beschadigd. Eén zonk, een tweede werd op het strand gezet, de derde heeft een haven bereikt. Onze verliezen aan menschenlevens zijn gering. BERLIJN, 23 Aug. (Korr. Nord.) De Ber- lingske Tidende verneemt uit Parijs, dat te legrafische berichten Uit Petrograd over een met kracht voortgezette ontruiming van Bia lystock gewagen. De regeering-stelde daarvoor 5 millioen roebel ter beschikking. In Riga bevinden zich nog 300.000 menschen zij be gaven zich naar den rechteroever van de Duna. De stad wordt aanhoudend door Duit- sche vliegtuigen bezocht, welke van Tukhum komen. Van het Oostenrijkscli-Italiaansche oorlogs- tooneel wordt bericht, dat 70,000 man Oosten rijksche troepen, die in Bosnië lagen, ter versterking naar het Oostenrijksche front zijn gezonden, terwijl Bciersche troepen van nagenoeg gelijke sterkte naar Bosnië zijn gezonden, om hun Oostenrijksche kameraden te vervangen. In verband hiermede wordt tevens bericht, dat de Oostenrijksche verliezen vrij aanzienlijk zijn. Te Innsbrück worden 6000 gewonde Oostenrijkers verpleegd. Bijna iederen dag komen treinen met gewonden aan, voornamelijk uit her gebied rondom Görz, waar voortdurend hevig gevochten wordt. LONDEN, 21 Aug. (Reuter). De bladen vernemen uit Rome, dat Italië een ultimatum aan Turkije?gezonden zou hebben. KONSTANTINOPEL, 20 Augustus. (Wolff.) Italië heeft Turkije den oorlog verklaard. De Italiaansche gezant is vertrokken. Markies Garroni, de Italiaansche gezant, heeft hederr- de Porte een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat Italië zich met Turkije in oorlogstoestand acht. Tevens vroeg de gezant zijn pas. Als redenen voor Italië's oorlogsverklaring worden opgegevenonder steuning van den opstand in Libyë door Tur kije en de verhindering van de in Syrië wonende Italianen om te vertrekken. BERLIJN, 22 Augustus. (Wolff.) De B. Z. meldt, dat het verdrag tusschen Turkije en Bulgarije te Sofia geteekend is. ATIIENE, 22 Augustus, (Reuter.) Weni- zelos heeft een kabinet gevormd, Hij heeft volledige overeenstemming met den Konipg bereikt, die hem geluk wenschte. LONDEN, 20 Aug. (V.-D.) Uit Athene wordt geseind, dat de nieuwe Grieksche premier Venizelos, de gezanten der Entente- mogendiieden heeft bezocht en langdurige gesprekken met hen had. De Engelsche gezant had een onderhoud met koning Konstantijn, die tevens den wensch uitsprak met de overige gezanten der Entente- mogendheden te confereeren. ZURICH, 20 Aug. (V.-D.) Volgens be trouwbare berichten, welke hier zijn ontvan gen, gaat Turkije krachtig voort maatregelen van militairen aard tegen Bulgarije te nemen. Dertig Duitsche officieren zijn van Gallipoli naar Kirk-Kilisse vertrokken. Ook komen aldaar Turksche troepen uit Syrië en Damas cus aan, die langs de Bulgaarsche grens ver sterkingen en loopgraven maken. De Turk sche troepen, die zich op het oogenhlik te Kirk-Kilisse bevinden, worden op 40000 man geschat. BERLIJN, 20 Aug. (Norden). Over Weenen wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat de Russische regeering in den laatsten tijd een sterken druk uitgeoefend heeft op Servië, om gedaan te krijgen dat het Servische leger weer het offensief neemt tegen Oostenrijk- Ilongarije, en op die wijze het bedreigde Russische leger ontlast. Volgens ontvangen berichten heeft de regeering van Servië per tinent geweigerd deze wenschen van Rusland na te komen, met de verklaring dat het ge lijk zou staan met zelfmoord in dien Servië nu tot het offensief tegen Oostenrijk-Hongarije zou overgaan. Het Servische leger, dat in den oorlog door ontberingen en ziekten ge teisterd werd, is nu in zooverre hersteld om de grenzen van Servië ook tegen den sterk- sten vijand te verdedigen, maar tot offensieve operatiën wordt voorloopig niet overgegaan. PARIJS, 23 Aug. (Reuter.) Officieel. Twee Fransche torpedobooten ontmoetten in den afgeloopen nacht een Duitschen torpedoboot- vernieler bij Ostende en brachten dezen na een gevecht tot zinken. De Fransche schepen leden onbeteekenende schade. LONDEN, 21 Augustus (Reuter.) De regee ring heeft katoen tot volstrekte contrabande verklaard. Hoewel de omstandigheden zulk een maat regel reeds vroeger zouden gerechtvaardigd hebben, is de regeering van oordeel dat de maatregel op dit oogenblik gunstiger is voor de plaatselijke Amerikaansche belangen dan een jaar geleden. De Regeering overweegt maatregelen om zooveel doenlijk den abnor- malen invloed, die tijdelijk storend op de markt zou kunnen werken, te verzachten. WASHINGTON, 21 Augustus. (Reuter.) De spanning nam gisteravond toe, toen de consu laire berichten met schriftelijke beëedigde verklaringen van Amerikaansche overlevenden het definitieve bericht brachten, dat de Arabic niet gewaarschuwd was en eenige Amerikanen vermist worden. Blijkbaar blijft nog slechts één punt onop gelost en dat is, of de Arabic getracht heeft de duikboot te rammen of na verandering van koers om de Dunsley bij te staan door den commandant van den duikboot voor een vijandelijk schip is gehouden. De regeering wacht met ongeduld de juiste bijzonderheden af en behoudt zich inmiddels haar oordeel voor. President Wilson heeft gisteravond lang met Lansing gesproken, maar de algemeene meening is, dat de regeering op een punt is gekomen, waarop zij zal moe ten beslissen, of zij de diplomatieke betrek kingen met Duitschland zal verbreken. De visitatie te Aken is zóó scherp, dat velen, die voor zaken Duitschland trachten te bezoeken, de lust ontgaat de rei.s te ondernemen. Door verschillende wachten npoet de reiziger passeeren, alvorens hij „vrij" is, Alle papieren worden hem ontnomen. De vrees voor spionnen is blijkbaar bij de Duit- sellers zeer groothet moet al gebeurd zijn, dat op de iiuid van een persoon tal van mededeelingen worden aangebracht. Wie Aken naar Holland verlaat, mag geen enkel stukje papier, zelfs geen Duitsche courant, mede- nemen. En wie zich, blijkens zijn pas, niet aangemeld heeft bij den politie-commissaris, wordt het vertrek geweigerd. De geëlectriseerde draden, welke dienen voor de afsluitingen der gemeenten Capellen en Eckeren, zijn Zondagnacht door hoogdruk gesprongen. Of er ongelukken aan menschen levens zijn, kan nog niet gemeld worden. Daar het spoedig bekend was onder de bevolking dezer gemeenten, kon men bemerken, dat er verscheideuen de grenzen gepasseerd zijn, en zich veilig op Hollandsch grondgebied voelen. Daarover schrijft de Keuische correspondent van „De Tijd": Ieder, die met de bovengenoemde politieke kringen eenige voeling onderhoudt, heeft de onwankelbare overtuiging, dat er niet de minste sprake zal zijn van annexatie, zelfs niet van het kleinste strookje Belgisch grond gebied. De keizer heeft bij het uitbreken der vijandelijkheden voldoende duidelijk gezegd „Wij voeren geen veroveringsoorlog." En Duitschland gevoelt ook bij de schitterende overwinningen van het oogenblik aan geheel iets anders behoefte dan aan het onder 't juk. brengen van andere volken en het knechten van nationale aspiraties, welke tyrannie vol gens het jongste pauselijke schrijven opnieuw baat van geslacht tot geslacht zou zaaien. Met zijn trouwen bondgenoot staat Duitschland alleen in dezen oorlog, en wat ook sommige al-Duitschers mogen beweren, onze staatslieden hebben juist door de schier algemeene vijand schap van de overige wereld ingezien, dat een sobere politiek het richtsnoer moet zijn en chauvinistische verlangens moeten worden ingetoomd. Geen blijvende vijanden van heden en zeker geen nieuwe vijanden moeten ge kweekt worden, wil Duitschland zijn wereld positie handhaven en niet den wraakroepvan het „Vae Soli" ondervinden in een tragischen ondergang, die op den duur moeilijk zou kun' nen uitblijven. Te bevoegder plaatse is dit zeer wel ingezien, en al heeft nog pas de regeering in den rijksdag tegenover de al te brutale vraag van Liebknecht een recht- streeksche verklaring over annexatieplannen ontweken, om aldus bij de onvermijdelijk naderende vredesonderhandelingen zoo sterk mogelijk te staan, alle welingelichten twijfelen niet aan de verzoenende houding, waarmed© Duitschland straks de vriendschappen zal trachten te verwerven, waaraan het zoozeer behoefte heeft. Wat inzonderheid België betreft, men herinnere zich slechts de Duitsche regeerings- verklaring aan Engeland, dat Duitschland niets zou hebben aan een annexatie van België zonder tegelijkertijd hetzelfde met een deel van Nederland te doen, om te begrijpen, dat Antwerpen niet in den Duitschen greep kan liggen. Zelfs zal België ondervinden, dat het „goedmaken", (door den rijkskanselier beloofd) van de eventueele oorlogsschade in België, ook nog zal gelden ondanks zijn verzet, al zullen ook de Entente-machten aan dit „goed maken" moeten meedoen. Het Duitsche Rijk heeft echter te zeer ondervonden, hoe de inval in België bij de neutrale volkeren van de oude en nieuwe wereld is uitgespeeld, om niet de behoefte te gevoelen aan een grootmoedige handelwijze jegens België, welke een gepleegde, zij het dan noodzakelijke fout van Duitschland goed zal maken. Een oud-soldaat vertelt in de Times, dat er in een oorlog altijd veel waarde is gehecht aan amuletten of talismans. Vroeger gold, althans in hetJEngelsche leger, bij de infanterie de knoop van de jas van een soldaat, die overwinnend uit een veldtocht was gekomen, en bij de cavalerie de tand van een paard, dat hetzelfde voorrecht had gehad, voor een goed voorbehoedmiddel tegen vijandelijke kogels. In den tegenwoordigen oorlog worden er weer, volgens de Times, veel talismans ge dragen. Vooral is in de gunst een poppetje, van eikenhout en zilver of goud. Een zekere H. Brandon, die het beeldje ontworpen heeft, verzekert, dat hij er sedert het begin van den ooulog 1,250,000 van heeft verkocht. Ilij heeft van het front vele brieven gekregen van soldaten, die hun behoud aan dien amulet toeschrijven. Van Radom en het door de Russen geheel verwoeste Nowo Alexandria, schrijft de oorlogs correspondent van den Berliner Lokal Anzeigcr, kwam ik naar Iwangorod, dat drie dagen te voren door de Russen verlaten was. De strijd om deze Weichsel-vesting heeft zich als volgt afgespeeld Nadat de Russen door de legers van Woyrsch en Koevecs den 20n Juli uit Radom wegge drongen waren, trokken zij zich concentrisch op Iwangorod terug, om hier over de twee bruggen den Weichsel over te steken. De verdedigingskracht van de vesting lag niet in de eigenlijke forten maar in de zeer omvangrijke veldstellingen, die er nog gedurende den oorlog voor waren aaugelegd. De forten zijn afkomstig uit het midden van de vorige eeuw. Zij zijn van aarde en baksteen en tegenover moderne artillerie zoo goed als weerloos. Dc citadel is nog twintig jaar ouder. Van tien tot vijftien kilometer buiten de vesting werd een nieuwe versterkingsgordel aangelegd, die den Russen sterk genoeg voorkwam, om den gewichtigen overgang over den Weichsel te verdedigen. Den gersten Augustus kwam het intusschen tusschen de verdedigers en het leger van Koevecs tot het bekende doorbraak-gevecht bij Slowicki-Nowo. Weinige kilometers ten zuiden van den beneden Iwangorod in westelijke richting stroomenden Weichsel. De sterke stelling werd volkomen overhoop geloopen, zoodat de Russen niet eens tijd vonden de tweede gereed gemaakte stelling bij Klasztorna- Wola, zeven kilometer verder oostelijk, te bezetten, maar onmiddellijk in de twijfelachtige dekking van de westelijke forten over den Weichsel teruggingen. Het snelle aanvallen van generaal Koevecs had het weerstandsvermogen van do voorste stellingen direct gebroken. Het verdere lot van de vesting werd nu snel beslist. Uit het zuidwesten kwam het leger van den aarts hertog Jozef Ferdinand snel genaderd en dreigde met een volkomen insluiting. De Russen gaven er de voorkeur aan het niet er op te laten aankomen, daar de verouderde forten binnen weinige uren in puin zouden gelegen hebben. In den nacht van 3 op 4 Augustus vlogen de Lruggen over den Weichsel en de forten op den westelijken oever in de lucht. Den achtsten volgden de verdedigings werken aan de oostzijde. De groote citadel ging met al zijn voorraden en ammunitie- magazijnen in vlammen op. Den negenden trokken de Russen terug, nadat zij de om liggende dorpen aangestoken hadden. Op den weg naar Barauow merkten zij het gevaar, dat hun dreigde van den kant van het leger van aartshertog Jozef Ferdinand, en zij sloegen zich, blijkbaar omdat de hoofdweg reeds af sneden was, op zijwegen naar het noordoosten er door heen. Op den zelfden dag den negen- Augustus om twee uur 's morgeus, trok de voorhoede van het leger Koevecs over den Weichsel en begon onmiddellijk de vervolging. Dr. Paul Michaelis schrijft dd. 13 Augustus uit Mariampol aan het Berliner Tageblatt De dag van gisteren was in den strijd om Kowno het hoogtepunt van het bombardement. Daar de dag nevelig aanbrak en het weer ook verder onbetrouwbaar bleef, kon men er op rekenen, dat het niet tot hevige gevechten zou komen, 's Middags echter helderde de lucht iets op en nu begon eerst van Duitschen kant een buitengewoon hevig geschutvuur, waarin later de infanterie zich mengde. Tegen het invallen van het donker begon ook de Russische artillerie met ongekende hevigheid te schieten. Van vier uur 's middags tot in den morgen werd onophoudelijk heen en weer geschoten en toen ik tegen drie uur 's morgens het gevechtsterrein verliet, vielen nog steeds, zij het ook met grootere tusschenpoozen, de gr&naten en knetterden onophoudelijk de geweren. De verschillende vormen en kalibers van geschut, tot de grootste toe, zijn voor Kowno te zamen getrokken en trachtten elkaar weder zijds te overstemmen. Onophoudelijk spuwen de batterijen hun vernietigende projectielen naar de Russische forten en de daarvoor en daartusschen aangelegde, met zeer sterke artillerie bezette stellingen. De Rus weet zeer goed wat Kowno voor hem beteekent. Hij heeft evenzeer aan infauterie als aau artillerie hier alle beschikbare krachten te zamen getrokken. Ook gisteren begonnen de Russen, nadat zij blijkbaar eerst in hun bom vrije kazematten de Duitsche kanonnade over zich heen hadden laten gaan, terug te schieten. Spoedig raakten zij op dreef en nu nam het lawaai ontzettende afmetingen aan. Van een hoogte kon men het geveehtsterrein overzien. Het maakte volstrekt geen doodschen indruk. Integendeel, als men eenigermate weet waar de stellingen, batterijen en loop graven van vriend en vijand liggen, dan krijgt de schijnbaar verlaten liggende streek een zeer levendigen inhoud. In het gebied ten zuiden van Kowno daalt het vlakke land langzaam naar de Njemen in golvende lijnen, maar zonder werkelijk behcerschende hoogten. De toeschouwer heeft daarvan het voordeel, dat ieder hooger liggend punt een ruim vergezicht en een alge meen overzicht geeft. De Russen weten uit stekend van de voordeelen van het terrein gebruik te maken Precies om zeven uur hielden de Duitsche kanonnen op om de infauterie gelegenheid te geven tot den aanval. Reeds in den nacht van elf Augustus was de infanterie iets vooruit gegaan om haar op de vorige dagen veroverde stellingen aan te vullen. Zoowel aan de Njemen als voor Jaeucin was men vooruit gekomen. Nu wilde men nog dichter naar de vesting en de Russische loop graven, die in den weg lagen, nemen. Nauwelijks was het Duitsche geschutvuur verstomd of een verwoed geweervuur-geknetter begou. De Duitsche linies hadden hun loop graven verlaten en vielen de Russische stelling aan, waaruit zij hevig beschoten werden. Ook machinegeweren mengden zich in het geraas. Het was onmogelijk den aanval der Duitsche infanterie in bijzonderheden te volgen. Men kon alleen gevolgtrekkingen maken uit het feit, dat het langzaam weer beginnende geschutvuur steeds meer naar voren werd verplaatst. Een uur lang hoorde men dit vuur, nu eens sterker dan weer zwakker, soms ver flauwde het, maar geheel verstommen deed het nooit. Des te heviger echter begon dan weer het vuur der kanonnen. Het was in tusschen geheel donker geworden en de slag leverde het prachtigste vuurwerk, dat men zich denken kan. Onophoudelijk bliksemde het boven Kowno alsof daar een vreese'ijk onweer woedde. Onophoudelijk rolde het ge donder van de kanonnen, lichtkogels blonken en verlichtten het terrein als bij dag. Ra ketten vlogen omhoog en drie ontzaglijke Russische zoeklichten, waarbij men gemakkelijk van de kaart kon lezen, zociitten voortdurend het geheele terrein af. Rondom ons begon het te fluiten en te sissen.. Granaten en schrapnels vielen links en rechts van ons neer en soms boog men onwillekeurig het hoofd in het gevoel, dat ze over ons heen gingen. Uren en uren ver liepen, maar bij alle vreeslijkheid van het schouwspel kon men zich er niet van los maken. Toen het half elf was, begon het geweervuur, versterkt door de machinegewe ren, opnieuw, en kwam tot in den vroegen morgen niet meer tot zwijgen. Na midder nacht werd het eenigszins kalmer. Van de Duitsche batterijen verstomde de een na de ander. Alleen een paar kanonnen vuurden nog. De Russen waren hardnekkiger. Een groot kanon had het bijzonder op onze bat terij voorzien. Iedere vijf minuten kwam een projectiel aan, dat eerst bromde als een boos aardige horzel, om dan met steeds dieperen toon te naderen en met luiden knal in onze onmiddellijke nabijheid te ontploffen. Wij zochten ten slotte in een schuilplaats dekking tegen dit geschiet, dat overigens geen schade aanrichtte. Toen de morgen aanbrak, begonnen wij den terugweg te aanvaarden. Bij het om kijken zagen wij nog steeds den Russischen bliksem, hoorden wij nog eenige kanonnen donderen en boven het in flets morgenlicht liggende landschap laaide het roode vuur van brandende hoeven. In „De Burger" het nieuwe Christelijke Volksblad voor Zuid-Afrika, leest men o. a. „De Burger is ceu kind van de smart en van de hoop. Hij is geberen uit de weeën wan ons volk. Indien zware rampen niet ons volksbestaan hadden getroffen, hij zou er zeker niet geweest zijn. En daarom, al zeggen wij ook dat hij vandaag voor het eerst liet licht aanschouwt, toch is hij geboren in de nacht, 't Is donker in do wereld. De volkeren zijn gekomen in het dal der schaduwe des doods. Ook voor ons eigen volk is het de donkerste ure. Eens was er een tijd toen wij één waren, één in hart, ook al waren wij gescheiden door de grenzen van vier staten, ook al woedden de stormen over ons heen. Dezelfde .staat sluit ons vandaag allen in. Unie is zijn naam. Maar onze harten zijn verscheurd en ons volksleven is verbitterd „Maar de Burger is... kind niet alleen van de smart maar ook van de hoopDiep beneden onder al de ruwe stormen van partij schap is er toch nog iets dat bindt, 't is waar, ook dat kan ten slotte gebroken worden en dan is er geen hoop meer. Maar er zijn onmiskenbare tekenen dat het nationale hart weer begint te kloppen. Er is een innig, bijna hartstochtelik verlangen bij het volk ontstaan naar de vroegere, betere, gelukkiger dagen, toen het zich niet schaamde zich een Afrikaner volk te noemen en toen het nog één was. Zoals van tijd tot tijd ten overvloede uit onze kolommen blijken zal, ruist er door het ganse land een nieuwe stroom, die steeds sterker wordt, 't Is de vaste wil om een volk te zijn. Hij ademt de frisheid van de jeugd, hij bezit de volharding van de Afri kaanse vrouw, hij laat zich gelden met de mannolike kracht van innige, zelfopofferende volksliefde. Die stroom heeft wel nodig om getemd en beheerst en geleid te worden. Ilij moet geadeld worden door het besef van nationale roeping en verantwoordelikheid. Zo niet, dan kan hij ontaarden tot een ge vaar Nieuwe volksliefde zal de kracht hebben om weer samen te binden wat nooit moest gescheiden geweest zijn en wat om vele redenen bij elkander behoort. In de De ontruiming van Bialystock, Zuidelijk Front. Italië—Turkije. Italië verklaart Turkije den oorlog. Bulgarije en Turkije. Een nieuw ministerie-Wenizelos. Op den Balkan. De Duikbootenoorlog. Katoen contrabande. Duitschland en Ver. Staten. Scherpe visitatie. Electrische draden. België inlijven bij Duitschland 7 Modern Heidendom, Hoe Iwangorod viel. Het bombardement van Kowno. Zuid-Afrika.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2