Buitenland. Klein t j e s. vertrekken, om aldaar bij de spoorwegen werkzaam gesteld te worden. Ned. AANSTOOT GEVENDE OORLOGS- PRENTEN. Naar men aan de Nieuwe C t. meldt, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage verschillende boekhandelaren wonende in zijn rechtsgebied bij zich ontboden en hen verzocht in het vervolg geen platen van Louis Raemaeker, Braakensiek e a., noch boekwerken, prenten of prentbriefkaarten uit te stallen, die betrekking hebben op den oorlog en waarvan de regeeringen van de oorlog voerende landen aanstoot zouden kunnen nemen. STOP EENS Door een der marine-defensiesloepen te Hoek van Holland is Donderdag een schot gelost op de Nederlandsche sleepboot „Holland" uit Amsterdam, welke na waarschuwing om zonder vrijgeleide zee te kiezen, dit toch wilde doen. (Tel STATEN-GENERAAL. De leden van de Staten-Generaal zijn thans opgeroepen voor de vereenigde vergadering van de beide kamers in het lokaal van de Tweede Kamer op Zaterdag 18 dezer des na middags jte 2s/4 uur (voor de sluiting der zit ting 1914/1915). FABRIEKSAARDAPPELEN. Van verschillende zijden verneemt het Ned. Landb. Weekblad, dat de speculatieve aard appelmeelfabrikanten, die zich jegens den minister bereid hebben verklaard voor de in de a. s. campagne door hen benoodigde fa brieksaardappelen aan de landbouwers een minimumprijs te betalen van f 1,80 per H.L. van 61 K.G., dien prijs niet willen besteden. IN GEVAAR BRENGEN |VAN DE ONZIJDIGHEID. Naar de N. R. C. verneemt, is de instructie tegen de heeren W. N. J. van D. te Rotter dam en D., vertegenwoordigers van The Daily Mail, beiden gedetineerd in het huis van be waring aldaar, als verdacht schuldig te zijn aan handelingen, waardoor de onzijdigheid van ons land in gevaar zou kunnen gebracht worden, gesloten, en wordt deze zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. De behandeling van deze zaak kan de vol gende maand worden verwacht. EENIGE ZINSNEDEN UIT DE NOTA BE TREFFENDE DEN ECONOMISCHEN TOESTAND IN JULI. Het afgeloopen kwartaal is z^ker voor den landbouw bij uitstek voordèelig geweest. De hooge prijzen, die voor zoo goed als alle producten betaald worden, hebben den land bouwers een goeden tijd bezorgd. De uitkomsten van het fruitkweekersbedrijf waren in de afgeloopen maanden gunstig te noemen. De vooruitzichten in het bloembollenbedrijf blijven ongunstig. In het boomkweekersbedrijf ziet men de toekomst met bezorgdheid tegemoet,al mochten zij die Amerika bereisden, redelijke orders hebben. De enkele reizigers die uit de oorlog voerende landen terugkeerden, ontvingen wei nig of geen orders. Ook de binnenlandsche handel toont nog niet den minsten kooplust. De uitkomsten van de bloemisterij waren veel gunstiger dan men had mogen verwachten. MET PASSEN OPPASSEN 1 Men schrijft aan de Maasbode Tot voor eenigen tijd werden aan personen in België, die een pas verkregen om naar Holland te reizen ten einde daar hunne zaken te doen slechts een foto gevraagd. Thans moet men eenigc malen zijn handteekening plaatsen op de Kommandantur, welke hand- teekeningen worden opgezonden naar Holland waar de eigenaren van de passen verplicht zijn op vooraf bekend gemaakte Consulaten zich eenige malen te melden en daar weder om hunne handteekening te plaatsen. Wat is de reden van dezen maatregel Eenige houders van passen hadden zich niet gehouden aan hun woord, dat zij slechts naar Holland zouden gaan en niet verder reizen. Dezer dagen hebben de Duitschers hunne spionnen in Nederland gezonden ten einde zich te overtuigen of werkelijk deze passen- houders zich wel aan hun woord hielden en wat bleek Dat een hunner bij terugkomst te Antwerpen bij het inleveren van den pas gevraagd werd of hij zich steeds in Holland had opgehouden Het antwoord was bevestigd, terwijl de on- dergevraagde er bijvoegdeziet maar, het stempel van het Nederlandsche Consulaat te Amsterdam of Rotterdam bevindt zich op den pas. Men vertoonde hem toen een foto waar op hij zeer gezellig zat te praten met eenige vrienden. Op de vraag of hij dezen persoon kende, moest hij bekennen 'het zelf te zijn. Weet gij wel, dat gij ons dus voorliegt, was het antwoord, want deze foto is op het schip genomen, waarmede gij zijt overgevaren naar Engeland. De 10.000 franc waarborg werden verbeurd verklaard, en de betrokken persoon gevangen genomen, terwijl de foto bewaard bleef tot zijne vrienden terugkeerden. PERISCOOP OP GEWEER. De heer Eradus, geweermaker van het re giment jagers, deelt mede, dat hij een soort periscoop uitgevonden heeft, welke, bevestigd aan het geweer model 95, den schutter in staat stelt, om, geheel gedekt voor vijandelijk vuur, dus zonder dat hij ook maar het ge ringste lichaamsdeel behoeft bloot te geven en zonder op de gewone wijze gebruik te maken van de richtmiddelen, vizier en korrel, uit een loopgraaf het terrein, dat voor hem ligt, te overzien en waardoor hij tevens in de gele genheid wordt gesteld geheel gedekt op'den grond te vuren. Er zijn naar hij meededeelt met het toestel op de banen van Ockenburg proeven genomen in tegenwoordigheid van den hoofd officier en verdere officieren van het le bataljon jagers en de verkregen resultaten moeten verrassend zijn geweest. DE OORLOG. Spijt hun geweldige krachtsontwikkeling in het Oosten, blijken de Duitschers telkens nog in staat om ook op het westelijk front succesvolle aanvallen te doen op de vijande lijke liniën. Altijd nog dank zij hun art'illeris- tische meerderheid Ben Tiliett zei pas op het Trades-Unions Congres in Bristol, dat de Engelschen, om het zeker te kunnen winnen, nog zoo iets als een millioen machinegeweren en een 50.000 kanonnen moesten hebben Daar schuilt natuurlijk aardig wat overdrijving inmaar de Engelschen ervaren wel dat zip hoewel op hun liniën tweemaal sterker in het cijfer dan de tegenover hen staande Duitschers, nog ver in de minderheid zijn wat het oorlogstuig betreft. Allicht geldt dit in meerdere of, mindere mate ook voor de Franschen, en is het den daaraan toe te schrijven, dat ze nu en dan klop krijgen maar wanneer staan de materieele krachten dan gelijk, met een doorslag zelfs ten gunste van de Geallieerden, zoodat ze aan een nieuw en algemeen offensief kunnen denken Gemeten met de maat van den positie oorlog is het door de Duitschers in de Ar- gonnen verworven succes niet gering Be halve de winst van de versterking Marie Ihérése, de ruim 2D00 man gevangenen en een grooten oorlogsbuit aan krijgsmateriaal, hebben zij volgens het Duitsche communiqué in hun voordeel te boeken de verovering van een terreinstrook van 2 K M. ter breedte van 300 tot 500 meter. En wat zegt nu het nadere Fransche rap port daartoe? Men lioore In de Argonnen heeft het leger van den kroonprins, dat twee hevige aanvallen deed den 8en en in den nacht van 8 op 9 dezer met gebruikmaking van stikgasverspreidende projectielen het gevecht kunnen voorzetten, dat den 9en 's morgens gestaakt was. De Duitsche telegrammen, die het nemen van een groot aantal gevangenen en van veel oorlogsmaterieel vermelden, bevatten fantas tische cijfers. Zij spreken bovendien niet van de aanzienlijke Duitsche verliezen, die niet gerechtvaardigd zijn door eenig opmerkelijke winst. In den loop van het jaar, dat het leger van den kroonprins zijn aanvallen in Argonne herhaalt, heeft het meer dan 100.000 man verloren, geen enkel steunpunt van beteekems veroverd en minder terrein gewonnen dan de Fransche troepen op andere punten in één dag Jawel, dat kennen wemaar hoe staat het nu met dien door de Duitschers behaaldeu buit? Met hoeveel moet bijv. het cijfer van 2000 gevangen verminderd worden Wat de plaats betreft, die deze aanval in het groote strategische geheel inneemt, worde herinnerd, dat de stellingen in Argonne deel uitmaken van dat deel van 't front, hetwelk de posities in Champagne met den driekwart cirkel om Verdun aan de Maas verbindt. Deze stellingen loopen van Vienne le Chateau (van waar de aanval geschiedde) door het boscli naar Varennes, gaan verder Oostwaarts naar Malencourt en beginnen dan den wijden boog te vormen rondom Verdun Van een nadering dezer vesting door de Duitschers is echter nog geen sprake. Het Fransche leger staat of ligt er voor, en de Duitsche kanonnen kunnen de forten niet bereiken. En dat duurt nu al een jaar! „De Stand." BERLIJN, 13 Sept. (W. B.) Officieel. Op het westelijk oorlogsterrein is de toestand onveranderd. - - Een vijandelijk vliegtuig werd bij Kortrijk, een ander boven het boscli van Montfaucon (noordwestelijk van Verdun) neergeschoten. De inzittenden van het eerste vliegtuig werden gevangen genomen. Die van het andere waren gedood. In den afgeloopen nacht werd een lucht aanval op de versterkingen bij Southend gedaan. BERLIJN, 13 Sept. (W. B.) - Officieel. - Legergroep Hindenburg. In de Njemen-bocht, ten oosten van Grodno, wordt de vervolging voortgezet. Aan de Beneden-Zelwianka werden verscheiden krachtige tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Gisteren werden meer dan 3300 krijgsgevangenen gemaakt en twee ma- chineeeweren veroverd. ST. PETERSBURG, 11 September. (P. T. A.). Behalve dat een verbetering is inge treden over het geheele Russische front, is vooral één ding op dit oogenblik duidelijk ge worden, en wel dat de Duitsche legeraan voering er vóór alles naar streeft om snel oostwaarts naar het binnenland van Rusland door te dringen, zonder zich te laten weer houden door do terreinmoeilijkheden. Het is nog onzeker, in welke richting de vijand zijn beslissenden slag voorbereidt. Volgens de Retsj wachten de Russische militaire autoriteiten de ontwikkeling der ge beurtenissen rustig af, daar zij er van over tuigd zijn, dat het effectief van het Duitsche leger, al is het ook groot, weinig gunstige kansen biedt. Er zijn op het oogenblik meer dan 100 leger korpsen van den vijand aan het Russische front geconcentreerd, waarvan 90 gewone legerkorpsen, 11 Oostenrijksch-Hongaarsehe cavalerie-divisies en 9 Duitsche cavalerie divisies. Een deel van die troepen bestaat uit bon- veds, landweer en zelfs landstorm. Het con tingent van elk dier corpsen overschrijdt in totaal de 25,000 of 26,000 niet. Men mag aannemen, dat in het geheel op het Russische front een vijandelijke troepenmacht van 2,560,000 a 2,800,000 man staat, en wel in de Oostzee-provincies en Littanen ongeveer 28 legerkorpen, in Polesië 20 korpsen, en op het (Russische) Zuid-West-front 12 Duitsche en 30 Oostenrijksch-Hongaarsehe. De verliezen van den vijand hebben ge- dureuee de laatste twee maanden van het offensief op Russisch gebied U/a millioen be dragen. Met andere woorden het Duitsche leger gaat met rassche schreden zijn uitputting tegemoet. Reeds zijn alle reserves in het geweer gebracht. Volgens de Duitsche pers is de grootvorst opzij gezet, omdat men hem waarschijnlijk de catastrophen wijtvoor de oorlogspartij achten sommige bladen het een gevoelige slag. De Duitsche pers eert in den afgetreden opper bevelhebber een eerlijk, bekwaam tegenstander wiens gedwongen heengaan medelijden wekt. De Engelsche pers vindt het heengaan be grijpelijk, nu de vijand op de binnenste poorten van Rusland klopt, behoort de Tsaar ook in persoon de verdediging te leiden, vooral waar hij het politieke en godsdienstige hoofd dei- Russen is Enkele bladen oordeelen echter, dat het wel lijkt of de grootvorst ter zijde geschoven is. In elk geval, er blijkt uit de wijziging, aldus aller oordeel, dat Rusland vastbesloten is, vol te houden. De Fransche pers schrijft in gelijken zin, de oorlog wordt nu nationaal, zegt het Journal. En de Echo de Paris zegt„De keizer heeft thans openlijk zijn lot aan dat van zijn sol daten verbonden. Dat beteekent strijd met hand en tand." „Ned." Uit Weenen wordt aan den „Lokal Anzeiger" geseind, dat de aanvallen der Italianen langs het Isonzofront, in de laatste dagen, niet alleen minder krachtig zijn geweest, doch ook bewijzen hebben gegeven dat er geen krachtige leiding meer is. Nadat gebleken was, dat de sector om Tolmein niet door te breken was, is ook het Italiaansche offensief tot stilstand' gekomen, en omgezet in afzonderlijke kleine, zoogenaamde belegcringsaanvallen. Ook het vuur der Italiaansche artillerie is minder geworden ofschoon nog altijd veel munitie verspild wordt, blijven successen voor de Italianen uit. De stellingen der Oosten rijkers worden met den dag beter. Ook zijn de moeilijkheden, die de ingravingstechnièk op het Plateau van Doberdo veroorzaakten, thans overwonnen. Servië heeft blijkens een telegram uit Nisj aan de Gorriére della Sera Italië's eisch om zijn troepen uit Durazzo terug te trekken, afgewezen. Essad pasja, die met Servië en Montenegro onder één hoedje moet spelen, rukt tegen het gebied der Mirdieten op, dat door zijn troepen en de Serviërs vrijwel geheel is omsingeld. Prenk Bibdodo, de hoofdman der Mirdieten, wordt, naar verluidt, in Montenegro als gijzelaar vastgehouden. N. R. C. De Amerikaan sc he gezant te Weenen, heeft namens z ij n regee ring de terugroeping 'van den Oostenrijkschen gezant te Was hington, d r. D u m b a, g e i s c h t Reuter seint verder aan sommige bladen Deze nota zegt, dat Dumba erkend heeft, aan zijn regeering plannen te hebben voorge steld, om in Amerikaansche fabriekeu, bezig met den aanmaak van oorlogsammunitie, stakingen aan te stoken. De Amerikaansche regeering ontving deze inlichting door een af schrift van een brief van den ambassadeur aan zijn regeering. De overbrenger ervan was een Amerikaansch burger, die met een Ameri- kaansch paspoort reisde. De ambassadeur erkende, dat hij Archibald gebruikte om officieele dépêches van hem aan zijn regeering over te brengen. Naardieu Dumba nu erkend heeft, van plan te zijn samen te spannen om wettige nijver heidsondernemingen van menschen in de Ver eenigde Staten te ontwrichten en hun wettigen handel te verstoren, naardien hij de diploma tieke welvoeglijkheid flagrant geschonden heeft door een Amerikaansch burger, die be schermd werd door een Amerikaansch pas poort, als overbrenger van officieele depêches door de linies van den vijand naar Oosten- rijk-Hongarije te gebruiken, draagt de Presi dent mij op u mede te deelen dat Dumba voor de regeering der Vereenigde Staten als amba- sadeur van Zijne Keizerlijk Majesteite te Was hington niet langer aannemelijk is. Volgens een later bericht uit Washington, heeft president ilson ook een verzoek tot terugroeping van den O.-H. consul-generaal en den Duitschen militairen attaché Von Papen, in overweging genomen. Stahl, de man die onder eede een valsche verklaring had afgelegd over het bewapend zijn met kanonnen van de Lusitania is tot een gevangenisstraf van U/2 jaar'veroordeeld. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de Nederlanders in het vervolg niet meer naai en van België heen en weer mogen reizen. Onze zegsman kreeg bericht, dat hij in België dan wel in Nederland moest blijven.' Ook aan vele anderen werd dat medegedeeld. De Matin vertelt van het heldhaftige gedrag van een jongen Franschen officier, wiens naam het blad te gelegener tijd bekend zal maken. Hij had in een der slagen rond Atrecht zijn compagnie ver vooruit gevoerd in de Duit sche loopgraven, waar zij zich nestelde. Er kwam een oogenblik verademing. Dadelijk daar op sloeg er een granaat in, die de kaken van den officier wegrukte. Ondanks de vreeselij- ke wonde had hij de geestkracht om een pot lood te vragen, en met potlood, dat met bloed bevlekt, werd, ook de tong was afgerukt, schreef hij op zijn aanteekenboek, dat hij zelf uit zijn zak haaldeIk beveel de compagnie tot aan het uiterste toe stand te houden. Ik schenk 500 frank aan mijn ordonnans, het ove rige geld, dat ik bij mij heb, is voor mijn manschappen, de sergeant moet al mijn pa pieren aan mijn familie zenden, en er bijvoe gen, dat ik gelukkig sterf. Vive la Fr De bladzijden, waar deze woorden geschre ven staan, zijn gedrenkt met bloed. ROME, 12 September. De Stampa maakt een verordening bekend, waarbij de Italiaan sche Bank gemachtigd wordt tot de uitgifte van 3000.000 banknoten van 500 lire tot een bepaald bedrag van 150.000.000 lire. De heer I. J. Bosman schrijft in de Re-Echo het volgende tegen de Botha-Smuts-regeering „Mede Afrikaners Laat ons by elkander staan eri dat gedrocht, dat onder de naam van konsilatie voortgesproten is uit de zucht om by de Unionisten in tel te komen, voor goed de kop vermorselen bij de volgende elektie. Al het verkeerde door de Botha-Smuts Regeering bedreven komt voort uit de zucht om de Unionisten ter wille te zijn en naar hun pypen te dansen. Daarom werd Hertzog uit de Regering gezet. Daarom werden de studenten van Stellenbosch, Paarl, Wellington en Kaapstad van Regeringswege gedwarsboomd in hun besluit om een feest te houden ter ere van de gelyke taalrechten onder Art. 137 verkregen. Daarom bestaan de vermelde verkregen rechten vandaag grotendeels nog maar op papier. Daarom ook het lydeliekanzien dat de bel hamels van de zoogenaamde „anti-duitsche oproer" op verschillende dagen door brand stichting en plundering, zulk een verwoesting van eigendommen in al de grote steden van de Unie durfden aanrichten, terwijl de stakers van verleden jaar werden platgeschoten op de eerste de beste dag waarop zij met buiten sporigheden waren begonnen. Om op dit alles de kroon te zetten en de zucht om de tegen partij te bevredigen ten uiterste drijven, werd aan Fourie tegen verwachting van'het ganse Afrikanerdom, het leven ontnomen, ten spijte van het feit dat de begenadiging van Jameson boedelen sprak tegen 't uitvoeren van 't dood vonnis. Ten slotte nog deze aanmerking Jopie Fourie is bij het Afrikaanse volk onstervelik geworden en in de geest, zie ik reeds op het Kerkplein te Petoria een standbeeld verrijzen dat het verenigd nageslacht te zijner gedachtenis heeft opricht met het opschrift„estorven voor zijn volk." In het Quirinaal (koninklijk paleis) te Rome is een hospitaal ingericht, op kosten der ko ningin. Een van de nieuwe torpedojager der Engel sche marine heet „Tipperary" II. M. de Koningin-Moeder brengt heden middag een bezoek aan de Tentoonstelling van oud-Javaansch en hedendaagsch Balisch Hin doeïsme te Amsterdam. Men wil op Marken een motorgemaal maken- om minder last van overstrooming te hebben, De beetwortelsuiker fabriek te Geertruiden- berg zal deze wintercampagne niet werken. Heden Ivertrekt de Nederlandsche ambulance met de Batavier III naar Frankrijk. Volgende week gaat men heien voor de fundeering van het nieuwe Postkantoor te Rotterdam. Van 13 tot met 26 Augustus kwamen op Java 92 pestge vallen voor, waarvan 87 doodelijk. De electrische gemeentetram te Utrecht vervoerde in Augustus 560,457 personen. De toestand op het Westelijk front. Westelijk Front. Oostelijk Front. Russische Beschouwingen. Het ontslag van den grootvorst Nicolaas. De fut er uit? Servië Italië. Amerika-Oostenrijk. Valsche Eed. Blijf, waar je bent. Heldenmoed. Afrika.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2