Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. VOOR DE JEUGD. van in Zeeuwsch-Vlaanderen geteelde suiker- bicten, waarvoor vóór 1 Augustus 1.1. met eene Belgische fabriek een contract was ge sloten, onder verschillende door den Minister te stellen voorwaarden. Voor de tweede maal van dezen zomer is bjj het vee van den landbouwer A. de Ja ger te Kappelle mond- en klauwzeer ingebro ken. Zijn veestapel bestaat nu nog uit vier vaarzen, 1 kalf en 3 varkens. M. C. Maandagnamiddag is ten kantore van de in staat van liquidatie verkeerende coöperatieve Spaar-, Crediet- en Wisselbank te Maastricht, door de justitie een gerechtelijke huiszoeking verricht, naar aanleiding van een bij de justi tie ingekomen klacht tegen het bestuur en den raad van toezicht dier Bank, ter Zake van beweerde onjuistheden in de belansen van 19121913 en 1914het op de balans brengen van eenige dubieuse vorderingen, als geheel waardevol benevens ter zake van het in verdeeling brengen van een som van 7000 gulden, zijnde de door den verkoop van het huis aan het bestuur der posterijen gemaakte winst, terwijl de Bank toen nog verlies uit anderen hoofde te boeken had. Daarnaast verneemt de Limb. Koer. uit de beste bron, dat, ter uitvoering van het besluit genomen in de Donderdag gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders in bedoel- Bank, door het bestuur van de bank bij den officier van justitie een aanklacht werd inge diend ter zake van verduistering tegen den gewezen onderdirecteur, den heer J. Van eenige aandeelhouders vernam het blad nog, dat volgens door het bestuur in gemelde vergadering gedane mededeelingen, de som, waarover het gaat, circa 38.000 gulden zou bedragen. Te Gorkum zijn na een feestmaal ongeveer 40 menschen ongesteld geworden, vermoede lijk door vergiftige spijzen. Het diner werd in een restaurant gegeven ter gelegenheid van het huwelijk der dochter van een bekend ijzerhandelaar aldaar. Vijftig gasten zaten aan bij het maal, welks spijzen door den restaurateur waren geleverd. Behalve familieleden van den ijzerhandelaar bestonden de gasten uit leden van het per soneel van den koopman. Behalve de be doelde 40 personen vertoonden ook twee meisjes en een kellner uit het restaurant ziekteverschijnselen. Dr. v. A. is terstond met overblijfselen van spijzen en dranken naar Utrecht vertrokken, om ze in het Schei kundig Laboratorium aldaar te onderzoeken. Men vermoedt, dat de vergiftigingsverschijn selen ontstaan zijn door vleeschspijzen, die uit Rotterdam afkomstig waren. M. C. Er is een statioij, waar doet niet ter zake, waar de Nederlandsch-Duitsche grens over het perron loopt, vertelt de N. Arnh. Crt. Uit Duitschland kwam een Hollandsche dame met een koffertje. De Duitsche grens wacht maakte geen bezwaar tegen het kof fertje, wel tegen de papieren welke de dame bij zich had. Die moesten eerst voor onder zoek naar Aken. Praten hielp niet, de grens wacht bleef onvermurwbaar. Vlak bij den Duitscher stond op Nederlandsche perronge- bied een Hollandsche grenswacht, 't Was maar een afstand van een el en een paar duim. Dame kreeg een inval, blijft doof- redeneeren met de papieren in de hand en onderwijl haar koffertje in 't oog houdend. Een onmerkbare voetbewegingen het koffertje nadert een paar palm de Nederlandsche grens, nog één wat harder, en het heeft den vader- landschen bodem bereikt. Intusschen is ook de dame in quaestie zon der dat de Duitsche schildwacht 't bemerkt, wat vooruitgekomen. Dan één flinke stap en zij bevindt zich op Nederlaudsch gebied, triomfantelijk den Duitscher wijzend op den Noderlandschen soldaat, toeroepend Zie zoo, nu sta ik onder de bescherming van dezen verdediger van mijn vaderland. Op Duitsch grondgebied keek men sip, er Jongens en Meisjes Wat is het de laatste dagen voortdurend mooi weer, hé? Een echt mooie nazomer, zeggen de menschen. Het is waarlijk een lust, nu buiten te zijn, om het schoon van Gods heerlijke schepping te kunnen genieten. Maar, Septemberschoon is kort van duur. En dan volgen de dagen van regen en wind. werd gescholden, „spion" geroepen, maar de de dame was „gered". LONDEN, 14 September. (Reuter) De bladen melden, dat een Noorsch stoomschip gisteren in de Humber tien man van een Nederlandschen haringlogger heeft binnen gebracht, welken het stoomschip op 130 mijlen van Scarborough Zondagochtend drijvende had aangetroffen. De geheele bemanning .is krankzinnig. Het blijkt dat de mannen aan boord dol van het drinken waren en er toe over waren gegaan, het schip te ontmantelen. De verschansing werd weggerukt en over boord geworpen en de luiken verwijderd. Het dek was zoo goed als schoon. Drie koppen van de bemanning worden vermist. De Nederlandsche consul, die van de zaak op de hoogte is gesteld, verklaart, dat zij aan wonden bezweken zijn, die zij bij een vechtpartij hadden opgeloopen. De bemanning van den Nederlandschen logger (die door een Noorsch stoomschip in staat van krankzinnigheid is opgenomen,) blijft nog aan boord van het schip, dat bij Grimsby op de Humber ligt, in afwachting van de beslissing die de overheid zal nemen. Nog geen enkel lid der bemanning heeft zijn verstand ten volle teruggekregen. Naar ver luidt is hun toestand toe te schrijven aan een aanval van godsdienstwaanzin, die met één man is begonnen en zich vervolgens aan de anderen meedeelde. Lloyd's verneemt uit Grimsby dat het Nederlandsche zeilschip Noordzee daar is binnengesleept. Het dek was ontdaan van alle tuig met inbegrip van zeilen, lier en luiken. Naar Reuter aan de bladen seint, beeft de Nederlandsche vice consul te Grimsby mede gedeeld, dat er maatregelen worden getroffen om de krankzinnige bemanning van den Neder landschen logger „Noordzee" met het eerst- vertrekkende stoomschip van Grimsby naar Nederland terug te zenden. Het geval wordt beschouwd als de Nederlandsche overheid aan te gaan. N. R. C. Uit Katwijk meldt men aan het Vad. nog over den toestand van de bemanning van het zeevisschersvaartuig „Noordzee V", K. W. 171, dat van het consulaat te Grimsby bij den Directeur Haasnoot bericht inkwam, dat de stuurman P. v. Duijn, alsmede de matrozen J. Jonker en J. Kuijt om het leven zijn ge- hracht en in zee geworpen zijn. De beman ning, tien in getal, staat onder voortdurend toezicht en worden als krankzinnigen behan deld en bewaakt. De omstandigheden, waar onder het gebeurde heeft plaats gegrepen, zijn nog niet bekend geworden. Geheel Katwijk is door deze droeve ge schiedenis diep onder den indruk. **Men schrijft ons De kommandant van het depót-bataljon der Vile brigade te Amsterdam, de kapitein van het Indische leger P- van der Wejjden, gaat binnenkort naar Indië terug en is sedert Za terdag vervangen door den kapitein C. M. Quack, eveneens van het Indische leger. Waar zoo dikwijls militaire klachten wor den vernomen, mag ook niet verzuimd worden melding te maken wanneer de militairen aan een chef dankbaarheid toonen voor onder vonden gunsten. Speciaal voor de bij 't bataljon gedetacheerde soldaten van het 21ste landweerbataljon was de vertrekkende officier een humaan chef, die zijn ondergeschikten in staat stelde buiten de diensturen zooveel mogelijk hunne zaken te behartigen. Van hun hoogachting gaven deze soldaten blijk door allen geen uitgezonderd iets bijeen te brengen om den scheidenden kom mandant een geschenk aan te bieden als herinnering aan het detachement. Het Volk. In het laatst verschenen nummer van „Vrij België", onder leiding van Fr. van Cau- welaert en Jul. Hoste, komen een viertal goedgeslaagde foto's voor van een straat te Loo, een zicht op Oude-Capelle, de kerk te Ieperen en het kerkhof te Lampernisse. Deze foto's werden door een Belg. soldaat van het front gezonden. En het buitenzijn verliest veel van zijn be koorlijkheid. Dan krijgt de huiskamer weer haar eigenaardige aantrekkelijkheiddan schikt men rond de tafelieder heeft zoo zijn eigen werkje, waarmee hij zich kan bezighouden. Want leegzitten komt niet te pas. Ledigheid is, zooals je weet, des duivels oorkussen. Ik heb bedacht, je voortaan elke week voorloopig een raadsel op te geven in het Zaterdag nummer van onze krant. Daar doe je dan je best eens op. De oplossing schrijf je duidelijk en netjes op een blaadje papier en dat zend je me in een couvert, gesloten natuurlijk, toe. Wie mogen er mee raden Alle kinderen van abonné's en van vaste medelezers. Hoe oud moet je zijn Je mag meedoen tot je veertiende jaar- Hier is het Mijn geheel bestaat uit 14 letters. 8-7-11-6 is een zwarte of bruine vloeistof. Een 8 5 12 is een insect. Een kilo leder 16 mark. In Aken ziet men, naar een correspon dent van het Vad. meldt, thans veel menschen en ook kinderen, met klompen loopen, daar het herstellen van een paar schoenen 5 mark 50 pfennnig (f 3.30) kost. Een paar nieuwe schoenen kosten voor volwassenen 17 tot 18 mark (10.80). De prijs van een kilo leder bedraagt 16 mark. In Aken zijn verscheiden fabrieken die al het leder voor de troepen verwerken. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1915. Ter Neuzen 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. J. F. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Binnema te Arum en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J H. Lammertsma en 2 uur, Ds. J. H. Binnema. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G-. de Walle. Hoek 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn van Ter Neuzen en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Ds. L. Hubregtse. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Zitting van 17 September 1915. Veroordeeld wegens Diefstal en vernieling: A. D., 33 j., huis vrouw van I. W. te Sluis tot f 15 of 15 d. hecht. Eenvoudige beleedigingM. C. II., 41 j., hvisvrouw van P. J. d. W. te Breskens tot f5 of 5 d. hecht. Niet voldoen aan het bevel van het militair gezag: J. K., graanhandelaar te Middelburg tot 14 d. hecht, met vernietiging van het vonnis a quoP. M. v. W., 43 j., schrijver te Goes tot 7 d. hecht, met vernietiging van het lc vonnis, ROTTERDAM. De Raad besloot gisteren tot het bouwen van een brug van 20 M. breedte over de Delfshavensche Schie, waarvan de kosten geraamd worden op f 460,000. Een langdurige discussie ging aan dit besluit vooraf. PARIJS, 16 Sept. (Havas.). Ilet com muniqué van hedenmiddag luidtHandgra naatgevechten bij Téte de Sapt en in den sector Neuville. Een bombardement op de voorsteden van Atrecht lokte een krachtig antwoord van de Fransche artillerie uit op de loopgraven van den vijand. De Russen verklaren in 15 dagen meer dan 40,000 gevangenen gemaakt te hebben. Dit resultaat getuigt van de dapperheid en het succes onzer bondgenooten. Zij behaalden deze successen achtereenvolgens bij Tarnopol en de Sereth en aan de Goryn. Men vindt hierin een nieuw bewijs voor het feit, dat de soldaten van keizer Frans Jozef alleen wat waard zijn indien zij bij de kaders van den keizer worden ingedeeld. KEULEN. De „Köln. Ztg. beweert, dat het besluit tot verdaging van de Russische Doema 3 - 14 - 12 is een afgekorte jongens- of meisjesnaam. Een 13-12-14-11-4 kost niets. Een 1-14-13-13-7 - 6 is een visschers- vaartuig. De 14-5-6-1-14-13 duurt al meer dan een jaar. Een 10' - 9 - 8 - 11 - 12 is Viooo K.M. De oplossing wacht ik van 2. Nu even goed opgelet. Ik geef na dit, voorloopig nog twee raadsels opelke week één. In 't eeheel dus drie. Maar elke oplossing moet telkens ingeleverd worden vóór den volgenden Donderdag. Voor dit eerste raadsel dus vóór 23 September, enz. In je brief moet niet alleen de eindoplossing, maar ook elk onderdeel vermeld zijn. Je naam en je adres heel duidelijk schrijven. En je ouderdom. Als je de krant niet regelrecht per post krijgt, dan moet je in je brief óok vermelden wie de eerste lezer is. niet zonder beteekonis is. De bijeenroeping van de Doema heeft er niet tocgeleid om de onrust in Rusland te doen verminderen. Het besluit tot verdaging van de Doema vindt zijn oorzaak in den binnenlandschen toestand en in den toestand op het oorlogs- terrein. PETERSBURG. De generale slafbericht. In streek en in de richting naar Dunaburg hebben de Russen op den weg van Dunaburg naar Hekkow Duitsche aanvallen afge slagen. In de streek van den spoorweg naar Pole- neskow zijn afdeclingen Duitsche cavalerie verschenen. Ten Noordoosten van Wilna is het den Duitschers gelukt over de Wilia te komen. Ten Noorden en Zuidoosten Oran stellen de Duitschers pogingen in het werk om over de Werzowko, een zijrivier van de Meredzans- kow te komen. Bij het dorp Esmondy wierpen de Russische troepen de Duitschers in de rivier. In de richting van Pinsk wijken onze troepen onder den door de Duitschers uitgeoefenden druk. In de streek van de beneden Stolzod sloegen wij verschillende Duitsche aanvallen af. in de streek van Darezno en op meerdere punten van het Russische front in Galicie zetten de Oostenrijkers hunne tegenaanvallen voortwijl hunne stellingen aan het wankelen zijn gebracht, trachten zij door tegenaanvallen hunne stellingen te versterken, maar hunne pogingen leidden nauwelijks tot een plaatse lijk succes. De Russische troepen gaan voort zich met succes van hun taak te kwijten. In de gevechten bij| Durezuo hebben de Russen 410 gevangenen gemaakt en werden 3 machinegeweren vermeesterd. Toen de Russen zich meester maakten van een distilleerderij en het kerkhof bij Durezno maakten de Russen meer dan 700 gevangenen en veroverden 4 machinegeweren, terwijl zij vier hevige aanvallen van den vijand af sloegen. Ook op verschillende andere plaatsen zijn aanvallen afgeslagen. O o s t b u r g, 15 Sept. Aanvoer redelijk. Nieuwe tarwe f 11,a f 12,50, nieuwe wintergerst f 14 a f 14,26, zomergerst f 14, a f 14,25, haver fll,a f 11,50, kookerwten f 17, a f 17,50, bruine boonen f 16,50 a f 17,50. Middelburg, 16 Sept. Aanvoer van peulvruchten ruim, van tarwe, gerst, haver, weinig. Nieuwe tarwe f 11,— a f 12,— zomergerst f 13,— a f 14,—, per 100 kilo kroon- erwten f 15,- a f 17,witte boonen f 18,a f 21,— ronde bruineboonen f 18,— a f 20,— lange dito f 16,a f 17,—, alles per mud maanzaad £28,— a £29,per 50 kilo's. Boter f 0,70 a 0,75, voor pariculieren f 0,77s per 7i kilo Eieren f7,50, voor particulieren f7,90 per 100 stuks. Goes, 14 Sept. Weinig aanvoer. Nieuwe tarwe f 11 a 11,75, wintergerst f 13,75 a f14,—zomergerst f 13,— a £13,50, haver f 11,a f 11,50, kookerwten f 16,50 a f 17, kroonerwteu f 16,50^ f 17, - bruineboonen f 16,50 a f 17,50, maanzaad f27,75 a f 29,26, karwei- zaad f 19,75, mosterdzaad f 4h,a f48.—. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 18 Sept. 8.42 9.37 Zondag 19 10.28 11.7 Maandag 20 11.40 Dinsdag 21 0.8 0.31 W oensdag 22 0.33 1.13 Donderdag 23 1.30 1.47 Vrijdag 24 2.4 2.19 Onder de goede oplossers der 3 raadsels verdeel ik Aan wien je de brieven zenden moet Je adres moet er zoo uitzien Aan de Redactie van Luctor et Einergo te I I Ter Neuzen. J eugd. In het linkerbenedenhoekje vooral niet ver geten te zettenJeugd. Je kunt den brief als je wilt ook bij den uitgever bezorgen. Maar het couvert moet er dan toch zóó uitzien. Afgesproken dus? Tot aanstaanden Zaterdag dan. De groeten van RAADSELMAN. Over een som van 38.000 Gulden. Vergiftige spijzen Pientere juf. Een geheimzinnige geschiedenis. Dankbare Militairen. EERSTE PRIJSRAADSEL. Qereformeerde Kerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. drie mooie boeken!

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3