Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. f\ Binnenland. Buitenland. Woensdag 4 Augustus 1915. 13* Jaargang. No. 1246. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie bestemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermelding„Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V 2 Augustus. Een datum, dien geen rechtgeaard Neder lander vergeet. Het is de geboortedag van Hare Majesteit, de Koningin-Moeder. Veel heeft Nederland aan Haar te danken. Niet het minst, als Moeder onzer Vorstin. Dankbaarheid moet ons hart blijven vervullen jegens Koningin Emma. En op haar verjaardag rijst het gebed voor Haar, om bewaring, om rijken zegen. Spare God de Koninklijke Moeder tot in lengte van dagen Z. V Na een jaar. Een jaar is voorbijgegaan, sinds de oorlogs verklaringen in Europa elkaar met verbijste rende snelheid opvolgden. Toen de huidige krijg losbarstte, omhingen zich velen, des kundig of niet deskundig, met den profeten mantel. Allerlei voorspellingen werden gedaan, omtrent den overwinnaar en den overwonnene, omtrent het verloop dat de strijd zou nemen, omtrent de punten van ontmoeting, omtrent den duur van den oorlog. En natuurlijk liepen de meeningen ver uiteen. Slechts op een punt scheen men het eens te kunnen zijn, n.l. hierover, dat het pleit wel in enkele maanden zou zijn beslist. Hoe heeft de loop der gebeurtenissen met elke menschelijke profetie gespot I En de oorlog duurt niet enkele maanden, doch reeds een jaar, en wie zal zeggen, of niet een tweede jaar zal worden ten einde gebracht Overziet men de korte (en toch reeds zoo lange) geschiedenis van deze bange wereld worsteling, dan dringen zich wel enkele waar heden als ontegensprekelijk, aan onzen geest op. De krachtsontwikkeling der centrale mogendheden verbaasd ieder ten zeerste, de tegenslag der Russen in het bijzonder en der Entente in het algemeen is zelfs voor den meest onpartijdigen toeschouwer verrassend, het Balkan kluwen schijnt zich hoe langer hoe meer te verwarren. Dit alles zijn feiten, die niemand weerspreekt. Maar één ding is er, dat met nog meer klem aangrijpt, het is het failliet van de hooggeloofde en veelbezongen menschelijke beschavinghet bankroet van den adel van den menschelijken geesthet ineenstorten van de kaartenhuizen der stelsels van menschelijke wijsheid en gewaande wetenschap. Schoon was inderdaad voor hen, die God en Zijn woord hadden verworpen, de droom van een rijk des vredeseen droom, die de vervulling leek te zullen brengen van alle mogelijke wenschen, die de belofte inhield van een duizend-, neen van een eeuwig vrederijk! Hoe wreed zijn de idealen verstoordHoe nietig bleek aardsche grootheid, wereldsche glorie hoe onvervulbaar elk stelsel, dat niet rustte op de eeuwige grondzuilen van 's Heeren ordinantiën. Er is een tweede zaak, die zich den aan schouwer van deze wereldjammeren, met be- schamenden ernst, opdringt, indien ten minste als hoogste autoriteit voor hem geldt het woord Gods. Het is de waarheid, dat dat Woord waarachtig is. Wie deze waarheid erkent en aanvaardt, staat ook wel ontzet en verbijsterd bij dit schrikkelijk wereldge beuren, maar vertwijfelt niet. Hij weet, dat de lijn van Gods raadsbesluiten loopt door oorlog en geruchten van oorlog, door aardbe ving en pestilentie. Voor hém is, wat hij ziet en hoort, niet een spel der fortuin, een grillige wisseling van het lot, maar het wijs albestuur van een Almachtig God, dat hij aanbidt. Jammer en wee worden uitgegoten over de volken in krijg. Duizenden menschenlevens zijn afgesneden in bloei. Vrouwen weenen om haar mannenkinderen om hun vader. Steden zijn verwoest, dorpen platgebrand, velden vertreden wat het menschelijk vernuft en het menschelijk genie heeft geschapen, ligt vernield. De bedrijven zijn ontwricht, de handel bedreigd of verlamd. De groote wereldzee is rood gekleurd van het bloed. Het trotsche wereld kasteel is als een ruïne. En het gewaande paradijs bleek gelegen op den krater van een vulkaan, wiens uitbarsting dat paradijs in een woestijn verkeerde. Bloedt ieders hart bij zooveel ellende, grijpt zooveel wee ieder onzer in de ziel, toch mogen wij ons ter anderer zijde verheugen. God beschermde Nederland. De bloedgolf stuwde nog niet over onze grenzen. En al wordt de druk der tijden ook hier, in meerder of minder mate gevoeld, wij mogen niet klagen. Integen deel past ons dank. Verootmoediging niet minder. Het tweede oorlogsjaar hebben wij in te gaan, met de bede, dat het Gode behagen moge, Vorstin en Vaderland te beschutten, en mocht het zijn spoedig, een gelouterd Europa te doen rijzen uit dezen smeltkroes der ellende. Z. DE LANDSTORMWET. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm, enz. is Zaterdag door de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de ver schillende provinciën voor de landstormplich- tigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig ge regeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zijn afgeloopen. Het ligt in het voornemen om die landstormplichtigen, voor zoover ze niet worden afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaar klasse 1914 en 1913 te wachten. Vermoedelijk zal de opkomst van dé jaar klasse 1914 plaats hebben in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. Die opkomst-plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. ZINKGEBREK IN NEDERLAND. De verzinkfabriek van de Mctaalwarenfa- briek Lambriex te Maastricht heeft haar bedrijf moeten stopzetten en hare ovens uitdooven door gebrek aan zink. Talrijke arbeiders onzer metaal-industrie zullen daardoor het aantal werkloozen gaan vermeerderen. DE TOESTAND VAN MR, TROELSTRA. Naar wij vernemen, gaat Mr. Troelstra's gezondheidstoestand langzaam vooruit. De patiënt onderneemt eiken dag de voorge schreven kleine wandelingen. Wel zal het nog geruimen tijd duren eer van een algeheel herstel kan worden gesproken, doch de medici, die Mr. Troelstra behandelen, zijn over het verloop der ziekte niet ontevreden. DE EEDSKWESTIE. Naar wij vernemen is thans een nieuw wetsontwerp betreffende het eedsvraagstuk naar den Raad van State gezonden. STANDBEELD VAN JOHAN DE WITT. Het bestuur van de commissie heeft in het atelier van den beeldhouwer Jeltsema het levensgroote ontwerp in klei bezichtigd van het standbeeld van Johan de Witt, dat in het volgende jaar hier ter stede, vermoedelijk op de Plaats in Den Haag zal worden opge richt. Het stelt den raadspensionaris voor, staande, de linkerhand houdend een document, tegen de borst gedrukt, de rechterhand be nedenwaarts gestrekt met forsch betoogend gebaar. De beelhouwer, wien thans de definitieve opdracht tot uitvoering verleend is, zal binnen kort overgaan tot de vervaardiging van het gipsmodel op de voor het standbeeld bestemde grootte (ruim twee maal levensgroot). Het beold zal in brons gegoten worden Naar vernomen wordt sluit de Haagsche gemeenterekening met een batig saldo van ruim 186 duizend gulden, terwijl de inkomsten belasting in dit jaar ongeveer f 173,000 meer opbracht dan in 1913. DE OORLOG. Westelijk Front. PARIJS, 2 Aug. (Havas). Het communiqué van dezen middag luidt: Een betrekkelijk hevig artillerie-duel had plaats in de Argonne en het dal van de Eisne, een heviger noord westelijk van Reims, in de streek van de - boerderij Luxembourg, tusschen Couroy Loirre en in Argonne, het oostelijk deel van de streek Fontaine Charmes en heuvel 213. De avond van 1 Aug. en den nacht van 1 op 2 Aug. werden gekenmerkt door ver schillende infanteriegcvechten bij Artois. Nadat verscheidene aanvallen van de Duit- schers met handgranaten waren afgewezen, maakten de Franschen zich meester van een stuk loopgraaf van den hollen weg Ablain Angers, noordelijk van den rijksweg Bethune Atrecht. Om Souchez werd met mijnen en handgra naten verder gevochten zonder dat er wijziging in den stand der partijen kwam. In Champagne op het front Perthes-Beau- séjour mijnengevechten, waarin de Franschen de overhand hadden. In de Areonne, in de streek van Marie Therese en St- Hubert trachtten de Duitschers na een levendig gevecht met bommen en mij nen verschillende aanvallen te doen, die afge slagen werden. Óp de Maashoogten tusschen Eparges en de Loopgraaf van Calonne vielen de Duitschers driemaal de Fransche stellingen in het bosch Hant aan. De Fransche artillerie en infanterie brachten de aanval tot staan. Tusschen Maas en Moezel en in de streek van Haye verraste een Duitsch bataljon een troepenverzameling in het dorp Vicey sur Trey. Het bataljon werd aan een zeer werk zaam snelvuur van de batterijen te Pont a Mousson onderworpen, De dorpen Maidières en Manoncourt sur Seille werden met brand bommen beschoten. Duitsche vliegeniers wierpen 20 bommen op het plateau van Malzeville bij Nancy, zonder eenige schade of verlies aan te richten. Oostelijk Front. BERLIJN, 31 Juli. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier Ten N.W. van Lomza, langs den spoorweg ten noorden van Goworowo en ten oosten van Rozan maakt ons offensief vorderingen. Wij hebben gisteren 1890 Russen gevangen genomen en 3 machinegeweren buitgemaakt. Op het Zuidoostelijk gevechtsterrein zijn de troepen van generaal von Woyrsch, die op den rechteroever van den Weichsel zijn door gedrongen, onder hardnekkige gevechten naar het oosten voorwaarts gerukt. Alle tegen aanvallen door de Russen met inderhaast aangevoerde versterkingen ondernomen, zijn mislukt. Het aantal gevangenen is tot 7 offi cieren, 0. w. een regimentscommandant, en 1600 man gestegen. De vijand schijnt den verbonden legers onder von Mackensen op een linie van Nowo Alexandria (aan den Weichsel, ten zuiden van Iwangorod) over een punt ten noorden van Lublin (dat gistermiddag door de onzen is bezet) tot een punt dicht ten zuiden van Cholm opnieuw tegenstand te willen bieden. Onze troepen vallen hem overal aan. De Duitsche troepen hebben in de gevech ten bij Biskupice en Piaski op den 30sten dezer 4930 gevangenen gemaakt, 5 kanonnen en 8 machinegeweren vermeesterd. Zuidelijk Front. WEENEN, 1 Aug. (W. B.) Officieel. Op het front in Tirol werd een vijandelijke afdeeling in het Ledro-dal, ten Westen van Bezzecca overvallen en met groote verliezen teruggeworpen. Onze patrouilles hebben 2 Italiaansche observatie-posten, die zich op de hoogte ten Noord-Westen van Candino inge nesteld hadden, verdreven. In het Karintisch grensgebied viel niets van belang voor. In het kustgebied heerscht in de Noordelijke streken meerendeels rust. De ten Oosten van Polazzo plaats hebbende sterke aanvallen der Italianen werden door een tegenaanval, dien onze infanterie tot over de oorspronke lijke stellingen uitvoerde, volkomen afgeslagen. De verjaardag van den oorlog. In Rusland. PETROGRAD, 1 Aug. (Reuter). Ter ge legenheid van den verjaardag van den oorlog vaardigde de Tsaar een dagorder uit aan het leger en de vloot, waarin wordt gezegd, dat, ondanks hun pogen, waardoor hun vaandels met nieuwen roem werd overdekt, den vijand nog niet overwonnen is. Zij moeten echter den moed niet verliezen tegenover de nieuwe offers en beproevingen die noodig zijn om Rusland zijn bezittingen terug te geven. Het leven zond het vaderland dikwijls pijnlijke beproevingen,"maar telkenmale kwam netland deze te boven met nieuwe kracht en nieuwe macht. De Keizer drukt zijn vaste en onwankel bare hoop uit in den gelukkigen uitslag van de worsteling en roept den zegen Gods in over de legers van Rusland. BERLIJN, 1 Aug. (W.B.) Bij den verjaar dag van den oorlog publiceeren de bladen de volgende statistiek lo. De centrale Mogendheden bezetten tot dusver van het vijandelijke grondgebiedin België 29,000 vierk. KM., in Frankrijk 21,000 en in Rusland 130,000 vierk. KM.in het geheel 180 vierk. KM. De vijand bezette in den Elzas 1050 en in Galicië 10,000 vierk. KM.in het geheel 11,050 vierk. KM. 2o. Het totale aantal krijgsgevangenen bedroeg bij het einde van het eerste oorlogs jaar in Duitsche gevangenkampen en laza retten 898,869, als arbeiders te werk gesteld 40,000, in de laatste weken gevangen genomen en nog onderweg naar de kampen 120,000. In het geheel in Duitschland 1,058,869; in Oostenrijk-Hongarije in het geheel ongeveer 636,534. Dit is een totaal van ongeveer 1,695,400. Aan krijgsgevangen Russen zijn er alleen in Duitschland 5600 officieren en 720,000 onderofficieren en manschappenin Oostenrijk-Hongarije 3190 officieren en 610,000 onderofficieren en manschappen. Het grootste deel daarvan werd door Duitsche troepen gevangen genomen. Het totale aantal Rus sische krijgsgevangenen bedraagt 8790 officie ren en 1,330,000 onderofficieren en manschap pen. 3o. Op de Duitsche depots van oorlogsbuit waren tot Juni geteld5834 buitgemaakte kanonnen, 1556 machinegeweren. Het grootste gedeelte der buitgemaakte kanonnen en machinegeweren is echter niet naar de depots gebracht, doch bleef bij de troepen, om tegen den vijand te worden gebruikt. Daaromtrent ontbreken nauwkeurige cijfers. In het geheel kan men den oorlogsbuit op 7 tot 8000 kanonnen en 2 tot 3000 machinegeweren stellen. BERLIJN, 31 Juli. (M. B.) Het Duitsche volk viert morgen met dank- en eerediensten in de kerken van beide confessies den verjaar dag van den oorlog. In het middenpunt van deze herdenking staat de Keizerlijke procla matie aan het Duitsche volk. De proclamatie wordt niet slechts in de pers gepubliceerd, doch ook overal publiek aangeplakt. „Aan het Duitsche volk" wendt zich de Keizer in de kernachtige taal des overwinnaars, die voor zijn recht en zijn bestaan strijdt. De volgende krachtige zinsnede stelt den Keizer aan de spits„Voor God en de geschiedenis is mijn geweten zuiver." „Ik heb den oorlog niet gewild." Daaraan sluit zich de Keizerlijke dank aan alle klassen der bevolking. Den krachtigsten echo vinden de slotwoorden over het uithouden zonder wankelen tot den vrede komteen vrede, die ons de noodzakelijke militaire, politieke en economische waarborgen voor de toekomst biedt en de voorwaarden vervult tot de ongebreidelde ontvouwing onzer scheppende krachten in het vaderland en op de vrije zee." S Inzending van advertentiën vóór ,en op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1