Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbonwberichten. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. teekent Gericke met zijn kunstenaarspen. Ge begint te lezen en ge denkt„Och, al weer den oorlog; alweer over België Maar ge leest ongemerkt voortUw tegenzin of onverschilligheid verdwijntde schrijver neemt U mee, houdt Uw belangstelling levendig; boeit U. Ge leest Uw twee afleveringen aan één uit en ge verlangt naar de volgende 1 „Van het Slagveld der Natiën" wordt stellig een zeer gezocht hoek. Z. 2. „Voor Hooger Leven", tweemaandelijksch tijdschrift voor stichtelijke lectuur, onder Redactie van P. J. SminkJ.Bz. en met vaste medewerking van vele anderen. Prijs f 3,GO per jaargang. Uitgave LOS, Leiden. Van dit tijdschrift ontvingen we afl. II, 65 bladzijden groot. We herinneren aan de beoordeeling van afl. I. Ook nu geeft de inhoud duidelijk blijk van de verscheiden levensrichting der mede werkers. Inderdaad „vogels van diverse pluimage." Van modern tot gereformeerd. „Elck wat wils." Deze afl. bevatten bijdragen van Smink, Ds. Klaver, Ds. J. B. Netelenbos, Ds. Vermeer en Dr. Oort. Voor ontwikkelden geeft dit tijdschrift ge paste lectuur, die doet nadenken. De stijl is vaak schoon. Litterair genot schenkt bijv. stellig het stuk van Smink „Zijn ster in den opgang." Een pittige „boekbespreking" besluit afl. II. De uitvoering is alleszins te loven. Slechts op 2 bladzijden (91 en 112) ontdekten we een vlekje. Z. Maandag 16 Augustus a. s. veranderd de dienstregeling van de Prov. boot wederom. Van Vlissingen naar Breskens veranderd alleen 12.30 in 12.10 en 6.35 n.m. vervalt. Van Breskens naar Vlissingen veranderd 8.— in 8.10, 1.05 in 12.40 en 7.15 vervalt. Van Neuzen naar Vlissingen vervalt 2. en 5.05 en wordt 4 uur. Van Vlissingen naar Neuzen vervalt 3.43 en 6.45 en wordt 5.45. 's Woensdags van Neuzen naar Hoedekens- kerke en omgekeerd 1.45 en 2.15. De boot van 12.10 uit Vlissingen naar Neu zen kan wachten tot 1 uur. Woensdagavond gaf het Militaire Muziek corps in de flink verlichte tent op de markt alhier eenige schoone stukken te hooren. Hoewel er zoo goed als geen bekendheid aan gegeven was, was er toch een groote menigte volks, dat met aandacht luisterde. Het was keurig weder bovendien. Overslag. Dinsdag heeft de electrische grensafsluiting weer een offer geëischt. Een Duitsch soldaat, die aan de grensscheiding werkzaam was, met het verrichten van eenige herstellingen, had het ongeluk te vallen, waar door hij op den electrischen draad terecht kwam. Menschen, die in de buurt op Ilol- landsch gebied in het veld werkten, hoorden een luiden gil en zagen den soldaat dood over den draad hangen. Breskens. Dinsdagavond vlogen hier over vier vliegtuigen bij elkaar, komende uit Noord- Oostelijke richting, en vliegende in Zuid-Weste lijke richting. Kort daarop hoorde men zwaar kanongebulder. Duidelijk waren flitsen te zien door het springen der granaten of het werpen van bommen. Die flitsen waren zevenmaal zichtbaar. Sluis. Bij de landbouwers J. Adriaansen en J. de Bruijckere wijk Oud-Heille alhier is het mond- en klauwzeer onder hun rundvee uitgebroken, bij A. 50 en bij B. ongeveer 100 beesten zijn óf begraven of geslacht. Vlissingen. Het statiën voor radiotelegrafie te Hoek van Holland is opgeheven en ver vangen door een alhier opgericht station. Vlissingen. Een 13-jarige jongen heelt van hier op een treinbuiïer de reis meegemaakt naar Roosendaal, alwaar hij werd aangehouden. Vlissingen. Dinsdagavond 11 uur werd plot seling de wacht bij het station alhier in 't geweer groepen. Er zou namelijk een Zeppelin boven het station zweven, 't Bleek echter een ster te zijn. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. R. Obrie, dienstbode, O. 237, uit Axel. J. L. C. K. G. M. Casteel, zonder beroep, de Feijterstraal 15, uit Axel. L. Savooy, dienst bode, Grenulaan 49, uit St. Nicolaas. P. J. L. Standaert, zonder beroep, Dekkerstraat 3, uit Antwerpen. P. J. Embregt, zonder beroep, Tholenstraat 85, uit Vlissingen. R. van Grem- berghen, barbiersbediende, Nieuwediepstraat 95, uit Dordrecht. C. Hamelink, landbouwers knecht, Kerkhoflaan 34, uit Hoek. S. Pauwels, dienstbode, Dijkstraat 10, uit Hulst. Vertrokken zijn M. Visser, zonder beroep, Vlooswijkstraat 43, naar Yerseke. C. de Visser, zonder beroep, P 87, naar Hoek. M. P. Eggermont, dienstbode, O 199, naar Breda. J. J. Guequierre, timmerman, Vlooswijkstraat 7, naar Heerlen. C. J. Ribbens, zeilmaker, Dijkstraat 82, naar Kruiningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. KruisJ. van Beek, Water landkerkje. Bedanktvoor OostburgW. van Roggen, Oostzaan voor Winschoten J van Dorp te Veendam. Geref. Kerken. Beroopen te Drachtster Compagnie: N. D. van Leeuwen te Murmerwoudete Driesum F. W. Geerds te Oldekerk te 's Gravenmeer J. Tonkens te 's Graveland te Hellevoetsluis en Nieuw-HelvoetS. Kamper te Oldebroek. Aangenomennaar Ten Boer door Joh. Jansen, Burum (Fr.) Chr. Geref. Kerk. Beroepente BaarnJ. Tolsma, cand. te 's Gravenhage. Mej. Hulshoff te Zeist overleden, heeft vermaakt aan de Geref. Kerk te Zeist f 5000 en aan de Diaconie ook f 5000, en aan de Geref. School f 1000. In de Geref. Kerk te Rinsumageest werd op den jaardag van der. oorlog een extra dank-collecte gehouden, dat ons land nog bij den vrede bewaard bleef. Deze bracht f 513 op. Een zeer groote som voor een dorp van 1200 zielen. Kerkelijke vr ij zinnigheid. Men schrijft aan de Ned. uit Gorinchem In |de Ned. Herv. gemeente alhier werd onlangs Ds. M. van Grieken beroepen. Dit geschiedde tegen den zin der vrijzinnige leden van het kiescollege, die over bijna 1/i van het stennnenaantal beschikten. Iemand die zich „Waarheidsvriend" noemt, plaatst nu in de liberale N. Gor. Ct. de volgende advertentie Maarten Politiek Waar die verkeert, onthoudt de Heer Zijn zegen Daar woont Hij niet, daar wordt geen heil verkregen Maar ruzie tot in eeuwigheid. Is het niet meer dan ergerlijkInderdaad, ook nu weer blijkt, dat de Gorkumsche vrij zinnigheid voor niets staat. Ook de kerkelijke vrijzinnigheid niet! Hopen we, dat Ds. van Grieken zich niet door een dergelijke wijze van bestrijden van een aanneming van het beroep zal laten af schrikken. Gorcum heeft iemand als hij noodig. Jubileum prof. Geesink. Het zal 19 September a.s. 25 jaren geleden zijn, dat prof. dr. G. II. J. W. J. Geesink op trad als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De Ned. Herv. Gem. te Kleverskerkc bij Middelburg heeft van de Synode f 5000 ontvangen voor den bouw van een nieuwe pastorie. Bij Kon. besluit is met t Febr. aan den heer F. B. Lölmis op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als inspecteur van den landbouw, onder dankbetuiging, en is den heer I. G. J. Kakebeeke te Goes benoemd tot inspecteur van den landbouw, onder toekenning van eervol ontslag als rijksland- bonwleeraar. Hij is werkzaam gesteld bij de directie van den landbouw. De landbouwers in Zeeland zullen met leedwezen den heer Kakebeeke zien vertrekken uit een ambt, dat hij sedert 11 Febr. 1893 met zooveel bekwaam heid en onvermoeiden ijver heeft vervuld. Veel is op zijn initiatief hier tot stand gekomen, en zijn adviezen telden mee. Het laatste jaar heeft hij bovendien als secretaris van het bemiddelings bureau voor Zeeland met toewijding de belangen van den lanbouw verzorgd. De gewichtige taak van den heer Löhnis, die hij nu zal overnemen, betreft de leiding van de tweede afdeeling van de Directie van den Landbouw veeteelt, akkerbouw, tuinbouw, en uitvoering van verschillende wetten, waaronder ook valt den dienst van den rijksland- en tuinbouwleeraren, zuivel- consulenten, enz. M. Crt. Een als „historisch" door „Het Leven" vertelde gebeurtenis In een Zeeuwsch stadje was ook regeerings- spek gekomen, dat voorloopig op het stad huis werd gedeponeerd. Een ambtenaar met een Mr. titel voor zijn naam ziet de partij liggen en merkt op tegen den burgervader „Zoo, is dat regeeringsspek 't Is een heele partij. Zeker wel een heele k o e." Men schrijft uit Kerk-Driel aan de „Geld." Een paardenhandelaar, die in deze streek paarden ontving, kwam tot de onaangename ontdekking dat hij zijn portefeuille met f 42,000 kwijt was. Na bij de boeren, waar hij het laatst vertoefde, vruchteloos gezocht te hebben, vond hij het nog onaangeroerd in het café terug, waar hij het onachtzaam had laten liggen. In de Langeweer (Friesland) is een flesch gevonden, waarin een briefje, waarop (in het Duitsch geschreven)„Wij zenden de vriende lijkste groeten aan Holland. Vliegeniers luite nant Lobeltse en Meijer. Goede zaken. Men meldt aan De Tel.: Volgens matige berekening, gegrond op be trouwbare gegevens, voeren de gezamenlijke zuivelfabrieken in Friesland tegenwoordig per maand 6 millioen gulden meer uit, dan in normale jaren. In het „Boxmeersch Weekblad" kwam de volgende advertentie voor DINSDAGAVOND van 7 tot 9 uur bij M. van Duijnhoven, G. Gusters, A. van den Berg en W. Verdijk BIER-TRACTATIE voor mijne kiezers. Dr. NUIJENS. De Nederlandsche soldaat die in zijn wacht huisje aan de Brabantsche grens gezeten, door een verdwaalden kogel werd getroffen, is naar omstandigheden vooruitgaande. Hij werd het slachtoffer van een Russischen kogel afge schoten door een Duitsche patroelje, dio op de fazantenjacht was. Ovei; de belangrijke inbraak te De Bilt meldt de correspondent te De Bilt van het Utr. Qbl. het volgende Tusschen Woensdag 11 Augustus vm. 10 uur en den afgeloopen nacht halféén zijn in een villa te Bilt (station) door middel van diestal met braak ontvreemd 25 bankbiljetten van f 1000, 26 van f300, 20 van f200, 12 van f 100, 33 van f60, 14 van f40, 54 van f 10, 403 gouden tientjes, 80 rijksdaalders, 400 guldens, 10gouden vijfguldenstukken, 2 gouden vijfguldenstukken van Koning Willem (1827), 17 gouden rijders, 11 dukaten, 2 vreemde gouden munten. Totaal f47,000. De dieven hadden zich toegang verschaft door een paneel uit een deur te zagen. Verder hadden zij de brandkast voorover in de kamer gelegd en den buitenwand geheel en den binnenwand gedeeltelijk vernield. Een der inbrekers had in een hoek van de kamer zijn behoefte gedaan en dit daarna in de brandkast neergelegd. De burgemeester, de inspecteur van politie, eenige veldwachters met een politiehond, waren 's morgens al vroeg ter plaatse, waar de inbraak is gepleegd. De politie zot natuurlijk ijverig haaronder zoek Voort. Vergiftiging van honden. In de gemeente Almelo heeft den laatsten t ijd honden-vergiftiging op groote schaal plaats, door jmiddel van strychnine. Niet alleen op jachtgronden wordt het ver gif gelegd, maar ook langs publieke wegen. Gedurende de laatste weken zijn niet min der dan een vijftig dieren, waaronder verschei dene luxe exemplaren, gedood. Geregeld wordt de politie met de vergiftigingsgevallen in kennis gesteld, doch het mag haar niet ge lukken de(n) dader(s) te ontdekken, (Tel.) Woendsdag heeft boven Groningen een he vig onweer gewoed, dat van veel regen ver gezeld ging. Aan den Peizerweg werd de vrouw van P. Pera, staande bij een groente wagen, tegen den grond geslagen, terwijl een ruit verbrijzeld en in de kamer een 'stoel, waarop de man zat, weggeslagen werd. Bei den kwamen met den schrik vrij. Te Hoog kerk werd een koe van den heer J, Menziga in de weide gedood. De kapitale boerderij van den heer P. Westers, te Niekerk, werd evenzoo getroffen. De beide schuren brand den tot den grond af. Te Enziga werd het huis van den heer J. Haarman, hooft der school, getroffen, zonder dat er brand ontstond. Legaat. Door wijlen den heer H. W. Mesdag is aan de naamlooze vennootschap tot instand houding en exploitatio van het Panorama Mesdag te 's Gravenhage gelegateerd het naast het museum Mesdag gelegen woonhuis Laan van Meerdervoort met de daarin aanwezige kunstschatten. De bedoeling van dit legaat is om, indien de Staat der Nederlanden door aankoop wil medewerken tot verbinding van het gelegateerde perceel en een deel der in het legaat begrepen kunstvoorwerpan en meu bilaire goederen met het naast het perceel gelegen museum Mesdag de uitvoering van dit donkbeeld te vergemakkelijken en te be vorderen. De Staat is dus in de gelegenheid gesteld zich in het bezit te stellen van waardevolle kunstschatten, die als een completeering van het museum Mesdag kunnen worden be schouwd. Wereldtentoonstelling. Om de officieele deelneming aan de wereldtentoonstelling, die op het oogenblik in San Francisco gehouden wordt, is in ver schillende landen nog al wat te doen geweest. De Duitsche regeering o. a. verkoos niet, aan de inzendingen uit het keizerrijk haar zegen te geven. Niettemin vindt men in de Amerikaansche tentoonstelling een particuliere Duitsche af deeling. Deze omvat ongeveer 125 exposanten. Volgens een particulier bericht van Duitsche zijde hebben zij, wat de toekenning van me- daljes aangaat, veel succes gehad. Ook gelukte het den Duitschen inzenders uiterst vriendschappelijke betrekkingen met verschillende vertegenwoordigers van de cen traal, en Zuid-Amerikaansche landen, evenals met die der Nederlanders en inzonderheid van de Chineezen aan te knoopen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 15 AUGUSTUS 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Scheele van Veere. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. A. Brouwer van Zwart sluis, en 2 uur Leeskerk. Axel Stationstraat 9 uur, Leeskerk, en 2 uur, Ds. A. Brouwer. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman Doops bediening. Sluiskil 2 uur, Ds. E. Raams van Hoek. Doopsbediening. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/x uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraaf) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Parijs, 13 Aug. Het officieele bulletin van gisterenavond elf uur zegt Door nieuwe tegenaanvallen hebben de Franschen een gedeelte der door hen ver loren loopgraaf ten Oosten van den weg van Vienne la-Cliapelle naar Binarville, her wonnen. In de Vogezen en in Woevre heerscht groote bedrijvigheid der artillerie. Rome. (Officieel.) Op den 9 dezer hebben de Oostenrijkers over de gletschers van den Viozkam, 3337 M. hoog, twee aanvallen onder nomen, die echter werden afgeslagen. In adore en in Carnia hadden slechts kleine gevechten plaats. In Karst is niets belangrijks voorgevallen. Petersburg. Door den generalen staf wordt medegedeeld In de streek van Riga hebben de Russen oensdag een poging der Duitschers om de Russische voorhoeden omver te werpen, af geslagen. In de streek van Jacobstad zijn de Russische troepen met succes blijven vorderen en oefenen zij een druk op de Duitschers uit. In de streek van Wilkomer hebben de Russen een paar dorpen bezet en gevangenen ge maakt. Bij Kowno blijven de Russen de aanvallen der Duitschers afslaan. Ten Westen van de Njemen slaagden de Duitschers er niet in oenig succes te behalen, behalve bij het dorp Gotlewo, waar een hevig artilleriegevecht geleverd is. Tusschen de Narew en Boeg zetten de Duitschers hunne hardnekkige aanvallen voort,. Meer zuidelijk deden de Russische troepen Woensdag tegenaanvallen. Op het midden-Weichselgebied geen ver andering. Tusschen do Wieprez en Boeg hebben de Duitschers Woensdag hardnekkige aanvallen ondernomen, die met zware verliezen voor hen werden afgeslagen. Ten Oosten van Ostrow waren de verliezen der Duitschers zeer zwaar, daar lagen geheele stapels lijken voor de stellingen der Russen. Aan de Boeg en de Zloto Lipa geen ver andering. In de streek van do Dnjester hebben do Russen Dinsdag een poging der Duitschers om tot het offensief over te gaan, afge slagen. MIDDELBURG, 12 Aug. De graanmarkt van heden was nog geen aanvoer van beteekenis. Notecring werd niet opgemaakt. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,7779 a 0,voor particulieren f0,80 per 72 kilo. Eieren f 5,40, voor particulieren f 5,80 per 100 stuks. Oostburg, 11 Aug. Tarwe f 14,a f 15, wintergerst 114,a f 14,50, haver f 15,a f 15,50, koolzaad f30,— a f32,-. Z i e r i k z e e, 12 Aug. Tarwe f 12 a f 14, wintergerst f 13,50 a f 14, rogge f8 a f 0,aardappelen f2,60 a f2,70, hooi f 45, karwei f 18,25 a f 18,75, koolzaad f 32 a f 33. Goes, 10 Aug. Jarige Tarwe f 12,50 tot 13,25, zaairogge f 12,50 tot f 13,25, wintergerst f 14,tot f 14,50, zomer- gerst f 13,50 tot f 14,haver f 13,60 tot f 14,50, kookerwten f 16,tot 116,50, koolzaad f32,— tot f33,karweizaad f 19,tot f 19,15, TER, NEUZEN 13 Augustus 1915. De electrische grens. Een belangrijke benoeming. Een koe 42,000 gulden zoek. Groeten uit de lucht. Limburgsche zeden. Een getroffen soldaat. De inbraak te De Bilt, Onweer in Groningen.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3