Buitenland. Klein t j e s. Kerk en School. Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. van tarwe- en ander bruin bruinbrood en nu de regeering bet meel voor het bruine brood verstrekte was die tarwe niet ineer voor loonendeti prijs te verkoppen. Toen heeft de minister van Landbouw, op verzoek van de houders, sommige partijen daarvan aangekocht. Nu schijnt aan die tarwe wat lucht te zijn. Intusschen is de hoeveelheid daarvan, verge leken met de andere hoeveelheden regeerings- meel, buitengewoon klein. Had de ministers deze partijen niet aangekocht, dan was deze Nederlandsche tarwe verloren gegaan. Het Volk. DUITSCHLAND EN DE N. O. T. In de Köln. Ztg. wordt in een correspon dentie uit Amsterdam op heftige wijze te velde getrokken tegen de N. O. T., waaraan verweten wordt, dat deze onderneming zich in dienst gesteld heeft van Engeland om het uithongeringsplan te helpen volvoeren. Verder veroordeelt het blad, dat de Rijksbelasting beambten volgens haar tevens in dienst van de N. O. T. zijn. Ten slotte waarschuwt het tegen een te ver doorvoeren van deze tactiek, die Duitsch- land tot maatregelen tegen Holland zou dwingen. UITVOERVERBOD VAN VLAS. Naar wij vernemen, kan iederen dag een uitvoerverbod op vlas worden verwacht. De bedoeling van dit verbod is niet om aan, allen uitvoer van genoemd artikel een eind te maken, doch om een regeling tusscheu produ centen en de nijverheid mogelijk te maken, waardoor de laatste in hare behoefte zal kunnen voorzien. TWEEDE KAMER. De sociaal democratische Kamerfractie zal in de plaats van mr. Troelstra een ander ba rer leden candidaat stellen voor tweeden voorzitter van de Tweede Kamer. De can didaat is nog niet aangewezen. OP EEN MIJN GELOOPEN. Te Enkhuizen is Zaterdag bericht gekomen dat de Enkhuizer visscherschuit W. de Jong, bij het korren in de Noordzee op een mijn is geloopen en vergaan. Van de drie opvarenden is tot nu toe niets bekend. UITWIJZING. De heer J. Beckers, lid van de Tweede Kamer voor Sitlard, doet, naar de Nieuwe Limb. Koer. meldt, stappen bij de regeering om te bewerken, dat aan personen, die uit het in staat van beleg verklaarde gedeelte van Limburg zijn gezet, toestemming gegeven worde weer naar hun woonplaatsen terug te keeren, en tevens dat van smokkelarij ver dachte personen verder niet zonder meer worden uitgewezen. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Men verneemt uit Den Haag dat de Duitsche regeering aan de Nederlandsche hare veront schuldigingen heeft aangeboden, wegens onop zettelijke vliegen van eeu Duitsche vliegtuig boven Nederlandsche territoritaal water en de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het nevel achtige weder is de oorzaak geweest, dat de bestuurder van het vliegtuig niet heeft bemerkt, dat hij zich boven Nederlandsche territoriale wateren bevond. SUIKER. In een adres aan den minister van landbouw, van grossiers en winkeliers in koloniale waren te Arnhem wordt teleurstelling te kennen gegeven over de vaststelling der maximum prijzen van suiker. Vroeger waren de prijzen voor de eerste hand f 48,50 en de detailprijzen f 55thans is de eerstgenoemde prijs gesteld op f 51 en de detailprijs gehandhaafd op f55. Het adres wijst er op, dat de onderlinge concurrentie der winkeliers een verkoopprijs waarborgt, die nooit stijgt boven een behoorlijk winstcijfer, terwijl de houders van ongeraffi neerde suiker en de fabrikanten een trust vormen, waarbij geen concurrentie bestaat. Gevraagd wordt, den maximum prijs voor den kleinverkoop met hetzelfde bedrag te verhoogen als voor de groot-industrie is toe gestaan. DE OORLOG. BERLIJN, 19 September. (Wolff.) Officieel. Legergroep-von Hindenburg. Het op om singeling van den vijand gerichte offensief van het leger van generaal von Eichhorn tegen Wilna heeft tot een volledig succes geleid. Onze linkervleugel heeft Molode'czno, Smor- gonje (aan de Wilia, ten westen van Wileiki) en Wogniany bereikt. Pogingen van den vijand om met inderhaast samengeraapte strijdkrachten onze linies in de richting van Michalischki te doorbreken zijn ten eenen male mislukt. Door de steeds vorderende omsingelingsbeweging en de daar mee gepaard gaande scherpe aanvallen der legers van Scholtz en Gallwitz tegen het vij andelijke front, zijn de Russen sedert gisteren tot een overhaasten terugtocht op het geheele front genoodzaakt. Het sterk bevestigde Wilna is in onze handen gevallen. De vijand wordt op de geheele linie vervolgd. KEULEN, 19 September. De bijzondere berichtgever van den Köln. Ztg. aan het Italiaansche front heeft iemand gesproken, die als deskundige voor de toestanden in het hooggebergte aan een hoofdkwartier is toe gevoegd. Na Oct. verzekerde deze zal in de gevechtszone van Tirol nog alleen ver keer met ski's mogelijk zijn. Daarom ver dubbelt de vijand thans zijn pogingen om ergens in Tirol, nog voor de sneeuwval begint, een succes te behalen. Al zijn pogingen blijven intusschen vergeefsch. Zoo heeft bij een stormaanval de beroemde basilikata-bri- gade meer dan 2000 man aan dooden, ge wonden en gevangenen verloren. Een gevan gen officier heeft verklaard „wij weten, dat wij bij onze aanvallen den dood in de kaken loopen. De Italianen hebben in Tirol het tijdstip, dat een betrekkelijk goede kans zou hebben gegeven om vooruit te komen, laten voorbijgaan." (N. R. C.) LONDEN, 15 Sept. (V.D.) In het Parle ment is medegedeeld dat de-verliezen aan de Dardanellen tot 21 Aug. bedragen; 1130 officieren gedood; 2371 gewond; 373 vermist 16478 man gedood 59257 gewond 8021 ver mist. Totaal 87630 man. FRANKFORT a/d MAIN, 19 September. (Wolff.) Naar uit Konstantinopel aan de Frankf. Ztg. wordt geseind, heeft gisteren een Duit sche duikboot bij Kreta een volgeladen Engelsch transportschip van 15,000 ton getorpedeerd. Het schip, dat van Egypte naar de Dardanellen onderweg was, is binnen korten tijd gezonken. Het unionistische Lagerhuislid Amery heeft zich Woensdag in krasse termen uit gelaten over de kwaliteit van een groot deel der Engelsche troepen aan het front. Een kolonel, wiens werk het is afdeelingen voor het front te vormen, had hem geschreven „Ik heb eeu onbeperkt aantal ongeschikten kreupelen, gebrekkigen, blinden, mannen die niet marcheeren kunnen en zelfs, indien ze naar de loopgraven worden gedragen, niet zouden kunnen schieten." De naam van den kolonel, dien verschillende leden vroegen, wilde hij zoo noodig aan den minister van oorlog meedeelen. Hij noemde het een monster achtige geldverkwisting, dat het leger zulke menschen aannam. Waarom nam men ze aan Blijkbaar omdat men geen anderen kon krijgen. Was het dan niet de moeite waard eens te overwegen, hoe men meer manschappen voor het front kon krijgen Volgde het verzoek om het debat over dienstplicht te openen. Zal het er binnen afzienbaren tijd, gedurende dezen oorlog dan nog, toe komen De groote Noorsche maatschappij Norsk Hydro, die met kapitaal gcinteresseerd is bij de salpeterbereiding in Noorwegen, zal, naar Noorsche bladen meedeelen, een salpeter- fabriek oprichten bij Archangel aan de Witte Zee- Zonder twijfel geldt het hier de ver vaardiging van munitie voor de Russische legers. N. R. C. LONDEN, 18 September. De Times ver neemt uit St. Petersburg dd. 16 dezerVan middag werd de keizerlijke oekas in de Doema voorgelezen. Voor d-e voorzitter Itodzianko hem nog had kunnen voorlezen, stonden de socialisten en de progressisten op demonstra tieve wijze op en verlieten de zaal. Alle leden hoorden de voorlezing staande aan te midden van een diepte stilte. Ten slotte werd als naar gewoonte hoerageroepen. Dit gejuich werd echter eenigszins gestoord door oproerige kreten van de terugtrekkende socia listen. Onmiddellijk na de voorlezing van den oekas liep de zaal spoedig leeg. Men had eenige moeite het publiek te bewegen, de overvolle tribunes te verlaten. Het ge heele huis ging daarna in comité-generaal. Alle journalisten en iedereen die geen lid was, werd buiten de zaal gesloten. Men gelooft dat de beraadslagingen liepen over de vraag, of men Rodzianko zou opdragen een audiëntie in het hoofdkwartier aan te vragen, om de Kroon met de opvattingen van de Doema aangaande den ernst van de crisis in kennis te stellen. Alle partijen, met uitzondering van den uitersten rechtervleugel, achten Goremykin uitsluitend verantwoordelijk. Men meent, dat hij de Kroon verkeerd heeft ingelicht en daardoor het besluit tot verdaging heeft uitgelokt. Zelfs onder de gemachtigde partijen in de Doema was de ontstemming vanochtend zoo groot, dat de leiders al hun overredingskracht noodig hadden, om hen tot een kalme en gematigde houding te bewegen. De Doema heeft door haar kalme houding getoond dat zij de groote verantwoordelijkheid die hot land op haar gelegd iieeft, ten volle beseft en dat zij waardig is die te dragen. Goremykin was bij de vergadering afwezig. De andere leden van het kabinet die zich eenparig tegen de verdaging verzet hadden, gaven er de voorkeur aan, weg te blijven. In afwachting van de uitkomsten van Rodzianko's audiëntie gaan de leden van de Doema voort met hun werk in de regeerings- commissies voor de voorziening van het leger. Men moet goed begrijpen dat de Doema over de verdaging geen twist met de regeering zoekt maar den eerste-minister niet bekwaam acht, 's lands zaken te bestieren en om die reden directe vertoogen tot de kroon richt. Mon wijst erop, dat Goremykin zijn collega's niet geraadpleegd en als een dictator gehandeld heeft. Alleen het besef van zijn plicht jegens de kroon en het land hoeft het ministerie verhinderd, in zijn geheel af te treden. (N. R. C.) Uit Pretoria wordt gemeld, dat den 25sten September de candidaatstelling plaats heeft voor de algemeene verkiezingen voor het parlement, dien den 20sten October zullen worden gehouden. Te Rijnsburg herdenkeu twee Chr. scholen, de eerste nu, de tweede op 1 Nov., haar 25- jarig bestaan. In Gorinchem is een kat te zien, die 3 jon gen en twee konijnen zoogt. Oude ronde stuivertjes kunnen nog tot 1 Juli 1916 worden ingewisseld. Op het Stadion te Amsterdam is een zak kenrollersbende gearresteerd bestaande uit 4 meisjes van 5 tot 13 jaar Het aantal leerlingen op de openbare scholen te Amsterdam is sinds 1 Juli 1912 tcrugge- loopen van 49.927 tot 47.884. Van de 70.000 werklieden te Riga zijn er thans naar men zegt 50.000 vertrokken. Uit vrees voor de duikbooten staat het scheepvaartverkeer in het Oostelijk deel der Middellandsche zee bijna geheel stil. De uitvoer van geitenvleesch en levende geiten is verboden. Een schipper uit Ouddorp ving in zijn net een mijn. Door stuksnijden van het net dreef de mijn af. De Ned. Vegetariërsbond telt thans 721 gewone en 1319 buitengewone leden. Rijstveldenbezitters in Italië vragen aan de Regcering verlof tot uitvoer van il/3 dubbele centenaars rijst. Een dynamiet fütbriek te Hamburg heeft over 1914 een bruto winst gemaakt van 7.827.423 mark. De vaart der „Zeeland" geschorst. Vlissingen. Nadat Zaterdagavond als ge woonlijk de passagiers, 112 in getal, op de mailboot „Mecklenburg" waren ingescheept met het doel Zondagmorgen vroeg te ver trekken, kwam m den loop van den nacht order om niet te vertrekken, daar de Engel sche admiraliteit de vaart op de Theems voor een of meer dagen had stop gezet. De passagiers hebben dus Zondag de boot weder verlaten. Tot vier uur was het niet zeker of de „Oranje Nassan" van Engeland zou komen, toen kwam er echter bericht dat de boot te Tilbury Docks bleef. M. C. M/egennet op Walcheren. Het bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren te Middelburg, heeft aan den Minister van Waterstaat verzocht te willen bevorde ren, dat het wetsontwerp tot verbetering van de Rijkswegen in dezen zin, wordt gewijzigd dat verbetering van de aansluiting van Wal cheren met het groote wegennet tegelijk wor de ter hand genomen met de verbetering van de in het wetsontwerp genoemde Rijkswegen. Geref. Kerken. Beroepen te Zalk en Vcecaten R. Koolstra te Numansdorp. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Delfshaven (4e pred. plaats)J. P van Bruggen te Uithuizermeeden, L. W. Erd- man te Brielle, K. den Hollander te Amers foort, J. W. P. Ie Roij te Sloterdijk, J. A. van Selms te Grijpskerk, A. A. Vermeer te Vlis singen. Aangenomen: naar Anloo (Dr.) W. A. Noest te Hoofdplaat. Beroepente MeppelJ. P. van Duynen te Spijkenissete Garderen 1. Kievit, cand. te Oud-Vossemeer. Erratum. In de beoordeeling van de beide werkjes van Ds. Landwehr kwam een storende drukfout voor. Inplaats van „zulk een heldere „riooi-zichte- lijke" behandeling zagen we nog zelden," leze men: „zulk een heldere „overzichtelijke" enz. Na aankomst, ten 8.24 uur van trein 12 van Hulst zal ten Post- en Telegraafkantore alhier, gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van poststukken. Iu het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk alhier is centrale verwarming aangebracht. Het is stoomverwarming, waarvoor èén H. L. gietcokes voldoende is voor de verwarming van één dag. Het schijnt goed te voldoen, door overal een gelijkmatige warmte in het gebouw te verspreiden. Gisteren werd door de notarissen v d. Moer en Wisboom Verstegen herveild, de in staat van faillissement verkeerende Wasscherij De Vlijt, alhier. De eerste veiling bracht f 3100 op. Thans werd kooper voor f 5000, de machine- riën moesten voor f 5000 overgenomen worden, de heer R. G. E. Nolson, alhier. Voor het secretariaat van het Steun- Comité alhier, is door den heer H. Koelmans bedankt. Zaamslag. Ten nadeele van den rijwiel handelaar J. Wisse, alhier is voor een 60 gulden aan rijwielonderdeelen gestolen. V e r b 1 ij f ontzegd. Door den territorialeu bevelhebber is het verblijf ontzegd aan Frans de Mul, geboren 12 Nov. 1882 te Philippine (naturaliteit Neder lander, wegens clandestienen uitvoer. Aan J. van Kerkhove te Hontenisse, die tijdelijk van 28 Juni werd uitgewezen, is thans verlof gegeven terug te keeren. Sas van Gent. Zaterdagavond kregen een 60-tal werklieden aan de suikerfabriek van den heer Malotaux gedaan. Dit schijnt in verband te staan met den toegestanen uitvoer van beetworteleu naar België, waardoor deze fabriek veel minder beetwortelen zal verwerken dan wanneer de uitvoer was verboden gebleven. De electrische draadversperring eischte Zondagmorgen weer een slachtoffer, een vluchteling uit Belgisch Clinge. Toen een man van omstreeks 50 jaar een zakje meel er over wilde gooien naar zijne twee dochters die aan de Belgische zijde stonden, bleef het op den draad hangen. Toen hij reikte om het verder te stooten, raakte hij den draad aan en werd op slag gedood. De meisjes waren als razend van droefheid en de Duitsche schildwachten hadden de grootste moeite om te beletten, dat ook zij den draad aanraakten. De ongelukkige laat een weduwe met 7 kinderen na. (M. C.) IJzendijke. Alhier is Zaterdag een inwoner dier gemeente van het front teruggekomen. Hij maakte een jaar de operaties mee, doch wist nu te deserteeren en over Engeland naar huis te komen. De heer B. J. C. Trunz te Vlissingen heeft naar aau het Hand. gemeld wordt, Zaterdag in 1 u. 55 m. naar Breskens ge zwommen. Dit is zeker een kranig stukje. De Westerschelde is ter plaatse ongeveer 4 K.M. breed en er staat een sterke stroom. Bond v a n Christel ij ke Scholen. Den 23sten Sept. zal de Bond van Christe lijke Scholen in de Alblasserwaard een ver gadering houden te Giesen-Oudkerk. Des middags zal Ds. Iieij, van Tienhoven, refereeren over „De Catechismus op de School"; des avonds Mr. J. A. de Wilde van 's Gravenhage spreken over de Vrije school de school der toekomst. v Nieuwe Chr. School. Te Nieuwlande, gemeente Oosterhesselen (Dr.) hoopt men 1 Januari 1916 een Chr. school te kunnen openen. Hoewel reeds f 1500 voor den bouw bijeengebracht is, kan de fmancieelen steun van elders toch niet ont-, beren. (Stand.) Voor den nieuwen leergang aan de Leidsche Universiteit hebben zich tot dusver 42 nieuwe vrouwelijke studenten doen in schrijven. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Men schrijft uit Utrecht aan de Msb. In de veldkazerne te Utrecht hebben zich bij een 20-tal manschappen van de bereden troepen ernstige ziekteverschijnselen voorge daan, die het noodig maakten dat nog des nachts de militaire geneesheeren ontboden werden. De geheele geneeskundige dienst van het liniestafkwartier stelde reeds den volgenden morgen een nauwkeurig onderzoek in en des middags arriveerde eveneens uit Den Haag de generaal-mnjoor Quanjer, inspecteur van den geneeskundigen dienst om de voeding en de ligging na te gaan. Bij een door ons ingesteld onderzoek naar de oorzaak van deze ziekteverschijnselen, werd ons het volgende medegedeeld. De geneeskundige dienst zocht in de richting van het gebruiken van besmette spijzen en dacht aanvankelijk, dat de oorzaak gezocht moest worden in besmetting van de paarden die bij den aankoop met serum war^n inge-k spoten. Spoedig werd echter het ondejzoek in andere richting geleid, toen uitkwam» dat brood en kaas, door de manschappen, dj# rnet den bedzak plat op den vloer moeten ^lapem en geen berging hebben, ook op dei^gr/md voor een tweeden maaltijd bewaard werd. De manschappen zijn gehuisvest op de zolders der paardenstallen die onmiddellijk aan de Mineurslaan staan. Onze zegsman beweerde dat hot in deze stallen krioelt van ratten, waarbij exemplaren zijn zoo groot als een kleine kat. Om nu van die diertjes bevrijd te worden had een onderofficier 'n partijtje oud brood gedrenkt in serum, dat verleden jaftr door de Rotterdamsche Seruminrichting voor het uit roeien van ratten was verstrekt. De ratten, die van het serumbrood gegeten hebben, schijnen later aan het brood en de kaas van de ziekgeworden manschappen geknaagd te hebben waardoor deze voedingsmiddelen be smet werden, met het bekende gevolg. Naar de N. R. Crt. meldt, duurt de bijzon dere slapte in de Rotterdamsche haven onaf gebroken voort. Tot Zaterdagmorgen waren in de afgeloopen week binnengekomen 67schepen, tegen verleden week 70. Hiervan waren 33 Nederlandsche, 19 Engelsche, 9 Noorsche en Oostelijk Front. Duitsche lezing over den toestand op het Zuidelijk Front. Aan de D|planellen. Een Engelsch transportschip getorpedeerd. Geen vaardige strijders 1 Meer munitie. Sluiting der Doema. Zuid-Afrika. TER NEUZEN, 21 September 1915. Rattenplaag. De haven van Rotterdam.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2