Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. No. 1250. Woensdag 18 Augustus 1915. I3e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vloosvvijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding: „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Te groote zorg. Er zijn merischen, die inderdaad van diep inzicht in sommige zaken treffend blijk kunnen geven. IntussChen ontkomen ze niet altijd aan een afdalen op liet zijpad van het valsch vernuft. Gewis dwaalde daar een zeker burgemeester in ons goede vaderland op af, in zijn nauw lettende zorge voor de openbare school. In de gemeente, waarover Z.Ed. Achtbare het regiment houdt, zijn armlastigen. Wat niets buitengewoons is. In diezelfde gemeente bestaat ook, gelijk we in een onzer schoolbladen lazen, een Chris telijke school. VV at ook al geen bijzonderheid meer is. Nu bestaat bij dien burgemeester de vrees, dat geld uit de gemeentekas zal komen in de kas van het schoolbestuur. En dat mag nietde Wet op liet Lager Onderwijs verbiedt uitdrukkelijk in art. 3, aan de gemeenten middellijk of onmiddellijk gelde lijke bijdragen of eenige andere ondersteuning aan bijzondere scholen toe te kennen. Aan dat verbod dient de Burgemeester zich derhalve te houden. Let nu op, hoe nauw burgemeesters geweten liet nam. Hij gelastte den arm meester er voor te waken, dat armen die van gemeentewege bedeeld werden, geen cent schoolgeld betaalden op de Christelijke school. Begrijpt u, want indien zulks tóch geschiedde, zou de gemeente het bijsonder onderwijs sub- sidiëeren Dit nu is liet door ons bedoelde zijpaadje van het valsch vernuft. We willen natuurlijk niet eens veronder stellen, dat het dien burgervader er om te doen was, het Christelijk onderwijs tegen te werken en liet aantal leerlingen op de open bare school kunstmatig op te voeren. liet heeft er immers niet den minsten schijn vanJ Maar is liet, afgedacht van zulk een minder nobele verklaring, toch werkelijk niet al te dwaas, er een subsidieering van gemeente wege ten behoeve van het bijzonder onder wijs in te zien, als „bedeelden" eenig school geld betaalden op de Christelijke school Dit heeft met subsidie niet het geringste uit te staan. Die „bedeelde" gemeentenaren hebben allerlei behoeften, zeer noodzakelijke, waarin ze zelf niet kunnen voorzien. Daarom ondersteunt de gemeente hen. Mogen onder die behoeften ook niet be grepen worden, de zorg voor de opvoeding en het onderwijs hunner kinderen? Zou die zorg zelfs niet een onder der allereerste be lmoren gerekend te worden En wanneer die bedeelden nu oordeelen, dat zij hun kinderen moeten zenden naar de Christelijke school, gaat het dan aan, dat de Burgemeester verklaartNiet naar de Christe lijke, maar naar de kostelooze openbare Of missen die menschen, omdat zij maar bedeelden zijn, de zedelijke vrijheid van keuze eener school, naar hun eigen be ginselen Ons dunkt, dat de burgemeesterlijke zorge voor handhaving der Wet haar doel hier verre voorbij schoot. Z. V Niet op Zondag. In Ter Neuzen werd een inzameling gehou den ten bate van Arm België. Een uitnemende gedachte. Gelijk meer en meer gebruikelijk wordt, werden door een aantal vriendelijke jonge dames „bloempjes" verkocht, waarvan de op brengst bestemd was, de pioodlijdenden aan onze zuidergrenzen te helpen. De bedoeling en de ijver, waarmede ge tracht werd haar te verwezenlijken, waren zeker alleszins prijselijk. Te meer jammer, dat aan de uitvoering van het plan iets ontbrak. Als dagen van verkoop werden gebruikt Zaterdag en Zondag. Dit was niet in orde.' Daarvoof behoefde de Zondag niet te worden gebruikt. Het spijt ons zeèr, dat degenen, die dezen verkoop organiseerden, dit niet inzagen. Misschien hebben ze er ook niet over ge dacht, dat het hun „collecte" kon schaden. Wat intusschen vrij zeker is. Maar afgezien ;hiervan, koopen en verkoopen doen wij op Zondag niet, ook niet uit liefda digheid. V Wordt later weder een liefdadige straat verkoop gehouden, dan hopen we, dat de Zondag zal worden vrijgelaten. Z. Helpt Uw eigen volk aan werk! Tot bevordering der Nederlandsche Industrie wordt van alle zijden opgewekt. Ook het Ilulstersclib Roomsche blad Zelandia dbet dit in een artikel, waarvan wc hier een gedeelte laten volgen Maar weet gij dat niet Te midden van den stikdonkere» nacht, waarin de geweldige oorlog de wereld .heeft gedompeld, doemen hier en daar enkele licht punten op, die bemoedigend zijn voor de toekomst. Een dier lichtpunten is een ernstig streven om onze vaderlandsche nijverheid te ontwik kelen en tot meerderen bloei te brengen. Tegelijk komt daardoor-de fout aan het licht, welke zij begaan hebben die de wets voorstellen tot herziening van ons Tarief, tot een stormram maakten tegen de Ministeriën- Kuypor en Heemskerk. llad men in 1905 en in 1913 de ministers Harte en Kolkman om hunne voorgestelde Tariefherziening niet tot val gebracht, wij zouden thans, nu door den oorlog de invoer van tal van artikelen wordt belemmerd, in staat zijn ons gemakkelijker en Leter te helpen. Een dwaze voorliefde voor het buitenland, deed ten onrechte minachtend neerzien op onze eigene, onze Nederlandsche, onze vader landsche nijverheid. Men betrekt, helaaszoo gaarne uit het buitenland, wat ook in ons land vervaardigd wordt. 8 Men zegt, geheel ten onrechte, dat Nederland geen eigen industrie heeft, behalve in Tilburg voor lakens en buskins, in Twente voor katoen, in Dordrecht voor brandkasten, in Eindhoven, Kampen, Culemborg voor sigaren, in Utrecht, Roermond en Rotterdam voor kerk- en altaar sieraden. Wanneer men dit zegt, dan weet men niet wat men zegt, of wat erger is, men wil het uit vurig eigenbelang niet weten. Uit eigen belang wil men helaas! dikwerf niet mede werken tot opvverking, tot het bevorderen van den bloei onzer eigene, onzer vaderlandsche nijverheid, Maar weet men dan niet, dat men door in het buitenland te koopen, wat in ons land verkrijgbaar is, men ons goed geld naar het buitenland brengt en onze eigene landskinde ren, die in fabrieken en werkplaatsen een behoorlijk bestaan zouden kunnen vinden, het brood uit den mond neemt? Men zegt wel, ja voor enkele artikelen kan men wel in ons land terecht, maar niet voor alles en dan komt men in den regel het aller eerst aan met spoorwegmaterieel. Maar weet men niet, dat we te Amsterdam en Haarlem groote, bloeiende fabrieken voor spoorweg- materieel hebben, en dat deze fabrieken meer malen bestellingen kregen uit het buiten land. W eet men dan niet, dat Leiderdorp en Maastricht aardewerkfabrieken hebben, die klinken als een klok? Weet men dan niet, dat de Maastrichtsche fabriek van glas, porcelein en kristal een der belangrijkste is van dien aard in geheel Europa Weet men dan niet, dat wc in Rotterdam hebben een fabriek van brandspuiten, welke bewezen hebben, dat ze de beste Engelsche brandspuiten in de schaduw stellen. Men zegt, dat door den oorlog de Engelsche garens bijna niet meer te krijgen zijn, maar weet men dan niet, dat we in Leiden en Ilengeloo garens maken, welke in den handel worden gebracht als Engelsch fabrikaat Weet men dan niet, dat electrische motoren en dynamo s evengoed te Slikkerveer worden gemaakt als in het buitenland W eet men dan niet, dat electrische ver lichtingsartikelen beter en goedkooper te Eind hoven en te Ilengeloo worden vervaardigd dan te Berlijn of te Weenen Weet men dan niet, dat wij te Rotterdam, Breda, Amsterdam en 's Gravenhage meubel fabrieken hebben, welke ieder die deze fabrieken bezoekt, doet inzien dat men ver keerd doet zijne meubels uit het buitenland te laten komen Weet men niet, dat we te Deventer, Leiden en Rotterdam tapijtfabrieken hebben, welke zulk mooi en uitstekend werk afleveren, dat de daar gemaakte tapijten dikwijls voor echt Smirnasche worden verkocht? Weet men dan niet, dat men linoleum in het geheel niet uit het buitenland behoeft te betrekken, maar dat dit artikel te Krommenie wordt vervaardigd Wij laten allerlei stoommachines en motoren uit het buitenland komen, maar weet men dan niet, dat te Amsterdam, Haarlem, Leiden, Ridderkerk, Kinderdijk en Ilengeloo fabiieken zijn, waar stoommachines en motoren worden vervaardigd, welke de concurrentie met de beste Engelsche en Duitsche machines glans rijk kunnen doorstaan? Meet men dan niet, dat men kantstoffen evengoed te Ilengeloo kan bekomen als in het buitenland Weet men dan niet, dat onze fabrieken van linnens en pellens te Eindhoven en Geldrop een Europeesche vermaardheid hebben Weet men dan niet, dat te Leiden een fabriek voor gedrukt katoen is, welke zelfs aan Indië en de Kaap levert Men verlangt zeep en parfumeriën van Rimmel of Piver, maar weet men dan niet dat die artikelen evengoed, zoo niet beter, te Amsterdam, Leiden ëu Nijmegen worden vervaardigd Voor den oorlog stookten we Belgische steenkool, maar wist men dan niet, dat België zoo slim was om die minderwaardige Belgische steenkolen uit te voeren om zelf onze betere Limburgsche steenkolen te stoken Weet men dan niet dat de Leidsche lakens de beste Engelsche soorten verre overtreffen Men zegt, dat we tengevolge van den oorlog zullen krijgen gebrek aan geneesmiddelen, maar weet men dan niet, dat er te Amsterdam bestaat een fabriek van pharmaceutische producten en verbandstoffen Weet men dan niet, dat metselsteen, welke aan de Waal, den Rijn en den IJsel gebakken is, niet duurder is dan Boomsche steen, en in ieder geval veel duurzamer en mooier? Men is zoo dwaas om steeds een buiten- landsch merk te eischen voor vulpennen, maar weet men dan niet dat een Amsterdamscbe fabriek uitstekende en zeer goedkoope vul pennen maakt, doch onder een Engelschen naam W eet men dan niet, dat onze fabrieken van torenuurwerken en klokken te Heiligerlee, te Aarle-Rixtel en te Asten nog altijd den naam van den Nederlandschen klokkengieter Heniony hooghouden Bij het groote gebrek aan vermicelli en macaroni schijnt men weer niet eens te weten, dat te Maastricht die artikelen worden ver vaardigd, welke uitstekend van kwaliteit zijn. Weet men dan niet, dat de beste rijwielen en automobielen worden vervaardigd in Neder landsche fabrieken Weet men dan niet, dat Rheden trottoir- en terrazzotegels vervaardigd, zoo goed als de beste buitenlandsche Weet men dan niet, dat men emaillewaren (geleierde artikelen), niet uit het buitenland behoeft te laten komen, maar dat te Utrecht een fabriek bestaat welke die artikelen ver vaardigt Weet men dan niet, dat briefhouders te regelen, lak te Apeldoorn, inkt te Schiedam, Deventer en Apeldoorn worden gemaakt? De nieuwe stichting te Achterveld. VREDESPOGINGEN Wordt van de zijde van den Ned. Anti- Oorlogsraad de Vredesbeweging thans vooral geconcentreerd op pogingen bij de Regeeringen, een 75 welbekende Nederlanders, waaronder een groot aantal Hoogleeraren van onze Uni versiteiten, voorts leden van den Iloogen Raad, rechters, letterkundigen enz., hebben zich vereenigd tot een poging, om in samenwerking met gelijkgestemden onder andere neutrale volken, in deze verjaringsmaand van den Oorlog den volken zelf der oorlogvoerende landen het Quo Vadis toe te roepen, in een oproep tot het gezond ver stand en liet geweten. Tegenover de ten oorlog aansporende sug gesties, die hen bestormen, stellen de onder teekenaars van dit manifest nog eens de vraag aan de oorlogvoerenden Wat zij hopen te bereiken En uitgaand van de telkens ver kondigde meening, dat alleen het volhouden tot het bitter eind, d. w. z. het vernietigen van den vijand, toekomstwaarborg voorlatere verzekering tegen aanvallen zou kunnen brengeu, stellen zij vast, dat in deze ver wachting den voor henzelf en de neutralen zoo vernietigden oorlog voortzetten, alleen Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER Zooals bij velen onzer lezers bekend is, werd ruim een jaar geleden tusschen Amersfoort en Barneveld een kinderstichting geopend tot duurzame verzorging van minderjarigen op Geref. grondslag. Wij meenen goed te doen met onze lezers hierom trent iets naders mee te deelen, te meer omdat sommige gaarne hiervan wat meer zouden weten. In hoofdzaak zijn dit kinderen waarmede de voogdijraad en diaconie zich bemoeid. Deze stichting „Achterveld" staat onder directie van Ds. S. J. Vogelaar. Dezen zomer hadden we 't genoegen deze stichting eens te bezien. En dat zulks de moeite waard is. behoeft niet gezegd te worden. Een zeer. vriendelijke ontvangst door Ds- Vogelaar en een onvermoeide uitlegging van alles, deed ons dubbel genieten, tevens ook genietend van de keurige bosschen. Op de stichting komende treft men eerst de mooie pastorie aan. Voorts ziet men het groote jongens- en het niet minder groote meisjespaviljoen. Deze groote paviljoenen voor jongens en meisjes zijn keurig ingericht. Ieder heeft daarin een afzon derlijk slaapkamertje wat er bijzonder frisch uitziet. Overdag werken de jongens in het timmer- of landbouwvak, om 's avonds vrij te zijn en te kunnen lezen, spelen, enz. De verwaarloosde kinderen worden daar voorbeeldig opgevoed en de stichting mag zich gelukkig noemen, met zulk een eminenten directeur als Ds. Vogelaar is. Een allerliefst gebouw is do school met 3 lokalen. Ruim 40 leerlingen telt ze reeds. Dit gebouw wordt des Zondags voor kerk gebruikt, wat door wegneming van eene scheiding tusschen de lokalen, zeer best kan. Een ziekenhuisje is ook aanwezig, doch was gelukkig nog niet gebruikt als zoodunig. Een woning voor den hoofdonderwijzer en eenige woningen voor deu kleermaker en tuinbaas ver sieren mede het geheel. We zouden nog een flinke inrichting vergeten n.l. het machinegebouw, waarin een zuiggasmotor- staat van 20 paardenkracht voor het verschaffen van licht op de stichting. Ook is er een ruime wasclr- en strijkinrichting. I hans vernamen we dat door aankoop van aan grenzende gronden het terrein wederom met ruim H.A. wordt uitgebreid, waarop reeds 4 boer derijtjes staan en waar eerlang nu nog 17 er bijge bouwd zullen worden. De bedoeling is gezins verpleging, of beter, de kinderen op te voeden in gezinnen en niet in paviljoens, doch onder directe leiding van de stichting. Nu reeds zijn de paviljoens meer dan vol. De grond is er bijzonder geschikt voor land- en tuinbouw. Het is er een uitermate gezonde streek met veel dennenbosschen. Voor contributiën, giften, aandeelen, of voor boeken, kleedingstukken enz. wende men zich tot den directeur Ds. Vogelaar te Achterveld bij Amersfoort. Het is eene stichting welke een onberekenbaar- nut voor het maatschappelijke en geestelijke leven afwerpt voor velen die anders voor hun leven lang misschien ongelukkige en onbruikbare menschen in de maatschappij zouden zijn.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1