Kerk en S c h o o 1. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. B urgerl (j k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. komen. Zijn lichaam werd zwart geschroeid en zijn toestand is hopelooos. Nabij Eede is een invalied Belgisch mili tair die de grens wilde overgaan door den eloctrischen stroom gedood. Zaterdag is mond- en klauwzeer gecon stateerd onder het vee van den landbouwer M. Cijsouw-Risseeuw te Zuidzande. Dcnzelfden dag nog zijn twee zieke dierert afgemaakt en begraven. Gisteren zou het restant worden afgemaakt, bestaande uit 23 stuks rundvee, waarvan de meeste ingeschreven zijn in het stamboek, 2 schapen, een geit en negen var kens. M. G'. Sluis. Onder doze gemeente is een Duitsch marinier uit het Brugsche Etappengebied over de grens gekomen. Hij had een uitholling gegraven onder den gevaarlijken draad en wist zoo het Nederlandsch gebied te bereiken. I)oor de wacht werd hij geïnterneerd en naar Middelburg overgebracht oin naar een der interneeringskampen gezonden te worden. Te Hansweert bracht de sleepboot Exelsior binnen het lijk van een man, op de Wester- Schelde drijvende gevonden. Hoofd en handen ontbraken. De verdwenen St. Pieterskerk te Middelburg. De schenking van den heer Frederiks te 'sGravenhage aan de gemeente Middelburg wekt weder de herinnering aan dit in de ge schiedenis dezer stad zoo merkwaardig ge bouw, aldus het Vaderland. Het was een kruiskerk, lang 60 meter en breed ruim 47 meter. Het begin van den bouw wordt gewoonlijk op 1306 gesteld. An deren beweren, dat zij in 1324 door graaf Floris gesticht en aan de Duitsche Orde ge schonken zou zijn. Deze zou haar in 1310 aan den graaf teruggegeven hebben, die er toen een college heeft gesticht. De historie schrijver Reygersbergh vermeldt, dat Willem III in 1314 in deze kerk een kapittel van een deken en veertien kanunniken stichtte, wier ambten en praebenden ter begeving van den graaf stonden. Deze benoemde ook den pastoor. De kerk bezat in de 15e eeuw on geveer 300 H.A. land. De omgangen, waarbij een stuk van het H. Kruis werd rondgedragen, waren ver buiten Zeeland bekend. De drie Schuttersgilden van Arnemuiden waren ver plicht in volrusting aan deze processies deel te nemen. In 1574 was dit de eerste kerk, die in Middelburg door de Hervormden in gebruik werd genomen. Sedert 1565 werd de nieuwe leer in stilte gepredikt door Gelein Jansz. d'IIoorn, een zeer geleerd man, die echter van den „preekstoel" niet leven kon en door schoenmaken in zijn onderhoud moest voorzien. In 1567 werd hij verbannen, doch na den overgang der stad aan de Staten kwam lnj terug als Middelburg's eerste predikant. Tot 1809 bleef zij bij de Hervormden in gebruik. Toen legerde er zich Engelsch krijgsvolk in, dat ze zoodanig beschadigde, dat zij latei- alleen voor begraven gebezigd en in 1834 afgebroken is. In deze kerk was in 1683 het schoone marmeren praalgraaf voor de gebroeders Jan en Cornelis Evertsen (j" 1666) opgericht. Na 1809 stond dit aan algeheele vernieling bloot, weshalve het in 1818 op kosten van Koning Willem I naar de Nieuwe Kerk werd over gebracht, waar het 18 Maart 1818 werd in gewijd. Buiten en binnen droeg de kerk sporen van een onvoltooiden herbouw. Buiten aan de zuidzijde van het koor stond een langwerpigen steen, waarop twee ineengestrengelde handen. Van het omschrift waren bij het sloopen slechts sporen over. De overlevering verbond aan dezen steen een tragische gebeurtenis een bruidegom en bruid reikten bij hun huwe lijksinzegening elkander de hand, doch bleven op hetzelfde oogenblik dood. Boterprijzen. De boterprijs steeg op de markt te Middelburg den laatsten tijd tot het maximum van f 1,60 per K.G. Het gevolg hiervan was, dat de boterhandelaren, die dit ook moesten betalen, niets meer konden verdienen. Daar uit een onderhoud met den burgemeester bleek, dat de bedoeling van den Minister is, dat particu lieren tegen den maximum prijs kunnen koopen, heeft de Vereeniging van Boterhande laren besloten, dat haar leden in het vervolg slechts hoogsten 77Va cent per Va E.G. aan do boerinnen zullen betalen. Hierdoor zullen zij toch nog een kleinigheid kunnen ver dienen. Grijpskerke. Alhier werd bij een molenaar herhaaldelijk graan vermist, zonder dat men wist wie het wegnam. Bij een door de politie ingesteld onderzoek verklaarde de 17-jarige dienstbode, dat een man en vrouw uit Middel burg bij afwezigheid van de bewoners op het erf kwamen en dan telkenmale een partijtje medenamen. Zij werd met den dood bedreigd als zij er iets van mededeelde. Deze ver klaring legde zij Donderdag af en Vrijdag morgen werd zjj levenloos uit een zóoge- naamden koeput in een weide op eenigen af stand van de woning opgehaald. In ver band met een en ander werd alhier een nader onderzoek ingesteld en werd des middags in zijn woning aangehouden de 23-jarige P. H. A. D. Dit geschiedde door de rijkspolitie uit Grijpskerke en de gemeente politie van Middel burg. Enkele uren later werd ook de moeder van D., die per trein uit Zuid-Beveland kwam, waar zij gaat leuren, aangehouden, en werden beiden naar het Huis van Bewaring over gebracht. De justitie stelde nog Vrijdag morgen een onderzoek te Grijpskerke in. Dit onderzoek zal moeten uitmaken of hier aan zelfmoord of misdaad moet worden gedacht. Geref. Kerken. Beroepen te Serooskerke (W.) II. S. Bouma te Hoogeveen. Bedanktvoor Rotterdam en Batavia, J. Thijs, te Ilattem voor Broek op Langendijk II. Meulink te II. Ido-Arabacht. i Ned. Ilerv. Kerk. Drietalte MeppelJ. F. van Duijne te Spijkenisse, Dr. J. Riemens te Dedemsvaart en M. J. A. de Vrijer te Odijk. Beroepente Arnemuiden, R. Steeubeek, te Scherpenisse. Aangenomen: naar Bakkeveen (toez.j. W. P. Stratingh, cand. te Groningen. De toestand van Ds. M. den Boer. pred. der Chr. Geref. Kerk te Dordrecht, is naar de „Rott." meldt hoogst ernstig. Hij is naar „Eudokia" in Rotterdam vervoerd. De dokter constateerde, dat het been onder de knie reeds dood was, zoodat tot afzetting moest worden overgegaan. does. Vrijdag werd hier gehouden de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Na het openingswoord van den voorzitter werd medegedeeld dat eerstdaags de opening van de grens weer zal plaats hebben voor veulens en 1'/i-jarige ruins. De Regeering is er op gewezen, dat de prijs voor de Zeeuwsche wol op f 1—f 1,10 per K.G. was gesteld, die voor de Hollandsche op i 1,60—f 1,70 per K.G. Dit verschil kan hoogstens f 0,30 per K.G. bedragen en men heeft de Regeering dan ook aangetoond, dat de Zeeuwsche schapen houders thans voor f 30,000 worden benadeeld. Antwoord hierop is nog niet ontvangen. Wel is de weigering bekrachtigd van een Goesche firma, die jaarlijksch 10,000 schapen uitvoert, dat dit jaar weer te doen, waarmede de schapenhouders op Zeeland allerminst gebaat zijn. Nog werden besproken het aanbod om 5 K.M. van de grens te jagen. Daardoor ondervindt men daar grooten last van het wild. Bij de Regeering is aangedrongen om deze 6 K.M.' in een kleiner getal te veranderen Antwoord daarop werd nog niet ontvangen. De heer jhr. Van Vredenburg uit Tholen besprak vervolgens de tegenwoordige voorschriften in zake de roggequaestie gegeven. Besloten werd, dat de Mij. zich in deze tot Ged. Staten zal wenden. De rekening der Mij. werd goedgekeurd op f 22,439 in ontvang en f21,979 in uitgaaf, dus met een goed slot van f460. Hiervan gaat f381 af, zoodat een goed slot blijft van f79. De Rijkszuivelconsulent voor Zeeland hield ver volgens een rede in het belang van de varkens fokkerij en drong er op aan er naar te streven één type te verkrijgen, waarvoor men van het veredelde Vlaamsche landvarken zal moeten uitgaan. Een provinciaal stamboek zal moeten worden aangelegd. Vervolgens bespraken de heeren Vorsterman van Oijen en Koster de bedrijfsadministratie voor den landbouwer in verband met de inkomstenbelasting. De laatste bepleitte daarbij uitvoerig de oprichting van een algemeen Zeeuwsch bureau voor boek houding, waarvan hij desgewenscht zelf de leiding op zich wilde nemen. Nadat de heer Zonnevijlle er op had aangedrongen een andere regeling te treffen tot het bepalen en aan het Rijk opgeven van de verbouwde hoeveelheid aardappelen en tevens op vrijhandel had aange drongen, waarover zich een levendige discussie ontspon, sloot de voorz. de heer Dominicus met een woord van dank aan allen deze vergadering. Vrouw vermoord. In de le Nassaustraat te Amsterdam is Zaterdagmiddag de 51-jarige weduwe W., welke een tweede étage bewoont, in een zolderkamer, die zij verhuurd had, vermoord gevonden. Dit kamertje werd bewoond door- zekeren Br., een gepensionneerd onderofficier, van omstreeks 50-jarigen leeftijd. Toen een andere commensaal van de vermoorde juffrouw geen gehoor kreeg op herhaald geroep, begaf hij zich naar boven en vond de zolderkamer gesloten. Nadat deze geopend was, zag hij de weduwe W. gewurgd liggen op den vloer. De oud-onderofficier, tegen wien de verden king van den moord is gerezen, is sedert ongeveer 1 uur uit de woning gegaan en daar niet meer teruggekeerd. Ilij was nog pas veertien dagen daar in huis. De andere huisgenooten hebben in de morgenuren her haaldelijk heen en weer loopen gehoord, terwijl rnej. K., welke de derde verdieping bewoont, 's ochtends om omstreeks acht uur een gerochel heeft gehoord in de kamer, waai de vermoorde werd gevonden. Ook heeft deze laatste juffrouw, toen Br. om 12 uur bij haar kwam om zijn das te knoopen, ge zien, dat zijn handen krabben of schrammen toonden. Des avonds was de commissaris van politie, ter plaatse, terwijl aan een tweetal politie honden van het lijk werd lucht gegeven. Tot laat in den avond verzamelde zich een groote menigte nieuwsgierigen voor de woning en in de buurt, waar deze moord groote opschud ding wekte. De vermoedelijke dader van den moord op juffrouw W. in de eerste Nassaustraat te Amsterdam, de commensaal B., is te Vlacht- wedde (Groningen) gearresteerd. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is uit Den Haag van een onbekende ontvangen f 71,82 aan bankbiljetten en postzegels, ter voldoening van aan de schatkist nog toekomende directe belasting 1915/16. Te Broek-op-Langedijk wilden drie meisjes, die zich met roeien vermaakten en om een motorschuit te ontwijken, een zijsloot ingevaren waren, weer de breede en druk bevaren Burchsloot opgaan, toen een tweede motorschuit langzaam naderde. Een der meisjes schrikte zoo hevig, dat ze achterover uit het bootje tuimelde, dat daardoor kantelde en begon te zinken. De beide andere meisjes grepen zich vast aan de motorschuit, en waren spoedig op dek gehaald door twee der opvaren den, terwijl een derde de drenkeling redde, die Zondag ook al uit hetzelfde bootje te water geraakt was. Dreigende stopzetting. De directie der Eerste Tilburgsche Bont weverij schrijft aan het Ilbld. Wij zien ons genoodzaakt door de onmoge lijkheid van het verkrijgen onzer grondstoffen (katoenen garens), niettegenstaande groote orders en aanvragen in ons gefabriceerd ar tikel, slechts halve dagen te werken, terwijl, indien de thans bestaande toestand zoo mocht blijven voortduren, wij gedwongen zijn over drie weken geheel stop te moeten zetten, ten gevolge waarvan de 40 werklieden zonder werk zouden komen. Naar de mijnen. Uit de kampen te Zeist zullen ongeveer 600 geïnterneerden gaan werken in de Lim- burgsche mijnen. Gebrek aan huisvesting Wegens moeilijkheden voor huisvesting te Amersfoort van verwanten der geïnterneerden, wordt overwogen in de hei voor hen een woning-complex op te slaan van houten huizen, in de verschillende kampen reeds geconstrueerd, om na den oorlog te dienen voor de dakloozen in België. Inbraak Bank van Leening. Bij de inbraak in de bank van leening te Leiden is ontvreemd een bedrag van f 390, waaronder een som van f 120 als particulier eigendom van eenige beambten der bank. Verder wordt de waarde van een achttal voorwerpen, mede door de inbrekers geroofd van in de bank zich bevindende panden, geschat op f 70, zoodat het totaal der waarde van de ontvreemding bedraagt een som van plm. f460. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Zaterdagavond zaten in een herberg te Vianen vier mannen uit Lexmond te kaarten, toen de kastelein B., een ongunstig bekeud staand persoon met een van hen ruzie kreeg. Deze bracht daarop den kastelein een doode- lijkr wonde aan het hoofd toe. De dader werd gearresteerd. Tijdens de kcrmisdrukte te Heilo ge raakte een zekere S. met een meisje uit Hoorn, dat bij hem logeerde, onder de stoom tram. Het meisje werd gedood, S. ernstig gewond. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 30 Juli. Christiaan Kop, oud 22 j., jm. en Alida van Gel deren, oud 20 j., jd. Jan Smies, oud 21 j., jm. en Cornelia Scheole, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Juli. Adriaan Drabbe, oud 29 j., jm. en Adriana van Doeselaar, oud 27 j., jd. Geboorten. 25 Juli. Jan, z. van Maria Elisabeth Veerman. Overlijden. 25 Juli. Adriaan Scheele, oud 92 j, echtg. van Adriana van de Ree. 26 Juli. Prudentia Cortvriendt, oud 78 j., wed. van Desideriu3 van Graefschepe. 27 Juli. Aarnout Lensen, oud 41 j., echtg. van Janna Adriana Harte. Cornelia Scheele, oud 5 m., d. van Jan Pieter Scheele en van Pieter- nella Dieleman. 28 Juli. Cornelis Adriaan Karelse, oud 3 m. z. van Cornelis en van Sophia Maria Hnlstaart. Parijs, 3 Augustus. Het officieele bulletin van gisterenavond elf uur meldt De bedrijvigheid der artillerie in Artois en het dal der Aisne is verminderd. Op Atrecht en op Soissons zijn eenige bommen geworpen. In de Argonnen haddeh in den nacht van 31 Juli hevige infanteriegevechten plaats. De Franschen hebben in de streek van den heuvel 213 een verloren loopgraaf teruggenomen. Nadat de Duitschers gebruik gemaakt hadden van brandende vloeistof, deden zij een aanval in de buurt van Marie Thérése. Zij slaagden erin daar vasten voet te krijgen. ïn een on middellijk daarop ondernomen tegenaanval hebben de Franschen het verloren terrein teruggewonnen. Op de Maashoogte en in Woevre het ge wone geschutvuur, dat alleen heviger was in Champagne. Ia de Vogezen werd op 1 Augustus tot 's avonds gestreden om de stellingen, welke de Franschen veroverd hadden op de hoogte- linie Chratzmandele-Barrenkopf. De Franschen hebben verscheidene Duitsche loopgraven ge nomen, de Duitschers zware verliezen toege bracht en 50 gevangenen gemaakt. Londen, 2 Aug. De Amerikaansche regeering heeft bekend gemaakt dat zij een wenk van de Duitsche admiraliteit ontving, houdende de mededeeling, dat neutrale koopvaardij schepen die de nationale kleuren op zijde van het schip lieten schilderen, dit dikwijls deden op een te kleine schaal, waardoor dé kleuren op een afstand niet te onderscheiden zijn. Duitschland herhaald, wat het reeds gezegd heeft in de nota over het in den grond boren van het s.s. William Frye, dat Duitschland op grond van het Pruisisch-Amerikaansche verdrag het recht heeft Amerikaansche schepen, welke contrabande aan boord hebben, in den (grond te boren, mits de veroorzaakte schade wordt betaald. De Amerikanen beweren dat het bedoeld verdrag hunne schepen voor vernietiging vrijwaart. Rome. (Officieel.) Volgens officieele berichten hebben de Italianen in het district Karinthie den berg Medetta veroverd en hevige aan vallen der Oostenrijkers afgeslagen bij Monte- tudessi aan het Karsplateau, waar zij 150 gevangenen maakten. Petersburg. De generale staf meldt In den ochtend van 1 Aug. in de streek van Mittau en Bausch geen belangrijke ver andering. I en Oosten van Poniewek blijven de Russen druk uitoefenen op de Duitsche voorhoeden. Zij namen daar 500 gevangenen, waaronder 6 officieren en maakten 6 machinegeweren buit. Om hun offensief kracht bij te zetten, trachtten de Duitschers op 1 Aug. hun hoofdmacht vooruit te brengen en hun op- marsch voort te doen gaan. Op het Narewfront maakten de Duitschers op 1 Aug. vooruitgang in de richting van den rechteroever. Bij de plaats waar de Pissa in de Narew stroomt, hebben de Duitschers zeer belang rijke strijdkrachten samengetrokken, welke op 1 Aug. voortgingen met aanvallen te doen. Hier blijven de gevechten uiterst hardnekkig en bloedig. Op het Weichselfront eindigde op 1 Aug. de ontmoeting der Russen met de Duitschers in het voordeel der eersten. Zij hebben Duitsche afdeelingen, welke over den'Weichsel waren gekomen, teruggeworpen. In de streek van MakioWieze spannen de Duitschers zich in om door krachtige aanvallen zich in Zuidelijke richting te ont plooien, maar op 1 Aug maakteu de Duitschers op dit front geen vorderingen. In de streek van Iwangorod werd op 1 Aug. 's avonds hardnekkig gestreden. De Russi sche troepen trokken op een meer geconcen treerd front terug. Tusschen den Weichsel en de Boeg duren de verbitterde gevechten voort. Links van de Boeg hebben de Russische troepen een nieuw front, verder ten Noorden van Cholm ingenomen, zonder dat zij daarin door de Duitschers gehinderd werden. Overigens geen ontmoetingen van beteekenis. Petersburg. De generale staf deelt mede, dat een Engelsche duikboot in de Oostzee een Duitsch transportschip in den grond heeft geboord. Petersburg. De generale staf van het Kau- kasische leger meldt In de kuststreek het gewone geweer- en geschutvuur, evenzoo in de richting van Olty. Uit de streek van Aka hebben de Russen de Turken verdreven. Overigens geen verandering. Petersburg. De Doema heeft een motie aan genomen, voorgesteld door het Centrum, de Octobristeu en de nationalisten, waarin de voorstellers als hun oordeel uitspreken, dat alleen een groote eensgezindheid met de re geering tot eene spoedige overwinning zal voeren. De motie spreekt verder algeheel vertrouwen in de regeering uit. Ter Neuzen. Boter per 'U K G. f 0,75. Eieren per 26 stuks f 1,45. H u I s t, 2 Aug. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 14,— a f 14 50 Rogge f 12,— a f 13,—, Wintergerst f 13,— a f 13,75' Zomergerst f 12,50 a f 13,-, Haver f 14,50 a f 15,— Aardappels f4,50 a f6,—. Koolzaad per zak van 106 liters f30,—a f32,—. Boter per kilo f 1,50. Eieren per 26 stuks fl,50. Rotterdam, 2 Aug. Binnenl. Granen. Tarwe f 15,— a f 16,25 Rogge geen aanbod. Gerst f 13,— a f 14,50 Haver f 14,60 a f I5| per 100 kilo. Boonen en Erwten f 16, a f22,per hectol. IJ z e n d ij k e. Ter graanmarkt was de aanvoer klein. Nieuwe tarwe f 13,— a f 13,25, nieuwe zomer gerst f 13,75 a f 14,10, koolzaad f30,— a f 31, per 100 kilo. Tholen. Ter graanmarkt was: tarwe f 12,a f13— wintergerst f 12,— a f 14,haver f 15,— af 16,— karwij f 18,— a f 19,-, rogge f 10,— af 12-.alles per 100 kilo, aardappelen f3,— a f 3,50, ajuin f 4,— per heet.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3