Buitenland. lit Stad en Provincie. DE OORLOG. Daarna kwam de quaestie of ook Amerika moest worden uitgenoodigd. Enkels neutra len waren sterk voor, anderen onverschillig. Eén oorlogvoerende meende, dat Amerika te onbekend was met Europeesche zaken, om ter conferentie een leidende rol te spelen, De vprige week had het besluit genomen zullen worden, welke der Europeesche neu tralen het initiatief voor de samenroeping zou nemen. Op het laatste oogenblik echter, ter wijl allen het plan toejuichten, wilde geen van allen dit doen, zonder den „grooten broe der" zonder Amerika's invloed achtte men de kans om iets uit te richten, te gering. Overwogen werd, dat Amerika juist nu wegens de verhouding tot Duitschland niet kon deelnemen, terwijl de groote Duitsche overwinningen het moment ook minder ge schikt maakten. Niettemin verneemt de correspondent, dat een Europeesche deputatie, waaronder En- gelsche en Nederlandsche pacifisten, in begin September een bezoek wil brengen aan pre sident Wilson om te trachten, hem tot eeni- gen stap te bewegen. UITVOER VAN VEULENS EN RUINEN. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de grenzen voor uitvoer van veulens en van ruinen, die den leeftijd van twintig maanden nog niet hebben bereikt, 30 dezer zullen worden opengesteld. IN DUITSCHEN KRIJGSDIENST. De heer Albarda, lid der Tweede Kamer, heeft eergisterennamiddag een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsclie zaken, naar aauleiding van de omstandigheid, dat een aantal ingezetenen van Losser, die te Gronau werkzaam zijn, verplicht worden in Duitschen krijgsdienst te treden, omdat hun ouders Duitschers waren, ofschoon zij hier te lande hun militieplicht hebben vervuid. Drie van deze personen zijn, volgens de inlichtingen door den heer Albarda ontvangen, op de textiel fabriek te Gronau door de militaire overheid gearresteerd en bij het Duitsche leger ingelijfd. VELDPREDIKER IN ALGEMEENEN DIENST. Ds. A. S. Talma te Benuebroek ziet zich uithoofde van zijn gezondheidstoestand ge noodzaakt zijn ambt van veldprediker in al- gemeenen dienst neer te leggen. (Haarl. Crt.) NAT. CHRISTEN GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. De 35e Algemeene Vergadering der N. C. G. O. V. is te Utrecht gehouden. De voorzitter, Dr. J. R. *Slotemaker de Bruine deelt mede, dat, aangezien men samen gekomen is om zooveel mogelijk zaken te doen, hij ditmaal geen openingsrede zal houden. De rekening van den penningmeester, J. Henri Ledeboer, van Amsterdam, sloot in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f5941,27. De Algem. Vergadering in 1916 zal in Mid delburg gehouden worden. Na het afdoen dezer huishoudelijke zaken werd door Ds. C. L. van Broek uit Dordrecht een bidstond geleid. De vergadering werd bijgewoond door 161 afgevaardigden, vertegenwoordigende 104 af- deelingen, en 26 leden, niet-afgevaardigden. DE LANDWEER. Thans kan verwacht worden, dat van de Landweer naar huis zullen gaan de lichting 1908 tegen het einde van Decern- ber 1915; de lichting 1909 ongeveer begin Febr. 1916 de lichting 1910 ongev. midden Maart 1916 Wij nemen dan natuurlijk aan, dat er geen bijzondere omstandigheden voorvallen, en dat overeenkomstig de door de regeering gedane toezegging, de oefentijd van den landstorm op 4 maanden wordt gesteld. Natuurlijk is het mogelijk, dat er nog kleine afwijkingen in de data plaats hebben. Wat de volgende lichtingen betreft, is van 's ministers plannen nog niets bekend. (Tel.) DE TOESTAND Daarover schrijft de N. R. C. als volgt De centralen hebben Kowel bereikt, dat is wel het belangrijkste feit, tot gisterenmiddag ingekomen. De Russen trokken tot voorbij die stad voor de vijandelijke artillerie terng. Om de beteekenis hiervan te verduidelijken, diene het volgende Kowel ligt een 62 kilometer ten Oosten van de Boeg en daar de Boeg tot de linie behoorde, waarop de Russen definitief zouden standhouden, dus ook 62 kilometer achter de tweede Russisshe verdedi gingslinie. Van Kowel uit gaan spoorwegen in 4 richtingen. A. Naar Cholm en Lublin. Deze spoorweg komt nu niet meer in aanmerking, dat hij geheel in het bezit der centralen is. B. Naar BrestLitowsk (enkel spoor.) C. Naar Kiëf (enkel spoor, rechtstreeks.) D. Naar DobnoBerditsjif (en van jdaar naar Kiëf, dubbel spoor.) Men ziet dus dat Kowel een hoogst belangrijk knooppunt van spoorwegen is. Door het verlies van Kowel is de rechtstreeksche spoorwegver binding tusschen Brest en Wolhvnie, anders ge zegd tusschen de centrale en de Zuidelijke groepen van de Russische legers verbroken. Wij lezen, dat de troepen der centralen na de bezetting van Kowel verder Noordwaarts oprukten, dat is langs jeen van de weinige wegen, die rn'en in dit onherbergzame gebied vindt. Die weg leidt ten slotte naar Brest, maar kruist voor dien tijd de eenige andere groote weg, die hier over de Boeg leidt, jeu van Wlodawa, een 80 K.M. meer naar het Noorden afkomt. Langs dezen weg, die over een heuvelkring te midden van bosschen, moerassen en meren loopt, komen de Duitschers opzetten en naderen zij de spoor. Dat beide bewegingen er op gericht zijn Brest- Litowsk ook van liet Zuidoosten af te sluiten heeft geen betoog. Terwijl deze bedreiging van dezen kant nadert, zijn de Russen ten Noordwesten van Brest-Litowsk opnieuw teruggegaan, en zullen dra de legers staan tusschen het oerwoud van Bialowicz, waar, naai de woorden van den dichter van den Reinaart, het „es somwilen een half jaer, dat eomt aldaer, no weder man no wijf, no creature, dat hevet lijf, sonder die ule entie scuvuut, die daar nestelen in dat cruut", en den rechteroever van de Boeg, zoodat men kan zeggen, dat Brest thans ook aan de Oostzijde van de Boeg, zoowel van het Noorden als van het Zuiden, ernstig wordt bedreigd. De dappere tegenstand langs den spoorweg naar Bielsk heeft den Russen ten slotte niet gebaat, zij zijn op weg naar de Lesna, die even beneden strooms van Brest in de Boeg valt en in het oer woud van Bialowicz ontspringt. De Russen drukken dit zoo uit, „de gevechten hebben ons de bezetting van nieuwe stellingen aanmerkelijk vergemakkelijkt". Hetgeen in gewoon Hollandsch beteekeut „Steeds achterwaarts". Westelijk Front. PARIJS, 26 Aug. (Havas). Namiddag- communiqué Op liet geheele front Werden gevechten met mijuwerpers en mortieren ge leverd, die liet hevigst waren in den sector ten N. van Atrecht. In Argonne had in den sector van „la fille- morte" een vrij hevig gevecht met bommen en handgranaten plaats. Een „aviatik" wierp op Vescul bommen. Een vrouw en een kind werden lichtelijk ge wond. De materieele schade is onbeteeke- nend. Op 24 Aug. wierp een Fransch vliegtuig bommen op het station Offenburg, een be langrijk kruispunt in het groothertogdom Baden. Op 25 Aug. vloog een eskader van 62 vlieg tuigen boven de hoogovens van Diblingen en de fabriek van munitie en pantserplaten ten N. van Saarlouis, waarop zjj meer dan 100 bommen wierpen, waarvan een dertigtal van groot-kaliber. De beschieting van Zeebrugge. Omtrent de beschieting op Maandag j.l. van de Belgische kust door de Engelsche vloot, verneemt de Rott. nog de volgende bijzonder heden uit den mond van betrouwbare visschers, welke in de buurt gevischt hadden. Op ongeveer 20 KM. van de Belgische kust lagen enkele groote Engelsche oorlogsschepen omringd door een zwerm torpedobooten, welke om 6 uur 's morgens begonnen te vuren. Er moet geschoten zijn met kanonnen van 38 c.M. in de richting van Zeebrugge. Te half zeven kwam een Duitsch vliegtuig uit de richting van België om de verrichtingen dei- vloot. te verkennen. Het vloog laag over de Hollandsche vis-, schors, zoodat het kruis op de zijvlakten duidelijk te zien was. Nadat het vliegtuig verdwenen was werden zes schoten gelost van de Belgische kust. De zware granaten sloegen voor en voorbij de Engelsche schepen aan, doch geen der oorlogsbodems werd ge troffen. Te 7,45, nadat ongeveer 70 granaten Van zwaar kaliber afgeschoten waren, stoomde het Engelsche eskader in Noordelijke richting weg. Omtrent de aangerichte schade kan nog niets gezegd worden. Wel hebben andere oogge tuigen granaten boven Zeebrugge zien barsten. BERLIJN, 24 Aug. Het groote hoofd kwartier meldt Bij het bezoek op gisteren aan Zeebrugge vuurde de Engelsche vloot ongeveer 60 a 70 schoten op onze kustversterkingen af. Wij leden door deze beschieting het verlies van één doode en zes gewonden. Bovendien werden door projectielen, die te ver schoten, nog drie Belgische iuvvoners gewond. Materi eele schade werd niet aangericht. Oostelijk Front. BERLIJN. (Officieel). Brest-Litowsk is gevallen. De Duitsch-Oostenrijksche troepen zijn binnenge drongen in de binnenste vesting die de Russen hadden prijsgegeven. Zware Duitsche verliezen in de Golf van Riga BERLIJN, 25 Augustus (Wolff). Van be voegde zijde verneemt Wolff's Bureau De laatste dagen zijn van Russische en Engelsche zijde over de gebeurtenissen in de Golf van Riga van 16 tot 21 dezer, welke met de verdrijving van de Russische schepen be sloten zijn, in strijd met de waarheid zijnde berichten verspreid. Men spreekt van een grooten slag en er wordt beweerd, dat de Russen een groote glansrijke overwinning ter zee bevochten en de Duitschers verdreven hebben, nadat hun ernstige verliezen toege bracht waren. Zonder alle bijzonderheden van de onware berichten van Russische zijde afzonderlijk onder de oogen te zien, kan nogmaals het volgende uitdrukkelijk worden vastgesteld. Ten eerste De in de Golf van Riga doorgedrongen Duit sche schepen hebben daar slechts lichte Rus sische strijdkrachten aangetroffen, die deels vernietigd, deels verdreven zijn. Van een grooten zeeslag kan dus in 't geheel geen sprake zijn. Ten tweede: Aan Duitsche zijde zijn, behalve de in de ambtelijke mededeeling vermelde, geen verliezen geleden. Geen groot schip on ook geen kruiser is gezonken of ernstig beschadigd. Alle Russische berichten die anders luiden, zijn verzonnen. Ten derde: Van het afslaan van een landingspoging bij Pernau kan geen sprake zijn. Een dergelijke poging is noch gedaan, noch voorgenomen. De flottielje torpedobooten, welke hier ver scheen, had tot doel de haven af te sluiten. Hierbij had een artillerie-gevecht plaats met de haven- en veldbatterijen, waarbij een ha venbatterij tot zwijgen is gebracht en ook de veldbatterijen met goed gevolg beschoten zijn. Bovendien werden een Russisch stoomschip en zes Russische zeilschepen opgebracht en tot zinken gebracht. Ten vierdeDe door Russen zoogenaamd buitgemaakte schepen zijn stoomschepen, die door ons tot versperring van. de vaarwegen tot zinken waren gebracht. Toestand Russisch Leger. BERLIJN, 24 Augustus. (Korr. Norden.) De oorlogscorrespondenten van Weensche bladen zijn van oordeel dat de toestand dei- Russische troepen bij Brest Litowsk van dag tot dag neteliger wordt. Het transport van troepen en voorraden is door de verbreking van de spoorverbinding Bialystok—Klaszczeli —St. Petersburg erg bemoeilijkt, zoodat groote afdeelingen van het Boeg—Weichselleger in de vesting zijn opgestuwd. Ook de Russische troepen, die voor het leger van prins Leopold van Beieren moesten wijken, zijn klaarblijke lijk ten deele naar de groote Boegvesting teruggetrokken. Verplaatsing van de Russische Regeering De Petersburgsche correspondent van de Times meldt „De geruchten over een ontruiming van St. Petersburg, die door paniekmakers zijn rondgestrooid zijn ongegrond, in zooverre zij met de jongste gebeurtenissen in verband werden gebracht, maar, in verband met de waarschijnlijkheid van aanvallen uit de lucht, is het mogelijk dat het hof en de regeering en het is wenschelijk dat zulks gebeurde, naar elders worden overgebracht. Dit duidt evenmin op vervaardheid als het overbrengen van de Fransche regeering van Parijs naar Bordeaux." De Dardanelles KONSTANTINOPEL, 25 Aug. (Wolff.) Mededeeling van het hoofdkwartier Aan het front van Anafortas 23 dezer niets van beteekenis. Wij hebben thans de zware verliezen vastgesteld, die de vijand gedurende den slag van 21 Augustus voor de loopgraven van ons centrum geleden heeft. Op liet front van nauwelijks twee regimenten hebben wij meer dan 3000 gesneuvelden van den vijand geteld. De door ons gemaakte buit is nog niet te overzien. De „Arabic." Lansing, de Amerikaansche minister van buitenlandsclie zaken, heeft den Amerikaan- schen gezant te Berlijn gevraagd of de Duitsche regecring officieel bericht heeft om trent de Arabic. Regeeringspersonen te Washington achten het nieuws omtrent de Arabic zeer onsamen hangend. Men mag daaruit wellicht afleiden, dat de Amerikaansche regeering verwacht, dat de Duitsche regeering bevredigende verklaringen zal geven. In Duitschland zijn er die van meening zijn, dat öf de Arabic trachtte de duikboot te rammen, óf dat er heelemaal geen duikboot schuld aan het ongeval heeft, maar de Arabic op een mijn is jgeloopen. Er is verder nog geen enkel rapport over de zaak in Duitschland ontvangen. Duitsche Beschouwing. Aan het eind van de openbaarmaking der gevonden Belgische archiefstukken schrijft de Norddeutsch<i Allgemeine Zeitung Overziet men in gedachten nog eens de lange reeks Belgische rapporten, dan geven zij ons het bondig bewijs, dat deze onbevoor oordeeld toeziende diplomaten duidelijk inzagen, dat een oorlog op het vasteland een ernstig gevaar voor hun vaderland was, dat Duitsch land alles wat mogelijk was heeft gedaan om hem te verhinderen, dat het Fransche volk hem niet wilde, maar door eerzuchtige politici in een toestand van overspannen chauvinisti sche hartstocht was gebracht, die rustige bezinning uitsloot, dat eveneens in Rusland de eerzucht en wraakzucht van Iswolski, zoomede de al-slavische, Duitschland vijandig gezinde pers het conflict voorbereidden, en dat eindelijk de door koning Eduard VII begonnen, door sir Edward Grey voortgezette politiek dezen staat van zaken heeft veroor zaakt en hun als ruggesteun heeft gediend. Het is België's ongeluk geweest, dat het aan deze stemmen geen gehoor heeft gegeven en de toegestoken hand van Duitschland niet heeft gegrepen, die bereid was en de kracht had te midden van den wereldoorlog het land don vrede en zijn toekomst te verzekeren. Engeland en de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 24 Augustustus. (Reuter.) De nieuwe Amerikaansche nota nopens de houding van Engeland ten aanzien van den onzjjdigen handel, welke gereed was, zal waar schijnlijk worden herzien nu katoen tot contra bande is verklaard. Vermoedelijk zal de nieuwe nota formeel protesteeren tegen de plaatsing van katoen op de lijst van contra bande. Men verwacht een langdurige diplo matieke gedachtenwisseling en acht het waar schijnlijk, dat de kwestie door arbitrage zal worden beslist. Griekenlands houding. Naar uit Athene aan het Berl. Tageblatt wordt gemeld, is het nu uitgemaakt dat de terugkeer van Wenizelos aan de regeering niet beteekent de hervatting van de politiek, die tot zijn val geleid heeft. Ook Wenezelos stelt zich nu op het standpunt van de kroon, die voor, handhaving van de neutraliteit en tegen elke politiek van afstand van grondge bied is. Ondanks deze overeenstemming in de opvatting van de buitenlandsclie politiek, moet men zich niet voorstellen, dat Wenizelos zijn principieele politieke inzichten opgegeven heeft; ook de principieele tegenstelling tus schen Wenizelos en de kroon .blijft uit den aard van de zaak bestaan, daar de kroon nog altijd aan de eindoverwinning van de midden-Europeesche mogendheden gelooft, ter wijl Wenizelos volhardt bij zijn meening, dat Engeland niet kan worden verslagen. Het onzekere van de toekomst is nu daarin ge legen, dat Wenizelos en de kroon eiken nieuwen toestand naar hun verschillende zienswijzen zullen beoordeelen. Anti-Duitsche Bond. Er is in Engeland een anti-Duitsche bond opgericht. De stichters wenden zich met een vurigen oproep tot aansluiting tot het Engel sche volk. liet doel van den bond is 1. een millioen leden te wervon die de anti-Duitsche gelofte afleggen 2. de wet op de immigratie van vreemde lingen en de naturalisatie van Duitschers als Engelsche onderdanen te amendeeren 3. invoering van een beschermend tarief, zoonoodig een tarief gelijkstaande met een invoerverbod, op alle in Duitschland en Oosten rijk gemaakte artikelen 4. een onderzoek in te stellen naar Duit sche patenten, bereidingsmethoden en mono polies, teneinde hieromtrent voorlichting te verstrekken aan Engelsche kooplieden, fabri kanten op anderen die er zich op willen toeleggen 5. fiuancieelen en andereu steun te ver- leenen, al dan niet belangeloos, aan Engelsche fabrikanten, die zich willen toeleggen op de voortbrenging van artikelen die totnogtoe in Duitschland en Oostenrijk worden vervaardigd 6. steun te verleenen aan candidaten voor liet parlement, zonder onderscheid van partij, die zich verbinden het doel van den bond te steunen en een reeks lezingen in alle steden van het land te houden ter verwerving van den steun en den bijval van het publiek. Bij de onderteekenaars van den oproep meerendeels mannen met adelijke titels vinden wij den burgemeester van Dublin. „Stichter en algemeen bestuurder" is E. J. Balsir Chatterton. TER, NEUZEN 27 Augustus 1915. Hoek. Woensdagavond zag de gemeente veldwachter te Rilland-Bath een verdacht persoon uit den trein stappen. Hij hield hem aan en weldra bleek het, dat liet P. de W. was, afkomstig uit Hoek, die een dag of veertien geleden naar Veenhuizen was gebracht om daar 3 jaar te verblijven. Axel. In de gisteravond gehouden verga dering van den raad der Geref. Kerk alhier werd op het tweetal geplaatst voor een te beroepen predikant, Ds. W. E. van Duin te Bolnes en Ds. E Schouten te Hoofddorp. Sluis. De buitenplaats „Kruisdijk" nabij Zuidzande, van wijlen den heer J.A. Hennequin, is bij de herveiling door notaris James verkocht voor f 11,110, boven de boomprijs f5500,—, aan den heer P. J. de Bruijne te Sluis. Grensverkeer van en naar Nederland. De Duitsche militaire overheid in Noordelijk Vlaanderen deelt mee, dat binnen enkele dagen, zoodra de electrische grensversperring zal zijn voltooid, het grensverkeer van en naar Neder land jlangs alle openbare wegen zal worden toegelaten als vroeger, terwijl dit tot nu toe alleen mocht geschieden van Watervliet naar IJzendijke en van Sas van Gent naar Selzaete. De volgende hoofdwegen worden voorloopig reeds toegankelijk gesteld, te rekenen van het marine gebied afSluis-Moerbeke, Ede- Maldeghem, Oostburg-St. Marguérite, Water landkerkje - Oudeman, IJzendijke -Watervliet Philippine-Bouchaute. De te verwachten maatregel beteekent een belangrijke verbetering van het grensverkeer. Daardoor kan b.v. bet verkeer met Brugge rechtstreeks van Moerbeke uit geschieden, terwijl men tot dus ver gedwongen was, over Watervliet te gaan. Bij liet vanwege de Z. L M. 23 en 24 Aug. te Middelburg gehouden examen voor gediplomeerd hoefsmid, zijn o. m. geslaagd G. Vlaander, AxelG. J. Verlinde Jz., Ter Neuzen Corn, de Jager Jz., Driewegen (Z.-B.) W. Willemsen, Zaamslag; A. Sommeijer, Axel (Spui); M. Verlinde, Zaamslag; Fr. A. P. Leenhouts, Zaamslag. Te Middelburg is overleden de heer Jhr. mr. J. P. F, van der Mieden van Opmeer, sinds 1910 gepensionneerd kantonrechter al daar, die genoemd ambt gedurende ongeveer 30 jaar heeft bekleed. Ook was de heer Van der Mieden gedurende enkele jaren school opziener in het arrondissement Middelburg, welk ambt hij in 1898 neerlegde. De heer Van der Mieden, die den leeftijd

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2