Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. TJit de Pers. Tweede Kamer. Binnenland No. 1254. Woensdag 1 September 1915. 13" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vloosvvijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Verstandige woorden. Die heeft men dezer dagen kunnen lezen in „Het Volk", Gelijk een ieder weet, worden dag aan dag allerlei klachten geuit over de behandeling van de „minderen" onder de militairen. Er is schier geen eind aan. Wist men niet beter, en ging men af op al die beweringen, dan zou men bijna tot de conclusie komen, dat er zoowat alles ontbreekt aan den goeden geest in het leger. Het spreekt van zelf, dat de ontevredenheid voedsel ontvangt, indien elke klacht, hoe gering en onbeduidend ook, dadelijk in de pers wordt opgenomen. Wie zulke klachten dag aan dag leest en ze alle zonder meer als gegrond aanmerkt, krijgt een aardige schandaal-kroniek. Toch wordt het soms al te bar, ook naar de meening van Het Volk. Het blad waarschuwt, het toch niet te bont te maken. Want... in het leger moet immers, zoo zegt het, gezag zijn. In Tilburg eischten de relletjes-makers b.v., dat de troepen verplaatst zouden worden. Dat gaat niet aan, zegt Het Volk. „Dat b.v. de manschappen zouden mogen en kunnen beschikken en beslissen over de plaatsing der verschillende troepen in ons land, dat is de ongerijmdheid zelve. Dat zij adresseeren en klagen fiat; maar aan de opperste leiding moet dit tenslotte onder elk soort van leger- stelsel worden overgelaten." Wie het met deze woorden van het socia listisch blad niet eens zijn Maarer is een maar bij. „Het Volk" moet zich over dio ongerijmde opvatting niet te zeer verbazen. Wie hebben het besef bij een deel van ons volk voortdurend ingescherpt, dat ons leger overbodig was Wie stemden tegen de oorlogsbegrootingen Wie ondermijnden stelselmatig het gezag Wie zongen het schoone lied„Heel het raderwerk staat stil, Als uw machtige arm het wil Nu noemt Het Volk een handelwijze als van de outevreden elementen „spelen met vuur." Dat zijn verstandige woorden. Maar de vraag is toch gerechtigd Aan wien mee de schuld En is „die ongerijmheid" zoo'n heel groote inkonsekwentie Z. Lacht niet Onder het opschrift „Ministerieele Humor" komt in „De Tijd" de volgende correspon dentie voor „De Regeering en met name onze Minis ter van Landbouw, Handel en Nijverheid strekt in deze dagen haar zorg over alles uit. Hij heeft niet alleen den verkoop van tarwe en steenkolen gemonopoliseerd, maar hij waakt ook, dat wij ons goed humeur niet verliezen. Ik heb althans in langen tijd niet zoo gul ge lachen als bij het lezen van het berichtje, dat de heer Drion den Minister van Land bouw heeft rondgeleid door zijn district. Ik geef toe, dat om dat berichtje op zijn volle waarde te kunnen schatten, men den heer Drion en men den heer Posthufna beiden van nabij moet kennen. De heer Drion kan zich niet anders dan op zijn best hebben getoond. Er is geen ambt, waarvoor hij meer geschikt lijkt, dan voor impressarie van een dergelijke reis, en geen object, dat zich beter leent om mede te worden rondgereisd, dan de Minister van Landbouw. Men proeft dat trouwens uit het berichtje, waarvan de auteur zich ge- reedelijk raden laat. Kostelijk is bijv. de mededeeling omtrent het zalmdiner, dat de heeren zich zoo goed lieten smaken, en koste lijker nog het slot, dat de heeren, het district Ridderkerk verlatend, zich begaven naar Rotterdamom vandaar hun reis naar 's-Gravenhage voort te zetten. Men savoureert hier al het gewicht, dat de heer Drion toe kent aan het feit, dat hij deze reis heeft ge maakt. Hij heeft de reis voortgezet van Rotterdam naar 's-Gravenhage. Het is, alsof een of ander Oostersch potentaat naar Parijs gekomen, zijn uitstapje naar Berlijn- of Petersburg vervolgt. In dezen oorlogstijd gaat dit natuurlijk niet meer, maar om ons voor het gemis van dergelijke nieuwstijdingen schadeloos te stellen, krijgen wij nu te hooren, dat de heer Drion zijn reis voortzet van Rotterdam naar 's-Gravenhage. Bescheiden heid alleen verbood erbij te melden, of deze reis in een half uur werd gedaan per Hol- landsche spoor of per electrischen trein is ge beurd, en of aan het station Delfsche Poort, dan wel bij Loos na het zalmdiner de koffie is gedronken. Ik heb dezer dagen een collega ontmoet van den heer Drion, die zich over deze ge schiedenis boos maakte. Hij was laat ik dat dadelijk erbij voegen niet op den heer Drion. Dat hij een dergelijke uitnoodiging had gedaan, vond hij van hem heel gewoon. Hij kon echter niet begrijpen, dat Minister Posthuma zicb tot dat spelletje had geleend. Hij sprak van Fransche manieren, die men in Nederland ging invoeren.. Zijn toorn heeft mij een tweede oogenblikje van vroolijkheid bezorgd. Ik zou het met hem al zeer ver keerd vinden, indien in ons land gewoonte werd, dat afgevaardigden hun district rond hollen met een of anderen Minister, om zich aldus een aureool van gewicht te geven, dat zij blijkbaar gevoelen te missen. Het zou dubbel afkeuring verdienen, indien de leden van dit extraparlementaire Kabinet zich lieten gebruiken, in de zwakke linksche di stricten te worden rondgeleid, teneinde aan den invloed van den afgevaardigde van zulk een district bij de Regeering te doen gelooven en daardoor weifelende kiezerszieltjes te winnen. De Ministers kunnen hun tijd trou wens wel beter besteden, vooral thans, dan om reisjes als deze te maken, die, krpgen zij burgerrecht, zich eiken dag zouden kunnen herhalen. Minister Posthuma kan toch na tuurlijk aan de 99 collega's van den heer Drion niet weigeren, wat hij met hem heeft gedaan. En als ééne Minister met de afge vaardigden gaat reizen, waarom zal een andere het dan niet doen Ik heb echter den boozen collega van den heer Drion deze eenvoudige en nuchtere vraag gesteld„Is er onder Uw colleg's één, dien gij nog in staat zou achten met een dergelijk verzoek te komen, en is er nog een ander Minister, die zich daarvoor zou laten gebruiken Hij antwoordde dade lijk „Van de Ministers geen en van de andere collega's hoogstens één." „Welnu, zei ik, ge niet dan alleen den humor van het feit en lach er eens om. Er gebeuren in deze dagen ernstige dingen genoeg, om over individueele dwaasbeden zich boos te maken. Gun uw collega het speelgoed, dat bjj zijn leeftijd en karakter past." Hij gaf mij dit niet alleen gewonnen, maar verklaarde zelfs af te zien zijn voornemen, om over deze quaestie bij de begrooting eens een bartig woordje te zeggen. „De Rotterdammermerkt omtrent deze zaak fijntjes op „Voor wie niet beter wist. had het allen schijn alsof de Minister zich leende voor een reclame tocht, door en ten gerieve van den heer Drion op touw gezet. Intusschen zal dit slechts schijn wezen. De heer Drion wenscht op allerhande wijze voeling met zijn kiezers te houden dat kost moeite en zorg en het zalmdiner was dan ook ten volle verdiend. Wij verstouten ons evenwel hem een raad te geven. Hij dankt zijn verkiezing het is algemeen, ook hem, bekend aan zijn teere liefde voor de Hervormde Kerk en zijn manmoedig pro test tegen Roomsche stoutigheden, welke bij voortbestaan van het Ministerie Heemskerk, ons land wis en zeker ten verderve zouden hebben gevoerd. Welnu, laat hij nog eenmaal een rondreis maken, en dan laten aanschouwen wat de val van het fel bestreden Kabinet heeft gewrocht. Hij zende eene missive aan Mr. Regout, den gezant (tijdelijke) van de Nederlandsehe regeering, en trekke met hem door het dis trict, van IJselmonde tot 's-Gravendeel en Oud-Beijerland. Dan zal er nog anders „gefoven" worden. Dan blijft het niet bij kalm. Dan korat er vast een spoedbericht, dat werd gedronken onvervalschte Benedictine, expresselijk gebrouwen door de Benedictijner monniken. Ingediend is een wetsontwerp, houdende tijdelijke nadere voorziening betreffende het Eedsvraagstuk. Wordt het aangenomen, dan zal het slechts gelden tot 1 Januari 1919. Daarna, of liever op dien datum moet een défiuitieve regeling in werking kunnen treden. Vóór 1 Jan. 1919 zal dus een eindregeling moeten zijn vastgesteld. Voorgesteld wordt thans, dat (behalve ten aanzien van hen, wier godsdienstige gezindheid de eedsaflegging verbiedt) de volgende regeling tijdelijk zal geldeneen ieder moet den eod afleggen, doch op verklaring dat tegen het afleggen van eeden gewichtige gemoedsbe zwaren bij hem bestaan, zal voor den te be- ëedigen persoon in plaats van den eed de belofte komen. De rechter zal in geenerlei onderzoek in verband met deze verklaring mogen treden. Niet alleon zal hierdoor de te beëedigen persoon gevrijwaard zijn tegen ieder „inquisitoriaal" onderzoek, maar bovendien zal de rechter zelf hierdoor ontslagen worden vau een plicht, die zij het ook naar de meening der regeering teii onrechte door menigeen te zwaar voor hem werd geacht. REGEERINGSVARKENS. De Minister van Landbouw heeft een cir culaire aan de Burgemeester verzonden met de mededeeling, dat de gevormde reserves het mogelijk maken gedurende de maand Sep tember varkens beschikbaar te stellen a. voor de gemeenten, die ze reeds nu ontvangen b. voor de gemeenten, die, hetzij afzonderlijk, hetzij te zamen met andere per week min stens 20 stuks kunnen ontvangen, een en an der onder een aantal voorwaarden, waarbij nu nog meer nadruk is gelegd op deskundig toezicht, om er tegen te waken, dat de voor de consumptie geschikte deelen niet langs meer of minder omwegen terechtkomen bij vleeschfabrikanten, die deze dan in een of anderen vorm weer uitvoeren. Aan gemeen ten, die door bemiddeling van het Itijkscen- traalbureau varkens ontvangen kan geen spek geleverd worden. TRANSPORT GEWONDEN. In verband met de aankomst de vorige week hier te lande van een transport zwaar gewonde Duitsche krijgsgevangenen uit Enge land verneemt men dat de transporten van uitgewisselde zwaar gewonde en verminkte Ehgelsche en Duitsche krijgsgevangenen tot en van Engeland plaats hebben door de zorgen en op kosten van de Nederlandsehe Regeering. In overleg met de beide betrokken regee ringen bestaat het voornemen maandelijks de overbrenging van deze transporten op den zelfden voet te organiseeren. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Arnhe m. Door de anti-rev. kiesver- eeniging in district II zijn voorloopig candidaat gesteld voor de vacature-Van Haersolte, A. R., de heeren C. Smeenk, redacteur van „Patri monium", en mr. R. van Maare B.Jzn. HET KAMERLID VOOR APELDOORN. Uit de beste bron kunnen wij als ongegrond tegenspreken het rerucht, als zou het Tweede Kamerlid voor Apeldoorn, Graaf Van Bylandt, voornemens zijn binnenkort als Kamerlid af te treden. Vad. UIT DEN RAAD VAN GOUDA. Vrijdag deed de eerste soc. democraat in de raadszitting zijn intrede B. en W. hadden voorgesteld om den aftrek bij den H. omslag voor nodzakelijk levensonderhoud thans van f 400 op f 450 te brengen. Een liberaal lid stelde voor f 500. Met hulp van de rechtsche raadsleden werd dit aangenomen. IN GEVAAR BRENGEN VAN DE NEU TRALITEIT. De heer W. N. J. van Dcorrespondent van een Engelsch dagblad te Rotterdam, is sedert Dinsdag, op last van de justitie, in het huis van bewaring alhier opgesloten. Naar men verneemt, wordt hij verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan hande lingen waardoor de neutraliteit van ons land in gevaar zou gebracht kunnen worden. Een Engelsch vertegenwoordiger van The Daily Mail, tijdelijk hier ter stede vertoeven de, zou er ook in betrokken zijn. ONTWIKKELING TUSSCHEN HET 12o EN 18 JAAR. De Maasb. deelt mee, dat de commissie die de opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling der schoolvrije jeugd, wel een officieel karakter zal dragen. De commissie toch is ontstaan door een officieele uitnoodiging van den Minister van Binnenlandshe Zaken en dezer dagen zijn via de Commissarissen der Koningin de eerste circulaires met vragenlijsten aan al de bur- meesters verzonden. Ook heeft de commissie in opdracht aan den Minister rapport uit te brengen. Tevens wordt vernomen' dat, hoewel zulks naar buiten niet bleek, een der commissiele den tot leider der vergaderingen werd aan gewezen, terwijl een ander lid de functie van secretaris werd toevertrouwd. EEN HOSPITAAL OP TEXEL. Van rijkswege wordt op Zuidhaffel, te Texel, geboord naar goed drinkwater. Zoo men dit hier mocht aantreffen, zal er een hospitaal gebouwd worden, wanneer ons land in oorlog mocht komen. (Tel.) WEERBELASTING. Het Corresp. bureau heeft gegronde redenen om aan te nemen dat de opbrengst van de in voorbereiding zijnde weerbelasting het aan vankelijk daarvoor geraamde bedrag van een half millioen aanmerkelijk zal overschrijden. 7000 K.G. KAAS IN BESLAG GENOMEN. Bij een kaashandelaar te Amsterdam is op grond_van de levensmiddelenwet niet minder dan 7000 K G. kaas in beslag genomen. De aanleiding hiervan was, dat men reden had om aan te nemen dat de kaas zonder consent zou worden uitgevoerd. DUITSCH VLIEGTUIG GELAND. Zaterdagmorgen is onder de gemeente Venlo een Duitsch vliegtuig gedaald, afkomstig uit België, op weg naar de 7esting Wesel. De inzittenden, een officier en een mindere, werden naar den garnizoenscommandant geleid. Na een tijdlang boven Nederlandsch grond gebied te hebben gevlogen, meenden zij bo ven Duitschland te zijn en deden zij een noodlanding. Toen zij bemerkten op Nederl. gebied te zijn gedaald, wilden ze weer op- stijgen, wat hun door de militairen werd belet. Ds. A. S. TALMA. Als reden, dat ds. Talma ontslag gevraagd heeft als veldprediker, noemt de Tel., dat de heer Talma op last van zijn geneesheer ge-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1