Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Land bon wberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. De Zwitsersche vlieger Audemars heeft liet hoogterecord gebracht van 6210 op 6600 M. 22 September worden te Leiden groote militaire sportfeesten gelrouden. Jaap Eden, is al gauw 25 jaar sportman er is een huldigingscommissie gevormd. Door gebrek aan grondstoffen is een weverij te Neede stopgezet. Te Schipluiden bracht een varken 23 levende biggen ter wereld. Te Harderwijk is sedert de komst van de Belgen f 2.000.000 aan Belgisch geld ge wisseld. Sluiskil. Aan den brievengaarder A. C. Risseeuw alhier, is met ingang van 1 October a. s., op verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Hoek. Een meisje alhier, met een ketel kokend water van een trap afkomende, had het ongeluk, daarbij te vallen, waardoor zij den inhoud der ketel over haar lichaam kreeg. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp is ingeroepen, verkeert zij in een zorgwekkenden Toestand. Zaamslag. De Unie-collectie bracht dit jaar op f367,50. Het vorige jaar beliep ze f 281, Zaterdagavond omstreeks 6 uur is aan den Meerdijk onder Hontenisse afgebrand het arbeidershuisje van J. Wauters aldaar. De stal en het huisje alsmede eenige inboedel en gereedschap verbrandden. Oorzaak van den brand onbekend. Verzekering dekt de schade. M. C. Clinge. Verschillende kleine dieren, zooals honden, katten, hazen zijn al gedood door aan raking van de electrische draadafsluiting langs de grensZaterdag wrong zich een rund door do buitenste prikkeldraad versperring, raakte den electrischen draad en was dood. M. C. Tot hoofd der Christelijke bewaarschool te Oostburg is benoemd Mej. German. Oostburg. Alhier zijn acht koeien afgemaakt van den landbouwer Van Damme wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Het vleesch is verkocht. Oostburg. Zondagmiddag had alhier de eerste openluchtbijeenkomst van vrijzinnig- godsdienstigen plaats. Ongeveer 2000 men- schen waren op de mooi gelegen weide van den heer Van Haute aanwezig. Gesproken werd door ds. Pattist van Aarden burg, dr. J. P. Cannegieter uit Middelburg, prof. dr. J. Lindeboom uit Groningenden lieer H. Eisma van Bolsward en dr. J. van Beek van Waterlandkerkje. Het zangkoor van Nieuwvliet was bij deze samenkomst aanwezig. Middelburg. Voor de rechtbank alhier wer den behandeld de zaken tegen J. K graan handelaar te Middelburg en P. M. v. W; schip per te Goes, die door den kantonrechter te Middelburg waren veroordeeld tot respectie velijk 14 dagen en 7 dagen hechtenis wegens het doen vervoeren en vervoeren van kolen uit Zeeland door den territorialen commadant was verboden. De officier van justitie eischte in beide za ken bevestiging van het vonnis vo.or wat be treft de straf, maar wijziging van de qualifi- catie. Goes. Een eigenaardig conflict dóet zich voor tusschen de Waterleiding-Maatschappij „Zuid-Beveland" en de afd. Goes van het Groene Kruis. Een der bepalingen der Maat schappij houdt in, dat geen water aan derden door particulieren mag verstrekt worden. Nu bezit evenwel de Groene Kruis-afdeeling een regenbak op een gebruik afgestanen grond, waaruit aan verschillende personen water verstrekt wordt, dat dus geen leidingwater is. De directeur der waterleiding Mij. heeft even wel aan B. en W. een schrijven gericht, waarin hij verzoekt, maatregelen te nemen om hieraan een einde te maken, daar hij anders van zijn bevoegdheid zal gebruik maken. In een vergadering van het Groene Kruis is evenwel overwogen, dat in 1905 door het gemeentebestuur toestemming is verleend tot het in gebruik nemen van den noodigen grond en het daarop plaatsen van bedoelden bak, onder bepalingen, die ook door Ged. Staten zijn goedgekeurd. De afd. besloot daarom haar verkregen rech ten niet prijs te geven en den verderen loop van zaken af te wachten. (Vad.) Te Bergen op Zoom is overleden de heer H. M. Kloppers, oud-lid der Prov. Staten van Zeeland' voor het district Middelburg, oud-lid van den gemeenteraad van Vlissingen en van de Kamer van Koophandel. Geref. Kerken. Beroepente Zuid-BeijerlandW. T. van Dam te Willemstad. Bedanktvoor ZwartsluisB. v. Halsema te Haastrecht; voor VeenwoudsterwalR. Haitsma te Hindeloopen. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor BecsdB. J. C. Rijnders te Doorn. Geref. Gemeenten. Tweetal te Goes A. Janse te Barneveld en H. Roelofsen te Zeist. De toestand van Ds. Talma is goed vooruitgaande. Op het graf van wijlen Ds. Rudolph te Leiden zal een gedenksteen geplaatst worden. Ds. Hoek te Brussel ontving voor de Protestantsche Gemeente aldaar, een gift van f 1000. Het reizen op Zondag. De classis Zutphen der Geref. Kerken heeft de volgende uitspraak gedaan De classis, lettende op het veelvuldig voor komend reizen op Zondag door onze militairen met gebruikmaking van publieke vervoer middelen, spreekt met het oog, mede op de militairen zelf, over dat reizen op den Zondag, zonder hooge noodzakelijkheid ten sterkste haar afkeuring uit. Bondslied. Op de prijsvraag voor een Bondslied voor de „Vereen, van Chr. O. en O. in Nederland en de Overzeesche Bezittingen" zijn 43 ant woorden ingekomen. Tot juryleden zijn benoemd Dr. II. Pierson, Seerp Anema, Ds. J. Jac. Thomson, A. J. Hoogenbirk en Dr. A. Brummelkamp. De heer G. A. de Vries, thans wonende van Asbeckstraat 4 te Leeuwarden, werd in Mei 1.1., door uitwijzing uit Duitschiand, uit zijn arbeid als Evangelist onder de Neder landers in Rijnpruisen en Westfalen verdreven. De classis Arnhem der Geref. Kerken, die hem, na examinatle, voor dezen arbeid be noemde, verleende hem, op zijn verzoek, om bovengenoemde reden eervol ontslag. Gaarne zou hij nu weer arbeid in den dienst des Evangeliés in Kerk, Evangelisatie, of Chr. Vereeniging aanvaarden. „Stand." Bloei Chr. Gymnasium. Marnix-Gymnasium te Rotterdam. De nieuwe cursus is begonnen met 100 leerlingen. De Chr. school te Deventer, die tot dusver in 4 lokalen 190 leerlingen borg, wordt uitgebreid met twee lokalen. Jubileum. Ds. S. T. Goslinga, predikant der Geref. Kerk te Schiedam, hoopt 7 Nov. den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaren in hot ambt bevestigd werd. Vóór zijn tegenwoordige ge meente, diende hij die van Bolsward. „Ned." De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. De vorige week werd te Kruiningen de laatste premiekeuring gehouden van fok- merries van 3—13 jaar, welke keuring moest uitgesteld worden wegens de toen in het Oosten van Zuid Beveland heerschende borst ziekte onder de paarden. Dientengevolge kan thans de lijst medegedeeld worden van de be kroonde merries bij de zomer-premiekeuriugen, welker namen wat Z.-Vlaanderen betreft hier volgen. Driejarige merries: III district100, Doretta, I. J. de IIullu, Zuidzaude131, Belle, G. Buijsse, Biervliet; 136, Cubus, Ph. J. van Dixhoorn, Axel94, Bengalina, Aug. de Milliano, Aardenburg 105, Caline.de Maldegem, Alfons Aernoudts, Sluis benevens 12 plaatsvervangsters. IV district530, Béate, P. VaelYsebaert, St. Jansteen553, Bobette, H. P. Puylaert, Zuiddorpe 560, Carolina, Pb. J. van Dixhoorn, Axel525, Duchesse de Mullem, B. de Deckere, Hulst529, Flora, P. VaelYsebaert, St. Jansteen benevens 10 plaatsvervangsters. 48-j arige merries: III district62. Lieza, E Daelman, Groede I, Aline, H. J. Aernoudts, Sluis; 148, Julma, René Sturm, Biervliet; 57, Muraille, H. J. Aernoudts, Sluis42, Mina, P. J. Lannoye, Aardenburg 59, Plume, E. Modde, Oostburg 2, Olga II, J. v. d. Meulen, Sluis44, Reino, P. J. Lannoye, Aardenburg12, Rosette, H. J. Aernoudts, Sluis; 21, Martha, J. de Bruy- ckere, Sluis 83, Bertha, A. Verplanke, Water landkerkje benevens 23 plaatsvervangsters. IV district609, Lady, B. C. Puylaert, Zuiddorpe571, Fanny, I'll. J. v. Dixhoorn, Axel619, Truida, Jan de Putter Jz., Axel 478, Sarah de Wannegem, B. de Deckere, Hulst610, Coquette, F. van Hoeve, Axel 477, Bienfaite de P. R. N., P. VaelYsebaert, St. Jausteen 622, Merveille, Wed. Jos. Dael man, Westdorpe; 514, Mazette II de Lierde, C. J. Vael Hontenisse; 575, Flora, Jan de Putter Jz., Axel503, Emma, V. Boeding, Stoppeldijk; 595, Binette de Westdorpe, Gust, van Waes, Westdorpe; 614, Emma, Jan de Putter Jz., Axelbenevens 24 plaatsvervang sters. 913-j arige merries. III district78, Miete, Augs. de Milliano, Aardenburg; 81 Cora, J. v. d. Meulen, Sluis; 80, Fanny, Iz. P. Risseeuw, Oostburg88, Marie, A. P. Modde, Schoondijke 118, Hardie, A. de Dobbelaere, IJzendijke 121, Poes, W. de Blaey, Biervliet, benevens 4 plaatsver vangsters. IV district628, Ethel, Wed. Jos. Daelman, Westdorpe 629, Florine, Ph. J. v. Dixhoorn, Axel; 630, Marie, dezelfde; 631, Bavette, dezelfde 644, Rosette, II. P. Puylaert, Zuid dorpe518, Madam, B. de Decker.e Hulst, be nevens 4 plaatsvervangsters. M. C. Keuring dekhengsten. De vorige week werden in Zeeland de verplichte najaarskeuringen gehouden van dekhengsten. Aangegeven waren er te Middel burg 13, te Oostburg 87, te Kattendijke 46, te Hulst 82, te Bergen op Zoom 29 en te Zieiikzee 31; in het geheel 288 dekhengsten. Daarvan werden goedgekeurd 169, en één ondanks cornage. Uitgesteld werden er 21 voor exterieur en 10 voor cornage. Afgekeurd werden 61 voor exterieur en 2 voor cornage. Over den effectendiefstal te 'sGravenhage deelt de N. Tielsche Crt. het volgende mee Bij het overlijden van den heer der dienst baren werd de werkvrouw, de wed. W., uit Tiel, door de jeugdige huishoudster, die zich meesteres over de geldmiddelen maakte, een lijfrente van f5 per week toegezegd, doch de zoon van de werkvrouw, een berucht persoon, die zich thans in preventieve hechtenis bevindt voor een diefstal bij de firma Peek en Cloppen- burg, nam hiermede geen genoegen met het gevolg, dat op zijn aandringen zijn moeder een bedrag van f 10,000 ontving. Bij het verhoor in zake bovengenoemden diefstal van den zoon heeft deze dit „schenken" van geld verraden, waardoor men op het spoor kwam van een reeds vermoeden diefstal van f 50,000 door de bewuste huishoudster met medeweten der werkvrouw en haar zoon, die verkeering met de huishoudster had en van haar alles wist. Bij de wed. W. door de gemeentepolitie te Tiel aldaar ten huize van S. waar zij verbleef aangehouden, ontdekte men niets. Zij beweer de, dat de haar geschonken f 10.000 waren gestolen door haar beruchten zoon. Tegelijkertijd hield de politie een pupil van de wed. W. aan, het 13-jarige meisje van bo- vengenóemde S dat de laatste dagen bij haar pleegmoeder verbleef. Dit kind werd échter weder op vrije voeten gesteld. De Belgische vluchtelingen te Siddebu- ren (Gr.) op het aardappelland werkzaam heb ben het werk gestaaktzij eischen hooger loon. Naar „Het Centrum" verneemt, heeft de regeering een gansche reeks van belasting- ontwerpen men spreekt van niet minder dan 21 - bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Het is Vrijdagavond de recherche te Amster dam gelukt de hand te leggen op zekeren J. 'C. E., boekbinder van beroep. Reeds geruimen tijd had hij valsche bankbiljetten, allen ter waarde van f25 gemaakt en verschei dene malen getracht deze uit te geven. Het is hem herhaaldelijk gelukt deze te verzilveren, vaak echter ook hebben winkeliers geweigerd deze in ontvangst te nemen, aangezien de bankbiljetten zeer slecht waren nagemaakt. De boekbinder trachtte hoofdzakelijk zijn biljetten bij kleine kooplieden in te wisselen. Zoo begaf iiij zich dikwijls vroeg in den morgen bij een melkboer, waar hij een glas melk bestelde en met een valsch biljet betaalde. Het signalement van E. werd ten slotte bij de recherche bekend. Na iiverig nasporen slaagde zij er in den dader op te sporen, die in de Nieuwe Tolstraat woont. Bij een huis zoeking in zijn woning werden verschillende ingrediënten in beslag genomen, die voor het vervaardigen van die bankbiljetten gebruikt werden, als oud-Hollandsch papier, kleurstoffen enz. E. heeft een volledige bekentenis afgelegd en medegedeeld, dat hij geen hulp had bij het maken van die biljetten. De haringlogger „Catharina" heeft voor zijn vangst haring Vrijdag te IJmuiden niet minder dan 25,000 gulden besomd. Zaterdagnacht is te Groningen 'n ernstige binnenbrand uitgebroken in een perceel in do Koolstraat. Toen de bewoonster haar kind de flesch wilde geven, hoorde ze een hevigen plof, terwijl zij daarna een vuurstraal zag. De brandweer tastte het vuur met 3 slangen op de waterleiding aan. Om 5 uur was men den brand meester. De bovenwoning is geheel uitgebrand, terwijl de omliggende perceelen en het benedenhuis veel waterschade kregen- De bewoner vermoedt, dat de brand ontstaan is door een nachtlichtje, dat op de waschtafel stond. Verzekering dekt de schade. In den „dierentuin" in den Haag wordt een bloemententoonstelling gehouden. Zondag ochtend om 91/* uur heeft prinses Juliana met Hare ouders daar eenigen tijd rondge keken, waarbij zij herhaaldelijk blijk gaf in genomen te zijn met al het moois dat er te zien is. Van den voorzitter der 's Graven- haagsche tuinbouwvereeniging kreeg de prinses een mooie ruiker. Nadat de bloemen bekeken waren bracht de directeur van den tuin de prinses bij de twee jonge beertjes die onlangs daar geboren werden. Parijs, 14 Sept. Het officieele bulletin van gisterenavond elf uur méldt Het atillerievuur aan de Yser, ten Noorden en ten Zuiden van Atrecht duurt voort. De Fransche artillerie heeft ten Noorden van de Oise en aan het Aisne-Mainekanaal met vernietigende uitwerking de verdedigings werken der Duitschers gebombardeerd. Artilleriegevechten en gevechten met bom men in Champagne en in Argonne en tusschen Maas en Moezel. Ter wedervergelding van bommen geworpen op Lunevill en op Compiegre hebben Fransche vliegtuigen 100 bommen op Trier geworpen, zij troffen het station en gebouwen der Rijks bank. Ook werden 58 bommen geworpen op het station Dommery en Barinevoit. Andere vliegtuigen hebben het station Donauwinschinger bestookt. Londen, 14 Sept. De „Times" verneemt uit Sofia, dat de verhouding tusschen Rumenic en Oostenrijk en Duitschiand uiterst gespan nen is. Duitschiand heeft onlangs bij een nota ver zocht om Ouitsche en Oostenrijksche troepen te vergunnen door Rumenië te trekken en ook onlangs van Rnmenie, dat de door dit land aangegane verbintenissen tot levering van benzine en andere behoeften, ter waarde van 100 millioen gulden zal worden nagekomen. Twee duizend Duitsche wagons vol met oor logsmateriaal staan aan de Rumeenschu grens. Londen, 14 Sept. Volgens een openbaar gemaakt rapport der havenautoriteiten neemt de invoer van voedingnrtikelen voortdurend|toe. In de streek van Riga tusschen Friedrichs- stadt en Jacobstadt gëen verandering van beteekenis. Op het front van de beneden Eskau en ten Noordoosten van Mittau hebben ontmoetingen met kleine afdeelingen plaats. Van Linden af tot 20 wersten ten Westen van Friedrichstadt is het artillerievuur merk baar in hevigheid toegenomen. De hardnekkige gevechten ten Westen van Jacobstadt duren voort. Ten Westen en ten Zuidwesten van Duna- burg ontwikkelen de Duitschers een krachtig offensief. De gevechten in de streek van Adeli en verder naar het Zuiden vertoonen eene groote hardnekkigheid. Bij het station Nowo, tusschen Wilna en Dunaburg hebben de Duitschers den spoorweg afgesneden. Onder den druk der Duitschers moesten de Russische troepen zich op Podbrodzy terugtrekken. Op het front Orzany-Mosby worden hard nekkige gevechten geleverd tegen merkbaar versterkte Duitsche troepen die in Oostenlij- ke richting hun offensief ontwikkelen. Ten Oosten van Skidel worden voortdurend achterhoedengevechtcn geleverd om den op- marscli der Duitschers tegen te houden, waarbij de Russische artillerie er in slaagde een machtig vuur te ontwikkelen. Op de wegen, die naar de linie "Wohvokyz- Karstow Kaja, naar het Oosten voeren, trekken de Duitschers behoedzaam voorwaarts. Hunne pogingen om tot een krachtig offensief over te gaan, ontmoette overal een vastberaden tegenstand. Over het algemeen hadden zij niet den minsten invloed op de regelmatige ontwikkeling van het Russische krijgsplan om op zekere vooraf besloten plaatsen terug te trekken. Washington. De Duitsche gezant Bernstorff heeft aan journalisten medegedeeld, dat hij een gunstigen afloop verwacht van het geval met de „Arabic." In officieele kringen te Washington is een gevoel van pessimisme overheerschend. TER, NEUZEN 14 September 1915. Bekroonds merries. Effectendiefstal. Belastingen. Oplichter gearresteerd. Groote vangsten. Brand. Prinses Juliana. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Sept. Paul Joseph Leon Marie Standaert, oud 23 j., jm. en Suzanna Donze, oud 20 j., jd. Cornelis Pieter Machielsen, oud 22 jjm. en Elisabeth Cornelia Marie Harms, oud 19 j., jd. Emile Johannes Wemaer, oud 26 j., jm. en Adriana de Doelder, oud 21 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Krijn Klaas, z. van Jan Dees en van Jannetje de Quelerij. Meeuwis, z. van Pieter Willem de Kraker en van Suzanna Hamelink. 6 Sept. Alphonsus Jacobus Theodorus, z. van Ludovicus Cools en van Arnolda Raaijmakers. 7 Sept. Joost Dirk, z. van Jan Dieleman en van Elisabeth Loof. Johanna Wilhelmina, d. van Adriana Geertruida de Feijter. 9 Sept. Izaak Cornelis, z. van Krijn Hubrecht Wieland en van Tanneke Butler. 10 Sept. Jules, z. van Pieter Harms en van Leonie Bfeijaeit. Petursburg. De generale staf deelt mede Axel, 11 Sept. Veilingseieren V. P. N. f 7,55 per 100 stuks. Aanvoer 4000 stuks Hulst, 13 Sept. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 12,— a f 12,50, Rogge [nieuwe] f 12,— a f 12,50, Wintergerst f 13,75 a f 14,Zomergerst f 13,— a f 13,60, Haver f 11,50 a f 12,Erwten f 19,a f20,—, Bruine boonen f 19,50 a f20,Lijnzaad f20,a f21, Aardappels f2 25 a f2,75. Veilingseieren V. P. N. f7,85 per lOOstuks. Aan voer 12000 stuks.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3