AntirmltitiQttair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Van danken gesproken. Uit de Pers. Pi nu uil la nd. Buitenland. No. 1252. Woensdag 25 Augustus 1915. 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIÏYQOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Ons land herbergt nog steeds verscheidene duizenden Belgen, die om verschillende rede nen voorshands niet naar hun land willen of kunnen terugkeeren. Niemand zal durven beweren, dat Nederland de deugd der gast vrijheid niet luisterrijk heeft beoefend en dat nog doet. Duizenden en millioenen uit de openbare kassen zi]n reeds uitgegeven voor het edele doel, ellendigen en berooiden te huisvesten en te voeden. En ook de parti culiere liefdadigheid en herbergzaamheid heeft haar reusachtige draagwijdte deugdelijk bewezen. De lof, Nederland deswege van alle zijden toegezwaaid, werd soms geuit in bewoordingen, welke duidelijk het stempel droegen van den indruk van het oogenblikzelfs werd nog onlangs in een Fransch blad gewaagd van eeuwige dankbaarheid. Toch is er iets in deze dankbaarheidsbe tuigingen dat weldadig aandoet. AI werden de weldaden niet bewezen met de bedoeling er openlijk en uitbundig voor geprezen te worden, het geeft voldoening te bemerken, dat de geboden hulpe, al was ze dan ook onze christenplicht, waardeering vond. Te pijnlijker treft het, wanneer men zoo nu en dan stemmen kan beluisteren bij onze gasten uit het zuiden, die er op berekend schij nen om te wonden en te krenken. De ge noten weldaden, sterker, die, welke nög be wezen worden, minacht men en schat ze ge ring schimp en spot met volk, reden en ge woonten worden vaak onverholen geuit. Geschiedt zulks nu door een soort menschen, die men moet indeelen bij wat men wel eens het gepeupel of plebs noemt, dan haalt men, schoon zich ergerend, de schouders op en laat ze praten. Veroorlooft zich evenwel een ontwikkeld en beschaafd man zich iets dergelijks, dan stijgt daardoor de ergernis en men zoekt zich te „troosten", met het spreekwoord, dat, „ondanks 's werelds loon" is. De onbeschaamdheid kan evenwel nog verder gaan en als loon voor de vele diensten onzen zuiderburen bewezen, vermeet men zich af en toe, bedekt of openlijk te zeggen en te schrijven, dat Nederland ter wille van België een grooter of kleiner stuk grondgebied heeft af te staan. Reeds eerder heeft een Fransch schrijver in een brochure het denkbeeld geopperd, van Nederland maar een stuk in het zuiden af te snijden, en nog niet zoo'n klein stukje ook. Dat geschrjjf werd later (ofschoon de Fransche censuur het toch maar doorliet min of min officieel veroordeeld. Maar nu komt een tweede dergelijk voorstel. „La Belgique est une maison sans porte". d. w. z.België is een huis zonder deur, zoo schreef iemand in het Fransche blad L'Opinion." Die deur is de Schelde tot aan zee m. a. w., Zeeuwsch- Vlaanderen. Nu is die deur nog gesloten maar zij zal geopend dienen te worden. Duidelijker gezegd Nederland zal Zeeuwsch- Vlaanderen aan België hebben toe te schikken. En dan krijgt Nederland als belooning grondgebied in het oosten, bij Kleef en Wezel Wie doet zulk een beminnelijken voorslag? Het is de heer Louis Pierard/een Belg, die, nota benein Den Haag de Hollandsche gastvrijheid aan het genieten is. Welke hartelijke genegenheid deze gast vrijheid in zijn bescheiden gemoed deed ontbranden, toont deze welgemeende voorslag. Het is goed op deze en dergelijke uitspraken te letten ze zijn teekenend voor den geest, dien sommigen bezielt. Tegenover zulk een drijven past waakzaam heid. Kloek en krachtig dient te worden uitge sproken, dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen een deel is van Nederland en dat moet blijven. Zulks deed in de „Maasbode" de heer Fruytier, door het inzenden van een stuk, dat den pakkenden titel draagt „Kan of mag Nederland ooit den Scheldemond prijsgeven De conclusie waartoe hij komt luidt, gelijk hij die in de slotzinnen van zijn betoog samenvat „Resumeerende kom ik tot de, voor alle loyale Nederlandsche burgers in Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, verblijdende conclusie Nederland kan en magdeScheldemondcn nooit prijsgeven. Noen uit beginsel, nóch uit welbegrepeu eigenbelang. Welnu, deze stelling in binnen- en buitenland luide te verkondigen en door bewijzen te staven, ziedaar de taak van onze Pers en van de vertegenwoordigers der Regeering in het buitenland." Dat is duidelijk gesproken, naar het hart van elk Nederlander, óók, niet het minst naar het hart van de Nederlander in Zeeuwsch- Vlaanderen Z. De lange duur. De „Standaard" waarschuwt Wat een af te bidden kwaad zou zijn, is dit, dat het menschdom aan den oorlog ge woon wordt. Aan het lezen over bloedige gevechten, over verlies van duizenden menschenlevens op zee en te land, over verwoesten van steden en dorpen, is men reeds gewoon geraakt. Het ontroert niet meer. Als 't heel erg is, pakt het nog een oogen blik het hart aan. Maar het gewone, en toch zoo schrikkelijk oorlogsnieuws, boeit niet meer. Maar daarnaast is er niet minder kans, dat ook, althans in de neutrale landen, het eco nomische leven zich geheel gaat aanpassen aan den oorlogstoestand. Ja, meer. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat nu niet weini gen belang bij den oorlog hebben, en hoe langer hoe minder pressie uitgaat, om aan dezen bloedstrijd een einde te maken. Hoe ruischen aanvankelijk uit Amerika de vredesklankenOnder den verschen indruk van wat Europa zoo diep schokte, was er in de Vereenigde Staten een stemming, om, zoo 't mogelijk ware, den vrede te bevorderen Het lot van België, Gallicië en Oost-Pruisen deed veler hart ineenkrimpen van medelijden. Maar de stemmen verflauwen reeds. Amerika met name begint groot belang te krijgen bij den oorlog. Een enorm groot belang. Als men de lijst inziet van de bestellingen, die in Amerika gedaan zijn door de geallieerde mogendheden, dan ziet men, dat het in de milliarden loopt. En zoo werkt van twee kanten het kwaad De verschrikkelijkste tijdingen ontroeren de menigte niet meer, en de oorlog bevordert veler economische belangen. Dat geldt voor Amerika. Geldt het ook niet in eenigszins mindere mate voor sommige neutrale landen in Europa zelf? Het zijn juist vaak leidende mannen, mannen van invloed in de handels- en in- dustriëele wereld, die hun oorlogswinsten maken. Anderen profiteeren daarmede van. De scheepvaart, de visscherij, de landbouw, ze hebben over de resultaten van het bedrijf slechts te roemen. Er worden kapi talen gevormd. Is het niet noodig, dat er met kracht steeds weer op gewezen wordt, hoe misdadig het zou zijn, indien op den duur de neutrale volken zich zóó gingen aanpassen aan den nieuwen, bloedigen tijd, dat het verlangen naar den vrede verslapte, ja geheel afstompte Terwijl toch, ook buiten de oorlogvoerende Rijken, de ellende van duizenden groot is; de levensmiddelen en dagelijksche benoodigd- heden duurder zijn dan ooiten veler toe komst somber is gekleurd. Maar afgescheiden daarvanDe oorlogs gruwel blijft alle volken voor Gods rechter stoel aanklagen. En als niet dag aan dag ons gebed om vrede, ons bescheiden arbeiden voor den vrede en onze afkeuring over het krijgsgeweld herhaald wordt, staan we dan niet daar als medeplichtigen De lange duur van den oorlog levert voor heel de moraliteit van het menschdom een zoo groot gevaar op. Zij er en blijve er althans in Nederland een onafgebroken arbeid voor alles, wat den vrede bevorderen kan. W. DE STEENKOLENVOORZIENING. Naar wij vernemen, is te elfder ure nog de mogelijkheid ontstaan, dat een regeling zal worden getroffen, waarbij alle groepen van kolenimporteurs zich zullen kunnen neerleg gen en waardoor dus voorkomen zou worden een onteigening op groote schaal, welke niet alleen zou kunnen leiden tot groote onbillijk heden, maar ook tot het uitschakelen van do activiteit van vele importeurs, die nuttig zou den kunnen medewerken aan de bestrijding van de kolenschaarschte. Eén der bij het Kolenbureau aangesloten importeurs toch, blijkbaar verlangend in het algemeen belang tot een voor alle partijen billijke oplossing te geraken, heeft een plan tot reorganisatie van het Kolenbureau ont worpen, waarmede de vrije importeurs zich wel schijnen te kunnen vereenigen. Hoezeer zij hun overtuiging niet prijsgeven, dat het niet noodzakelijk ware geweest ooit in den vrijen handel in te grijpen, zien zij, door de mededeelingen hun in de laatste conferenties gedaan, wel in, dat het thans zeer moei ijk zou zijn, de regeling van een centrale distri butie plotseling prijs te geven, en de meer derheid hunner is daarom bereid, zich neer te leggen bij elke distributieregeling, welke den eenen importeur niet in een gunstiger po sitie plaatst dan den anderen. Met wat goe den wil aan den anderen kant zal de kwetsie dus toch nog tot een allen tevredenstellende oplossing kunnen geraken. De gisteren gehouden vergadering der Nijverheidscom missie zal hieromtrent waarschijnlijk zeker heid brengen. N. R. C. GEEN DUURTE TOESLAG VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Door de directie der Staatspoorwegen is in antwoord op het verzoek van het personeel om een duurtetoeslag van f2 per week op de salarissen beneden f1500 aan P. Moltmaker te Utrecht, als eersten onderteekenaar, be richt, dat inwilliging van dit verzoek een uit gave zou vorderen van f39.000 per week en de Maatschappij, afgezien van andere bezwa ren, een dergelijke uitgave niet kan dragen In dit antwoord wordt verder o. m. gezegd, dat sedert het adres der organisaties werd opgesteld, door maatregelen van regeerings wege genomen, aan de duurtebezwaren in be langrijke mate is tegemoet gekomen en intus- schen de toegekende extra-week bezoldiging mede zal dienen om voor het personeel den druk der tijden te verlichten. EEN DEPUTATIE VAN VROUWEN NAAR AMERIKA. Het bestuur van het Internationale Comité van vrouwen voor duurzamen vrede heeft te Amsterdam een vergadering gehouden, waar in verslag over de deputaties naar de re geeringen van Engeland, Duitschland, Oosten- rijk-IIongarije, Italië. Frankrijk, België, Rus land, Nederland, Zwitserland, Zweden, Noor wegen en Denemarken werd uitgebracht, en verdere maatregelen voor de bijeenroeping van een conferentie van de neutrale staten werden besproken. Besloten werd voort te gaan met de uit voering van de resoluties van het Haagsche congres, door een deputatie te zenden naai den president van de Vereenigde Staten. Dr. Aletta Jacobs, lste-vice-presiuente, is reeds vertrokkenmej. Macmillan en mevr. Rosika Schwimmer zullen 28 dezer met de Rijndam vertrekken. KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ. De een en vijftigste lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen van 1 tot en met 7 dezer wijst aan een to taal van f 105,962,091/3. Het totaal der vorige lijsten bedroeg f2,551,433,97. Te zameri dus f 2,657,396,06V2- DE OORLOG. Westelijk Front. De beschieting van de Belgische kust. VL1SSINGEN, 23 Aug. (Vad.) Het schieten van hedenmorgen van af 3 uur tot 8 uur was het bombardeeren van de Belgische kust, door een klein aantal torpedobooteu en een watervliegtuig. De schepen en vuren waren van af West-Capelle eoed zichtbaar. CADZAND, 23 Aug. Van af hedenochtend 5 tot 8 uur hebben een 30tal oorlogsschepen de kust en de haven van Zeebrugge beschoten. Of er schade aangericht is, kon men niet zien De oorlogsschepen vertrokken later om de Noord. Oostelijk Front. BERLIJN, 23 Aug. (W. B.) Officieel. - Het groote hoofdkwartier meldt: Legergroep Hindenburg. De troepen van Eichhorn maakten ten W. en ten Z. van Kowno verdere vorderiugen. Aan de Rober bezetten wij de door de Russen ontruimde vesting Ossowiec. Ten N. en ten Z. van Tykocin hadden succesvolle gevechten plaats. Tykocin werd genomen, waarbij 1200 gevange nen (w. o. 11 officieren) en 7 machinegeweren in onze handen vielen. Ten N. van Bjelsk mislukte een tegenaanval der Russen onder zeer belangrijke verliezen van den vijand. Ten Z. van deze stad werd de opmarsch voortgezet. Legergroep Leopold van Beieren. De leger groep overschreed onder hardnekkige ge vechten de linie Kleszzele Razna. Bij een succesvollen aanval werden daarna 3050 ge vangenen gemaakt en 16 machinegeweren genomen. BERLIJN, 20 Aug. (Wolff.) Volgens de ambtelijke mededeeling uit het hoofdkwartier is de geheele bezetting van Nowo Georgiewsk, te weten 6 generaals en meer dan 85,000 man, gevangen genomen. Het aantal buitgemaakte kanonnen is gestegen tot meer dan 700. In de golf van Riga. BERLIJN, 21 Aug. (Wolff.) Officieele mede deeling van von Behncke Onze strijdkrachten in de Oostzee zijn de Golf van Riga binnengedrongen, nadat zij' zich door talrijke, handig aangebrachte mijnvelden en versperringen met netten in moeilijken arbeid van dagen lang een weg gebaand hadden. Gedurende de voorpostengevechten, die zich daarbij ontwikkelden, werd de Russische torpedojager Emir Bucharski (580 ton) vernield en een andere torpedojager, de Nowik (1280 ton) en een groot schip zwaar beschadigd. Bij den terugtocht der Russen in den avond van den 19den, in de Mohnsund (ten Noorden van de Golf van Riga en ten Westen van Esthland) werden de Russische kanonneer- booten Ssiwutsch (890 ton) en Korejetz door artillerievuur en torpedoschoten vernield. Veertig koppen van de bemanningen, waarbij 2 officieren, konden, sommigen zwaargewond, door onze torpedobooten worden gered. Drie van onze torpedobooten zijn door mijnen

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1