Kerk e» School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. nachts wat bedaren. Tegen twaalf uur was 't wel 't toppunt. Tien, twaalf keer vlak achtereen felle bliksemstralen, onmiddellijk gevolgd door den ontzettenden donder, dus juist boven de stad. En het blééf boven de stad, omdat er geen wind was. Het stroomde water en laaggelegen stads gedeelten overstroomden. Veel huisraad en kleeden zijn bedorven. Persoonlijke ongelukken kwamen, wonder genoeg, gelukkig niet voor. De Midd. Crt meldt dat het ergste was," het inslaan in den molen van den heer Luijendijk aan het Seisbolwerk aldaar, waar een der wieken werd vernield, stukken uit de muur werden weggeslagen, ruiten en houtwerk vernield terwijl op een der zolders een trap en aan zakken meel een begin van brand ontstond, dat gelukkig in den aanvang kon worden gestuit. Op een slaapkamer werd fipor den luchtdruk al het waschgerei op een waschtafel in stukken geslagen, terwijl in een der benedenvertrekken een kast omviel, waar door de poot van een tafel brak en veel aardewerk stuk was. De bewoners zaten in het kamertje daarnaast en bleven ongedeerd. Bij de firma den Hollander in de Langedelft ontstond op het magazijn een begin van brand dat met minimaxen en emmers water werd gebluscht. Ook sloeg de bliksem een paar maal in de paal van de electrische tram in de Langeviele, waardoor de leiding onklaar werd en het tramverkeer gisterenmorgen aan vankelijk vertraging ondervond. Van ver schillende zijden vernamen wij berichten over in de weiden doodgeslagen paai den en koeien een paard brak de poot, veulens waren des morgens zoek enz. Van het gebouw der rijkskweekschool werd een schoorsteen getroffen, deze viel gedeeltelijk bij den heer Ilage in huis, waarbij schade werd veroorzaakt. Op het Vlissingsch Wagen- plein werd een diepe put in den grond geslagen. Het stadstelefoonverkeer was geheel in de war. Een tachtigtal toestellen kouden geen aansluiting krijgen. Tc V 1 i s s i n g e n sloeg de bliksem in eenige huizen o. a. in het oudheidkundig mu seum zonder brand te veroorzaken. Ook een paar andere huizen werden door het hemelvuur getroffen eveneens zonder dat er brand ont stond. Natuurlijk leden de landbouwers in de buurt nog al ernstige schade. Op den Boulevard werd werd een schild wacht door het hemelvuur geraakt. Hij is aan de eene zijde verlamd, naar het militair hospitaal vervoerd. Te Koudekerke zijn bij Abr. A bra- liamse, aan de duinen, twee koeien door den bliksem getroffen en bij den landbouwer P. Iteijnierse was het 3jarig paard in de sloot geraakt, waar het met gebroken been werd gevonden. Te Biggekerke sloeg omstreeks negen uur de bliksem in de woning van C. Gode schalk. De bliksem had den schoorsteen ge heel weggeslagen met een paar M3 dak, een stuk van een binnenblind en de klok in gruizemonten, heeft zijn weg vervolgd langs den muur op den zolder waarvan over de geheele lengte de kalk is afgeslagen en heeft door het aangrenzende kamertje langs den muur verder door dé schuur het perceel verlaten, echter zonder brand te veroorzaken. Gelukkig zijn de bewoners een vijftal per sonen die allen in het kamertje aanwezig waren ongedeerd gebleven jhoewel een wekker die aan den muur hing omgekeerd werd en het behang beschadigd. Bij den landbouwer R. te St. Laurens sloeg de bliksem in een schoof tarwe, zoodat deze verbrandde. Te 's II e e r-A rendskerke sloeg de bliksem in de woning van Dhr. van L. De dochter viel bewusteloos neer. Enkele voor werpen werden geschroeid. Geref. Kerken. Beroepente Wolvega J. W. v. d. Bosch te Culemborg. Bedanktvoor Axel, Haarlem (A.) en Serooskerke, H. S. Bouma, te Hoogeveen voor Zalk en Veecaten, B. van Halsema, te Haastrecht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland, G. H. Beeken kamp, te Delft; te Ouderkerk a/d Amstel, L. W. C. Ekering, te Woubrugge. Aangenomennaar Dinteloord, B. G. C. Steenbeek, te Dirksland. Geref. Gemeenten. Aangenomennaar Aagtekerke, R. Kok, cand. te Ierseke. Bedankt: voor Kampen en voor Lemmer, R. Kok, cand. te Ierseke. D s. M. den Boer. Omtrent den toestand van Ds. M. den Boer, pred. der Chr. Geref. Kerk te Dordrecht, die thans sinds 28 Juli in „Eudokia" te Rotter dam verpleegd wordt en wiens eene been boven de knie is afgezet, wordt door de W ekker gemeld, dat de geneesheer hoopvolle uitzichten geeft. De gezondheidstoestand wordt gunstiger. Alge m eene Synode Ned. Herv. Kerk. In de morgenzitting van Vrijdag kwam nog een brief uit Heerlen (Limburg), waarin medegedeeld werd, dat op 4 September a.s. de Hervormde School aldaar geopend zal worden. De president stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Hiertegen verzetten zich de heeren Schrieke, Weyland en I immers, die er op wijzen, dat de opening van zoo'n school onder de mijnbevolking van Limburg een gebeurtenis van beteekenis is, die de kerk niet zoo koel mag laten voorbij gaan. Besloten wordt daarom een geluk- wenschend schrijven aan de gemeente te richten. Eerlang zal voor de Gereformeerde Kerk aldus de Midd. Crt. te Hoedekenskerke een pastorie gebouwd worden. Bouwterrein is bereids voor dat doel aangekocht. Men kan dus met ter tijd de beroeping van een predi kant voor deze kerkelijke gemeente tege moet zien. (Zou dit niet de Geref. Gemeente moeten wezen De Koningin heeft voor de Zending der Broedergemeente in Suriname een gift van f 500 geschonken. Nederlandse lie Hervormde Kerk. Hier volgen eenige cijfers uit het Rapport kerkvisitatie, uitgebracht op de synode Het zielental der gezamenlijke gemeenten bedroeg in 1914 2,880,471, in vergelijking met 1913 een vermeerdering van 108,075. Dit verschil is wel zeer groot en moet hieruit verklaard worden, dat de meeste gemeenten een globaal aantal noemen. Aan de diaco niën komt in 't algemeen lof toe voor de wijze, waarop zij het beheer voeren. Het totaal der diaconale inkomsten bedroeg f5,209,63G,74^2 dat der uitgaven f 4,409,046,91 (in 1913 f 5,163,054,587a en f 4,505,236,7072). Uit col lecten werd ontvangen f 921,763,01. Het bedrag tot ondersteuning van de behoeftigen besteed is f 2,824,950,24. De totale som van alle legaten, erfstellingen, schenkingen en giften van f 100 en daarboven bedraagt f 321,838,53 (in 1913 f 391,215,11). In 685 gemeenten wordt eenmaal godsdienst oefening gehouden, in 579 twee malen, in 58 gemeenten meer dan twee malen, terwijl in 333 gemeenten weekbeurten worden gehouden, Het aantal döopelingen bedroeg 51,623. Dit aantal is sinds de laatste opgaaf achteruit gegaan. In 192 gemeenten wordt het Avond maal eenmaal 's jaars bediend in 340 twee malen in 119 driemalen en in 671 vier of meermalen. In vele gemeenten wordt van het Avondmaal weinig gebruik gemaakt. De kerkelijke huwelijksinzegening wordt hier en daar geheel achterwege gelaten. Er zijn ge meenten waar een eeuw of een halve eeuw lang geen huwelijk kerkelijk is ingezegend. Er wordt melding gemaakt van 461 over gangen naar andere kerkgenootschappen, en 455 die van elders overgingen tot de Ned. Herv. Kerk. In de meeste gemeenten wordt gedurende het geheele jaar godsdienstonderwijs gegeven, althans aan de schoolkinderen. Er waren 143 godsdienstonderwijzers naast de predi kanten werkzaam. Het aantal leerlingen be droeg 262,975 (in 1908: 278,135 en in 1911: 275,203). Het aantal tot lidmaat aangenomen was 26,075 (in 1899: 30,107 in 1902: 29,829; in 1905 2S,470in 1908 26,560; in 1911: 29,314). In 854 gemeenten heeft de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten rechtstreeks of door een kiescol lege plaats; in 509 door den kerkeraad. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Hoeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Het onweer van Zondag. Te Sc herpenzeel is een groote boer derij door den bliksem totaal afgebrand. Te Valtermoud is een arbeider op het veld door den bliksem gedood. Te S t r ij e n sloeg de bliksem in den toren en sloeg gaten in den muur. Een veulen en twee runderen werden gedood. Te Gorredijk werd een persoon in zijn woning dood geslagen door den bliksem, ter wijl het huis geheel afbrandde. Te N ij e h a s k e (Fr.) sloeg Zondagmorgen de bliksem in de pastorie der Ned. Herv. Kerk. Er onstond brand. De gemeente ver liet het kerkgebouw. Een Jeugdig tippelaar. Als een bijzonderheid meldt de Nijin. Crt. dat dezer dagen de heer B. S; met zijn 11- jarig zoontje de reis van Enschedé naar Am sterdam geheel te voet aflegde. Over den afstand van ongeveer 190 K.M. werd 4 dagen gedaan, op den laatsten dag werden zelfs 53 K.M. geloopen toch kwam de jeugdige globe trotter in uitstekende conditie in de hoofd stad aan. Zuinigheid met vlijt. Te Hattingen heeft de schooljeugd onder leiding der onderwijzers gedurende eenige dagen een nalezing op de roggevelden gehou den. 600 pond koren brachten zij bij elkaar. Een vlieger met een dameshoed. Toen Zaterdagnamiddag aan het Schevening- sche strand iemand zich onlenig hield met het oplaten van een vlieger geschiedde het, dat deze een daar aanwezige dame subiet den hoed van het hoofd rukte, om dezen boven den zeespiegel weder los te laten. Van het zooeven nog zoo fraaie hoofdeksel restte wel dra slechts een onooglijk wrak. De eigena resse ging bij de politie haar beklag doen over het gebeurde. Tusschen twee vuren. Te Dinxperlo wilden twee Duitschc grens bewoners twee zakken koffie over de grenzen smokkelen en passeerden het grenskantoor ongemerkt. Wegens weigering van visitatie kregen ze een proces-verbaal. De Duitsche grenswacht argwaan krijgende door het aan roepen van den Ilollandschen beambte hield de smokkelaars aan en nam de smokkelaars gevangen met inbeslagneming van twee zak ken koffieboonen. Gratis paarden. Het militair commando van het 7e Prui sische legerkorps stelt voor de landbouwers gratis paaiden uit de garnizoenen beschik baar voor het binnenhalen van den oogst en het omploegen van het land. Sprinkhaanplaag. In „Het Volk" schrijft een inzender het volgende Toen ik voor het eerst in Argentinië kwam, las ik dikwijls telegrammen in de dagbladen, dat een wolk sprinhanen, hier noemt men ze „Langostas", over een of meer dorpen ge dreven had. Wat dit eigenlijk beteekende, kon ik niet begrijpen. Ik heb er met Argen tijnen over gesproken, die mij vreeselijke dingen er van vertelden, echter geloofde ik dat alles bar overdreven was. Maar later heb ik de gevolgen van die plaag van nabij gade geslagen. Ik ging per trein naar Buenos-Aires naar Santa Fé, een reisje dat onder normale om standigheden 10 uur duurt. De trein loopt bijna doorloopend 70 kilometer per uur. Wij vertrokken in volle vaart, maar na eenige uren verminderde de vaart zichtbaar, totdat de conducteur ons mededeelde dat de trein niet verder kon vanwege de langostas. Met millioenen en millioenen kwamen zij aandrijven. Het werd ons verboden deuren of vensters opeu te maken, daar reeds duizenden insekten in de compartimenten binnendrongen. Toen eerst begon ik te gelooven aan al wat ik gehoord had. Deze vliegende sprink hanen komen in zwermen van 40 tot 50 kilo meter lang en ettelijke kilometers breed aan drijven. Gewoonlijk vliegen zij op 10 tot 15 meter hoogte, echter dezen keer zeer dicht bij den grond. Ze waren in zulke dichte massa, dat de machinist niet durfde doorrijden, daar het onmogelijk was signalen te onder scheiden en uit vrees, dat de trein zou dé- railleereu, door het glibberig worden der rails. Na eenige uren gewacht te hebben, tot dat het grootste gedeelte voorbij gedreven was, zijn wij doorgereden en zijn met 6 uur ver traging op de plaats der bestemming aan gekomen. 's Middags kon men in de kranten tele grammen lezer, waarin vermeld werd, over welke dorpen do langostas gevlogen hadden en waar zij waren nedergevallen. Dat neder- vallen beteekent voor de landbouwers ver nietiging van den geheelen oogst, in vele ge vallen totalen ondergang. In één nacht knagen zij den geheelen koren-, mais-of anderen oogst weg. Ik heb een streek bezocht waar de langostas slechts eenige uren verbleven heb ben, alles was vernietigd, de geheele oogst verdwenen, de bladeren van de boomen, zelfs de boomschors. Als zij zich te goed gedaan en flink uitgerust hebben, verdwijnen zij, om hun verwoestend werk ergens anders te her beginnen. De regeering heeft tevergeefs ettelijke malen middolen beraamd om de langostas te be strijden. Ik hoorde, dat een natuurkundige aan de Argentijnsche regeering voorgesteld heeft de sprinkhanen geheel te vernietigen. Er is n.l. een insect, genaamd Champi, dat de doods vijand van den sprinkhaan is. De champis volgen de langostas op hun groote reizen en voeden zich met de eieren door de sprink hanen gelegd en onder den grond bewaard. Deze natuurkundige wil nu de champis in groote massa's kweeken, maar daar is geld voor noodig. En geld is er nu niet aanwezig. De regeering heeft een wet gemaakt, waar door aan ieder die 40 Kilo's langostas brengt 80 centavov (ongeveer 85 cents) uitbetaald zal worden. Op verschillende plaatsen heeft men in één das' 10 tot 30 duizend zakken, ieder van 60 kilo's bijeengebracht, totdat het budget overschreden was en niet meer uit betaald kon worden. De landbouwers, hun eigen voordeel niet beseffende, zijn toen met het bijeengaren van de langostas opgehouden. Wel wordt aan een ieder, die er om vraagt, creoline, zwavel en andere drogerijen gratis gegeven tot bestrijding van de plaag echter wordt er zeer weinig gebruik van gemaakt. Heden is het op Zaterdag 24 Juli 1.1. in de haven alhier gezonken Rijnschip „Anton" uit Rührorth opgehaald, nadat uit RQtterdam eenige kranen benevens veel materieel aan gekomen was, en na vele dagen van voorbe reidenden arbeid. Eerst heeft men het ledig gemaakt van de lading rivierzand die het bevatte, en nu het boven is wordt het schip leeg gepompt. Men verzekerde ons dat zulk materieel als er thans voor gebruikt is, nog niet in onze haven te zien was geweest. De haven ligt geheel vol door die reuzen-gevaarten. Grafschennis. Men seint ons uit Middelburg Voor de rechtbank alhier werd lieden be handeld de zaak tegen den ZeerEerw. heer G. G. M. B., 42 jaar, pastoor te Ter Neuzen, wien ten laste werd gelegd, dat hij op 19 Mei j.l. te Ter Neuzen opzettelijk en wederrechtelijk, immers zonder toestemming van den eigenaar van het graf, het lijk van Gabrielle Amelia Maria Verbrughe, in ieven vrouw van O. d'Al- zado, dat dien dag gekist was begraven, heeft doen vervoeren naar een ander graf, althans dat hij op tijd en plaats voormeld, misbruik makende van zijn gezag als R.-K. pastoor, dat opzettelijk en wederrechtelijk opgraven en vervoeren van gemeld lijk opzettelijk heeft uitgelokt, door deze beide verrichtingen den doodgraver P. de Rijck van zijnentwege door den Weleerw. heer kapelaan van Hoof te doen gelas ten, aan welken last toen aldaar door den dood graver is voldaan althans dat hij op tijd en plaats voormeld, zonder toestemming van den eige naar het graf waarin gemelde vrouw op dien dag was begraven, heeft doen roeren, althans dat roeren op bovenomschreven wijze opzet telijk heeft uitgelokt. Na het hooren van de vele getuigen werd geëischt 100 gulden boete of 25 dagen hechtenis. KEULEN, 16 Aug. (Vad.) De Russische SI o wo bericht dat dagelijks 12.000 personen Riga verlaten. Vliegeniers hebben bomni(fn geworpen op het rangeerstation. Proclama ties werden naar beneden geworpen, waarin de bevolking werd aangemaand de stad niet te verlaten en zich voor één maand levens middelen te voorzien. BERLIJN, 16 Aug. (W. B.) Officieel. De legergroep van Hindenburg. Gisteren werden bij <Je succesvolle aanvallen op de vooruitgeschoven stellingen van Kowno 1730 Russen, waaronder 7 officieren gevangen ge nomen. Meer dan 5000 gevangenen vielen in onze handen. Hulst, 16 Aug. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Aug. Pieter Cornelis Jansse, ond 33 j-, jm. en Anna Suzanna Dolk, oud 28 j., jd. 12 Aug. Jan Smies, oud 21 j., jm. en Cornelia Scheele, oud 21 j., jd. Ohristiaan Kop, oud 22 j., jm. en Alida van Gelderen, oud 21 j., jd. Geboorten. 9 Aug. Marie Sophie Alphonsine, d. van Josephus Constantinus Duelleert en van Ludovica Constancia Van Daele. 12 Aug. Marinus David, z. van Jan Michielsen en van Adriana Bareman. 13 Nov. Willi Wiliem, z. van Gerrit Willem Piepers en van Jacobje Loek. Petrus Leonardus, z. van Leonardus de Wit en van Celina de Waele. 14 Aug. Cornelis Hendricus Johannes, z. van Jan van der Peijl en van Maria Apolonia van de Velden. Franciscus Petrus, z. van Desire Pierre Solleveld en van Susanna Elisabeth Johanna Pauwels. LONDEN. Behalve in de bedrijven van weelde artikelen heerscht hier op 't oogenblik geen werke loosheid. In de mijnen, machinefabrieken, Scheeps werven, Landbouw overtreft de vraag naar arbeids krachten het aanbod. Hoewel de prijzen sinds 1 Augustus zeer stijgende zijn is er 2'/j millioen meer per week aan loon uitbetaald en werden 400.000 personen meer in dienst genomen, vooral voor den landbouw, machinefabrieken enz. De regeeringsambtenaren hebben bijzonder veel over werk. ROME. Volgens officieele berichten hebben de Italianen nieuwe vorderingen gemaakt in het Sex- pen- en Dragadal. Nadat de Italiaausche artillerie verscheidene loopgraven van de Oostenrijkers ver nield en het geschut tot zwijgen gebracht had, rukte de Italiaansche infanterie in de dalen van Bachandag tegen de Oostenrijksche stellingen op en maakte vele gevangenen. De Oostenrijkers hebben in de gevechten van 13 dezer zware verliezen geleden, in hunne loopgraven werden meer dan 200 lijken gevonden. De Itali anen maakten in het gebied Moutenero 300 ge vangenen. In het gebied van den Eufraat weid 6 uur hevig achtereen gestreden en werd de Turksche strijdkracht tot den terugtocht gedrongen, en heb ben de Russen een Turksche compagnie neerge sabeld. De geheele weg van Bachdath lag met lijken bezaaid. Ter Neuzen, 17 Aug. Boter per '/i K G. f 0,72'/j. Eieren per 26 stuks fl,40. Axel, 14 Aug. Veilingseieren V. P. N. f 5,50 per 100 stuks. Aanvoer 5500 stuks Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 14,— a f 14,50, Rogge (nieuwe) f 12,— a f 13,—, Wintergerst f 14,—' a f 14,50, Zomergerst f 13,— a f 13,50, Haver f 14, a f 15,Erwten 18,a f 19,—Lijnzaad f 20, Aardappels f3,— a f3,50. Koolzaad per zak van 106 liters f31,—a f32,—. Veilingseieren V. P. N. f 6,80 per 100 stuks. Aan voer 17500 stuks. T h o 1 e n, 14 Aug. Ter graanmarkt was: tarwe f 12,— a f 13, wintergerst f 14,— a f 15,haver f 14,— af 16,— karwij f 18,— a f 19, rogge f 11,— af 12,—alles per 100 kilo. Voorts kleine erwten f 15,— a f 16,— aardappelen f3,— a f3,50, ajuin f4,— a f 0,- per heet. Texel, 13 Aug. Wolvee. Ter markt en in commissie zijn dez week verhandeld 1294 stuks wolvee. De prijzen waren als volgtrammen f 34—38, schapen f 28—35 en lammeren f 1822 per stuk. Rotterdam, 16 Aug. Ter graanmarkt van heden werd nieuwe Tarwe verkocht van f 12,tot f 12,60 nieuwe gerst met tamelijk aanbod; wintergerst van f 14.50 tot f 14.75 zomergerst f f 14,26 tot f 14.50 per 100 kilo Rogge niet verhandeld. Ter veemarkt waren de prijzen voor runderen 10086, kalveren 11090, schapen 8476, lamme ren 84—90, varkens 96—88, licht soort 76—84. Vlas geen aanvoer. Koolzaad f 33.00—f34.00, karwei f 19.00—f 19.25.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3