Buitenland. worden gehouden, er zal een stagnatie van grooten omvang voor onze katoenindustrie ontstaan. DE DUURTE DER LEVENSMIDDELEN. Te Utrecht is op initiatief van het Chr. Nat. Vakverbond een vergadering gehouden ter bespreking van het verkrijgbaar stellen van levensmiddelen voor prijzen binnen het bereik van de arbeidende bevolking. De vergadering werd geleid door den heer M. W. Smit uit Amsterdam, 2e voorzitter van het C. N. V. Na breedvoerige bespreking werd besloten bij de regeering aan te dringen op 1. regeling van uitvoering der levensmid delen op de basis van het quantum van vorige jaren 2. ruimere distrubutie van voorraden door middel van provinciale of districtbureau met financieele medewerking van het rijk 3. handhaving van maximum-prijzen en beslaglegging op de achtergehouden voorraden. Een commissie, waarin van elke medewer kende corporatie een vertegenwoordiger zitting heeft, zal 13 dezer opnieuw te Urecht in ver gadering bijeenkomen, om de wijze van uit voering nader vast te stellen. MIJNEN. Sedert de vorige opgave zijn er benoorden Den Helder in den grond geschoten 16 mijnen, vernietigd 13 en geborgen 1, totaal 30, waar onder 15 Engelsche, 2 Fransche en 2 Duitsche. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland werden geen mijnen aangetroffen en bezuiden deu Hoek van Holland zijn er 7 mijnen in den grond geschoten, 3 vernietigd en 6 geborgen, totaal 16. In het geheel zijn er sedert het uitbreken van den oorlog 607 mijnen op onze kust aan getroffen. waarvan 325 Engelsche, 57 Fran sche, 65 Duit§che en 160 van onbekenden oorsprong. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Naar de A. v. p. verneemt, heeft de Minis ter van Oorlog bepaald, dat vrijwilligers van landstormafdeelingen, tijdens hun detacheering bij leger- of landstormafdeelingen, recht heb ben op tractement, jaarwedde en toelage. Ook hospitaalsoldaten van den landstorm zullen, bij detacheering, moeten worden be zoldigd. AANVOER VAN BELGISCHE KLEI. Naar wij vernemen is sedert het uitbreken van den Oorlog te Gouda geen Belgische klei meer uitgevoerd. Voor de pijpenindustrie is deze grondstof voor de vervaarding van een goed fabrikaat onmisbaar. Thans is echter de eerste Zending te Gouda aangekomen. (G. Ct.) MR. REGOUT NAAR ROME. Mr. Regout, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in een bijzondere en buiten gewone zending bij den Heiligen Stoel is gisterenmiddag om 4 uur 15 minuten, van Maastricht naar Rome vertrokken waar hij einde dezer week hoopt aan te komen. DE OORLOG. De val van Warschau wordt natuurlijk dooi de bladen besproken. Dat de overwinnaars te Berlijn en te Wcenen juichen, wie zal het hun euvel duiden zij hebben recht met vol doening op het geleverde werk te zien. Zeker, er zijn ontzaglijke offers voor gebracht, maai de verkregen resultaten mogen worden ge noemd. Hoe denkt men in Rusland zelf over de zaak Enkele persuitingen zijn ons overge seind. De „Rjetsj" zegt, dat de'vijanden hun hoofd doel, de omsingeling van het Russische leger, hebben gemist. Daarom brengt de terugtocht van het leger, tegen de verwachting van de Duitschers, geen schrik bij het volk te weeg. Alle ochtendbladen spreken dan ook goeds moeds over de ontruiming van Warschau. „De Beurscourant" zegt: Het tijdelijk ver lies van het Poolsche gebied kan den nationalen trots van Rusland geen oogenblik schokken. Waar het op aankomt, is niet Warschau, maar de moreele bron van de Russische kracht. Alle Russen putten daaruit de over tuiging, dat de eindoverwinning Rusland be hoort. De „Rjetsj" ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet, want het Russische leger blijft on wankelbaar tot den strijd bereid en zijn geest ongetemd. Nu spreekt het vanzelf, dat men uitingen als deze met de noodige wijsheid moet lezen, evenals we met eerbiedig stilzwijgén luisteren, naar de toespraken, in den Russischen Rijks raad gehouden, toen daar de val van de Poolsche hoofdstad bekend werd. Men moet erkennnen dat in den Rijksraad de taal waardig is geweest en in overeen stemming met liet zeer ernstige verlies, dat Rusland in den val van Warschau heeft ge leden. In Engeland ziet men de zaken ook zeer ernstig in. De „Daily Telegraph" spreekt zelfs over de mogelijkheid, dat het Duitsche welgeslaagde offensief in het Oosten kon worden gevolgd door eenzelfde beweging in 't Westen. En dat zou er leelijker uitzien. Want het Russische leger heeft een schier onbegrensd achterland, waarin het terugtrek ken kan, maar zooiets bestaat in Frankrijk niet. Somber vooruitzicht voor de Geallieerden, dat zich dus in een Engelsch blad openbaart. De groote politieke en militaire beteekenis van Warschau's val wordt door de „Times" ten volle erkend. Van Warschau uit werd Duitschland bedreigd en dat heeft nu voor onbepaalden tijd opgehoudenen als straks de Russen weer tot het offensief zullen over gaan, hoever staan ze dan ten achter bij voorheen. Natuurlijk heeft het blad ook troostredenende verliezen die Duitschland en Oostenrijk leden zijn zwaar waarschijnlijk mislukt het plan om het Russische leger te omsingelen en te verpletteren doch met dat al is de slag zwaar. Vreeselijk noemt „The Standard" deneder- laag, die met den val van Warschau is vol tooid wie zou zoo iets met een kalm gemoed opvatten of ons durven voorstellen als een vooruit, welberaamd strategisch doel Had men deze ramp kunnen verhinderen men zou het hebben gedaan dat men 't niet kon wijst op de onmacht in het Russische leger. Wanneer aldus de bladen der Geallieerden spreken, behoeft men niet te vragen of de moreele beteekenis van den val van Warschau ook groot is. Er klinkt een toon van ont moediging in, en dat in Engeland zelfs wordt daar reeds openlijk gezinspeeld op een achter uittrekken van Franschen, Engelschen en Belgen. Om er den moed wat in te houden wordt in de Engelsche pers mededeeling gedaan van telegrammen bij het einde van het eerste oorlogsjaar uit de dominions ontvangen, waarin het van volhouden dreunt. Nu ja, telegrammen verzenden, zelfs met dikke woorden er in, is zoo'n toer nietmaar over den zoo krachtigen vijand zegevieren, dat is wat anders. We zullen nog een paar dagen geduld moeten hebben voor we vernemen, in hoever het groote Duitsche omsingelingsplan is ge slaagd er zijn er die meenen dat het Rus sische leger reeds zoo goed als den dans ontsprongen isanderen die oordeelen dat het nog door groote gevaren wordt bedreigd. „De Standaard". PARIJS, 9 Aua-. (Havas.) Den 8en had den op het westelijk deel van het front eeni- ge artillerieacties plaatsin België in den sector Steenstraete-Het Sas, in Artois op het front Sauterre-Aissevallei, waar Soissons beschoten werd. De nacht van 8 op 9 was bewogen. In den secter noordelijk van Atrecht. Een Duitsche aanval noordelijk van het station Souchez werd afgeslagen. In den sector Neuville St. Vaast, oostelijk van den weg naar Rijssel trachtten de Duitschers na een mijn te hebben doen springen en een hevig bombardement van de Fransche stellingen uit hun loopgraven te komen, maar zij wer den onmiddelijk door het Fransche vuur tot staan gebracht. De Hilsenfirst werd krachtig gebombardeerd. De Franschen brachten den vijand gevaarlijke verliezen toe. Op de zee bij Nieuwpoort trachtten de Duitschers twee watervliegtuigen van de Bondgenooten te vernietigen door schoten uit een groot kanon. De Fransche artillerie bracht snel de vijaudelijke batterij tot zwijgen. Van de twee vliegtuigen keerde een met eigen krachten terug, het andere werd zonder schade naar de oever gesleept. Hiervan is niets bijzonders te vermelden PETROGRAD, 8 Aug. (P. T. A.J Op 6 Aug. werd de strijd over het geheele front voortgezet. ZURICH, 8 Aug. Naar gemeld wordt pas- seeren te Boedapest lange treinen met Oosten- rijksche militairen, die in de omgeving van Iwangorod vochten. Zij worden naar het Italiaansche front overgebracht. WEENEN, 6 Aug. De marinestaf meldt officieel Een onzer duikbooten heeft gisterochtend bij Pclagosa een Italiaansche duikboot van het tijpe Nautilus in den grond geboord. Het Italiaansche luchtschip Citta de Jesi is tegen middernach t van 5 op 6 dezer bij een poging om boven de haven van Pola te vliegen met granaatkartetsvuur naar beneden geschoten, vóór het eenige schade had kunnen aanrich ten. De geheele bemanning, bestaande uit drie zeeofficieren, een machinist en twee man, is gevangen genomen. Het luchtschip is naar Pola gebracht. KONSTANTINOPEL, 9 Augustus. (Wolff- bureau). Bij de Dardanellen heeft de vjjand in den nacht van 7 Augustus onder bescher ming van het geschut van zijn vloot in den omtrek van Karatchali, in het Noorden van de golf van Saros en verder op twee plaatsen ten Noorden van Ariburnu, nieuwe troepen geland. Bij Seddulbahr hebben wij een gevleugel ongeveer 40 meter vooruitgebracht. Den 6en sloegen wij den vijand, die twee vruchtelooze aanvallen tegen dezen vleugel ondernam, terug. Hij verloor 2000 man aan gesneuvelden voor onze loopgraven. Den 7en sloegen wij drie langdurige en hevige maar vruchtelooze aanvallen af. De vijand rukte in dichte ge lederen op tegen bovenvermelde loopgraven, tegen ons centrum en tegen den linkervleugel. Wij wierpen den vijand overal in zijn oude stellingen terug. Niet tevreden, dat zij drie herhaalde aan vallen op een mislukking hebben doen uit- loopen, drongen onze dappere troepen een deel van de vijandelijke loopgraven binnen en richtten dezen tegen den vijand in. Wij maakten I10 gevangenen. KONSTANTINOPEL, 9 Augustus. (Wolff- bureau). Een vijandelijke duikboot bracht heden morgen vroeg het linieschip „Barbaress Ilai- redin, tot zinken. Het grootste gedeelte der bemanning is gered. Het verlies van de Bar- baross" verontrust ons, hoe betreurenswaar dig het ook is, niet overmatig. De „Barbaross Hairedin" had een water verplaatsing van 10.060 ton. Het schip was gebouwd in 1891 en bewapend met zes ka nonnen van 281/, c.M., acht van lCfl/s c.M. acht 15Va-ponders en verder voorzien van twee torpedolanceerbuizen. De „Barbaross" was in 1910 door Duitschland aan Turkij- verkocht. De Duitschers hebben, meldt men uit Aken, in de velden voor den tweeden keer haver gezaaid. Deze begint al aardig op te schieten. Zij hopen op deze manier een tweeden haveroogst te krijgen. Naar de Times verneemt, heeft de Zweedsche Regeering een contract gesloten voor de leve ring van 600,000 ton Duitsche steenkolen. Men acht dat een gevolg, zegt de Times, van de beperking op den uitvoer van Engelsche steenkolen. Naar men meldt, heeft het bureau van den Anti-Oorlog-Raad reeds vertrouwelijke mede- deeliugen ontvangen, dat eenige regeeringen van neutrale landen zich bereid hadden ver klaard, tot het bijeenroepen van een perma nente conferentie in het belang van den vrede, bestaande uit bizondere vertegenwoordigers van onzijdige machten, mede te werken. LONDEN, 7 Aug. (Reuter.) De Daily Telegraph verneemt uit Rome, dat de paus op het punt staat een nieuwen stap voor den vrede te doen, waarbij hij in het bijzonder de samenwerking van de onzijdige landen zal inroepen. Hij raadpleegt alle leden van het Heilige College over het vraagstuk. PRETORIA, 6 Aug. (Hand.) Ds. H. Broek huizen is wegens hoogverraad veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tijdens de rebellie trad hij op als secretaris van generaal Beyers. JOHANNISBURG, 6 Aug. De beweging tot aanschaffing van machinegeweren heeft in het mijndistrict groote geestdrift verwekt. De mijnwerkers van één enkele mijn hebben in 10 minuten tijds 239 pond sterling bijeen gebracht. De in Knightsdeep werkende in boorlingen hebben voor 150 pond ingeschreven en in een vergadering van vrouwen werd ge noeg geld verzameld om 6 mitraljeurs te koopen. 't Was nog vroeg in den morgen, toen ik schrijft een corr. der VI. St. dato 31 Juli uit Breeten met een afdeeling pioniers naar de loopgraven toog. Zooals men weet is er nu bijna een week onafgebroken gestreden rondom Yperen. Het landgoed „De Hooge" is meermalen genoemd, en rond deze heerlijk- lijkheid heeft zich dan ook weer een stuk van het oorlogsdrama afgespeeld. Na zulke ge vechten is er dan voor de pioniers veel te doen. Allereerst moeten de loopgraven voor zoover mogelijk gezuiverd worden van dooden, en waar noodig hersteld, 't Eerste werk is zeer luguber en droef. De meest hartroerende tooneelen ziet men hier. Sommige gedeelten van loopgraven zijn geheel of grootendeels gevuld met lijken. Als één verwarde vleesch- klomp liggen soms vriend en vijand dooreen. In een stuk loopgraaf ten Westen van Hooge vonden de opruimers vandaag een twintigtal lijken op eenige vierkante meters grond. Wan neer de lijken bijeengebracht zijn op aanmer- kelijken afstand van de vuurlijn, worden ze in groote kuilen neergelaten, en een godsdienst plechtigheid besluit het werk. Wanneer de omstandigheden het toelaten, wordt de ter aardebestelling door eenige honderden soldaten bijgewoond. Men ziet ze dan staan met onge dekte hoofden aan de groeve. Hun strakke gezichten worden zoo mogelijk dan nog ernsti ger. Men vraagt zich dan wel eens af, of dat nu dezelfde mannen zijn die, nog kort geleden, zingende en fluitende naar het front gingen. Ik sprak na de plechtigheid met een serge ant, die, reeds tot driemaal van bijna al zijn mannen beroofd, uit de loopgraven was ge komen. Het is wonderlijk, hoe sommigen als door een wonder gespaard worden in den feilen vuurpoel. Ik zag soldaten uit de loop graaf komen met tientallen kogelgaten in hun uniform, en die toch ongedeerd waren gebleven. Terwijl anderen in het eerste uur, dat ze op het terrein kwamen, reeds den dood vonden. Terwijl de dragers bezig waren een aantal dooden weg te ruimen, hoorden ze plotseling iemand roepen, 't Bleek dat onder een stapel lijken een gewonde lag. De man had zijn rechterbeen gebroken, en was daarna zijn bewustzijn kwijt geraakt. Gedurende zijn bewusteloosheid had het gevecht voortgang gehad, en waren doode makkers over hem heen gevallen. Door zijn beenbreuk kon hij zich onmogelijk loswerken. Slechts enkele uren had gelukkig die toestand geduurd. Zoo te midden der dooden te liggen, onmachtig zich van dien droeven last te ontdoen, moest ontzettend zijn. En naar eenige ervaren dragers mij meedeelden komen zulke gevallen meermalen voor. De loopgraven zien er na een gevecht uit, alsof ze van bordpapier waren, vol kloven, scheuren, gaten enz. De geschutprojectielen en de handgranaten houden er in huis op een ontzettende wijze. Doch met enkele uren hard en gevaarlijk werken doet men de sporen van den voorbij- geganen strijd verdwijnen. Maar ook komt het voor, dat terwijl men bezig is de geleden schade te herstellen, opnieuw de stelling onder vijandelijk vuur wordt genomen. Toch kunnen de mannen met het werk belast, dit dan niet opgeven. De terugtocht is dan vaak door het vijandelijk vuur onmogelijk. Men graaft zich dan maar zeer spoedig in. De meege nomen reserve-voorraad levensmiddelen moet dan gewoonlijk strekken tot er verandering komt. Die verandering komt dan slechts, wanneer de eigen artillerie de vijandelijke tot zwijgen brengt, of deze om de een of andere reden haar vuur vermindert. Men kan zich wel voorstellen welk een benarde positie die lieden innemen, die aldus er tusschen zitten Van betrouwbare zijde, zegt de Lokal An- zeiger, is reeds verzekerd, dat de vau de Fransche pers afkomstige berichten over een spoedig partij kiezen van Roemenië voor de Entente onwaar zijn. Ook het tegendeel, dat nl. Roemenië op het punt staat zich bij Duitsch land en Oostenrijk te voegen, kan de Lokal- Anzeiger tegenspreken. De houding van Roe menië is tot op dit oogenblik onveranderd. Het blad wil er verder op wijzen, dat Roe menië, wilde het tegen de centrale mogend heden het zwaard trekken, het historische oogenblik heeft laten voorbijgaan, nu het Russische leger uit Gallicië is verdreven en het in Oostelijk Polen vergeefs naar een rust punt omziet, waar het buiten het bereik van de slagen is. Tusschen het Russische bewind in Lemberg en nu ligt niet alleen een tijd, die den strijdlust in Roemenië moet dempen, maar ook een zoo aanzienlijke afstand, dat een ingrijpen van het Roemeensche leger niet voel zou beloven. Gesteld, dat Roemenië daar ooit plan op heeft gehad, is het moeilijk aan te nemen, dat het, na de gunstige ge legenheid te hebben verzuimd, er de ongunstige voor zou kiezen. Daaruit volgt verder, dat Roemenië zich nu tot een politieke en militaire lijdelijkheid heeft veroordeeld, waaruit het alleen kan loskomen, wanneer het zijnerzijds ook bereid is, de vruchten der Duitsch-Oostenrijkschc overwinning te plukken. Zoolang dat echter niet het geval is en de Roemeensche politiek zich in de rol houdt van een toeschouwer, die vol verwachting de oogen op dé Darda nellen gericht houdt, moet de Roemeensche factor in het Europeesche rekenvoorbeeld uit den aard der zaak hoe langer hoe kleiner worden en de belangstelling in een grootere bedrijvigheid van het rijk langzamerhand ver- bleelien. Wat wij, besluit de Lokal-Anzeiger, drie maanden geleden schreven, geldt ook nu nog de droom van een Groot-Roemenië kan slechts aan de grens van een vernietigd Rusland zijn verwezenlijking beleven. De toekomst van Roemenië ligt niet aan de zeeëngte, die men het bedriegelijk heeft beloofd, maar aan de oevers van de Dnjestr en de Proeth. Warschau is evenals Lodz, een groote fabrieksstad, beroemd door het uitmuntende schoenwerk, dat daar gemaakt wordt en naar alle deelen van Rusland wordt gezonden. De stad drijft een levendigen handel. Het aantal inwoners, dat in aardrijkskundige leerboeken niet lang geleden nog als 650,000 werd opge geven, wordt tegenwoordig reeds op een millioen geschat. Wat Iwangorod betreft, dit is een zuiver militaire vesting, met voor militaire doel einden bestemde gebouwen. Binnen dien gordel liggen slechts onbeteekenende dorpen. De vesting ligt aan de uitmonding van de Wieprz in den Weichsel. Beide rivieren zijn belangrijke hindernissen, wier overbrugging overal moeilijk en bij hoog water geheel on mogelijk is. Beide hindernissen zijn binnen het vestinggebied in de richting der wegen en spoorlijnen overbrugd. De naastbijzijnde parmanente brug over den Weichsel stroom opwaarts in Krakau is ongeveer 200 K.M., stroomafwaarts in Warschau ongeveer 100 K.M. van Iwangorod verwijderd. Iwangorod is een gewichtig kruispunt van spoor- en tramwegen. Op den linkeroever van den Weichsel eindigt de van Kielce over Radom leidende dubbelsporige lijn. Op den rechteroever vereenigen zich de lijnen van Lublin, Brest, Litowski en Warschau. Iwan gorod is dus door zijn ligging een zeer belang rijk steunpunt voor de verdediging van den Weichsel en de Wieprz. De vestingstelteen in haar nabijheid opereerend legerkorps in de gelegenheid om veilig naar den anderen oever over te steken, sluit echter beide rivieren en de verbindingen voor den vijand af. De betrekkelijke groote afstand van War schau is voor de verdediging der Weichsel- linie ietwat ongunstig. Dit nadeel wordt DE TOESTAND. Westelijk Front. Oostelijk Front. Zuidelijk Front. Duikboot en Luchtschip. De strijd aan de Dardanelles Een Turksch linieschip getorpedeerd. Tweede haveroogst. Kolen. VREDE? Anti-Oorlog-Raad. De Paus en de vrede. De rebellie in Britsch Zuid-Afrika Voor het moederland. Rondom Yperen. De toekomst van Roemenië. Warschau en Iwangorod.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2