Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. De reddende Hand. Binnenland. Buitenland. No. 1257. Zaterdag 11 September 1915. 13" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Zuid-Afrika. Zuid-Afrika's bodem is doorzogen van bloed. Het bloed van helden. En nog steeds schijnt de grond begeerig, zijn mond open te doen, ten einde te ontvangen bloed van helden. Jopie Fourie Maar heldenbloed, martelaarsbloed bluscht nooit de vlam van vrijheidszin. Het bloed der martelaren gold reeds van oude tijden als het „zaad der Kerk." Het bloed der Zuidafrikaansche martelaren is het zaad, waaruit een herboren, vrije natie zal groeien. Al trapt thans een ijzeren voet de veer van de nationale eenheid samen, straks zal zij te sterker opspringen. Er zijn teekenen, die er van profiteeren. De taal wordt gehandhaafd. Een eigen christelijk, nationaal dagblad verschijnt. De liefde tot de eigen historie groeit. De Afrikaansche vrouw, (kan zij de „kampen" bannen uit haar geheugen ontwaakthoopt gelooft 1 „Die God van Daniël leef nog, die God van Daniël leef nog Die uitroep uit de schaar der betoogende vrouwen voor De Wet's gratic-verleening, vertolkt een rotsvast vertrouwen. Er trilt hoop, en moed in het woord van mevrouw generaal De la Reij „Mijn man wat s'n laatste droppel bloed voor sijn land sou het wil gee, het asem uitgeblaas en is niet meer nie, maar ik sê voor julle Als God S'n aangesig nou voor julle verberg, daar sal 'n tijd kom dat Hij weer S'n lig laatskijn. Hij het ons gehoor". Door de duisternis tot het licht Z. V Kuijper-Heemskerk. Verschenen is een brochure van de hand van Mr. Heemskerk. Zij is een antwoord op een reeks van 53 genummerde driesterren, die Dr. Kuyper in den loop van dit jaar in „De Standaard" publiceerde. Ri deze driesterren werd óók Mr. Heems kerk aangevallen. Deze heeft het thans plicht geacht zich in een openbaar geschrift te verweren. 2) De tooverdokter kan dus alleen hulpe bieden. Hij vereert een djini of genezenden god. Van dezen djini is hij de machinehet medium. Wordt hij geraadpleegd dan moet hij in een soort van somnambulistische slaap helderziend worden in dien toestand ontdekt hij de oor zaak der ziekte, die hij dan kan bedwingen door het prevelen van toover- of bewerings formules, wat echter op een onverstaanbare wijze geschiedt, opdat een ander ze niet van buiten zal kunnen leeren. De geneeskunst van een tooverdokter is afhankelijk van het aantal spreuken, dat hij kent. Weet hij voor een bepaalde ziekte de bepaalde, daarbij passende tooverformule niet, dan kan hij niet medicineeren. Daarom zijn voor één patient ook vaak vele dokters noodig. Alvorens dus een ziekte te gaan behandelen bestijgt de tooverdokter de tooverbankd.w.z. hij legt zich languit neder op een slaapbank, liefst in de woning van den patient zelf, of a.s daartoe de gelegenheid ontbreekt, in een Wrijving alzoo in de partij, en wel van vrij ernstigen aard. We kunnen niet anders, dan die betreuren. Nu ze echter eenmaal bestaat, dunkt het ons verstandig het verschil in de pers niet nader toe te spitsen. Wie onpartijdig wenscht te oordeelen, stelle zich met den stand van zaken zoo volledig mogelijk op de hoogte. Uiteraard is zulks niet mogelijk, indien men zich bepaalt tot de lezing van Mr. Heems- kork's brochure. Om het geding juist te stellen, zou het noodig zijn, ook de driesterren van Dr. Kuyper in één bundelte kunnqn nalezen. Weinigen zullen die reeks nog volledig in hun bezit hebben. En wil men het verweer van Mr. Heems kerk kunnen volgen en naar juisten maat staf waardeeren, dan zou ook wat Dr. Kuyper schreef, tot elks beschikking moeten staan. Om dan voorts tot een oplossing der kwestie te geraken, (en wemogen immers niets anders, onderstellen, dan dat aan beide zijden daartoe de hartelijke begeerte leeft), dunkt het ons de aangewezen weg, dat die gezocht worden in de lijn van het organisch samenleven der partij. Nu eenmaal de aanval publiek geschiedde, kon ook de verdediging kwalijk anders dan in het openbaar plaats hebben. Maar laat nu voorts aan Askelon geen meerder stof tot verheuging geboden worden. Hopen we, dat de zoo gewenschte verzoening spoedig plaats vinde. Tot heil onzer anti-revolutionaire partij en alzoo ten goede en ter bevordering van de doorwerking der eeuwige beginselen, welke zij op staatkundig terrein belijdt. Zij er ook in deze zaak een hanteeren van het wapen des gebeds. Z. WETHOUDERSBENOEMING. Mr. De Vries (a.-r.) is in de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad van Amster dam als Wethouder herbenoemd. De heer Stulemeijer (r.-k.) is door den Rot- terdamschen Raad als wethouder herkozen met 23 stemmen tegen 16 op mr. Van Aalten en 5 op den heer Spiekman. ANNA DE SAVORNIN LOHMAN deelt mede, dat zij naar aanleiding van haar huwelijk de redactie van de „Hollandsche Lelie" aan het eind van den nieuwen reeds ingetreden jaargang, uederlegt en zich terug trekt in 't particulier leven. Ds. DE LIGT. Naar aanleiding van een redevoering, door woning in de nabijheid. Nu volgt een sim- nambulische slaap, waarin de djini de oorzaak van de ziekte openbaart. .Daartoe komt de djini in den tooverdokteris dezen nu de oorzaak bekend gemaakt, dan drukt hij de gevouwen handen met den rugkant tegen het hoofd, buigt vinger en handen zoover mogelijk naar achter. Daardoor ontstaan tusschen de in elkander gestrengelde vingers kleine kiertjes en tusschen deze kiertjes door ontsnapt de djini. En dit alles geschiedt bij de onder scheidene tooverdokters weer op een eigen verschillende manierelke tooverdokter staat a. l*Av. op zichzelfeigen djini, eigen apotheek, eigen geheime handbewegingen. Elke trekking mot den mond, het oplichten van een vinger, de wijze van blazen in den medicijnkoker, alles is voor den dokter een geheel, niets kan gemist worden bij de kuurmaar geen ander dokter doet het weer zóó. Verplaats u met mij in het huis van een patiente, de vrouw van den tooverdokter Kokano. Hoor hoe een ooggetuige beschrijft „De vrouw kreeg een koorts onder koude rillingen, werd daarna heet en klaagde over hoofdpijn. Dat vond men niet zoo erg, dewijl vele doktoren daartegen genezende spreuken in water weten in te blazen, met welk water dan het hoofd wordt natgemaakt. ds. Van Wijk in Barchem te Winterswijk ge houden, waarbij hij onderstreept heeft de woorden van ds. De Ligt, heeft de burge meester dier gemeente aan den territorialen commandant voor de provincies Overijsel en Gelderland voorgesteld, ds. Van W. het recht te ontzeggen, zich te bevinden in de in staat van beleg zijnde gedeelten dier provincies. (Ilbld.) VLAGGEN Zaandam. Naar aanleiding van het niet- vlaggen vanwege het gemeentebestuur op den verjaardag der Koningin heeft de gemeenteraad in de gisteren gehouden vergadering met tien tegen negen stemmen een motie van een der vrijzinnige leden, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd voortaan op den verjaardag van het regeerend hoofd van den staat te vlaggen, verworpen. Tegen stemden alle socialisten, voor de met-sociaal-democratische leden. N. R. C. STOOMSCHIP MEDEA. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche rijks commissaris bij het Oberprisengericht te Ber lijn vernietiging van het voor de reederij van het stoomschip Medea, de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij, gunstige vonnis van het Prisengericht te Hamburg aangevraagd. DE OORLOG. Omtrent den toestand op schrijft „De Standaard" De reis van den T.sjaar naar het front heeft zoo meldt ons de Korr Norden de al- gemeene opwinding te Petrograd doen toene men. Spoedig lekte het uit, dat men voor nemens is de Residentie naar elders over te brengen, en dat de reis van den Tsjaar naar het front het resultaat is van gewichtige mi litaire overwegingen. Vóór zijn vertrek naar het front ontbood de Tsaar den minister van Oorlog Poliwanow, en generaal Roeski te Tsarkoje Selo. Voornamelijk generaal Roeski drong er op aan, dat de Residentie naar elders overgebracht zou worden, omdat de stelling van Riga onhoudbaar geworden was. Men verwacht dat de Tsarina en de troon opvolger eerstdaags van Tsarkoje Selo zullen vertrekken, daar de lijfarts een verblijf gedu rende den geheelen winter in het kasteel Orianda in de Krim voor den troonopvolger heeft voorgeschreven Wat er waar is in dit Duitsche bericht? Officieel wordt uit Petersburg gemeld De Tsaar heeft aan president Poincaré een tele gram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat Z. M. zich aan het hoofd van het Russi- Maar daar de genezing niet volgde, moest de toovergeest geraadpleegd worden de bij zondere oorzaak daarvan moest worden op gespoord. De ligplaats van de kranke is rijk versierd, door het ophangen van eigen of ge leende kleedingstukken, en in de nabijheid van de zieke staan porceleinen schotels, waar rijksdaalders in neergelegd zijn, alles dienende om den boozen geest, die de ziekte heeft ver oorzaakt, te misleiden want deze vertooning wijst den rijkdom, die wordt aangeboden tot zijn verdrijving. In de woning van Kokano waren 9 tooverdokters die een dag en een nacht om bourten tooverden om de oorzaak van de ziekte te vinden en aangezien elke toovenaar een nieuwe oorzaak ontdekt worden op een dag, ja, in een uur, verschillende ge neeswijzen op de zieke toegepast. De oorzaak zoeken, de kunst neemt een aanvang. De eerste somnambule brengt aan het licht dat de oorzaak ismenschen beheksen haar. Ge lukkig is voor het tegenmiddel een toover dokter present, zoodat er geen behoeft ge zocht te worden. Daar beheksen de oorzaak veler ziekten is, zijn de tegenmiddelen velen bekend en kunnen nu, onmiddellijk na de ontdekking, op de zieke worden toegepast. Het water wordt bereid in een bamboekoker, op een schotel, in een kom, in een glas, al naar de wijze van sche leger heeft geplaatst. Poincaré antwoordde, dat dit een bewijs was, dat Rusland den oorlog zal voortzetten tot de eindoverwinning behaald zal zijn De Petersburgsche correspondent van de Times meldt, dat de tekst van een dagorder, door den Duitschen generaal von Bulow aan zijn troepen gericht, daar bekend is geworden. Ilij luidt als volgt: Na den schitterenden veldtocht op het Russische front en de bezetting van een aantal groote steden en forten in Polen en Lithauen, moet gij nog een krachtige poging doen óm de Dwina te^forceeren en Riga te veroveren. Daar zult ge gedurende den herfst en den winter blijven, om in de lente naar Petersburg op te rukken". Dezelfde correspondent spreekt als zijn meening uit, dat het voor de Duitschers, schoon zij twee bruggehoofden hebben ver- meesterd Leunewaden en Friedrichstadt, en tusschen die plaatsen den linkeroever bezet houden, een heele toer zal zijn om de Dun'a over te steken, en dit wel wegens den snellen stroom en het vuur der Russische artillerie. Derhalve zal de vijand hoogstwaarschijnlijk beproeven zijn bewegingen door gelijktijdige operaties in de Golf van Riga kracht bij te zetten. Dat Riga in dez.e streek het hoofddoel des vijands blijft, blijkt uit de aanvallen van watervliegtuigen op onze torpedobooten, waar schijnlijk een voorbode van een nieuwe poging van de Duitsche vloot om zich een doortocht door de Golf te banen. BERLIJN, 8 Sept. (Wolff.) Legergroep- Von Hindenburg: In de streek van Daudsewas blijven onze afdeelingen vorderingen maken. Tusschen Jeziory en Wolkowysk (aan de Ros) maakt de aanval goeden voortgang. Wolkowysk zelf en de hoogten ton N.O. daar van zijn door onze troepen genomen. Daajbij zijn 2800 gevangenen gemaakt en 4 machine geweren vermeesterd. WEENEN, 8 Sept. (Wolff.) In de streek ten westen en ten Z.W. van Trembowla (ten ZO. van Strusow op den linkeroever van de Sereth) is de strijd nog gaande. Dicht bij de uitmonding van de Sereth in de Dnjoster hebben de O.-H. troepen onder bevel vim de generaals Benigni en prins Schönberg de vijandelijko stelling ten N.W. van Szupanka bestormd en 20 Russische officieren, benevens 4400 man gevangen genomen en 7 machine geweren buit gemaakt. Een nieuwe Duitsche aanval in de golf van Riga LONDEN, 6 Sept. Naar de „Daily Chro nicle meldt, schijnen de Duitsche Marine autoriteiten een nieuwen aanval voor te bereiden in de Golf van Riga. Hunne zee- vliegtuigen vlogen over de ingang van de Golf, klaarblijkelijk met het doel de positie den behandelenden dokier is. Gemberwortel is het hoofdmedicijn bij elke ziekte, omdat de booze geesten niet aan den geur van gember kunnen. De zieke moet dien wortel eten. Ook gebeurt het, dat de tooverdokter den wortel kauwt. Er staat water gereed, dat intusschon door den dokter met spreuken is bepreveld. In dit water wordt nu de fijnge- kauwde gemberwortel (vergeef me de mede- deeling, maar het is niet anders), uitgespuwd. Ten slotte wordt met het aldus geprepra- reerde water de pijnlijke plaatsen bij de patient bestreken. Ook dit middel baat echter niet. De ziekte moet derhalve een andere of nóg een andere oorzaak hebben. Een tweede somnambule brengt aan het licht dat dit de oorzaak is Een boosaardig mensch heeft in het lichaam van de patient vreemde voorwerpen getooverd, z. a. scherven, naalden, steentjes e. d. g. Die moeten er natuurlijk weer uitgetooverd worden. Geen der negen aanwezige tooverdokters ver staat die kunst, want dat is een zeer moei lijke. Gelukkig, in het naastbijzijnde dorp woont Gabi. Deze Gabi is in zulke gevallen specialiteit. Hij wordt oogenblikkelijk ge roepen en is bereid te kernen. Daar'treedt hij, in het volle besef zijner onmisbaarheid en gewichtigheid binnen. (Wordt vervolgd). Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. het Oostelijk Front Oostelijk Front.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1