Uit Stad en Provincie. Kerk en School. moeten van de linie Grodno-Brest-Litowsk terugtrekken. Kovvno en Nowo-Georgiewsk worden beiden belegerd, doch de omstandigheden zijn zeer verschillend. Nowo-Georgiewsk is van alle zijden ingesloten en dus op zichzelf aange wezen. Alleen door een zegevierenden tegen aanval zou de vesting ontzet kunnen worden, maar daar is niet meer op te rekenen, en er werden weer een paar buitenforten stormen derhand genomen. Bij Kowno daarentegen staat voor het garnizoen, volgens de berichten, nog de verbinding naar het Oosten open. De Duitsche aanval is gericht tegen het westelijk en zuidelijk front, waar hij zeer krachtigen tegenstand ontmoet, maar nu toch ook al een aanzienlijk succes heeft kunnen boeken. BERLIJN, 19 Aug. (W. B.) Officieel. Legergroep van Hindenburg Bij de inneming van Kowno zijn nog 30 officieren en 3900 man gevangen genomen. Onder de pressie der inneming van Kowno ontruimden de Russen hun stellingen tegenover Kalway en Suwalki. Onze troepen zetten de ver volging voort. Verder ten Z. forceerden onze troepen de overtocht van de Naref ten W. van Tykoc en namen daarbij 800 Russen ge vangen. Het leger van generaal Gallwitz maakte vorderingen in oostelijke richting. Ten N. van Bielsk werd de spoorweg van Bialystock naar Brest-Litowsk bereikt en werden 200 Russen gevangen genomen. In de N.-O. sector van Nowo Georgiewsk be stormden onze troepen twee forten aan het Noordelijk front en 125 stukken geschut vielen in onze handen. BERLIJN, (off.) 18 Aug. De vesting Kow no alle forten en een ontelbare hoeveelheid materieel, waaronder veel meer dan 400 stuk ken geschut, is sedert hedennacht in Duitsch bezit. De forten werden ondanks den taai sten tegenstand stormenderhand genomen. LONDEN, 19 Aug. (Reuter.) De mail boot „Arabic" (10.000 ton) van de White Star Line, van Liverpool naar Amerika gaande, is getorpedeerd. Volgens de laatste berichten is de „Arabic" in 11 minuten gezonken. Een sleep van 11 booten met passagiers en be manning is thans naar Queenstovvn onder weg. Het weder is zeer goed, en de zee is kalm. Volgens officieele opgaven zijn 375 opvarenden gered, terwijl 48 opvarenden nog niet terecht zijn. BERLIJN, 18 Aug. (Wolff.) Vannacht hebben onze marine-luchtvaartuigen wederom een aanval op Londen gedaan. De City en belangrijke werken aan de Theems zijn rijkelijk met bommen bestrooid, waarbij goede resul taten werden waargenomen. Bovendien zijn met succes bommen geworpen op fabrieken en smelterijen bij Woodrich en Ipswich. Onze luchtschepen beliepen trots scherpe be schieting, geen schade en zijn alle teruggekeerd. BERLIJN, 18 Aug. (Wolff.) Eergisteren avond vielen 5 vaartuigen van onze flottielje torpedobooten bij het vuurschip Hornsrjf aan de westkust van Jutland een modernen kleinen Engelschen kruiser en 8 torpedojagers aan. Zij brachten den kruiser en één der torpedo jagers met torpedo's tot zinken. Wij leden geen verliezen. FRANKFORT a d. MAIN, 17 Augustus. (Wolff.) Blijkens een staatje in de Frank furter Ztg. hebben de Duitsche en Oosten- rijksch-Hongaarsche legers sedert het begin van den oorlog twee millioen krijgsgevangenen gemaakt. Het eerste millioen is in zes maan den en drie weken bereikt, het tweede millioen in vijf maanden en drie weken. Op het westelijk front zijn tot dusverre 331,000 Franschen, Belgen en Engelschen ge vangen genomende O.-H. hebben 23,000 Serviërs gevangen genomenRusland heeft aan gevangenen 1,654,000 man verloren. Van de Russische gevangenen zijn meer dan de helft in de laatste maanden gemaakt, nl. in Mei 301,000, in Juni 220,000, in de eerste helft van Juli 32,000. Tijdens den 14 Juli begonnen algemeenen aanval van de legers der centraleu tegen de Poolsche vestinglinie zijn tot einde Juli 190,000, in Augustus 95,000 gevangenen gemaakt. Uit Boekarst ontvangt de Frankf. Ztg. het bericht dat de Russen Brest—Litowsk ont ruimen en dat alle voorraden per spoor uit die vesting naar Minsk worden overgebracht. BERLIJN, 16 Aug. (V.D.) Uit Weenen wordt aan de „Berliner Lokal Anzeiger" ge seind, dat de bladen berichten bevatten, welke melding maken van toeneming ;van muiterij in het Italiaansche leger. Gevangenen ver klaarden dat op 2 Augustus 21 Alpenjagers en Bersaglieri bij Ronchi door leden van hun regiment op bevel van den kommandant werden gefusilleerd. De Italiaansche regi menten moeten voortdurend verwisseld worden* Wat men graag wil, gelooft men graag Reuter verneemt uit Udine dat generaal Cadorna de voorbereiding van een nieuwen algemeenen aanval zoo goed als voltooid heeft. Men verwacht er de bezetting van het Karst- plateau, den val van Görz en den intocht der Italianen in Triest van. Laatsgenoemde ge beurtenis wordt tegen einde Augustus of be gin September verwacht. De electrisehe draad, die Zeeuwch Vlaan deren van België scheidt, nadert snel 'kijn voltooiing. Door velden en langs slooten, door boomgaarden en over huizen gaat hij, meestal juist de grens volgend, een enkele maal een huizenblok, waardoor de draad te moeilijk aan te brengen was, gehoel en al in lijvend bij Nederland. Op de groote verkeers wegen gaat de draad hoog in lucht over en zijn afsluitingen gemaakt door hekken met ijzerhaas bespannen. En zoo zal binnenkort alle overgang van het eene land in het andere zoo goed als onmogelijk zijn. Geen wonder dan ook, dat in de laatste dagen verscheidenen vóór de algeheele af sluiting beproefden uit België de grens over te komen. Aan enkelen gelukte hetzoo aan eenige Vlaamsche arbeiders, die door de Duitsche militairen gerequireerd waren om aan de draadversperring te werken, zoo aan eenige Duitsche soldaten, die blijkbaar genoeg van den oorlog hadden. En zoo ook aan een tweetal bewoners man en vrouw van Knocke, die nog den gastvrijen bodem van Nederland die groote „arké des behouds", zooals eens een Fransch Hugenoot, al was het dan in een anderen zin, ons land noemde wisten te bereiken. Hij was het type van den eenigszius heerigen arbeider, baar keek de slimheid uit de zwarte, onrustig heen en weer gaande, oogen. Zonder twijfel was zij „het denkende deel" van de echtverbintenis. Oorspronkelijk Vlaming, was lnj mijnwerker geworden in Charleroi. Bij 't begin van den oorlog waren zij gevlucht naar Knocke. Al spoedig waren de spaarpenningen opgeteerd, doch een nieuwe bron van inkomsten was ontdekt in het overbrengen van brieven. Zes maal was het goed gegaan, doch toen waren ze gesnapt. Het had hun een maand ge vangenis te Brugge gekost. En nu zonder geld, terwijl alles almaar duurder werd, ter wijl al spoedig de draadversperring zou vol tooid zijn, hadden zij besloten te vluchten. Met de onverslijtbare werkmansbroek over de gewone, en zij met den ouden rok over de goede kleeren, het allernoodigste in een bundeltje geknoopt, waren zij 's morgens, ver gezeld van hun keeshondje, vertrokken, eerst naar Westkapelle. Bijna waren zij daar aan- geloopen tegen een Duitsch officier, die hen ongetwijfeld, daar zij geen papieren bij ziteh hadden, zou ingerekend hebben. Bijtijds waren zij nog een herbergje ingevlucht. En nu kwam het moeilijkste van den tocht; van Westkapelle naar de Nederlandsche grens. Eerst ging het op handen en voeten door de greppels van een tweetal weiden, de man voorop, met het armzalige bundeltje tusschen de tanden, dan het hondje, een eind er achter de vrouw. Toen een tocht van anderhalf uur al kruipende door havervelden. Daarna nog een honderd meter over kalen bodem en zij stonden bij St. Anna te Muiden op IIol- landsch gebied. Een Duitsch soldaat had hen het laatste stuk nog zien oversteken, maar hij was te ver om te schieten. VacL In de „Lokalanzeiger" vertelteen officier van den overtocht van het leger van Woyrsch over den Weichsel op 29 Juli: Met groote, geforceerde marschen bij dag en nacht onder stroomende regen, werd hel leger beneden Iwangorod vooruitgebracht. De vijand had daarvan geen flauw vermoeden. Plotseling, den 29sten Juli, zag hij het Prui sische leger tegenover zich. Den 'middag van den 28sten Juli moesten alle officieren van ons bataljon bij den bataljonscommandant bijeenkomen. Wij kregen het volger.de bevel „Om half twee hedennacht overtocht over den Weichsel, op tien plaatsen. Onze brigade zijn drie plaatsen aangewezen. De inhoud van den patronenwagen meenemen. Ook drie „ijzeren porties" de man. Ook die voor de veldkeuken. Verder alle groote schanswerk tuigen. De overtocht moet zooveel mogelijk zonder schieten, zooveel mogelijk zonder strijd plaats vinden. De vaart naar de overzijde vindt plaats in groote pontons door Oosten rijksche pontonniers geroeid, ieder op 16 man berekend. In de pontons moet het gewicht gelijkmatig verdeeld worden. Tijdeus de vaart mogen geen plaatsen geruild worden. Het ransel afleggen, opdat men niet zinkt bij het in 't water vallen. Geen licht, niet rooken. Het ontschepingspunt vrijmaken, daar een bruggehoofd aanleggen." Ik reed op patroelje de 15 kilometer voor uit naar den Weichsel, om den weg te ver kennen. Wij troffen eindelooze Oostenrijksche pontoncolonnes aan, de pontons handig met stroo bedekt. De paarden die de zware pontops trokken, moesten meestal een halve meter diep door de modder. Maar het ging vooruit. Eindelijk kwamen wij aan den Weichseloever. Eenige infanteriekogels vlogen ons over het hoofd. Oostenrijksche kavalleriepatroeljes hielden den oever bezet. Op den terugtocht hingen we stroowisschen als herkenningsteeken aan kruisen en boomen langs den weg. Wij moesten zooveel mogelijk vrij veld voor de infanterie opzoeken. De troepen kwamen ons reeds tegen. Om middernacht stond de brigade reeds bij F. achter den hoogen Weichseldijk. De mannen konden een uurtje rust nemen. Om één uur werd aan den dijk een linie achter elkaar opgemarcheerd. Om half twee bevel tot inscheping. Onze brigade had onge veer 50 pontons. Het moest dus in groepen gaan. De manschappen die achter bleven trokken in pontons in den Weichsel. Snel waren ze vol, en nu ging het erop los. Do Oostenrijksche pioniers roeiden als bezetenen. Een prachtig gezicht. De maan staat helder aan den hemel. Een groot Duitsch zoeklicht zoekt van terzijde de overzijde van Weichsel af. Onze artillerie overstelpte de overzijde met granaten en shrapnell's, die huivering wekkend en prachtig tegelijk daar opbliksemend ontploften. De pontons gleden als groote muizen steeds verder. Wij hielden den adem in. Plotseling het was of ons bloed verstijfde, beginnen de Russen met geweren te schieten. De Oostenrijkers roeien met alle macht. On danks eenige verliezen gaat het voorwaarts. Er moesten ongeveer 800 meter worden afge legd. Het water schijnt niet meer diep. Tot aan de borst waden wij er doorheen. De pontons keeren terug, om andere te halen. Snel door het water, en nu begint het. Wij schieten lichtkogels af, om de anderen te laten merken dat wij er overheen zijn. Barrevoets uit den slaap opgeschrikt, liggen de Russen in hun dekkingen. Wij erop af ondanks jiet geweervuur. Een van onze kapiteins valt naast mij en nog menige dappere man erbij. Met de kolven erop losroepen onze landweermannen. Met een hoera slaan zij er erop in, de bajonetten doen hun werk. Wij schieten achter de vluchtenden aan. Het is een verschrikkelijk handgemeen. Mouwen worden zelfs afgescheurd. De Russen werpen handgranaten en een brandende massa tege moet. Zij wijken echter. In het dorp Kobyl- nitza vlak aan den Weichsel zit de troep. Vooruit 1 Onze artillerie doet haar werk. Het dorp brandt. De Russen vluchten. Zij liggen bij honderden dood. Ook een Japansche luitenant-kolonel in Japansche nniform. Later vonden wij ook een weinig Japansche ammu nitie. Eindelijk is het bruggehoofd gereed. Een korte pauze, en dan gaat het weer verder. Het bruggehoofd moet uitgebreid worden. Vijftien uren wordt gevochten. Den volgenden nacht doen de Russen vergeefsche tegenaanvallen. Onze artillerie, machine geweren en infanterir werpen hen met groote verliezen steeds weer terug Woensdag en Donderdag is iu het kanaal alhier een zwemwedstrijd tusschen de militai ren gehouden. Woensdag was het onderbroken wegens regenbuien. Doch gisteren slaagde het uitnemend. Vele toeschouwers waren ge tuigen hoe sommigen een bijzondere vlugheid aan den dag legden. Van anderen kon men de krachtsontwikkeling in het water waar nemen. Bij het einde van deze wedsrrijd had nog een grappig incident plaats, wat de waakzaam heid en onverschrokkenheid van den kapitein aan het licht bracht. Eenige militairen legden hunne zwemkunst aan den dag door het uitvoeren van een aardigheid, welke een schijnbeweging van een ongeluk had. Een hunner bleef drijvende en nam de alures aan, alsof hij dreigde te ver drinken. De kapitein dit bemerkende, is direct gereed zijn sabel af te leggen en gekleed te water te springen ter redding. Onmiddellijk er bij komend, springt de militair opeens in een nabijzijnd bootje. Deze grappige zwem kunst deed echter de vlugheid en vastbe radenheid van den kapitein zien. Sas van Gent. DtDsdag werd de nieuw be noemde burgemeester de heer L. W. G. Hoefnagels plechtig geinstalleerd, Des avonds werd Z.Ed. Achtbare ten gemeentehuize een diner aangeboden en een serenade gebracht. Het was bijzonder druk in het anders zoo stille Sas. In de bijvoegsels tot de Staatscourant is opgenomen de Koninklijk goedgekeurde wij ziging der statuten van de Eerste Neder landsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek te Sas van Gent. Deze wijziging, vastgesteld in de alg. ver gadering van 11 Juui j. 1. betreft het mini mum en maxium van de te leveren hoeveel heid van 15000 en 25000 zijn die gebracht op 23.000 en 35.000, zoodat art. 7 al 1 nu luidt „Ieder lidt is verplicht een of meer aan deden van vierhonderd gulden te nemen en voor elk aandeel dat hij bezit gedurende zijn lidmaatschap ieder seizoen minstens drie en twintig duizend en hoogstens vijf en dertig duizend kilogram beetwoi telen netto, te leve ren, afkomstig van door hem met vanwege het bestuur goedgekeurd (of verschaft) zaad bebouwde gronden". Goes. Bij de alhier gehouden stemming voor één lid van den gemeenteraad (vac-Temper- man, vrijz.) werden uitgebracht 1012 stem men. Van onwaarde 21. Volstrekte meer derheid 496. Hiervan verkregen de heerenK. Brants (antirev.) 510, M. Pols (soc.-dem.) 88, F. J. Tierie (vrijz.) 393. Gekozen de heer K. Brants. De heer Brants was de candidaat der drie coalitie-partijen. Hun aantal zetels in den raad is nu 5, tegenover 8 vrijzinnigen. Goes. Een tweetal bestuursleden van de liberale kiesvereeniging hebben voor hun lid maatschap bedankt uit ontevredenheid over de laatste verkiezings-actie van hunne mede leden. Ook vele leden zegden hun lidmaat schap op. Er zal waarschijnlijk een vrijzinnige volkskiesvereeniging worden opgericht. Betreffende de ter arrondissements-recht- bank te Middelburg behandelde zaak tegen den pastoor uit Ter Neuzen, volgt hier het verslag der terechtzitting. De eerste getuige O. d'Alzado heeft geen toestemming gegeven tot het verplaatsen van het lijk. Hij was verbaasd het graf leeg te vinden. De tweede getuige V. de Bock, heeft de door de justitie opgegraven kist herkend als een dergelijke als die, waarin de vrouw van den eersten getuige is begraven. De grafdelver P. de Rijck heeft op last van den pastoor, hem overgebracht door den kape laan, tegen zijn zin de lijkkist verplaatst. Getuige P. van der 'Hout hielp de Rijck. Kapelaan van Hoof verklaart den pastoor er op gewezen te hebben, dat de vrouw in gewijde aarde was begraven. Deze gaf hem toen order, den last aan den doodgraver over te brengen. De commies ter secretarie A. P. de Vos gaf het bewijs tot begraven af. De stationsbediende R. Verhulst ging voor den chef aan den pastoor vragen de vrouw in gewijde aarde te mogen begraven, hetgeen geweigerd werd. De burgemeester van Ter Neuzen, J. Huizin- ga, meende het recht te hebben verlof te gevenhij vroeg niet aan den pastoor welke vergissing er was begaan. Bekl. bekende den last te hebben gegeven, maar hij meende daartoe gerechtigd te ziju na het verkregen verlof van den burgemeester en omdat hij meende dat de chef geen eigenaar van het graf was. OP een vraag van een der rechters zeide hij, als hij niet had gehandeld zooals hij deed, zeker het misnoegen van hoogere militaire autoriteiten te zullen hebben opgewekt. De off. van justitie meende, dat de kapelaan en de doodgraver de orders van den pastoor slechts hadden op te volgen en de pastoor de verantwoordelijke persoon is. De burge meester had geen verlof te geven, omdat het verzoek niet met redenen omkleed was. Bekl. had actiever moeten optreden en het begraven moeten voorkomen. Spr. gelooft, dat betook van Christelijk standpunt beter ware geweest het lijk in gewijde aarde te laten dan het nog te gaan verplaatsen. Hij meende dat hier gestraft moet worden al zal hij niet de hoogste straf vragen en vorderde f 100 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. P. Dieleman, meende dat een buitenstaande niet beoordeelen of veroordeelen kan en mag de opvattingen in de Roomsche kerk ten opzichte van de doodeu. In den breede zet pleiter uiteen, dat ook het opzet van wederrechtelijk handelen moet bewezen zijn en dit is niet het geval. Bekl. meende geheel volgens de wet te hebben gehandeld toen hij verlof van den burgemeester had. Als er sprake is van een publiek-rechte- lijk eigenaar van het graf, dan is dit het kerkbestuur met den pastoor aan het hoofd en nooit de echtgenoot, die alleen het be- grafenisrecht heeft betaald en niet meer. De nabestaanden behoeven niet te worden gekend, dit blijkt uit de wet en de toelichting. Bewezen is dus, dat hier niet met opzet een weder rechtelijke daad is verricht of uitgelokt, en ook is er geen lijk ontgraven, want de kist was nog bloot, en ook van roeren van een graf kan hier geen sprake zijn. Pleiter ver trouwt dus op vrijspraak. Na re- en dupiiek en nadat bekl. ook nog eens verzekerde, geen opzet te hebben gehad, werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op 24 Augustus. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Geref. Kerken. Beroepente Waardhuizen c.a., A. D. C. Kok, te Scharendijkete Urk, R. K. M. Hummelen, te Heerenveente Broek op Langendijk, R. W. de Jong, te Werkendam. Aangenomen naar Herwijnen, J. P. Visscher, te Huizen. Bedankt: voor Raamsdonk. N. Basoski, te Moerdijkvoor Gaast en Piaam, G. D. Scheepsma, te Roodeschool. Chr. Geref. Kerk. Bedanktvoor Barendrecht, Paperdreclit, Werkendam, Kampen, Arnhem en Almelo J. A. Riekel, cand te Gravenhage. Zondag is te Driewegen in de Geref. Kerk ds. J. E. van Voorst tot zijn dienstwerk ingeleid door den consulent ds. G. Doekes van Nieuwdorp. Zondag a.s. zal ds. van Voorst zijn intree doen. Ds. van Voorst zal de gemeenten Driewegen en Borssele bedienen. Zondag is te Baarland ds. J. Dam beves tigd door prof. dr. T. Hoekstra van Kampen 's middags deed ds. Dam zijn intree. Congres voor Geref. Evangelisatie Naar de Rott. verneemt, zal het tweede congres voor Geref. Evangelisatie in een der eerste maanden van 1916 worden ge houden, te Rotterdam. Verbanning Ds. De Ligt. De algemeene Synode der Nederl. Her vormde Kerk heeft zich bezig gehouden met de verbanning van Ds. De Ligt. Besloten werd le. het uit te spreken, dat het lichtvaardig optreden van Ds. De Ligt van dien aard is geweest, dat ingrijpen van de militaire over heid volkomen rechtmatig is Een telegram meldt, dat Kowno nu geheel in 't bezit der Duitschers is 1 (Stand.) Kowno Duitsch. Het vergaan van de „Arabic." Zeppelins boven Londen. De zee-oorlog. Krijgsgevangenen. Brest—Litowsk. Duitsche geruchten. De electrische draad aan de grens. Om over een Rivier te komen. TER, NEUZEN 20 Augustus 1915. Grafschennis. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. de Vos, arbeider, Baandijk 64, uit Sas van Gent. J. A. L. Meertens, havenknecht, Oostkant 4, uit Veere. Chr. Kop, arbeider, Nieuwediep 63, uit Standaarbuiten. M. J. de Zeeuw, zonder beroep, 7 E, uit Sas van Gent. V. van der Vijver, hotel bediende, Westkolkstraat 8-10, uit Graauw. Th. J. Standaert, winkelbediende, Noordstraat 50, uit Nijmegen. Vertrokken zijn P. C. de Jonge, werkman, O 21, naar Schoondijke. M. N. Dieleman, zonder beroep, Baandijk 63, naar Watergraafsmeer. C. de Meester, dienstbode, O 228, naar Zaamslag. D. Remeijn, kantoorbediende, Nieuwstraat 12, naar Utrecht. A. Pladdet, land bouwer, O 213, naar Axel. C. J. van Gelderen, zonder beroep, Klaassenstraat 3, naar Rotterdam.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2