Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. vóórdat de geheele landweer is afgelost. Wij gaan reeds over éénen nacht ijs, maar niet over ijs dat pas is aangeschoten, en dat zonden we doen met te korten oefeningstijd. Dan zal er een oogenblik komen, waarop wij met groote waarschijnlijkheid zullen komen aan de marge, het excedent. In de stukken is gezegd, dat de Regeering dit excedent niet zal gebruiken. Maar kan de Regeering zich nu reeds voornemen daarbij definitief te blijven staan? Zrj zou het aan vankelijk ontwerp met de 40 jarige leeftijds grens niet hebben ingediend, indien zij in elk geval wilde blijven staan bii de onderste grens van het excedent. Dat kan nooit in de be doeling hebben gelegen. En in de Memorie van Toelichting staat dan ook, dat de bevoegd heid van de wet niet zou behoeven te reiken tot de uiterste grens van het excedent. Maar de Regeering verlangde bevoegdheid om in geval van dringende noodzakelijkheid ook oudere groepen van vrijgeloten en vrijgestelden te kunnen oproepen. Na het Voorloopig Verslag begreep de Re geering, dat de Kamer met haar wilde meegaan, maar dat de Regeering te veel vroeg dan alleen noodig was voor de aflossing van de landweer. De Regeering, die geen conflict verlangt, heeft zich getroost om met een nieuwe vraag tot de Kamer te komen om haar nog een marge, zij het ook een minder breede, te laten. Het is dus niet het voornemen cgn maar door te gaan met oefenen. Maar als de politieke constellatie van dien aard zou zijn, dat het noodig en noodzakelijk was verder te gaan, dan moet de Regeering in staat wezen verder te gaSn dan de marge. De heer Van RaalteDat staat niet in de wet. De heer Bosboom, Minister van Oorlog De wet geeft de bevoegdheid om alle mannen tot 30 jaren op te roepen. De heer MarchantPrecies het tegenover gestelde staat op bladz. 6 van de Memorie van Antwoord. De heer Bosboom, Minister van Oorlog, zegt, dat daar wordt gezegd De heer MarchantNiet opgeroepen. De heer Bosboom, Minister van Oorlog:... die niet opgeroepen zullen worden, daar reeds alle landweermannen door landstormmannen zijn vervangen. De heer Van RaalteDie niet opgeroepen zullen worden. De heer Bosboom, Minister van Oorlog, moet erkennen, dat in de Memorie van Ant woord een passus is geslopen, die inderdaad geheel buiten de bedoeling der Regeering lag. De heer KetelaarHeeft u die dan niet overgelezen De heer Van Leeuwen Het is kras. EERSTE KAMER. In de vergadering van Dinsdag 27 Juli was ingekomeh een schrijven van den heer mr. Regout, mededeeling inhoudende, dat hij wegens benoeming ^tot buitengewoon gezant naar den H. Stoel, heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De voorzitter stelde voor dadelijk de spoed- eischendc wetsontwerpen nopens het langer, in dienst houden der troepen in de afdeelingen te onderzoeken. Een voldoend aantal leden deed een voor stel om Woensdag half drie een vergadering met gesloten deuren te houdenom na opening de wetsontwerpen in het openbaar te behandelen. Donderdag zou dan worden voortgegaan met het afdeelingsonderzoek Vrijdag 11 uur openbare vergadering. Zoo noodig zal volgende week nog vergaderd worden. Aldus werd besloten. Vergadering van Woensdag 28 Juli. Te vier uur is het comité-generaal geëindigd en wordt de openbare vergadering geopend. De lieer Van Holthe tot Echte (Lib.) brengt verslag uit over het onderzoek van de ge loofsbrieven van het herkozen lid der Kamer, mr. L. W. II. Regout. Z. d. en z. h. s. wordt goedgekeurd het wetsontwerp tot langer in dienst houden van de militieplichtigen. Z. d. en z. h. s. wordt goedgekeurd het wetsontwerp tot langer in dienst houden van de landweer. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag ochtend elf uur. EERSTE KAMER. De waarschijnlijkheid, dat de Eerste Kamer in de volgende maand niet meer zal behoeven samen te komen tot voortzetting van de werkzaamheden is thans ook in verband met het te houden comité-generaal zeer veel grooter geworden. Naar de Telegraaf uit betrouwbare bron verneemt, zal de heer W. H. Vliegen in ver band met zijn drukke werkzaamheden als wethouder van publieke werken in de hoofd stad, binnenkort bedanken voor het Kamer lidmaatschap. UITVOERVERBOD AARDAPPELEN. De St. Ct. van Woensdagavond bevatte het Kon. besluit van den 24en dezer, houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen. INDISCHE OFFERVAARDIGHEID. Opnieuw is door tusschenkomst van de Javasche Bank een bedrag van f20,000 over gemaakt voor de noodlijdenden in Curasao in het geheel heeft de Javasche Bank nu voor het Kon. Nat. Steuncomité f 650,000, voor Curagao f 40,000, voor de Ned. Soldaat, thans gemobiliseerd, f 16,230, tezamen f 706,230, overgemaakt. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE 's GRAVENHAGE. De uitslag van de herstemmingen voor den gemeenteraad in Den Haag is voor de vrij zinnigen zeer ongunstig geweesthun opkomst ter stembus was ook nog veel treuriger dan anders. Zij zijn nu van de meerderheid van 27 leden teruggebracht tot de sterkste minder heid van 21 leden. De rechterzijde klom van 10 op 14, de S. D. A. P. van 8 op 10. UITVOER VAN AARDAPPELEN. In verband met het te verwachten verbod van uitvoer was de handel in aardappelen voor Duitschland den laatsten tijd reusachtig groot. Maandag alleen werden uit Rotterdam ruim 250 waggons naar Duitschland verzonden. DE OORLOG. BERLIJN, 29 Juli. (Korr. N.) De Turksche stellingen aan de binnenwateren van de Dar danellen werden door de Geallieerden drie dagen achtereen onafgebroken beschoten. De Geallieerden beproefden daarmede de Turk sche batterijen op de Aziatische kust te ver nielen. Zij hebben echter tot dusver geen succes gehad. In het „Berliner Tageblatt'' vertelt Bernhard Kellermann van den strijd bij Souchez. Hij, do Duitscher, doet dit aan de hand van het dagboek van een Fransche gevangene, voor zoover het 'tkerkhof aldaar betreft: „Het zijn onze granaten, die, naar men in het doorweekte, half uitgewischte dagboek van den pioupiou zien kan, den dans openden. In heele zwermen komen ze aan als huilende en sissende geesten, die uit de lucht vallen. Zij barsten, het kerkhof siddert tot de kisten. Zwarte en roestige wolken rollen tusschen de grafsteenen. De steenen, de blikken kransen en houten kruisen vliegen door de lucht. Het wordt ernst. Tot aan de kisten vreten de granaten zich in den„grond. Nu komen de planken aan de beurt. De dooden daar be neden hooren niets. Ze liggen in diepen, diepen slaap. Maar dan komen ze toch te voorschijn, zelfs de dooden wekt dit geraas. Ze komen naar boven, om te kijken watNer aan de hand is. Het laatste oordeel, is het laatste oordeel gekomen Kunnen de levenden, dwazen die zij zijn en die het geheimzinnige en de wijsheid daar beneden niet gissen, kunnen zij niet een andere plaats uitzoeken, als ze iets met elkaar hebben uit te maken Verschrikkelijk, driedubbel verschrikkelijk, wat een wereld, waarin men zelfs in de kist geen rust heeft. De geraamten die zich op richten tusschen de grafheuvels en de blikken kransen, stuiven uiteen. Weg ermee. De doode staat den granaat in den weg. Hij moet de levenden hebben. Hij heeft maar één wilte dooden. Spoken uit de aarde, geesten uit de lucht, het is geen wonder, dat het hart van den dapperen Franschman klopt. Lichtraketten laat hij opstijgen. HelpZijn granaten tasten naar onze loopgraven. On zeker, hij kan het vuur niet meer richten. Het is duister, de storm blaast. Wanhopig zendt hij zijn lichtkogels omhoog. Help, help! Jawel, zijn dappere kameraden zouden niet aarzelen te komen als ze konden. Maar ze kunnen niet. De ernstige en peinzende kolonel heeft alles verschrikkelijk secuur voorbereid. Er ligt afsluitingsvuur op de verbindingswegen van de Franschen, zelfs geen engel zou er doorheen komen. Zij zijn omsingeld. Het vuur zwijgt. Hoera! Vier compag- niën doen een stormaanval. Als furiën komen zij aan. De Franschman is echter niet dood. Het wemelt tusschen de zandzakken, het woelt in de loopgraven, machinegeweren, een zwerm sissende, puntige kogels. Het zware vallen van mannen. Handgranaten, geschreeuw en struikelen, pardon, pardon, handen gaan om hoog uit de loopgraven. Het kerkhof is genome^ De gevangenen worden weggebracht. De gewonden sleepen zich weg. Hospitaalsol daten dragen de zwaargewonden. De dag breekt aan, nevelig. Het kerkhof heeft nieuwe gasten gekregen. Wat zijn daarbij vergeleken die paar dooden, die in hun rust zijn gestoord. Hier liggen duizend Franschen, hier liggen onze veldgrijzen, allen zonen van moeders Het kerkhof van Souchez is genomen. Eén regel. De menschen zeggen nu is het kcikhof van Souchez weer door de Duitschers ge; nomen. Volgens een bericht aan de Voss. Ztg., heeft veldmaarschalk Von Hindenburg eenige dagen geleden aan den Voorzitter van den Gemeente raad te Hannover, Tromm, een schrijven ge richt, dat in de Courier van Hannover is op genomen. De tekst luidt woordelijkHet vertrouwen en de welwillendheid, die ik van alle kanten ondervind, treft mij meer, dan ik het onder woorden kan brengen. Ik kan hierop slechts antwoorden, dat ik slechts mijn plicht doe voor Koning en Vaderland. De buitengewone successen, die mij daarbij be schoren waren, dank ik aan de groote genade van God, en aan mijn Keizer, die inijn diensten noodig had, aan mijn trouwen medewerker Ludeudorf, aan mijn overige medewerkers en aan de onvergelijkelijke volharding en dapper heid mijner troepen. Met een dergelijken stevigen basis blijft er niet veel verdienste voor mij over. Mijn gedachten verwjjlen dikwijls bij het geliefde Hannover, bij de vreugde het eenmaal terug te zullen zien, wel is waar gemengd met het bewustzijn dat bij terugkeer velen zullen ontbreken, die mij zoo lief waren. Doch daarom niet getreurd, en maar steeds voorwaarts. Of de eindover winning eenige weken of maanden vroeger of later komt, heeft bij deze geweldige worste ling niet veel te beteekenen. Een correspondent van het Vad. schrijft uit Aken Naar ik van soldaten verneem, die van Lemberg komen, heeft deze stad betrekkelijk weinig geleden van den laatsten strijd, wel zijn de prijzen der levensmiddelen nog erg hoog. Deze stad, hoewel een Oostenrijksche, heeft geheel het voorkomen van een Russisch- Poolsche stad. Opmerkelijk is de onzindelijk heid der arme bevolking. In kleine huisjes verblijft de heele familie met varkens en een partij kippen. Men kan zich met Duitsch bij de bevolking niet verstaanbaar maken. De eenigen, die Duitsch spreken, zijn handel drijvende Joden. De bezetting der stad bestaat thans voor het grootste deel uit Duitsche troepen. Nog steeds hoort men op grooten afstand het kanongebulder. Op sommige plaatsen badden de Russen ook de. spoorlijn opgebroken, maar deze is nu weder hersteld en aanhoudend rijden treinen af en aan naar het front. Het Lagerhuislid Roberts vroeg den onderminister van oorlog of Duitschers, die in het Lofthoudsepark bij Wakefield zijn geïnterneerd, vaak verlof krijgen om zonder eenig geleide een bezoek aan Leeds te bren gen. Voorts vroeg hij of het beheer van dat kamp niet uiterst laksch is, en of er geen stappen worden gedaan om een strengen tucht te handhaven. Onderminister Tennant beantwoordde de laatste vraag in bevestigenden ziner zijn zulke stappen al gedaan. Maar Roberts hield aapIs het waar dat de gevangenen zonder geleide naar Leeds mochten TennantIk zou het miet kunnen zeggen. Waarop de afgevaardigde Booth vroeg: Of het den onderminisister bekend was dat er in dat kamp twee soorten van behan deling worden toegepast en dat zij die met milde hand fooien uitdeelen meer verlof krij gen dan de anderen TennantHet is mij niet bekend. BoothMaar waar is het. Bij de gisteren alhier gehouden aanbe steding voor het maken van den onderbouw in cementbeton van twee ophaalbruggen enz. alhier, voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg- mij. waren laagste inschrijvers de heeren Balkenstein en v. d. Straaten alhier voor f 74.892. Zaamslag. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer P. v. Vliet Jr. te Axel. Axel. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier, de heer I. J. v. Vliet te Axel. Hulst. Bij de gehouden herstemming voor leden van den gemeenteraad alhier tusschen de hoeren A. A. van de Walle Lzn. en A. C. M. Poppe, waren uilgebracht, op A. C. M. Poppe 216 en op A. A. van de Walle 163 stemmen. Gekozen ahoo de heer Poppe. Koewacht. Wijl ondanks te strenge afslui ting van de grenzen, zelfs met electrische draden, er toch nog personen waren, die het waagden over de grenzen te gaan, is men thang bezig met het leggen van een nieuwen electrischen draad, waardoor hier België van Nederland zal zijn afgesloten? Ook wordt hot den laatsten tijd zeer moeilijk gemaakt 0111 passen naar Holland te krijgen. De Bel gen mogen zelfs niet tot op 200 M. van de grens komen. Zij, die binnen de 200 M wo nen, mogen zich daarin vrij bewegen, doch gaan ze buiten dien kring dan moeten zij een pas bebben. Zoo doet zich hier het ge val voor dat een landbouwer die juist bin nen de 200 M. van de grens woont, een pas moet hebben om naar zijn pomp te gaan, die toevallig er buiten valt. Elke week mogen hier 1000 brooden voor de bewoners van Bel gisch Koewacht overgegeven worden, iederen werkdag 160 a 170. Elk brood wordt door een Duitschen soldaat doorgesneden om te zien of er geen brieven in zitten. üroede. Alhier bestaat voor de inwoners van Groede en Nieuwvliet gelegenheid op te geven hoeveel K.G. steenkolen en anthraciet men door bemiddeling der in die gemeenten woon achtige steenkoleïihandelaren voor den aan staanden winter wenscht in te slaan. Bij voldoende deelname zullen dan door hen op de wijze als bij de te Groede bestaande kolen- vereeniging geschiedt, steenkolen in het groot worden ingekocht, welke later door de opge geven steenkolenhandelaren worden thuisbe zorgd. Ook zal bij voldoende deelname eiken Donderdag versche zeevisch tegen den kostprijs verkrijgbaar worden gesteld. M. C. Verdacht van spionnage. In het Politieblad vraagt de territoriale bevelhebber in Zeeland enz. te Middelburg aanhouding en voorgeleidieg van Julien Adolph Ernest de Keijzer, geb. 14 November 1892 te Niekerke bij Oudenderde (B.) nationaliteit Belg). Signalement: lengte 1,68 M., gestalte tenger, haar en wenkbrauwen blond, oogen bruin, neus breed. Hij wordt verdacht van spionnage. Middelburg. Aan den gemeenteraad alhier is overgelegd de rekening der gemeente over 1914, welke in ontvang aanwijst f 520,670,9772 en in uitgaaf f 527,223,87l/a, alzoo een zwaar saldo van f6552,90. Vermoedelijk zal voor verschillende posten van het Rijk tezamen nog f5464.51 worden ontvangen, waardoor het tekort vermindert tot f 1088,39. De opcenten op de Rijksbelastingen brachten f42,675,15 en de Hoofdelijke Omslag bracht f 171,163,11V2 op. Uit de rekeningen der gemeentelijke be drijven blijkt, dat de gemeente voor de gas fabriek een tekort van f3,136,2372 en V001' Volgens het bij deze memorie gevoegde gewijzigd ontwerp van wet wordt de bevoegdheid tot aan wijzing voor den landstorm, die eerst zou omvatten de geheele groep van hen, die niet vóór 1916 het 40ste levensjaar zullen hebben volbracht, terugge bracht tot hen, die niet vóór 1916 het 30ste levens jaar zullen hebben volbracht. Ook bij het stellen van deze grens zal er waarschijnlijk een marge overblijven van mannen, die waarschijnlijk niet opgeroepen zullen worden. Westelijk Front. BERLIJN, 29 Juli (W.B. Officieel. Door het f roote hoofdkwartier wordt het volgende gemeld n Vlaanderen boorde onze artillerie een in het Kanaal van Veurne liggende praam in den grond, waarop zwaar geschut opgesteld was. Ten Westen van Soiïchez werd een aanval der Franschen afge slagen bij Givenchy, in Argonne, en bij Vauqois lieten wij met succes mijnen in de lucht vliegen. De Franschen bereikten met het doen springen van mijnen in Champagne geen resultaten. PARIJS, 29 Juli. [Havas]. De Duitsclie be richten van 22—27 Juli geven geen juist denkbeeld van de operaties gedurende dien tijd. In werke lijkheid werd de strijd in Artois gekenmerkt door onafgebroken activiteit van de artillerie. De infan- terie-actie beperkte zich tot de omgeving van Souches, waar de wederzijdsche loopgraven twintig meter van .elkaar verwijderd zijn. Eiken nacht bestoken de Fransche infanteristen met handgrana ten de Duitschers, die daarbij zware verliezen Tijden de Franschen hebben de belangrijke terreinstrook, in de laatste aanvallen veroverd, behouden. In Champagne had een mijnactie plaats, waarbij de Duitschers geen enkele Fransche stelling hebben veroverd. In Argonne sloegen de Franschen nieuwe infanterie-aanvallen af; de Duitschers kwamen niet vooruit. In het Priesterbosch veroverden de Franschen een loopgravenlinie. In Lotharingen, waar volgens de Duitsche legerbericliten Fransche aanvallen werden afge slagen, hadden alleen voorpostengevechten plaats, terwijl door een zeer zwakke afdeeling een ver kenning werd gedaan. In de Vogezen behaalden de Franschen bij Ban- de-Sapt een groot voordeel836 Duitschers werden daarbij krijgsgevangen gemaaktwij maakten ons meesters van den heuvelrug LingekopfBarrenkopf niettegenstaande de stelling krachtig versterkt was en de hellingen zeer steil waren. Het door de Duitschers opgegeven cijfer van 3600 dooden aan Fransche zijde is denkbeeldig. De Fransche vliegmachines, die volgens de Duitschers vernield werden, daalden ongedeerd binnen de Fransche stellingen De door de Duitschers cp Duinkerken geworpen bommen veroorzaakten geen schade. Oostelijk Front. BERLIJN, 29 Juli. [W.B.] Officieel Ten noorden van de Njemen is de toestand onveranderd. Ten noordoosten van Suwalki, aan beide zijden van den naar Olita voerenden spoorweg, bezetten onze troepen een deel der vijandelijke stellingen. Wij maakten daarbij 3910 gevangenen en vermeesterden twee machinegeweren. Gisteren en in den afgeloopen nacht herhaalden de Russen hun aanvallen op ons front ten zuiden van de Narew, zuidwaarts van Nasielsk. Alle aanvallen mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Ten westen van Nowo Georgiewsk, op den zuide lijken Weichsel, nam een halve Duitsche compagnie bij een aanval 128 Russen gevangen. In de streek ten zuidwesten van Gora-Kalwarja trachtten de Russen in den nacht van 27 op 28 naar het westen vooruit te dringen. Zij werden gisteren aange vallen en teruggedreven. Op het zuidoostelijk oorlogsterrein is de toestand der Duitsche troepen over het geheel onveranderd. Zuidelijk Front. BERLIJN, 29 Juli. Uit Innsbruck wordt aan de Berliner Lokal Anzeiger gemeldReeds vier weken geleden kwam het aan de Italiaansch-Ti- roolsche grens tot een botsing tusschen Tiroolsche grenstroepen en Alpenjagers, welke voor de Itali anen op den Pisanellgletscher met een gevoelige nederlaag eindigde. In de laatste dagen hadden in die omgeving weer hevige gevechten plaats, echter meer zuidelijk, in de nabijheid van den Monte Adamello. Van deze laatste gevechten zijn slechts spaarzame berichten ingekomen.- De Itali anen wilden de Tiroolsche troepen met een over rompeling verrassen. Na een hevig en bloedig gevecht werd de Italiaansche afdeeling, die on geveer 100 man sterk was, volkomen uiteenge slagen. Ook de overwinnaars hadden zware verliezen. Volgens een ontvangen telegram meldt de Italia, dat de verliezen der Italianen in Tripolis 8400 dooden, 4000 gewonden en meer dan 5800 ver misten bedragen. In en om de Dardanelles Om het kerkhof van Souchez. Een brief van Hindenburg. Iets over Lemberg. Fooien. TER, NEUZEN 30 Juli 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2