Straatklinkers. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adverteutiën. 20,000 harde WAALSTRAATKLINKERS. ontwaking van ons nationaal eenheidsgevoel ligt onze redding. Dit gevoel wil de Durger sterken en leiden." TER, NEUZEN 24 Augustus 1915. Gisterenmorgen in de vroegte was het schieten, zóó hevig dat de ramen in onze stad er van dreunden. Allerlei gissingen werden gemaakt. In -den loop van den dag bleek dat des morgens om 7 uur voor de Belgische kust in de buurt vau Ivnocke, een dertigtal oorlogschepen, waarschijnlijk Engelschen, de kust beschoten hadden. To Cadzand en Vlissingen waren de vuur stralen duidelijk te zien. Zaterdag slaagden te 's Gravenhage voor het examen Fransch de heer F. Versloot, onderwijzer aan de Chr. school te Driewegen, Ter Neuzen. Voor de hoofdacte slaagde de heer J. M. Herrebout, onderwijzer aan de Chr. school te Reuzenhoek, Zaamslag. Voor het examen Duitsch is geslaagd de heer A. de Kraker, onderwijzer aan een der gemeente scholen te Ter Neuzen. Zaamslag. Maandagnamiddag zou men over de voorloopig gelegde hulpbrug aan de „Kraag" beginnen de materialen te vervoeren, noodig voor het verder leggen der rails. Een waggon, geladen met dwarsleggers, bleek voor de niet zeer stevig ondersteunde brug een te zware belastingalthans op een gegeven oogenblik zakte een der palen, die de brug in het midden ondersteunen, wegde zware balk waarover de rail lag, zakte mee en kraakte af. Gelukkig bleef de scheeve baan met de waggon hangen tegen de ijzeren brug, waarmee de noodbrug evenwijdig liep. 's Avonds om half zeven was het den werklieden gelukt, nadat de inhoud van den waggon grootendeels te water was geworpen teneinde hem te lichten, hem op den vasten wal te brengen. Een en ander veroorzaakt natuurlijk weder oponthoud. De schade is gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Breda slaagden voor de hoofd-acto de heeren E. S. Cuelenaere te Aardenburg en L. B M. Rottier te Hulst. Uit Overslag wordt aan het N. v. d. D. gemeld In den nacht van Woensdag op Donderdag kwamen vijftien Franschen vóór de grensaf- sluiting. Elf daarvan wisten er ongehinderd door te geraken en zich op Nederlandsch grondgebied in veiligheid te stellen, twee werden gevangen genomen en naar Kemseke gevoerd, terwijl de twee anderen zich door de vlucht redden. Zaterdagnamiddag is bij den landbouwer J. Kools te Cadzand mond- en klauwzeer ge constateerd 20 beesten zijn onteigend. Vlissingen. Alhier zijn uit Engeland aange komen twee Engelsche matrozen, die eenigen tijd geleden uit Groningen gevlucht waren. Zij worden door de Engelsche Regeering thans weder naar Groningen teruggezonden. Men zal zich herinneren, dat de Duitsche Regeering eenige maanden geleden op gelijke wijze handelde met een paar Duitschers, die uit het interneeringskamp Bergen ontvlucht waren. Gemeenteraadsverkiezingen. Vlissingen. Bij de gisteren gehouden her stemming voor een lid van den Gemeenteraad in het derde district, werden uitgebracht op den heer II. Duijm (S. D. A. P.) 408 en op den heer J. E. C. Haast (R.-K.) 328 stemmen, zoodat gekozen is de heer Duijm. Bij de stemming op 13 dezer verkregen de heeren Duijm en Haast ieder 278 stemmen en de heer L. J. Pieterse (V. L.) 168. Het betrof hier de verkiezing, noodig door dat de heer A. C. Van Hal (S. D. A. P.), die in het tweede en het derde district ge kozen was, voor het tweede aannam. De Raad bestaat thans uit 10 linksche en 9 rechtsclie leden. Middelburg. Er zullen wel weinig menschen zijn geweest die gisterochtend niet tusschen half zes en zes uur zijn gewekt door de zware dreuningen van kanonschoten. Toch waren er anderen reeds vroeger wakker geworden, want tegen twee uur is het reeds begonnen. Maar van half zes tot acht uur waren de dreuningen het sterkste. De ramen trilden er van. De schoten kwamen uit de richting van de Belgische kust. Van de plaatsen op Walcheren waar men om den hoek dier kust bij Heyst heen kan zien, kon men schepen waarnemen, vermoedelijk Engelsche. M. Crt. Domburg. Hier zag men gisterochtend dui delijk twee groote schepen in 't Westen, waarvan men 't eene ook van tijd tot tijd zag vuren. Hoe langer hoe meer kijkers kwamen op de duinen en door enkelen werden door den verrekijker ook torpedobooten waarge nomen. De schepen gingen naar het Westen weg, maar lang nog hield het gedreurv der kanonschoten aan. tEen keer telde onze zegs man 90 seconden usschen de vuurstraal en den knal, dus een afstand van 30 K.M., juist de afstand hemels breedte tusschen Zeebrugge en Domburg. Van andere zijde wordt gemeld, dat men van het strand te' Cadzand een dertigtal schepen heeft waargenomen. M. Crt. Arkel te Soest, II. S. Bouma te Iloogeveen en F. J. Hagen te N. Pekela. Ned. Herv. Kerk. Aangenomennaar Eede, P. Zandt, te IJselmuiden. Bedanktvoor Oud-Beijerland, G. H. Feeken- kamp, te Delftvoor Oostburg, J. Roggen te Oostzaan. B o r s s e 1 e Zondag 15 Aug. werd in de Geref. Kerk te Driewegen Ds J. Cv. Voorts bevestigd door Ds. Doekes van Nievvdorp Door omstandigheden kon Ds. van Voorts dien dag zijn intréé preek niet houden en deed hij Zondag j.l. zijn intree in de Geref. Kerk te Borssele met een leerrede over Efe ze 6 18 en 19. Na den dienst verzocht de predikant te zin gen Psalm 119:9 en 17 met gewijzigde woor den. De woning van mej. T. v. d. Kolk te Bunschoten (genoemde juffrouw kan wegens lichaamsgebreken nooit ter kerk gaan), is dezer dagen telefonisch met de Geref. Kerk aldaar aangesloten. Zij is echter niet de eerste die zulks ondervindt. Het huis van den heer Duinick te Sluis is reeds twee jaar geleden met de Ned. Herv. Kerk aldaar verbonden. Bij beiden valt het zeer in den smaak. Wiilen Mej. J. M. Ilulshoff, overleden te Zeist, heeft aan de Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van idioten en achterlijke kin deren te Ermelo-Veldwijk, f2500 vermaakt vrij van rechten. Mevr. de wed. BosBusma, overleden te Middelburg, heeft aan de Gereformeerde kerk van Vlissingen vermaakt: voor den kerkedienst op voorwaarde van het onder houd van haar graf f 1000en voor de diaconie eveneens f 1000, behoudens successie rechten. „Geest en II o o f d z a a k". De Synode der Ned. Herv. Kerk verwierp Vrijdag met 10 tegen 9 stemmen de schrapping der woorden „althans wat den geest en de hoofdzaak betreft der daarin (in de belijdenis vragen) vervatte belijdenis verklaring en belofte" uit art. 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs. De woorden „geest en hoofdzaak" blijven dus behouden. Twee rechtzinnige predikanten (Schrieke en Weyland) en een rechtzinnig ouderling uit Arnhem stemden met de meerder heid. Voor de schrapping der bedoelde woorden stemden de negen overige leden, allen rechtzinnig, te weten de heeren Weener, Bloem, Timmcrs, Creutsberg, Steenbeek, Cou- vret, De Groot, Zoete en de president. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Geref. Kerken. Drietal: te Assen (2e pred. pl.) R. C. van Auto-ongeluk. Vrijdagnamiddag is een militaire auto, op weg van 's Hertogenbosch naar Nijmegen, door een tot nu toe onbekend defect, even voor Ileesch tegen een boom gereden en totaal verbrijzeld. Van de vijf inzittende officieren en de chauffeur is deze laatste het ernstigst geblesseerd. Den chauffeur, J. Wassenberg, uit Haarlem, is de borstkas en de kin ingedrukt en drie ribben gebroken. Hij is naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch vervoerd. Van de vijf officieren heeft de kapitein Dudok van Heel twee beenen gebroken hij is onmiddellijk naar Breda vervoerd. De andere vier officieren bekwamen allen min of meer kwetsuren en werden naar het ziekenhuis te 's Bosch getransporteerd. De overblijfselen van de auto zijn op twee militaire transportwagens vervoerd en gedeponeerd. Dr. Van de Ileyden, uit 's Bosch, verleende met twee doctoren uit Oss ter plaatsje geneeskundige hulp. De toestand van den chauffeur is zeer zorgwekkend. Een milicien doodgeschoten. Te Herkenbosch werd Vrijdagnacht de milicien B., uit Bochholtz, met zijn collega van de wachtpost komend, door een der pa- trouilleerende militairen doodgeschoten. Het was zeer duister. Het schot werd gelost toen de getroffene op het herhaalde malen toegeroepen „halt" bleef doorloopen. De pa- troulles waren van meening met smokkelaars te doen te hebben. Smokkelen. Een landweerman ontmoette bij 's Heeren- berg twee personen, welke trachtten een hoeveelheid ieder over de Duitsche grens te smokkelen. Bij hun aanhouding werd de landweerman, die op dat oogenblik niet in dienst en derhalve ongewapend was, door een der beiden mishandeld. Na het onderzoek van de marechaussees zijn gearresteerd C. v. S en A. W. beiden eveneens landweermannen. Een der twee moet reeds bekend en aan wijzing gedaan hebben, waar het overige leder verborgen was, zoodat een aanzienlijke partij in beslag kon worden genomen. Roggeoost te Coevorden. In overleg met de landbouwers is door B. en W. vastgesteld, dat de boeren 3/5 van hun roggeoogst moeten afstaan aan de gemeente a f8 de 70 K.G. Deze rogge behoeft niet terstond geleverd, en kan geruild worden tegen maïs van f7 de H.L. De vorige week werd er van gemeente. wege 1000 halve kilo's Amerikaansche Re- geeringspek afgeslagen. De verkoopers waren het binnen een paar uren kwijt. Deze week kunnen 4000 halve kilo's worden geleverd. Spoorwegongeluk te Hattemerbroek. Voor de arr.-rechtbank te Zwolle stond terecht de spoorwegklerk A. V., die bekende 22 Juli bij het, station Hattemerbroek niet gelet te hebben op het sluitsein dat op den trein hing, en onnadenkend ontijdig de wissel te hebben overgehaald. Hij verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij spoorweg-routine miste. Het O. M. eischte 4 maanden. Wraak. Men schrijft aan de Std. le bedrijf: Een klein stadje. De burge meester is oud-Indisch kapitein en zeer cor rect. Hij komt op een wandeling één van z'n gemobiliseerde „onderdanen", een keurig net sergeantje, tegen, in burger. Dat is hem te krasSergeant aangehouden en ondervraagd. Jal de kepi is afgewaaid, in 't watergerold en hangt nu te drogen. Hij kan moeilijk met een bnrgerpet loopen en heeft zich dus maar geheel verkleed De burgervader laat zich echter niet beetnemen en maakt rapport. Sergeant nijdig 2e bedrijfEen paar weken later. Bnrge- meester, mama en zoon wandelen. Zoon is korperaal en van vroeger gewoon, dat ze eerst gegroet worden. Ziet alzoo het nederig ser geantje niet, dat hem thans in tenue passeert. Ilij ontgaat echter niet aan de wraakgieri ge blikken van dezen. In eenHaltZoonlief mag voor de oogen van 't verblufte ouderpaar zes pas te rug doen, in houding staan en netjes sulueer- ren DanIngeruktMarsch 1 Ingehouden gelach bij de omstanders Papa jnama en zoon vaf! Sergeant zegt: Maak ie now maar rapporl(Historisch.) Dure kippen. Men schrijft uit Druten aan de Geld.: De veehouders maken dit jaar goede zaken, maar ook de kippenhouders hebben geen klagen. Ten eerste zijn de prijzen der eieren zeer hoog en bovendien worden voor de jonge kippen enorm hooge prijzen besteed. Voor eerste broed 1915, waarvan de meeste dus nog niet aan den leg zijn, wordt zelfs tot ruim 2 gulden per stuk betaald. De Rechtbank te Middelburg heeft den Z.Eerw. heer G. G. M. Bogers, pastoor te Ter Neuzen, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Petersburg. De generale staf deelt mede Bij de laatste krijgsverrichtingen in de Golf van Riga heeft de Duitsche vloot na inlichtingen een linieschip, twee kleine kruisers en acht torpedobooten verloren waarvan een gedeelte is gezonken. Aan het front van Zwenta Wilna en Njemen hebben de Russische troepen het offensief der Duitschers tegengehouden. In de streek van de Bobr en van Brest— Litowsk blijven de Russen hunne stellingen verdedigen. Op 21 en 22 dezen ondernamen de Duit schers hardnekkige aanvallen aan de benoden- Bobr en op het front Lutow. Op den rechteroever van de Boeg, ten Oosten van Wlodawa wordt voordurend het gevecht met de Duitschers voortgezet, voor namelijk bij Ptiska en in het merengebied. In den avond van 22 dezer deden de Duit schers bij Kowel een poging om tot het offen sief over te gaan. In Galicië geen verandering. H u 1 s t, 23 Aug. DAGEN. Voorin. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 25 26 27 28 29 3D 31 Aug. 1.49 2.28 3.3 3.37 4.9 4.42 5.14 Nam. 2.9 2.46 3.21 3.53 4.25 4.57 5.33 Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen vóór den 30 Augustus 1915, PRIJSOPGAAF met monsters, voor de levering van Franco op den wal te Ter Neuzen. TER NEUZEN. Geboorten. 15 Aug. Helena Sylvie, d. van Franciscus Ferdinandus Vermeire en van Pharaildis Mathildis Deschacht. 16 Aug. Levlna Martha, d. van Francois de Rubber en van Passira Hendrika Iloug. Jan, z. van Leendert Willemsen en van Maatje Maria de Wilde. 17 Aug. Jacobus Francois, z, van Izaak van Cadzand en van Adriana Maria Dieleman 18 Aug. Karei Wilhelm, z. van Johann Eduard Federmann en van Jelijntje Jansen. 20 Aug. Janna Hendrika, d. van Hendrik van Pienbroek en van Aaltje Wieland. Sara Maria, d. van Jacobus Anthonie Verlinde en van Cornelia Magdalena de Feijter. AXEL. Huwelijks-aangiften. 6 Aug. Cornells de Feijter, oud 28 j., jra. en Cornelia Jansen van Roosendaal, oud 22 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Aug. Josephos Ludo- vlcos Camillus Karei Gislenus Maria Casteel, oud 22 j., jm. en Jeanne Maria Bertha Willems, oud 29 j., jd. 5 Aug. Andries Jacobus Hamelink, oud 25 j., jm. en Dina den Engelsman, oud 25 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Maarten, z. van Pieter de Putter en van Adriana Dregmans. 3 Aug. Jose- phus Franciscus Marie, z. van Canailles Lippens en van Maria Coleta S. van Haver. 7 Aug. Petrus Anthoniu8, z. van Petrus Antonius de Kerf en van Clementina van Santberghen. 9 Aug. Bertha Irena Pelagie, d. van Petrus Antonius Dhanis en van Amelia Coleta van Aerde. 11 Aug. Cornel is, z. van Adriaan Zegers en van Elisabeth Neeltje van Bendegem. 14 Aug. Philomena Johanna, d. van Josephus Jacobus Michielsen en van Maria Louisa de Rechter. Overlijden. 8 Aug. Charles Louis Blanckaert, oud 30 j echtg. van Maria Stephania Peersman. 10 Aug. Hermanus Dieleman, oud 54 j., echtg. van Pleuntje Jansen van Rosendaal. 11 Aug. Adriana Sol, oud 52 j., echtg. van Franciscus Meijer. BERLIJN, 24 Aug. De Bulgaarsche gezant al hier heeft een telegram van zijne regeering ont vangen, waarin gemeld wordt dat de onderhande lingen met Turkije tot een|goed einde zijn gebracht. De Voss. Ztg. verneemt uit Sofia," dat waar schijnlijk Vrijdag reeds het verdrag van Bulgarije met Turkije te Konstantinopel zal worden geteekend. Bulgarije heeft afgezien van het bezit van Kir- kilissa en krijgt daarvoor in plaats Karagad. De nieuwo nrens loopt langs Tundzyn tot aan de uitmonding der Maritza, verder ongeveer langs Bulye en Burgos naar Demotika op 5 tot 10K.M. van de Maritza. NEW-YORK. Door de betrekkelijken geringen omvang van de huidige katoonoogst en met het oog op de waarschijnlijkheid, dat er in verband met den oorlog buitengewoon veel vraag naar katoen zal zijn, terwijl Engeland en zijne bondge- nooten de markt zullen openhouden, maken dat de katoenplanters niet kalmte hebben kennisgenomen van het besluit van Engeland, waarvan katoen tot oorlogscontrabande is verklaard. De hoofdartikelen der bladen in de katoenstreek bevatten geen uiting van ontstemming. Het blad „New Orleans Picayne" wijst er on omwonden op, dat de moeilijkheden om via de neutrale havens katoen naar Duitschland te zenden en de moeilijkheid om zulke verschepingen te financieren, den handel hebben gedemoraliseerd. NEW-YORK. De „New York World" zet zijne onthullingen over de intriges van Duitschland in Amerika voort. Het blad maakt documenten openbaar, dat een geheim rapport wordt genoemd, uitgebracht aan geheimraad Aloers, waarin het vraagstuk wordt behandeld om via Vlissingen, Rumenië en Denemarken, goederen naar Duitschland door te krijgen. Het plan was geopperd om Denemarken zoodanig vol te stoppen met tarwe en andere voedings middelen, totdat de Deensche regeering, gedwongen door de nijpende behoefte van hare afnemers, den uitvoer zou toestaan. Verder vestigt de World de aandacht op de uit breiding, welke Duitschland hoeft gegeven aan art. 89 van het Duitsche strafwetboek, waardoor het voor Duitschers in de Vereenigde Staten een strafbaar feit wordt gemaakt, als zij zoudn werken aan fabrieken, waar oorlogstuig voor de bondge- nooten der Entente wordt vervaardigd. Axel, 21 Aug. Veilingseieren V. P. N. f 5,85 per 100 stuks. Aanvoer 5200 stuks Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 13,—af 14,— Rogge (nieuwe) f 12,— a f 13,—, Wintergerst f 14,— a f 14,25, Zomergerst f 13,70 a f 14,—, Erwten f 19,— a f20,—, Aardappels f2,50 a f3,—. Koolzaad per zak van 106 liters f30,—a f32,—. Veilingseieren V. P. N. f6,10 per lOOstuks. Aan voer 17500 stuks. IJ z e n d (j k e, 21 Aug. Veel vraag, doch de omzet nog niet ruim. Jarige tarwo f 12,a f 13,50, nieuwe tarwe f 12,75 a f 13,nieuwe wintergerst f 14,a f 14,25 per 100 kilo. Rotterdam, 23 Aug. Binnenl. Granen. Jarige tarwe f 14,- af 15,— nieuwe f 12, a f 12,50, rogge zonder handel, gerst naar qualiteit f 14,25 a f 14,75, haver f 13,25 a f 15,per 100 kilo. Boonen en erwten f 16,— a f22,— per hectol. Veemarkt. Runderprijzen 88—100, ossen 86—98, stieren 80— 90, kalveren 95 110, schapen 76-84, varkens 88—96, licht soort 80—84 cents per kilo. Melkkoeien f 180 a f 325, kalfkoeien f 190 a f 375, stieren f 140 a f 300, vaarzen f 160 a f200 pinken f 90 u f 125, vette kalveren f 70 a f 90^ fokkalveren f 18 a f30, nuchtere f 14 a f 22, bitreeu' f 17 a f26—.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3