Antirevolutionair voor Hieuw$- on Advertentieblad Zeeland. t\ NIET en toch WÈL FEUILLETON. De reddende Hand. Uit de Pers. Binnenland. No. 1258. Woensdag 15 September 1915. 13" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTÖOIJ Az, te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. In verschillende plaatsen van ons land gaat dit jaar de kermis niet door. Op sommige is dit een gevolg van een beschikking van bet militair gezag. Oj) andere besloot de Raad, op zedelijke gronden, thans het „kermiszwijn" niet los te laten. Daartegenover staan gemeenten, waar men, in weerwil van de tijdsomstandigheden zich toch zoo innig verknocht gevoelde aan de kermis, dat men ze liet doorgaan. Bijvoorbeeld in Zaandam, waar óok de socialisten de kermis eigenlijk wel een ver keerd iets vonden (Troelstra schreef er indertijd een heel kras stuk tegen maar waar de socialistische meerderheid evenwel tóch besloot ze te laten houden, omdatde gemeente het geld, dat ze kon opbrengen, zoozeer noodig ltnd. Nu denkt men wellicht, dat de rij van mogelijkheden gesloten is inzake de kermis „viering." De kermis houdenóf, zij 't dan vrijwillig of gedwongen, mèt of tegen zijn zin, ze niet- houden. Een andere mogelijkheid schijnt logisch uitgesloten. Toch niet, lezer Men kan ook hesluiten een kermis niet te houden, en ze toch werkelijk tvèl houden. Een poging daartoe is in Ter Neuzen ver toond. De Raad besloot, nog wel zonder hoofdelijke stemming, de kermis niet te doen plaats hebben. Maar een poosje later spreekt de heer Waalkes er zijn spijt over uit, dat het voorstel tot schorsing der kermis is aangenomen, zonder dat B. en W. iets anders daarvoor in de plaats geven. Het verslag in ons nommer van Zaterdag 1.1. meldt er van „Rondvraag. De heer Waalkes drukt zijn spijt uit, dat bij punt 7 (schorsing kermis) liet voorstel van B. en W. alzoo aangenomen is, zonder dat B. en W. iets anders daarvoor in de plaats geven. Gaarne zou spr. zien dat toch gelegenheid werd gegeven in betrekking tot een categorie van personen die dat wen- scheu, dat er- in plaats van kermis toch een paar dagen disponibel werden gesteld voor enkele vermakelijkheden, al is het dan ook 3) Ondertusschen is het heele huis van de zieke vol gestroomd met „belangstellenden," alias nieuwsgierigen. Wat heeft Gabi in de hand. Het is een nog niet ontloken bloem- kolf van den betelnootpalm. Iedereen maakt plaats voor den beroemden man. Hij plaatst zich voor de typhuslijderes en vraagt haar iets. Geen antwoord volgt. De oogen zijn ge sloten, het lichaam is vuurheet. Gabi begint. Hij prevelt, blaast en spuwt op de borst van Kakano's huisvrouw, neemt de nog gesloten hloemkolf, wrijft daarmee eenige malen over de bespuwde plaatsen dan opent hij met veel plechtigheid de hloemkolf, om te onder zoeken, wat hij uit het lichaam der lijderes heeft getooverd en er rolt een popje, een menschelijke beeltenis van hout uit. De toeschouwers bemerken het bedrog nietzoo toovert Gabi vaak de wonderlijkste voor werpen uit de lichamen zijner patiënten nooit volgt genezing en ^ócli stelt men zijn behandeling op Imogen prijs en verdenkt hem op bescheiden wijze." En verder „De Voorzitter deelt in betrekking tot het feit, dat er neiging bij de ingezetenen (al is bet dan op bescheiden wijze) bestaat om feest te vieren, mede dat vanwege de ver- eeniging .„Neuzens Belang" een verzoek is ingekomen om gedurende een 3-tal dagen volksfeesten te organiseeren. B. en W. hebben besloten hieraan geen gevolg te geven daar het organiseeren van feesten niet op haar terrein ligt." De weg dus afgesloten Luister „Nu staan er z. i. twee wegen open, le de Raad kan een commissie benoemen ten doel hebbende een feest te organiseeren en alzoo kan daarvan actie uitgaan en 2e uit de bur gerij kan een commissie gevormd worden, die van oordeel is dat het gewenscht is, met het oog op het feit dat de menschen van buiten bierheen komen, feest te houden. Alsdan staat het aan den burgemeester in overleg met den commandant, ter beoordeeling in boe verre die feesten zullen doorgaan. Jammerlijk is bet dat dergelijke dingen altijd bedorven worden door dansmuziek. Het is en blijft een moeilijke en lastige kwestie." Ons dunkt, dat de heer D. Scheele den spijker op den kop sloeg, toen bij opmerkte, dat zoo een andere kermis zou plaats hebben. Eu de hoop, welke hij in dit verband uit sprak, dat de burgemeester daartoe geen ver lof zal geven, met het oog op den ernst dei- tijden, heeft onze warme instemming. Er is, voor wie meent, in kermis achtige „ontspanning" in deze dagen zijn troost te moeten zoeken daartoe volop gelegenheid. Laat de overheid althans toonen, den ernst van den toestand te beseffen. Voor een verkapte kermis is het thans allerminst de tijd. Er is wel een zekere categorie van personen wien zulk een drie-daagsch „volksfeest" zeel ten genoege en profijte zou zijn, maar het algemeen belang geldt méér. En bovendien, een dergelijk, door de Over heid begunstigd of geduld „feest", zou, na het eens genomen besluit, en in verband met de tijdsomstandigheden, getuigen van een zeer wankel en onvast beleid. Wij hopen dan ook ten zeerste, dat „de lastige en moeilijke kwestie", waarvan de voorzitter gewaagde, door hem worde opgelost (voor zooveel het aan lièrn staat), door het weigeren van verlof. Daarmede zal hij naar wij vast vertrouwen, zijn plicht hebben gedaan en het overgroote deel der 'ingezetenen aan zich verplichten. Z. niet van goochelaarshandigheid. Ook dit middel faalt thans echter. Een ander toovenaar verschijnt ten tooneele. Weder een andere oorzaak wordt ontdekt. Er is een booze geest, „de wilde jager" ge- lieeten, en die heeft den geest der vrouw, d. w. z., haar levensprinciep uit haarlichaam gerukt en is nu bezig dien geest boven een vuurtje te rooken. Gemberwortel moet weer dienst doen. De mond der ongelukkige pa tiënte wordt er mee volgeproptze is even wel buiten kennis en werpt de gember uit den mond. Dat doet die vrouw nu niet weineen, dat doet de booze geest, die bang is anders het veld te moeten ruimen. De tooverdokter beprevelt het lichaam met toover- spreuken, wrijft ze in; enz.; de vrouw wordt als een doode. De oorzaak is dus nog een andere. Een volgende dokter ontdekt, dat de vrouw totaal zonder beenderen is. Het lichaam is daardoor zoo krachteloos. Dat hebben weer vijandige menschen, door middel van vampijrs gedaan. De vrouw moet weer maar gember kauwen. Het baat niet, want ze kan niet meer. Dat is weer het werk der booze geesten, die het medicijn weren. Die werende kracht van de geesten moet gebroken worden. Al de aanwezige dokters wasschen nu hun handen In „De Rotterdammerlezen we In Utrecht werd Donderdag de jaarvergade- ring gehouden van den Bond van Antirevolu tionaire Gemeenteraadsleden. De vergadering was zeer opgewekt en goed bezocht. Ze was dan ook zeer belangrijk. Behalve de gewone stof, die op een derge lijke vergadering pleegt te worden behandeld, waren twee belangrijke onderwerpen aan de orde. De heer Nauta, vroeger lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, thans burgemeester, een man alzoo, die de practijk van alle zijden kent, besprak het vraagstuk van de woning voorziening. Een warm pleidooi werd daar voor geleverd vanuit het antirevolutionaire standpunt en na de pauze volgde een levendige discussie. De Voorzitter Mr. de Vries besprak daarna de taak van de gemeente als werkgeefster aan de hand van een reeks van door hem ont worpen stellingen, waarbij bleek, hoezeer men ten onrechte ih de hoofdstad dezen wethouder wel eens conservatisme verweten heeft. Met blijdschap werd ook de mededeeling vernomen, dat men voor het orgaan van den Bond in Mr. de Gaay Fortman een nieuwen kundigen redacteur heeft gevonden. Het orgaan zal nu weder op geregelde tijden verschijnen, wat zeker van belang is. Deze vergadering zal op onze gemeentelijke actie zonder twijfel een bezielenden invloed uitoefenen. Een gewichtige zaak, want de gemeente politiek krijgt hoe langer hoe belangrijker beteekenis door de enorme uitbreiding der gemeente-taak. Over Nepotisme. (Nepotisme beteekent ongeveer „de familie aan baantjes helpen"). „De Nederlander merkt op Toen onlangs de vrijzinnige meerderheid in den Haagschen Gemeenteraad een familielid van een der wethouders passeerde voor eene betrekking waarin hij reeds werkzaam was, verdedigde Het Volk die handeling door te wijzen op de noodzakelijkheid dat er zelfs geen schijn van nepotisme (familie bevoordee ling) zou bestaan. Thans heeft de Amsterdamsche Raad den zwager van den socialistische!) wethouder Wibaut benoemd tot directeur van den Woning- dienst eene betrekking waaraan nog iets in een kom water, die door een hunner met tooverformules bepreveld is. Met dit water zal de ongelukkige gewreven worden. Intusschen verheft zich de koorts bij de patiente al meer. Heeft ze eerst beweging loos neergelegen, thans verandert dit. Ze gaat ijlen. Ze gilt„ik ben bezeten ik beu bezeten Daar hebt ge 't nu, zegt men tegen elkaar, de oorzaak barer ziekte is bezetenheid. De Kule (booze geest, die bezeten maakt,) moet dus slechts worden uitgedreven, en de vrouw zal beteren. Wie kent de spreuk tegen den Kule? Gelukkig, een der tooverdokters, Siligi. „Siligihelp, help!" Trotsch kijkt Siligi rond. „Haalt me tabak!" beveelt hij. „De vrouw gilt maar: ik ben bezeten, ik ben be zeten Siligi maakt van zijn tabak 7 siga retjes. „Geef me vuur. Hjj steekt een siga retje aan en rookt ze alle zeven zonder tusschenpoozen achter elkaar op, nauwkeurig zorgdragende den rook in de neus der stervende vrouw te blazen. Het helpt al evenmin. Ze blijft bezeten. Siligi zal dus de oorzaak nogmaals moeten opsporen. Hij beklimt opnieuw de tooverbank. Hem geschiedt een openbaring. In een vroegere ziekte heeft een tooverdokter haar het gebruik van zekere spijzen ontzegd, zij heeft toch ge- meer vast zit dan aan die van een eenvoudig leeraar der H B. S. Het blijkt dat in geheime zitting tegen dezen „schijn van nepotisme" ernstig gewaar schuwd is. En natuurlijk Het Volk onderstreept dit protest van harte...? Ja, dat kan men denken Nu heet dit verzet een „van de smalst mogelijke soort"... Dat dachten wij wel. Als het op de breedheid aankomt, moet men bij de sociaal-democraten wezen. Vooral in Amsterdam, waar zij bet, dank zij de politieke onmacht der andere vrijzinnigen, sinds eenigen tijd breed hebben. En wie 't breed heeft, die laat het breed hangen. Een slecht land waar 't niemand goed gaat. BEVREDIGINGS-COMMISSIE. De subcommissie voor de opleiding is met hare werkzaamheden reeds gereed, althans zoo goed als gereed, evenals de subcommissie nopens de subsidie voorwaarden. Dientengevolge zal voor de eerste maal bijeenkomen do subcommissie aan welke de behandeling van het grondwetsartikel is toe- bedeeld, en wier speciale werkzaamheden feitelijk eerst konden aanvangen nadat de beide vorengenoemde subcommissies met baar taak gereed zouden zijn gekomen. De volgende week komt de Staatscommissie ook in haar geheel bijeen. BELASTINGEN. Van bevoegde zijde vernamen wij bevestiging dat thans de wetsontwerpen, welke deel uitmaken van de belastinghervorming door den Minister van Financiën in uitzicht gesteld, en waartoe ook behoort een belasting op de tabak, grootendeels naar den Raad van State gezonden zijn. Een technische herziening van het Tarief is mede in voorbereiding. „Ned." GEMEENSCHAPPELIJKE SALARISACTIE. Het Comité voor Gemeenschappelijke Salaris actie werd door den Minister van Binnenland- sche Zaken in bijzonder gehoor ontvangen. Namens de Unie van Chr. Ouderwijzers was ter audiëntie de heer J. P. Vring, terwijl de Vereeniging van Chr. Onderwijzers werd vertegenwoordigd door de heeren H. J. Emous en J. Th. R. Schreuder. Van dit bezoek kunnen thans geen mede- deelingen gedaan worden. BELGISCH SPOORWEGPERSONEEL. Het in het luchtoord te Uden vertoevende Belgische spoorwegpersoneel heeft de aan zegging gekregen, dat 't binnenkort via Enge land naar het Noorden van Frankrijk moet geten, wat voor haar „boboso" was. Gember wortel wordt in water gekookt; het nog warme aftreksel wordt in de ooren der ster vende gegoten. Haar ijlende stem verstomt. „We hebben gewonnenroept Sigili. De vrouw is van haar bezetenheid verlost. Daar geschiedt echter iets, dat alle aan wezige toovenaars doet verbleeken. De vrouw licht haar armen op en trekt en rukt aan haar sarong (een soort rok). Waarom ze schrikken? Wel deze bewegingen der vrouw zijn het teeken dat een booze geest haar ziel (of gurumi) in een waringinboom heelt ge bracht. Op bevel van Sigili beklimmen alle negen toovenaars de tooverbank in elk van hen vaart de djinialien beginnen te kloppen te rillenzo wordeu helderziendze zien door het dak heen varen daardoor, komen in den waringin, vechten met de toka (boozen geest) om de gurumi (ziel) der vrouw. Dit alles gebeurt in hun somnambulischen slaap. Eindelijk ontwaken ze. Een der toovenaars heeft den gevangen levensgeest in een zak doek geknoopt bij zich Te laat de vrouw is dood (Wordt vervolgd). Antirevolutionaire Gemeenteraadsleden. Geen schijn van Nepotisme.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1