Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. De reddende Hand. Uit de Pers. Staten-Generaal. Binnenland. No. 1260. Woensdag 22 September 1915. 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. K. LI» TOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending: van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver~ tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vloosvvijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Dwaze waan. Dat het afschuwelijk bedrijf van den ont zaglijken wereldoorlog den weerzin opwekt bij talloos velen, laat zich verstaan en is alles zins verklaarbaar. Dat tegelijkertijd naar middelen wordt om gezien, ten einde een herhaling van zulk een krijg te voorkomen, is te prijzen. „De oorlog aan den oorlog" is een leus, waarvan voor velen bekoring uitgaat. Een vrederijk lacht elk toe. Zeker is elk gepast middel om den krijg te voorkomen, kon het zijn, geheel te doen ver dwijnen, aan te grijpen. Van verschillende zijden maakt men zich daartoe reeds op. Een anti-oorlogsraad werd in het leven ge roepen. Een anti-militaristische Vereeniging, die nog wel internationaal werkt, kwam tot stand. Hoe verschillend tot op zekere hoogte ook in grondgedachte deze twee mogen zijn, ze zoeken toch beide een practisch doel, dat tamelijk wel samenvalt. Deze weg schijnt anderen toch niet genoeg recht-op-het-doel-af te loopen. Althans, men is nu bezig een manifest te verspreiden in ons land, dat aanspoort tot persoonlijke dienstweigering, alsmede met het doel, om tot massale dienstweigering te ge raken. Tot de onderteekenaars, een kleine twee honderd, behooren Tolstoïanen, enkele sociaal democraten en z.g. „christen"-socialisten. Ook Euka, de bekende vroegere christelijke- onderwijzeres, is er één van. Zij alien verklaren, dat zij „hopen" de kracht te bezitten tot dienstweigering. Zij „hopen" zelfs de kracht te bezitten „om liever gevangenisstraf te ondergaan, ja zelfs gefusileerd te worden De vrouwen zullen, daar zij immers geen pretendenten naar deze martelaarskroon kun nen worden, hun „zedelijken steun" schenken aan de dienstweigeraars. Het is natuurlijk wel te voorzien, dat een dergelijke beweging uitloopt op een volslagen fiasco. Daarmede wordt letterlijk niets bereikt. Zeker, het ideaal van een rijk des vredes wenkt ook den Christen. Want de Heilige Schrift profeteert het. Doch de vervulling valt niet in deze be deeling. 4) Ge vindt wellicht, dat ik u te lang met deze dingen bezig hield. Ik kende, en zij dit tot mijn rechtvaardiging, geen beter middel, u in eenigszins tastbaren vorm, de medische behandeling te doen kennen, dan u een stukje werkelijkheid uit het heiden-leven te toonen. Beter dan door een ellenlange beschouwing er over, beseft ge eenigermate den nood, die ook op dit terrein in die donkere wereld heerscht. Duisternis en des doods schaduwen spreiden zich hier alom. Grof bijgeloof, verregaande onkunde reiken elkaar de hand. Wat dunkt u, is hier voor ons een roeping? Ja, zegt ge, predikt het Evangelie en dat des Heeren Geest doorwerke. Ik zegjuist ge antwoord. Predikt! Maar predikt dan, niet alleen door het woord, doch ook met Uw daad. Ook met de daad der Medische Zending. Medische hulp door de Zending. Men moet dit niet verkeerd verstaan, gelijk En die wetenschap behoedt voor het najagen van allerlei utopieën of droombeelden. Niet, dat wij onaandoenlijk zouden staan tegenover het wee van miljoenen. En dat het probleem van den oorlog ons als Christenen koud zou laten. Verre van daar 1 Maar een vasthouden aan de beginselen van Gods Woord houdt terug van een najagen van herschenschimmen En zulk een herschenschim is ook de ge dachte, alsof een persoonlijke dienstweigering het monster van den oorlog zou kunnen ont halzen. Z. V „Weer recht zétten." In het „Standaard"-nummer van j.l. Zater dag blijkt, dat Dr. Kuyper de pen weder voert. Niet minder dan tien driesterren, benevens een hoofdartikel leveren opnieuw bewijs van de frissche kracht van den hoogbejaarden Redacteur. Natuurlijk wordt een en ander opgemerkt in verband met de brochure-Heemskerk. Het denkbeeld, ook door ons geopperd, om naast deze brochure een uitgave van de 53 driesterren uit „De Standaard" het licht te doen zién, zal verwezenlijkt worden. Wat het persoonlijke in den strijd aangaat, Dr. Kuyper verklaart herhaaldelijk, dat van veete geen sprake meer is. Dat heeft hope. Het zakelijk geschil kan nu aan de orde gesteld worden. Dr. Kuyper veronderstelt, ja twijfelt er geen oogenblik aan, of ook Mr. Heemskerk „zal met ons wedijveren om dit zoo gewenschte doel" (n.l. „om wat nu nog onzuiver staat, weer recht te zetten") te bereiken. De mogelijkheid daartoe is in ieder geval niet verminderd. Z. „De Standaardschrijft V Aardbevingen. Wie in de Heilige Schrift geen vreemdeling is, weet met wat stellieheid de Christus, nog kort voor zijn sterven, zijn jongeren er op wees, hoe de Voleinding van dit wereldleven eenmaal door een reeks van aardbevingen zou worden ingeleid. Oorlog en aardbeving zal samengaan. „Het ééne volk, zoo sprak de Christus, zal tegen het andere volk opstaan en het ééne Koninkrijk tegen het andere Koninkrijk, en er zullen groote aardbevingen wezen in verscheiden plaatsen" (Luk. 21 10,11). En, geheel op gelijke wijze, wordt ook in de men het zoo vaak doet. Men moet niet zeggen nergens in de Schrift is medische zending geboden Men moet met zeggen, dat ieder medische zending de zending maakt tot een inrichting van philanthropie, dat men er aan het karakter der eigenlijke zending afbreuk mee doeten welke vonden men nog meer heeft gezocht Zeker, het woord is het middel. Maar om het doel, de kerstening der heidenwereld of de Islamietische volkeren te bereiken, mag en moet men elk middel aangrijpen, dat geoorloofd is. De medische zending, heeft getoond, dat zij is een doel treffend middel. Wat bedoelt dan de Medische Zending? Het is en blijft, en hierop lette men toch, zending. D. w. z. ze mag niet louter een tak van maatschappel ijken arbeid worden. Dat mag ze niet worden in tweeërlei opzicht. Ten eerste niet in betrekking tot zichzelve. De medische hulp, die haar voorwerp alléén vindt in het lichaam, is slechts halve hulp. Naast de zorg voor den lichamelgken wel stand, ja, daarboven, moet staan de zorg voor het geestelijk heil. En de nauwe verwant schap, de innige samenhang van lichaam en ziel, van stof en geest, moet een factor, moet Openbaringen van Johannes door den Christus betuigd, dat als de zegelen van het Raads besluit zullen geopend worden, krijg en aard beving het alsdan zullen inluiden. Mot het oog hierop wezen we er reeds herhaaldelijk op, hoe het volkerenleven nu almeer een gestalte verkrijgt, alsof het ten slotte uitloopt op een krijg van allen tegen allen, zonder dat er eenige grond is om te vermoeden, dat de komende vrede aan dit toenemen van het oorlogsgeweld voor goed een einde zal maken. Eer ducht wie den oorlog van nu met dien van 1870 vergelijkt, verergering van het oorlogsgevaar in omvang en ontzetting. In verband hiermede trekt het de aandacht, hoe ook in de jongste zomermaanden de aardbevingen maar niet tot rust kwamen. Nog pas weer kwam het gerucht tot ons van een aardbeving ir. Zuid Italië, kort daarop van een ontzettende aardbeving in ongenoemde^streken, en nu weer in Zuid-Amerika. De seismografen, zoo toch lazen we, hebben Dinsdag weer (7 Sept.) van de sterrewacht te Heidelberg, van 2.33 tot 4 uur, een hevige aardbeving geconstateerd op een afstand van 9600 K.M. En vlak daarop vernam men uit Zuid-Amerika, dat er een lievige aardbeving in San Salvador en Guatamala was gesignaleerd, zoo zelfs dat de stad Jutigalpa in Guatamala verwoest werd. Ook in Santa Anna, Sonsonata, en andere plaatsen van San Salvador „sind, zoo meldt het bericht, die Kirchen von der Erde verschwunden." (Zie Tagl. Rundschau II Sept. 1915.) We blijven op deze zich telkens herhalende verschijnselen de aandacht vestigen. Wie er niet op let, schiet o. i. te kort in de waardeering die zoo stellige profetie van den Christus steeds bij zijn belijders vinden moet. Vereenigde vergadering van de beide Kamers. op Zaterdag 18 Sept., tot sluiting der zitting van de Staten-Generaal. (Geopend te 3 uren.) De heer J. J G. Baron van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konink lijk besluit van 6 September 1915, no. 21, waarbij de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, heden te drie uren des namiddags zich te begeven naar de-vergade ring der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie een hoofdfactor zijn, die medetelt bij de be handeling der kranken. Artsen, 'daarvan doordrongen, behoeft de medische wetenschap slechts dezulke stéllen zich op het juiste standpunt, door Gods Woord aangewezen. Maar in de tweede plaats mag de medische zending geen tak van louter maatschappelijken arbeid worden, omdat ze zich dan gaat ver wijderen van het voorop gezette doel. Dit doel is toch geen ander, dan de kasten te openen, de deuren te ontsluiten, den weg te bereiden voor het Woord des Heeren, de Blijde Boodschap des Heils. Hoe dit mogelijk is? Hoet dit een met dat ander verband kan houden Laat ons bij de beantwoording dezer vraag eens zien, te midden van welke bevolking de zending optreedt. Degenen, die daar als zendelingen aankomen, zijn voor de inlanders vreemdelingen, En dit houdt heel wat in. Vreemdeling is op vele plaatsen gelijk in be- teekenis met indringer. Wantrouwen is het ovorheerschend gevoel, dat de inlander tegen over zulk een vreemdeling koestert. En nu kunt ge daar tegen wel prediken, ge kunt u vriendelijk en innemend voordoen, ge vordert niet. Uw woorden vinden geen geloof en die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Cort van der Linden, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats achter de Ministerstafel en houdt de volgende rede Mijne Heeren Het heeft Harer Majesteit de Koningin be haagd mij op te dragen de Zitting der Staten- Generaal in Haren naam te sluiten. Het overgroote deel van de maatregelen, welke, met uwe medewerking, in dit Zitting jaar tot stand kwam, werd gevormd door voorzieningen in buitengewone behoeften, ontstaan ten gevolge van den nog steeds woedenden oorlog. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze Zitting der Staten Genraal te zijn gesloten. De Minister wordt door de Commissie uit geleid en, nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. HET PRESIDIUM DER TWEEDE KAMER. Naar men meldt, heeft Mr. Goeman Borge- sius, na ingewonnen advies van zijn genees- heeren, geen bezwaar zich voor het komende zittingsjaar wederom voor het voorzitterschap der Tweede Kamer beschikbaar te stellen. De vervulling van het vice-voorzitterschap brengt dit jaar eigenaardige moeilijkheden met zich mee, nu Mr. Troelstra voórloopig' niet aan de parlementaire werkzaamheden kan deelnemen, en het ook niet zeker is, of een ander lid der sociaal-democratische fractie bereid zal worden gevonden, diens plaats in te nemen. Verder verluidt in parlementaire kringen, dat bij den tweeden onder-voorzitter, den heer Van Nispen, weinig geneigdheid bestaat, voor de komende parlementaire periode wederom een benoeming als zoodanig te aanvaarden. In verband met een en ander zullen sommige Kamerclubs Maandagavond clubvergadering houden. (Rott.) KLACHTEN OVER REGEERINGSMEEL. Naar aanleiding van klachten over duf of bedorven regeeringsmeel vernemen wij van bevoegde zijde het volgendeToen het regeeringsbrood werd ingesteld was de Neder- landsche tarwe onverkoopbaar, omdat deze bij voorkeur wordt verkocht voor het bakken weerklank. En waardoor niet Bij de Moham medanen vindt dit zijn oorzaak in hun gods dienstige beschouwing, in hun Mohammedaan zijn. De Mohammedaan is zelfgenoegzaam. De Koran is onfeilbaarde Bijbel is een verknoeit boek Mohamed is de groote profeet, Christus aan hem ondergeschikt. Bovendien vormt het leven der z.g. Christenen een vaak groote tegenstelling met hun leei om twee zonden te noemen, waaraan de Moslin zich vooral stoot, noem ik u: drank en prostitutie. Ik kan natuurlijk slechts even aanstippen. Bij de Heidenen moet ge de oorzaak zoeken in het vasthouden aan de traditie, in een vrees vooral wat nieuw is de hartstochten regeeren onbeteugeld een geweten schijnt niet te be staan zelfs een inenscheneter, koppensneller, overspeler, dief is zich niet bewust kwaad te doen hun Godsbegrip laat zich uitdrukken in dit woordde Toornende. Zelfzucht, eigen baat, zitten ten troon. En van een God, die liefde is en liefde eischt, kunnen ze zich geen voorstelling vormen. Vaak bevat hun taal zelfs geen woord, dat eenigermate deze be grippen nabijkomt. (Slot volgt.)

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1