Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Gemeenteraad van Zaamslag. Vergadering van 7 September 1915. Alle leden waren aanwezig. Een vacature. De heer Wisse en daarna de secretaris ver klaren dat zij niet gesolliciteerd heb ben naar de betrekking van ambtenaar van den Burgerl. stand, zooals van den heer Wisse in de notulen stond. De heeren De Mul en Faas legden de ver- eischte eeden af voor hunne herkiezing. De gem.-secretaris nam ontslag als secre taris-lid der pl. schoolcommissie. De Wethou der De Mul werd met algem. stemmen her benoemd. Voorts besloot de raad, volgens de M. Crt., ten behoeve van den aanleg van de lijn voor de tram nog drie boomen ten Noorden van het dorpsplein te rooien en aan de maat schappij te verkoopen voor f60. In verband met den-aanleg der lijn zal de macadamweg ten Westen van het dorpsplein worden ver vangen door eene keibestrating. Goedgevonden werd de herstelling van een verzakking der glooiing van den havendam aan den Margarethapolder onderhands aan te besteden voor f89. Voor den hoofdelijken omslag werd het maximum verhoogd van f 1100(f tot f12000. Verder zal vervallen de eigen aangifte en wordt het van de hoogste toenemingen van het inkomen te heffen percentage verhoogd van 4 tot 4Va °/o- Mogelijk werd gemaakt aan de gemeente op te dragen de zorg voor het onderhoud van graven en monumenten. Het bedrag daarvoor door B. en W. te schatten bedraagt in minimum f8 in maximum f150 ineens. Bij behandeling der begrooting werd be sloten aan Ged. Staten te adviseeren het salaris van den secretaris te verhoogen van f 1050 tot f 1200, met overlegging van eene verklaring van den burgemeester, verzoekend van den in Zeeland bestaanden regel af te wijken, dat het salaris van den burgemeester gelijk moet zijn aan dat van den secretaris, daar hij voor zich geen verhooging van salaris wenscht en het ambt als een eerepost waar neemt. Nopens de jaarwedde van den gemeente ontvanger zal f25 verhooging worden ge adviseerd. Voorts werd de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie verhoogd met f25, die van den bode met f50, van den gemeente-veldwachter met f 100 en van de vroedvrouw met f25. De gemeentewerkman kreeg f25 meer voor het vuil ophalen. De gemeente-opzichter kreeg eene verhooging van f 100 (dus eene verdubbeling) van jaar wedde en het salaris van alle schoolhoofden werd thans bepaald op f 100 boven het mini mum. Het bleek uit de besprekingen dat de ge meente niet lijdt onder de tijdsomstandigheden. De Vereenigde Handwerkslieden te Neuzen krijgen overeenkomstig hun verzoek f25 sub sidie gedurende de jaren 19161920. De begrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van f31,617,24, met een post van onvoorzien ad f 566,557s. De hoofdelijke om slag in het concept geraamd op f 11,000 was teruggebracht tot f 10.700. Voor het loopende jaar bedraagt de raming f 10,000. Nog werd besloten tot het plaatsen van 2 steenen vuilnisbakken op het Veer, waarvan de,kosten zijn geraamd f241. Gemeenteraad van Axel. Zitting van 7 September 1915. op de heer Dreg- alle leden Tegenwoordig mans na. Door het jongste raadslid den heer De Feijter binnengeleid, leggen de herkozen raads leden de heeren Smies, P. Dekker, Wolfert en Van üriel in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, worden gelukgewenscht met hunne herbenoeming en nemen daarna hunne zetels in. De vaststelling van de notulen der vorige vergadering wordt aangehouden tot de volgende zitting. Kennisgeving van J. J. de Feijter Kz. te Axel dat hij zijn ontslag neemt als voorzitter van het Algemeen Burgerl. Armbestuur. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Door B. .en W. zal een dubbeltal worden opgemaakt, gehoord het Burgerlijk Armbestuur en deu Raad ter benoeming worden voorge dragen. Circulaire van den Bond van politiebeambten om loonsverhooging met betrekking tot de interieuren. De Voorzitter meent dat waar onze veld wachter een inkomen geniet van plm. f800, de circulaire voor kennisgeving kan worden aangenomen, waartoe z. h. s. wordt besloten. De Voorzitter doet mededeeling van den uitslag van de herbesteding van het aan de gemeente te leveren schilderwerk. Hij zegt dat thans ingeschreven is door Knieriem voor f 390, Hoebé f376, Brakman f343 en Antheunis f310. De begrooting was f315. 6 Het werk wordt z. h. s. gegund aan den laagstee inschrijver. Tot leden van de gascommissie worden herbenoemd de heeren Smies, Wolfert en Og&e'i die hunne benoeming alle aannemen. Op de verzoekschriften om ontheffing van schoolgeld wordt ontheffing verleend aan adressanten A. F. Schieman, C, Dijkwel en J. van Sluijs, allen overleggende eene verkla ring van het hoofd der school dat hunne kinderen binnen het dienstjaar de school hebben verlatep. De ontheffing wordt verleend voor den restenden tijd van het dienstjaar. Om ontheffing van hoofdei, omslag wordt ontheffing verleend tot een bedrag van f 17,40 aan J. Buijze te Eierland, aan C. Bruins te Winschoten voor f39,42 en aan Jan de Kraker te Zaamslag voor f49,20. Aanleiding tot de ontheffing is verlaten van de gemeente. Reclame in zake hoofdelijken omslag wordt behandeld in geheime zitting. De rondvraag leverde niets bijzonders op. (Ontleend aan de Ax. Crt.) De Sch. 141, schipper C. v. d. Toorn, was visschende, na 1 September j. 1. te zijn uitge varen, op 55° N. B. nabij Doggersbank, toen Sch. 316, schipper Toet, op een mijn liep en geheel vernield werd. Met behulp van een boot werden de 8 man, die de equipage de Sch. 316 vormden opgepikt en aan boord van de „Minister Cort van der Linden" genomen, die in de nabijheid vischte. Woensdagochtend kwam de Sch. 141 te kwartier over tienen voor de Scheveningsche visschershaven en zond per boot een paar man naar het strand om te melden, dat men acht schipbreukelingen, onder wie een ernstig verwonde, aan boord had. Onmiddellijk voer de reddingsboot „Jhr. Rutgers van Rozenburg de haven uit. Aan boord bevonden zich de directeur der Visschers haven, de heer J. Smit, de havenbeambten J. Hartevelt en J. Overduin, de reeder G. van Leeuwen, de commandant van de kustwacht, luit. v. d. Schrieck, benevens een geneesheer en verplegend personeel van den Eerste hulpdienst om de schipbreukelingen af te halen. De gewonde werd per ziekenauto naar het Genieenteziekenhuis vervoerd. Dinsdagavond reed de auto van 't vlucht oord te Ede tegen een boom. Een der inzit tenden, mejuffrouw C., werd aan het hoofd gewond. De verpleegster, mejuffrouw L., die begeleidde, werd licht gewond, terwijl haar de bestuurder niet ernstige kneuzingen opliep PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 SEPTEMBER 1915. Gereformeerde Kerk. Zitting van 10 September 1915. Veroordeeld wegens mishandeling: II. S.,. 39 j., zonder beroep te Hansweert tot f of 7 dagen hechtenis. Diefstal S. E. Vhuisvrouw van J. V. werkman te Cadzand tot f 5 of 5 dahen hech tenis A. F., 23 j., veldarbeider te Biervliet tot 1 week gevangenisstarf. niet voldoen aan het bevel van een ambte- naar: P. A v. d. W. 19j, landbouwarbeider te Axel tot f 10 of 10 dagen hechtenis m-Tj Hij 'bevelscl)rift der Arr. Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting met bevel tot invrijheidstelling E. M. de A., 32 j., huisvrouw van J. de V., wonende te Axel, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van heling. Londen, 9 Sept. (Reuter) Het Persbu reau meldt dat gisteravond bij den nieuwen Zeppehnraid in de streek van Londen twaalf mannen, twee vrouwen, zes kinderen zijn ge dood acht mannen, vier vrouwen, twee kin deren ernstig zjjn gewond en achtendertig mannen, drie en twintig vrouwen en elf kin°- deren licht zijn gewond. Allen zijn burgers, behalve vier soldaten, waarvan één is genood en drie zijn gewond. Berlijn, 10 Sept. 1915. Volgens berichten uit boha heeft het voorloopig onderzoek naar de daders van den moord op Lemeh pacha aan het licht gebracht, dat men hier tc doen heeft met een geval van wraak oefening van persoonlijke vijanden. Londen, 10 Sept, 1915. De bladen wijzen alle op de groote kalmte welke te Londen heerschte tijdens de jongsten aanval dor Zep pelins. r De limes zegt dat de verschijning der Zep pelins veroorzaakte bijzonder weinig paniek op liet oogeublik dat den moord en er ont stond geen schrik. Hun optreden is geen vraag naar vrede maai naar voortzetting van den oorlog waar bij de geheele nota helpen zal. Wanneer anarchisten bommen werpen tus- een vreedzame menigte, dan besluit men de anarchisten te verdelgen, dit moet men ook besluiten tegenover Duitschland, wegens het werpen van bommen door Zeppelins. Londen, 10 Sept. De nieuwe voorschriften van het departement van handel verwijzen, dat vooral het verbod van uitvoer van laken' naar het buitenland niet waardeloos is. De militaire autoriteiten hebben vastgesteld dat de katoenuitvoer uit Lancashire geschiedde voor het maken van vliegtuigen. De katoen werd door tusschenkomst der neutralen in handen der Duitschers gespeeld. Deze be werken thans laken voor hunne vliegtuigen. Daar de uitvoer van laken uit Engeland een waarde heeft van 12000 millioen pond s jaars is het duidelijk hoe belangrijk dit voorschrift is. Petersburg. De generale staf meldtAan de Sereth ten Zuid-Westen jvan Strembola ont wikkelde zich [het Russisch offensief gedurende den 9 dezer en had een belangrijk verloop op het succes dat de Russen op 7 en 8 dezer bij Tarnopol hadden behaald. In den loop van 7 en 8 dezer namen de Russen 150 officieren en 7000 man gevangen en maakten 3 kanonnen en 36 machinegeweren buit. De verliezen der Russen waren onbe- teekenend. Alles bijeengenomen voeren de Russische legers met kracht en vastberadenheid eene beweging uit, welke beantwoordt aan het ge stelde doel. Zij zien hun taak met vertrouwen tegemoot en hun trouwe bondgenoot het Fransche leger, bombardeert sedert 14 dagen op verschrikkelijke wijze het Duitsche front. Op het front van Riga geen verandering van beteekenis. Kolijn „Recht en Plicht" J. do Koeijerde Chr. Werkliedenver. Rom. 13 1 J. Meertens en de Chr. Nat. Werkmansbond H. J. van den Ouden. 4. Aanbieding gemeenterekening 1914. De Voorzitter deel mede, dat de rekening sluit met een goed slot van i f 600. Daar de heer De Feijter zitting had in de com missie voor nazien dier rekening, moet er thans een derde lid benoemd worden. Als zoodanig be noemt de Voorzitter daarvoor de heer De Jager. 5. Aanbieding gemeentebegrooting 1916. 6. Benoeming onderwijzer bij het herhalings- onderwijs aan school A In de plaats van den heer F. van den Broeke wordt daarvoor benoemd de heer P. J. Eijke, die zich als zoodanig had aanbevolen. 7. Voorstel inzake schorsing der kermis. B. en W. stellen voor dit jaar geen kermis te houden, lettende op de tijdsomstandigheden. Z. h. s. aldus besloten. 8. Voorstel tot verkoop van boomen. De Voorzitter zegt, dat dit betreft de verkoop van 22 boomen op het afgegraven gedeelte achter de H. B. S. en 12 beneden den dijk. Voorts dat er nog 23 staan op den dijk, welke B. en W nog niet willen verkoopen voorhands. De heer Lensen stelt voor B. en W. in overleg met de Commissie van Bijstand te machtigen daar toe over te gaan onder voorwaarde de 23 boomen op den dijk te laten staan daar het blijken kan dat deze door personen die eventueel daar bouwen, be geerd worden als versiering. Alzoo besloten. In verband hiermede vraagt de Voorzitter machti ging tot verkoop van de bazaltsteen die aan de haven ligt, daar deze voor hoogen prijs kunnen verkocht worden. Spr. herinnert [hierbij aan een vroeger [ingediend plan tot verbreeding van den bodem der haven, dat echter aangehouden is wegens hooge kosten nu is echter gebleken dat die zaak in orde kan gebracht worden met minderwaardig materiaal, zoodat de bazalt van de hand kan gedaan worden. De heer D. Scheele, opmerkendat dat de beste beschoeiing toch met bazalt is te maken, koestert de vrees dat dit werk dan zoolang zal duren en dringt op spoed aan in het belang der schippers. Z. h. s. wordt eveneens besloten tot machtiging van verkoop der bazalt. 9. Verdeeling jaarwedde van den agent Annot. De Voorzitter zegt dat indertijd besloten is diens jaarwedde te verdeelen onder de andere politie agenten, doch dat later een geschil is ontstaan in betrekking tot den inspecteur, welige toen tijdelijk een gratificatte is toegekend. Daar de mobilisatie nog steeds voortduurt stelt hij voor de jaarwedde te verdeelen met dien verstande dat allen een gelijk deel ontvangen, Aldus besloten. 10. Voorstel wijziging verordening, regelende de jaarwedde der onderwijzers. Dit betreft de onderwijzers die in militairen dienst zijn. Het desbetreffend gewijzigd artikel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 11. Wijziging der begrooting voor 1915. De Voorzitter geeft enkele toelichtingen waarna tot wijziging wordt besloten. 12. Intrekking benoeming van Dr. Middelberg. De Voorzitter zegt dat de benoeming tot buiten gewoon leeraar in het boekhouden in de voorlaatste vergadering niet formeel juist was, vandaar dat ze ingetrokken wordt. Dr. Middelberg zal nu als zoodanig door B. en W. aangewezen worden. 13. Het bouwen van een keet aan de Oostsluis De Voorzitter zegt dat door den aannemer van het maken der beschoeiing aan de Oostsluis ge vraagd is tijdelijk gebruik te maken van den grond om daarop een keet te bouwen. B. en W. stellen voor dit toe te staan onder voorwaarde dat deze voor 1 Jan. 1916 moet opgeruimd zijn en daarvoor betaald wordt een bedrag van f 10. De heer Eijke stelt voor aan die voorwaarden nog toe te voegen dat de gemeente zich het recht voorbehoudt de keet te verplaatsen, indien dit noodig mocht blijken. Met deze aanvulling wordt het voorstel aangenomen. 14. Verzoek Arbeidsbeurs. De Voorzitter vraagt of de Raad kan goedvinden dat de benrs zich aansluit aan de districts arbeids- beurs, daar deze zich bij een eventueele demobili satie een uitgebreide taak ziet aangewezen bij het plaatsen van arbeiders die alsdan werk behoeven. Kosten hieruit voortvloeiende, zullen wel op het Rijk verhaald kunnen worden. 15. Benoeming lid Commissie tot advies van het steuncomité. Daar de heer Moggré als zoodanig daarin zitting had, moet deze plaats vervuld worden. De heeren Eijke en De Jager hebben reeds daarin zitting. Na drie stemmingen wordt benoemd de heer D. Scheele die de benoeming aanneemt. 16. Verkoop van grond. De Voorzitter herinnert er aan dat in de laatste vergadering genoegzaam hierover is gesproken en zou thans tot beslissing willen overgaan. Ook in betrekking tot de verzoeken om een gedeelte bouwgrond. De heer Lensen stelt voor in commissionale ver gadering hierover eerst nader te bespreken en dan in openbare vergadering te beslissen. Dit voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Waalkes drukt zijn spijt uit, dat bij punt 7 (schorsing kermis) het voorstel van B. en W. alzoo aangenomen is, zonder dat B. en W. iets anders daarvoor in de plaats geven. Gaarne zou spr. zien dat toch gelegenheid werd gegeven in betrekking tot een categorie van personen die dat wenschen, dat er in plaats van Kermis toch een paar dagen disponibel werden gesteld voor enkele vermakelijkheden, al is het dan ook op bescheiden wijze. De heer Dees zegt dat voorstellen inzake deze aangelegenheden niet behooren tot de competentie van B. en W. doch alleen berusten bij den Voor zitter. De Voorzitter deelt in betrekking tot het feit er neiging bij de ingezetenen, al is dan op den wijze bestaat om feest te vieren, mede dat vanwege de vereeniging „Neuzens-Belang" een verzoek is ingekomen om gedurende een 3-tal dagen volksfeesten te organiseeren. B. en W. hebben besloten hieraan geen gevolg te geven daar het organiseeren van feesten niet op haar terrein ligt. Nu staan er z. i. twee wegen open, ie. de Raad kan een commissie benoemen ten doel hebbende een feest te organiseeren en alzoo kan daarvan actie uitgaan en 2e uit de burgerij kan een commissie gevormd worden, die van oordeel is dat het gewenscht is, met het oog op het feit dat den menschen van buiten hierheen homen, feest te houden. Alsdan staat het aan den burgemeester dat bescheiden in overleg met den commandant, ter beoordeeling in hoeverre die feesten zullen doorgaan. Jammer lijk is het dat dergelijke dingen altijd bedorven worden door dansmuziek. Het is en blijft een moeilijke en lastige kwestie. De heer D. Scheele merkt op dat men in plaats van de gewone jaarlijksche Kermis toch een andere Kermis verlangt en hoopt dat de burgemeester geen verlof daartoe geven zal daar het niet in het belang van onze plaats is gezien de ernst der tijden" De heer Lenser, opmerkende dat erdienaangaande geen instemmigheid in den Raad is, zegt dat men nu toch weet welken weg men kan inslaan. De heer Lensen vraagt inzake de tramkwestie, naar aanleiding van het adres van Driewegen, of B. en W. de maatschappij er nog op gewezen hebben, dat door niet te voldoen aan wegneming der bezwaren dit tengevolge kan hebben dat de subsidie kan ingetrokken worden. De Voorzitter zegt hoe dat alsnog hieraan bij de betrokken maatsch. zal herinnerd worden. De heer D. Scheele zou gaarne zien dat het ge deelte weg achter de woning van dhr. Kohier aan de haven verhard werd, daar dit vooral als straks de winter komt, een onooglijk en glibberig terrein is. De Voorzitter hoopt daarmee rekening te hou den in de vergadering van B. en W. Ook zegt de heer Scheele nog dat verledan jaar bij de bëgrooting opgemerkt is dat we een meerdere subsidie van f 200Ö voor de H. B. S. zouden krijgen en vraagt of daarvan nog wat komt. De Voorzitter antwoordt dat den minister hieraan herinnerd is en hoopt dat Ter Neuzen nog zal deelen in de mildere toekenning van subsidie die de minister beoogt. De vergadering wordt geschoast Jen gaal over in een commissoriale vergadering. Na heropening der vergadering waarin afwezig zijn de heeren Dees, Visser, Waalkes, De Bruijne en Lensen. worden de reclames H. O. vastgesteld zooals deze in geheime zitting zijn behandeld. Omtrent verkoop grond aan de H. B. S. zegt de Voorzitter dat door B. en W. de perceelen zijn afgebakend en stelt voor B. en W. te machtigen een advertentie te plaatsen voor openbare inschrij ving. In betrekking tot de aanvrage van het hoekje achter de kruitkelder dient nu nog een prijs gesteld te worden. De heer De Jager vindt het jammer dat nu enkele leden zijn weggegaan en vindt het bezwaar lijk een prijs te bepalen en wil dit nog aanhouden, waartegen de heer Van Hasselt zich verzet. De heer Nolson doet het voorstel de prijs voor het aangevraagde hoekje te bepalen op 7 gld. per M2. Aldus besloten. De voorwaarden waarop die grond verder gegeven wordt, zullen in de volgende vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. 0p een mijn geloopen. Auto-ongeluk. Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. H. Donner van Breda. Axel Kerkdreef 9 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Bed. H. A. en Dankz. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, Ds. J. H. Lam- mertsma. Bed. H. Av. eu Dankz. en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. 9 en uur, Ds. J. C. Elenbaas van Borssele. Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Ds. Overduin van N. Beijerland. Ter Zaamslag Hoek Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Zaamslag Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 57j uur, Evangelisatie. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Oostburg, 8 Sept. Oude tarwe f 12 a f 13, nieuwe tarwe f 11,50 a f 12,50, nieuwe wintergerst 114 a f 14,25, zomergerst 1 13,25 a (14, haver i 11,50 a f 11,75, kookerwtea f 15,50 a f 16,50, koolzaad f 30 a f3"2, per Kg ^^i®r,veili°g v- p- N- Aanvoer 38015 kipeieien, f 7,17'/2 a f7,37'/i per 100. Boter 193'/j Kg. fl,50 a f 1,60 per Kg. Middelburg, 9 Sept. Aanvoer van een en ander redelijk. Nieuwe tarwe i' 11,— a f 12,— eer 100 kilo zomergerst 113,— a f 14,witte boonen f 19,a f23. ronde bruineboonen f 20,— a f 23,— lange dito f bO, a f22,alles per mud: maanzaad f28.— a f 29,- per 60 kilo's. Boter f 0,70 a f 0,75, voor pariculieren f0,775 per kilo. Eieren f7,10, voor particulieren f7,50 per 100 stuks. Goes, 7 Sept. Aanvoer tamelijk. Zeer weinig vraag. Nieuwe tarwe f 11 a 11,75, wintergerst f 14, zomergerst 13,50, haver f 10,50 a f 12, kroonerwteu f 15 a a f 16,50, maanzaad f 28 a f 29, karweizaad f 19 a f 19,75, mosterdzaad f 45 a f47. Zierikzee, 9 Sept. Aanvoer van alle artikelen ruim. Tarwe f 10,— a f 12.— chevaliergers f15,— a f 16,25, wintergerst f 14,haver f 11,a f 11,75, kroonerwten f 15, a f 16,—, schokkers f 14,— a f16,— bruineboonen f G,a f 16,50, uien f3,50. aardappelen f2,60 a 12,60, hooi f40,— a f45,— stroo f 19,—a f20,—.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3