Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. 3Be Broeders. Binnenland. No. 1249. Zaterdag 14 Augustus 1915. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENT1ËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver-» tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENT! ËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be- stemd, te zenden aan den Uitgever, Vloosvvijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding: „Aan de-Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Nog nacht. Telkens en telkens duiken in de groote pers berichten op, over aanstaande vredesonder handelingen. De laatste dagen volgden deze berichten elkander snel op. Het is merkwaardig, hoe bijna elk der oor logvoerende Mogendheden zich, zij het ook niet officieel, dan toch officieus, haast, om te ver klaren, dat de gemelde pogingen niet van haar uitgaan. liet kon immers als een zwakheid aange merkt worden tegenover den tegenstander, indien een der partijen van vrede dorst reppen. Erger. liet zinspelen zelfs op de mogelijkheid, om in de huidige omstandigheden vredesonder handelingen aan te knoopen, wordt met hoon- geroep beantwoord. Thans te trachten tot vrede te komen, werd genoemd onzedelijk. De voorstanders van den vrede staan in de krijgvoerende landen vaak aan zeer onaange name bejegeningen bloot. Een Doema-lid in Rusland werd toegevoegd, toen hij het waagde dit punt aan te voeren, dat indien hij geen Doema-lid was, de strop hem zou wachten voor zijn spreken. Lijkt het er inderdaad niet op, dat werkelijk de volken, althans de Regeeringen, totaal verblind zijn Leest men de verschillende redevoeringen van hooggeplaatsten uit welk land ge wilt, dan beweert ieder, dat de zaken er goed bij staan. Nederlagen zijn slechts voorbereidingen tot de oindelijke zegepraal. Een kwestie van lijd is het, anders niet. De binnenlandsehe toestanden worden zoo rooskleurig mogelijk voorgesteld. Zelfs durft hier en daar iemand te gewagen van zegen door den oorlogvan toeneming van welvaart. Een burgemeester wees b.v. op de afname van het aantal werkloozen, als een bewijs van maatschappelijken welstand. Waar heeft echter die afname haar oorzaak in? Het is immers zoo klaar als de dag, dat, als bijna alle weerbare mannen onder de wapenen staan, de kleine rest werk genoeg kan vindenja, zou bij zulk een geprezen welvaart dan niet mogen verwacht worden, dat handen te kort waren, en er van werk- ZELANDIA. 6G) Zijn toon is ijzig hard. Greta schrikt er van. Hij leest dien schrik in haar oogen. „Wees maar stil en rustig, Gree," tracht- hij te bedaren. „Je hebt je veel te druk ge maakt. Toe, ga nu liggen. Je moet zooveel niet spreken. Je vermoeit je te veel." Maar zij kan dien raad niet opvolgen. De woorden, die haar vader zoo pas heeft ge sproken, vervullen haar geheele ziel. „Erger véél erger." Ze kan niet zwijgen. „Vader, het staat zoo duidelijk in den Bijbel „Het bloed van Jezus Christus, den Zoon Gods, „Reinigt ons van alle zonde voleindt Gerrit Wouters. Met sterke verwondering beschouwt ze op nieuw haar vader. Wéét hij dat? En twijfelt hij dan nóg? „o Vader, hoe weet u dat? En gelooft u dat dan niet?" loosheid geen sprake meer kon vallen.? Zoo maakt men zich zelf gaarne wat wijs. Men zou met hetzelfde recht kunnen spreken van de zegeningen door groote rampen, als aardbevingen, mijninstortingen, stormen, te voorschijn geroepen, daar na deze onheilen meerderen arbeid kan verwacht worden. Toch zal niemand dergelijke catastrofen voor zijn volk begeeren. Dat niettemin dergelijke redeneeringen worden gevolgd, bewijst slechts, dat de gees ten verward zijn. In wilden oorlogstuimel ijlt het voort. Alle bezinning schijnt geweken. Waar desniettegenstaande voortdurend het vraagstuk van den vrede naar voren wordt geschoven, openbaart zich onmiskenbaar eenige kentering. Het toont, dat de oorlogsrazernij nog niet allen heeft aangetast. Mocht het den Heero behagen, den vreese- 1 ijken hartstocht te breidelen. Het doodelijke vuur van den haat te blusschen. Beluisteren we do stemmen der toonaan- gevers, dan zou de gedachte vaak in ons hart komen, dat nooit de vredesduif zal klap wieken. Maar die gelooft in den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde, vindt zijn sterkte in en bouwt zijn hoop op Hém. Hij herinnert zich het woord van onzen Christen-zanger Da Costa God als Koningis gezeten Over d' opgezetton vloed Die waarheid drijve een ieder tot gebed, ook om den vrede Z. De regeering heeft op het eiland Texel f200,000 voor schapenwol doen uitbetalen. Men ontving f 1,60 per kilo. ONGEGROND. Naar aanleiding van het uit Genève geseinde bericht, als zou de Koningin in verband met het herstel van den vrede een schrijven hebben doen toekomen aan den Paus, kunnen wij met zekerheid verklaren, dat bedoeld gerucht ge heel ongegrond is. Hand. DE STEENKOLENKWESTIE. Men seint uit Rotterdam aan het „Alg. Handelsblad" Naar aanleiding van de bijeenkomst der vrije kolenimporteurs in het kabinet van den Minister en diens verzoek hem schriftelijk voorstellen te doen voor een bevredigende regeling, vernemen wij, dat van deze zijde den minister in overweging zal worden gegeven „Ik weet het, ik weet het van klein kind af, Greta. En omdat ik het zoo goed weet, en er niet naar heb willen luisteren, daarom, daarom zal het niet beter, maar erger worden De deur wordt geopend. Hendrik Wouters komt binnen. Hij heeft de laatste woorden zijns broeders verstaan. Diens aanwezigheid op deze plaats' verwondert hem minder, dan de taal, die zijn ooren nog juist opvingen. Hij kan ze niet verklaren. Is het spot als vroeger Of is God bezig de zware, roestige grendelen van die ijzeren deur af te schuiven HOOFDSTUK XXII. De inspanning is voor de doodzwakke Greta te zwaar geweestvermoeid sluit ze eensklaps de oogen, nog witter tint verft haar gelaat het bewustzijn heeft haar opnieuw verlaten. Nicht Hanna bemerkt hetze wenkt Wou ters toe, met den vinger op den mond, de zieke te laten rusten ze tempert het licht der lamp, die ondertusschen aangestoken is. Eva blijft trouvv aan het voeteneinde van de bedstede de wacht houden het geopende Bijbelboek nog in de hand. Met zachten drang helpen Hendrik Wouters en Karei den gebrekkigeu Gerrit naar het I midden van het vertrek. dat de vrije invoer niet aan banden zal worden gelegd met dien verstande, dat de op deze wijze ingevoerde kolen ter beschikking zullen worden gesteld van de regeering tegen in koopsprijs, vermeerderd met een door de regeering te bepalen winst. De distributie van deze kolen zou moeten geschieden door een regeeringsbureau. Aanneming dezer voor stellen zou moeten leiden tot de opheffing, althans belangrijke reorganisatie van het be staande kolenbureau. DE VERBANNING VAN Ds. DE LIGT. Als antwoord op de vraag van het classicaal bestuur van Eindhoven, op grond van welke uitlatingen ds. B. de Ligt is verbannen, heeft de commandant van het veldleger een afschrift gezonden van het proces-verbaal, naar aanlei ding waarvan het verbanningsbesluit genomen is. De commandant verzoekt beleefd, dat stuk als vrouwelijk te beschouwen. N. R. C. De N(ederlaudsche) O(verzee) T(rust) schonk f 100,000 aan het Kon. Nat. Steun comité. OUDERDOMSWET. Minister Treub heeft het Nederlandsch correspondentie-bureau in zake zijn voornemens met betrekking tot het ontwerp van ouder domswet en de verzekeringswetgeving in 't algemeen, waaromtrent de troonrede nadere mededeehngen zal bevatten, gemachtigd tot de verklaring, dat de regeering in de buiten gewoon hoogo uitgaven, welke de tijdsomstan- uiglieden van de schatkist vorderen, geen aanleiding vindt uitgaven, welke in het belang der ontwikkeling van land en volk noodzakelijk zijn achterwege te laten. ERNSTIG VERGRIJP. Het Kamerlid, de heer Rutgers, heeft het noodig gevonden, de volgende vraag te richten tot den Minister van Waterstaat: „Is het waar dat op Zondag II Juli te 's Gravenhage in strijd met bestaande voor schriften, het weeklad „De Vrijzinnig-Demo- craat in de postbestelling is opgenomen Zijn door den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie of door den Minister naar aanleiding daarvan maatregelen genomen, of zullen maatregelen worden genomen Minister Lely heeft daarop het volgende antwoord ingezonden „Inderdaad zijn op Zondag 11 Juli j.I. te 's Gravenhage exemplaren van het weekblad „De Vrijzinnig-Democraat" in de postbestelling opgenomen. Van eene zending, bestaande.uit vele dui zenden exemplaren van dat blad, den avond te voren ter post bezorgd, zijn, ten gevolge van een misverstand, enkele honderden ge voegd bij de' poststukken, welke bestemd waren om dien Zondag te worden besteld. Na eenige oogenblikken komt Gree weder bij een enkele blik overtuigt haar, dat haar vader nog in het vertrek is. Nicht Hanna verstaat die oogenvraag. Ze bukt zich over de kleine heen en zegt zacht„Blijf nu maar stil liggen niet meer praten mijn kindje vader blijft van avond hier." Een dankbaar handbeweeg vertolkt, wat blijdschap deze mededeeling het kind doet. Dan schikt ze zich, als is ze nu gerust en wil ze trachtten te gaan slapen. Gerrit Woutfers voelt zich vreemd in dezen kringhij heeft nicht Hanna's woorden ver staan. Dat is ook zijn begeerte, hier te blijven terwille van zijn kind, maar dat die begeerte reeds uit zijn hart gelezen was en als een van-zelfsheid reeds zwijgend was ingewilligd, is meer, dan hij durfde te verwachten. „Niet waar?" herhaalt Hanna. „Ge blijft immers „Ja, als tenminste ik „O, geen bezwaar. We zullen ons wel be- helpen. Wees daar maar gerust op." Toch voelt hij zich vreemd hier, Anna en Hendrik bemerken het welze zullen al hun best doen hem te winnen. Nog een poos zitten allen samen. Een een voudig avondmaaltijd wordt gebruikt en Eva begeeft zich, op aandrang van haar vader en nicht Ilanna te bed. Na eenigen tijd vertrekt Deze misvatting is onder de aandacht van 1 het betrokken personeel gebracht". KILOMETERBOEKJES. Met ingang van 1 October zullen de kilo meterboekjes op de spoorwegen niet meer onbepaald geldig zijn, maar zal evenals vroeger een K.M.-boekje van 1000 K.M. een geldigheids duur van 12 maanden en van 500 K.M. 6 maanden geldigheid hebben. CENTRALE LANDBOUW-BOND. In Den Haag werd gisteren de centrale land- en tuinbouwbond opgericht voor het verleenen van krediet aan bollen- en boom kweekers met winstdeeling Directeur is de heer Brugsma. Naar wij vernemen, zijn maatregelen in voorbereiding, waardoor uitvoer van hengsten en ruinen beneden den leeftijd van 20 maanden op 25 Augustus mogelijk wordt. OORLOGSBELASTING. De lijd meldt dat de Nederlandsche regee ring een speciale ooi logsbelasting zal instellen. Hieraan moeten ook bijdragen zij die geen militie- en landweerplichten vervuld hebben. Dit ontwerp is reeds bij den Raad van State ingediend. Vernomen wordt, dat het aan den Raad van State gezonden ontwerp wecrbelasting, op te leggen aan diegenen, die persoonlijk geen dienstplicht vervullen (dus ook aan vrou wen en daarmee gelijkgestelde personen) een zeer matige opbrengst zal leveren, welke naar raming niet meer dan een half millioen gulden zal bedragen. UITVOER VAN AARDAPPELEN. In een te Groningen gehouden vergadering van aardappelhandelaren uit Groningen en Drente, is besloten de Regeering te verzoe ken de grenzen voor den uitvoer van aardap pelen open te stellen. Tevens wordt daaraan een voorstel verbon den, dat de burgerij de aardappels kau ver krijgen tegeu f 1,50 a f 1,75 per ILL. In beginsel werd besloten om een Vereen, van Nederl. Exporthaiidelaren in aardappels op te richten. NEDERLANDSCH SCHIP GESTRAND. Reuter seint uit Londen, dat het groote Nederlandsche stoomschip Betsy Anna, van Amsterdam, twee mijlen ten zijden van Flam- boro Hend gestrand is. Thans is het schip vlot gekomen en heeft het de leis vervolgd. AMSTERDAM EN DE TIJDSOMSTANDIG HEDEN. Naar de Tel. verneemt, hebben de laatste vijf maanden van 1914, de eersten van den oorlogstoestand, de gemeentelijke schatkist Kareihij zal thuis slapen. Hoe meer de kring slinkt, hoe minder Gerrit zich op zijn gemak gevoelt. Hij schuift wat heen en weer, kijkt telkens naar de plaats waar Greta licht sluimert en vermijdt zooveel mogelijk zijn broeder of de oude vrouw aan te zien. „Gerrit," zegt Hendrik, „wat ben ik blij, dat we nu weer samen onder dit dak zijn, al is het waar, dat de oorzaak heel droevig is." Gerrit antwoordt niet. Hij blijft stug voor zich uitzien. „Ik heb er altijd zoo naar verlangd," gaat Hendrik voort, dat we elkander weer zouden ontmoeten als broeders: We waren zoo ver van elkander gescheiden. Maar nu zijn we weer samen." Het wordt op zulk een ongekunstelden toon gezegd. Zonder eenige hatelijkheid. Mocht Gerrit vroeger bij zulk een uitspraak zijns broeders, argwaan gevoed hebben en had dan wellicht de booze gedachte bij hem post gevat, dat in zulk zeggen leedvermaak school,thans, na de herhaalde gesprekken, welke hij met Hendrik reeds had gevoerd, thans komt zelfs de onder stelling niet bij hem op, dat zijn broeder hem zou willen krenken. Toch antwoordt hij niet. Wat zou hij ook moeten zeggen. (Wordt vervolgd). Inzending van advertentien vóér uren op deii dag der uitgave. Nadruk verboden. DOOR

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1