Herlialingsonflervijs. Onderwijzer Kerk en School, Gemengd Nieuws. Burger 1 ij k e Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichte». Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. Yereenigde Handwerkslieden den eigenaar terug die voor hun eerlijkheid een briefje van vijf en twintig gulden schonk. Voorzeker een buitenkansje. M. Crt. Sluis. Bij den landbouwer P. L. de Bruijne, wijk Nieuw-Heille is het mond- en klauwzeer geconstateerd. De veestapel is daardoor met 80 beesten verminderd. Volgens de Bresk. Crt. is bij onderzoek zoek gebleken dat de nabij Nieuwesluis ontplofte mijn een Duitsche was. Hansweert. Vermoedelijk zal dezen winter de laatste boot van Walsoorden naar Hansweert en omgekeerd in de vaart blijven. Het kolengebrek is vervallen en mijnengevaar is er op dit traject niet. Vergoeding Kostwinnerschap. De bij Kon. Besl. benoemde leden der commissie van voorlichting inzake bezwaar schriften tegen door burgemeesters genomen beslissingen, zijn voor Zeeland,' E. B. Dumoleyn, lid van de Provinciale Staten van Zeeland te HontenisseJ. A. de Bruijne, lid van de Provinciale Staten van Zeeland en direkteur van de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee en M. Kloosterman Czn., werkman te Wol- phaartsdijk. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Helium J. G. Steenbeek Jr. te Lutjegastvoor St. KruisJ. van Beek te Waterlandkerkjevoor Nijkerk, Kijftenbelt, te Leerdam. Geref. Kerken. Beroepente OldeboornH. Haspers te Nieuw-Weerdinge te Assen R. E. van Arkel te Soestte Ouderkerk a/d IJselJ. E. Reijen- ga te Siddeburen. Aangenomen naar Broek op Langendijk R. W. de Jong te Werkendam. Bedanktvoor KrommenieR. Haitsma te Hindeloopen. Chr. Geref. Kerk. Tweetalte SneekBaas te Apeldoorn en Van den Berg te Vlissingen. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Tholen A. Janse te Barneveld. Afscheid. Zondag 26 Sept. a. s. hoopt Dr. W. J. Aalders, wegens zijn benoeming tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Groningen, af scheid te nemen van zijn gemeente Beesd. Unie-Collectie. 3de lijst van de 37ste Jaar-collecte voor de Scholen met den Bijbel. Gld. Cts. Transport 6,087,641/3 Welsinge met Souwert en Adorp 223,45 Garijp met Siegerswolde en Eerne- woude j 247,65Vsj Lioessens met Morra 167,50 Wanswerd met Jeslum en Birdaard 115, Wartena m. Warstiens (G. K.) 20,50 Wons met Engwier 56,31 Zweels (G. K.) 59,037* Glanerbrug23,04 Haaksbergen (G. K.) 16,527* Kamperveen53,307* Gelselaar met Geesteren 295,15 Hattem met Hattemerbroek190,497* Hedel (H. K.) 47,867* Linschoten116,40 Nigte vecht42,23 Ransdorp met Schellingwoude, Durgerdam en Holijsloot 54,81 Giessendam m. Giessen-Ouderkerk (benedenkerks) en Hardinxveld (beneden)195, Hazerswonde a. d. Rijndijk m. Koudekerke en Groenendijk 114,44 Heerjansdam met Kijfhoek 188,— De Lier met Burgersdijk 321,4079 Stolwijk 71,80 Schoondijke (G. K.) 122,047* Drimmelen7,56 's Gravemoer metDongenschevaart en Oosterhout 43,63 Klundert326,— Totaal van 75 Locale Comité's 9,206,88 De heer A. Verhagen, oefenaar bij de Geref. Gemeente te Meliskerke, hoopt daar Zondag 12 September a.s. zijn afscheid te preeken en Zondag 19 September bij de Geref. Gemeente te Leiden intrede te doen. Als bevestiger zal optreden Ds. J. Overduin, van Lisse. De em.-pred. Ds. H. L. Kniphuizen te Hilversum, hoopt Zondag 19 Sept. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Retran- chement. Dr. H. T. Oberman hoopt Zondag 12 Sept. a.s. des morgens afscheid te nemen van de Engelsche Gemeente te Middelburg en des avonds van die te Vlissingen. Hij is voor" nemens zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Heemstede te doen op Zondag 19 Sept. d.a.v., des middags te half drie. Als beves tiger treedt des morgens op Ds. L. Aalders, geestelijk verzorger van „Vrederust" bij Bergen op Zoom. België. In Februari heeft ds. W. Hoek, Ned. Herv. predikant te Brussel, een beroep gedaan op den steun van Protestanlsche geloofsgenooten hier te lande voor de Protestantsche kerken in België. Met 5000 frank keerde hij toen naar Brussel terug. De Antwerpsche kerk ontving 1000 frank, omdat die kerk er zeer moeilijk voorstond. Verder heeft ds. Hoek Gent, Maria-PIoorebeke met annexen, zijn eigen kerk, de Silo-kerk te Laeken, de 2 filialen van zijn kerk, te Schaarbeek en te Anderbecht gelegen, en andere kerken voorzien, tot dat nu zijn reserve geheel op is. Hij vraagt nu andermaal geld voor die kerken, vooral waar van den winter de nood groot zal zijn. Ds. Hoek vertoeft voorloopig te Vriezenveen, maar zal over een paar weken naar zijn gemeente terugkeeren. N. R. C. Wij verwijzen onze lezers naar een in dit nummer voorkomende advertentie der kwee- kerij der bekende firma O. Derksema te Scheemda, die tot zeer billijken prijs een groote verscheidenheid van najaarsbloemen levert. De oorlog heeft de export dezer firma geheel en al vernietigd en waar Engeland hare eigen kweekerijen krachtdadig steunt, meent de firma Derksema te mogen verwachten, dat Nederland niet zal nalaten eveneens blijk te geven van zijne belangstelling in het nationale product, waarin de [firma Derksema zoo uit nemend gesorteerd is. Voor verdere, bijzon derheden verwijzen wij naar hare advertentie in ons nummer van heden. Zondagochtend omstreeks kwart over vieren werd er brand ontdekt in drie schelven, be vattende ongeveer 30.000 K.G. ongedorschte rogge, staande op een land aan den voet van den Smeetslandschen dijk, op de grens dei- gemeente Rotterdam en toebehoorende aan den landbouwer J. Vrijland te IJselmonde. De brand is met vijf op de waterleiding geplaatste slangen gebluscht. Al de rogge is verloren gegaan. In de haven te Bergen op Zoom is ecu schip aangekomen met een vracht van 1,600,000 K. G. nieuwe hoefijzers, terwijl weldra een tweede schip met 60,000 K.G. volgen zal. Deze hoefijzers worden aangevoerd door een firma aldaar, teneinde in het groote gebrek aan hoefijzers voor paarden in het boeren bedrijf te voorzien. (Hbl.) Woensdagmorgen vroeg werd aan den straat weg Amersfoort—Apeldoorn, nabij Millingen, een 2-persoons-auto opgemerkt waarin een slapenden heer. Toen deze wakker gemaakt werd kwam hij tot de ontdekking beroofd te zijn van z'n portefeuille met inhoud en horloge met ketting. Uit zijn mededeelingen bleek, dat hij per auto op reis van Den Haag naar een plaats onder Apeldoorn, even voorbij Amersfoort, op -verzoek, een als heer gekleed persoon van plm. 30 jaar, iu de auto had op genomen. Nabij Millingen verzocht deze ie mogen sturen, wat toegestaan werd. De vreemdeling, die voorgaf den weg Je kennen, heeft de bosschen van Hoog-Soeren rondge reden. Tot zoo lang weet de automobilist wat er gebeurd is. Waarschijnlijk is hij be dwelmd. De auto was onklaar gemaakt! Na afloop van de jongste strafzitting der Bossche rechtbank werden een paar beklaag den, die tot hiertoe in voorarrest hadden ge zeten, veroordeeid en per celwagen van het Pa leis van Justietie naar de gevangenis gebracht. Toen ze daar aangekomen waren en de wagen geopend werd om de veroordeelen gastvrij ach ter de tralies te zetten, stapte een der beide veroordeelen op den koetsier toe en stopte hem een kwartje fooi in de hand. Dit zal wel een unicum zijn in de annalen van de boevenkoetsiers. Te St. Oedenrode raakten de twee paarden, gespannen voor een fourage-wagen der artille rie op hol iu de kom der gemeente, ter plaat se „De Vocht". Een militair (gele rijder), die de paarden wilde tegenhouden, werd omver gereden, kreeg een wiel over de borsten werd ernstig gewond. Hij werd terstond per am bulance, na verbonden te zijn, naar het gar nizoen Tilburg vervoerd. Een ander militair, die op de wagen zat, viel er af en brak een been. Twee fietsen van burgers werden tootaal stuk gereden, de berijders konden er gelukkig nog intijds af springen en zich achter een boom dekken, zoodat zij met dan schrik vrij kwamen. Verder werd nog een mitraileur vernield, die men langs den weg aan het oppoetsen was en werd bij veldwachter Lavrijssen de heining om den tuin beschadigd en de tuin vertrapd Aldaar gelukte het de hollende die ren tot staan te brengen. Maandagnamiddag zijn de 21-jarige mijn werker Curwels van Heerlerbaan en de 18-jarige mijnwerker Dirks uit Sittard door neervallende steenen bedolven in de mijn Oranje-Nassau te Heerlen. Den mijnwerker Dirks heeft men nog drie maal om hulp hooren roepen, maar 't was onmogelijk hem te redden. Twee-en-vijftig wagens steenen heeft men moeten opruimen, vooraleer het zeer verminkte lijk van Curwels werd gevonden. Daarna is het lijk van Dirks gevonden. Tel. De zakelijke mededeelingen per brief naar plaatsen in België, waarheen over Aken kan worden verzonden, mogen voortaan vergezeld gaan van rekeningen, prijscouranten enjderge- lijke zakelijke bijlagen. SAN FRANCISCO, 31 "Augustus. (Reuter). Een trein, bevattende 7000 pond dyuamiet, is bij Pinole in Californië ontspoord en ont ploft. Drie treinbeambten zijn gedoodde trein is tot gruizels geslagen. De in de nabij heid zijnde kruitfabrieken zijn onbeschadigd gebleven. PREDIKBEURTEN. Zitting van 3 September 1915. Veroordeeld wegens verpielingJ. d. B., 35 jveldarbeider te Zaamslag, f 5 of 5 dagen hechtenis mishandeling J. F. P., 36 j., veldarbeider te Biervliet, 1 week gevangenisstraf. niet voldoen aan een bevel van een ambte naar en beëed. ambtenaarA. v. D., 23 j., herbergier te Axel, f 10 of 5 dagen hecht. huisvredebreuk en mishandeling: H. V., 33 j., werkman te Aardenburg, f 10 of 10 d hechr. niet voldoen aan het bevel van een ambte naar J. H., 20 j., koopman te Hontenisse, f 10 óf f 10 dagen hecht. strboperijTh. B., 48 j., te IJzendijke, A. P. O, oud 30 j., to Biervliet, P. II. V., oud 44 j., te Biervliet, allen arbeiders. Parijs, 3 Sept. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidtIn antwoord op eene beschieting van de stad Nieuwpoort, heeft de Fransche artillerie in de sectoren Steenstraete en Boesingbe met goed gevolg batterijen en troepen parken van de Duitschers beschoten. De Fransche artillerie heeft tusschen de Somme en Oise, in de streek van Armencourt Duitsche batterijen tot. zwijgen gebracht. Op andere punten hadden ook beschietingen plaats welke in hevigheid verschilden. Londen, 3 Sept. (Officieel). In de week ein digende op 1 dezer zijn drie stoomschepen te zamen metende 6757 ton, gezonken. Constantinopel. Het groote hoofdkwartier meldtHet Engelsche transportschip Saws- land is in de Egeïsche zee door een Duitsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het grootste gedeelte der zich aan boord be vindende troepen is verdronken. Petersburg. Op het front van Riga en langs de Duna over het algemeen genomen geen verandering van belang. Gedurende den nacht voorafgaande aan den eersten Sept. en op den eersten dezer sloegeu de Russen in den strijd bij Friedrichstadt op nieuw aanval der Duitschers af. Tusschen de Wilia en Swenta zijn de Rus- siche troepen met succes voorwaartsch gerukt en daderen zij Wilkomir waar zij een nieuw front hebben bezet. Den eersten avond veroverde de Russische cavallerie twee dorpen bij Swirwinty, de Duitschers werden door de cavallerie in wan orde voor zich uitgedreven. Er werden ge vangenen gemaakt. Langs den rechteroever van de Wilia wer den van de Duitschers een bommenwerper en ettelijke Cais Jons genomen. Een hevig gevecht wordt geleverd bij Orany. Bij Grodno zijn do Russische troepen naar den rechteroever van de Njemen overstoken. Op het geheele front van Grodno tot Trut- te geen wijziging van belang. Iu de buurt van Luck zijn de Russische troe pen, nadat zij op den 2en dezer de Duitschers aan de Stryj hardnekkig hadden tegengehouden op linie Olyka terruggetrokken. Daarbij maak ten zij eenige honderden gevangenen en 'ver meesteren zij machinegeweren. Da Duitschers hebben Luck bezet. Aanvoer redelijk, hoofdzakelijk tarwe, gerst en kroonerwteu. Nieuwe Tarwe f 11,50 a f 12, per 100 kilo, Zomergerst f 14,Kroonerwten f 16,50 a f 17 per mud. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,75 a 0,77, voor particulieren f 0,80 per 7* kilo. Eieren 6,30, voor particulieren f 6,70 per 100 stuks. DAGEN. Voorin. Nam. Zaterdag 4 Sept. 9.35 10.26 Zondag 11.5 11.38 Maandag 6 0.3 Dinsdag 7 0.25 0.44 W oensdag 1.2 1.19 Donderdag 9 1.34 1.51 Vrijdag 10 2.7 2.23 Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot bij het herhalingsonderwijs aan school A, in de kom, uit, daarvan kennis te geven aan den Burgemeester vóór den 6 September 1915. Ter Neuzen, 30 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Aangifte van nieuwe leerlingen kan geschieden tot en met 14 September 1915, bij den Secretaris. Namens het Bestuur, CH. L. KESBEKE, Donze-Visserstraat 104. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: R. C. J. Panwels, zonder beroep, P 107, nit St. Nicolaas. C. A. Meertens, zonder beroep, Baandijk 38, uit Antwerpen. J. Oppe, boerenknecht, P 71, uit Axel. J. van der Sneppen, sjouwerman, Baan dijk 48, uit 's Hertogenbosch. C. P. Harpe, zonder beroep, Vlooswijkstraat 51, uit Vlissingen. A. Haan stra, directrice Ziekenhuis, 8 N. uit Groesbeek. Vertrokken zijn M. Dieleman, dienstbode, Baandijk 63, naar Watergraafsmeer. C. Turkenburg, dienstbode, Gre- nulaan 19a, naar Boskoop. M. J. von der Möhlen, leerares H. B. S., N. Verbindingstraat 7, naar Rot terdam. A. Plorussen, boerenknecht, O 147, naar Axel. Najaarsbloemen. Rogge verbrand. Hoefijzers. Schandelijk. Een royale boef. Twee paarden op hol. Onder steenen verpletterd. Brieven naar België. Een trein met dynamiet in de lucht gevlogen. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F.v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Laimnertsma, Voorber. H. A. en 2 uur, Prof. Dr. A. G. Honig van Kampen. Axel Stationstraat 9 uur, Prof. Dr. A. G. Honig, Voorber. H. A. en 2 uur, Ds. J H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timnierman Doopsbediening. Sluiskil 9 eu 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 unr, Ds. J. B. T. Hugcnholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 eu 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Oemeente (VlooswijkstruRl) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 26 Aug. Adolph Meinhard Knottnerus [van Heerenveen], oud 39 j., jm. en Antkonia Maria Buijze, oud 26 j jd- Huwelijks-vol trekkingen. 26 Aug. Jacobus Jan Bavekoo, oud 24 j jm. en Geertruida de Bokx, oud 20 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Pieter Anthonie, z. van Cornelis van Doorn en van Janna van den Berge. 20 Aug. Janna Neeltje, d. van Petrus Pieter Arij Dieleman en van Janna Dees. Adriaan, z. van Cornelis Zegers en van Cornelia Bakker. Jan, z. van Marinus de Ruijter en van Ebrina Maas. 24 Aug. Neeltje d. van Jozias Romeijnsen en van Gerritje Hamelink. 25 Aug. Levinus, z. van Levinns de Blaeij en van Janna Leuntje Buijze. 37 Aug. Ida Martha, d. van Gilles Cornelis van Overdulve en van Martha van Es. 28 Aug. Wil- lielmina, d. van Pieter de Jonge en van Jacoinina Pieternella Verhelst. Overlijden. 18 Aug. Janna Schieman, oud 69 j., echtg. van Dirk Willem Prederik Kaijser. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Vrijgesproken wegens Oostburg, 1 Sept. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen als volgt Oude tarwe f 12,a f 13,nieuwe tarwe f 12, a f 12,75, nieuwe wintergerst 114,25 a f 14,50, zomer- gerst f 14,25 a f 14,50, haver f 12,25 a f 12,50 koolzaad f30,a f32, Eierveiling V. P. N. Aanvoer 41243 kipeieien, f 6.72'/2 a f 6,92'/a per 100. Boter 320 Kg. fl,45 a fl,5772 per Kg. MIDDELBURG, 2 Sept. Goes, 31 Aug. Aanvoer ruim. Nieuwe tarwe fll a 12, winter gerst f 14 a f 14,50, zomergerst f 13,75, liaver f 12 a flS, kookerwten f 15, a f 16,50, kroonerwteu f 15, a f 16,5J, koolzaad f 32,50. maanzaad f 25, a f 27,50, karweizaad i 19, a f 19,25 mosterdzaad f 35, a f 45. Zierikzee, 2 Sept. Ter. graanmarkt van heden was de aanvoer van alle artikelen ruim aangevoerd, tarwe en gerst 50 ct. lager, chevaliergerst 50 ct. hooger. Tarwe f 11,25 a f 11,75, chevaliergerst f 15,a f 16,wintergerst f 14 a f 14,50, rogge f 7,90 a f 8, haver f 12,50 a f 13,—kleine erwten f 16, af 16,50, kroonerwten f 16, a f 16,50, schokkers f 14, a f 16, aardappelen f2,75 a 13,hooi f40 a f45, stroo f 19,a f20,karwei f 18,50 a f 19,koolzaad f 32,-, a f33.-. 5 8 TER NEUZEN.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3