K1 e i li t j e s. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. van het Russische eskader te ontdekken, en voor zoover mogelijk ook die der Russische mijuvelden. Het succes, dat tot op heden door de Duitschers bij Friedrichstadt aan den Dvvina bereikt is, beeft waarschijnlijk hun hoop verlevendigd zich te Riga eeri basis te verzekeren, doch daar een succes te land slechts van gering voordeel zou zijn, zonder heerschappij in de Golf, wordt liet oogenblik blijkbaar gunstig geacht om een poging te wagen tot hernieuwing der operaties ter zee. DUINKERKEN, 8 Sept. Een Engelsche marine-luchtschepen heeft gisterennacht bom men laten vallen op de militaire inrichtingen in de Belgische kustplaatsen. LONDEN, 8 September. (Reuter.) Het Persbureau maakt (nader) bekend, dat drie Zeppelins vannacht een bezoek aan de ooste lijke graafschappen van Engeland hebben ge bracht en bommen hebben geworpen. Er werd met anti-luchtvaartgeschut op geschoten en vliegtuigen stegen op, doch zij konden de luchtschepen niet ontdekken. Vijftien kleine woonhuizen zijn vernield of ernstig beschadigd. Een groot aantal deuren en vensters is gebroken. Verscheidene branden zijn veroorzaakt, doch spoedig gebluscht. Er is verder geen ernstige schade aangericht. De volgende slachtoffers zijn gemaakt2 mannen, 3 vrouwen en 5 kinderen gedood 13 mannen, 16 vrouwen en 14 kinderen ge wond 1 man en 2 vrouwen vermist, waar schijnlijk ouder puin begraven. Deze allen waren burgers, op één soldaat na, die gewond is. De (Duitsche) gouverneur-generaal van België baron von Bissing, heeft aan den heer Braun, burgemeester van Gent, een audiëntie verleend. De laatste ging hem spreken over de vele opeischingen, in Gent door bemiddeling van het gemeentebestuur gedaan na 15 Januari 1915 en waarvan nog niets betaald is. De gouv.-gen. beloofde, de klacht in te zenden bij de regeeiing te Berlijn en om voorschotten te zullen vragen. De requisites beloopen 2,500,000 frank. Bernhard Kellermann schrijft in het „Ber liner Tageblatt" In de Argonnen ruikt bet naar chloor. In de loopgraven naar verrotting en verschrik kelijke dingen. Maar hier in de buurt van La Basseé ruikt het zóó aangenaam als in de gemakken van een verwende dame. Het ruikt naar parfum, naar seringen, viooltjes en andere lieflijke geuren. Sedert den herfst ligt deze teere geur over het land, nu eens zwakker, dan weer sterker, al naar de wind is. Deze lucht is afkomstig uit de parfum- fabrieken te lilies, die van den herfst ver nield zijn. Dat is echter ook alles, wat aan den tijd herinnert, toen men nog aan veraangenaming van het leven dacht. Nu komt het er voor millioenen op aan, het leven te redden. Het naakte leven, zonder eenige toegift. De heele streek bij La Bassée is één ellen de. Leeg, armoedig, graven, granaatkuilen, versplinterde boomen. De velden verworden en verwilderd. De menschen zijn reeds lang gevlucht voor de Engelsche granaten. Ze werden uitéén gescheurd in lnin hoerenbedden. De granaten verpletterden hen, terwijl zij voeder haalden voor hun geiten. Zoo 'bleef er niets anders voor hen over, de ongelukkigen, die zich wanhopig vastklampten aan hun grond! Weken, maanden lang hielden zij het uit. Van den herfst zag ik bij lilies in het dorp een oude vrouw aardappelen zitten, schillen, terwijl het dorp (ik geloof, het was Herlies) onder hevig vuur lag. Men zag bleeke ge zichten onder de soldaten. Maar het oudje schilde kalm en gelijkmoedig verder onder het kanongebulder, en aan haar voeten speelde een zesjarig meisje. Zij wilde liever sterven dan het plekje grond verlaten, waar zij sedert zestig jaar had gewoond. Velen stierven op deze wijze. De Engelschen beschoten dorp na dorp en de plaatsjes liepen leeg, het eeue na het andere. En thans zijn zij uitgestorven. Dorpen, stadjes, gehuchten en hoeven, als met een grooten hamer stukgeslagen, zóó zien zij er uit. Ze zinken in elkaar, dagelijks iets meer. De granaat vreet hen op. Zij vormen nog slechts spoken en geraamten van woon plaatsen. Maar de Engelschman schiet dage lijks in de ruine en spoedig zal geen muur meer overeind staan. De zon schittert door de gehavende, inge vallen huizen. Geen mensen wijd en zijd. Granaatkuilen van het grootste formaat, vele nog geheel versch. Een verbrijzelde wagen. Een granaat pakte hem op en wierp hem in het veld. Een bord Violaines. Het dorp is een graf. Ik huiver ondanks de hitte. Rodzianka, de president der Russische Doema, heeft zich door een correspondent van het Deensche blad Dagens Nyheter laten interviewen. Hij verzekerde dat de Russen den strijd zoo noodig 5, desnoods 10 jaren zullen voortzetten om hun doel te bereiken. St. Petersburg en Moskou zullen eventueel worden opgegeven en de Russen zullen zich achter den Oeral in nieuwe verdedigings werken terugtrekken, maar de oorlog zal net zoo lang duren tot Rusland overwint. Wij hebben 12 millioen soldaten, voegde Rodziankó er aan toe, en zullen vechten zoolang er nog één Duitsch soldaat op Russisch grondgebied staat. (N. R. C.) LENNOX (Massachussets), 6 Sept. Dumba, de Oostenrijksche gezant in de Vereenigde Staten, stemde toe, dat hij aan Archibald, een Amerikaansch oorlogscorrespondent, die on langs aan boord van de stoomboot „Rotterdam" in Engeland werd aangehouden, een brief medegaf om dezen te overhandigen aan baron Burian, den Oostenrijk-Hongaarschen Minister van Buitenlandsche Zaken, waarin hij enkele maatregelen aangaf, die kunnen genomen worden om het maken van munitie voor de verbondenen in Amerika te belemmeren, Dumba verklaarde, dat hij het recht bezat, de staking te eischen van de Oostenrijk Hon- gaarsche werklieden in de staalfabrieken, en zejde, dat hij van plan was Maandag naar Washington te gaan, en zijn positie aan Lansing, de staatssecretaris bloot te leggen. Hij voegde er aan toe, dat er duizende Oosten rijkers en Hongaren werkzaam waren in de staalfabrieken, wier tegenwoordige bezigheid een misdaad tegen hun vaderland vormt, die door dwangarbeid kan worden gestraft, indien zij ooit zouden terugkeeren. Zijn plicht was, alles te doen, wat in zijn macht was, om hen van een misdrijf terug te houden. De eenige manier, waarop hij dit doen kon, was vreedzame stakingen te bevorderen in de fabrieken, waar zulke werklieden werkzaam waren. Verscheidene New-Yorkscbe bladen vallen Dumba bitter aan en raden de regeering aan den gezant zijn paspoort te geven. GENEVE, 5 Sept. (V.D.) Uit Rome wordt aan de „National Zeitung" gemeld, dat de Engelschen plan hebben, een half millioen man aan de Dardanellen te doen landen. Daardoor willen zij den val der Dardanellen bespoedigen en zoodoende de Duitsche plannen in den Balkan tegengaan. Reeds zijn vijf divisies geland, wat een be gin der groote landing zou zijn. GENEVE, 7 Sept. (V.D.) De „Scolo" bevat het bericht uit Ale'xandrië, dat op den Egyp tischen minister Fathi Pascha aan het station te Kaïro, bij diens vertrek naar Egypte, door een jong regeeringsambtenaar een aanslag werd gepleegd terwijl deze door velen omringd was. Hij bracht den minister drie dolksteken toe, doch de getroffene loste twee revolver schoten, zonder echter zijn aanvaller te treffen, die toen onmiddellijk gevangen genomen werd. De toestand van den minister is niet zorg wekkend. Te Ridderkerk is een comité opgericht om propaganda te maken voor de invrijheid stelling van Generaal De Wet. Tot leden zijn in Nederland gedurende dit jaar 925 faillissementen uitgesproken. Op de ijzeren Hindenburg te Berlijn is den eersten dag voor 22,000 mark spijkers ingeslagen. d'Anunzio, de Italiagnsche oorlogszanger, gaat artikelen leveren aan Engelsche couranten. In Westfalen komen 70,000 textiel-arbeiders werkloos wegens gebrek aan grondstoffen. De Staatscourant wordt uit zuinigheid op minder soort papier gedrukt. In dezen oorlog zijn reeds 1964 rechtsge leerden gesneuveld. In Colorado is een radium-bron ontdekt. Eén gram zal nu „slechts" f86,400 kosten. In ouderdom van 95 jaar is te Haarlem overleden de heer L. P. Zochor, bekend tuin- bouwarchitect. Een advertentie in een der bladen luidt: Loop als de duivel naar de kermis op het Stadion Te Ilillcgom waren op de veiling 150 H L. bloembollen aangevoerd. Naar wij vernemen heeft H.M. Koningin W ilhelmina door tusschenkomst van Minister van Buitenlandsche Zaken aan den lieer H. van Cantfort Consul van België, teTerneuzen Hare bijzndere waardeering doen overbren gen voor liet door hem namens de in zijn ressort verblijvende Belgische uitgewekenen gezonden telegram met gelukvvenschen op 31 Augustus 1915. De heer D. Stroo, vroeger onderwijzer aan de Chr. School te OtheneZaamslag, thans te Gorinchein, behaalde dezer dagen de hoofd akte. Wegens vertrek heeft de WelEerw. heer J. F. van Huisteijn bedankt als secretaris van het plaatselijk Steuncomité alhier. De gehouden Unie-collecte door jonge dames in de kom dezer gemeente opgehaald, bracht dit jaar op ruim f163,—. Het vorig jaar was dit bedrag f 109,—. Thans zijn een 20-tal regeeringsvarkens alhier aangekomen. De maximumprijzen zijn vastgesteld per pond op 55 cent van iiet spek 60 cent gezouten spek, 55 cent vette óf gewone lappen,55 cent reuzel en 60 cent voor Ge smolten reuzel. Dinsdag is bij het Zwaantje alhier een ongeluk gebeurd. Een wagon met werkvolk van de Z.-Vl. Tram, derailleerde, waardoor een zekeie De Kraker aan zijn hoofd gewond werd. Hoewel niet van ernstigen aard, kan hij thans zijn werkzaamheden niet verrichten. Dinsdag slaagden voor het toelatings examen voor het Geref. Gymn. te Kampen, de jongeh. Jac. Dieleman Pz. van Zaamsla» en Jac. de Feijter Lz. van Ter Neuzen, beiden leerlingen van de Chc school, Jozinastraat alhier. Het nieuwe leerjaar aan de gemeente Mulo-school alhier is aangevangen met 29 leerlingen in klasse I, 38 in klasse II, in klasso lila 30. Aan de H. B. S.in klasse III15 leerlingen, in klasse IF 4 leerlingen en in klasse V 2 leerlingen. Woensdag had de aanbesteding plaats vaii het aanleggen van een rijwielpad op een gedeelte van den Rijksweg door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 'behoorende tot de Rijks groote wegen in Zeeland en het verbeteren van de keiverharding op het haventerrein te Breskens, behoorende tot de havens in Zeeland (Raming f38100). Laagste inschrijver de heer J. M. H van de Sande, Breskens, voor f35478. Oostburg. Alhier werden bii den landbouwer I. van Iloute op de wijk Stampershoek, 16 koeien afgemaakt wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in de .stallen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week zijn uit deze gemeente vertrokken J. Theunissen, zonder beroep, Q 132, naar Rotterdam. K. Herrebout, timmerman, Nieuwe- diep 21, naar Assendelft. D. J. de Waele arbeider. Pelmolengang 4, naar Zaamslag! C. 1Bakker, dienstbode, P 67, naar Zaamslag. G. J. D. Dijselijnck, zonder beroep, Station- 12, naar Huibergen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Midsland F. J. Los te Sijbe- karspelte PoppingawierP. v. d. Veer te Kollum. Bedanktvoor OldebroekM. Jongebuur te Veenendaal. Geref. Kerken. Bedanktvoor Urk R. K. M. Hummelen te Heerenveen voor Waardhuizen, A. D. C. Kok te Scharendijke. Chr. Geref. Kerk. Tweetalte Lisse J. W. Geels te Haarlem en L. II. van der Meiden te Enschedé. Bevestiging, Intrede. Men schrijft aan de Rott. De cand. R. Kok, van Ierseke, werd Zondag morgen in het leeraarsambt bij de Geref. Ge meente te Aagtekerke bevestigd door Ds. G. H. Kersten, van Ierseke met een predikatie over Jes. 52 vs. 7. Aan de handoplegging nam ook deel Ds. J. R. van Oordt, van Middelburg. Des middags deed Ds. Kok zijn intrede, sprekende over Joh. 20 vs. 21 b „Gelijkerwijs Mij de Vader gezonden heeft, alzoo zende ik ulieden," achtereenvolgens er op lettend dat het zenden der Evangeliedienaren wijst op 1. een schoone overeenstemming2. een groote verantwoordelijkheid3. een heerlijke ver troosting. Extra subsidies aan openbare scholen. Loon op Zand van f 1700, Ammerstol van f 1075, Nieuw-Beijerland van f2600, Brielle van f550, Ilpendam van f1500, Kwadijk van f600, Landsmeer van f1600, Middelie van f900, Oudendijk van f825, Waarder van f 1300, Burgh' van f 1100, Hengstdijk van f 1'200, Kapelle van f2500, Krabbendijke van f 1700, Óssenisse van f1200, Oudelande van f600, Serooskerke (Schouwen) van f490, Zuiddorpe van f1550, Engwierden van f1700, Giethoorn van f3500 Steenwijkerwold van f2500, Wanneperveen van f 2500, Marum van f 6000, Anlo van f 1500, Coevorden van 1 900 Havelte van f 2500, Smildo van f1600, Vledder van f1250, Zuidwolde van f500, Mescli van f125, en Casselte van .f4000. Chr. School te Nieuwe P e k e 1 a. Wegens te weinig ruimte in de oude school zal te Nieuwe Pekela eene nieuwe Chr. school met onderwijzerswoning worden gebouwd. Vrije Universiteit. Woensdag 22 September a.s., des middags te 3 uur zullen de lessen aan de Vrije Uni versiteit geopend worden met een toespraak van den pro rector, prof. mr. P. A. Diepenhorst. (Rott.) Heerlen. De Chr. School te Heerlen is 4 September onder groote belangstelling geopend. Bijna 200 leerlingen zijn ingeschreven. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Een aanval van Engelsche luchtschepen. Oe Zeppelins boven Engeland. In Gent. 0e toestand in La Bassée. Waarheid Uit Engelsche bron Amerika Oostenrijk. Een half millioen Aanslag op een Egyptischen Minister. f TER, NEUZEN II September 1915. MOBILISATIEKLANKEN. Woensdagavond tegen half acht are liep het druk naar de Geref. Kerk, alhier. Het Zangkoor van bovengenoemden naam zon eene uitvoering geven. Plechtig klonk (ruim half 8) door het kerkgebouw Psalm 150 1 en 3. Daarna sprak de Eere-Voorz. Ds. van Hulsteijn een kort gebed nit, gevolgd door een openingswoord. Z.Eerw. begon met te zeggen dat het zangkoor „Mobilisatie klanken hem verzocht had, om de proeven van bekwaamheid van dit koor, bij de vele opgekomen toehoorders in te leiden. Aan den avond van den Hemelvaartsdag, toen het Zangkoor van Zaamslag in dit kerkgebouw een zeer schcone uitvoering gaf en waarbij Ds. v. H. ook een inleidend woord sprak, was gezegd dat in Ter Neuzen geen Chr. Zangvereeniging bestond, hoewel bestaan had, en werd de wensch uitgesproken dat er spoedig ook hier weer een verrijzen zou. Plannen zijn daarna beraamd ge worden om onder de militairen een Chr. Zangv. op te richten, om aan hen ontspanning te geven Het lag toen echter niet in de bedoeling een ge~ mengd koor op te richten, doch zulks is des te beter wat straks blijken zal. Spreker bracht dank aan dhr. J. J. de Jager die hiervoor het initiatief nam. Deze uitvoering was vervroegd om wettige redenen, zoodat dit koor slechts een oefentijd van 3'/j maand gehad heeft, onder eminente leiding van dhr. J. J. v. d. Ouden die zich daarvoor be langeloos gaf. Spreker eindigde met den wensch dat hier een Chr. Zangvereeniging mag blijven bestaan, er nog op_ wijzende dat de wereld de edele zangkunst zoo zéér misbruikt. Nu werd begonnen het programma uit te voeren. Nummer een was Psalm 89 vers 7 en 8. Vervolgens: Petrus weent Heilands vraag Noderland en Oranje Zomeravondlied De twee jagers (een leuk stuk) Wij zingen Uwen lof Zonsopgang, een solo voor sopraan Meinacht (met een prach tig refrein). In de pauze werd als toegift gezongen „de Land stormjagers", wat véél bijval verwierf. Na de pauze hoorden we het „Geuzenvendel op den Thuismarsch", waarin en plechtig ver in V ronde, klonk V lied van Aldegonde Wilhelmus van Aassauen" enzwat zeer prachtig klonk en begeleid werd met pianospel door den heer A. Dees. Ge volgd werd dit stuk door een Duet Zondag morgen getiteld. Een groot stnk 31 Augustus metMocht Nederland verstaan „V Geheim, van allen zegen", enz. boeide toen de aandachtige hoor ders. Meiklokken Een dubbel kwartet Een wandellied en ten slotte Het Wilhelmuslied. In drukwekkend was het oogenblik toen allen staande aanhieven het 2e couplet„Mijn schild en mijn betrouwen, Zijt Gij, o God mijn Heer f Dhr. J. J. de Jager sprak een slotwoord. Hij wees op de goede leiding en degelijke studie, hoe wel nog niet een non plus ulstra, toch was het prachtig, voor in zoo'n korten tijd. Nu enkele militairen deze Vereen, gaan verlaten hoopt hij dat andere militairen en jonge burgers hunne plaat sen innemen. Dat zingen een heerlijk werk is, wordt door hem met beelden uït de H. Schrift aangetoond. Spreker sprak de waardeering uit voor de tegenwoordigheid der Mil. Autoriteiten. Bracht dank aan Ds. v. Hulsteijn voor het openings woord, en nu Ds v. H. Ter Neuzen gaat verlaten, dat hij in Middelstum's-dreven wandelend en ge nietend van den vrede toch nog denke aan do schoone zang van 't koor Mobil. Klanken uit Ter Neuzen. Voorts dank aan den kerkeraad voor het afstaan van de kerk, aan het bestuur van de Be waarschool, waar de repitities in gehouden mochten worden, en ten slotte dank aan de vele opge- komenen. Het 10de vers van Psalm 68 gevolgd door een dankgebed, besloot dezen heerlijken avond. Een 500 personen ongeveer vulden het kerkge bouw Na afloop werd den directeur een souvenir aangeboden, waarbij sergeant Donner uit Goes een korte doch kernachtige toespraak hield. Het batig saldo van deze uitvoering voor het doen voortbestaan van 't Chr. Militair Tehuis alhier bedroeg f 16. Gisterenavond werd besloten het Zangkoor onder denzelfden naam te dodn blijven voortbestaan. Dat vele jongelui er zich bij aansluiten. Zitting van Donderdag 9 Sept. 1915. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Voorts aanwezig alle leden, behalve de heer Donze, die met kennisgeving afwezig is. De Voorzitter stelt aan de orde Beëediging der nieuw gekozen leden. De nieuw gekozen raadsleden, de heeren De Jager, De Bruijne, Van Nes, Nolson en Van Hasselt worden binnengeleid en leggen in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna de Voor zitter hen geluk wenscht. Een woord van welkom sprekende tot de nieuwe leden, herinnert spr. ei aan, dat we hierbij onwillekeurig denken aan hen die zijn heengegaan. In de eerste plaats aan den heer Wieland deze was iemand van de oude garde j opgekomen uit de burgerij heeft hij zich door een eigenaardige levensmillieu een zekere positie ver overd, waardoor het altijd een genoegen was met hem samen te werken. Jammer dat ziekte hem verhinderde langer met ons saam te werken. Spr. hoopt dat hij nog langen tijd mag voortleven, doch dan met meer frischheid dan thans het geval is. Daarnaast noemt spr. de heer Moggré, die vrij willig zijn taak heeft neergelegdook deze, be scheiden als hij was, nam steeds een actief aandeel in den arbeid betreffende het bestuur onzer gemeente. In de derde plaats denkt spr. aan den heer De Feijter, wiens taak in dit bestuur is afgedaan. Altijd voorzichtig en steeds getrouw heeft hij getoond een practisch man te zijn, wiens zakelijke adviezen op prijs werden gesteld. En waar ge thans, aldus spr voor een belangrijke arbeid staat, daar er heel wat tot stand moet komen, hoop ik dat het u gegeven worde, steeds met lust en ijver de belangen der gemeente te behartigen, waar het dan alleen, onder den zegen des Heeren, mogelijk is dat gij tot heil der burgerij kunt werkzaam zijn. Hierna nemen de nieuwe leden plaats. 2 De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. 3. Behalve enkele goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Staten die voor kennisgeving worden aangenomen en eenige aanvragen om subsidie van hier bestaande Vereenigingen, welke bij de a. s. begrooting zullen behandeld worden, was o. m. nog ingekomen een adres van mej. A. Koene, concierge van het gemeentehuize, welke vraagt herziening van haar salaris, daar haar werkzaamheden, sedert 1 Aug. 1914 door verplaatsing van het kantoor van den gemeente-ontvanger naar het stadhuis, belang rijk zijn toegenomen en deze nog meer zujlen toe nemen door de verbouwing van het voormalig Kantongerecht, welks onderhoud ook voor haar rekening komt 2e een adres van I. A. Koene, assistent ter ge meente-secretarie, te kennen gevende dat hij na intrekking van zijn door den Raad verleend wacht geld als klerk ter |secretarie, in dienst is gesteld bij den gem.-outvanger tegen een salaris van f300 per jaar dat hij na drie jaar wederom ter secretarie is werkzaam gestelddat hij een tijdlang in den namiddag en ook des avonds is werkzaam geweest zonder dat hem daarvoor eenige vergoeding is toe- §ekend; dat zijn salaris nog steeds 300 gld bedraagt, .edenen waarom hij verzoekt hierin verbetering te brengen. Beide adressen zullen behandeld worden bij de begrooting. Nog was bij ingekomen stukken een mededeeling van het Bestuur der Arbeidsbeurs, dat behalve de door den Raad benoemde leden, toegevoegd zijn vanwege de „Vereenigde Handwerkslieden" J. K.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2