Antirevolutionair voor Hieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. De reddende Hand. Uit de Pers. Binnenland. No. 1256. Woensdag 8 September 1915. 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITïuOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vloosvvijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Ruggegraats-verzwakking. Verleden week Woensdag werd te Leeu warden de Landdag van den Christelijk Natio- nalen Werkmansbond in Friesland gehouden. Op die vergadering werd o. a. ook bet woord gevoerd door Mr. J. Ankerman, over het onderwerp: Oorlog en Arbeid. Mr. Ankerman wees in zijn rede op de toename van werkloosheid, gevolg van ver schillende oorzaken, waaronder gebrek aan grondstoffen. Die toename van werkloosheid eischte het iif leven roepen van Steun-Comité's. Ieder zal het er over eens zijn, dat deze Comité's in het algemeen een uiterst nuttig werk verrichten. Velerlei armoede is er door verzacht. Velerlei leed ten minste eenigermate ge lenigd. Dat ook van deze Steun-comité's wel eens misbruik werd en wordt gemaakt, wie zal het ontkennen Dat er gevallen zijn, waarin bet geld in den zak kwam van dezulken, die er allerminst behoefte aan hebben, is niet te loochenen. Edoch, dit is een risico, waaraan elke groote onderneming- op dit gebied blootstaat. Als regel geldt toch, dat alleen steun bekomt, wie steun behoeft. En dat er velen zijn, die daarvoor in aan merking komen, vooral in de steden, moet ieder duidelijk zijn. Mr. Ankerman wees echter, blijkens een verslag in „De Nederlander" op een ander, veel grooter bezwaar, dan het voorwenden van behoeftigheid, en daardoor ten onrechte geschonken ondersteuning, mag heeten. Hij wees er op, dat een groote schaduwzijde der Steun-Comité's werd, dat er een verslap ping kwam onder het volk. „De ruggegraat", zoo zeide hij, „werd door dit hulpbetoon niet gesterkt, omdat men thans voor niemendal ontving, waarvoor anders ge werkt moest worden. Dit is een opmerking, die zeker veel waars bevat. Men wordt gewoon, aan wat in den grond der zaak, min of meer vernederend is. Zoo ook met het Regeeringsbrood. Velen, die het niet noodig hebben, gebruiken het en laten zich alzoo bedeelen. i) Schoon is ons Insulinde. Dat getuigt ieder, die het heeft doorkruist. Heerlijk schoon. De natuur vertoont zich daar in haar weelde rigste vormen en den reiziger, die er een oog voor ontving, ontbreekt het dikwijls aan woorden, om den overweldigende indruk weer te geven, dien het landschap op hem maakte. Machtige berggroepen, bruisende watervallen, paradijsachtige vlakten, majestueuze bosschon in ongerepte schoonheid, de diep-blauwe hemel met gouden zon, het roept alles als om strijd de grootheid van den Schepper uithet dwingt tot biddende bewondering. Hoe schoon ons Insulinde echter moge zijn. ook in dit paradijs schuifelt de slang. Het is opmerkelijk, hoe de tegenstellingen ook hier zoo dicht bij elkaar liggen. Indië het, wonderland van dieren en planten, is ook de bakermat van allerlei ziekten en kwalen van zulke, welke zelfs bij name ons vaak onbekend zijn. 't Is het tand van builen en wonden, van pokken en pest en cholera, van koortsen en dijsenterie, van huidziekten en melaatsch- heid. En uit dit oord, waaruit het loflied der De gang naar het stadhuis, zoo schreef on geveer het socialistisch hoofdorgaan een poos geleden, moet niet voor schande gehouden worden. De menschen moeten gaan inzien, dat ze recht hebben op ondersteuning. En waarom straks, als de vrede hersteld is, dan niet dezelfde weg gevolgd zou moeten worden Wat nu kan, kan dan immers ook? Hierin schuilt een zedelijk gevaar. De fut gaat er bij velen uit. De ruggegraat verzwakt. En bij de dankbaarheid, voor den lenigende» invloed, die van Steun-Comité's enOveiheids- steun uitgaat, mag toch dit demoraliseerend element niet onderschat worden. Z. Het nieuwe Eedswetje. Daarover schrijft „De Rotterdammer: V Het Eedswetteken. Van den wal in de sloot. De rechterzijde in de Eerste Kamer beeft gemeend het Eedswetteken te moeten ver werpen hetgeen wij betreuren. In ettelijke strafprocessen moesten sinds dien de aangeklaagden vrijuit gaan, doordien getuigen weigerden den eed af te leggen en daardoor bewijsmateriaal onthielden hetgeen wij evenzeer betreurden. De Regeering heeft in dezen noodstand ijlings voorzien door de indiening van een tweede Eedswetteken op hoop van zegen Het eerste Eedswetteken werd als verdacht „liberalistisch ooft" geweerd van den parle mentairen disch. Of thans aan de tegenstemmers gaver vrucht wordt aangeboden Wij meenen dit te moeten betwijfelen. De inhoud toch komt hierop neer dat de verplichting wordt gesteld, dat elk den eed aflegt, ook hij die „niet tot eene godsdienstige gezindheid" behoort. Van die verplichting worden echter vrijge steld le. degenen, die behooren tot eene godsdienstige gezindheid welke den eed ver biedt, en 2e. degenen, die tegen het afleggen van den eed gewichtige gemoedsbezwaren hebben. Nuchter beschouwd komthet dus hierop neerieder is verplicht om den eed af te leggen, maar als men het niet doet, is het ook goed. Verwonderen zou het ons niet, indien menig tegenstemmer natuurlijk in stilte zuchtte zoo zijn wij van den wal geraakt in de sloot. Immers het cardinale onderscheid tusschen natuur in zulke heerlijke accoorden opklinkt, vaart ook de bange zucht van wee en ellende, van smart en ljjden omhoog. Het getuigt voor Uw medelijdenden zin, méér, van den priesterlijken trek van barm hartigheid, als ge vraagt of er ook wordt ge tracht, dien nood te lenigen, dat lijden te verzoeten. Welnu, laat ik u mogen zeggen, dat daar aan ten eenenmale alles ontbreekt. Er moét hulp van buiten af komen. Aan zich zelf overgelaten vermag de inlandsche bevolking de ellende slechts te vermeederen. Natuurlijk gevoelt de zieke behoefte aan hulp. En hij zoekt die ook. Maar hoe Hoe vaak wordt hij het slachtoffer van geweten- looze priesters, tooverdokters e. d.hoe vaak ook meent men ter goeder trouw te zijn, en is de z. g. medische behandeling slechts een middel, om den lijder te spoediger in het graf te brengen. Om er U iets van te doen verstaan, ga ik U een paar voorbeelden van zulke medische hulp mededeelen. In Pagimbar op Sumatra woont een Mobani- medaansch hoofd priester. Hjj kan alle kranken genezen. Geen wonder dus, dat het patiënten bij hem stroomt. Deze worden op de volgende wijze „behan deld." Ten eerste ontvangt de patient een strenge berisping, dat hij zich niet nauwgezet het verworpen ontwerp en het nu ingediende bestaat daarin, dat de gemoedsbezwaren, die de eedsweigeraar had bij de eerste regeling, door den rechter moesten worden gekeurd. Nu heeft de rechter liet hoofd te bukken en legt de getuige liever geen eed af, dan is het uit. Geen wonder dat het liberale Vaderland zich hierover verheugt, want dat toetsings- recht is „in strijd met de liberale beginselen". Door dat toetsingsrecht kwam juist duidelijk aan het licht hoe het afleggen van den eed regel, normaal was en de belofte abnormaal. Met de opheffing van dit onderzoek der bezwaren is feitelijk vrije keuze gegeven en de eed facultatief gesteld. Het zal velen ietwat duister zijn hoe dit voorstel de meerderheid zal moeten halen, indien gelet wordt op de gronden door de tegenstemmers in de Eerste Kamer ontwikkeld. Van eenige meerdere toenadering van dit wetteken tot de rede van Dr. Kuyper be speuren wij niets. Zeker is het een noodregeling zij is slechts tot 1 Januari 1919 van kracht. Maar dat tijdelijk kennen wij, en aange nomen dat het inderdaad eene tijdelijke solutie is, mag dan Zoo maar zonder meer ettelijke jaren de losmaking van den eed in ons rechts leven worden geduld? Wij branden van nieuwsgierigheid om te hooren waarin dit ontwerp zich gunstig van het eerste onderscheidt en niet evenzeer als booze uitwas van revolutionaire leerstellingen moet worden begroet. Zoodra wij er meer van weten, zullen wij het eerlijk vertellen OPENING DER STATEN GENERAAL. De Ned. zegt goede rede te hebben om te vermoeden, dat II. M. de Koningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 September) weer in persoon de zitting der Staten-Generaal zal openen, zij het met beperkt ceremonieel. DE ANTIREV. PARTIJ. De Nederl. verneemt dat er binnenkort een brochure van den oud-premier mr. Th. Heem kerk zal verschijnen, ter bestijding van het geen dr. A. Kuyper in 53 driesterren in De Stand heeft aangevoerd. PENSIONNEERING VAN WEDUWEN EN WEEZEN VAN ONDERWIJZERS. „Het Onderwijs" verneemt, dat aan het departement van financiën een wetsvoorstel is ontworpen strekkende om aan de weduwen en weezen ven onderwijzers bij het lager on- geuoeg van zijn godsdienstplichten heeft ge kweten. Daarna wordt hem beloofd, dat hij voor fb de medicijnen zal kunnen bekomen, die hem stellig zullen genezen. Natuurlijk geeft de patient gaarne die fb. Nu wordt hem door den hoofdpriester overhandigd een leeg fleschje. Als het nu op een Woensdag regent, moet hij dat met water vullen, en er eiken dag eenige malen van drinken. De patient stelt hierin het volste vertrouwen. Immers, de hoofdpriester heeft vóór hij het fleschje overhandigde, er allerlei gebaren over gemaakt en onverstaanbare formules over uitgesproken. Na een paar weken wachtens regent het op een Woensdag. Ondertusschen heeft hij van zijn betooverde fleschje verteld aan andere zieken en zoodra nu op den be- wusten Woensdag de regen valt, komen deze bij hoopen met ledige fleschjes naar buiten ze houden ze even tegen het betooverde aan en vullen ze dan met regenwater. De patient wordt evenwel na het gebruik van het vreemdsoortige medicijn niet beter wel erger. Dus terug naar den hoofdpriester. Deze ondervraagt hem naar den aard zijner ziekte, zeer uitvoerig en het einde van het nieuwe consult, dat alweer fb kost is, dat de priester antwoordt„Ja vriend, ge hebt me de vorige maal niet nauwkeurig genoeg uw kwaal beschreven want nu is het me duidelijk genoog, waar het aan ligt, dat ge nog niet zijt derwijs, vóór 1906 overleden, met ingang van 1 Januari 1915 een pensioen toe te kennen naar de regeling der Weduwenwet voor de onderwijzers 1905. Dr. KUYPER OVER HET STAATSRECHT. Bij den bekenden uitgever J. H. Kok te Kampen is met enkele dagen de uitgave van een hoogst belangrijk studiewerk van Dr. A. Kuyper Sr. te wachten. Aan enkelen was het reeds bekend, dat Dr. Kuyper in de laatste jaren zich inge spannen bezig hield met de studie voor een uitgebreid werk over het Staatsrecht, een werk, dat bedoeld is als een breede en zakelijke Toelichting op Ons Program." Thans is deze studie zoover gevorderd, dat de verschijning een aanvang kan nemen. Het geheele werk zal in afleveringen worden uit gegeven, en compleet twee omvangrijke deelen vormen, waarvan het le deel De Beginselen, en het 2e deel De Practische toepassing zal bevatten. De prijs van het werk zal zeer billijk zijn. ZOO HOORT HET Wegens het plegen van handelingen in strijd met de bepalingen van de regeling tot het verkrijgbaarstellen van goedkoop ongebuild tarwebrood zijn tot heden te Delft een zestal bakkers gestraft. Eveneens hebben B. en W. aan een 12 tal gezinshoofden verboden, van welken bakker te Delft ook, voor korter of langer tijd ro- geeriugsbrood te betrekken. DE PAARDENUITVOER. Van Maandag tot en met Donderdag zijn te Zevenaar uitgevoerd 1882 jonge paarden. Drie stuks zijn voor uitvoer afgekeurd. Op 30 en 31 Augustus en 1 en 2 Septem ber zijn over 't station Oldenzaal ruim 2000 ruinen beneden 20 maanden en veulens naar Duitschland uitgevoerd. KAMERLIDMAATSCHAP. Naar vernomen wordt, zal de S.D.A.P. bij eventueel bedanken van den heer Vliegen voor zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer als afgevaardigde van Amsterdam IX den heer van den Tempel, secretaris van het ver bond van vakvereenigingen, candidaat stellen voor den opengekomen zetel. UITVOER ROGGEMEEL. De minister van landbouw heeft tot de bur gemeester een circulaire gericht, waarbij hij verzoekt, om den uitvoer van roggemeel te beletten en zoo noodig hem machtiging te vragen, dat meel krachtens de aanvullingsbe- bepalingen der onteigeningswet in beslag te nemen. genezenge hebt niet den Woensdagschen maar den Vrijdagschen regen noodig. Ziehier een der vele staaltjes van tastbaar bedrog, van grove beurzensnijderij. Mag ik U nu in gedachten even heenleiden naar Halmaheira Hier zult ge niet het Mohammedaansche bedrog, maar de heiden- sche practijken waarnemen. „De Galilarees gelooft, dat de ziel van den afgestorvene als „goma" in de geestenstad voortleeft om de achtergebleven familie te zegenen en te bewaken. Hoewel hij geen leer der wedervergelding kent, is toch de dood voor hem Koning der verschrikking, die met alle macht moet worden geweerd. Omdat te kunnen doen, is het terrein der medicineerende toovenaars steeds uitgebreid, het aantal der geneesmiddelen en geneeswijzen vermeerderd en liet gordijn van geheimzinnigheid steeds dichter toegehaald. De Alfoer kent een groote verscheidenheid van ziektenvreemdelingen komen ze nooit alle te weten; want de groot ste geheimzinnigheid wordt hierbij in acht genomen. Wat is de oorzaak dezer ziekten In het algemeen kan men zeggen, dat zeniet beschouwd worden, als gevolgen van een ziekteproces binnen in bet lichaam maar als gevolg van {de inwerking van buiten af door booze geesten, tooverijen enz. (Wordt vervolgd).

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1