HET HUWELIJK Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlij ke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. II a n d e 1 s b e r i c li t e 11. Hoogwatergetij te Teriieuzeii. Advertentie daat gesteld voor den gemeenteraad in de vacature, ontstaan door liet bedanken van den heer A. C. van Hal (S.D.A.P.), die ook in liet tweede gekozen is, de lieeren H. Duijm (S. D.A.P.), J. E. C. Ilaast (kath.) en L. J. Pieterse (lib.) De vrijz.-dem. kiesvereenging laat bij de gemeenteraadsverkiezing in district III de kiezers vrij. Goes. Dinsdagnacht is alhier de klompen makerij van den lieer Boele met een daaraan grenzende schuur van den bakker Potter, geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Goes. De rechtsche partijen besloten bij de a.s. raadsverkiezing (vac. Temperman) den heer K Brants cand. te stellen. De liberalen stellen den heer F. J. Thierie candidaat. De afdeeling van de S. D. A. P. heeft tot candidaat in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Temperman, gesteld den heer M. Pols. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Vertrokken zijn J. S. Dahlhof, zonder beroep, L. Kerkstraat 79, naar Vlissingen. J. v. d. Burgt, winkelier, Nieuwstraat 44, naar Rotterdam. M. Visser, zonder beroep, Vlooswijkstraat 43, naar Ierseke. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Deursum en Poppingawier, G. Horreus de Haas, te Sneek. Geref. Kerken. Bedanktvoor Lekkerkerk, M. A. van Pernis, te Heerjansdam. Geref. Gemeenten. Tweetalte Leiden, II. Roelofsen, te Zeist en A. Verhagen, oefenaar te Meliskerkete Borssele, H. Roelofsen, te Zeist en W. Kok, te Ierseke. Algem. Synode Ned. Herv. Kerk. De Maandagzitting werd geopend met de herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Staande werd de toespraak van den president aangehoord en gezongen het Wilhelmus. Het volgende telegram werd verzonden namens de Synode „Aan Uwe Majesteit biedt de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk eerbiedig hare gelukwenschen aan op dezen feestdag. Zij verheugt zich, dat het kostbaar leven van Uwe Majesteit werd gespaard en spreekt de bede uit, dat God Zijne Hand beschermend moge uitstrekken over het Nederlandsche Vorstenhuis, en aan ons Vaderland, na ernstige tijden van beproeving en gevaar, de zegeningen moge verleenen van den vrede." In de commissie die de vraag in studie zal nemen of het mogelijk is een modus vivendi te vinden voor de verschillende in de kerk bestaande kerkelijke en theologische richtingen, werden op voorstel van de h.h. ür. van Veld huizen en Zoete, de 6 Utrechtsche hoogleer aren, die het verzoek hebben gedaan, tot leden dier commissie benoemd. Na eene slechts korte vacature had Zondagmorgen in de Geref. Kerk te Schoon- dijke de bevestiging plaats van den cand. H. Brouwer van Watergraafsmeer. Als bevestiger trad op Ds. Douma van Wa tergraafsmeer, die den jeugdigen leeraar tot zijn dienstwerk inleidde naar aanleiding van Efez. 6 15. Na de handoplegging zong de gemeente den nieuwen leeraar Ps. 134 3 toe Des namiddags verbond Ds. Brouwer zich aan zijne gemeente naar aanleiding van Joh. 1:29. Ouderling J. Risseeuw verwelkomde, bij het einde der godsdienstoefening, Z. Eervv. in hartelijke bewoordingen namens Kerkeraad en Gemeente, Ds. de Mildt van Voorburg, namens de Classis en de zuster kerken. Het kerkgebouw was beide keeren overvol. De relletjes te Tilburg. Zondagavond kwam het tot ernstige onge regeldheden, doch Maandag was het nog er ger. Tijdens een concert op het Heuvelplein werd 'n schildwachthuisje voor 't hotel We- geman waar generaal Weber zijn intrek heeft in brand gestoken. Het officieele rapport zegt, dat een militair dit heeft gedaan, ande ren zeggen en houden het vol, dat een zoo genaamde draadmaker de brandstichter is geweest. Hoe 't ook zij, deze vuurgloed was het sein tot herhalen van de wanordelijk heden. Onder den bekenden „Lindenboom" trok een troep militairen samen, waarbij zich eenige minderwaardigen van de Tilburgsche bevolking bevondeneen luid hoera steeg op en een opruiend lied weerklonk. Maar de hoogop- laaiende vlammen waren voor generaal Weber ook de aansporing tot het geven van het com mando „Ontruim het plein." Hetgeen ge schiedde op ver van zachthandige wijze en hier en daar met groot verzet gepaard ging. Op het Piusplein moest de marechaussee van haar revolvers gebruik maken en sloeg zij de meest lastigen met de blanke sabel uiteen in de koestraat werden de militairen (bij hun kwartier) dreigender en wilden zelfs de politie te lijf; doch gelukkig wist een of ficier door kalm geredeneer de manschap pen tot kalmte aan te manen. Zooals het gaat onder dergelijke omstandig heden, liepen onschuldige burgers de ergste klappen op. Enkele burgers werden vrij ern stig gewond. M. C. De moord te Amsterdam. Men meldt nog uit Amsterdam Dinsdagmiddag is de verdachte Bredel met den trein van 5 uur te Amsterdam aange komen en per celwagen naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bredel is geconfronteerd met de huisge- nooten en door dezen herkend. Hij is ver volgens ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent de arrestatie kan De Tel. nog melden dat 's morgens aan Bredel's adres in de le Nassaustraat een pakje afgegeven werd, dat door zijn vrouw die te Vlachtwedde woont, verzonden was. Zoodoende bleek de politie, dat B. gehuwd was. Zij telegrafeerde terstond naar Vlachtwedde, waar de voor malige commensaal van wed. Weinreich spoedig door maréchaussees gearresteerd werd. Bredel reed Zondagnacht met een rijwiel zonder licht van Winschoten naar Bourtange, waar zijn schoonvader Baas woont. Te Wedde werd hij door den rijksveldwachter Leyssenaar, die zijn gejaagd uiterlijk opmerkte, bekeurd wegens het rijden zonder licht. B. is oud onderofficier en vjjftig jaar. Bij zijn schoonouders werd hij door de marechaus see van Vlachtwedde in hechtenis genomen vlak bij de Duitsche grens. Boerenwoning afgebrand. Dinsdagmiddag is, vermoedelijk door een vonk uit den schoorsteeti, welke op het rieten dak is terecht gekomen, brand ontstaan in de boerenhuizing, gelegen in den Zuidpias polder, onder de gemeente Moordrecht, bewoond door den landbouwer W. van Vliet. Het vuur greep, door den krachtigen wind aangewakkerd, zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. De brand weer van Moordrecht was ter plaatse, doch kon niets uitrichten, terwijl de brandweer van Gouda, die gealarmeerd was, in de ver onderstelling was, dat de brand in Gouda woedde, geen assistentie kon verleenen, daar het brandende perceel tot de gemeente Moor drecht behoort. Van den inboedel is niets kunnen worden gered er waren ook 120 kazen in huis, ter wijl 18 varkens in de vlammen zijn omgekomen. Het huis en den inboedel zijn laag ver zekerd. 6000 brieven. Van de Noord-Brabantsche grens: Nabij Budel zijn door de Duitsche wachtposten langs het kanaal eenige vrouwen en mannen aangehouden. Een vrouw van 23 jaar en een man van 60 jaar werden doodgeschoten. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw meer dan G00Ó brieven bij zich had, zes personen, die ge vlucht waren, werden gearresteerd. Kinderzegen. J. Soons, gemeentewerkman te Heerlen, werd dezer dagen verblijd met de geboorte van zijn 18e en 19e kind. Een niet-alledaagsch huwelijk. Men schrijft uit Naarden aan het N. v. d. D. Woensdag is alhier een huwelijk gesloten tuscchen een jongeman en een jongedochter wier eigen zuster de tweede vrouw is van den vader des bruigoms. Men begrijpt dat daaruit zonderlinge combinaties ontstaan. De vader van |den bruigom is nu de zwager van zijn eigen zoon, terwijl de zuster der bruid nu |tevens haar schoonmoeder is. De zaak wordt nog ingewikkelder als men weet, dat uit het tweede huwelijk van bruigoms vader een dochtertje is gesproten een half-zuster dus van den brnigom die nu de behuwdoom is geworden van |zijn zusje, terwijl de jonge vrouw, die de eigen tante is van dit kind, nu tevens haar schoonzuster is. Men kan natuurlijk nog meer niet-alle- daagsche verhoudingen bedenken, ook in ver band met mogelijke nieuwe geboorten. GENEVE. Volgens mededeeling aan de bladen van Lyon is Donderdag bij zwaar on- weder de bliksem ingeslagen in het'Trappisten- klooster van Chambrand bij Royen. Alle ge bouwen, ook de boerderijen en stallen, werden een prooi der vlammen. Het vee werd gered De schade wordt op vele honderduizenden francs geschat. Op de 18e Zionistische conventie te Boston is 100,000 dollar voor steun van de Joden in Palestina bijeengebracht. Een overstrooming in de Ver. Staten. Te Erie in Pensylvanië zijn door het door breken der dijken de handels- en woonwijken ondergestroomd. 25 personen kwamen om. 2000 personen zijn dakloos. Er is voor mil- lioenen schade aangericht. PREDIKBEURTEN. LONDEN, 5 Aug. (Reuter.) Lloyds meldt, dat een Engelsch stoomschip „Castello" in den grond is geboord. De kapitein en 21 leden der bemanning zijn gered, één persoon is verdronken. Oostenrijksch-Hongaarsch communiqué. WEENEN, 5 Aug. (W. B. officieel.) De op het Russische oorlogstooneel plaats gehad hebbende lange reeks van successen, die de bondgenooten sedert den Mei-slag aan de Dunajec in Galicië, in Zuid- en Noord-Polen alsmede in de Oostzee provinciën behaalden, werd door het in bezitnemen van Iwangorod en Warschau bekroond. Gisteren bezetten onze troepen Iwangorod, heden zijn de Duit sche troepen van het leger van prins Leopold van Beieren, de hoofdstad van Russisch-Polen binnen gerukt. Tusschen den Weichsel en de Boeg dringen de beide bondgenooten bij de vervolgingsgevechten naar het noorden op. De Oostenrijksch-Hongaarsche ruiterij heeft Ustilag bereikt, de Duitsche Wladimir-Wo- lynsk. Overigens bleef de toestand onver anderd. Op het Tiroolsche front kwam het slechts in het Kreuzberg-passengebied tot. groote gevechten. Gisteren-ochtend begon een aanval van ver scheidene batailjons van het Italiaansche infanterie regiment no. 92, tegen de Neinesalp, ten noordoosten van den Kreuzberg-pas, welke aanval op bloedige wijze werd afgeslagen. De vijand trok zich in den namiddag, deels als in vlucht, in de bosschen ten zuiden van de grensbeek terug. Ter ontlasting van deze Italiaansche strijd macht trachtte des namiddags een vijandelijk bataljon bij verrassing een aanval op de Kofef-stelling, die zich dadelijk aansluit ten noorden van den pas, uit te voeren. Ook deze aanval werd na een kortstondig gevecht afgeslagen, waarbij de vijand ongeveer 100 man aan dooden verloor. Een bataljons commandant en verscheidene officieren van het bataljon vielen in onze handen. Onze verliezen in deze gevechten waren ge ring. In het Görz-gebied blijven de Italianen sedert gisteren-middag weder een hevig ar tillerie-vuur onderhouden tegen onze stellingen op de hoogvlakte van Dobado. Toen de vij andelijke infanterie van Sagrado ten zuiden van Saransfina tot den aanval trachtte over te gaan, werd zij door onze artillerie wegge maaid. Op alle andere fronten had niets van belang plaats. Berlijn, 6 Aug. De bladen wijden artikelen aan de beteekenis van de inneming van arschau als de hoofdstad van Polen en een centraal punt van handel en verkeer. Petersburg. De generale staf deelt mede In de streek van Riga hebben de Duitschers zich teruggetrokken op de rivier de Ekau. In de streek van Poniewiez zijn de Duit schers eenigszins vooruitgeschoven. Op het Narew-front hebben de Duitschers een krachtig offensief ondernomen op den weg naar Ostroko. Op den 4 dezer hadden hardnekkige ge vechten bij de rivier Oje plaats. Ten Westen van Warschau sloegen de Russen de aanvallen der Duitschers op den weg naar Blonie af. De Duitschers kwamen tot aan de Russi sche draadversperringen, maar werden met groote verliezen teruggeworpen. Op den rechter oever van Zlota Lepz is de toestand onveranderd. In de buurt van Iwangorod zijn de Russen teruggetrokken, zonder druk der Duitschers te gevoelen en staken zij naar den rechter oever van den Weichsel over. Aan de Boeg werden de Duitschers op 3 Aug. met ontzaggelijke verliezen teruggeslagen. Aan de Boven-Boeg en Zlota-Lipa is de toestand onveranderd. Op de Zwarte Zee hebben de Russische torpedobooten de Turksche kustbatterijen beschoten en 37 zeilschepen tot zinken ge bracht. Ook een scheepswerf is vernield. Rome. (Officieel.) De Italianen zetten het ollensief in het dal Caroevole voort. Op het Karst sloegen zij na gedane aan vallen tegenaanvallen der Oostenrijkers af. Bij den ingang van het bosch Caprifiqio namen de Italianen een sterke Oostenrijksche stelling, welke dat bosch beheerscht. MIDDELBURG, 5 Aug. De graanmarkt van heden was nog geen aanvoer van beteekenis. Noteering werd niet opgemaakt. Noteering van boter en eieren. r r^}Cr 9'"'^ a voor particulieren f 0,80 per Va kilo. Eieren f 5,90, voor particulieren f 6,30 per 100 stuks. DAGEN. Voorm Nam. Zaterdag 7 Aug. 11.32 Zondag 8 0.1 0.26 Maandag 9 0.47 1.07 Dinsdag 10 1.25 1.43 W oensdag 11 2.1 2.16 Donderdag 12 2.35 2.49 Vrijdag 13 3.6 3.22 11. Bij J. H. KOK te Kampen is ver schenen de 3 e geheel herziene druk van DOOR Dr. A. DUPONT Geneesheer-Directeur te Ermelo Een uitnemend boek voor Gehuwden en Verloofden, met geneeskundige wenken, nuttige raadgevingen en ernstige waar schuwingen, maarvan in korten tijd reeds de DERDE DRUK is verschenen. Door de gansche Chr. Pers dringend aan bevolen. Prijs f 1.90, in stempelb. f2.40. 1 erkrijgbaar in eiken Boekhandel en bij den uitgever J. H. KOK te Kampen. Vraag uitvoerig prospectus De Joden. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Juli. Meeuwis de de Bruijne [van Axel], oud 43 j., jm. en Maria Scheele, oud 45 j,, wed. van Abraham de Jonge. Geboorten. Jan, z. van Jan Wisse en van Adriana Jozina Wisse. 8 Juli. Joanna Maria Francisca Leonard, d. van Pieter Jan Hendrik Mees en van Anna Maria van Camp, beiden van Meclielen [België]. 8 Juli. Hebrina, d. van Jan Zegerg en van Hebrina Dieleman. 12 Juli. Jacob Anthonie, z. van Willem Cornelis Ruijtenburg en van Lourina Boeije. 20 Juli. Jan Abraham, z. van Pieter Willemsen en van Jacoba Pieternella Lensen. 24 Juli. Adriaan Jacobus, z. van Hendrik Vreeke en vau Jozina de Lijser. 27 Juli. Adriana, d. van Aarnout Hamelink en van Adriana Pieternella Goosen. 30 Juli. Pieter nella, d. van Cornelis Pladdet en van Geertruida Adriana Jansen. Overlijden. 14 Juli. Pieternella Faas, oud 48 j., echtg, van Francois Buijze. 24 Juli. Govert Faas, oud 17 j., z. van Willem Faas en van Debora Kriua Qerrits 27 Juli. Jan de Bruijne, oud 47 j., echtg. van Pieternella Servaas. 29 Juli. Jacoba van Kerkfort, oud 42 j echtg. van Abraham 't Gilde. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Juli. Jacob Meeusen [van Ter Neuzen], oud 23 j., jm. en Fran- oise Dieleman. oud 20 j., jd. 21 Juli. Andries acobus Humelink, oud 25 j., jm. en Dina den Engelsman, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 19 Juli. Luciaau Mara Antoon Reijnaerts [van Temsche, B.], oud 67 j., jm. en Maria Leonora van Strijdonck, oud 48 j., jd. 29 Juli. Jacob Meeusen [van Ter Neuzen], oud 23 j-, jm. en Francoise Dieleman, oud 20 jjd. Geboorten. 19 Juli. Jozias, z. van Florus van de Velde en van Janneke de Groote. 24 Juli. Engeltje, d. van Marinus Pieter Zegers en van Elizabeth Schieman. 26 Juli. Poulina Neeltje, d. van Pieter Dingeman Marijs en van Dingetje de Regt. 27 Juli. Albert Johannes Theresia, z. van Jozef van Gheem en van Philomena Augusta Geerinck [van Temsche, B.] 28 Juli. Jan, z. van Andries van Dixhoorn en van Janneke Koster. 30 Juli. Jacobus, z. van Johannes Levinus de Putter en van Levina Bareman. Overlijden. 27 Juli. Gilles van Langevelde, oud 9 j., z. van Pieter en van Dina de Visser. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 8 Juli. Meeuwis de Bruijne (van Axel), oud 43 j., jm. en Maria Scheele, oud 44 j., wed. van Abraham de Jonge. ZONDAG 8 AUGUSTUS 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. P. Tazelaar van Wee8p. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk, en 2 uur Ds. J. II. Beumee van Stedum. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Beumee, en 2 uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Oostburg, 4 Aug. Tarwe f 14,— a f15,—, wintergerst f 13,75 k j' 'laver f 14,75 a f 15,paardenboonen f 20, a f22,—, koolzaad f30,— a f32,50, per 100 K.G. Z i e r i k z e e, 29 Aug. Tarwe f 13 a f 15, jarige tarwe opgeruimd, win tergerst f 13,60 a f 14, rogge f8,50 a f9,50, aard- M?Pe'®u f2>6o0 f2>70 Per 70 K.G., hooi f45, karwei f 18,25 a f 18,75, koolzaad f32 a f33. n

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3