Buitenland. Uit Stad en Provincie. dan te rechtvaardigen zou zijn, indien zeker heid bestond niet alleen, dat langs dien weg dit einddoel bereikt zou kunnen worden, maar ook dat geen andere weg daarheen zou voeren. En dan herinnert zij den lezer, hoe sinds de laatste honderd jaren in Europa dan de eene staat verslagen is dan de ander, zonder dat dit geleid heeft tot de verlangde rust. Dat, integendeel, een werkelijk vernederen van den tegenstander dozen zal aansporen tot het zoeken van wraak, en aldus een nieuw tijdperk van wederzijdsch bewapenen zal aanbreken, even fnuikend voor den over winnaar. Om te besluiten met te doen ge voelen, dat niet door den oorlog een eind te maken is aan den oorlog, maar alleen door een omkeer in de onderlinge gezindheid der volkeren, in het schenken van „achting" aan den naaste en tegenstander. Daarom is het doorstrijden tot het bitter eind onzinnig èn onvergeeflijk. En nude tegengestelde groepen van elkander de overtuiging moetién hebben verkregen, dat hun verzet niet gering te schat ten is en iedere militaire eer na de gedane opofferingen veilig, wordt bij de naties aan gedrongen, invloed op hun regeeringen te oefenen, om een voor allen eervollen vrede te bewerken, zonder annexaties, en zich te onttrekken aan de opzweepingen tot wraak. Exemplaren van dit manifest, zoowel in het Nederlandsch als in het Fransch, Duitsch of Engelsch zijn verkrijgbaar gesteld bij de Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lec tuur (Wereldbibliotheek), Amsterdam, bij in zending van 5 cents voor porto. NIEUWE INDUSTRIE. Naar men uit IJmuiden aan de O. II. Ct. meldt, zal aan de visschershaven aldaar bin nenkort door een Duitsche vischhandeltirma een fabriek voor den aanmaak van vischtraan worden opgericht. Deze zou eerst in Schotland gevestigd wor den, doch komt nu door de tusschen Enge land en üuitschland gerezen vijandelijkheden in Nederland. De rijksgronden moeten reeds in erfpacht zijn aangezraagd. BOTER TE KORT Men meldt uit den Den Haag aan het „Hbld Het blijkt aan het Rijkscentraalbureau voor den uitvoer van boter, dat er voor het binnen land onvoldoende boter beschikbaar is. Er is deze week namelijk een tekort van minstens 50,000 kilogram bij een productie van-ruim 1,000,000 kilogram. In verband hiermede is besloten le voor de week van 1522 Augustus slechts voor 55 pCt. der productie konsent. te verleenen en 45 pCt. voor binnenlandsch verbruik te bestemmen, 2e de beslissing over de ver lenging van den geldigheidsduur der volgens de ministerieele beschikkingen van G Augustus j.l. ingeleverde concenten aan te houden, tot dat blijkt, dat er voor het binnenland vol doende boter aanwezig is. DIENSTREGELING H. IJ. S. M. Op de lijnen der II. IJ. S. M: zullen de treinen, die volgens de thans van kracht zijnde dienstregeling slechts tot 5 Sept. zouden loopen, ook na dien datum voorloopig blijven rijden. Hierop wordt alleen een uitzondering gemaakt voor het trajekt AmsterdamHaar lemZandvoort, waarin eenige wijzigingen komen. De verandering, die 'de winterdienstregeling iugaande 1 October zal ondergaan, zal hoofd zakelijk daarin bestaan, dat bovenbedoelde treinen dan weder vervallen. DE ONGEREGELDHEDEN TE TILBURG. Wijl het in de laatste dagen te Tilburg rustig is geweest, heeft de commandant van het veldleger, generaal Buhlman, zijne pro- klamatie, waarbij de sluiting der koffiehuizen des avonds 9 uur werd bevolen en tevens een verbod van samenscholing bevatte, weder ingetrokken. Ook het avond appèl voor de soldaten is wederom op lV/t bepaald. De oude toestand is dus weer teruggekeerd. DE OORLOG. BERLIJN, 13 Augustus. (Norden). De stemming te Riga is zeer gedrukt. Volgens een bericht in de „Nowoje Wremja" waren reeds op 6 Augustus alle staatsinrichtingen uit Riga weggevoerd. De ontruiming is nu volbrachtmet uitzondering van de restau rants zijn de meeste winkels gesloten Slechts op de spoorwegstations wordt nog vertier waargenomen, omdat talrijke vluchtelingen van allen rang en stand zich daar steeds ver dringen. De deftige heerenhuizen in het cen trum van de stad zijn leeg, en vele huizen worden door vagebonden, die zich daar nog ophouden, geplunderd, omdat tal van vluch telingen in hun ovorhaaste vlucht verzuimd hebben hun huizen al te sluiten. Ook de ar men hebben hun hutten verlaten, De Duit sche Joden-winkeliers eischen uitsluitend klein geld en weigeren de zilveren roebels uit te geven. Het papiergeld wordt niet aangeno men. BERLIJN, 13 Aug. De afgevaardigde Lieb- knecht heeft bij den Rijksdag een vraag (ge- lateerd 31 Juli 1915, van het oostelijk ge vechtsterrein) ingediend, of de regeering als de andere oorlogvoerenden desgelijks doen, bereid zal zijn te treden in vredesonderhan delingen op den grondslag onthouding van annexaties van welken aard ook. WASHINGTON, 14 Aug. (Reuter.) In het Witte Huis wordt onbekend dat de presi dent iets uit te staan heeft met het aange kondigde plan van Amerikaansche kardinalen om een vredesbijeenkomst in Zwitserland te houden met ambtgenooten uit andere neutrale landen. Naar het Turksche hoofdkwartier mee deelt, heeft een Duitsche duikboot indeEgeï- sclie Zee een transportschip met soldaten van 10,000 ton in den grond geboord. Er zijn slechts weinig soldaten door het hospitaal schip gered. PARIJS, 13 Aug. (V.D.). De „Petit Parisien" verneemt uit Turijn, dat de Itali- aansche ingenieur Guarini een apparaat heeft uitgevonden, dat in staat is de richting van torpedo's uit onderzeeërs geschoten, te ver anderen en het projectiel te doen ontploffen, voor het doel bereikt is. De Frankfurter Zeiting acht de bewering van sommige Engelschen (sir William Ram say, lord Beresford e.a.) dat de verklaring van katoen tot oorlog contrabande de Duit schers in het voeren vair den oorlog ten zeer ste zou bemoeilijken, geheel onjuist. Bij de huidige ontwikkeling der techniek in Duitsch- land, zegt het blad wordt totaal geen katoen meer gebezigd als grondstof voor de fabrica ge van munitie. De Parijsclie correspondent der Zwitsersch.e. „telegraphen-union" zegt dat tusschen de Fransche ministers Millerand en Delcassé een zeer gespannen verhouding bestaat. Millerand ergert zich ten zeerste over den veldtocht in de pers tegen zijn beleid en schijnt overtuigd, dat Delcassé daar achter zit. In de vergadering op 7 Augustus van de munitie-commissie moet Millerand hebben blootgestaan aan zóó felle kritiek, dat hij heeft willen aftreden. Viviani zou hem daarvan met veel moeite hebben teruggehouden. De Legerbode plaatst de volgende dicht regelen van Joris de Bruijne uit Roeselaere op de Belgische driekleur De standaard van den Belg is rood Gelijk het hartebloed, Dat reeds zoo menig zoon vergoot Voor België's vrijheidsgoed En als zijn schaduw op den grond Het stof der helden kust. Dan dreunt als uit een reuzenmond „Klein België, strijdt gerust De standaard van den Belg is zwart Gelijk de stille rouw, Dien in elk rechtgeschapen hart Ons prangt in diepe vouw Maar van die rouw stamt grootheid af En met bedwongen lust, Roept elk betreurde held in 't graf „Klein België, lijd gerust!" De standaard van den Belg is geel Gelijk de korenvrucht, Die vóór het geeselend windgespeel Ter gouden kimmen vlucht. E11 als zijn zang in koude voor 't Gebeeut der helden sust, Dan dreunt in machtig zegekoor „Klein België, zeeg gerust!!!" LONDEN, 14 Augustus. (Reuter.) De spoor wegmaatschappij maakt officieel bekend dat, voor zoover tot heden bekend is bij het spoor wegongeluk bij Rugby 8 personen zijn ge dood en 30 gekwetst. Het treinongeluk is veroorzaakt door den breuk van den zuigerstang der locomotief van een naar Londen gaanden trein. De locomo tief sloeg om en kwam op het tweede spoor terecht. De Iersche posttrein, komende van Londen, reed er bovenop en sloeg eveneens om. De machinist van het tweede gedeelte van den posttrein kon niet bijtijds worden gewaarschuwd en zijn trein stortte zich ook op de vvrakhoop. Een locomotief moet den spoorlijn zijn af gegleden. Volgens de laatste berichten is het verlies aan menschenlevens niet zoo groot als aan vankelijk werd geschat. Er moeten 5 personen zijn gedood en een 20-tal gekwetst. In de op Donderdag 19 Augustus aanstaande des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: Notulen. Ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven der verkozen raads leden. Vaststelling der rekening van het bestuur der brandweer over 1914. Voorloopige vaststelling pensioensgrond slagen. Wijziging verordening heffing en invordering schoolgelden. Voorstel tot verkoop van grond. Wijziging verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend personeel. Vastelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag. Naar we vernemen is er Zaterdag en ook Zondag (waarom moest daarvoor weder de Zondag gebruikt worgden?) voor f300 en 23 franc aan bloempjes verkocht voor de noodlijdenden in België. Jongedames verrichten met ijver dit werk. Sommigen van de jonge dames die er mee rondliepen drongen ze het publiek wol wat erg op, wat niet altijd en bij een ieder in den smaak viel. Voor acte Fransch L. O. slaagde te 's Gravenhage o. a. de heer P. M. I). v. d. Pijl, alhier. Axel. Hier is ook een bloemendag gehouden, die f 137,50 en 74 franc heeft opgebracht. Als een voorbeeld van zeer hoogc pi ijzen, die in den laatsten tijd voor paarden werden besteed meldt een correspondent van de Midd. Crt. uit Kloosterzande, dat een land bouwer daar een merrie-veulentje van 8 weken oud verkocht voor f 295en 't was maar een gewoon beestje. Is dus voor den landbouwer tegenwoordig de paardenteelt zeer winstgevend, daar staat tegenover, dat hij met zijn rundvee niet zoo goed uit is. Bracht toch in andere jaren een goede kalfvaars rond f300 op, nu kan hij er hoogstens f200 voor krijgen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland tot voorzitter van het bestuur der water- keering van den calainiteuzen Nieuw-Neuzen polder, D. Scheele Pzn., te Hoek tot gezworene van den Koninginncnpolder, G. Buysse, te Biervliet tot dijkgraaf van den Kleine-Stellepolder, E. Cuelenaere, te Philippine tot voorzitter van het bestuur der water- keering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Iluissens en Eendragt, F. de Ruyter, Jz., te Zaamslag tot dijkgraaf van den Nieuwe Havenpolder, P. J. de Badts, te Schoondijke. Cadzand, Men schrijft aan het „N. v. d. I)." De bommenaanslag aan de haven te Cadzand in de onmiddellijke nabijheid der woningen van den sluiswachter en den waterbouwkun digen ambtenaar van de sluis aan de Wielingen heeft op laatstgenoemde zoodatiigen indruk gemaakt, dat hij zijn kelder tot slaapkamer heeft ingericht voor zich en zijn gezin, om veilig te zijn voor nachtelijk bezoek van vlieg tuigen, die bij vergissing op Nederlandsch gebied komen en bommen laten vallen. Wanneer men hem toevoegt, dat zijn maat regel toch wel wat voorbarig is en dat de vliegtuigen, door de vergissing gewaarschuwd, zoo iets wel niet meer zullen uithalen, dan krijgt men ten antwoord„Kuocke ligt heel dichtbijaan de eene zijde van Knocke ligt de haven van Zeebrugge en aan de andere zijde het haventje van Cadzand. In den nacht en bij donkere luchten weten de be stuurders van vliegmachines daar hoog boven in de lucht ook niet altijd precies waar zij zijn de haven van Cadzand is wel niet zoo groot als die van Zeebrugge, maar 't lijkt toch op iets dergelijks. „Men moet zoo'11 uitbarsting met al het geweld vlak bjj hebben beleefd om te weten wat het is. In de omliggende dorpen dreunden de woningen en lagen de menschen te trillen op hun bed. Ik ga voorloopig slapen in mijn kelder." Hoedekenskerke. De smid J. de Ruiter, alhier nam aan het torenuurwerk geheel te her stellen. In zijn pogingen is hij schitterend geslaagd. Niet alleen loopt nu de klok weer uitstekend, maar er is zelfs op de wijzerplaat door hem een tweede wijzer aangebracht, en voorts worden nu ook de halve uren per klokslag aangegeven. Vlissingen. Thans zijn hier nog gehuisvest 2563 Belgische vluchtelingen, slechts aan. 323 wordt regeeringsonderstand verleend. De overige 2240 voorzien in eigen onderhoud. Het is lang geleden dat er zulk een aan houdend onweder geweest is boven onze ge meente als Zondag en gisteren. Zondag nagenoeg een ganschen dag en Maandagnacht tot aan den morgen. Het lichten was des nachts ontzettend zwaar, de donderslagen niet zoo hard. Ook gisteren (Maandag)morgen is er nog een flinke bui geweest. En stroomen waters zijn gevallen. Gelukkig vernamen we van geen ongelukken. Het noodweer heeft over Walcheren het meeste gewoed. Te Middelburg woedde het onweer 4 a 5 uur achtereen in ontzettende mate. Om 8 uur begonnen, ging het weder om 1 uur des DE TOESTAND. Omtrent den strijd in het Oosten schrijft de N. R. C. Die strijd is van bovenmatig belang. Immers een van de strijdende partijen (Rusland) is van aanvaller verdediger geworden, en het is mogelijk dat zijn verdediging niet zal slagen. In dat geval weet niemand wat de gevolgen zouden zijn, maar dat zij van zeer verre strekking zouden wezen, staat vast. Als het krijgsbedrijf zich voor de Russen in on- gunstigen zin mocht blijven ontwikkelen, dan zijn de volgende gebeurlijkheden niet uitgesloten. le. Een aanzienlijk deel van het Russische centrum wordt in de vesting Brest-Litowsk samen gedreven. 2e. De Zuidelijke legers worden bij den verderen terugtocht door de Rokitnomoerassen van de Noordelijke legers gescheiden. 3e. Een aanzienlijk deel van de Noordelijke legers wordt van St. Petersburg afgedrongen. Of en in hoeverre deze mogelijkheden in ver vulling zullen gaan, is nog geenszins beslist, maar zal in de eerstvolgende dagen of weken worden beslist. De lezer, die zich dus niet wil laten ontgaan althans de beslissende phasen in den wereldoorlog te hebben gevolgd, lette dus op hetgeen de offi- cieele oorlogsberichten, en meer nog de vergelijking onderling van de officieele betichten der onder scheidene partijen ons in den eerstvolgenden tijd voor nieuws zullen brengen. Een blik op de kaart leert onmiddelijk dat de groote spoorweg WarschauSt. Peterburg [over Bialystok [Bjelostok], Grodno, Wilna en Dunaburg [Dwinsk] op verschillende plaatsen wordt bedreigd. Allereerst bij Dunaburg en Wilna, Al is dit gevaar nog niet in onmiddellijke nabijheid, het is toch geenszins denkbeeldig, daar de vesting Kowno, die hevige aanvallen te doorstaan heeft, aan de Noordzijde eenigszins is geflankeerd. Deze flank beweging tegen Kowno maakt tegelijkertijd de heele linie Kowno—Grodno—Bialystok—Brest- Litowsk en verder langs de Boeg minder zeker. Ook in het Zuiden, ten Zuidwesten van Kowel, staan de centralen ten Oosten en in de flank van genoemde linie, waarop, naar zij veor de ontruiming van Warschau aankondigdon, de Russen wilden wijken, omdat zij beter verdedigbaar was. De hachelijkste bedreiging van den spoorweg is op het oogenblik die bij Bialystok (Bjelestok), waartegen de Duitschers, na de forceering van de Narew-linie, zijn opgemarcheerd. De Russen span nen daar alle krachten in, den opmarsch der Duit schers tot staan te brengen. Men ziet dat de po sitie van het Russische centrum, dat in de laatste dagen buitengewoon snel is teruggetrokken en ten Zuidwesten van Bialystok aan beide zijden van de Boeg staat, in verband met die bedreiging van Bialystok eenigszins onzeker is, waartoe voorts zeker evenveel de betrekkelijk korte afstand bij draagt, die de centralen van Brest-Litowsk scheidt. Hier staat het nóg overal voor de beslissing, maar dat die beslissing spoedig zal vallen is dui delijk. Heel spoedig moeten de Russen den op marsch der centralen paal en perk stellen, willen zij niet het behoud van hun legers als éénheid in groot gevaar stellen. De stemming in Rusland. Tot vrede geneigd? Vredesgeruchten. Een schip van 10.000 ton in den grond geboord. Tegen de duikbooten. Katoen niet noodig Oneens AFRIKA. Ds. Steenkamp schrijft in een open brief aan den Min. van Justitie Ik wil niet spreken over het feit, dat ik sedert 12 Oktober 1914 in de gevangenis was op de laffe beschuldiging dat ik twee maanden en drie dagen voor Krijgswet werd verklaard, „zou gezegd hebben dat „het onmogelik is voor Duitsland om de oorlog te winnen want er zijn te veel volken tegen haar, maar ik hoop of wens het niet." De beschuldiging was dat deze woorden oproer of seditie bevatten. Hoe iemand tot oproer tegen Engeland kan aansporen door- te zeggen dat het onmogelijk is voor Engelands vijand 0111 de oorlog te winnen gaat mijn verstand te boven. Wie toch zal zich laten verleiden tot aansluiting bij een zaak, waarvan de oproermaker zelf zegt„het is een verloren zaak" Als deze woorden oproer bevatten waarom mij niet dadelijk gearresteerd? Waarom gewacht tot twee maanden later de Krijgswet werd verklaard en toen eerst gearresteerd Kan Krijgswet dan terugwerkend gemaakt worden Hoe werd Ds. Steenkamp behandeld Ten eerste. Ik werd ontkleed, alle merken op het lichaam opgeschreven en in bandiet kleren gestoken. Zult gij de grootste militaire figuur die uw volk ooit heeft opgeleverd, Christiaan de Wet ook laten ontkleden door uw konstabeltjes, die wat stand betreft zijn schoenriem niet kunnen ont binden Ten tweede. Ik werd in Kaapstad gezet in een derde klas spoorweg koupe, waaruit kaffers eerst werden verwijderd en de banken nog warm waren van hun zitten erop en de lucht van de stank met messen kon gesneden worden. Zult gij dat ook de honderden rebel-officieren, parlementsleden, predikanten, geleerden doen, die nog moeten ge straft worden. Ten derde. Ik en mijn mede-politieke-gevangene M. Toersen, B.A., een der knapste en bekwaamste geleerden onder Jong Zuid Afrika, werd geboeid met ijzeren boeien uit Kaapstad aan lage misda digers. Zult gij het over uw hart krijgen dat ook te doen aan de grote zoon van uw volk Christiaan de Wet, wiens naam door do gehele beschaafde wereld met eerbied wordt genoemd en honderde andere die in het verleden schouder aan schouder met u hadden gestaan in de grote strijd voor onafhankelikheid, huis en haard? Denkt gij niet dat waar zij als bandieten naar de tronk worden vervoerd door het land waarvoor zij hun bloed hebben gegeven, gekoppeld aan gemene misdadigers dat hunne harten zullen vervuld worden met een hartzeer, afschuw en toorn die geen tijd zal kunnen uitwissen Ten vierde. Ik werd te Johannesburg al de maanden lang gehouden tussen de laagste misdadi gere die de Johannesburgse maatschappij oplevert, moest met hen en tussen hen invallen voor kost enz. Hoe zal het u als beschaafd man aandoen om de grijze generaal 's morgens gedrukt te zien staan om mieliepap te ontvangen tussen mensen welker misdaad mijn gemoed doet gruwen om zelfs te noemen Ten vijfde. Eiken -morgen moest ik en mijn medegevangenen een nachtvuil emmer uitdragen en ledigen en elke Zondagmorgen zelf uitwassen en weer terugbrengen in de cel. Stel het u voor Christiaan de Wet, de vroegere kommandant- generaal van de Vrijstaat, de gevolmachtigde der Vrijstaatse Republiek bij de lotsbeslissing van ons volk met de vredesonderhandelingen in 1902, en de gewezen minister van het Vrijstaatse gouverne ment met een sekreet emmer elke morgen in de hand T en zesde. Ik moest 's nachts slapen op een enkele vilt mat op de vloer, die 's winters avonds nog klam is omdat het elke morgen afgewassen wordt. Ik ben niets en was te trots en te ver toornd om erover te klagen, hoewel ik van de rheumatiek mij 's nachts soms niet zonder pijn kon omdraaien, maar denkt gij dat het hufnaan is een man van de jaren van Generaal de Wet 's winters op de harde vloer met een enkel matje te doen slapen Ten zevende. Gevangenen zonder harde arbeid mogen de eerste drie maanden noch koffie, noch thee krijgen, slechts de harde arbeid bandieten. Ik zal nooit vergeten hoe op de koude winter morgens de koffie emmer bij ons werd voorbjj gedragen voor de andere bandieten en wat over schoot in de goot werd geworpen en wij poiltieke bandieten moesten toezien. Hoe smaakloos om een oude boer als genl. de Wet, zo gewoon aan zijn kopje koffie, nie eens te gunnen wat de harde arbeid bandiet, die een moordenaar of verkrachter off iets anders is, krijgt.' -' Het spoorwegongeluk bij Rugby. TER, NEUZEN 17 Augustus 1915. Waterschapsbenoemingen. Slapen in den kelder. Het onweer van Zondag.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2