Kerk en School. Landboiiwberichteii. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Kunstmest. Boycot. PREDIKBEURTEN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 31 Juli 4.43 5.3 Zondag 1 Aug. 5.22 5.40 Maandag 2 6.1 6.22 Dinsdag 3 6.46 7.10 W oensdag 4 7.40 8.14 Donderdag 5 8.52 9.36 Vrijdag 6 10.17 10.58 de duinwaterleiding een van f57,576,961/» moest dekken, terwijl daarentegen liet Elec- trisch bedrijf een goed slot van f 1852,94 aan de gemeente kon uitkeeren. Verscheidene winkeliers te Zierikzee hebben besloten hunne winkels des avonds te 9 ure te sluiten, en zulks met ingang wan j.l. Woensdag. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. van de Vreugde, zonder beroep, O 115, uit 's Heer Arendskerke. M. P. Schrier, sergeant-majoor, Noordstraat 80, uit Vlissingen. Vertrokken zijn A. Brakman, herbergier, Q 39, naar Groede. II. J. Zegers, landbouwersknecht, P 20, naar Zaamslag. K. Buyze, idem, Dekkerstraat 1, naar Zaam slag. F. Seegers, idem, Q 119, naar Hoek. Wed. F. J. Appel, zonder beroep, Nieuwe- diep 102, naar Koudekerke. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinchem M. v. Grieken te Delft; te Schoonrewoerd A. v. d. Sluis te Huizen. Geref. Kerken. Tweetal te Middelstum (Gron.JJ. F. v. Ilulsteijn te Ter Neuzen en J. H. Koers te Oosterbeek. Geref. Gemeenten. Beroepen te CharloisJ. Fraanje te Rot terdam. Bedankt: voor Ter Neuzen, H. A. Minder- man te Kalamazoo (N. Amerika.) Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Den Helder door G. Mole naar te Maassluis. Beroepen te Sliedrecht en te Sneek G. Salomons, cand. te Oosterbeek. Een predikant afgezet. Ds. S. Monsma pred. bij de Ned. Ilerv. kerk te Feijenoord (Rotterdam) heeft aan de gemeente bekend gemaakt, dat hij door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland is afgézet als predikant van Feijenoord. Aan den inhoud van het besluit zal publiciteit gegeven worden. Van de uitspraak gaat ds. Monsma in hooger beroep bij de Synode, aangezien de aanleidende oorzaak eerst bij de classis aanhangig had belmoren te worden gemaakt. De gewone rijkssubsidiën ter ver vanging van de vroegere Rijksjaarwedden van onderwijzers bedroegen f 3852. Aan sub- sidiën aan openbare scholen welke boven en behalve de bijdrage bedoeld in art. 48 der wet werd uitgekeerd f22650. Aan de 97 bijzondere scholen werd te samen f 288,700,5^/3 rijkssubsidie uitgekeerd. Het aantal openbare lagere scholen in Zeeland verminderde in 1914 met 2 en daal de alzoo tot 161, het aantal bijzondere scholen vermeerderde met 4 en klom tot 97. Het aantal leerlingen der openbare scholen bedroeg 23,968 (12,739 meisjes en 11,229 jongens), dat der bijzondere scholen 13,073 (6382 meisjes en 6691 jongens). Men verzoekt ons opname van 't volgende Kunstmestvoorziening. De vooruitzichten voor den aanvoer van kunst mest zijn ongunstig. Van sommige stoffen is de productie zoodanig ingekrompen, dat de landen van voortbrenging slechts hunne eigen behoefte kunnen dekken. Voorts hebben meerdere oorlogvoerende landen den uit voer van kunstmeststoffen verboden en het is zeer waarschijnlijk dat zij dezen uitvoer ook in het ver volg niet zullen toestaan. Wij zullen alleen dan kunstmest in behoorlijke hoeveelheden kunnen krijgen, indien wij werkelijk goede waarborgen geven, dat het aangevoerde voor den landbouw noodig is en door den land bouwer, (met welken titel de Kunstmest-Commissie ook tuinbouwers en andere grondgebruikers aan duidt), op zijne gronden wordt uitgezaaidslechts in dat geval is er zekerheid dat het niet meer uitgevoerd kan worden. De Kustmest-Commissie kan die zekerheid alleen geven, wanneer de landbouwers er mede zorg voor dragen, dat geen kunstmest naar het buitenland wordt verzonden, zoolang de uitvoer verboden is en niet voor andere doeleinden wordt verbruikt. Van deze voorwaarden kan de Comissie niet af wijken. De Commissie is voornemens bij de verdeeling der kunstmeststoffen gebruik te maken van de be middeling van de handelaren, teneinde deze in de gelegenheid te stellen hunne zaken zooveel mogelijk op de gewone wijze voort te zetten. De Commis sie zal daartoe de prijzen der artikelen zoowel voor handelaars als voor verbruikers moeten vast stellen. Aangezien de zekerheid moet worden gegeven, dat de kunstmest door de landbouwers als meststof op hun land zal worden gebruikt, kan aan de handelaren niet worden toegestaan voorraden te houden. De landbouwers zullen schriftelijk hunne bestellingen moeten opgeven aan de gewone han delaren in deze bestellingen wordt tevens een verklaring opgenomen, dat het artikel bestemd is om op het land te worden uitgezaaid en dat het niet na den gebruikelijken tijd van uitstrooiing in voorraad zal worden gehouden. Er moet nog none andere moeilijkheid worden overwonnen en wel deze, dat de Commissie moet zorg dragen, dat de aangevoerde meststoffen ook werkelijk door de landbouwers worden in ont vangst genomen en betaald. Als waarborg voor de nakoming van deze en andere verplichtingen verlangt de Commissie van de landbouwers eene zakelijke zekerheid. Bedoelde zekerheid kan worden gegeven in geld of in een bakgarantie en blijft verbonden totdat ten genoege der Commissie gebleken zal zijn dat de afgeleverde artikelen werkelijk zijn uitgestrooid. Voordat tot levering wordt overgegaan, moet de volledige be taling van de af te leveren hoevselheid geschieden. Het blijkt uit het bovenstaande, dat er aan het verkrijgen van kunsmest veel bezwaren verbonden zijn, doch de Commisse vertrouwt op medewerking der landbouwers, zonder welke het niet mogelijk zal zijn het gewenscgte resultaat te bereiken. De commissie noodigt hen uit om, zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 September, hunne bestellingen schriftelijk op te geven. Daartoe worden binnenkort door de Commissie formulier-contracten verspreid, met daarbij behoo- rende bestelkaarten (voor elke soort kunstmest van andere kleur), die, na invulling en onderteekening door de landbouwers, als volgt moeten worden verzonden de contractendoor alle landbouwers aan de Kunstmest-Commissie te 's-Gravenhage en de bestelkaartendoor iederen landbouwer aan zijn gewonen leverancier. De Commissie geeft later door tusschenkomst van den handel telkenmale bericht, wanneer tot geheele of gedeeltelijke aflevering van het bestelde kan worden overgegaan. Het is het voornemen der Commissie om niet meer kunstmest naar Nederland te komen dan de bestellingen bedragen. Bestellingen, die na 1 September worden inge zonden, zullen niet voor uitvoering in aanmerking kunnen komen, zoolang de voor dien datum binnen gekomen bestellingen niet ten volle kunnen worden uitgevoerd. Voor zoover thans te beoordeelen, zullen kali- zouten iets duurder, zwavelzure ammoniak, super fosfaat en vooral chilisalpeter aanzienlijk duurder zijn dan in andere jaren. Thomasslakkenmeel zal waarschijnlijk slechts in geringe hoeveelheden be schikbaar komen. Chilisalpeter zal hoogstwaar schijnlijk bij den boer geleverd minstens f 18,— per 100 K.G. kosten, zwavelzure ammoniak zeker niet minder dan f24, amoniaksuper ongeveer f 13,80 en superfosfaat f5,50, basis 14%. De Kunstmest-Commissie. Th. J. MANSHOLT, Rijkslandbouwleeraar in Algemeenen Dienst bij de Directie van den Landbouw, Secretaris. Woensdag vergaderde te Goes de afdeeling Zeeland van de „Algemeene Handelsvoorwaarden''. De opkomst was groot. Besproken werd de aanschaffing van kunstmeststoffen voor den oogst 1916. De Voorzitter wees op de moeilijkheid tot het verkrijgen van kunstmeststoffen in oorlogstijd. Ingesteld is een regeeringscom missie, die genoemde stoffen over personen en vereenigingen zal distri- bueeren. Met deze commissie hebben voorzitter en secretaris zich in verbinding gesteld. Dat heeft goede resultaten opgeleverd. Vóór 1 September moet elke vereeniging enz. opgeven, hoe veel kunstmeststof hij noodig heeft. Men kan zelf de hoeveelheid aanwijzen. Bij niet voldoenden aanvoer zal de beschikbare hoeveelheid pondpondsgewijze worden verdeeld. Thomasslakkemeel zal zeer moeilijk te krijgen zijn, kali iets beter, maar de meeste kunstmest stoffen zullen buitengewoon duur zijn. Er werd besloten, dat men zal trachten te ver krijgen, dat geen meststoffen worden verzonden, die niet gecontroleerd zijn. Men zal pogen ook de zwavelzure ammoniak, die nog in Engeland wordt vastgehouden, hier te krijgen. De regeering stelt prijzen voor de leden en provisie voor de handelaren vast. Besloten wordt, dat alle secretarissen aan den algemeenen secretaris van de A. H. V. in Zeeland, de heer van den Dries, de eventueele moeilijkheden, met handelaren ondervonden, zullen bekend maken, waarna deze in den Haag zullen worden meege deeld. De heer Vorsterman van Oyen wijst erop, dat langs de grens geen chilisalpeter mag geleverd worden en dat dit waarschijnlijk te verklaren is uit de vrees in Engeland, dat ze naar het buiton land [België en Duitschland] zal worden uitge voerd. Men zal trachten, daarin verandering te brengen door de meest mogelijke waarborgen te geven, dat de genoemde stof alleen in het land zelf zal worden gebruikt. De wijze van betalen zal waarschijnlijk uniform plaats hebben voor leden en niet-leden. M. C. Friesland zit vol vreemdelingen. Men- schen, die er niet dachten pension te houden, hebben betalende logé's. Drie heeren, die 's avonds per fiets van Stavoren vertrokken, konden nergens logies bekomen, zoodat ze tot den volgenden morgen 6 uur doorpeddelen. Toen ontfermde een hotelier zich over hen, wijl juist een drietal gasten vertrokken waren. Volgens de bladen te Chicago zijn van de 2572 passagiers, die zich op de omgeslagen pleizierboot „Eastland" bevonden, 762 gered. 1810 personen kwamen om. Tot op heden werden 885 lijken geborgen, meest vrouwen en kinderen. De nieuwste modekleur te Parijs is een heel licht, melkachtig blauw als van een avond hemel. Het heet.. Joffre-blauw. De Deutsche Wochenztg. deelt mede, dat een Rotterdamsch groothandelaar in tabak, v. Bdie zich zeer onaangenaam had uitge laten over den dood van kapitein Weddigen, zich dientengevolge de leverantie voor de Oostenrijksche-Hongaarsche tabaksregie zag onttrokken. De heer v. B. zoo verhaalt het blad verder had het Oostenrijksch-IIongaar- sche Roode Kruis 20,000 mark aangeboden, maar ontving dat geld terug, omdat men in de gegeven omstandigheden van hem geen ge schenken wilde aanvaarden. Ook hebben Duitsche Kamers van Koop handel besloten alle relaties met de betrok ken firma te verbreken en dezen boycott uit te strekken tot andere personen in neutrale landen, die tot gelijksoortige vedenkingen aan leiding geven. ZONDAG 1 AUGUSTUS 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. H. Ph. Ingwersen van Berlikum, en 2 uur Ds. E. Schouten van Hoofddorp. 6 uur Ds. Ingwersen, Zendingsrede Axel Stationstraat 9 nur, Ds. E. Schouten, en 2 uur, Ds. ingwersen. 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. 9 uur, Ds. J. B. T. Hugenlioltz en 2 uur 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. 6 uur, Bidstond v. d. nood der tijden. «.Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/s uur, Evangelisatie. Men seint ons uit 's Gravenhage De Eerste Kamer heeft heden zonder stem ming het ontwerp Landstormwet aangenomen. Te Varsseveld is een landbouwer een pro ces begonnen tegen het gemeentebestuur van Wisch wegens het in beslag nemen zijner rogge. De burgemeester heeft evenwel de dagvaarding aan den Minister van Landbouw gezonden. LONDEN, 29 Juli (Reuter). Het Belgische stoomschip „Princesse Marie José" is lieden fetorpedeerd. Van de bemanning zijn 21 oppen gered vier zijn er gedood. LONDEN, 29 Juli (Reuter). Het Persbureau meldt, dat tien Duitsche spionnen, benevens twee Hollandsclie onderdanen zijn'gearresteerd. GRIMSBY, 29 Juli (Reuter.) De treiler „Dovey" is door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Men vermoedt, dat de negen koppen tellende bemanning is verdron ken. PARIJS, 29 Juli. (Havas.) Officieel. Bij St. Hubert, alsmede in het bosch van Malancourt lieten de Franschen door mijnen verscheiden Duitsche posten in de lucht vliegen. Ten oosten van den Lingekopf, in de stelling die den 22n veroverd werd, vonden de Franschen 200 lijken van Duitschers, 20 mitrailleuses, 200 geweren en een groote hoeveelheid mu nitie en uitrustingsstukken. De Duitsche troepen lieten op het terrein van den Barrcn- kopf meer dan 400 lijken achter. Het aantal der Duitschers, die gedurende de laatste ge vechten van 27 en 28 dezer gevangen genomen werden, bedraagt 201. Londen, 30 Juli. De Times verneemt van den 25sten uit Warschau, dat het algemeene nieuws vandaag onbevredigend is. Men meldt dat de Duitschers de Narew zijn overgetrok ken en zich ingegraven hebben, terwijl zij ook van de stad niet ver meer verwijderd zijn. Gisterenavond was de hemel verlicht dooi den weerschijn van brandende dorpen. Zelfs de grootste optimisten zijn van meening, dat de inneming van Warschau slechts een kwestie van enkele dagen is. Er dient nadruk op gelegd te worden, dat de Russen niet uit hunne stellingen worden verdreven, maar liever terugtrekken dan een slag te wagen, waarop zij onvoldoende zijn voor bereid, die een ramp voor hunne legers zou kunnen tengevolge hebben. Men gelooft, dat het tot geen gevechten in de buurt van Warschau zal komen. Waarschijnlijk zullen alleen tusschen Warschau en de nieuwe linie achterhoedegevechten plaats hebben. Het postkantoor van Warschau is naar elders verplaatst. De Russen moeten zelfs ten koste van Warschau, den Weichsel, Iwangorod en Nowo Georgiewsk terugtrekken. Deze terugtocht zal voor Rusland voordeeliger zijn dan liet offen sief, want dan zal Rusland den defensief kunnen aannemen, dat onweerstaanbaar blijken zal. Parijs, 30 Juli. Het bulletin van gisteren avond zegt Het was heden van de Zee tot de Vogezen rustig, alleen artillerie-gevechten. De Franschen hebben wederom een groep huizen in Launnois in de Vogezen bezet. Een poging der Duitschers op de Barren- kopf mislukte. Een Duitsche batterij, die den aanval met haar vuur ondersteunde werd vernietigd. Rome. t)e aanvallen der Italianen in Car- dagonc hebben vorderingen gemaakt. De Oostenrijkers rukten in de Pardagonie- vallei op, jnaar werden teruggedrongen. De Italiaansche artillerie in Karinlhie heeft weer een koepel van het Insal vernietigd. Op de hoogtevlakte van Kars konden de Oostenrijkers, ook ten koste van zware ver liezen hunne verloren stellingen niet hernemen. Versche aangevoerde troepen, waaronder een regiment alpenjagers, werden bijna geheel vernietigd. De Italianen zetten hun opmarsch langzaam voort. Op 27 en 28 dezer namen zij in het geheel 1485 man gevangen. Petersburg. In een overzicht der oorlogs gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en schrijvende voor de aanstaande gebeurtenissen zegt de „Ruskia Invalid", dat Rusland zijn oorspronkelijke tactiek steeds is bljjven volgen, welke er op uit is de Duitschers zooveel mogelijk van hun operatie-basis af te trekken, waardoor de toestand van hun leger wordt bemoeilijkt en de Russen dichter komen bij plaatsen waar zij aanvoer van nieuwe munitie kunnen krijgen. Wanneer deze gereed zal zijn, kunnen de Russen krachtig het offensief hernemen en de aanvallen der Duitschers worden verijdeld. Petersburg. De generale staf bericht Tusschen de Duna en de Njemen geen ge vechten van beteekenis. Op het Narew front duren de hardnekkige gevechten voort.. Dit front was op 28 dezer niet veranderd. De Duitschers leden ernstige verliezen bij een poging om bij de uitmonding van Skwa hunne artillerie op den linkeroever der rivier op te stellen. In de buurt van Rozan trachtten de Duit schers tusschen de Narew en de Roz vooruit te komen, doch deze pogingen zijn geheel mislukt. Overigens had op dit front een hevig artillerievuur plaats. Op den linkeroever van den Weichsel en de Wieprz wierpen de Russen de voorhoede van den vijand terug. Tusschen den Weichsel en de Wieprz heerscht rust. Tusschen Wieprz eu de Boeg brachten de Russen den vijand op 27 dezer groote ver liezen toe en hebben zij zijne aanvallen voort durend afgeslagen. Aan de Boeg, stroomafwaarts van Sokal hebben de Russen twee aanvallen der Oosten rijkers afgeslagen. Bij Kamionka gelukte het de Oostenrijkers over de Boeg te komen en zij slaagden er in een deel der Russische loopgraven te ver meesteren, doch zij werden den 28sten weer over de Boeg teruggeworpen. De Russen namen hier 1500 man gevangen. Washington. Volgens een telegram uit Mexico is te Rubleo een auto aangehouden met diplomatieke stukken. De auto voerde de Amerikaansche vlag welke onder den voet werd getreden. MIDDELBURG, 29 Juli. De graanmarkt van heden was zonder aan voer. Bijgevolg geen noteering. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,80 a 0,voor particulieren f 0,— per V» kilo. Eieren f 6,voor particulieren f 6,40 per 100 stuks. Zierikzee, 29 Juli. Op de graanmarkt waren enkele partijen aan gevoerd. Oude tarwe f 13,25, wintergerst f 13,50 a f 13,85, karwei f 19. Oostbui g, 28 Juli. Ter graanmarkt van heden waren de prijzen als volgt: Tarwe f 14,a f 15,Wintergerst f 13,50 h f 14,— per 100 K.G. Eierveiling V. P. N. Aanvoer 46190 kipeieien, f6.10 a f6,30 per 100. Boter 288 Kg. f 1,40 a f 1,575 per Kg. Goes, 27 Juli. Tarwe f 13,50 a f 14,25, gerst f 13,50 a f 14, koolzaad f 30 a f 32, karwij f 18 a f 19. Weinig aanvoer. Opgaat der marktcommissie. Boter f 1.60 per kilo, eieren f6,per 100 stuks. T) Zaamslag Hoek Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Zaamslag

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3