Bijna alle leden, die geen militair zijn, wa ren in ambtsgewaad' De Militaire léden in groot tenue' De Voorzitter benoemde een commissie van 6 leden, 4 uit elke Kamer, om H. M. de Ko ningin in en uitgeleide te doen. Ter vergadering waren ook tegenwoordig de Ministers en de leden van den Raad van State, allen in ambtsgewaad. Tegen een uur kwamen mede aan de Ridderzaal aan de grootmeester en de dienstdoende dame du pa leis, de grootofficieren der Kroon en de opper- ceremonie, die met, de acht leden der Kamers, H. M. de Koningin bij den ingang opwachten om Haar te begeleiden naar de Kon. Troon. Om een uur gaf het dreunen van kanon nen, welke elke minuut werden herhaald,ken nis dat H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik het Kon. Paleis had verlaten om zich naar de Ridderzaal te be geven De schitterende Hofstoet, welke LI. M. de Koningin, in gewone tijden begeleide- was ditmaal met het oog op de tijdsomstan, digheden meer beperkt. Na bet uitspreken der Troonrede verliet II. M do Koningin de zaal onder driewerf (door de Kamerleden aangeheven) Leve de Koningin, Leve de Prins. De zaal leverde een schitterende aanblik wegens de unifor men, en de toiletten der dauies, op de tribunes. In bet paleis teruggekeerd, vertoonde de Kon. Familie zich op het balcon en werd stormachtig toegejuicht door de wachtende menigte. Zaamslag. Bij de heden alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad (vacature-Y. de Ruijter), werd gekozen de heer L. .T. van de Ree met 273 stemmen. De heer Vinke verkreeg 226 stemmen. Berlijn, 21 Sept. Het „Berl. Tagebl schrijft naar aanleiding der beschieting van de Ser vische stellingen door de.Duitsche artillerie het geluid.der kanonschoten door geheel den Balkan zal worden gehoord. Deze kanon schoten zullen de Entente-Mogendheden onaan genaam in de ooren klinken, doch door de Turken met vreugde worden vernomen. De „Germania" schrijft ongeveer in den zelfden geest. BERLIJN, 20 Sept. (W. B.) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld De vijandelijke schepen, die Westende en Middelkerke, ten zuidwesten van Ostende, zonder succes beschoten, trokken zich terug voor ons vuur. Er werden treffers waarge nomen. Aan het front hadden geen bizondere ge beurtenissen plaats Ten westen van St Qnen- ten werd een Engelsch vliegtuig door een Duitschen vliegenier neergeschoten. De be stuurder was dood, de waarnemer werd ge vangen genomen. Petersburg. Van het Kaukasische front wordt officieel gemeld, dat in de Kuststreek en in de richting van Olby wordt geschoten en de Russen de Turken verdreven. Op andere punten van het front geen verandering. Petersburg. De generale staf meldt In de streek van Riga is het rustiger ge. worden en gevechten hadden slechts plaats bij de rivier de Eekau. De Russen hebben een brug in de lucht laten vliegen, welke de Duitschers bezig waren te leggen over de rivier de Aa, ten Noorden van Litau. De toestand is onveranderd bij Strogat en de Russische troepen hebben den vijand bij Tsjcrtska met de bajonet verdreven en ge vangenen gemaakt. Ten Noorden van Luck wierpen de Russen de Oostenrijkers 4 wersten achteruit. Zij sa belden de Oostenrijkers neer en maakten 200 gevangenen. Een andere cavalerie-colonno maakte even eens bij een charge 5 officieren en 500 man ge vangen. Treurig. De vergiftiging te Gorkum. Kerk-inbraak. Ernstig stoomtramongeluk. De onbestudeerde preek. Berooving. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Sept. Arthur Alexander de Ridder, oud 23 j jm. en Johanna Adriana Magdalena de Vos, oud 17 j., jd. Edmundus Albertus Lalort, oud 23 i., jm. en Cornelia Adriana Meertens, oud 19 j jd. Geboorten. 13 Sept. Johannes, z. van Jan Pieter Jonkman en van Anna Cornelia Harms. Coruelis Krijn, z. van Marinus Adrianus Dees en van Janna Cornelia Molegraaf. 14 Sept. Adriaan Jacobus, z. van Adriaan Pieter van Sweeden en van Janna van Cadzand. 15 Sept. Janneke Maria, d. van Hendrik Willem van Aalst en van Fran<?oise Reigel. 16 Sept. Marinus Pieter, z. van Hendrik Kiel en van Catharina den Deurwaarder. 17 Sept. Adriaan Pieter, z. van Pieter Stoffels en van Maria Susanna Dobbelaars. Joannes Pranciscus, z. van Henri Leon de Cooker en van Martiela de Rijk. Sara, d. van Johannes Wagenaar en van Adriana Janna Kempe Overlijden. 15 Sept. Elisabeth de Zeeuw, oud 47 j,, echtg. van Pieter Harms. 16 Sept. Adriana den Engelsman, oud 73 j., wed. van Adriaan lxiemens. 18 Sept. Sara Jozina Scheele, oud 64 j., wed. uit het eerste huwelijk van Willem Christiaan Berends, en uit het tweede huwelijk van Joris Johannes Kolijn. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3 Sept. Frederik Bakker, oud 25 j., jm. en Jacoba Verschelling oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Sept. Arie van de Wege, oud 18 j., jm. en Maria Deij, oud 18 j., jd Geboorten. 2 Sept. Joos Cornelis, z. van Cornelis Joos van Liere en van Janneke Loof. 4 Sept Levinus Jacobus, z. van Francois David Dieleman en van Pieternella de Feijter. 11 Sept. Johanna Pieternella, d. van Levinus Mechielsen en van Maria Verstraten. 10 Sept. Celina Pharailde, d. van Edumondus Leopoldus de Coninck en van Eulalia Breepoel. Overlijden. 6 Sept. Pieter Galle. oud 82 j., weduwn. van Catharina Cornelia van Dixhoorn. 12 Sept. Cornelis Reminsen, oud 6o j echtg. van Neeltje de Kraker. 13 Sept. Julia van Wolleghem, van Henle (België), oud 4 m., d. van Leonardus Leopoldus en van Valentina Maria Paulina de Smit. Janneke Cornelia Leijsennaar, oud 86 jwed. van Marinus Joris van Vessem. Hulst, 20 Sept. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 11,60 a f 12, Rogge [nieuwe] f 12,— a f 12,50, Wintergers f 13,— a f 13,25, Zomergerst f 12,— a f 12,75, Uaver Hl.— a f 11,50, Erwten f20,- a f 20,50, Witte boonen f20,a f 22,Bruine boonen f 18,a f 19, Lijnzaad f23,a f25,—, Aardappels f2,50 a f3,

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3