nieuws Antirevolutionair voor en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Se Broeders. Binnenland. Buitenland. No. 1251 Zaterdag 21 Augustus 1915. 13c Jaargang. Hs. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LI TT OOG Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Vergif. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden, zonder ophouden, tegen den verderfelijkcn geest, dien sommige bladen en boeken ademen. Een keur op lectuur is geen weelde. Wie mocht gemeend hebben, dat het er de laatste maanden beter op is geworden, vergist zich. Dat bewijst de lectuur, waarop b.v. de lezers van „Het Volk" dagelijks worden onthaald. Voor de massa is Het Volk natuurlijk liet blad, dat liet voor „de arbeiders" opneemt. Dat strijd voor alles, wat maar eenigermate de gunst van „het volk" kan doen winnen. Den eigenlijken ondergrond van liet stelsel wordt zorgvuldig verborgen gehouden. Zelfs wordt de meerling verkondigd, dat socialisme en christendom volstrekt niet met met elkander in strijd zijn. Wie echter geregeld leest, wat den abonné'.s wordt voorgezet, bemerkt alras, boe tot vaak in do kleinste berichtjes toe, het socialistisch gif is ingedruppeld En het felst wordt het blad in zijn eigen aardig taaltje, wanneer liet meent, liet Chris tendom op de kaak te kunnen stelleu. Overigens niet zoo ouverklaarbaar. Want, schoon het tegendeel voortdurend wordt beweerd, bet Christendom dat vast houdt aan Gods Woord, is de meest princi- piëele bestrijding van liet socialisme. Het lust ons niet de bewoordingen over te nemen, waarin vaak zelfs met liet allerheiligste wordt gespot. Er is ook een meer bedekte, arglistige manier van zeggen, om den spot te drijven met de Goddelijke ordonnantiën, om baat te zaaien en wrevel. In een dorp werd dezer dagen ingebroken een waarde van f47,000 werd gestolen. Hoort nu, hoe in „Het Volk" een nieuwe moraal wordt gepredikt. De dieven lieeten de „de sympathiekste en onschuldigste roovers van Europa". En verder „Ik herhaal, dat ik sympathie voel voor deze brave, ronde kerels, om hun menschenliefde en eenvoud. Zij hadden immers eerst liet lieele dorp De Z EL AN Dl A. 07) „Je neemt me niet kwalijk, Gerrit," begint Hendrik nogmaals. „Toen ik vanavond binnen kwam, hoorde ik je juist iets zeggen, waar over ik nog even met je wou praten. Je zei, dat liet niet beter maar erger met je zou worden, omdat je var, klein kind af al hadt geweten den weg tot vergeving, maar niet hadt willen luisteren. Dat zei-je immers?" Gerrit knikt toestemmend. „Meende je dat werkelijk Nu kijkt Gerrit zijn broeder recht in de oogen. „Zeker," zegt bij, „dacht je, dat ik „Ik weet het, ik weet liet." valt Hendrik hem in de rede„je zou het niet zeggen als je liet niet meende. Welnu, dan verblijd ik me." Gerrit werpt een vragenden blik op zijn broeder. Moet bij dan aannemen dat Hendrik tóch zich vroolijk maakt over zijn ellende Bildt in brand kunnen steken, de mannen fusilleeren, de vrouwen verkrachten, de kin deren verminken, en dan pas die 47 millq kunnen „requireeren" als straf omdat er geschoten was door 'n franc-tireur uit 'n venster in 'r, muur, desnoods in een muur zonder ramen. Ze hadden de een-of andere geniepige speku- Jatie in koffie, meel, rijst en suiker kunnen op touw zetten, waardoor 470,000 huismoeders van uitgemergelde gezinnen 'ieder 'n dubbeltje méér hadden moeten betalen voor die levens middelen, en op die wijze van nooddruft goud kunnen maken, naar de regelen der aller modernste alchemie. Zij hadden 'n schip kunnen aanhouden op zee en dat met 'n torpedo den grond in kunnen boren en 'n paar duizend passagiers als ratten laten verzuipen, en zich daarvoor een loon van 47 mille laten uitkeeren dooi de dankbare regeering, welke bij de gratie van den ouden God gebiedt. In al die gevallen hadden ze 'n ridderorde gekregen, 'n eervolle vermelding, 'n verheffing in den adelstand of iets soortgelijks Nu hebben ze kalm het geld genomen, niemand vermoord, niks verbrand, geen mensch 'n slok koffie te kort gedaan, geen arme vrouw liet geld van 't steunkomitee afhandig gemaakt, énkel maar gegapt en uit eerbied voor dc klassieke leer, bun darm geledigd. Moeten d i e kerels, die lammeren, die duiven van onschuld, vervolgd, gepakt, ge straft worden Ik breng ze bier hulde voor hun zacht moedigheid en menschenliefde." Hier hebben we niets aan toe te voegen. past maar één naam Z. Voor zulke taal Vergif I ALGEM. NED. GEH. ONTII. BOND. De Algemeene Vergadering van den A. N. G. O. B zal 29 Augustus te Deventer gehou den worden. Uit liet jaarverslag blijkt dat, het aantal afdeelingen daalde van 72 tot 68 Het aantal leden was voor een jaar 3275 en bedraagt thans 3140. Van liet officieel orgaan „De Geheelont houder daalde de wekelijksche oplage van 17000 tot 12000, maar langzamerhand steeg zij weer tot 13500. Van het vlugschrift „De Allerhoogste Wet", dat over den huidigen oorlogstoestand handelt, werden 50,000 ex. verspreid. „Ik verblijd me," herbaalt Hendrik, „niet, omdat je je zoo hopeloos eu ellendig gevoelt, maar omdat zóó juist de weg naar vrijmaking en verlossing wordt geëffend." Het is Gerrit nog niets duidelijker. «Kijk," legt Hendrik uit, „toen je vroeger zoo in je eigen kracht stondt, had je God niet noodig; je tartte Hem. Dan heb ik voor je gebeefd, niet om mijnentwil, maar om je zèlfswil. Maar dan heb ik ook, wat moeite bet mij vaak kostte, voor je gebeden, al was er, ik moet liet tot mijn schaamte bekennen, weinig hoop in mijn hart, op verliooring. Maar het bleef mijn plicht en ik bad liet Mien op haar sterfbed beloofd. Nu gevoel je je schuld, je zwakheiden nu heb ik weer hoop voor je goede hoop." Lang kijkt Gerrit zijn broeder aan. Tk niet." zegt hij dan. „Ik niet." „Eu waarom niet? Waarom zou „Je weet niet," valt Gerrit hem in de rede, „hoe ik heb geleefd hoe ik alles, wat naar godsdienst zweemde, heb uitgeschud hoe ik mij een anderen God heb gemaakt, dien ik heb aangebeden met mijn heele ziel. Je weet niet, hoe ik me heb verhard tegen alles in. De dood van vader, van Mien, niets was bij machte mij van dien weg af te trekken, dien ik mij, om het blinken van bet geld, eenmaal had gekozen. Om geld en goed heb ik mijn familie verloochend, mijn zuster laten WEER EEN LEUGEN TEGENGESPROKEN. liet Nederlandsche gezantschap te Parijs beeft, naar de Nieuwe Ct. meldt, aan de Fransche bladen een nota gezonden, waarin wordt tegengesproken een bericht, dat door verscheidene Fransche bladen was opgenomen, waarin werd gemeld, dat liet schip Bengalen van de Rotterdamsclie Lloyd aan de kust van Sicilië was aangehouden, geëscorteerd door Fransche kruisers en vervolgens naar Malta gebracht. Het zou volgens die bladen Duit- sclio duikbooten moeten voorzien van benzine. Het gezantschap verklaarde, dat uit een nauwkeurig onderzoek van de Nederlandsche regeering was gebleken, dat de lading van liet schip nocli naplita, nog benzine bevatte, zoodat liet vermoeden, dat het schip Duitsche duikbooten daarvan moest voorzien, volkomen ongegrond was. Het eommuniqé bevat verder nauwkeurige aanwijzingen over bestemming en lading, ten bewijze, dat alles in orde was met de lading van l.et schip. HOFNIEUWS. De Koninklijke familie zal tot 24 Aug. a. s. op liet Loo verblijf houden. EEN ZEPPELIN BESCHOTEN. Dpnderdag kwam de Zeppelin L 10 over de Zuiderzee over Vlieland. Geweer' en kanon vuur werden erop geopend, waarop bij, na meer dan een uur in de buurt te hebben rondgezworven, tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling door in de wolken verdween. Aangespoeld is een model visschersboei met hermetisch gesloten metalen bussen, dynamiet bevattende. N. R. C. VOOR DEN VREDE. De Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad meldt: Het Zweedsche dagblad Dagens Nyheter, dat geacht wordt in liet algemeen zijn sym pathieën aan de zijde der geallieerden te hebben, wijdt in zijn nummer van 12 dezer een uit voerige bespreking aan den door den Neder- landsclien Anti-Oorlog-Raad tot de Nederland sche regeering gericliten wenscli betreffende de samenkomst van een conferentie van officieele vertegenwoordigers van onzijdige staten in het belang van den vrede. Dagens Nyheter ondersteunt dit denkbeeld en zegt o. a. liet volgende: Neemt de Neder landsche regeering liet initiatief, dan kunnen de neutrale landen niet nalaten partij te kiezen. Het is nauwelijks anders denkbaar dan dat Zweden zich bij de conferentie zal aansluiten. Wat Noorwegen en Denemarken betreft, is liet vrjjwel zeker, dat ook zij dit doen zullen. Natuurlijk is het zeer wel denk- sterven zonder haar uiterste te verlichten, ge lijk ze smeekte. Als je dat alles wist „Weet ik liet niet?" brengt Hendrik zacht in het midden. Gerrit slaat vol schaamte de oogen neer. „Ja," erkent hij, „je weet het maar al te wel. Ook jou heli ik meer dan eens schande lijk beleedigd niet bij ongeluk, maar met op zeten waarom? Ik gunde je geen stuk brood ik zocht je ondergang." „Laten we daar niet meer over spreken," zegt Hendrik, „dat is voorbij wat meer is; dat is vergeven. En liet kwaad, dat je me toegedacht hadt, is ton goede gekeerd." „Het kan waar wezen, toch verlicht dat mij niet. Hoe kun je nu zeggen, dat je goede hope hebt. Ik herbaal liet je nog eens: ik niet „Juist omdat ik bet alles zoo van nabij weet, zeg ik, dat er hope is. Wie zijn zonde belijdt en laat, dien zal barmhartigheid ge schieden." „Ik ken die teksten ook, Hendrik ik her inner ze mij nog van vroeger maar ze troosten mij niet; ze schenken mij geen ver lichting." „Heb je dien weg reeds ingeslagen „Welken Van schuldbelijdenis?" „Ik zal eerlijk zijn, Hendrik. Toen ik van avond hierheen kwam, was bet in ergernis baar, dat het Nederlandsch voorstel niet verwezenlijkt kan worden. Maar de tijd schijnt gekomen te zijn, dat iemand hot ijs breekt' en een poging doet. Mocht dit een eerste keer niet gelukken, dan moeten anderen volgen en een andere methode voorstellen. Naar wij vernemen is er ook een sterke strooming, die zich beijvert voor een actie met. president Wilson aan het hoofd. En voorts is liet bekend, dat menigeen Zweden voor wellicht den meest geschiktcn staat houdt, om zich te kwijten van deze taak, waarop de heele wereld ongeduldig wacht, de oorlogvoerende landen niet uitgezonderd. DE OORLOG. DE TOESTAND. De Centralen blijven vorderen op het ooste lijk front en rapporteeren telkens weer nieuwe successen. Het groote feit was daarbij wel, dat de tusschen de Njemen en Jessia gelegen forten aan liet zuid-westelijk front van Kowno stormenderhand veroverd zijn. Meer dan 4500 Russen werden gevangen genomen en 240 kanonnen buitgemaakt. Dit was dan onder generaal Eichhorn, maar ook de legers van von Scholtz en von Gallwitz, waren niet onfortuinlijk. Zij wierpen den vijand onder voortdurende gevechten verder in oostelijke richting terug. 1800 Russen, onder wie II officieren, werden door hen ge vangen genomen en één kanon en tien machine geweren veroverd. Aan de overige fronten gelukte het even eens, den vijand verder terug te dringen. De legers van prins Leopold van Beieren en van von Mackensen maakten op succesvolle wijze vorderingen. Er werden 2400 gevangenen gemaakt en 13 kanonnen en ander materiaal veroverd. Alles saamgenomen, kan men wel aannemen dat de beslissing snel nadert en de voor teekenen nu juist niet gunstig zijn voor do Russen. Maar met zekerheid valt er nog niets te zeggen. De verwoede strijd om liet bezit van den spoorweg van Warschau naar Petersburg blijft bet belangrijkste deel van den veldtocht op bet oostelijk oorlogsterrein. De sleutel van de positie is Kowno. Van de mogelijkheid der verdediging dezer vesting hangt het lot af van de gansclie linie, waarop de Russen sedert den val van Warschau terugtrokken. Als Kowno valt, zal Wilu-a oveneens door de Duitschers worden bezet. De spoorweg komt dan in Duitsche handen, en de Russische legers en boosheid, in opstand, en toorn. Wat er vanavond hier met me is voorgevallen, weet ik niettóch is er iets veranderd onder liet spreken met Greta, heb ik het gevoeld; 'tis, of mijn oogen geopend zijn geworden geopend voor mij zelf; als of een blinddoek van mijn gezicht is weggerukt. Ik heb mij-zelf gezien." „Bij welk licht?" Op deze vraag van nicht Hanna, is Gerrit Wouters niet dadelijk gereed. Toch is de vraag volkomen gerechtvaardigd. Bij welk licht Bij dat van zijn zelfingenomen heid, van zjjn zelfzucht, trots, eigengerechtig heid, zelfgenoegzaamheid? Hij voelt wel an ders. Dat licht zou hem een ander beeld omtrent zichzelf hebben vertoond. „Je weet het zelf niet vervolgt Hanna, als ze geen antwoord bekomt. „Welnu, het zal je op 's Heeren tijd duidelijk worden. Ik geloof, dat Hij bezig is tot je spreken." Gerrit Wouters stuift niet op bij dit „fijn gebazel," zooals hij wellicht vroeger zou hebben gedaan. Integendeel. De eenvoudige woorden der oude vrouw stemmen hem te meer tot nadenken. Noch Hendrik, nóch Hanna dringen verder aan. Indien dit een werk Gods is, dan zal Hij liet ook voleindigen. Dan hebben zij thans te zwijgenmaar hun stil gebed klimt met har- li j k e n aandrag tot don genadetroon óók voor Gerrit,(Wordt vervolgd). Nadruk verboden. DOOR y

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1