Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1259. Zaterdag 18 September 1915. 13e Jaargang. Js. v. d. Ree. Js. v. d. Ree Js. v. d. Ree ABONNEMENT: Per drie/maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. - Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DS REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Zaamslag. De a.-r. partij in Zaamslag leed vóór eenige weken een gevoelig verlies door het over lijden van den heer F. de Ruijter, lid van den gemeenteraad, tevens wethouder. Langen tijd mocht hij de belangen der burgerij helpen behartigen. Hij was een man, die zijn post steeds met ernst en nauwgezet heid vervulde, en die in Zaamslag niet licht vergeten zal worden. Thans staat den kiezers een gang naar de stembus in 't verschiet. A.s. Dinsdag reeds. De candidaat der anti-révolutionnairen is de heer Onnoodig natuurlijk, onzen mannen in Zaam slag op het hart te binden hun plicht te doen. Veel staat hier op het spel. Een zetel kan verloren gaan. Maar dan zal het te wijten zijn aan eigen lakschheid. Als elk man van rechts zijn roeping verstaat, is de heer a.s. Dinsdag de gekozene. Is dit niet het geval, dan is de Raad van Zaamslag om, en is links weer in de meerderheid. Zeer waarschijnlijk, ja zeker, zal de nieuw te verkiezen wethouder dan wezen een man van links. Veel hangt derhalve van den uitslag dezer stemming af. De beslissing valt uiteraard in éénen. Gelegenheid om een eventueel verzuim goed te maken, presenteert zich niet. Tot den laatsten man dienen dan ook onze rechtsche kiezers op te komen, ten einde aan onzen candidaat, den heer de overwinning te bezorgen. Wij hopen, dat de stembus in dien zin uitspraak zal doen, dat straks met den heer Van de Ree een man in den Raad zitting zal nemen, die, in het voetspoor zijns vaders de belangen der gemeente ijverig zal behartigen en het Christelijk element versterken. Z. V Neutraal Vakverbond. Het Nederlandsche Verbond van Neutrale Vakvereenigingen hield in Utrecht zijn jaar vergadering op Zondag. Moet je daarvoor nu een neutrale vakver- eeniging hebben Die zou toch zeker den Zondag moeten vrijlaten. Zoo meende het ook een der afgevaardigden. „De heer Brits", zoo lezen we in het ver slag, „wilde voortaan de neutraliteit beslist gehandhaafd zien en niet meer op Zondag vergaderen." Heel logisch van dien afgevaardigde. En wat antwoordde de voorzitter Hij „meende, dat de neutraliteit en ook de Zondagsheiliging niet geschaad werden" door het vergaderen op Zondag. En daarmee was de zaak beslist Dat is een heel gemakkelijke manier van kwesties oplossen. En een goedkoope wijze, om de neutraliteit te handhaven, door je heel eenvoudig van de neutraliteit niets aan te trekken. „Op een anderen dag als den Zondag kon niet vergaderd worden, verklaarde de voor zitter. „Het neutraal-zijn" bleek dus ook hier louter een etiket. Een ongeoorloofd lokmiddeltje. Want in werkelijkheid is ook deze ver- eeniging alles behalve neutraal. Gelijk uit de woorden van den voorzitter wel overduidelijk bleek. Het halfslachtige standpunt breekt overigens de kracht. De Christelijke arbeiders vereenigen zich in Christelijke Bonden. En de niet-Christelijke in de socialistische. Voor zoo'n tusschensoort is de tijd voorbij. Door het onware in het streven. Door het zwevende, vage Door de „neutraliteit Z. „De Rotterdammer" merkt op: G e k n a a g. Het Volk kan niet nalaten toch nog^even te knagen aan de zoo goed geslaagde vergadering onzer antirevolutionaire gemeenteraadsleden. Het is niet onvermakelijk om op te merken, hoe dit geschiedt. Vooreerst wordt het feit, dat omtrent ge lijken woningbouw en arbeidsvoorwaarden door een deel der aanwezigen meer democra tische denkbeelden werden verdedigd, ver klaard uit den invloed van het socialisme De voorzitter, Mr. De Vries, zou zoo zijn meening in dezen danken „aan de vijftien Amster- damsche sociaal democraten." Is het niet kostelijk voor wie de verhouding van Mr. De Vries tot de genoemde sociaal-democraten ietwat kent In de tweede plaats wordt gewezen op het verschil van opinie tusschen de meer behouden de en de meer vooruitstrevende elementen. De eersten willen star en stijf het beginsel vasthouden, de laatsten zijn meer opportunis tisch, beweert Het Volk. Hieruit nu blijkt de onmacht der partij. Het is een algemeen verschijnsel der „burgerlijke" partijen aldus door splitsing tot onmacht gedoemd te zijn. Wederom is het niet kostelijk Als er één partij is, die door de tegenstelling van meer en minder opportunisme telkens dreigt uiteen te springen, dan is het deS.D.A.P. En de penvoerder dier partij zit gemoedelijk over dit euvel als een typisch verschijnsel der „burgerlijke" partijen te redekavelen Het zij hem gegund. Wij hadden een opgewekte vergadering, en wil Het Volk daarbij de rol van knaagdier vervullen, weluu die moeten er nu eenmaal ook zijn. Maar „do mooie rol" is het zeker niet. BELAST1NGONT WERPEN. Reeds in de Tweede Kamervergadering van 10 December heeft Minister Treub een „al- geheele herziening van ons belastingstelsel" aangekondigd. Hij noemde toen een belasting op tabak, een technische herziening van het tarief (zonder speciale verhooging van de op brengst), een nieuwe zegelbelasting met een beursbelasting (waarvan de hoogere opbrengst besteed zou worden voor de ouderdoms-voor- ziening en de boeten voor ontduiking voor in richtingen tot herstel van zieken en invaliden), verder een ontwerp voor de registratie, een wijziging der succesie-belasting, een herziening van de personeele belasting (waarbij de be lasting van winkelhuizen, koffiehuizen, hotels en kantoren zou verdwijnen), een wijziging van de grondbelasting (waarbij een belasting op het ongebouwd naar de waarde met ver plichte verzekering van alle onroerende ge bouwde goederen tegen brandschade). Boven dien zoo verklaarde de Minister toen „zullen als gevolg van de noodzakelijke ver dediging van vaderland en koloniën, verschil lende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken." Naar wo reeds meedeelden heeft de Minister thans 21 ontwerpen gereed. Men zal er de bovenstaande vermoedelijk dus in terug vinden. (Rottd.) STATEN-GENERAAL. Thans is beslist, dat H. M. de Koningin in persoon Dinsdag 21 September a.s., de nieuwe zitting van de Stateu-Generaal zal openen. Evenals ten vorige jare zal de stoet, waar mede H. M. zich van het Koninklijk Paleis naar het Gebouw der Grafelijke Zalen begeeft, kleiner van samenstelling zijn, doordien de meeste hofdignitarisseu, die anders in dien gala stoet mederijden, zich ook thans weer reeds in de Ridderzaal zullen bevinden bij aan komst van Hare Majesteit in dat gebouw. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen voor een vergadering op Dinsdag 21 dezer, des namiddags te 3 uur. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Arnhem. Tot lid van den gemeenteraad is in district II (vacature Van Haersolte) (a.-r.) gekozen de heer G' Smeenk (a.-r.) met 767 stemmen, De heer G. Versteeg (S.D.A.P.) verkreeg 491 stemmen. UITVOER VAN AARDAPPELEN. De heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke en voorzitter van de af- deeling Kruiningen der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij, heeft een voorstel aanhangig gemaakt, om aan den minister van landbouw, nijverheid en handel te verzoeken, een ge deelte van den aardappeloogst te reserveeren voor binnenlandsch gebruik en voor het overige gedeelte vrijen handel en uitvoer toe te staan. STEENKOLENINVOER. In de afgeloopen week werden door zes stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 6,771,600 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd tegen 11,250,500 kilogrammen in de daaraan voorafgaande week. DE OORLOG. DE TOESTAND. De N.R.C. schrijft Het voornaamste nieuws lo. Het offensief der Duitschers tusschen Duna en Wilia duurt voort. 2o. Het succes der Russen aan de Sereth heeft zich uitgebreid over het heele front van den Dnjestr tot de Rokitno-moerassen. Over het eerste punt melden de Duitschers „Op het front tusschen de Duna en de Wilia, ten Noord-westen van Wilna, zijn wij bezig onder het leveren van gevechten verderen vooruitgang te maken." „Verderen voortgang", zonder plaatsaan duiding. „Onder het leveren van gevechten". De tegenstand der Russen tegen dit Duitsche offensief is dus, na een korten terugtocht zonder weerstand, begonnen. Dit bevestigt ook de Russische mededeeling „Bij het spoorwegstation Podbrodze (aan den spoorweg WilnaDunaburg) zijn herhaalde aanvallen van den vijand afgeslagen." Willen de Duitschers hier echter kans heb ben op een succes van grooter beteekenis dan enkel de bezetting van nog meer vijande lijk grondgebied, dan moet hun opmarsch voor alles snel gaan. De volgende zinnen van de officieele Duit sche mededeeling, namelijk„Ook ten Oosten van Olita maakt onze aanval vorderingen", en „in de bocht van de Njemen, ten Noord oosten van Grodno, kwam de vervolging tot halverwege Lida" (d. i. halverwege tusschen Grodno en Lida), zonder dat hier van het maken van gevangenen sprake is, kunnen een aanwijzing zijn, dat de Russen reeds zijn be gonnen het gevaar dreigende door het Duitsche offensief in Oostelijke richting tusschen Duna en Wilia, af te wenden door een terugtocht van de troepen wier flank tengevolge van een succes van bovengenoemd offensief zou worden ontbloot. De oude beproefde methode dus. Duitsch offensief op het Westelijk Front? Volgens volstrekt betrouwbare berichten uit Aken, gaan de Duitschers nu al twee weken voort, vooral des nachts, tallooze treinen met militairen en oorlogstuig naar de westelijke grens te vervoeren. Ook andere, te Aken waar te nemen verschijnselen, wijzen op een groot Duitsch herfst-offensief op het westelijk oorlogsterrein, waar getracht zal worden een beslissing te verkrijgen. „De Tijd", in de Oostzee. BERLIJN, 14 Sept. (Wolff.) Officieele medeeling van den marine-staf Op 12 September hebben Duitsche water vliegtuigen een aanval op Russische zeestrijd krachten in de golf van Riga en op Riga- Dünamünde gedaan. Een van de vliegtuigen kreeg voor de golf een vijandelijk moederschip voor vliegtuigen in het gezicht en bestookte dit met succes met bommen. Men bemerkte, dat op het vaartuig vlammen uitsloegen. Een ander vliegtuig viel een torpedo-jager met bommen aan on trof het een keer. Een derde ontdekte in de Golf van Arensburg een vliegtuig moederschip en trof dit tweemaal. Een vierde vliegtuig, dat bij Zerel een strijd met twee Russische vliegtuigen moest leveren, gelukte het, een torpedojager te naderen en dien te treffen. Een vijfde vliegtuig heeft twee ondergedoken vijandelijke duikbooten voor Windau met bommen bestookt. De uitslag kon niet worden nagegaan. Het laatste vliegtuig heeft op de werf van Dünamünde, bestemd voor den bouw van torpedobooten voor de Russische vloot, zes bommen geworpen op werkplaatsen en hellingen. De werf geraakte daardoor in brand. Een vliegtuig heeft in de Golf van Riga een Russisch zeilschip, nadat de bemanning zich had gered, in den grond geboord. Zuidelijk Front. WEENEN, 15 Sept. (Wolff) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier Aan de Tiroolsche grens zijn gisteren de gewone geschutgevechten voortgezet. Onze troepon hebben vijandelijke stellingen op den Findenig Kofel veroverd. Op het front in de kuststreek heeft de Italiaanscho artillerie onze stellingen van den Javorcek tot aan het bruggehoofd van Tolmein zeer fel beschoten. Vijandelijke aanvallen op den Javorcek en in de streek ven den Vrisic zijn mislukt, evenals de gebruikelijke pogingen van den vijand om onze stellingen in den sector van Doberdo te naderen. Duitschland en Italië. Van Engelsche zijde. ZüRICII, 14 September. (Reuter.) Duitsche troepen worden in grooten getale naar de Italiaansche grens gezonden. Er zijn nu tien Duitsche regimenten infanterie in Vorarlberg waar zij worden geoefend in krijgsverrichtin gen in 't gebergte. In tegenspraak met ge ruchten dienaangaande, verneemt men hier dat Duitschland geen troepen aan het oostelijk front heeft ontrokken. De Russen hebben zoo onverwacht een krachtig offensief ontwikkeld, dat de Duitschers er niet aan kunnen denken, hun troepen te verzwakken. Diensplicht in Engeland. Er is een nieuw manifest voor dienstplicht in Engeland verschenen, geteekend door 30 parlementsleden en 22 peers, allen onder do de wapenen, luidende „Wij, ondergeteekende, thans in dienst van land en vorst, te zee of te land, achten den tijd gekomen dat elk bruikbaar man, welke plaats hij ook bekleede, verplicht moet wor den op te komen, wanneer zijn land hem op roept, hetzij indien daartoe voldoende termen bestaan, voor nationalen dienst binnenlands." De Daily Mail meldt dat twintig invloedrij ke liberale parlementsleden en twintig invloed rijke unionitische parlementsleden minister Asquith een memorie hebben doen toekomen om hem een particulier onderhoud nopens nationalen dienst te vragen. De Hesperian. BERLIJN, 14 Sept. (Wolff.) Naar wij van bevoegde zijde vernemen, schijnt het op grond van totdusver ingewonnen inlichtingen in

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1