Firm J. L. JURRIJ-HOEBÉ, ZIJDE. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 i j k e Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e 111 i 11. BEUKSTUKKEN. Nieuwe sorteering in zwarte en gekleurde 4 Cent. echter ten deele hierdoor opgeheven, dat beide vestingen door den spoorweg op den rechteroever van den Weichsel verbonden zijn. Maandag 16 Augustus a. s. veranderd de dienstregeling van de Prov. boot wederom. Van Vlissingen naar Breskens veranderd alleen 12.30 in 12.10 en 6.35 n.m. vervalt. Van Breskens naar Vlissingen veranderd 8.— in 8.10, 1.05 in 12.40 en 7.15 vervalt. Van Neuzen naar Vlissingen vervalt 2. en 5.05 en wordt 4 uur. Van Vlissingen naar Neuzen vervalt 3.43 en 6.45 en wordt 5.45. !C,'s Woensdags van Neuzen naar Hoedekens- kerke en omgekeerd 1.45 en 2.15. De boot van 12.10 uit Vlissingen naar Neu zen kan wachten tot 1 uur. De WelEerw. Heer J. F. van Hulsteijn, predikant bij de Geref. Kerk alhier, ontving gisteren het beroep van de Geref. Kerk te Middelstum in Groningen. Heden was er over ons land een onzicht bare ringvormige zonsverduistering. Maandagnacht, doch vooral gisteren was het geschut van liet IJser-front ontzettend te hooren. Gisterenavond om 5 uur was het al bijzonder hevig. Men vermoedt dat het zee- geschut bij Zeebrugge geweest is. De Commandant der Kustbatterrj van Neuzen, uitoefenende het militair gezag Neuzen Hoek en Zaamslag, stelt ingevolge art. 29 der Wet van 23 Mei 1899 het na volgende vast De jacht met het geweer binnen de ge meenten Neuzen, Hoek en Zaamslag in de grensstrook van 5 K M. breedte langs de Bel gische grens blijft gesloten. Om in die strook te mogen jagen, is mijne bijzondere vergunning noodig. De landstormplichtigen van de jaarklasse 1915 zullen worden opgeroepen om in werke- lijken dienst te komen op Dinsdag 24 Augus tus 1915. Die van de jaarklassen 1914 en 1913 (per sonen geboren in 1894 en 1893), welke op 20 Augustus 1915 tot den landstorm komen te belmoren, zullen eerst later behoeven op te komen, waarschijnlijk die van de jaarklasse 1914 in het begin van October, en die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. De burgemeester alhier ontving door tusschenkomst van het ministerie van buiten- landsche zaken een fraaie zilveren beker met inscriptie, geschonken door het Britsche gouvernement, ter overhandiging aan den heer Klaas Matroos, kapitein van het Neder- landsche stoomschip „Elisabeth" van A. C. Lensen's reederij alhier, voor de redding van een aantal opvarenden van het op 10 April in de Noordzee getorpedeerde Engelsche stoomschip „Harpalice." Axel. De werkman Blankert, te Kijkuit die onder het wiel van een geladen boerenwagen geraakte, en daardoor inwendig zwaar werd gekneusd, is aan de gevolgen overleden. Hij laat een weduwe na met zes jeugdige kinderen. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Hontenisse, waarbij 9 van de 11 leden aanwezig waren, werd met 7 stemmen tot gemeente-secretaris gekozen de heer II. F. v. Leeuwe, thans in gelijke betrekking te Stoppeldijkop den Heer H. W. Dalmijn, gemeente-secretaris te Graauw, waren twee stemmen uitgebracht. Hulst. Dezer dagen had de mil.-soldaat Diele- man afkomstig van Hontenisse, de onvoorzich tigheid met zijn bajonet naar een nabij electri- sche draadversperring liggende appel te ste ken, met het gevolg dat hij met vorenbe doeld wapen in aanraking kwam met den draad en bewusteloos neerviel. Het mocht zijn kameraden evenwel gelukken door toe passing van kunstmatige ademhaling hem weer bij te brengen. Hij is nu volgens de off. van gezondheid buiten gevaar. M. C. Maandagnacht om kwart over 12 viel een bom bij een sleepboot van de Ned. Marine. Even daarna viel er een achter het huis van den sluismeester bij de Wielingen aan de haven. De stukken van deze bom vlogen door het huis en deden de ruiten breken. De sluismeester kreeg een onbeduidende schram op den rug van een bomscherf. Weer even later vielen op 150 meter afstand van de haven twee bommen die groote gaten in den grond sloegen. I)e bommen werden geworpen uit een vlieg tuig dat zich op zeer groote hoogte bevond en waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, De machine kwam uit een Zuidelijke rich ting en verdween ook weer naar het Zuiden. Onmiddelijk openden de Duitschers vanuit Knocke het vuur, doch het vliegtuig was reeds verdwenen. Langen tijd daarna werd nog met het zoeklicht gewerkt. Uit Sluis worden nog eenige nadere bij zonderheden over den bomaanslag aan de Tel. gemeld Het was kort na middernacht, toen een aeroplaan boven de omgeving van het Zwijn verscheen. Het vliegtuig hing zeer laag te Retrauchement zelfs dicht boven de huizen en streek langs het kanaal, even boven de boomen. Bij de kleine haven van Cadzand, vlak tegen de Belgische grens aan, bleef het eenigen tijd zweven. Plots klonken zware slagen vuurstralen |scheurden de duisternis, de huizen daverden en ruiten kletterden in stukken. Even later volgden weer twee sla gen. Sommige bewoners van het gehucht waren in den kelder gevlucht. Men begreep, dat er bommen geworpen werden. De sluis wachter C. van den Heuvel waagde zich bui ten hij werd door een bomscherf licht in den schouder gewond. Vijf bommen waren ge vallen, drie kwamen in de havengeul terecht, twee in een weide aan den weg jnaar het badhuis, allen dus op Nederlandsch gebied. Vlissingen. De gemeenteraad benoemde tot gemeente-secretaris buiten de aanbeveling om, na loting met den heer F. Kroon te Leeuwarden, den heer Mr. P. J. van Rossum te Haarlem, Vlissingen. De electrische tram van hier naar Middelburg ontspoorde de vorige week niet minder dan 4-maal. De nieuwe week begon Zondagavond weer met een derailement. Gelukkig nog geen persoonlijke ongelukken, wèl materieele schade. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft voor de gemeente Clinge voor wat betreft het gedeelte gevormd door den Klei nen Kieldrechtpolder en den Clingepolder en Noord Oosten van den spoorweg Hulst—Sint Nicolaas, een politieverordening vastgesteld, waarbij het verboden is zich buitenshuis op te houden tusschen negen, uur namiddags en vier uur voormiddags zonder schriftelijke ver. gunning van den Detachementcommandant te Clinge. Verder is verboden stil te staan op den publieken weg, tenzij de te verrichte werk zaamheden zulks vereischensamenscholin gen, waaronder te verstaan het zich opzette lijk bevinden op een afstand van 5 Meter of minder tot twee of meer andere personen, zijn verboden. Ten slotte moeten alle socië teiten, koffiehuizen, tapperijen en andere lo kalen voor gezellig verkeer bestemd, gesloten zijn van af een uur voor zonsondergang tot twee uur na zonsopgang. Geref. Kerken. Beroepen: te Drogeham (B.) G. H. de Jonge, te Scharnegoutum te Harderwijk J. W. v. d. Bosch te Culemborg. Bedankt: voor Leiden door Dr. K. Dijk te Rijswijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Rouveon, P. Kruit, te Gouderak. Aangenomennaar Lage Zwaluwe, II. P. Fortgens, te Nieuwpoort a. d. Leknaar Retranchement II. L. Kniphuisen, em. pred. te Hilversum. Bedanktvoor Bleskensgraaf, R. Steenbeek te Scherpenissevoor Dinteloord, B. G. C. Steenbeek, te Dirksland. Beroepen: te Leiden, A. Verhagen, oefenaar te Meliskerke. Aangenomen naar Leiden A. Verhagen, oefenaar te Meliskerke, die voor het beroep naar de gemeente aldaar bedankt heeft. Aan het Sanatorium Sonnevanck te Harderwijk is f 1000 gelegateerd, vrij van successierrechten. Voor het bouwfonds van een nieuwe Ned. Zendingsschool te Den Haag is van Mevr. van O. aldaar f 10.000 ontvangen. Voor de restauratie der Groote Kerk van het Ned. Herv. Kerkgenootschap te Rotterdam werd een gift van f 1000 en een van f2000 ontvangen. Zooals reeds bekend is den 2den Pinkster dag het huis met inboedel van Ds. Krijger, Miss. dienaar des Woords te Karoem op Soemba door kwaadwilligheid geheel afgbrand. De schade voor de Zending der Geref. Kerken in de 3 noordelijke provinciën wordt op i f 20,000 geschat. Het bestuur der Chr. School te Aar- landerveen besloot tot den bouw van een nieuwe school. Te Leerdam is een Chr. Geref. kerk geïnstitueerd. In de classis Drachten der Geref. kerken zal getracht worden de predikantstractementen te verhoogen. Aan de Geref. kerk te IJselmonde is door mej. de wed. Hoogendoorn de som van f5000gelegateerd. Tegen 1 Nov. is door Ds. G. J. Weyen berg, pred. der Geref. Kerk te Twijzel, emeri taat aangevraagd. De Geref. Kerk van Drogeham (A.) vraagt tegen 15 Febr. 1916 emiritaat aan voor haar dienaar des Woords, Ds. H. Stutvoet. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s- Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Naar wij vernemen heeft de Koningin aan de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van Hoogstderzelver verjaardag op 2 Augustus j.l. een prachtige collectie rozenstruiken ge schonken, welke door een groot aantal Bos- koopsche kweekers zullen worden geleverd en in dit najaar in het park van het Paleis Soestdijk uitgeplant zullen worden. Dit vorstelijk geschenk vertegenwoordigd een groote waarde en getuigt opnieuw van de warme belangstelling van de Koningin in den vaderlandschen tuinbouw. Het was II. M. toch bekend, dat in het boomkweekersbedrijf en meer in het bijzonder in de rozenkweekerijen, de zaken zoo goed als stilstaan en daarom zal in de eerste plaats in die kringen dit hernieuwde bewijs van II. M. belangstelling op hoogen prijs worden gesteld. Hand. Dezer dagen maakte een dronken veld artillerist de straten van Tilburg onveilig door voorbijgangers met een revolver te dreigen en op soldaten, die hem moesten arresteeren, te schieten, gelukkig zonder hen te raken. Een sergeant schoot daarop op den woeste ling, waardoor deze levensgevaarlijk werd gewond. In den vroegen morgen merkte de veehou der F. v. d. II., te Capelle a. d. IJsel, dat zijn erf bezaaid lag met een soort vergif. Hij nam een zware zwavellucht waar. Voor eenige dagen kwam hetzelfde voor, waardoor 30 kuikens stierven. Men vermoedt met een wraakneming te doen te hebben, in verband met het feit, dat de boer verboden had kippen op zijn weiland te laten, wat vroeger werd toegestaan. Een deel van het vergif is door den veldwachter in beslag genomen. Een aantal militairen van elders, bij de burgers ingekwartierd, hebben thans in de omgeving van hun fort een huis gebouwd, zoo mogelijk geschikt voor twee gezinnen, waarin de gezinnen zich hebben gevestigd. Aangezien men over het algemeen niet ge steld is op inkwartiering, die zoo lang duurt en wegens de tegenwoordige tijdsomstandig heden te geringe vergoeding, weten de inge- kwartierden in den regel heel gemakkelijk gedaan te krijgen, dat zij door hun „kostbaas" worden uitbesteed en dan natuurlijk bij hun vrouw, die dan in ieder geval de f0,80 per dag of soms nog meer ontvangt en daaren boven de Rijksvergoeding. Bij een onzer forten ligt voor dit doel een woonschip ingericht voor en bewoond door drie gezinnen van militairen, die officieel bij de boeren zijn ingekwartierd. (N. v. d. D.). Het aantal vreemdelingen, dat het eiland Marken bezoekt, bedraagt dit jaar pl.m. 25,000 minder dan in andere jaren. Sedert Juli 1914 is op het gemeentehuis te Molenaarsgraaf geen enkel paartje ver schenen om zich in ondertrouw te doen op nemen. Een gevolg van de mobilisatie Het Vaderland verneemt dat freule Anna de Savornin Lohinan de bekende schrijf ster in het -huwelijk gaat treden met den heer Spoor te Apeldoorn. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Aug. Jacobus Gijsbrecht Jan Schoonakker, oud 38 j., jm. en Johanna Hendrika Villee, oud 27 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Pieter Adriaan, z. van Cor nells de Ridder en van Adriana Deij. 5 Aug. Maria Johanna Sophie, d. van Cornelia Corneta Jansen. Overlijden. 2 Aug. Esther de Koeijer, oud 79 j., wed. uit het eerste huwelijk van Louis Óppeneer en uit het tweede of laatste huwelijk van Gerard Meeusen. Cornelia Adriana Deij, oud 36 j., echtg. van Pieter van den Hout. Pieter Riemens, oud 39 j., echtg. van Cornelia Suzanna de Ridder. 4 Aug. Cyta Snap, oud 2 j., d. van Gerard en vqn Teuntje Adriana van der Klooster. 5 Aug. Maria Magdalena de Bruijn, oud 4 w., d. van Josephus Theodorus en van Josephina Maria Baert. 6 Aug. Geertruijda van Praijenhove, oud 85 j., wed. van Jannis den Decker. 7 Aug. Elisabeth Loof, oud 57 j., echtg. van Jacobus de Doelder. Petrus van Houdt, oud 35 j., echtg. van Louise Catharina de Roos. HOEK. Geboorten. 17 Juli. Gerard, z. van Antheunis Tollenaar en van Leuntje van Cadsand. 23 Juli. Francois Jacobus, z. van Marinus Maas en van Cornelia de Braai. 23 Juli. Ebrina, d. van Adriaan Leijs en van Catharina 't Gilde. Overlijden. 23 Juli. Janua de Meester, oud 48 j echtg. van Jan van Alten. 29 Juli. Janna Drabbe, oud 73 j., wed. uit het le huwelijk van Cornell's Dieleman en uit het 2e huwelijk van Izaak Ver- heljke. 30 Juli. Petrus Francies Dhollander, oud 75 j., echtg. van Amelia Michielsens. MIDDELBURG. In de heden gehouden zitting van de Arrond. Rechtbank alhier werden niet minder dan 54 personen veroordeeld wegens ver boden uitvoer met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Men seint ons uit Vlaardingen Een stoomlogger bracht alhier 12 man der be manning van een Engelschen stoomtreiler aan, welke Vrijdag door een Duitsche duikboot is ge torpedeerd. Een Wolff-telegram uit Genéve meldt ons, dat volgens dagbladbericbten uit Rome, in goed ingelichte kringen aldaar medegedeeld wordt, dat Koningin Wilhelmina in een schrijven aan den Paus haar beste wenschen uitsprak voor de pogingen tot het herstellen van den vrede. Petersburg. De generale staf deelt mede Tusschen de Duna en de Njemen hebben de Russische troëpen Zondag op de Duitschers druk uitgeoefend in de richting van Friedrichs- hafen en ook op den rechteroever van de Njemenek, aan den sector bovenstrooms Schönberg. In de streek ten Noordoosten van "W illkomer hebben de Russen de Duitsche voorhoeden met groote verliezen verdreven en tientallen gevangenen gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Duitschers hunne pogingen om de versterkingen van Kowno aan te vatten her haald, maar na hardnekkige gevechten werden zij met reusachtige verliezen teruggeslagen. Bij Ossowiec en in de streek van Jebwasna hevige vuurgevechten. Op den linkeroever van de Narew hadden Zondag slechts plaatselijke gevechten plaats. In de andere sectoren van den midden- Weichsel geen belangrijke gevechten. Overigens geen verandering. Petersburg. Een Duitsche vloot, bestaande -uit 9 linieschepen, 12 kruisers en een groot aantal torpedobooten heeft Zondag een hard- nekkigen aanval op den ingang van den Golf van Riga gedaan. De aanval is afgeslagen. De Russische watervliegtuigen hebben veel tot dit succes bijgedragen. De Russische mijnen hebben een Duitschen kruiser en twee torpedobooten beschadigd. Petersburg. De generale staf van het Rus sische leger in den Kaukasus meldt Zaterdag en Zondag zijn aan het gelieele front van Tortoem tot de Euphraat gevechten geleverd. In de richting van Olty geen verandering. In de richting van Daga hebben de Rus sische troepen den bergkam Kamandag aan gevallen. De Turken, die verscheidene tegen aanvallen deden, werden overhoop geworpen. In de richting van den Euphraat heeft de Russische ruiterij krachtigegevechten geleverd, waarbij vele Turken werden neergesabeld en 8 officieren en 300 soldaten werden gevangen genomen. Ook vermeesterden de Russen een convooi van eenige honderden kameelen. In het dal van de Euphraat worden ver woede gevechten geleverd. Pretoria. De goeverneur-genei'aal (heeft op een verzoekschrift van Vrouw om generaal De Wet, en andere veroordeelde opstandelingen vrij te laten, geantwoord, dat het ministerie niet in staat is daarop te antwoorden, voordat al de gerechtszaken wegens rebellie hun loop hebben gehad. Ter Neuzen, 10 Aug. Boter per <U K G. f 0,72'/,. Eieren per 26 stuks f 1,40. Axel, 7 Aug. Veilingseieren V. P. N. f 6,— per 100 stuks. Aanvoer 6000 stuks H u 1 s t, 9 Aug. Middenprijs per 100 KG. Tarwe f 13,af 14,— Rogge f 13,— a f 13,50, Wintergerst f 13,75 a f 14, Zomergerst f 13,a f 13,50, Haver f 14,50 a f 15, Erwten f 18,— a f 18,50, Aardappels f 3,50 a f4,—. Koolzaad per zak van 106 liters f30,—a f32,—. Boter per kilo f 1,50. Eieren per 26 stuks fl,40. IJ z e n d ij k e, 7 Aug. Jarige tarwe f 12,50 a f 13,50, nieuwe winter gerst f 14,— a f 14,25, nieuwe zomergerst f 13,75 a f 14,haver f 14,75 a f 15,koolzaad f30, a f32,per 100 kilo. Rotterdam, 9 Aug. Binnenl. Granen. Tarwe f 15,af 16,25; Rogge zonder aanbod. Gerst naar qualiteit f 13,60 a f 14,50 Haver f 14,50 per 100 kilo. Boonen en Erwten naar qual. f 15,a f22,per hectol. DAGEN. Woensdag II Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Aug. 2.1 2.16 2.35 2.49 3.6 3.22 3.39 3.55 4.13 4.30 4.49 5.8 5.30 5.53 TER NEUZEN. Van elk nummer van dit Blad zijn bij den Uitgever losse nummers ver krijgbaar tegen den prijs van TER, NEUZEN 10 Augustus 1915. Data van opkomst van Landstormpliohtigen. 4 bommen gevallen te Cadzand Geref. Gemeenten. Het verjaarsgeschenk van de Koningin aan haar Moeder. Een wraakneming. Goed overlegd. Pogingen tot herstel van den vrede. Voorm. Benevens een prachtvolle keuze in zwarte en gekleurde

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3