Buitenland. Boekbeoordeeling. van Amsterdam ruim één millioen gulden ge kost. In Het Volk lezen we omtrent DE GLAZEN BOLLEN liet volgende Amsterdam, 10 Augustus 1915. Naar aanleiding van de steeds en dagen lange tijd en inktvermorsing terugkeerende berichten omtrent die glazen bollen-geschiede- nis, treft mij weer voor de zooveelste maal het gebrek aan algemeene kennis en een beetje ontwikkeling, tot zelfs bij die lieden, welke aan anderen zóóveel van hun kennis moeten meedeelen. Die zeer gevaarlijke! glazen bollen, maar dan inderdaad zoo onschuldig mogelijk, zag ik reeds voor 10 jaar in gebruik bij de vis- schers in de Oostzee, om er hunne lange lijnen aan te bevestigen, en, als bewijs dat die niet zoo gauw braken, als geleerde lieeren daar in de „Courant" beweerden, kan dienen, dat ik, als wij destijds zeilende waren in die Oostzee, menigmaal een matroos uitzond om het geklop te verwijderen hetgeen die „ballen" tegen de ijzeren huid van onzen schoener maakten. P. STEENSTRA, oud-gezagvoerder. DE OORLOG. PARIJS, 12 Aug. (Havas.) Het commu niqué meldt In Artois werden artilleriegevechten ge leverd, alsmede gevechten met handgranaten. Bij Souchez in Argonne nam de beschieting in hevigheid toe op 11 Aug. waarhij ruim ge bruik werd gemaakt van bommen met ver stikkende gassen. Bij het aanbreken van den dag werd door de Duitschers een zeer heftige aanval, waaraan minstens drie regi menten deelnamen, gedaan op de Fransche stellingen tusschen den weg van Binasviele naar Vienne le Chateau en het ravijn van Ilouyette. In het centrum van deze cirkel slaagden de Duitschers er in, tot aan de Fransche posities door te dringen. Door tegenaanvallen werden zij in den loop van den dag er uit verdreven, waarbij zij slechts een stuk van de Fransche loopgraven in de eerste linie behielden. BERLIJN, 12 Augustus. (W.B.) In de Ar- gonnen veroverden de Duitschers Noordelijk, van Vienne-le-Chateau een Fransche groep versterkingen van Martin en maakten 74 on- gewonde gevangenen, onder wie 2 officieren. De buit bestond uit 2 machinegeweren en 7 mjjnwerpers. De Fransclien leden bloedige verliezen. Bij de ontruiming van een hunner loopgraven vielen eenige gevangenen in Duitsche handen! Zij lieten 40 dooden achter. De overige be zetting vluchtte. LONDEN, 10 Aug. (Off.) Hedennacht heeft een vijandelijk vlieg-eskader boven de Oostkust van Engeland bommen laten vallen, waardoor 13 menschen gedood en 12 gewond werden. Een Zeppelin werd vernield. BERLIJN, 11 Aug. (Off.) In den nacht van 9 op 10 Aug. hebben onze marine-luchtj- schepen aanvallen gedaan op de versterkte kust- en havenplaatsen op de Oostkust van Engeland. Niettegenstaande de pogingen tot tegenwerking hebben wij bommen geworpen op Engelsche oorlogsschepen in de Theems, de dokken van Londen en op de torpedoboot- basis te Harwich en belangrijke werken aan de Humber. Men nam goede resultaten waar. De luchtschepen keerden van hun goed ge slaagde onderneming terug. De Engelsche hulpkruiser „Indian" (7900 ton) werd ten Noorden van Rodö getorpedeerd. Tachtig leden der bemanning werden door het Zweedsche stoomschip „Gotaland" gered, 72 man zijn op Heiligvacrk geland. CHR1STIANIA, 11 Aug. (V. D.) Naar uit Bobö wordt geseind, zijn volgens de nieuw ste berichten in het geheel 142 man van be manning van den getorpedeerden Engelsclien hulpkruiser India" gered en te Narwiqk aan land gebracht. Voorts zijn elf dooden met een der pooten, die de geredden ver voerden, aangebracht. De kapitein zou tqt de geredden bohooren. Totaal zijn ongeveer 160 man omgekomen. Para Bellum 1 De Ainsterdamsche correspondent van fle Frankf. Ztg. heeft naar aanleiding van het artikel van J. N. Deibei in de Gids een lahg telegram aan zijn blad gezonden, waarin hij o. a. zegt, dat Deibel's meening, als zoudpn de Duitschers Zeeuwsch-Vlaanderen niet kun nen ontberen, voor het geval zij zouden be sluiten Antwerpen te behouden, volgens Duit sche opvatting ongegrond is. Er is natuurlijk niet aan te denken, schrijft hij, dat Duitsch land bij het sluiten van den vrede of daarna zou ingrijpen in de rechten van een naburigen staat, die op zoo voorname en loyale wijze als Nederland de neutraliteit heeft gehand haafd. Meer grond schijnt er volgens den correspondent voor de zorg dat een hersteld België, na een vrede in den zin van de Entente, weliswaar niet Middelburg en Vlissingen, maar dan toch de geheele linker Schelde-oever onder het „Slagwort" van natuurlijke grenzen, voor zich zou opeischen. Deibei heeft zich de moeite getroost, het kadaster te raadplegen over de verhoudingen van het grondbezit in handen van Nederlanders en buitenlanders, in dit geval bijna zonder uitzondering Belgen. Hij komt tot de belangwekkende slotsom, dat het aantal Belgische grondbezitters slechts */s minder bedraagt dan het aantal Nederlandsche. De correspondent is van meening, dat uit het Gidsartikel voor den onbevangen lezer duidelijk blijkt, dat België reeds jaren, mis schien zelfs wel geslachten lang heeft gewerkt om in Zeeuwsch-Vlaanderen door te dringen met op den achtergrond de gedachte aan een latere inlijving. PARIJS, 10 Augustus. De Ilumanité van heden bevat een brief van haar correspondent te Havre, die vol lof is voor de Nederlandsche regeeriner, wier sympathie en edelmoedigheid jegens België, zegt hij, eeuwige dankbaarheid verdienen. N. R. C. De Londensche correspoudent van de Man chester Guardian weet mede te deelen, dat het Amerikaansche, Congres binnen eenige weken bijeen zal komen en dat een wetsont werp zal worden ingediend, waarbij de uitvoer van oorlogsmunitie aan oorlogvoerenden ver boden wordt. Deze agitatie zou uitgaan van de paccifisten. Dfe Matin verneemt uit Rome Men seint uit Scutari dat de Montenegrijn- sche gouverneur-generaal Veskovich. met het oog op [dreigende onlusten in Albanië, de onmiddellijke in hechtenisneming heeft bevolen van talrijke Albaneesche hoofden, die onder verdenking staan, den opstand te hebben aan gestoken, welke in het binnenland is uitge broken, alwaar de oproerige en van roof levende bevolking door Oostenrijksche agenten wordt aangezet. Generaal Veskovich heeft bijgevolg de lei ders van dien opstand doen gevangen nemen. Onder hen bevinden zich, Cara Saïd pacha, die de Turken tegen de Serviërs aanvoerde in den slag van KutnanovoRefic bey Top- tani, den neef doch tevens doodsvijand van Essad pacha. Ook zijn verscheidene leden gearresteerd van de beroemde Albaneesche commissie, welke door den Prins von Wied werd inge steld, benevens een vijftigtal jong-Turkeu, die in de soldij van Oostenrijk stonden en Duitsch- Oostenrijksche propaganda maakten. Dezen zijn in Montenegro geïnterneerd. Reuter heeft onlangs uit Parijs geseind, dat een verdrag tusschen de Entente en Roemenië waarbij Roemenië zich verplichtte uiterlijk eind Augustus aan de zijde der entente aan den oorlog deel te nemen, nog slechts de onderteekening van een der oorlogvoerenden behoefde. De Berlingshe Tidende, die het ook had opgenomen, heeft thans van den Roemeenschen consul-generaal te Kopenhagen de volgende tegenspraak ontvangen. „Het bericht over een verdrag tusschen Roemenië en de entente en over het ingrijpen van Roemenië tegen de centrale mogendheden is een betreurenswaardige mystificatie. Ik verzoek u te melden dat dit alarmeerende bericht geheel onjuist is." Het Nowoje Wremja meldt: In den raad der oudsten van de Doema be klaagde Kerencki, de leider der revolutionaire arbeiderspartij Troedowiki, er zich over, dat wat hij over vredewenschen had gezegd uit het officieele stenogram was geschrapt. Daarop zei Markof, dat als Kerenski geen lid van de Doema was, hij voor die uitlating den strop verdiende. In dezelfde zitting van den raad der oudsten werd vastgesteld, dat generaal Swonikof, de opperoorlogscensor, de zittingen van de Doema bijwoont om samen met den voorzitter te be palen, wat uit het stenogram zal worden openbaar gemaakt. PRETORIA, 10 Aug. Kolonel Maritz, de leider der rebellen, is door de Portugeesche autoriteiten gearresteerd. Hij was met zijn aanhangers naar Angola uitgeweken. Verscheiden Engelsche ochtendbladen be vatten hoofdartikelen over de telegrammen van het Amerikaansche Nieuws-agentschap United Press. Dit slaat op de volgende tele- grammenwisseling tusschen den president van de United Press en von Bethmann-Holhveg. New-York, 5 Augustus. Aan Zijne Majesteit den Duitschen Keizer, Warschau, Polen. De United Press, die 700 van de voornaamste Amerikaansche bladen bedient, verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig haar te telegrafeeren, op dit oogenblik van Duitschlandsgrooten triomf, een uitdrukking van de historische beteekenis van de Duitsche overwinning in Polen, of een aanduiding van den grondslag, welken Duitsch land noodig acht om den Europeeschen vrede te verzekeren, en de beschaving het zekerst te bevorderen. Mogen wij eerbiedig Uwe Majesteit wijzen op de onmetelijke mogelijkheden gelegen in den druk van de neutrale openbare meening voor vrede, indien definitieve en billijke voor waarden kunnen worden geformuleerd 9 Augustus. Aan den president van de United Press, New-York. Zijne Majesteit de Keizer betreurt het, om redenen van beginsel, niet in staat te zijn, aan het verzoek van de United Press- om een proclamatie van zijn persoon bij gelegenheid van het succes van de verbonden Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers te vol doen. Terwijl ik de eer heb u hiervan kennis te geven, mag ik daar de verklaring aan toe voegen dat Duitschland, vóór alles, hoopt dat deze overwinning het einde van dezen oorlog zal verhaasten. Tegelijkertijd verzoek ik U, U te herinneren, dat de Keizer in al zijn proclamaties, laatstelijk nog op den 31sten Juli van dit jaar, heeft verklaard dat Duitschland vecht voor een vrede, die het, en met Duitschland ook de mogendheden, die den grooten strijd aan zijn zijde strijden, zal waarborgen, de vertrouwbare beveiliging die zal behoeven voor een duur- zamen en haar nationale toekomst. Ver buiten de grenzen van Duitschland, zal deze vrede, dien wij nastreven aan alle nationaliteiten de vrijheid der oceanen waarborgen, en zal allen naties de mogelijkheid openen het werk van vooruitgang en beschaving te dienen dooreen vrijen handel over de geheele wereld. Bethmann-Hollweg. 1. Van het Slagveld der Natiën, door Frank Gericke. Compleet in 25 afleveringen a 10 ets. (Dit boek zal tegen 't Najaar als eerste deel van de Bibliotheek voor Hoofd en Hart verschijnen). Uitgave D. A. DAAMEN, Den Haag. "We ontvingen afl. 1 en 2 van dit werk, dat keurig gedrukt op degelijk papier, ongeveer 300 (driehonderd) fraaie illustraties zal bevat ten, geteekend naar oorspronkelijke foto's, door Jan Itinke. De illustraties zijn, naar wat deze twee afleveringen ons laten zien, inderdaad fraaid. i. duidelijk (tot zelfs de zeer kleine en af. Men kan soms in dit soort van teeke- ningen producten krijgen, waarin aan de plian- tasie van den beschouwer zoo ongeveer alles is overgelaten deze illustraties munten uit door nauwkeurigheid. Wat den inhoud aangaat, we kunnen nog slechts een oordeel geven over de ontvangen afleveringen. „Van het Slagveld der Natiën" behelst persoonlijke herinneringen, reisbeschrij vingen, stemmingsbeelden, indrukken, opmer kingen, beschouwingen, anecdoten en verhalen over België, zijn bevolking en dier levenswijze tijdens den nog woedenden oorlog. Een dorre, droge kroniek moet ge hier niet verwachten. Zooals Jan Rinke teekent met de stift, zoo DE TOESTAND De Berl. Lok. Anzeiger ontvangt uit Stockholm het bericht, dat de ontruiming van Riga nu zoo goed als volbracht is- Het Roode Kruis, het kabinet van den militairen bevelhebber en het politiebestuur hebben de stad reeds verlaten. De rubberfabriek Prowodnik, die nog duizenden arbeiders telde, heeft het bedrijf gestaakt. Het stadsbestuur heeft, uit gebrek aan pasmunt, papiergeld in de waarde van kopeken uitgegeven. Generaal Kurlow heeft bekend gemaakt, dat huis zoekingen zullen worden gehouden, en dat ver zamelaars van kleingeld, die van de gelegenheid gebruik maken om daaruit winst te slaan, streng gestraft zullen worden. Volgens berichtei} in de bladen te Petrograd, zijn ook de leden der geestelijkheid, het personeel van de Banken, de ambtenaren van de posterijen en van de spoorwegen naar Moskou vertrokken. Ook hieruit blijkt wel, dat men rekent op een spoedige vermeestering van de stad door de Duit- schers. Maar toch blijken de laatste loodjes voor dezen nog zeer zwaar te wezen. Het Russische lapport van gisteren en dezen morgen spreekt van afgeslagen aanvallen, en er zijn er zelfs al, die gelooven aan een opgeven van de Duitsche be weging tegen Rigawat dan duidt op het mis lukken van 't algemeene plan om de terugtrekkende Russen tot een slag te dwingen, vóór zij de Brest- Litowsk-linie bereiken. De telegrammen meldden den val van Lomza. Daardoor wordt de Narew-linie zeer verzwakt, zoo niet onhoudbaar. Vermoedelijk heeft zij echter reeds haar dienst gedaan en is de verovering van Lomza dus het intrappen van een open deur. Vroeger was Lomza, dat nu '27,GOO inwoners telt, een van de grootste steden van Polen. De stad ligt in de nabijheid van groote bosschen, die door de Koerpiki, een gemengd ras van Masoeren en Jatwiagen, bewoond worden. Straks zullen we wel hooren, of de Duitschers Riga nog voorloopig met rust zullen laten, dan wel koste wat het kost, zich van de stad trachten meester te maken. Volgens Russische rapporten (men weet het) is ook de aanval van een Duitsch eskader om de golf van Riga te forceeren, mislukt. Ook werden de in den strijd tusschen Dwina en Memel (niet de bekende rivier, maar een zijrivier van de Aa in Koerland) de Duitschers, die uit Friedrichstadt kwamen opzetten, teruggeworpen. Maar vermogen die echècjes het Duitsche krijgs plan te wijzigen Behalve dat Riga als steunpunt voor de Duit sche vloot van belang is, vooral voor de samen werking tusschen land- en zeemacht bij de volgende operaties, heeft het geen bijzondere strategische beteekenis. Het is de hoofdstad van Lyfland en telt 300,000 inwoners, o. a. 125.000 van Duitsch element voorts zijn er 20 pCt. Russen en 20 pCt. Letten. Riga herinnert in vele opzichten aan de Duitsche Oostzee-steden. De stad is overwegend protestantsch (65 pCt.) 17'/i pCt. der bevolking is Grieksch, 6 pCt. toomsch-katholiek, 12 pCt. Joodsch. Riga is de derde havenstad van Rusland [Peters burg en Odessa komen in de eerste en tweede plaats]. De stad bestaat uit de „oude stad", de Petersburger en de Moskouer voorstad, die rechts van de Dwina liggende Mitauer voorstad ligt links van de rivier. De oude stad heeft vele mo numentale, historische gebouwende straten zijn er nauw en bochtig, en alleen de oude Rigabe- woners houden van de oude stad, Nagenoeg alle grootere firma's hebben daar hun kantoren. De nieuwere wijken van Riga zijn met smaak aan gelegd. In 1856 zijn de wallen geslecht en in fraaie boulevards veranderd, die thans met de parken het mooiste gedeelte van de stad vormen. Riga is een oude stad. Ze dateert al uit de 11 of 12de eeuw. Den 4en Juli 1710, na de neder lagen van Karei XII van Zweden, moest de stad zich overgeven, en kwam onder Russisch bestuur. „De Standaard." Westelijk Front. Oostelijk Front. Aan de Servische grenzen. LONDEN, 11 Aug. De correspondent van de Daily Mail meldt uit Rome, dat de Oosten- rijksch-Duitsche troepen zich op de Servische grens verzamelen. Hun hoofdpunt hebben zij bij Orsowa op de Servische-Roemeensche grens gevormd. Tegelijkertijd wordt gemeld dat ongeveer 100.ooo man op de Servische grens, in 't bijzonder bij Orsowa verzameld zijn. De vrees bestaat dat de Duitschers voornemens zijn Servië en Bulgarije binnen te dringen, ten einde het Turksche leger hulp te verschaffen. BERLIJN, 11 Aug. (W. B.) Het leger Van Von Hindenburg wees de zwakke aanvallen, die de Russen de laatste dagen links van den weg naar Riga deden gemakkelijk af. Overigens geen wijziging ten noorden van de Njemen. Een aanval van sterke Russische troepen uit Kowno mislukte. Het aantal daar sedert den 8eb gevangen genomen Russen klom tot anó, het aantal machinegeweren tot 6. Oostelijk van Lomza dringen onze troepen tegen de boven-Narewlinie vooruit. De vijand houdt een bruggehoofd bij Wizna bezet. Zuidelijk van Lomza wijkt het heele Russische front achteruit. Luchtaanslag op Engeland's Oostkust. Een Engelsche hulpkruiser getorpedeerd. Het torpedeeren van de "India". KRISTIANIA, 12 Aug. (Tel.) Het Storthing heelt Maandag in geheime zitting toegestaan 9.760.000 kronen voor (le verdediging van Kristia- nia-tjord, 223,000 voor het vlootstation Kristiansund, 690,000 voor het vlootstation Trondjem enz. Oostenrijksche duikboot vernield. ROME, 11 Aug. Off. Een Italiaansche duik boot heeft in de Adriatische Zee een Oostenrijk sche onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning kwam om. 40,000 Machinegeweren. Een correspondent van de Daily Chronicle in het Noorden van Frankrijk zegt uit een welin gelichte bron te hebben gehoord, dat de Duitschers aan hun Westelijk front, van de Noordzijde tot de Zwitsersche grens ongeveer 40.000 machinege weren hebben, het nieuwe lichte soort inbegrepëh. De sterkte van het leger daar op anderhalf millioen stellende, komt men zoo tot een machinegeweer op nog geen 40 man er is er ook éen op elke 22'/, M. Duitschland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit Frankrijk. Zou het Oproerige bewegingen in Albanië. Roemenië. Leve de vrijheid Maritz gearresteerd. De Vrede. Aan de Isonzo. De Weensche correspondent van de N. R. C. schrijft. Roda-Roda, de bekende oorlogscorrespondent van de Neue "Freie Presse, vertelt, dat in de stad Görz, trots de bestorming van het bruggehoofd en de omliggende bergen, het leven vrijwel zijn ge wonen gang gaat. Dit komt omdat de stad dooi de Isonzo in twee deelen is gesplitst. Het Weste lijk deel, dat door de Italianen hevig wordt be schoten, is ontruimd het Oostelijk deel is betrekke lijk veilig. Alleen als er geschoten wordt, ver mijdt men het voetpad voor de huizen, die aan den kant van den vijand liggen. In het café Corso is een zitje, van waaruit men zoo ongeveer de Ita liaansche stellingen zou kunnen zien, als er niet juist een dak van een huis voor stond. Over dat dak komen nu wel eens Italiaansche kogels aan gevlogen, die een gat door de ruiten slaan. Er is echter een hoekje in het koffiehuis, dat veilig is en daarom door den kellner wordt aanbevolen. In de hoog gelegen buurten van de stad ruikt men bij Westenwind lijkenlucht. Die komt nit de buurt schap Podgora, waarom hevig gevochten is en waar talrijke lijken nog onbegraven zijn. Om zich daartegen te beveiligen, hebben de soldaten proppen in den neus, die in menthol gedrenkt zijn, terwijl de Italianen uien eten tegen den stank, dien ze misselijk maakt. Onze posities, op het plateau van üoberdo vertelt Roda Roda verder zijn op den rand van den heuvel gegraven en beschermen die van alle kanten. Dat plateau spriugt een heel eind naar voren, buiten de lijn. (Ik heb van bevoegde zijde gehoord, dat deze loopgraven slechts van tijdelijkon aard zijn en daarachter nog veel sterkere versper ringen liggen. Waartegen de Italianen nu vechten, moeten de slechts kort voor het uitbarsten van den oorlog gegraven zijn. Corr.) De Oosten rijkers liggen bovenop het plateau in de kuilen, terwijl de Italianen aan den voet van de hoogte staan. Wij zien dan altijd hetzelfde gebeuren, na melijk hoe de Italianen tegen de steile hoogte opstormen en met groote verliezen teruggeslagen worden. Wij hadden onze linies nog sterker kunnen maken, maar omdat wij tenslotte nog op een schikking met onze bondgenooten hoopten, wilden wij hen niet uitdagen. Bij het graven van die loopgraven kwam ons onze oorlogservaring zeer te pas, zoodat onze verliezen, ondanks het over stelpend vuur der Italianen, niet zoo groot zijn als wij gedacht hadden. Alleen bij soldaten als de onzen, die door den oorlog zeer dapper en zeer koelbloedig geworden zijn, is het mogelijk, gedurende het hevige kanonvuur in de dekkingen stand te houden. Achter het front hebben wij een heel wegennet gebouwd voor den militairen toevoer. Haast nog onder het bereik van den Italiaansche geschut, is onze landweer met stoomwalsen bezig die wegen te effenen. De trein is goed in orde en eiken vrachtwagen is zoowel op marsch als in het kamp met groene takken bedekt. De Italiaan sche artillerie schiet goed, maar de verkenningen door vliegers lukken niet in dit ruige terrein. Op het kasteel in Laibach zaten voorloopig een haar honderd Italianen als krijgsgevangenen. Zij zijn gehoorzaam en gedragen zich ordelijk en moeten stokken maken voor schoppen, waarvoor wij in de magazijnen van Nowo Radomsk het ijzer gevonden hebben, dat de Russen hadden achter gelaten. Het leger aan de Isonzo staat onder bevel van generaal Bozöevic, denzelfde die de Karpathen zoo moedig heeft verdedigd. In Tirol commandeert generaal Dankl, die vóór het uitbreken' van den oorlog bevelhebber in Innsbruck was.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2